'Feestelijke orgel-inwijding Bali: beeld en droombeeld kunst laleiöoscQQp AN DE STADSGEHOORZAAL: Maar waarom niet isdoor Leids organist? WONDERBAARLIJKE EXPOSITIE Fascinerende wereld 1 voor ogen gesteld IT v •h Weinig rooskleurige situatie in de bouw VRIJDAG 18 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD De wens van de Leidse oratoriumverenigingen en van ande- in om over een waardig orgel in de grote Stadsgehoorzaal te ;schikken is door Gemeente en Burgerij fonds gezamenlijk in -ervulling gebracht. Burgemeester v. d. Willigen heeft het gis teravond in aanwezigheid van een half duizend stadsgeno- ligden en wel evenveel overige belangstellenden officieel n gebruik verklaard: „niet met champagne, maar wel met een ;eur van artiesten". Wat de koorzang-„begeleidingsfunctie" ietreft hebben de door het plaatselijk „Madrigaalkoor" gezon den meesterlijke 169ste Kantate van Bach en het grandioze 'lotet „Venite, exsultemus" van Laland, resp. onder leiding in Szymon Goldberg en van Herman Strategier, geen twijfel laten aan de reële waarde van de aanwinst. Gebreken Daarover mag onvermengde vreug- bestaan: Naar de puur concerte- jde zijde is er evenwel aanleiding »t een meer gedempte vreugde. De lonumentale Passacaglia en dubbel- (ga in c van Bach, voorgedragen .flor de Haarlemse organist Albert de lerk. die voor deze orgelbouw door k Zaandamse firma Flentrop ais Jviseur was aangetrokken, kon al- kminst bevredigen. Deze verklan- ^1? werd een droge en korrelige aan- jlegenheid. gespeend van diepte in klankwerking. Wij hadden stellig. Jzien het bestede bedrag, verwacht elk van de beide manualen een in (hzelf volledig beze* orgel aan te pffen en een volledig prestamten- Ljr. Dit is niet bewaarheid. We mis- n o.m. een prestant 4'. vervangen (or koppelfluit 4'. Prestant 4' plus (ppelfluit ware -wel aangewezen ge test w'y zijn verder ook. stellig niet de (ige wie de vraag op de lippen heeft 1 Bcgen: herbergen wij dan niet in ten veste een paar onbetwistbaar jkwame organisten, aan wie de rol in adviseur had kunnen worden toe- j ^Jdeeld? En waarom een kunstenaar elders als eerste bespeler Jeugdconcert het grote avonidfestijn is 's mid- j f4s een jeugdconcert van de Maat- appij voor Toonkunst voorafge- m. De jeugdbelangstelling bleek ferweldigend: 700 scholieren moes- worden afgewezen. De Klerk ver domde en legde uit wat er al zo b't. orgelfront af te lezen valt over samenstelling van de drie „wer- iU[i" hoofdwerk, borstwerk en pe- Hy sprak over de 22 regis- •n hun combinatiemogelijkheden, 'er de 1369 pijpen en pijpjes en over betekenis van de hier zichtbaar ngebrachte open- en dichtklappen- 1 jaloezieën. Iet jeugdig gehoor moet de eer toe- men. zich ais geroutineerde con- rtbezoekers te hebben gedragen, let op de geruisloze aandacht, een nvankelijke overdaad aan klaplust isen onderdelen in daargelaten. lieren bleken 143 juist ingevuld. Er stonden vyf prijzen beschikbaar i grammofoonplaat en verder muziek boeken De grootste binnenpret om de iro- nieke improvisatie had stellig het op het podium zetelende „Nederlands Kamerorkest". Dit orkest speelde vervolgens m.m.v. het orgel Handel's Orgelconcert op. 3 no. 7 in Bes. Szy mon Goldberg beheerst deze materie tot in de laatste finesses en de Italia niserende stijl «unisono's a la Vival- dii!) niet niet na op alle wijzen aan te spreken. Het orgel toonde zich een bekoorlijke bondgenoot in het orkes trale geheel (het 2de deel zonder or kest en daar door Handel zuiver als improvisatie bedoeld). Een koninklijk Concerto! En hier maakten we iets voor Leiden geheel onbekends mee: een bejubelde organist! Avondconcert 's Avonds zyn vóór de pauze H&n- del's Orgelconcert en De Klerk's Con certo herhaald en solo door De Klerk de reeds aangeduide Bach-Possaca- glia en Variaties op één van Daquin's vermaarde Noëls uitgevoerd. Daquin werd iets verrukkelijks. Als het op speelse registers aankomt, op cimba len, op een feestklank, op zingende solostemmen, zal óók wie niet speciaal „orgel-minded" m aangelegd, zich meegevoerd voeren naar dankbaar heid. Na de pauze Bach's Kantate „Gott soli allein mein Herze haben" met een meesterlijke ouverture. een kantate voor orkest, orgel en 6 ario so's en recieten voor alt. Aafje Hey- niis kwam hierin tegemoet aan alle verwachtingen, die men van een zan geres van haar orde koestert. Nu denke men niet: na zo'n topsoliste moest een der koorleden van het Ma drigaalkoor, Esther Hillinga, in kwa liteit van sopraansoliste, in Lalan- da's motet onvermijdelijk in de scha duw treden. Allerminst. Deze uitne mend geschoeide vocaliste zong haar party in ongebroken gaafheid en geestesspanning, rank en egaal glij dend, vrijuit vloeiend, met volle ron ding in een zeer mooie glanzing over de stem. In Bach had het koor slechts een koraal te verzorgende klank kon daar voor zo'n élitekoor nog iets gecultiveerder zijn). In Lalande gaf dit ensemble in drie alles eisende koordelen echter stalen van een uit- zonderiyke en verbluffende virtuosi teit. P.S. Zouden voor voelen, nu een oplossing te zoe ken voor een nieuwe podiumbelich ting? De lichtbakken zijn thans, vooral van het frontbalkon af gezien, een onesthetische stoornis geworden. Prijswinnaars werden: le pr. R. C. Gibson, King Edward VII Nautical College London (klasse 6)2e prijs Mare van Vliet, Rijnlands Lyceum (kl. 2a)le troosbprijs: Maarten Bart Krijt (Rynl. Lyceum (kl. 2d»; 2de 'troostprijs: Marjo v. d. Burg. R.-K. Vakschool voor Meisjes (kl. B); 3de troostprijs: Marie-Rose Hoegen. Ma ria ULO (kl. 3b). I»-*»---ég' ■- li.?; heid wel zo paradijselijk als men zich dat gewoonlijk voorstelt?! Stt'XïiNT&J* - va ,1.' ïiltpW Het is ons steeds voor ogen gebracht als ..Een hof van Eden", f maar er zijn ook andere aspecten minder se hone. De be- zoeker met deze tegenstellingen ie eon I routeren dat is in hoofd- zaak de doelstelling van de prachtige en leerzame expositie- Bah. ':wtrTÏ: A beeld en droombeeld", door dr. Grader, die vanmiddag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde geopend is. Een tweede doelstel ling is een inzicht te geven in de levendige wisselwerking tussen de Balische kunstenaars en de Westerse, die naar dit eiland, dat ook wel eens het „Volendam" van Indonesië is genoemd, zijn gekomen. Wedstrijd (fa een melodieus en niet te mo- n ..Concert voor orgel-positief en _^korkest" van De Klerk (gecompo- J-trd voor een eeuwfeest van de stad vard). dat vooral in de variaties het middendeel op een Fries Ikslied een hoge dunk naliet van de Mteiten van de componist, volgde improvisatie-wedstrijd voor de jd. De Klerk ging improviseren „Merck toch hoe sterek" in de .ïponeertrant van César Franck. ch, Mozart, Albert de Klerk! der had een formulier om de fete volgorde* in te vullen. Toon- st-voorzitter dr. Vlam had hier [regie. Een prachtvondst om ieder rsoonlijk by het gebeuren te be- ikken. Het jeugd-antwoord loog er omvan 900 ingeleverde formu- Albert de Klerk wijdde het 1 orgel tn de Stadsgehoorzaal in. j (Foto LD/Holvast) „Keukenhof-stop" van de N.S. Volgend voorjaar zullen de Neder landse Spoorwegen een aantal trei nen in de Keukenhof-periode spe ciaal in Lisse laten stoppen. Het gaat om ongeveer 25 treinen die deze stop in totaal 20 dagen zullen ma ken. Het zyn treinen van de normale dienst. Deze dagen vallen in maart, april en mei. Lisse maakt deel uit van de lijn Amsterdam-Rotterdam. P. v. d. A.-program verworpen De afdeling Den Haag van de fede ratie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid heeft in een gisteravond uitgegeven communiqué over het verkiezingsprogram van de P. v. d. A. verklaard „dat dit program weinig verschil biedt met program ma's. die andere partyen zouden kunnen biedenZij is daarom van oordeel, dat dit program in zyn tota liteit verworpen dient te worden. Dez ee.vpositie is tegelijkertijd een experiment en een uitdaging. Wer kelijkheid en verbeelding spelen er beide een grote rol in. Het wendt U duidelijk gemaakt tij dens een rondgang door een groot aantal zalen, waardoor aan de hand van een uitgebreid aantal uitmun tende foto's, maquettes, schilde rijen,sculpturen en o.a. een Bali nees spel, alles voorzien van ver duidelijkende. interessante en in structieve teksten. Bah zijn kunst, histoiie en religie in velerlei facet ten kleuii'ijk en gevarieerd voor U oprijst. Een onvoorstelbare hoeveelheid materiaal, zorgvuldig bijeengebracht i door de conservatoren dr. A. C. van der Leeden en Gan Tjiang Tek, ter- iwyl o.a. ook prof. dr. Th. P. Galestin. hoogleraar archeologie en oude ge schiedenis van Z.O. Azië. dr. P. H. Pott, directeur van het Ryksmuseum voor Volkenkunde en de thans in iBlaricum wonende schilder Rudolf Bonnet, die veertig jaar op Bali leef- jFancy Fair voor Florence ie. het Rijnlands Lyceum Onder de leuze „Jong en oud In ,n?ctie oor een stad. die aan de we reld toebehoort" organiseren de leerlingen van het Rijnlands Ly- eeum morgen zoals kort lemeld in het schoolgebouw aan Backershagenlaan een fancy ten bate van Florence en zijn heisterde kunstschatten. De fancy in 10 uur 's morgens tot avonds voor iedere belang stellende geopend zyn. 'oor deze hulpactie werd contact fenomen met de ambassadeur van Z. Exc. G. Bombassei de Vet- die zyn medewerking heeft toe- het erevoorzitter schap van comité van aanbeveling heeft waard. In dit comité hebben van oud-leerlingen, van leer- :en en voorts oud-leerlingen zit- genomen onder wie mr. J. Klaa- Commissaris dei- Koningin, W. K. Bisschoff van Heemskerck, op- fstalmeester van H.M. de Koningin, W. J. Geertsema, burgemeester Wassenaar, mr. L. J. F. Wysen- direobeur van het Haagse ge- "foor 1 wno meeniemuseum. de hoogleraren mr. W. F. de Gaay Fortman, dr. J. W. Schulte Nordhoit. dr. I. Schöffer, dr. P. Kum, dr A. G. Brom. de musici Willem van Otterloo en Paul Nies- sing, de beeldhouwster K. Bruin Van Rood. de voordrachtskunstenaar Albert Vogei en de kunstschilders Bob Bruyn. Roeland Koning en Sierk Schroder, die voor een Amerikaanse verkoping een werk hebben toege zegd. Behlve de gebruikelijke attracties worden door de leerlingen o.m. een kleine tentoonstelling over Florence, kleine muziek- en toneeluitvoeringen en een mode-show georganiseerd. De verschillende stands zyn in de aula en een 15-tal lokalen ondergebracht, terwijl de bovengang herschapen is in een Italiaans restaurant. Verschil lende instanties hebben medewerking toegezegd. Dr. A. van Schendel, dj- recteur van het Ryksmuseum in Am sterdam. zal als adviseur optreden bij dé besteding van de opbrengst van j de fancy-fair. Marktscène: schildering vanl. Wajan Gedot. de. er hun gewaardeerde medewer- i king aan verleenden, geeft van dit alles een boeiende impressie. Bovendien zullen de bezoekers wij hopen, dat het er tallozen mo gen zyn! gedurende de vakantie- 1 perioden kennis kunnen nemen van j een kleurenfilm over Bali, in 1961 vervaardigd door prof. dr. H. van Houten uit Salt Lake City. waarvan de vertoning elke middag om drie uur plaats vindt. Droombeeld en het gewone leven Een veelomvattend onderwerp .uit puttend en vooral ook artistiek be handeld. in een totaal andere opzet dan tot nu bij de vele exposities over Bali gebruikelijk was. Niet alleen krijgt men een veelzijdige indruk over het eiland zelf, zijn verwonder lijke schoonheid, en zyn cultuur, doch ook van de daarop levende mensen: hetzy mooi of lelijk. Tevens zyn daar de werken van de buitenlanders, die jarenlang één waren met deze eilandbewoners: wy noemen de schilders W. O. J. Nieu- wenkamp (ook etnograaf) die werd geïnspireerd door ee Balische teke ningen van de legendarische taalge leerde dr. H. N. van der Tuuk, door deze verzameld ter toelichting op zyn Balinees-Kawi-Nederlands woorden boek, voorts van kunstenaars als Walter Spies. Rudolf Bonnet, die op Bali o.a. de Vereniging van kunste naars stichtte. Theo Meyer, Arie Smit en de Italiaan Recato Cristia- no. Vanzelfsprekend ook de in traditionele, hetzij in experimentele trant schilderende Balische kunste naars vertegenwoordigd: zin voor het experiment is een onderdeel van hun kunst. De toekomst zal evenwel moe ten leren of de moderne invloeden durend zullen worden opgenomen in de cultuur van Bali. Een der hoogtepunten van deze breed opgezette expositie is de op stelling van het Barong-Tjalonaran- spel (strijd tussen goed en kwaad), dat veelvuldig op Bali wordt opge voerd en dat tegen een geweldig dé cor is opgesteld. Wat de godsdienst betreft: ook daarop wordt uitvoerig ingegaan. De Balinees hangt het Hindoeisme aan. Volgens de literaire. Hindoe-Balische opvattingen dankt de mens zyn ka rakter. uiterlijk en maatschappelijke positie aan zyn daden uit een vorig leven. En van die opvatting worden ook de gevolgen gedemonstreerd: dus het is zaak. niet alles wat zich op Bali afspeelt te idealiseren. In hoeverre deze ryk wisselende tentoonstelling aan haar doelstellin gen beantwoordt, valt voor de buiten staander. die nimmer Bali met eigen ogen aanschouwde, moeilyk te be oordelen. Wel wordt hy in hoge ma te gefascineerd door de schitterende voorbeelden van de Balische kunst en van degenen, die uit het Westen gekomen, door de wonderbaarlijke natuur van dit eiland gebiologeerd werden, pet is de bedoeling geweest. van ..alles wat" te geven en vooral [ook het „eigene" te demonstreren. Dit in 1597 door Cornells Hout man en de zynen ontdekte wonder- baarlijke eiland begint voor u te le ven, vooral ook door de uitgebreide collectie foto's van dr. Gregor Krau- se, de Duitse medicus-fotograaf, die van 19121914 als arts in gouver- nementsdienst op Bali werkte. Maar daarnaast is er nog zo ontzaglik veel meer te zien, waarvan het ons spijt er niet nader op te kunnen in- ..Weerwolven'' houtsculp tuur door I. Tjokot. Een bezoek zij dringend aanbevo len. speciaal de jongere generatie moge van dit alles kennis nemen. Het met fraai foto-materiaal ver luchte boekwerkje ..Bali, beeld en droombeeld" van de hand van dr. A. C. van der Leeden zal daarby als waardevolle wegwijzer kunnen die- De voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven de heer L. J. te Pas. heeft op de vergadering van de bond en Scheveningen opgemerkt, dat 16 000 van de 300.000 werkne mers in de bouwnijverheid zonder werk zijn: ongeveer 5.3 procent. Het landelijk gemiddeld werkloosheidscij fer was begin december 1,8 procent. De situatie is dus weinig rooskleu rig. De vooruitzichten op een spoe dig herstel zyn volgens de heer te Pas op zijn minst twijfelachtig. Hy constateerde een sterk teruglopen orderbestand en een tekort aan fi- nancieringsmogelykheden. De voor zitter wees erop. dat soms opdrach ten worden aanvaard tegen prijzen, die bedrijfs-economisch geens zins verantwoord zijn. De heer Te Pas had kritiek op het stelsel van bouwvergunningen. Hy merkte op. dat men zich in over heidskringen dient af te vragen of niet door te starre toepassing van richtlijnen de plannen van de bouw werken en ook dus het doel matige uitvoeren van deze werken wordt bemoeilijkt. Sprekende over de ontwikke ling van de sociale kosten en de toe gestane stijging van de loonkosten achtte hij deze stijging het maxi mum. dat toelaatbaar is. Voor de werknemers en hun organisaties is dit een moeilijke zaak. aldus de voor zitter. Men dient echter te begrij pen. dat de kans op werkgelegen heid in de toekomst belangrijker is dan forse loonsverhogingen die door snel volgende prijsstijgingen weer worden afgeroomd. Ook wees hy op de juiste toepassing van lo nen en arbeidsvoorwaarden in een tijd van teruglopende werkgelegen- j heid. Spreker beval aan by een I terugkeer naar meer normale en meer ontspannen verhoudingen op de arbeidsmarkt, de opbouw van de beloning van de werknemers op een kritische, maar vooral ook op een rechtvaardige manier te bezien. De voorzitter vindt het niet juist ge bruik te maken van een versterkte marktpositie door met één klap recht te trekken wat door een defensieve I houding in het verleden, noodge dwongen, scheef was gegroeid.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21