LEIDSCH DAGBLAD uEGE VOOR ZIJLSTRA Alle fiscale plannen aanvaard egermg van jneer troepen n Duitsland? Te weinig hekend over opbouw in Zd- Vietnam JAMIN Bejaarde metselaar beroofd en gestoken renlang temmen anbod van De Jong EEN NIEUW GELUID MEI DE KERST alles Vlieland gericht 1 maart 1860 VRIJDAG lé DECEMBER I9é« No. 32052 tear; A. E. van Dlshoeck .cteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.23 Telefoon Directie en Administratie to04l; Redactie21507 Witte SlngeJ 1. Lelden Giro no 57055 DADER GEGREPEN (Van onze parlementaire redacteur) et een krappe, maar hechte meerderheid heeft premier Zijl gisteren zijn belastingvoorstellen door de Tweede Kamer »ept. Op geen enkel onderdeel leed het kabinet een neder- Er werden zelfs twee amendementen aangenomen, die jlastingontvangsten nog wat groter maakten dan het kabi- ianvankelijk zelf had voorgesteld. H t belangrijkste onderdeel van het fiscale pakket, het uitstel van elastingverlagingwerd aangenomen met een meerderheid van gen 71 stemmen. Voor de meeste andere voorstellen toas de f§ ierheid nog iets groter. kant van de premier. Hij was de rige dag, zo zei hij, met opzet wat onduidelijk gebleven om „de heren van de pers, die zo nieuwsgierig ren in het ongewisse te laten". Maar „in het belang van land en volk" zou hü nu voorstemmen. Belangrijker dan de discussies over het voor en tegen van de voorstellen (die een herhaling waren van wat woensdag al was gezegd) waren de stemmingen. De Kamer was bijna helemaal voltallig, alleen de kamer leden dr. Schuyt 'KVP) en mr. Van der Goes van Naters (PvdAi ont braken. Terwijl de Kamer stemde, repten z yzich uit Afrika naar het Binnenhof, maar hun afwezigheid was niet belangrijk omdat de stem verhouding er niet door veranderde. i slopende reeks stemmin- meer dan twee uur in be- n, kon premier Zijlstra id tegen half acht de ge il ïsen van zyn parlementaire 1 ig in ontvangst nemen. Hij I eer de hele linie gezegevierd. J is had de oppositie .bestaande H le niet-confessionele partij en, voet dwars gezet. Slechts één- werd de eenheid in het füdonele blok verstroord: by de Él tag over de verhoging van de gjielasting. De heren Boersma en Kikkert (CHU) stemden oppositie mee. een schorsing van \byna lur kwam gistermiddag tegen jf de totale overwinning in e enige vertegenwoordi- het Gereformeerd Politiek 1 id, de heer Jongeling, ver- P t, dat hU de regering zou steu- 'M Iet de woorden „Ik ben tot de H ging gekomen dat er voor de p entatie van de regering veel 1 jen is", hielp hy dr. zyistra »r> kleine maar onwrikbare Nog groter paar minuten later werd de eidsmarge nog wat groter de afgescheiden boer P. definitief omzwaaide naar de Omzetbelasting Het voorstel tot verhoging van de omzetbelasting met twintig opcenten per 1 juli 1967 kreeg een grote meerderheid94 tegen 54 stemmen, omdat ook de liberalen er hun steun aan gaven. Een socialistische poging om het openbaar vervoer van deze verho ging vry te stellen mislukte. Hun voorstel krteg alleen de steun van de PvdA, de CPN en de PSP. Ook de verhoging van de accijns op benzine en gasolie (met resp. 4 en 2,2 cent per 1 januari 1967) haal de een royale meerderheid. Alleen de S G.P., de PSP, de boeren en de CPN stemden1 tegen. Een voorstel van de CHU om deze verho ging slechts voor een jaar te laten gelden werd na grote tegenstand ter De Jong van Defensie heeft week in Parijs in een infor- 1 gesprek met zyn ambtgenoot röder van de Duitse Bondsre- liek meegedeeld, dat Nederland mogelijkheid onder de ogen wil troepen in West-Duitsland te ren als de Britten hun Rijnle- verzwakken. itse minister van Buitenlandse volgend jaar een regeling moet t getroffen voor de slepende ;ie van de kosten van de in tsland gelegerde Britse stryd- :hten. Anders zouden de Brit een deel van de troepen terug gen. ig van Nederlandse troepen het voordeel hebben, dat de ffcte van de NAVO-strijdkr ach - in Duitsland op peil blijft en de Nederlandse strijdkrachten [beschikking 'krygen over kazer- en vooral oefenterreinen in sland Ook met minister Schrö- voorganger, de heer K. U. von ^ER BERICHT Onbestendiger it KNMI verwacht van heden- öorgenavond: zwaar bewolkt met regen en hier en daar mist. Sen overdag enkele verspreid komende opklaringen. Zwakke matige wind, aanvankeiyk zui- later ruimend naar westelyke tingen. Over het algemeen iets hter. (Opgemaakt om 11.15 u.) 17 DECEMBER op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur. n op: 12.39 uur; onder: 22.05 uur. [water in Katwyk te 6.38 en uur, laagwaber te 2.21 en 14.44 Hassel had minister De Jong al eens over deze aangelegenheid ge sproken. Minister De Jong meent, dat bij ver mindering van de Engelse troepen sterkte, Duitse troepen die nu ge legerd zyn in de ..Nederlandse sec tor" van de NAVO-verdedigingsop- atelling, de plaatsen van de Brit ten zouden kunnen innemen, waar na er meer ruimte zou komen voor Nederlandse troepen. Iri tegenstel ling tot wat tot nu toe gebeurd is, zou er in dat geval geen Neder lands-Duitse ruil van kazernes tot stand behoeven te komen. In Duitsland zyn op het ogenblik een brigade van de Koninklyke Land macht en vyf groepen geleide wa pens van de Koninklyke Lucht macht gelegerd. (Van onze Hilversumse corrrespondent) messteken tóebracht. By de worste ling raakten de mannen in een plas. De dader werkte de gewonde Een gepensioneerde metse- man op de achterbank van zyn laar uit Hilversum is gister- auto- Tot znver g<ng alles ..goed", avond om kwart voor acht in Overmacht bezorgde zyn ondergang. Hollandsche Rading door een man, die hem vanuit een café een lift had gegeven, overval len, neergestoken met een mes en van zijn AOW-geld beroofd. Het tweetal ontmoette elkaar in I een café. De metselaar, liet daar aan een vriend zijn AOW-geld, f 500.-, zien. Toen hy had afgerekend, kreeg hy van een onbekende bezoeker van i het etablissement een lift aangebo den. Deze laadde ae fiets van de oude man in de kofferruimte Hy reed de metselaar echter niet naar Hilver sum. maar draaide by Hollandsche Rading de donkere en afgelegen Vuursche Dreef op. Daar overviel hy yn slachtoffer, dat hy verscheidene De socialistische tegenstander Peschar feliciteert minister-pre- rident Zijlstra na diens overwin ning in de Kamer. Achter de pre mier minister Biesheuvel en daarnaast v.l.n.r. minister De Quay en minister Witte. premier Zyistra ir,getrokken. Het voorstel van de KVP-er Noten boom om de door het kabinet voorge stelde vrijstelling voor het openbaar personenvervoer te laten vallen was tevoren al aangenomen. Het kabinet bleek bereid om een motie van de CHU en de ARP inzake de .fiscale pariteit" van benzine- en dieselauto's over te nemen. Daardoor zal de dieseltoeslag" op de motorrytuigenbe- lasting iets minder worden verhoogd dan de regering aanvankeiyk wilde. Het is gebruik dat by iedere verho ging van de benzine-accyns deze toe slag voor gebruikers van dieselauto's ook wordt verhoogd. Vervolg op pag. 2 Portugal sluit grens tussen Kongo en Angola De Portugese regering heeft be kendgemaakt, dat zy de lange grens tussen haar Westafrikaanse bezit ting Angola en Kongo-Kinsjasa zal sluiten naar aanleiding van een aanval die „terroristen" uit Kongo hebben gedaan. Angolese nationalis ten hebben onlangs gezegd, dat een half miljoen /Angolese „vryheids- strijders" en vluchtelingen uit Ango la naar Kongo zyn getrokken, sinds de nationalisten enkele jaren geleden in noord-Angola een guerrilla tegen e Portugezen zijn begonnen. Doodstraf tegen Dhani geëist De openbare aanklager heeft gis teren in Djakarta in het proces te- oud-luchtmachtbevelhebber Omar Dhani de doodstraf geëist. Hij heeft de republiek in gevaar ge bracht. heeft geprobeerd de regering omver te werpen en inbreuk gemaakt op de leerstellingen van de strijd krachten, aldus de openbare aankla ger. Hierna werd de zitting van de mi litaire rechtbank verdaagd tot dins dag 20 december, wanneer het von nis wordt gewezen. Dhani had toege geven dat de Indonesische commu nisten hadden toegezegd hem tot staatshoofd te zullen benoemen na de dood van Soekarno. Nederlands generaal Broekmeijer Ingerekend Hy vroeg namehjk, toen hy zyn wagen niet meer op gang kon kry gen. een sleep aan een passerende automobilist, aan wie hy een ver haal over een auto-ongeluk opdiste. De automobilist die mraad rook, sleepte de ondere wagen inderdaad naar een dichtbij gelegen uitspan ning van waaruit hy de politie waar schuwde. omdat de dadei by aan komst vluchtte. Hy kon echter vry snel worden ingerekend omdat de man in de buurt een woning was binnengekomen met wederom het verhaal over het auto-ongeluk waar men hem van droge kleren voorzag en zyn verwondingen, opge lopen tydens het gevecht, verzorgde. Over de toestand van het slachtoffer wilde de politie nog geen mededelingen doen. Maandag biljetten van vijf gulden De Nederlandsche Bank deelt mee, dat zy maandag zal beginnen met de uitgifte van bankbiljetten van vyf gulden. ADVERTFNTIE In Zuid-Vietnam vorderingen geboekt bij de opbouw van het land en vooral op het platteland wordt het nieuwe Vietnam gebouwd en zijn de mensen positief inge steld en enthousiast, aldus ver klaarde de Nederlandse generaal-majoor W. J. M. Broekmeijer van de lucht macht, directeur van het Stu diecentrum voor landsverdedi ging en schrijver van verschei dene boeken en artikelen over de ontwikkelingslanden. Na een rondreis door vele Aziati sche landen brengt hij thans een bezoek aan Vietnam. Er is worden i in het Westen zoveel kritiek het Amerikaanse optreden, dat hij besloot de toestand persoonlijk in ogenschouw te gaan nemen. Wat er in Zuid-Vietnam aan op bouw tot stand komt wordt in Euro pa niet of onvoldoende bekend als gevolg van de gekleurde berichtge ving, aidus generaal Broekmeijer. „Er zyn zoveel journalisten die graag over veldslagen schrijven. Waarom vertellen ze niet wat de Ameri kanen hebben gedaan om het land veilig te maken zodat het volk een kans krijgt tot opbouw? De Europese kranten hebben wel veel kritiek op de Amerikanen in Vietnam, maar schryven niet over de Russische be zettingstroepen in Polen en Honga- ADVERTENTIE nummer bestaat uit 28 p?gina'9 De meeil gekochte en veilige bromfiets •jou®, (f^ Wobulefte E.EA,. f399,- GGBIt. SS U ESOGEWOERD 66—68 S >1 LEIDEN Een nieuw.j. j bezoekers van de vaderlandse voetbalvelden. Deze paraplu die binnenkort op de markt zal ver schijnen in de kleuren van Ajax, rije, waar niet eens vrye verkiezin gen zyn". Generaal Broekmeyer heeft ver scheidene dorpen in de Mekong-del ta bezocht en zal ook centraal-Viet- nam doorkruisen voordat hy op 22 december as. terugkeert. Hij is ver der van mening, „dat de ontwikke ling van Vietnam versneld kan wor den als de 48.000 academisch ge schoolde Vietnamezen, die in Europa werken en wonen, terugkeren en aan de slag gaan. Zy moesten hier wo nen en hun eigen volk helpen", al dus de Nederlandse generaal, die voorts verklaarde: „De regering moet afstappen van het egocentrische Franse stelsel en zodanige hulp verlenen dat de men sen zichzelf kunnen helpen". Voorts moeten de verbindingen met het platteland beter worden en meer ver trouwen gewekt worden tussen over heid en bevolking. „Maar volgens my wordt er zeker vooruitgang geboekt by de opbouw van het land". Hij prees de Amerikanen omdat zy de nadruk leggen op bijstand waarbij de bevolking zelf wordt ingeschakeld in plaats van rechtstreeks schenkingen te doen. „Op die manier begint eco nomische ontwikkeling, en zo gaap de Amerikaanse adviseurs te werk. Ze zeggen niet: „Zo moet je het doen", maar zorgen voor het mate riaal en laten de mensen zelf bou wen. Zo slaag je in je opzet zonder het zelfrespect van de mensen te kwetsen". Tot zover generaal Broek meijer. De Zuidvietnamese premier Ky ver klaarde gisteren: „De Vietcong heeft geen enkele hoop meer ons militair te verslaan. Maar de „revolutionaire oorlog", die de communisten voorstaan is uit de aard der zaak langdurig en totaal. De communisten geven niet op zo- ang hun ondergrondse kaders zich j onder de bevolking kunnen mengen. Zolang de vyand zyn terreurappa- raat draaiende weet te houden zal hij de oorlog voortzetten" Vervolg op pag. 2 Geen Tsjechische wapens meer naar Cyprus Tsjecho-Siowakye heeft, als gevolg van toenemende Turkse protesten, een tweede verscheping van militair materieel naar Cyprus stopgezet, zo is gisteren van gezaghebbende zijde in de Turkse hoofdstad vernomen. De Tsjechische ambassadeur heeft het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken van het besluit van zyn rege ring in kennis gesteld. Turkije had tevoren gewaarschuwd dat het wel licht met oorlogsschepen en vliegtui gen zou verhinderen dat de wapens op het eiland aankwamen. De pantserwagens en het geschut waarom het zou gaan waren, evenals de eerste zending! van geweren en mitrailleurs, bestemd voor de politie macht op Cyprus en in het geheim gekocht door president Makarios. I Woensdag had VN-secretaris-gene- W raai Oe Thant de Veiligheidsraad ster, waardoor men de wedstrijd meegedeeld dat militairen van de kan volgen. VN-vredesmacht op het eiland de wapenzendingen zouden inspecteren. VLEESWAREN Voor Uw KERSTDINER: WILDPATE'S VLEESPATE'S Als specialiteit: Royal Jambon au grand Marnier Poulet Farci Dageiyks 37 soorten verse vleeswaren. Dick de ROODE KRAAIERSTR. 33, TEL. 22757 ADVERTENTIE Dit jaar een origineel, onverwacht geschenk uit de onuitputteiyke voor. raad leuke, nuttige, gezellige, goed kope - en dure geschenken. Alles voor vogels, honden, poezen, duiven en konynen; voor de tuin, het balkon of de kamerplanten. Van amaryllis (geheel compleet met sierpot en aarde 5,90) tot kooien; van poezemanden tot grasmachine en noem maar op Cadeaus voor mensen met hobby's Mieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE f Uit het Leidsch Dagblad van '18 December 1866: 4 In Ter meent er zijl prov4 4 Groningen) woont een bur- 4 4 german van 73 jaren, die 4 4 eerstdaags in den echt zal 4 treden met eene jongedoch- 4 ter van 25 jaar, die de klein- 4 f dochter is des tweelingbroe- 4 ders van haren aanstaanden 4 f echtgenoot. De eene broeder 4 f wordt dus grootvader van 4 4 den ander en zijn vrouw 4 4 stiefmoeder over een vrijbe- 4 4 jaarde vrouw, die reeds grootmoeder is. 4 J f In de vorige week is de J J Encyclica verzonden, waarin J alle bisschoppen der wereld worden uitgenoodigd tot b{j- woning van het 1800-jarig J jubilè van den dood van den J J apostel Petrus te Rome. J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1