LEIDSCH DAGBLAD iijlstra's beleid staat op het spel I' Kamerlid Voogd maakt zich los van Koekoek LLE KAMERLEDEN NAAR BINNENHOF GEROEPEN Jongelui maakten Utrecht onveilig ONDERZOEK NAAR GRAFSCHENDERIJ JAMIN (9ucJ Qlte. temming morgen J ERBERICHT J Vannacht lichte vorst rericht 1 maart 1860 WOENSDAG 14 DECEMBER 1966 No. 32050 •teur: A. E. van Dlshoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bfl vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teieloon Directie en Administratie 26041; Redactie 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro oo 67065 (Van onze parlementaire redactie) ET ALLEEN HET LOT VAN AJAX, maar ook dat van de erlandse staatsfinanciën staat vandaag op het spel. De ge- Tweede Kamer is vandaag en zal ook morgen bijeen zijn om cslissen over de financiële plannen van het kabinet-Zijlstra. ictieleiders va nalle partijen hebben hun leden naar het Binnenhof roepen. Zelfs de zieken en de leden, die buitenlandse bijeenkomsten wen, moeten vandaag en morgen de presentielijsten tekenen. Een meer of minder kan de schatkist honderden miljoenen rijker of r maken. i totale belastingplan, waarover Mksvertegenwoordiging vandaag jorgen zal debatteren en stem- Ivalt uiteen in zes onderwerpen. I het belangrijkste onderwerp j voorstel om de verlaging van (on en inkomstenbelasting een jaar later te laten ingaan: niet januari 1967 zoals was be door de kabinetten Marijnen kis maar op 1 juli 1967. De hgst van deze verschuiving is het. belastingjaar 1967 ongeveer jiljoen gulden. Aan het Binnen- rerkeert men in volledige on- beid over de uitslag. Het kabi- an rekenen op de stemmen van yp en de ARP (samen 63 van 10 stemmen). Als ook de hele ivoor stemt (13 stemmen) haalt Zijlstra (premier en minister financiën) op het nippertje de [reep. Maar de houding van de is niet helemaal zeker. Ook is bekend hoe de SGP (3 stern en het GPV (een stem) zullen len. nzetbelasting tweede belangrijke voorstel is etsontwerp tot vervroeging van •hoging van de omzetbelasting: up 1 januari 1968 zoals werd >steld door het kabinet-Cals, I op 1 juli 1967. Voor dit voorstel fen meerderheid (KVP. ARP, en VVD Is 92 stemmen) wor- fe vonden. Syrië stopt olietoevoer naar Tripoli i Syrische regering heeft de toe- I van Iraakse olie naar de Li- se havenstad Tripoli aan de (ellandse Zee stopgezet, zo heeft iwoordvoerder van de Iraakse Meum Maatschappij (IPC) gis- bekendgemaakt, i toevoer van olie naar de Syri- jhavenstad Banias was al eerder tezet zodat nu alle Middellandse kvens voor Iraakse olie die voor ba is bestemd, gesloten zijn. aulere voorzitter led. Werkgevers? een vergadering van het alge- li bestuur van het Verbond van jrlandse Werkgevers heeft de H. J. de Koster het voornemen tennen gegeven af te treden als meen voorzitter van het Ver- j, indien Inj op grond van zijn King op de kandidatenlijst van [VD een zetel in de Tweede Ka- zou verwerven, algemeen bestuur heeft een- een beroep gedaan op het u het presidium van het Ver- de heer W. Bruynzeel, om in [geval het algemeen voorzitter- op zich te nemen. De heer ;1 heeft zich hiertoe bereid k KNMI in De Bilt verwacht van en. tot morgenavond: opklarin- Ftnet vannacht temperaturen om i vriespunt tot lichte vorst en btselijk mistbanken. Morgen over- Igeleidelijk meer bewolking maar pschynlijk tot de avond droog F Iets lagere middagtemperatu- Tot zwak afnemende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 DECEMBER tn op: 8.41 uur; onder: 16.28 uur. p op: 11.56 uur; onder: 19.36 uur. •gwater te Katwyk te 5.13 en 17.31 I laagwater te 1.00 en 13.21 uur. nommet bestaat alt 18 pagina's Als het parlement het uitstel van de verlaging inkomstenbelasting ver werpt zal er niets bijzonders gebeu ren. Het kabinet-Zijlstra zal dan niet aftreden, omdat het onmogelijk is om voor de verkiezingen van 15 fe bruari 1967 nog een nieuw kabinet te vormen. Maar bij verwerping van dit voorstel kan het beleid van het kabinet toch wel als mislukt worden beschouwd. Vanmiddag en vanavond geven de fractie hun oordeel. Morgenmiddag fracties hun oordeel. Morgenmiddag wordt gestemd. PREMIER ZIJLSTRA moeilijke dagen Verder komen aan de orde: Verlenging van de verhoging van de vennootschapsbelastingop brengst in 1967 ongeveer 43 miljoen. Verhoging van de accijns op benzine en gasolie <van 2.2 cent per liter op 4.4 cent). Opbrengst in 1967 ongeveer 60 miljoen. Verdubbeling van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting: 130 opzenten in plaats van 65 cent. Dit geld komt niet in de schatkist maar gaat rechtstreeks naar het Rykswe- genfonus. De liberalen zullen voor stellen om het maximum van de to tale motorrijtuigenbelasting (voorge steld op 200 gulden per auto) te ver lagen tot 150 gulden. Verlaging van de belasting voor vrijgezellen tussen 40 en 65. Op brengst in 1967 een kleine 20 miljoen gulden. Het kabinet-Cals wilde deze verlaging laten ingaan op 1 januari 1967. Het kabinet-Zijlstra wil de ver laging een half jaar uitstellen. De li beralen zullen voorstellen de verla ging toch te laten ingaan op 1 jan. 1967. Waarschijnlijk zullen al deze voor stellen worden aangenomen. Slechts over de liberale tegenvoorstellen valt discussie te verwachten. In Ziceden is. zoals elk jaar, een „lichtkoningin" gekozen. De „miss Lucia" van 1966 is de 19- jarige verpleegster Margaretha Lindén uit Uppsala, die in het raadhuis van Stockholm gekroond iverd Arrestatie in Nijmeegse moordzaak Op verzoek van de Nijmeegse po litie is in een logement in de Haagse binnenstad gisteravond een 19-jarige Nijmeegse metaalbewerker aange houden. die ervan wordt verdacht zondagavond de 65-jarige groente handelaar D. Peters te hebben dood gestoken. In verband met de stand van het onderzoek wenst de politie nog geen nadere bijzonderheden over de aanhouding te geven. In de afgelopen nacht is de ver dachte door dc Nijmeegse politie per arrestanten-wagen opgehaald en in gesloten in het hoofdbureau van po litie in Nijmegen. Zowel de jonge verdachte als de rechercheurs, die sinds zondagavond vrijwel zonder onderbreking met de reconstructie van de aanslag zijn bezig geweest, gingen daarna enkele uren slapen. Tegen het middaguur is het verhoor van de jongeman begonnen. De jongeman is een neef van het slachtoffer. Dat verklaart waarom Peters hem toegang heeft verleend tot het huis. Sinds de dood van zijn vrouw in september, leidde de gefor tuneerde groentehandelaar een te ruggetrokken bestaan. Na zijn dag taak ging hij in een stoel voor het raam zitten. Hij liet dan nooit men sen in zijn huis toe, die hij niet goed kende. Als er werd gebeld, deed hij de deur slechts zover open als de veiligheidsketting toeliet. Zijn neef heeft hij kennelijk vol komen vertrouwd. Enkele ogenblikken na binnen komst zou de bezoeker een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, moe ten hebben getrokken en het slacht offer hebben gedood. Vanochtend was bij de politie nog niet bekend, of roof het motief is geweest. Peters bewaarde een som van ettelijke duizenden guldens in zijn schrijfbureau, doch dit geld werd niet aangeroerd. Het is echter mo gelijk, dat hij enige honderden gul dens los geld in zijn zak heeft gehad. Het Maasioater is gisteren nog verder gestegen. Tal van dorpen in Limburg zijn door het hoge water van de buitenwereld afgesneden. Ook in Gelderland (Veluwe) en in het zuidoostelijk deel van de provincie Utrecht (in het gebied rondom de Kromme j Rijnstaan landerijen blank en hebben dorpen met veel water overlast te kampen. In Brabant is de Donge buiten haar oevers getreden. Verkeerswegen staan onder water, sommige telefoon verbindingen zijn verbrokenkel ders staan vol en op de akkers is veel schade aangericht. Niet al leen in ons land, maar ook in het gebied rondom Aken en in België ondervindt men veel last van het water. Bijna alle rivieren bij onze zuiderburen zijn buiten de oevers getreden. Reddingploegen en het leger zijn in staat van alarm. De foto toont een „straatbeeld" in Venlo. De heer P. Voogd, het nu 61- jarige lid voor de Boerenpartij van de Tweede Kamer, zal voortaan niet meer voor deze politieke partij zitting in de kamer hebben. Hij beschouwt zich nu als een vol komen vrij man, die volledig gebro ken heeft met de Boerenpartij. De breuk tussen hem en de partijleiding met name met partijsecretaris E. J. Harmsen is thans zo volledig en definitief, dat de heer Voogd aan het presidium van de Kamer het erzoek heeft gedaan hem een an dere plaats in de vergaderzaal toe te wijzen. De heer Voogd beschouwt zich als een „afzonderlijke fractie" in de Tweede Kamer. Hij zal niet met een eigen lijst by de komende verkiezingen uitkomen. Desgevraagd heeft hij laten weten, dat hij zijn positief-christelyke be ginselen niet kon uitdragen in het midden van de Boerenpartij. Deed hij zulks wel. dan ontstond er, zo merkte hy op, ruzie en was er ver schil van mening tussen hem en de B.P.-afgevaardigde Harmsen, die zich voorstander toonde van bijvoor beeld openbaar onderwijs. Ook op het terrein van het maatschappelijk werk was er verschil van inzicht. De heer Voogd, die zei zich thans opge lucht te voelen, uitte ook kritiek op de onderlinge verhoudingen binnen de partijleiding. Naar zijn mening is er thans een strijd gaande om de voor een andere politieke groepering. Hij zal geen contact zoeken met de BP.-Noodraad (waarin het zoals men elders kan lezen ook rom melt). Een splitsing in een kamerfractie, zoals die zich thans in de Boeren partij-fractie voordoet, is een zeld zaam voorkomend feit in de parle mentaire geschiedenis. Vervolg op pag. 2 De Utrechtse politie heeft elf jon gens aangehouden, die in leeftijd variëren van 12 tot 17 jaar. Teza men hebben zij 14 bromfietsen die een totale waarde van ongeveer f 4.000 vertegenwoordigden gesto len. Daarnaast hebben zij ook aller lei voorwerpen uit warenhuizen en winkels gestolen. Die waren bestemd om cadeau te doen aan hun vriendinnetjes, met wie zij zich 's avonds en 's nachts plachten af te zonderen in leegstaande kelders langs de Oude Gracht. De politie trof daar 's nachts enkele van de jongelui slapend aan. anderen werden ook al slapend gevon den op de zolder van een leegstaand huis. Behalve de diefstallen hebben de jongens nog meer op hun kerf stok. Zij hingen vaak rond in de binnenstad, waar zij voorbij gangers lastig .vielen, geparkeerde auto's be schadigden en het verkoopsters in warenhuizen vaak erg lastig maak ten. De grootste belhamels zijn na voor de officier van justitie te zijn geleid al naar opvoedingsinrich tingen gebracht. Het hele elftal ia uit Utrecht afkomstig. "Onmenselijke behandeling Egyptische kinderen" De Marokkaanse Vereniging voor Bescherming van Kinderen wenst een onderzoek naar het lot van „tien duizenden Egyptische kinderen die een onmenselijke behandeling heb ben ondergaan na de arrestatie van hun ouders". Zij heeft de Interna tionale Liga tot hulp aan kinderen, die in Londen is gevestigd, gevraagd een missie naar Cairo te sturen om de zaak te onderzoeken. De vereniging verlangt vooral bij zonderheden over het lot van de kinderen van gearresteerde leden van de verboden organisatie „Mohamme daanse Broederschap". Verscheidene Marokkaanse Juris ten, die een onderzoek wilden instel len. kregen van de Egyptische auto riteiten geen toestemming, aldus do vereniging. Soekarno krijgt méér dan twee dollar per dag Het Indonesische blad „Merdeka" heeft gisteren de bewering van pre sident Soekarno, dat hij slechts twee Amerikaanse dollar per deg verdient, gelogenstraft door de bedragen die voor de president op de begroting zijn uitgetrokken, re publiceren. Vol gens het blad krijgt de president 300.000 dollar per jaar voor zijn huis houding. 300.000 dollar voor het staatssecretariaat, 160.000 dollar voor het presidentiële kabinet. 125.000 dollar voor onderhoud van zijn pa leizen en meer dan 70.000 dollar zak geld. Was myn salaris zo groot, al-1 dus een rubriekschryver in het blad, dan zou ik best elk uur „ampera" willen roepen. (Ampera is Soekar- no's uitdrukking waarmee het lijden het volk wordt aangeduid). macht van de Boerenpartij. Hij maakte duidelijk, dat de verstand houding tussen de heren Koekoek pn Harmsen thans veel te wensen over- Geen lachertje De samenstelling van de kandida tenlijst voor de komende kamerver kiezingen is al evenzeer een bron van ergernis van de heer Voogd, die als hoofdbestuurslid van de Boeren partij niet hierbij betrokken werd. De voorgenomen plaatsing van de ex-R.E.M.-oinroepster Hetty Bennink uit Den Haag op die kandidatenlijst acht hy principieel onjuist. „We zit ten niet in de Kamer om er feest jes. lolletjes of lachertjes van tema ken, maar we zitten /tr om ons land, zoveel als mogelyk is. te dienen", al dus de heer Voogd. Reeds gedurende de laatste weken meed hij de BP.-fractiekamer in het kamergebouw. Hij beschouwt zich thans als „eenling" in de Kamer, waartoe het (nieuwe) reglement van orde de mogelijkheid biedt. De heer Voogd, die tot aan de ko mende verkiezingen in de kamer blijft, zal zich bij zijn standpuntbe paling op positief christelijke grond slag opstellen. Hij heeft Intussen ook bedankt als lid van de Boeren partij, maar thans nog niet gekozen Een aantal politiechefs uit Lim burg en oostelijk Noord-Brabant is gistermiddag in Weert bijeen geweest om de resultaten van hun speur tocht naar de dader (s) van een lan ge reeks grafschenderyen uit te wis selen. Gebleken is, dat de grafschende rijen, die de laatste maanden op 10 verschillende begraafplaatsen in Ne derland en West-Duitsland zyn ge pleegd, veel punten van overeenkomst vertonen. De dader of mogelijk ook daders zijn tot nu toe voor de Nederlandse en Duitse politie on grijpbaar gebleven Hoofdinspecteur Van Osta uit Weert: „We denken nog steeds, dat de vernielingen van graven en bekladden daarvan het werk is van een geestelijk gestoorde. Daarom denk ik ook maar aan één dader. Het is haast onvoorstelbaar, dat twee van zulke ziekelijk gestoorde figuren elkaar gevonden hebben". De hoofdinspecteur verwacht de medewerking van het publiek en de bewakers van begraafplaatsen bij het zoeken van de dader(s). „De politie zet natuurlijk ook speciale patrouil les in voor de bewaking van be graafplaatsen Een doorlopende post bij kerkhoven zou echter teveel van het korps vergen. Daarvoor ontbreekt het aan personeel", zei hy. De laatste grafschennis werd het afgelopen weekeinde in Tegelen ge pleegd. Daar werd een 25-tal graf stenen beklad en van hun sokkel ge stoten. Eerder kregen de begraaf- Voor goed auto-onderhoud Aken, Herzog enrath, Nuth, Eysden. Geleen, Weert, Ven- ray, Venlo, Blerick, Nymegen, Em merich, Eindhoven, Boxtel en Reu- sel een beurt. De Justitie in Aken heeft een be- langryke beloning in het vooruitzicht gesteld voor degene, die aanwij zingen kan geven, die tot aanhou ding van de dader kunnen leiden. ADVERTENTIE teuwö De hoogleeraar Simon Thomas alhier, is benoemd tot eerelid van het verloskun dig genootschap te Londen (Obstetrical society of Lon- J don). f (Advertentie) HM. Stu- J denten, die eene Groote Ta- J fel hebben en na de Kerst- J vacantie van Tafel willen J veranderen, kunnen hiertoe J bij fatsoenlijke menschen de gelegenheid vinden. Brieven onder letter Z. aan het Bu- J reau Leidsch Dagblad, f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1