Colden Fiction Staatsprijs beeldende kunst voor Wagemaker kunst Vijfdaagse werkweek; zes weken vakantie Corruptie ontdekt in d< Oostenrijkse casino's Vermoedelijk ingaand 1 september 1967 Volkswagen stopt de, produktie 17 dagert, LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 13 DECEMBER lji ftt De belangrijkste prijs op het gebied van beeldende kunst in ons land heeft minister mej. dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gistermiddag in het mi nisterie in Rijswijk uitgereikt aan Jaap Wagemaker uit Am sterdam. De prijs, die 8.000,- bedraagt, werd dit jaar ingesteld als de Staatsprijs voor beeldende kunsten en architectuur. Mej. Klompé releveerde dat de Staatsprijzen voor Nederlandse lette ren, muziek en film al jarenlang be staan. Zelfs de staatsprijs voor het kinderboek werd eerder ingesteld. Zij merkte op dat wellicht de al of niet wezenlijke progressiviteit van de beeldende kunsten het gunstige kli maat voor de instelling van de Staatsprijs heeft doen ontbreken. De prijs werd toegekend op advies van een jury, onder voorzitterschap van de heer Chr. N. E. de Moor en waarvan lid waren mr. G. J. P. Cam- melbeeck, J. Diederen, dr. W. Jos. de Gruyter, en prof. dr. A. M. Ham- macher. De heer De Moor las het juryrap port voor waarin staat dat Wagema ker met enorme volharding en con sequentie zijn eigen weg is gegaan. Hij heeft in de loop der jaren een oeuvre opgebouwd, dat natuurlijk hier en daar wel parallel loopt aan het werk van sommige buitenlandse schilders, maar dat met dat "*n zeer persoonlijk en incidenteel ook een typisch Nederlands kar»Kter heeft. Deze kunst onderscheidt Zich door brede allure, door haar reserve aan kracht, want zij staat nog steeds in de opgaande lijn van haar ontwikke ling. Bovendien is Wagemaker een Ruby's ziekte „niet beslist hopeloos" De arts, die Jack Ruby behandelt, verklaarde gisteren dat de kanker van zijn patiënt „niet noodzakelijk een hopeloos geval" behoeft te zijn. Dr. Jay Sanford, internist en hoog leraar aan een universiteit in Texas, zei dat het onderzoek naar de bron van de kwaadaardige aandoening wellicht meer dan een week zal ver gen. De 55-jarige Ruby heeft Lee Har vey Oswald vermoord, de man die later door de commissie-Warren werd aangewezen als de moordenaar van president Kennedy. De in Dallas verschijnende Times Herald meldt overigens van een niet met name genoemde „woordvoerder die in nauw contact staat met de medische aspecten van de zaak" te hebben vernomen dat de kanker zich al in te veel vitale delen heeft ver spreid, te laat is opgemerkt en dat de artsen vrezen dat er geen hoop meer voor de nachtclubeigenaar uit Dallas Russische klacht over vandalisme in Rood-China „Zij die de Rode Garde opdracht hebben gegeven het monument voor de Sowjetrussisch-Chinese vriend schap in Sjanghai te vernietigen, hebben de idealen van de Chinese re volutie verraden", aldus Lev Kerbel, een van de (Russische) beeldhouwers in het Russische blad „Literatoemaja Gazeta (Literaire Gazet). Het beeld toonde een Russische en een Chinese arbeider met de handen ineengesla gen. die voorwaarts schreden naar de communistische toekomst. Het beeld, dat in 1955 is onthuld, is dezer dagen vernield. Kerbel voegde hieraan toe, dat de vernieling is geschied „in op dracht van mensen, die alles haten wat redelijk en goed is". Kerbel en een andere beeldhouwer. Lev Moera- win, klaagden in genoemd blad ook over de vernieling van andere monu menten in China tijdens de „grote proletarische revolutie". Zij beschul digden de Rode Garde van vandalis me bij het onthoofden van beelden van dichters en andere kunstenaars uit de Chinese geschiedenis van voor het communisme. uitstekend vakman: zjjn techniek kenmerkt zich door haar betrouw baarheid en soliditeit, aldus de heer De Moor. Dr. W. Jos de Gruyter hield een kunsthistorische beschouwing over het werk van Wagemaker waarin hij opmerkte dat Wagemaker steeds het schilderij als uitgangspunt heeft: Wagemaker heeft tal van voorwer pen als zand, moeren, bouten, pijpen, jute en touw dn zijn schilderijen ge ïntroduceerd. Hij integreerde deze voorwerpen in de compositie, terwijl hij niets aan het toeval overliet", al dus dr. de Gruyter. Jaap Wagenaker werd in 1906 in Haarlem geboren, waar hij de Kunst nijverheidsschool bezocht. Als schil- De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. rrir. A. M. Klompé reikte gisteren de Staatsprijs voor Beeldende Kunst tn en Architec tuur 1966 uit aan Jaap Wagema ker. In het midden mevrouw Wa gemaker. der is hij autodidact. Hij woonde enige tijd in Parijs en sedert 1945 woont en werkt hij in Amsterdam. Werken van Wagemaker bevinden zich in alle werelddelen, behalve Azië, zowel in musea als in particu liere verzamelingen. j Twee meisjes omgekomen bij oversteken In de Elndhovensestraat in Don gen is gisteren een verkeersonge luk gebeurd, dat aan de vierjarige Cornelia van Dongen en haar drie jarig zusje Johanna uit die plaats het leven heeft gekost. De moeder van de meisjes liep ernstige verwon dingen op. De bestuurder van een bestelauto uit Oosterhout zag in de Eindhoven- sestraat de moeder en haar twee kin deren plotseling de weg oversteken. Een poging van de bestuurder het drietal te ontwijken had geen succes. De vierjarige Cornelia werd bij de aanrijding op slag gedood. Haar moe der en haar driejarig zusje werden met ernstige verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis in Til burg, waar Johanna aan haar ver wondingen bezweek. Voor het leven van de moeder wordt gevreesd. Het gezin Van Dongen telde vier kinde ren van resp. vijf, vier, drie en een jaar oud. Ds. King over de joden in de Sowjet-Unie De beperkingen, die het Joodse ge meenteleven in de Sowjet-Unie zijn opgelegd, leiden niet zozeer tot een lichamelijke dood als destijds in nazi- Duitsland, maar tot een soort gees telijke genocide, aldus verklaarde dr. Martin Luther in een rede voor dui zend personen, die in New York een Amerikaans-Joodse conferentie over het Russische Jodendam bijwoonde. King, die de conferentie vanuit zijn huis in Atlanta (Georgia) over de telefoon toesprak, zei, dat de Sowjet- russische regering het Joodse ge meenteleven zelfs zijn bescheid er.ste verlangens ontzegt. Hij zei te hopen, dat de oprechte bezorgdheid van de wereldbevolking de Sowjet-Unie zou dwingen tot een oplossing voor de problemen van de Russische Joden, en dat deze oplossing snel zou komen. De conferentie was een van een reeks van 32 in alle delen van het land gehouden met het doel te pro testeren tegen de voortdurende cul turele en godsdienstige discriminatie tegen de Joden der Sowjet-Unie. ADVERTENTIE EEN LAURENSPRODUKT Hij is vrij in de luchtkoerst langs vogels en wolken een piloot vliegt en vliegt naar t steeds weer andere steden, die hem helder voor ogen staan: New York, Buenos Aires, Karachi. Kan kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. Voor rokers met een eigen stijl Expositie in Nieuwkoop Zaterdag a.s. des middags om halfvier wordt door dr. J. Altera in ,,'t Regthuys" te Nieuwkoop een ex positie van kleurtekeningen en plak sels geopend onder de titel „De grote wereld van het kleine kind". Zij is geopend tot 5 januari, dagelijks van 2 tot 5 uur. Voor musici: De eerste CAO voor de musici van Nederlandse symfonie orkesten, die waarschijnlijk met ingang van 1 september 1967 van kracht wordt, garandeert de orkestmusici een vijfdaagse werkweek en zes weken vakantie per jaar. Dit heeft de heer S. Bonn, secreta ris-penningmeester van de bij het NW aangesloten Algemene Bond van Kunstenaars, gisterochtend meege deeld op het eerste congres van zijn bond in Utrecht. Over deze CAO is 15 Jaar onderhandeld. Over twee pun ten wordt nog overleg gepleegd, t.w. de overgangsbepalingen voor orkesten die reeds een betere regeling kennen en de vergoeding voor medewerkers aan radio-uitzendingen. In de CAO, die de heer Bonn „een werkbaar stuk" noemde, zijn niet alleen de pri maire arbeidsvoorwaarden geregeld, maar ook zal daarin worden opgeno men een salarisregeling en een or kestreglement. Ook voor de orkesten van de NRU waar de AKB met 300 leden de groot ste invloed heeft, komt er waar- Voor de wolkenkrabber opdigd door de stadsbeeldhouwer het Victoriaplein te Amsterdam] Hildo Krop. Het beeld is van is gisteren het beeld geplaatst van hardsteen en heeft een hoogte Berlage, ontworpen en vervaar- van 5.5 meter. Utrechts orgel voor Dachau De orgelbouwers gebr. Van Vulpen ln Utrecht hebben van de Evangeli sche Kirche der Union in Duitsland de opdracht gekregen voor de bouw van het orgel voor de Versöhnungs- kirche in het voormalige concentra tiekamp Dachau. Het wordt een mechanisch orgel met 12 registers, verdeeld over hoofd werk, borstwerk en pedaal. Het krijgt een kleine 800 pijpen. Het orgel moet over twee jaar worden afgeleverd. De gebr. Van Vulpen voeren de laatste jaren steeds meer buiten landse opdrachten uit. Alleen de af gelopen maand werden er in Duits land, dat zelf ook een .orgelindustrie' heeft, kerkorgels voor in totaal drie ton bij de Utrechtse firma besteld. Diefstal kunstwerken in Lobberieh In Lobberieh (Noordrijnland-West- falen zfjn van een tentoonstelling werken van Pablo Picasso. Salvadore Dali en Marc Chagall gestolen. De waarde van de gestolen kunstwerken wordt op 20.000 mark geschat. schijnlijk een CAO ter regeling van secundaire arbeidsvoorwaarden. De salarisregeling zal aangepast blijven aan die van de ambtenaren. Meer zorgen neeft de ABK met de vrfje (amusements)sector, waar vrij wel niets is geregeld. Voor de „free lances", die wel eens meewerken aan NTS- en NRU-uitzendingen, bestaat een soort regeling, maar ernstig is het gesteld met bijv. de zwarte bemidde ling van ambulante musici en arties ten. De wettelijke bepalingen worden grandioos ontdoken. De cusici dur ven vaak niet op hun rechten te staan, bijv. bij de uitbetaling van vakantiedagen, omdat zij vrezen niet te worden geëngageerd. De AKB denkt in dit verband aan een wette lijke regeling, waarbij bijv. bij elke overeenkomst vakantiebonnen moe ten worden verstrekt De ABK voert thans ook overleg over een behoorlijke rechtspositiere geling voor de leden van de drie Ne derlandse balletten, want, zo zei de heer Bonn. er bestaan bij deze bal letten nog middeleeuwse toestanden. Bij één balletgroep is het gewoonte, dat de repetitietijden pas één dag te voren worden vastgesteld, zodat van gezlns- of verenigingsleven niets te recht komt. Salarisregehngen bestaan er evenmin. De ABK zet nu spoed achter de zaak. vooral onder invloed van de sterke ledenaanwas uit de bal letgroepen. Het aantal leden bij Nationale Ballet steeg ln maanden van 2 tot 68. Op internationaal niveau hex ABK de oprichting van een inte bionaal beroepssecretariaat voor kil en amusement bij het Intematioii Verbond van Vrije Vakverenigiif bevorderd. Het secretariaat thans contacten met de radio-oir pen en andere instellingen in divj landen. De heer Bonn deelde tenslotte 1 dat het NVV de ABK nog st| jaarlijks subsidieert met een van f. 25.000 a f. 30.000.De ondervindt bij zijn activiteiten I wel eens hinder van een gebrek I vertrouwen, een erfenis die de in dels door het NVV geroyeerde Bond van Toonkunstenaars achtergelaten. De laatste jaren 1 de Bond evenwel door een leden^ was overrompeld. Het zi 849 verdeeld over 10 afdelingen. I we afdelingen worden opgericht; Amsterdam, Utrecht en Den I President Nordhoff van Volkswa gen heeft bekendgemaakt, dat bij de vijf fabrieken van de maatschappij alsmede in de fabriek van Auto- Union in Ingoistadt in het eerste kwartaal van 1967 gedurende zeven tien dagen niet zal worden gewerkt. In januari zal de produktie vijf dagen worden stopgezet en in februari en maart zes dagen. De economische ontwikkeling laat het Volkswagen concern geen andere keus, aldus prof. Nordhoff.. Er zullen ongeveer 100.000 Volkswagens minder worden gepro duceerd dan normaal. Over de «e ling van de ongeveer 100.000 afr ders, die door deze maatregel wofce getroffen is nog geen overeensl ming bereikt met het arbeidsbutd en de ondernemingsraad. fd Expositie Boerhaavezi G. van Gent en J. A. Dietz <1 seren van 14 t/m. 17 december f tekeningen, schetsen en gouachë de Boerhaavezaal aan de Vroutj kerksteeg. Directeur gearresteerd (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse staat verdient jaarlijks enorme bedragen aan de zes speelbanken die in zfjn bezit zjjn en waarover een hoge staatsambtenaar als directeur-generaal is aangesteld. In het begin van dit najaar werden dertien croupiers en andere employés van de speelbank in Salzburg gear resteerd. De croupiers hadden een sy steem uitgedacht waardoor ingewijde stamgasten, die bovendien nog een spelverbod hadden, telkens grote be dragen wonnen. De buit werd dan 's nachts in de bossen rondom Salz burg verdeeld. Na de arrestatie hield de directeur-generaal van alle Oos tenrijkse speelbanken een persconfe rentie waarin hy zich fel uitsprak over de valse praktijken van zfjn on dergeschikten. Nu is echter deze directeur, Max Reithofer (in de wandelgangen van de casino's „vlotte Max" genoemd), zélf gearresteerd. Ofschoon hij elke schuld ontkent, staat hij onder de zware verdenking dat hy geregeld met de bezoekers baccarat heeft ge speeld, wat voor het personeel en zeker voor een directeur verboden is. Bovendien liet hij zich door de kas sier fiches geven die hij niet betaal de. Wanneer hfj verloor kwam het verlies voor rekening van de bank, wanneer hij won, stak hij het bedrag in zijn eigen zak. Ook zou hij be paalde roulettetafels niet door ande re hebben vervangen ofschoon zi) wykingen vertoonden. Een gnf van drie spelers dat zich nu o» hechtenis bevindt, heeft hiervani profiteerd en maakte ongeloe hoge winsten. De recherche neemt aan dat Ij hofer hiervan op de hoogte isj weest en dat hij zelfs een deel1 die winsten heeft opgestreken. 1 verdiende deze „vlote Max" eenl laris van 15.000 gulden per maf Oostenrijk gaat prat op zyn an» naren die onkreukbaar zijn, ma» de laatste tijd noteert men w gevallen van corruptie, ook onde hogere staatsambtenaren, dal goede naam een gevoelige klap gekregen. De corruptiegevallen openbare werken zijn nog niet de doeken gedaan en nu kornet speelbanken aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4