Ruimte-recht staat nog de kinderschoenen in Bio-satelliet» met duizenden levende wezens Parker ATS houdt aarde in het oog Haast gewenst bij de oplossing van fVele vraagstukken J luxueuze Concentreert Europa organisaties voor ruimte-onderzoek OENSDAG 14 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE g (Door mr. F. Kuitenbrouwer) Jde negen jaar die zijn verstreken sinds de eerste Spoetnik ïlvan de aarde losmaakte, heeft de ruimtevaart aan onze r een nieuwe dimensie gegeven, die de inzichten verdiept 'Indamentele verschijnselen als ruimte, tijd, energie, bewe- I. en de levensprocessen. Behalve 'n grote sprong voorwaarts ke ontwikkeling,ook een zwaard van Damocles dat ons in jeval letterlijk boven het hoofd hangt. Deze ruimtevaart I ook een nieuwe dimensie gegeven aan de aardse span en. En terwijl de technische ontwikkeling doorzet met de wendbaarheid van een computerberekening, ontstaat de jjlijkheid dat de mens voor de zoveelste maal achter blijft in greep op de dingen verliest. pens in de ruimte. De tweede resolu tie was een „verklaring van rechts beginselen", die drie grondslagen vastlegde: 1. De exploratie van de ruimte ge schiedt ten behoeve van de hele mensheid. 2 Deze exploratie staat open voor alle staten op basis van gelijkheid en op grond van het internationale recht. 3. De ruimte en hemellichamen zijn geen voorwerp van soevereinl- teits-aanspraken. Verder werden richtlijnen gegeven voor hulp aan stronauten, het voor komen van microbische besmetting, het in acht nemen van voorzichtig heid en de aansprakelijkheid voor schade. Het is echter tekenend dat Soevereiniteit *van de baan lehet gebied van het recht is ito computer die kan helpen Uilen het zelf moeten doen je bescheiden hulpmiddelen jirt (Internationale) recht zo- vorige week aangekondigde fdrag tussen de VS, Rusland ^andere staten. Daarvan behoe dt beslist niet te veel te ver in als was het alleen maar it Rood Cina zich via Albanië iUheeft verklaard. Aan de an- |ant geeft het toch de goede de ruimtevaartmogendheden ;ntje, hetgeen des te waar- is omdat het aanvankelijk niet zo zeker was dait de tijdig uitkristalliseert voordat we,ge noeg weten over de verschijnselen waarop het van toepassing moet zÜn". Zo blijft er een hele waslijst van onderwerpen die uitgewerkt moeten worden of waarover nog gepraat moet worden, zoals de commerciële exploitatie van TV) -satellieten. De VS sloten in 1965 daarover het ver drag van Washington met 46 sta ten maar Rusland wees het als „ka pitalistisch" van de hand. En dan zijn er vragen over de registratie van ruimteschepen, verandering van het weer-spionage-satellieten en het „verkeer" (er zijn al 1200 objecten in'de ruimte). Het is te hopen dat /estiging van het algemeen be- Het is ook tekenend voor de byronale staat waarin dit deel van het internationale recht zich nog be vindt, dat een uitgebreide discussie ontstond over de rechtskracht van kaarten zo gunstig zouden kt men de VN-verklaring. Hoewel de waar- te liggen. de van de verklaring als geheel on- Na de lancering van de eerste duidelijk is, zo schreef de Leddse Spoetnik had het er namelijk veel hoogleraar-diplomaat Goedhuis dit het verbod om wapens op te slaan la"g van de mensheid en de heer- schappij van het recht in de ruimte" van het nieuwe verdrag de stoot gelijke' 'ruimtewapens"e'rbuiten* valt. !g®eft tot een rechtsontwikkeling die een gunstige invloed kan hebben op het hele volkerenrecht. i Ongeveer drie etmalen lang zullen een paar duizend levende wezens door de ruimte om de aarde draaien om bepaalde ef fecten na te gaan van gewichtsloosheid en straling op groei, voortplanting en erfelijkheid. Het zijn wespen, meelkevertjes, fruitvliegjes, bacteriën, amoeben, kikkerdril, een plant met blauwe bloemen, broodschimmel, een peperplant en tarwekor rels. Zij zullen hun ruimtevlucht maken in de eerste van een reeks bio-satellieten, die vanavond om 20.20 uur Nederlandse tijd zal worden gelanceerd. van dat de aardse mogendheden gewoonweg soevereiniteit zouden gaan opeisen over delen van de vrije zee. Maar vooral sinds Amerika in 1961 de gedachte liet varen dat de ruimte ,jes nillius" (Vry opeisbare zaak) was werd het inzicht ver sterkt dat de ruimte in twee resolu ties van de Assemblee van de Ver enigde Naties, die in een „speciale commissie voor de vreedzame ont wikkeling van de ruimte" ook een forum voor overleg bood aan 28 lan den. Drie grondslagen De eerste resolutie verbood het opslaan van massa-vernaetigingswa- ADVERTENTIE ï/euwe 'arker 65 litsluitend ontworpen voor president-commissarissen fieenl Da Parker 65 is alleen maar de beste vulpen voor ieder een met feeling voor perfecte techniek en distinctie. Zeker, de Parker 65 is een kostbaar en zeer persoonlijk ,pezit. Ontworpen voor mensen, die hun signatuur soe pel en markant op papier willen zetten. De speciale, (uiterst flexibele penpunt verzekert u van fluweelzacht Schrift. Een passend geschenk.Vanzelfsprekend is de Parker 65 een subliem geschenk om te geven en te ontvangen. Vanaf f 72.50 De Parker 65 Ballpoint. Laat u ook eens de fraaie Parker 65 Ballpoint met de extra-grote, roterende vul- t ling demonstreren. Vanaf f 27.50 ,De Parker 65 set. De Parker 65 vulpenhouder is te zamen met de Parker 65 Ballpoint verkrijgbaar in een set. Vanaf f 100.- Vodukten van de Parker Pen Company, fabrikant van 's werelds meest ^vraagde vulpennen. jaar, gelden de drie algemene be ginselen als „opinio juris generalis" «de rechtsovertuiging die de basis vormt van de gewoonte) temeer daar de handelswijze van de staten zich er in de praktijk naar blijkt te richten. Dat blijkt ook uit re cente afspraken tot uitwisseling van gegevens en samenwerking in inter nationale organisaties. Maar de stap naar een formele bezegeling bleef moeilijk. Hoe ver Nu valt dat ook niet mee. Want wat is bijvoorbeeld „de ruimte"? De beantwoording van die vraag is be langrijk in verband met de soeve reiniteit over de lucht. De vraag: hoe ver gaat de Romeinse regel „cuius est solum, eius est usque ad coe- lum" (van wie de grond is, diens recht reikt tot de hemel). De Utrechtse hoogleraar Sauveplanne heeft in '65 betoogd dat het hele begrip luchtsoevereiniiteit verouderd en overgewaardeerd is en dat het ook hier om een „res communis" (gemeenschappelijke zaak) gaat. Maar in de huidige machtverhou dingen blijft het van belang dat de staten letterlijk kunnen weten hoe ver ze kunnen gaan. Zodat er thans nog moeilijk een ander uitgangspunt denkbaar is dan een scheiding tus sen vrije ruimte en onvrye lucht. De een wil die grens trekken waar de lucht te dun wordt om te vliegen (Von Karman-lijn). De ander stelt een arbitraire grens voor van 80 ki lometer boven de zeespiegel en de Franse jurist Chaumant lanceerde j het interessante denkbeeld om ruimterecht niet (alleen) te binden aan een ruimtelijke grens, maar aan het soort activiteit, zodat een ruim tevaartuig „ruimtelijk" blijft ook als hij in de atmosfeer is. De conferentie over Europese ruimtevaart., welke gisteren in Parijs is gehouden, heeft besloten de ko mende maanden een inventaris van de bronnen en behoeften van Europa op het gebied van de ruimte op te maken zowel wat betreft de nationale programma's als de programma's voor samenwerking in en buiten Europa. De volgende conferentie zal in juli van het volgend jaar worden gehou den. De Belgische premier Paul van den Boeynants, stelde voor de bestaande Europese ruimte-organisaties tot één orgaan te verenigen. Dit werd met name gesteund door Denemarken, Italië en Nederland, aldus welinge lichte kringen. De Britse afgevaardig de, de minister voor luchtvaart Fred Mulley, verklaarde echter dat de praktische problemen om dit te ver wezenlijken naar zijn mening te groot zyn. De conferentie werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Eldo (Europese organisatie voor de ont wikkeling van een aandrijfraket). Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Esro Europese organisatie voor ruimte-onderzoek) en Cets (Europese conferentie voor kunstmaancommu nicatie). Zij was georganiseerd door België, Engeland, Frankrijk. Italië, Nederland en West-Duitsland als le den van de drie instellingen. In hoger beroep tien jaar wegens doodslag geëist „Ik meen, dat mijn cliënt niet de opzet heeft gehad de baby te doden, zodat hier sprake is van dood door schuld. Als ook het gerechtshof deze mening zou zijn toegedaan kan op deze dagvaarding geen veroordeling1 gemaakt alvorens kleine remraket- Opvangen in de lucht Nadat de satelliet door een Delta raket is gelanceerd, moeten 47 om wentelingen om de aarde worden volgen, omdat verdachte alleen moord subsidiair doodslag is ten laste ge legd". Dit zei mr. E. A. M. Santen als verdediger van een 31-jarige chauf feur. die in hoger beroep terecht stond wegens het doden van de drie maanden oude Gino. De chauffeur bracht het kind dat niet van hem was in de nacht van 18 op 19 okto ber van het vorige jaar in de woning van zijn van hem gescheiden vrouw op het Dapperplein in Amsterdam met een broodmes om het leven. De zaak verwekte destijds nogal wat op schudding omdat verdachte nadat hij het jongetje had gedood de gehele nacht met zijn eigen dochtertje Vera Ashdod (Israël iAlexander z. v. Hei- dring—Van Rljckevorsel, Amsterdam Vincent z. v. MeesHenny. Rotter- In de praktijk blijken de staten j dam; Dirk Jan, z. v. Van Hattum— het er wel over eens te zijn dat de Buurman van Vreeden. grens van de luchtsoevereiniteit Geboren: Arnoud 8ylvester d. v. StallmannVerhagen. Bussum; Noam z. v. DasbergBollegraaf, °P schoot voor het open raam op de eerste etage had gezeten en de poli tie op afstand hield door Vera met het mes te bedreigen. Pas na ieder geval beneden de baan ligt van de tot nu toe gelanceerde satellieten Ook is er noch door de ruimtevaart mogendheden noch door andere sta ten een punt gemaakt van de door gang van satellieten. Maar het blij ven explosieve problemen en de pro blemen van begripsbepaling en ont wapening zijn zo groot dat het niet verwonderlijk is dat prof. Goedhuis in het begin van dit jaar twijfelde of het haalbaar was de VN-verkla ring van '63 uit te werken tot een .volwassen" rechtsregel. Aan de an dere kant begon de zaak te dringen nu een maanlanding voor de deur staat. Dat heeft kennelijk toch de doorslag gegeven en in mei van dit jaar dienden de VS en Rusland kort na elkaar een ontwerp „maanver- drag" in bij de VN. Ze konden zich daarbij baseren op een precedent dat nog blijkt te werken bovendien: het Antarctica-verdrag van 1959 dat j de Zuidpool demilitariseert. J Dein ili ta ri sering Het grote winstpunt van het nieu we verdrag, voorzover dat uit de verklaring van president Johnson valt op te maken, is dat het de be- gtnselen van demilitarisering en „free acces" (ook van ruiintesta- I tions) en bovendien de hulp aan [astronauten en de aansprakelijkheid voor schade vastlegt en rechtskracht geeft. Er blijven natuurlijk nog vra gen. Met name: moet de demilitari sering niet gekoppeld worden aan een regeling over de exploratie van na tuurlijke bronnen op hemel-licha men. Het lastige is echter dat welis waar afspraken moeten komen voor het te laat is, meer dat ze er aan de andere kant niet moeten komen j terwijl het te vroeg is. Het gaat erom, zegt de rechtsge leerde Jenks, „het algemeen belang van de mensheid en de heerschap pij van het recht in de ruimte dui delijk te vestigen voordat de feitelij ke toestanden zover zijn uitgekris- taliseerd dat ze ieder stoutmoedig j initiatief onmogelijk maken, terwijl j aan de andere kant moet worden voorkomen dat het ruimterecht on- Gehuwd: G. Jordan en E. F. Blik, Haifa (Israël); S. L. Blik en E. Jor dan, Laren; A. J. P. Borstlap en A. StokvisSalomons, Eindhoven. Overleden: W. A. synja, ma, 71 jr., Rijswijk; R. R. J. van Twist, ma. 49 jr., Scheveningen; E. Serlé, vr. 44 Jr., Groningen; H. M. van Weel, ma, 79 jr., Bloemendaal; B. Stephan, ma, 79 jr., Den Haag; J. E. Joraa, vr. 63 jr., Den Haag; P. Mendelssohn Barthol- dy—Allard de Ridder. Vancouver (Canada); E. M. CarréAdams, 96 jr., Edgware. (Engeland); N. J. F. Moens, ma. 74 jr., Amsterdam. lange overredingspogingen liet hy het mes vallen en kwam hü naar be neden. Evenals de rechtbank, die ver- dacthe op 22 jund tot zeven jaar met aftrek veroordeelde, achtte de procu reur-generaal, mr. G. H. C. van Dy- ken, bewezen dat deze zich aan dood slag had sohuldig gemaakt. Hij meen de echter dat verdachte wat langer uit de maatschappij moest worden y erwyderd en eiste daarom een ge vangenisstraf van tien jaar met af trek van voorlopige hechtenis. Mr. Van Dijken zag geen voldoende gron den om bovendien nog terbeschik kingstelling van de regering te vor deren. werking worden gesteld. Door deze afremming valt de satelliet te rug in de atmosfeer waar vliegtui gen patrouilleren om de aan een pa rachute dalende „byenkorf" uit de lucht te „plukken". Lukt dit niet, dan moet de kunstmaan uit het wa ter van de Stille Oceaan gevist wor den door patrouillerende schepen. Het doel van de proeven met bio- satellieten is na te gaan wat de uit werking van gewichtloosheid en straling is op de groei van planten de structuur van lichaamscellen en weefsels en op de fundamentele bio chemie. Biosatellieten met ratten of apen zullen waarschijnlijk niet voor 1968 worden gelanceerd. De wezens in de eerste biosatel- liet zullen in de capsule een omge ving aantreffen die lykt op de om standigheden op de aarde. De lucht zal een mengsel van stikstof en zuurstof zyn, de druk zal geiyk zyn aan die op aarde op zeeniveau en de temperatuur zal schommelen tus sen 20 en 24 graden. De temperatuur wordt geregeld door elektrische de kentjes rond de bussen, waarin de dieren zitten. Selectie Alle gekozen levensvormen zijn ge selecteerd om bepaalde redenen. De plant met blauwe bloemen heeft de eigenschap celmutaties te vertonen De wespensoort is genomen omdat ale genetische schade aan alle chro mosomen kan worden geme- De biosatelliet ivordt gereed gemaakt voor de vlucht. ten in één enkele proef. De vlieg jes hebben de eigenschap dat muta ties gemakkelyk te zien zyn en via verschillende generaties kunnen wor den gevolgd. Hetzelfde geldt voor de meelkevertjes. Vele duizenden Cubanen in werkkampen? Vluchtelingen die dageiyks uit Cuba in Miami (V.S.) aankomen de len mee, dat in Cuba de werkkam pen voor dwangarbeid uit de grond schieten. Er zouden er al dertig zyn De vluchtelingen, die hier vyf da gen per week met ongeveer 200 per dag per vliegtuig aankomen, zeggen dat het aantal personen per kamp varieert van 500 tot 1500. Dat zou er op wijzen dat tussen de 15.000 en 45.000 Cubanen achter prikkeldraad zitten. De emigranten zeggen dat zich on der hen werklozen bevinden, onder wie ook mensen die ontslagen wer den omdat zij hadden aangevraagd het land te mogen verlaten om naar Amerika te gaan. Een der vluchtelingen verklaard* in Miami: „Iedereen die ook maar de geringste anti-Castro neiging ver toont, stelt zich er aan bloot naar een kamp gestuurd te worden zon der ook maar een schyn van proces" De man zei ook dat werkloze Cuba nen „die niet vry willig op regerings- boerderyen gaan werken voor f 1.80 per dag gearresteerd worden en naar een kamp gestuurd. De Amerikaanse dienst voor. lucht- en ruimtevaart Nasa heeft uur later. De nacht heeft dan in het Amerikaanse oebied haar i eert serie schitterende foto's van de aarde gepubliceerd, die gemaakt I trede gedaan, zifn door de radio-, televisie- en weersatelliet ATS (Applications Uit de veranderingen in de wolkenbeelden over dit uitgestrekte Technology Satellite). Deze satelliet bevindt zich op ongeveer 36.000' gebied hopen de meteorologen betere gegevens te krijgen over de -♦ Oaaontwikkeling van het weer in grote gebieden, waarop betere weers voorspellingen gebaseerd zouden kunnen worden. Tijdens een demonstratie in het Goddard ruimtevaartcentrum te kilometer hoogte ov een „vast" punt boven de Stille Oceaan. Op de linker van de twee bijgaande foto's is het gehele gebied dat de ATS overziet (bijna de halve aardbol) geheel met zonlicht Greenbelt in Maryland relayeerde de ATS-l voorts live kleurentele- overgoten. Rechts op de foto zijn vaag de kustlijnen van Noord- en visiebeelden uit een volgstation in Caltfornië en zond de kunstmaan Zuid- Amerika te zien. De rechter foto toont ditzelfde gebied vier telefoongesprekken door van vliegtuigbemanningen bij de Aleoeten

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15