LEIDSCH DAGBLAD DRIE VAKCENTRALES DIT ELKAAR GEGAAN f Tal van gehuchten door hoog water geisoleerd WV doet niet mee KOSMOS-135 iOnder-minister (vvil berechting van Soekarno referendum in West-Irian Levenslang voor de moordenaars van de Londense agenten CEVAARLIJKE MISDADIGER ONTSNAPT Drie meter hoger dan normaal EISENHOWER GEOPEREERD: TOESTAND GOED ONTSLAG VOOR 258 MENSEN (Sue/ pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 13 DECEMBER 1966 No. 32049 ecteur: E. A. E. van Dlshoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f U,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bfl vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden Giro no 6705» liet eens over steun aan onpolitiek van kabinet (Van onze Utrechtse correspondent) ï)e drie vakcentrales zijn vandaag uit elkaar gegaan. Het V.V. zal niet meedoen aan de loonpolitiek van het kabinet- ilstra. Het N.K.V. en het C.N.V. zijn wel bereid de loonpoli- van de regering te steunen. Vanmiddag hebben de heren bos (N.V.V.), Mertens (N.K.V.) en Van 'Eibergen (C.N.V.) j een vergadering in het N.K.V.-gebouvv, hun standpunt uit te gezet. Gisteren hadden zij in eigen kring overleg gepleegd. e heer Kloos deelde mee, dat voor vakcentrale de beslissing van de ring over de loonstijging voor 1967 procent plus anderhalf procent Everhoging, geen mogelijkheid een extra loonstijging als de jen van het levensonderhoud j; zouden oplopen, geen spaar- I of iets dergelijks) onaanvaard - r is. De heren Mertens en Van pgen hadden ook ernstige be ren tegen de regeringsbeslissing, (r zagen aan de andere kant toch (el pluspunten dat zij toch „ja" pden te moeten zeggen, ft voornaamste bezwaar van het jV. tegen het regeringsbesluit is, 1 geen enkele garantie bestaat jde werknemers er in 1967 niet op lit zullen gaan. Volgens het ibureau zullen, aldus de heer k de prijzen in 1967, met onge- 4 procent stijgen. Bij die vier ut komt zeker nog één procent (verhoging. de Sowjet-Uniiet is ginsteren op. een kunstmaan gelanceerd, de ios-135. De kunstmaan beweegt in een baan om de aarde, waar- (het verst verwijderde punt 662 dichitsbyzynde 259 km van de ligt. N Indonesische onder-minister Onderwijs, dr. Masjoeri, heeft fen bijeenkomst van studenten geweest zou zijn achter van oktober vorig toont aan, dat president Soe- 10 medeplichtig is en derhalve ?ht moet staan". 11 Gevaarlijk De heren Kloos en Van Eibergen zien het gevaar van een sterke prijs stijging, die de reële loonstijging ge heel teniet zou doen, ook zeer duide lijk. Zij vertrouwen er echter op, dat zij in een dergelijke situatie met suc ces aan de bel kunnen trekken bij de na de verkiezingen aan het bewind komende regering en bij de Staten Generaal. Namens zijn twee colega's zei de heer Kloos, dat de vakcentrales het zeer betreurden dat zij het niet sa men eens waren geworden. „Ik kan me", aldus de NVV-voorzitter, „de tijd niet heugen, dat wij in zo'n be langrijke zaak uit elkaar zijn gegaan. Bij het CNV en het NKV hebben de pluspunten zwaarder gewogen dan bij ons. Bij hen sloeg de weegschaal naar de ene kant door, bij ons naar de andere". Waf: de concrete gevolgen van de NV V-beslissing zal zijn konden de drie vakcentrale-leden niet zeggen. De Stichting van de Arbeid kan in principe haar toetsingswerk doen j toekomst zonder het NW, dat vier van de IR J hun bezwari was van oordeel, dat de werkgevers vrezen, dat de werknemers via spaar loon of dergelijke een stukje macht op de kapitaalmarkt krijgen. Concluderend stelde de heer Mer tens va.st, dat het NKV en het CNV :s meer vertrouwen hebben in de het NVV. Ondanks al willen zij wel met deze stemmen heeft. Of de NVV-vakbon- overgangsregering in zee. Zij zien, den al dan niet aan de cao-onder- wat de hantering van het loonbeleid handelingen zullen deelnemen is no° I betreft, ook meer in de Stichting van de Arbeid dan in het college van rijksbemiddelaars. „Ik geloof dat het soepeler kan gebeuren wanneer wy er bij zitten", aldus de heer Mertens. niet te overzien. Bij regering De woordvoerders van de drie vak centrales stelden vanmiddag nadruk kelijk., dat de verantwoordelijkheid voor het loonbeleid ten volle bij de regering ligt. Zij zijn alle drie van oordeel, dat het kabinet-Zijlstra een te hoge prioriteit toekent aan het wegwerken van het belastingstekort De werkgelegenheid dreigde hierdoor in gevaar te komen. Tekenend is ook. dat de regering de SER-adviezen met betrekking tot de werkgelegenheid niet heeft overgenomen. Volgens de heer Van Eibergen is het aan de werkgevers te wijten dat ook het punt van het spaarloon niet door de regering is overgenomen. Hij Harry Roberts, John Duddy en John Witney, die in augustus van dit jaar drie Londense politiemannen doodschoten zijn gisteren door een rechtbank in de Britse hoofdstad tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De rechter voegde hierbij de aanbeveling het drietal niet binnen 30 jaar in vrijheid te stellen Gebruikelyk is dat In Engeland een tot levenslang veroordeelde na twin tig jaar wordt vrijgelaten. De drie veroordeelden konden niet ter dood veroordeeld worden daar de dood straf voor een proefperiode van vijf jaar is afgeschaft. De 37-jarige Roberts had zich het langst voor de politie verborgen we ten te houden. Vorige maand werd hij na een klopjacht gearresteerd bij een kampplaats 50 kilometer ten éhting van president Soekarno j noorden van Londen. Hij heeft be lt. „Het feit, dat de president i kend twee van de drie Londense re- i las gaf tot arrestatie van ge- J chercheurs te hebben neergeschoten, jal Soepardjo die de belang- J De 37-jarige Duddy en de 36-jarige Witney verklaarden niet schuldig te zijn aan de moorden. Zij werden schuldig bevonden aan alle drie de moorden terwijl Roberts ook schuldig werd geacht aan de moord op de der- Wfyf e I de politieman, waaraan hij had ver- m rpfpiwimim klaard geen schuld te hebben. V Cl CI CIIUUII1 Reeds als kind was Roberts> die uit een Oostlondense arbeiders buurt kwam, gefascineerd door vuur wapens. Zijn ouders waren geschei den toen hij vijf jaar was. Zijn moe der die in de rechtzaal aanwezig was, werkte hard om haar zoon de best mogelijke opvoeding te geven. Hij ping naar een bekende school en leerde goed. Bij zijn onderwijzers stond hij uitstekend aangeschreven. Niettemin kwam hij spoedig na r. """V* zijn schooltijd met de politie in aan- dle Nederlrnd opwindmf raking en werd naar een tuchtschool veroorzaakt. gestuurd. Hij had gee<n andere ambi ties dan militair te worden, waar hij zijn liefde voor wapens kon uitleven. In 1949 ging hij in het leger en oogstte lof als scherpschutter in de guerrillastrijd tegen de Mau-Mau in Kenia en tegen de terroristen in Malakka. Hij bracht het tot korpo raal en verliet de dienst in 1953. Zijn 1 Indonesische minister van Bui- fyidse Zaken Malik heeft gisteren pnlandse berichten tegengespro- volgens welke Indonesië in 1969 de beloofde volksstemming in jt-Irian zou houden. Malik doejde een verklaring van de minister Binnenlandse Zaken Basoeki at, die in Nederlrnd opwinding veroorzaakt. (•lgens Malik zal Indonesië zich |den aan het akkoord, dat in 1963 van West-ïrian tot stand [men is. )it is geen locaal akkoord, waar- Ie men kan doen wat men wil. 'moeten internationale akkoorden )iedigen", aldus Malik. 'eerbericht I KOUDER let KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: herwegend zioaar bewolkt met Qtselijk enkele buien waarvan wige met natte sneeuw. Ma- t aan de kust af en toe krach- windin hoofdzaak tussen en noord. Kouder dan Opgemaakt om 11.le uur). 14 DECEMBER I op: 8.40 uur; onder: 16.28 uur op: 10.21 uur; onder: 18.21 nummer bestaat uit 16 pagina's Tweehonderd politiemannen speu ren naar een van Engelands gevaar lijkste misdadigers, die gisteren uit de gevangenis van Dartmoor is ont- snaot. Het is de 37-jarige Frank Mit- chel' .die reeds voor de vierde keer uitgebroken. Mitchell zou buiten gemeen sterk zijn Hij zou eens een auto met twee inzittenden van vo ren met één hand opgetild heb ben. Bij een rechtszitting moesten negen man hem in bedwang hou den toen hij zich op de rechter wil de storten. Mitchel. heeft de bij naam „gekke bijlman" Tn 1957 be dreigde hij na een ontsnapping een gezin met een bijl. Mitchell heeft levenslang gekregen voor roof met geweldpleging. karakter werd als goed beschreven. Maar in datzelfde jaar kreeg hij ze ven jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in een roofoverval op een juwelierszaak in het hartje van Lon den. Daarna werd hij metselaar en onder-aannemer. Maar hij droomde ervan dat hij eens zijn slag zou kun nen slaan om rijk te worden, zodat hij de misdaad niet meer nodig zou hebben. Zijn kennismaking met Wit ney lc'dde tot bezoeken aan allerlei verdachte nachtclubs. Witney erken de dat hij de leider is geweest in deze verschrikkelijke affaire. Hij was overigens een nieuweling voor de po litie. Duddy, die onlangs een beruch_ te achterbuurt in Glasgow had ver laten. eveneens. Grote delen van Limburg en Veluwe staan blank (Van onze correspondent) Het water in de Maas bij Maastricht is vannacht opnieuw gaan stijgen. Vanochtend om 8 uur werd bij de stuw in Borg haren het waterpeil 9 cm hoger genoteerd dan vannacht rond twaalf uur. Daarmee is de hoop dat, verder stroomafwaarts in Limbtirg het water zich naar de rivier zal terugtrekken, de bodem ingeslagen. Die hoop gloorde toen bij de sluis in Roer mond rond middernacht de stijging van het water tot stilstand kw&m. Het stond toen 19.35 m boven N.A.P., meer dan drie meter hoger dan normaal. langs de Maas en haar zijrivieren onder water. In de loop van van daag werden ook in noord-Lim burg tal van gehuchten en buurt schappen van de buitenwereld af gesneden. In Bergen (noord-Lim burg) is vandaag een tijdelijk ge meentehuis aangewezen, omdat het eigenlijke gemeentehuis in de oude kern van het dorp aan de Maas vanochtend voor meer dan de helft van de inwoners onbereikbaar Ook het Witte Huis in Washington begint in kerststem ming te komen en de versieringen zijn klaar om de gasten te ont vangen. Op de foto: mevr. John son bij een grote kerstboom in de De overvloedige regenval van het afgelopen weekeinde heeft ook grote delen van de Geldersche Vallei en west-Veluwe blank gezet. Weilanden staan onder water en diverse wegen zyn onbegaanbaar omdat er 20 cm water boven het wegdek staat. Dat is o.m. het geval in Zwartebroek en bij Ter Schuur en Hoevelaken. Ook bij Barneveld en Voorthuizen, Achterveld en Scherpenzeel kampen de landbouwers met deze moeilijk heden. Bijzonder drassig is het bij Harskamp en Otterloo, waar veel wei landen en binnenwegen blank staan. Enkele boerderijen bij Zwartebroek zijn geïsoleerd. Zelfs op de weg langs het nationale park .De Hoge Velu we" tussen Otterloo en Arnhem staat het water 10 tot 20 cm boven het wegdek. De boeren bü Zwartebroek ver wachten dat het water de komende dagen nog zal stijgen wanneer het water van de hoger gelegen ge bieden op de Veluwe naar de lagere gedeelten in de vallei stromen. Ook de overstromingen in België houden aan. Zowel in Vlaanderen als In Wallonië staan uitgestrekte stre ken langs de rivieren de Schelde en de Leye, en de Maas en Sambre on der water. De Belgische Boerenbond heeft een communiqué uitgegeven, waarin de overstromingen geweten worden aan gebrek aan onderhoud van de dijken en waterlopen en het ont breken van een gecoördineerd wa terbeleid in België. Als gevolg van het hoge water is een deel van het zogeheten hellen de vlak van Ronquieres, een in aan bouw zijnde grote overtoom in het kanaal van Brussel naar Charleroi, te vroeg onder water komen te staan. De schade aan elektronische instru menten e.d. wordt op 50 miljoen frank (circa V/2 miljoen gulden) ge schat en de voltooiing zal zeker 6 maanden worden vertraagd. Ook Frankrijk heeft last van het water. Ongeveer vijftien dorpjes b Bar-le-Duc zyn geisoleerd geraakt door het stygende water van de Ornain. Bij de thans 76-Jarlge voormalige Amerikaanse president. generaal Dwight Eisenhower, is gisteren in het Walter-Reed-hospitaal in Washing ton de galblaas verwijderd. De opera tie werd uitgevoerd door een groep van 4 geneesheren, onder leiding van luitenant-generaal L. D. Heat on, de chef-chirurg van het leger, die in 1956 by Eisenhower een ingewands operatie verricht heeft. Eisenhower, die president is geweest van 1953 tot 1961, had in 1955 een hartaanval en ook vórig jaar. In 1957 kreeg hij een beroerte. De patiënt zal vermoedelijk een paar weken in het ziekenhuis moeten blijven. Zyn toestand werd gister avond „goed" genoemd. Herenkledingbetlrijf in Groningen sluit (Van i 1 Groningse correspondent) De herenkledingfabriek Douma en Wolf in Groningen gaat liquideren. Het personeel, bestaande uit 258 mensen, van wie 130 mannen, is van ochtend op de hoogte gesteld. Het personeel zal geleidelijk af vloeien. de eerste mensen in januari, de laats ten voor 1 mei 1967. Als oor zaken van de liquidatie worden de conjuncturele moeilijkheden ge noemd. Herhaalde pogingen, o.m door fusies en schaalvergroting een betere marktpositie te verkrijgen, zyn mislukt, aldus de directie. „De bijzonder grote stijging van de loonkosten van de laatste jaren, kan by de beperkte mogelykheid tot het opvoeren van de arbeidsproduktivi- teit. niet worden opgevangen" Het bedrijf omvat een vestiging in Hau- lerwljk. die onlangs is vernieuwd, een atelier aan de Noorder Stationstraat in Groningen en een bedrijf aan de Herensingel in Groningen. Douma en Wolf behoorde tot de groep 'Groningen vyf' en legde zich vooral toe op de fabricage van ka toenen en wollen heren iasren in de betere kwaliteitsklasse ne Stijlgroep Groningen zit voorlopie volop ln de orders, verzekerde men ons van die zyde. Alle vier bemanningsleden van de gisterochtend gezonken Engel se kustvaarder El Dorita zijn door de reddingboot Koningin Juliana van de Duitse vrachtvaarder Friesland, die hen uit zee oppik te. veilig in Hoek van Holland aan wal gebracht. De bemanning was in een reddingvlot van boord gegaan toen de El Dorita op de Noordzee leksloeg en daarna zonk. De vier mannen zijn van nacht met de Harwich-boot mee gegaan. zodat ze vanochtend al weer in Engeland waren. ADVERTENTIE Libelon-kousen ge maakt van 't super-elas' tische Libelon-garen. Fantastisch lang. rim pelloos bij enkel en knie. Zachtglanzend als zuivere natuurzijde. En... Libelon-kousen zijn praktisch haakvrij, indien ze mooi strak- sluitend en hoog zijn opgetrokken. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 13 December 1866: Volgens den Leidschen Studenten Almanak voor 1867 beloopt het aantal Studenten in de verschillende facultei ten het aantal van 513. Te Grise 's doo. den heer Godin-Lemaire, eigenaar van een groote ijzergieterij, eene instelling onder den naam van familistèregesticht, •vaar de hinderen van werk- 'ieden worden opgevoed, tol zij in hun eigen onderhoud bunnen voorzien. Tot heden telt die nuttige inrichting 250 verpleegden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1