urgemeester de schoot in 'hoofd niet werpen' STOP'NTUGER IN UW TANK! geef een goede fes wijn! Esso .EXTRA ZMetplannen maken moeten wij doorgaan Uv§Ja*) LEKKER BROOD Tweede zaterdagse markt in Z. West? Leidse raad gaat avonds vergaderen „kleur-me-zelf paraplu slechtsf.3.9C INSDAG 13 DECEMBER 1966 [BEC-- LEIDSCH DAGBLAD idse raad weer in Rgrotingszitting bijeen lg' |,Uw aller zorg is ook onze zorg. Wij moeten echter niet te s Tjgisch doen en zeggen: je krijgt voorstellen toch niet goed- keurd. Door dit te zeggen zouden wij het hoofd in de schoot de?|rpen", aldus de Leidse burgemeester Van der Willigen, toen 10| gistermiddag tijdens de begrotingsdebatten inging op de or de raad gehouden algemene beschouwingen. ddaïa de burgemeester heeft ook de ur Ihouder van Financiën, de heer rmsen, uitvoerig gesproken over inoeilijke begrotingspositie, waarin >r iden met zovele andere gemeenten ps verkeert. Ondanks de moeilijke txe' Jitaalsvoorziening en dit was a jfler oordeel zullen wij toch door ur." eten gaan met het maken van tinen. gie rijksoverheid zullen wij moeten en, welke urgente problemen er xr' Leiden bestaan. Problemen, waar- r aan Leiden geld beschikbaar pt worden gesteld. Zouden de nnen achterwege blijven, dan is n jspoedig de gedachte gewekt: Lei- i heeft niet zo veel nodig. Nooit genoeg" EN)e burgemeester, die voorop stelde, „jhet verzorgingspeil dient te wor- JUT| gehandhaafd, wees er de raad dat de rijksoverheid nooit genoeg w4 de gemeentelijke nood kan wor- zoi( overtuigd. Via de Ver. van Ned. ,erWeenten, is de druk dan ook bij- ££lder groot. De Leidse woningnood verkrotting zijn, aldus de burge- kerfster „een nagel aan de doodkist e I het gemeentebestuur". Naast de- l'nood is er echter een aantal pro- jnen, waarvoor wij evenmin de mogen sluiten. Problemen, wei pa. liggen op het terrein van het acJerwijs, de recreatie etc. Da) „J Niet doen 3p joewel de onlangs afgekomen Wlhswijziging van Leiden op een 1 Ite teleurstelling voor het gemeen- 2_estuur is uitgelopen, meent de togemeester niet te moeten toege- gj aan de aandrang met name i PvdA-zyde om al weer nieuwe nswijzigingsplannen naar voren 'brengen. Efemeer daar deze en voorgaande 1 Innen steeds in de politieke sfeer ialhlen getrokken. Zo lang dit nog ve4 politieke kwestie is, is dit, aldus burgemeester, een hachelijke on- ^"fneming. Veeleer zullen wij er naar lujjeten streven om met de nabuur- ia meenten tot een hechte samenwer- te komen. Zoals b.v. in de geest n een Rijnmondorgaan. Volgens uirgemeester Van der Willigen is dit me: weg en niet die van een nieuwe enswyziging. Neen Goede vriend jarig? (Uw slijter adviseert u graag) durig en intensief vergaderen. Dat er momenteel nog werkgevers zouden zijn, die hun werknemers beletten zitting in een raad te nemen, die in de middaguren vergadert, komt spre ker „uit de tijd voor". Een standpunt, dat z.i dan ook gelukkig door vele werkgevers niet meer wordt gedeeld. Integendeel, de ze werkgevers stellen het op prijs, dat hun werknemers worden afge vaardigd in het bestuur van een ge meente. Rookbommen Rookbommen in een 3 oktoberpa- rade vindt de burgemeester verve lende dingen", temeer daar deze pa rade reeds bij gemeentelijke verorde ning van 1575 wordt gehouden, Hoe wel hij zich kan voorstellen, dat be paalde groepen om humanitaire over wegingen bezwaar tegen dit militaire vertoon maken, is de politie er voor om te waken dat de orde wordt ver stoord. Laten wij, aldus de burge meester, oktoberdag gezellig ^Hoewel de burgemeester toegaf, dat 3 voor en tegen avondzittingen van raad het pro en het contra is aan voeren, blyft hy voor het houden n middagzittingen. Indien men een lie dag gewerkt heeft, heeft men de avonduren meer behoefte aan iEist en ontspanning, dan aan lang ui El ADVERTENTIE 1 1 1 >b I I Bf 1 1 «r 1 1 el I 31 1 houden. Mr. Van der Willigen, die begrijpen kon, dat de heer Frans (PSP) er een persoonlijke denkwe reld op na houdt, achtte het niet juist om bij de behandeling van een gemeentebegroting tal van nationale en internationale problemen in de discussie te betrekken. Dat bij nationale rampen raadsle den hun presentiegeld beschikbaar stellen achtte spreker een sympathiek gebaar. Maar om dit zij het ten dele ook bij de huidige begrotings positie te doen, trekt spreker in twij fel. De presentiegelden zijn door de raad vastgesteld en door G.S. goed gekeurd. Persoonlijk voelde de bur gemeester er niets voor om voors hands afstand te doen van de ver goedingen. die hem rechtens toeko men. Ook aan de wethouderssalaris sen wenste hij niet te tomen. In ve le steden zijn er voorbeelden, dat men goede wethouders niet kan aan trekken omdat zij in het particulie re bedrijf een hogere salariëring kunnnen ontvangen. Het door de PvdA ingediende voor stel tot het aanlijnen van honden willen B. en W. in pre-advies nemen. In het begin van zijn antwoord heeft de burgemeester de raad deed dit reeds eerder zijn waardering uit gesproken voor het aandeel, dat de ambtenaren bij het samenstellen van deze begroting hebben gehad. Dat de heer Sommelümg deze debatten niet kon bijwonen, betreurde hij ten zeerste. Moeilijk Wethouder Harmsen ging deze mid dag aan de hand van vele cijfers en uitvoerig documentatie-materiaal in op de moeilijke financiële positie, waarin vele gemeenten, waaronder ook Leiden, thans verkeren. Hoewel de wethouder de door de heer d. Dubbelden gedane suggesties t.a.v. inkomsten uit het eigen belastingge bied niet men name noemde, bleek uit zijn verdediging, dat de raad eerst met dit vraagstuk geconfron teerd wordt op het moment, dat G.S. hun oordeel over deze begroting heb ben uitgesproken. Voorlopig is het aan de raad, aldus de wethouder, de begroting 1967 vast te stellen. Wij moeten dan wachten op de al of ndet goedkeuring van het provinciaal be- het wetenschappelijk onderwijs en de monumenten. Vermoedelijk komt I daar in de toekomst nog een verfij ning: voor oude riolering in de bin nenstad, bij. B. en W. zullen onderzoeken of het niet drukken van de raadsstukken tot een bezuiniging kan leiden. Van de extra financiering mocht Leiden tot vandaag f 14.1 miljoen aan geld op nemen. Bovendien is juist dezer da gen een telefonische toezegging ont vangen, dat de gemeente nog 3,4 mil- joen gulden kan opnemen. Aardga Het PvdA-voorstel: de aardgasta rieven zodanig te wijzigen, dat de kleinverbruikers (tot 300 kubieke me ter) daarvan wezenlijk profijt trek ken, moest de wethouder afwijzen. Spreker motiveerde deze afwijzing, door de raad voor te rekenen, dat een kleinverbruiker de SLF aan in komsten helpt van f 87,- per jaar, waartegen een uitgave staat van af schrijving in 40 jaar van f 60.- per jaar en inkoop aardgas van f 16,50, resteert een bedrag van f 10,50, waarvoor alle overige kosten o.a. salaris meteropnemer en admini stratie, moeten worden betaald. Dit is, aldus de wethouder, geen zaak om rijk van te worden. Integendeel, de grootverbruikers maken door het ta rief, dat zij betalen, de meerdere kos ten van de kleinverbruikers goed. Aan de hand van de tariefsopbouw voor aardgas toonde de wethouder aan, dat men bij een gering verbruik van 200 kubieke meter reeds voorde liger uit is dan bij aanwending van stadsgas. Nu er een reorganisatie bij de Dienst voor Kasbeheer en Krediet wezen in voorbereiding is de dienst wordt gesplitst wenst spreker de resultaten daarvan even af te wach ten. Vermoedelijk zijn deze resultaten reeds in januari bekend'. Niet zo somber Hoewel er moeilijkheden zijn ge weest, is het volgens de wethouder niet nodig om de situatie bij het Industrieschap de Grote Polder zo somber af te tekenen. Thans komt er tekening in de opzet. Aan uitbreiding van de controle op de straatverlichting wordt gedacht Helaas is het uitvallen van de ver lichting in vele gevallen aan balda digheid toe te schrijven. De beste op lossing om dit tegen te gaan is vol gens de wethouder hoge masten, met een plasticbescherming rond de lam pen. Bij heit aanbrengen van nieuwe straatverlichting bedient men zich reeds van deze hoge masten. Een snellere ombouw laten de financiën thans niet toe. Uitvoerig schonk wethouder Harm sen deze middag aandacht aan het kern-energie-speurwerk bij de Kema, dat hij van groot belang achtte. Vervelende zaak Het opgelopen tekort van de be groting in verband met hogere uitgaven in de sector van de Soc. Dienst vindt ook het college een vervelende zaak. Aangezien deze te- ADVERTENTIE ADVERTENTIE D1JSSELBL0EM Hogewoerd 128, Leiden De Leidse raad, die gistermiddag de draad weer oppakte van de begrotingsbehandeling, waarin hij vrijdagavond was blijven steken, hield zich deze middag o.a. bezig met de bespreking van de paragraaf maatschappelijke zorg en volksgezondheid. De heer Koppen (Noodraad) deed daarbij de suggestie van een verplichte inenting van honden en katten. Spreker achtte voor een tweede zaterdagse markt in Z.W. bestaansrecht aanwezig. genvalier van zeer recente datum is, heeft het college daarvoor thans nog geen oordeel. Met de commissie voor de Financiën zal deze zaak goed wor den doorgesproken. T.z.t. zal ook de raad worden ingelicht. Wethouder Menken, die bij de be handeling van groep I ook even aan het woord kwam (buitenlandse ar beidskrachten), merkte op, dat men streeft naar de oprichting van een stichting, waarin de vele factoren van de zorg aan buitenlandse ar beidskrachten zullen worden gebun deld. Bovendien wordt gedacht aan een duidelijk omschreven logements verordening. Ga praten De avondvergadering die eerst om kwart over elf eindigde, was geheel gewüd aan repliek van de raad en dupliek van B. en W. over groep I. Gelet op de moeilijke financiële si tuatie van de begroting gaven de he ren Den Dubbelden (PvdA), Ham (KVP) en Elsgeest (Prot. Chr.) het College van B. en W. het advies om te gaan praten met GS, hun mening te peilen en het resultaat voor te leg gen aan de commissie voor de Fi nanciën. Een advies, dat wedhouder Harmsen, zo bleek later, zal opvol gen. Naar aanleiding van opmerkingen uit de raad, dat bij het begrotingste kort (circa 3% miljoen) zou bagatel liseren, werd door hem van de hand gewezen:. Ook ik, aldus spreker, heb er moeite mee. Van de suggesties van de heer Den Dubbelden (o.a. brand- assurantiebelasting en rioolbelasting) heeft de wethouder wel degelyk noti tie genomen. De gedane suggesties „en nu zeg ik het nog heel voor zichtig" komen hem echter wat eenzijdig voor. „Ze leggen weer zwaardere lasten op een bepaalde be volkingsgroep". Tijdens deze dupliek van het colle ge werd meegedeeld, dat B. en W. een ontsluiting van de Merenwijk als zeer urgent zien. De suggestie van mej. Kappeyn© van de Coppello t.a.v. voorlichting van de burgerij over de reinheid van de stad zal in B. en W. en de commissie Voorlichting worden besproken. Stemmen Toen het tenslotte op stemmen van de by deze groep ingediende PvdA- voorstellen aankwam, werd het voor- In de toekomst vermoedelijk september volgend jaar zal de Leidse raad uitsluitend in avondzitting bijeenkomen. Met 21 tegen 17 stemmen is gisteravond een P.v.d.A.-voorstel aangenomen, dat hierin voorziet. Tegen stemden de fractie van de V.V.D., de Prot. Groep, de Noodraad, de C.P.N. en de wet houders mevr. Den HaanGroen, Menken en Harmsen. Het voorstel is ingegeven door de gedachte voorwaarden te schep pen voor een meer evenwichtige vertegenwoordiging van de ver schillende groepen van de burgerij binnen zijn gelederen en tot een beter contact tussen de raad en zijn kiezers. Hoewel de burgemeester gistermiddag een lans brak voor het behoud van de middagzittihgen, deelde de wnd. fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Van Aken, stuur, waaraan suggesties ook voor gisteravond mee, dat zijn fractie het voorstel handhaafde, met die een eigen belastinggebied verbon- restrictie, dat vergaderingen van de commissies van bijstand wel in den kunnen zijn. Van twee „verfij- j de middaguren kunnen worden gehouden. Sprekers fractie maakte ningen" extra inkomsten profi- geen bezwaar, dat men omstreeks september met deze nieuwe wijze teert Leiden momenteel, t.w. voor 1 van vergaderen begint. Eerst moet nu een wijziging in het reglement Mr. G. C. VAN DER WILLIGEN uw aller zorg is ook onze zorg" stel inzake de wijziging van de aard gastarieven t.b.v kleinverbruikers met 25 tegen 13 stemmen: verworpen. Met de PvdA stemden de heren De Wilde, De Bree en Ham (allen KVP) voor het voorstel. Het PvdA-voorstel voor het uitsluitend houden van avondvergaderingen werd aangeno men met 21 tegen 17 stemmen. Een door deze fractie ingediend voorstel met betrekking tot een aanlijngebod voor honden werd door B. en W. in pre-advies genomen. Met het oog op de te verwachten reorganisatie bij de Dienst voor Kasbeheer en Krediet wezen trok de PvdA haar voorstel in zake een verlaging van de lenersver goeding in. Reinheid van de stad Zijn fractiegenoot, de heer Nijssen, hield een warm pleidooi voor de nieuwe veemarkt. Zou Leiden zijn veemarkt verliezen, dan worden hierdoor velen gedupeerd, terwijl de stad er weer een stukje saaier bij wordt. Is het mogelijk, zo vroeg spre ker aan het College van B. en W. de Oude Rijn in de toekomst te dem pen? Mej. Kappeyne van de Coppello (V.V.D.) nog wat schuchter ach ter de katheder: ,,Als ik in mijn ner vositeit het glaasje water omgooi, moet U mij dat niet kwalijk nemen' I had met velen bijzondere waarde- I ring voor de opening van de vuilver brandingsinstallatie. Bij voorbaat I rekende zij op een goede en zakelij ke samenwerking met de buurge meenten. Naast deze hnude deed zij een suggestie om onder ingezete- i nen de reinheid van de stad te I bevorderen. Laten wij de burgerij I via een folder rijzen op hun ver- antwoordelijkheid. Dit lijkt haar be- i ter dan maar direct streng op te treden. Aan het P.v.d.A.-voorstel: het Col lege treft maatregelen, waardoor wordt voorzien in de mogelijkheid, dat de Reinigingsdienst het schonen van straten, wegen en wateren op behoorlyke wyze kan verrichten, had haar fractie geen behoefte. Is het niet mogelijk, zo vrbeg spreekster, om bij zware sneeuwval personeel van openbare werken in te zetten bij het reinigen van straten en trottoirs? De heer Kret (Prot. Chr.) nam de begroting van de Gem. Werkplaats en het Openbaar Slachthuis onder de loep. Is er voldoende mankracht aanwezig om een eventuele expan sie van het Slachthuis op te van gen. Veemarkt Spreker vroeg een duidelijk ant woord op de vraag: of een explolta tietekort van een eventueel te bou wen veemarkt wordt afgewenteld op het Slachthuis. Ook spreker had waardering voor de nieuwe vuilverbrandingsinstalla tie en de grof vuilophaaldienst. De schoonheid van de stad is echter nog uiterst gering. Grachten en Singels moeten z.i. frequenter worden schoongemaakt. Ook is het reinigen van de straten nog een groot pro bleem, mede veroorzaakt door het parkeren van auto's. Voorts is er nog steeds een kolkenmisère, met als ge volg veel wateroverlast. Ook de Pr. Chr.-fractie had geen behoefte aan het voorstel van de P.v.d.A., mede omdat er geen concrete lijnen wor den in aan gegeven. Een grotere coördinatie tussen Plantsoenen dienst, Reinigsdienst en Openbare Werken (riolering) komt de heer Kret gewenst voor. Om half zes schorste de voorzitter de zitting tot 's avonds half acht. ADVERTENTIE Voor GOUD Juwelier Horloger V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 SPANNING IN MACAO STIJGT Gewapende Chinese militairen hebben gisteren de wacht betrokken aan de grens met de kleine Portugese enclave Macao, waar het onrustig is gebleven sinds de bloedige onlusten van negen dagen geleden. Vier Chi nese kanonneerboten kruisen voor de havenmond en volgens sommige be richten trekken de Chinezen aan de grens troepen samen. In de stad heerst een gespannen sfeer. De stra ten liggen er verlaten bij en veel Portugezen hebben hun gezinnen al uit voorzorg naar Hongkong geëva cueerd. De gouverneur, brigade-gene raal Nobre de Carvalho, heeft een beroep op de 300.000 zielen tellende, overwegende Chinese, bevolking ge daan de kalmte te bewaren en geen geloof te hechten aan geruchten. ADVERTENTIE Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Iets heel aparts voor alle jonge meisjes in Nederland Een prachtige, stevige kinderparaplu, die de kinderen zélf kunnen inkleuren. 3 Waterproof kleurstiften zijn erbij. Bijzonder leuk Kerstgeschenk I Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3