Sp ind van dit jaar een aanse premier Even een gioodschap aan doen Been gebroken bij botsing Zwitserse avond Kwestie om Poolse seminaries Bloempotten plastic van Handen af van CHU Leidse schooljeugd zwom om diploma Blond en Brutaal „Dat ogenblik van liefde .JAG 16 DECEMBER LEIDSCH DAGBLAD it de voor generaal Franco I succesvolle verkiezingen t correspondent in Madrid) referendum is voorbij, de uitslag ervan mocht getwijfeld is genezen, want ling van generaal Fran- Jyerweldigend geweest. Er is in dit land, dat hele- l^iet aan verkiezingen is ge- zo groot aantal kiezers |nen als men tevergeefst zou i andere Europese landen, ginnen blijken er twee mil- ezers meer te zijn dan de cijfers vóór het refe- L aangaven. In plaats van ÜJoen bleken er 21.700.000 te woordvoerder legde uit dit lag: airen werden bij de volks- van 1965 in hun woonplaat- geschreven, maar stemden garnizoensplaatsen zonder plaatselijke kiesregister te (gevoerd. inen die na december 1965 'yfc rderijen naar de stad ver- mochten in hun nieuwe ats stemmen als ze zich identificeren, zonder van lijsten te zijn afgevoerd, voegd werden allen, die tus- datum van de volkstelling referendum meerderjarig ïiïjOO.OOO personen hebben m uitgebracht. Dat is bijna «nt. 96 procent van hen voor de nieuwe grondwet, n 2 prbcent was er tegen en er dan 2 procent stemde of ongeldig. Van het totale .stemgerechtigden heeft, nu fjdige uitslag bekend is, 84 voor de nieuwe Spaanse 'jet gestemd. De rest bleef slechts enkelen zeiden er sgen. Antwoord ir<jraag aan de minister van iting, Manuel Fraga Iri- ci een boodschap gaan 19-jarige kruideniers- Leiden op z\jn werk. aan zijn baas te vra- i de bestelwagen weg. ;nkele honderden me- chterhaalde hem het vrachtautobestuurder, cijstraat kwam, kreeg Ifoorrang, waarop hij aan- »n maken en er volge een ^tsing. En het kwade was dat de jongeman nog wijs bezat. at me een hoop geld kos- inmiddels verdachte ont- de verzekering laat haar elden. noet u dergelijke stukjes uithalen", antwoorde de manend. Hij eiste wegens n zonder rijbewijs f 150 voor het plezierrijden twee vangen isstraf. gse rechter hield er reke- dat verdachte nog heel te betalen en legde daar- boete op en een week ge- iraf. ADVERTENTIE )te Kerstmlsvrcugdebron muzikale platenbon ERI.IJKE STANI» LEIDEN GEBOREN: Maria, dr van W.O. de M. van Egmond: Ronaldus E| Wilhelmus, zn van T. van 'en A. W. Turenhout; Frank, J. Musse en M. E. Veerman; Ir van W. Welmers en M. J. Ronald, zn van K. van Schreur; Nicole Stefanle dr van L. M C. Rouppe rt en M. A. P I. Roes. ONDERTROUWD: barne, of hij deze uitslag niet een beetje te geflatteerd vond, ant woordde hf)de communistische partij heeft opgeroepen de stem ming te boycotten. Het antwoord van het Spaanse volk is geweest, dat het unaniem wèl heeft ge stemd. De minister voegde eraan toe dat deze stemming volledig vrij was geweest. Iedereen die tegen de uitslag in zijn gemeente zou willen protesteren, had daarvoor 24 uur de tfjd. Na deze zeer gunstige uitslag wordt aandrang op de regering uitge oefend thans zo spoedig mogelijk de in de nieuwe grondwet vast gelegde wijzigingen in het lands bestuur tot uitvoering te brengen. Het is niet onwaarschijnlijk dat ge neraal Franco op de eerstvolgende bijeenkomst van de Spaanse minis terraad, óp 22 december, de be noeming van een minister-presi- ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmlsvreugdebron Is 'n muzikale platenbor Leiden leent ruim drie miljoen B. en W. stellen de raad voor ten laste van de gemeente Leiden met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten in 's-Graverahage een geld lening aan te gaan groot f. 3.363.000.-, koers 99 tegen een rente van 7 1/16 per jaar. Een 10-jarige Leidse jongen stak gistermiddag omstreeks vijf uur zon der goed op het verkeer te hebben gelet de Persant Snoepweg ln Lei derdorp over. De bestuurder van een reeds dichtbij zijnde personenauto kon een aanrijding niet meer voorko men. Het knaapje kwam op de mo torkap, sloeg tegen de vooruit en werd vervolgens op het wegdek ge smakt. Hij liep hierbij een gebroken been op. Het slachtoffertje is over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het. verlangen van steeds meer toe risten gaat de laatste jaren uit naar rust. Vele vakantiegangers hebben een afkeer gekregen van overvolle stranden en dichtbevolkte kampeer plaatsen. Op de filmavond, die de N.R.V. gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal in Leiden hield, werden daarom heel wat rustige plekjes, gekleurd en al, aan de reis lustige leden getoond. Het was een Zwitserse avond, waarop de schoon heid van dit ruige bergland, dank zij het uitstekende filmmateriaal, goed tot haar recht kwam. De films, door Zwitserse Verkeersbureau ter beschikking gesteld, ga,ven een goede indruk van de vele toeristische moge lijkheden, die Zwitserland de rust- zoekende grotestadsbewoners te bie den heeft. Er bestond voor deze N.R.V.-avond redelijke belangstelling, gezien de opkomst. Aan de Teohn. Hogeschool in Delft is geslaagd voor het doet. exa men werktuigkundig ingenieur de heer K. Rosoam Abbing in Leiden. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmlsvreugdebron is 'n muzikale platenbon arUe Vos en A. W. M. Kriek; Rosmalen en C. C. Baart; "öllmann en J. M. H B. Sleval en A. E. Coen- Schiferli en J. C. Pardon :erk en C. W. Brouwer; C. J )||J en M. M. L. R. T. S. [van Gent J. G. en M. E. M. Bakker; H. M. H. Maasteen van den R. Kroese en C. J. Edelaar; iPrle en J. G. van Tongeren: "Mvllet en A. J. van Leeuwen; er en M. J. de Vogel; J. A. en H. C. M. de Helden; lerden en S. C. H. Neute- Zeljlstra en H. H. de Wilde. getrouwd: les en T. G. M. Steenbergen: plmann en F. E Punselle; L. "n en Y. E. J. de Wolf; J. KlelJ en C. de Bruljn; M. IC. Voogt; P. J. Wetselaar en nders; K. M. van Iwaarden Ui Ees; T. P. G. Dongelmans jfleu; W. T. M. Wlllems en ftk: J. J. M. van Schalk en der Meer; W. C. Duynls- M. I. Rijsbermen; W. J. j en T. M. van der Tuin; A. M. L. Moerkens; J. W. G. P. C. Vlasveld; W. A. M. J. P. M. Dieben; J. M. C. J. M. Niesten: G. 'aaff en W. E. van Vliet; C. Steenbergen; G. A. H. P. Boot; J. Ko- J. den Os; B. M. Janssen P. Steenbergen; H. de Roo- Het Poolse episcopaat heeft een speciale bespreking gewijd aan een kwestie, die er met. de burgerlijke de Nijs; overheid ten aanzien van een zestal |van der Blom; A. Ruis ADVERTENTIE fote Kerstmlsvreugdebron R muzikale platenbon seminaries - opleidingsinstituten voor priesterstudenten -is gerezen. De rectoren van deze instituten zouden niet aan de vereiste administratieve formaliteiten betreffende hun benoe ming hebben voldaan. De autoritei ten hebben gedreigd de seminaries te liquideren als geen gevolg wordt ge geven aan de geldende regelin gen voor toezicht op het on derwijs. De fiscus zou voorts aan zienlijke vorderingen wegens achter stallige belastingschuld op het merendeel der instituten hebben. Het episcopaat heeft zich recht streeks met deze kwestie bemoeid nadat de leiders der seminaries za terdag geen gehoor hadden gekre gen bij het ministerie van onderwijs en het bureau voor de eredienst. De autoriteiten hebben van hun kant gezegd het resultaat van het bis schoppelijk overleg te willen afwach ten alvoreps tot maatregelen over te gaan. Volgens het Oostenrijkse katho lieke persbureau wil de leiding van de seminaries wel staatstoezicht in het algemeen aanvaarden maar niet ten aanzien van het theologische on derwijs. dent zal aankondigen. Daarna ligt het in de verwachting dat er enke le wijzigingen in de regering zul len worden aangebracht. Parlement Volgens sqmmige kringen zal het Spaanse parlement, de Cortes, voor een deel in de eerste maanden van het komende jaar worden ontbon den. Een groot aantal van de le den van dit Spaanse parlement is thans nog door het staatshoofd aangewezen. Zij zullen volgens de nieuwe grondwet plaats moeten maken voor afgevaardigden van gemeenten en vakbonden. Men neemt aan in Madrid dat nu de grondwet met een overweldigende meerderheid is aanvaard, de Spaanse regering tegenover de bui tenwereld zal laten zien, dat de or ganische opbouw van de Spaanse staat op korte termijn mogelijk is. Bejaarden maakten kerststukjes Natuurlijk is de echte kerststem ming in hoofdzaak afhankelijk van de persoonlijke gesteldheid.. „Vrede op aarde aan allen die van goede wille zijn". Maar er komen in de hui selijke kerstfeesten nu eenmaal ook materiële zorgen aan de orde, die on verbrekelijk verbonden zijn met de echte Hollandse december-gezellig- heid. En zo was er in het wijkcentrum van de „Vredeskerk" aan de Burg- gra,venlaan van de bejaarden-socië teit het onderwerp „kerststukjes ma ken" aan de orde. Mevrouw Swart had ook ditmaal contact opgenomen met de directrice van de Sfrichting voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting in Lei den, mevrouw D. L. Creyghton, die zich bereid verklaarde met de 40 le den de kerstversiering voor de as. kerstmaaltijd, 21 december, van de leden te verzorgen. Met enorm enthousiasme werden de aanwijzingen opgevolgd zodat na één uur 40 alleraardigste kerststuk- gereed waren. Mevrouw Swart dankte het team van de Huishoude lijke voorlichting dat ook ditmaal zo prettig en zo goed voor het welsla gen van deze middag had gezorgd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oude-Tonge B. A. van Donkersgoed te St.-Phiiipsland; te Dedemsvaart (toez.) B. Martel, kand. te Zaandam. Bedankt voor Waddinxveen (vac. J. R. Couperus) L. Blok te Ridder kerk; voor Bozum c.a. H. R. J. Reijen. ga te Ierseke. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Nagele (NOP) S. Braaksma te Souburg-Vlissingente Nijega-Opeind e J. Postma te Kern- horn-Marum. Bedankt voor Avereest-Dedemsvaant J. Geertsema te Kantens. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Noordeloos M. C. Ta- nis te Barendrecht; voor 's-Graven- zande J. Weaterink te Haamstede- Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN ADVERTENTIE DE ZON IN EEN FLES De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen.Bessen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe be ssen. En let wel: Bessen De Kuyper nog steeds in de héle literfles. De Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst voor de Bloemisterij in Aals meer verwacht dat ln het komende jaar meer planten zullen worden verkocht in plastic bloempotten die steeds meer de traditionele aardewek potten gaan vervangen. Onderzoekingen hebben uitgewe zen dat geen garanties kunnen wor den gegeven met betrekking tot de poreusheid van de stenen potten, waardoor bij vele kwekers al veel schade is ontstaan. Daarom is het, zo heeft men op het Proefstation voor de Bloemisterij vastgesteld, be ter de niet poreuze plastic potten te gebruiken en dan de kweekmethode daarbij aan te passen. In de huiska mers voldoen niet poreuze potten be ter dan aardewerk potten, omdat het zoutgehalte in plastic laag blijft. In het buitenland gebruikt men de plas tic potten al op grote schaal. Leger des Heils De samenkomsten van het Leger des Heils in Leiden zullen zondag worden geleid door de landelijk jeugdsecretaris van het Leger in Ne derland brigadier H. Hofman en diens echtgenote mevr. Hofman Bouwmeester. De heer Hofman, die belast is met i de leiding van alle jeugdzaken, be- gon zijn loopbaan als korpsofficier. I Daarna was hij vele jaren directeur i van het Leger des Heils Jongenshuis in Amersfoort, totdat hij ifi zijn hui dige functie werd benoemd. H. J. Mattheus: „HANDEN AF VAN DE CHU". Als het aan de heer M. J. Mat theus lag, ging de Christelijk- Historische Unie onder dit motto de komende verkiezings strijd in. De heer Mattheus fungeerde gisteravond als voor zitter van een bijeenkomst van de afdeling Leiden van de CHU in de aula van de school aan de Asserstraat. „Het heeft, er schijn van dat men de CHU niet meer nodig heeft, ofschoon wij steeds zeer kundige be windslieden hebben geleverd", zei de heer Mattheus aan het begin van de vergadering. Hij bestreed de opvat ting van de PvdA en de VVD dat par tijen of confessionele grondslag over bodig zijn. „Ik wil hier zeer klare taal spreken", aldus de heer Mattheus. „Ik wil het aan allen duidelijk ma ken, dat men zich niet moet bemoeien met de interne aangelegenheden van onze Unie". De heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, hield vervolgens een kort betoog over de grote moei lijkheden, waarin de gemeenten in Nederland verkeren. Hij zei onder meer, dat er maar zeer weinig ge meenten zijn die er in slagen een sluitende begroting samen te stellen, waardoor allerlei belangrijke zaken nog op uitvoering liggen te wachten. Ook de financieringsmogelijkheden voor de gemeenten zijn volgens de heer Van der Kwaak zeer zorgwek kend. Hij ziet de situatie op het ogen- blik zeer pessimistisch en vreest grote I stagnatie in tal van belangrijke pro- j jeefcen, zoals woningbouw en scholen-1 bouw. De lezing van de heer Van der Kwaak leverde voldoende stof voor een discussie, waarbij ook de actuele politieke koers van de CHU ter sprake kwam. Er bleek verschil van inzicht te bestaan over de houding van de CHU-fractie ln de Tweede Kamer bij de recente kamerzittingen. nillllllll!llllllllllllllllllllllllllllinillll!ll!!l!ll!llllllll!l!l!ll!lllllllllllllllnllllllllllllllll!ll!l!Illlllllllllllllllllllinillll!llllinillllllinilllllllUinillHII!IIIIIBIIIl I Amerikaanse thriller I van goede kwaliteit ADVEKT ENTTE anno 1815*reeds 150 jaar natuurkwaliteit J Vele jongens en meisjes van open bare en bijzondere scholen ln Lei den hebben in de „Overdekte" ge zwommen om het A- dan wel B-di ploma. Van de school Caeciliastraat (hoofd de heer Rotteveel) behaal den het A-diploma: Ton Krol. Wim Pouw, Joop van Leeuwen, Gerard Cornelisse, Hans Petit, R. de Groot, John de Kievit, Simon van Kins, R. Wennekes, Henny de Groot, Frans Stolwijk, Jan Compier, Eddy de Wek ker, Alfred Schols; diploma B: Peter d. Blom, Gerard Zierikzee, Chris Driesen, Eddy Pikeer, Ernst-Jan Keijzers Wim Knappers, Alfons v. d. Geyn, Joop Schimmel, Rudi Devilee, Rob Falter, Peter Wolters, Harry van Schaik, Peter Uljee, Hans v. d. Burg; Oosterstraat (hr. De Jonge) diplo ma A: Johan de la Rie, Saartje Hel- versteyn, Carla Marijt, Els v. d. Maas, Ingrid Marks, Leny Singer- ling; diploma B: Lex Bekooy, Jan Heskus, Cor v. d. Bol, Annet v. d. Nat, Marian Vister, Ludi Zandvliet, Kitty van Helden, Sanny Uljee; Pieter Jansen; Aalmarkt (hr. Muis) diploma A: Erik de Wekker, Atie ten Winkel, Arie de Wilde, Ronny Wes terduin, Liesbeth Brugman, Hanny de Nió, Ineke Landwaart, Nanneke Sloos, Marjolein Mertens; diploma B: Peter Wiering, Peter van Riet, Jan Gouwentak, Saskia de Jong, Yvonne Neuteboom; Plantsoen (hr. Huigens) diploma A: Adrie Meyer, Gert van Rij, Nol Gordijn, Sjaak Vermeer, Wim Kloos, Beppie van Tol; diploma B: Cok Dommeling, Hans Zaalberg, Herman Waiting; Le vendaal (zr. Miriam) diploma A; Hans Romijn, Kees Wesselingh, Jo han Heetwinkel, Kees Scheffer, Wanda Koolhaas, Anlfta Verbeek, Gerda v. 't Hout; dipl. B; Jos Nijs- sen, Hans Koreman, Arthur Borg- stein, Herman Kerkvliet, Lia van Teylingen, Margret Onderwater, Trudy van Klaveren, Ria van Ga len, Lidy Coster, Monica Stipdonk, Marion Kerkvliet; Noordeinde 40- GLO (hr. Schnaar) diploma A: Jo- landa de Koning, Gerda Warring; diploma B: Wim Neuteboom. Jaap Droste, Veroni Zwart, Liesbeth van Veen; Haarlemmerstraat 32 (hr. van burg) diploma A: Alita Dokter, Fya veldhoven) diploma A: Yvonne Schellingerhout; diploma^ B: Kees j zandbergen, Ans v. d. Geest, Marie- Montagne, Sjors Vonk, Teun Hoek, Nico van Duyn, Liesje de Wit, Ans van Oosten; Pasteurstraat (hr. Den Hertog) diploma A: Ton Pracht, John Nievaart, Bert Koolhaas, Adrie Bergen, Rob v. d. Steen, Herman Plug, Marian Noordenneer, Cora Tas, Jenneke van Egmond, Leo Wetselaar, Janet Arnoldus; diploma B: Henny Cornet, John Smissen; Lusthof laan 4 (hr. Eykhout) diploma A: Dirk v. Wijngaard, Bas van Denderen, Willy Zwaan, Lenneke van Kampen, Mar ja Mieloo; diploma B: Tineke Hennsen, Corrie Boot, Corrie van Haarlem, Leny Boot; Oude Vest (hr. Ragut) diploma A: Alex Filarski, Louis Stouten, Hans Petit, Dick v. d. Blom, Eddy v. d. Berg, Wilma Min- ter, Corry Slingerland, Ella Abtspoel, Tiny v. d. Bom, Henny Holstwilder, Fietje Gorree, Henny Robijn, Alie den Os; diploma B: Edward Hoe bink, Wim van Beek, Eddy van Vliet, Maarten Klundert, Herman van Gel- lecum, Rita de Wit, Janny de la Rie; Noordeinde 1 (hr. Prévo) diploma A: Arthur Derksen, Barbara v. d. Plas, Judith Mulder; diploma B: Eric de Jeanne v. d. Berg; diploma B: Mo nique Plouvier, Lia Jansen, José Neuteboom. Wilma van Veen; Boer- haavetaan (hr. Hettinga) diploma A: Gerry Crama; diploma B: Henny Juffermans, Maühien Booms, Jan Schoonderwoerd; Zuidsingel (hr. Kimpel) diploma Ar Karei Luiten. John van Lehn, Elsje Pape, Ingrid Stokkel, Franny Solleveld; diploma B: Renske Leeflang; Rapenburg (hr. v. d. Neut) diploma A: Paul Jansens, Hugo Zwetsloot, Joop van Steyn, Alex Duivenvoorde, Alfons v. Berge Henegouwen, Paul v. d. We reld, Sjaak de Hei, Koos Walraven, Leo van Loon, Henneke ten Broek, Ingrid Kijnling, Liesbeth van Bun- ningen; diploma B: Theo Veldho ven, Paul Fokke, Louis Steenvoor den, Johan van Rooden, Koos van Wieringen, Wibo Pardon, Walter Co- que, Marry Droogh, Joke Meegdes, Jaap Jansen; Driftstraat 77 (hr. Muntinga) diploma A: Kees Stokkel, Bram Jansen. Robbie Jagel, Hans Vreeken, Charles Stigger, Son ja Schrama, Tiny de Water: diploma Wim van Putten. John v. d. Burg, Loon, Jannie Teske; Haarlemmers- straat 240 (hr. Dekkers) diploma A: Kees v. d. Burg, Henny Mink, Ge rard van Zijp, Sammy van Eygen, Victor Boutier, Ingrid Marqueni, Annie Engel, Ria Stouten, Willy Ru waard; diploma B: John Kieft, Riet Hof kens, Marga Schalks, Henny Ru waard; Boommarkt (hr. van Eisen) diploma A: Ronny van Dijk, Ton van Haasteren, Chris Wijsman, Dolf Lampo, Peter Kluivers, Frans v. d. Horst, Peter v. d. Burg; diploma B: Aad Verkerk, Wim Emmerik, Her man Seysener, Wim Verbeek. Jan Boot, Chris Bakker; Langebrug (hr. Volkers) diploma A: Leo van Rhijn diploma B; Henk Olivier, Johan Pots, Chris Willems, Arie Schouten, Loek Hendriksen, John Driebergen, Jean Anceaux; Pelikaanstraat (mej. Bonnet) diploma A: A. van Daalen, J. van Elsgeest, H. v. d. Star, S. van Wessel; M. Wijfje, M. Rijkelijkhutsen, E. Schilperoord, J. Hennsen, C. Oudshorn, C. v. d. Meer, Y. Boot; diploma B: R. Heidema, J. Schou ten, A. Freriks; Driftstraat 49 (hr. De Vries) diploma A: Jan v. d. Vos; diploma B; Henk Paauw, Arie Dron- kert, Lieske Gluwers; Hoogl. Kerkgracht (hr. Zuiderveld) diploma A: Frans v. d. Mark, Arjan Buys, Paul den Heeten, Robbie Oudshoorn, Peter Delfos, Ina Fontein, Willy Rijnsburger, Alie Sloos. Leny van Polanen, Jeanet Schouten, Tom De- genaars, Hendrik de Water; diploma B: Bert, van Meurs, Eric Tegelaar, Ad Bekooi, Paul Wetselaar, Wim Rietkerk. Pieter Weima, Dick Stuur- wold, Gabrie Gressie, Klaas de rey; Maresingel (hr. Gaykema) diploma A: Peter Wijling, Peter van Houten, Robert Brand, Peter Ravensbergen, Vinny Pennings, Harry Schoonha- gen, Joke Blom, Gerda de Zwijger, Dineke Weda, Tonny Lagerman; di ploma B: Frans Redel, Harry Otte; Lusthoflaan 2 (hr. Lippits) diploma A: Arnold Vleerbos, Joop van Dijk. Corry van Diest, Annemarie de Hey- den, Els Geybels, Norra Candido, Ti neke Meelman, Coby Tij ssen, Carla Verhoeven, Irma Brugmans, Martie Jansens; diploma B: Bram Hooge- veen, Peter v. d. Berg, Theo v. d. Holst, Peter de Goede, Hans Verra, Sander Jansens, Henk van Hulst, Karei Prins, Adrie Verhoogt. Anja de Haas, Hella Malechowski, Tineke Overdijk, Elsje Kershof, Irene Htlisman, Nora Smits. Roo, Coen Drion, Elles Nieuwhuis, i peter Abe, Harry Baard, Mieke van ADVERTENTIE i Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon 99- 99 LUXOR Spanning, sex en moord zijn de ingrediënten die de Amerikaanse regisseur Grae me Ferguson in de triller „Blond en Brutaal" (The Se ducers) op knappe wijze in de juiste docering dooreenweeft. De hoofdrol is toebedeeld aan een echtpaar dat op het punt staat te scheiden. De schizofrene man (Robert Milli) heeft een wat ge compliceerde verhouding met een zeer jong blondje (Sheila Britt) dat bijzonder toegevend is. Hij wil methaar trouwen, maar moet dan eerst een ma nier verzmren om zich van zijn vrouw (Nuella Dierking) te ont doen, teneinde haar niet onaan zienlijk kapitaaltje te bemach tigen. Een ingenieus geënsce neerde aanrijding doet de vrouw- geloven dat zij iemand heeft doodgereden. De tot dusver zo gesmeerd lopende plannen van de man worden echter bemoei lijkt door de tussenkomst van een vreemdeling (Mark Sae- gers). Deze beweert getuige te zijn geweest bij het ongeluk en weet zich in het huishouden van Paspoort naai de her LIDO James Bond heeft zijn zoveelste collega gekregen en wel in de persoon van ge heim agent 3S3, die evenals zijn illustere voorganger meester op alle wapenen is en een wat hardhandige charme bezit die voor vrouwen eenvoudig on weerstaanbaar schijnt te zijn. Onze man bindt onder de wat overdreven titel „Paspoort naai de hel" het gevecht aan met een geheimzinnige „Organisatie" die de geheime diensten van zowel Amerika als Rusland dwars zit. (Het is overigens frappant hoe vaak dit soort, produkten op een James-Bcndfilm teruggrijpt. Het in „Paspoort naar de hel" voorkomende zender-ontvanger stunt je is regelrecht uit Gold- finger overgenomen). Aan het hoofd van die Organisatie staat een uiterst vage, duistere figuur, die op een gegeven ogenblik zijn eigen dochter om het leven wil laten brengen, als zij ondanks waarschuwingen tedere gevoe lens blijft koesteren voor de man die zich in de cijfers 3S3 hult. In Libanon, waar het meisje en onze geheim agent het hoofd van die misdadige organisatie gaan opsporen, heeft de ont knoping van het raadsel plaats. .Paspoort naar de hel" is wel onderhoudend, maar mist origi naliteit. Het. is teveel in cliché- beelden gevat om er helemaal door te kunnen worden gegre pen. Bovendien is het spel van de hoofdfiguur, de alles-kunner 3S3 soms bij het houterige af. Ik, een vrouw STUDIO Voor de achtste week draait de Noorse film naar een boek van de Deense schrijf ster Siv Holm. De filmmakers konden niet zoveel eerlijkheid opbrengen, dat zij ook de keer zijde van dit frivole leven heb ben getoond. In dat opzicht steekt het boek ver uit boven de film. het echtpaar binnen te dringen. 1 Na een aantal geheimzinnige f= voorvallen en_ onvoorziene ver- j| wikkelingen wordt het de vreemdeling duidelijk dat de g man des huizes met bepaald g kwalijke plannen rondloopt. Hij s gaat als een volleerd detective i cp onderzoek uit en weet in een sensationele slotfase de zaken w§er in het reine te brengen. 1 West Side Story TRIANON In het theater 1 aan de Breestraat voor de derde achtereenvolgende w k de g West Side Story het wat lichte g muziek en vormgeving betreft g zo uitblinkende werk. slaat van zijn driften'' REX Deze Duitse film wil, naar uit het voorwoord blijkt, een waarsohuwing zijn aan vrouwen, die zich veel „veroor loven". Hiermee wordt bedoeld de vaak uitdagende kledij, waarin de hedendaagse jonge vrouw zich tooit. Bij de hoofd persoon. Jablonski, leidt dit tot kortsluiting. Zijn minder mooie uiterlijk heeft hem bij de ande re sekse weinig succes gebracht. Een sterke haat ontstaat tegen het vrouwelijk geslacht, wat uit eindelijk resulteert in het wur gen van „uitdagende" vrouws personen. Tijdens de behande ling van de rechtszaak 6peelt zich een juridisch steekspel af tussen de openbare aanklager en de verdediger. Laatsgenoem- de schermt met een psychia trisch rapport van de verdachte, waarin de daad van Jablonski wordt „verklaard". Hierbij wordt naar voren gehaaldhet feit, dat verdachte in zijn jeugd wei nig liefde heeft ondervonden. Breedvoerig laat de film zien, wat aan de wurgmoorden is voorafgegaan. Onder andere een pikante lingerieshow en een striptease. Het laatste in een duistere gedegenheid, die als bordeel kan worden betiteld. Hier kan men moeilyk van vrouwelijke onschuld spreken. Het maakt de film er niet over tuigender door. Mannen met 'n seksuele afwijking kunnen vaak voor iedere vrouw gevaarlijk zijn. Het al of niet uitdagend doen, komt op het tweede plan. De jury behoeft geen uitspraak te doen in het proces, want Ja blonski hangt zich op in zijn cel. Natalie Wood en Steve McQueen in Dat ogenblik van liefde". CAMERA Op gevoelige wijze tekent deze pakkende film een incident in het leven van twee jonge mensen: na een vluchtige ontmoeting verwacht Angela (een knappe rol van Na talie Wood) een baby van Rockie (Steve McQueen), vol gens de eerste indruk een ge makzuchtige pleziermaker, die niet gediend is van dit soort verrassingen. Op zeer aanne melijke wijze schetst de film de verandering, die zich in de op vattingen van Rockie voltrekt en die, na een zeer dramatische scène ten huize van een abor- teuse, via een reeks misverstan den en ruzies uitmondt in een happij ending. Wat een trieste ervaring in hun leven leek te zullen worden, wordt langza merhand als het ware van binnenuit omgebogen naar een juichend slot. Wat voor An gela niet meer was dan een „ex periment" gaat steeds meer „de giDte liefde" betekenen. „Love with the proper stran ger", zoals de oorspronkelijke titel luidt, had gemakkelijk een ongenietbare „draak" kun nen worden. Maar mede dank zij het uitstekende spel van de beide hoofdrolspelers draagt de film alle kenmerken van levens echtheid. Hoe boeiend en vak kundig hier gefilmd is bewijst wel het feit, dat de lange duur van sommige scènes allerminst storend Is, maar, door een juiste combinatie met snelle passages, juist bijdraagt tot de genegenheid, die de toeschouwer voor de hoofdfiguren voelt. Een belangwekkende film, die zonder prekerigheid een posi tieve tendens bezit. iiimiiHwmmimiiimmniiiuminmmmiiniimnimimiiiiiinniniiiMmminnnnniimimniiiiMinninniinHnMiininuiiRgiiniiiaginnnnnm

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13