.EIDSCH DAGBLAD Jrs Den Uyl: ook *rote gasbel in Ie Friese bodem Watersnood in Limburg JAMIN BRUIDSPAAR BESTE WENSEN TOEGETOETERD :erbericht Geruchten over het heengaan van Smith Feest in Rotterdam E3 N.v.v.d. Velde Citroën (£)ud Qlteuwo gericht 1 maart 1860 hi MAANDAG 12 DECEMBER 19S6 No. 32048 jut; E. A. E. van Dishoeck edacteur: J Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Teleloon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21507 Witte SlngeJ l. Lelden Giro no 67055 '{instem 200 niiIj, kubieke meter (Van onze Friese correspondent) ïe bodem van het vasteland van Friesland (eilanden en [zee dus niet meegerekend) bevindt zich minstens 200 •d kubieke meter aardgas. heeft de oud-minister van nische Zaken drs. J. M. den Xterdagmiddag gezegd na van een rede, die hij in Ir den voor de P.v.d.A. Drs. Den Uyl zei voorts, dat er het kabinet-Cals niet Wallen, de concessies voor Iswinning in Friesland deze ni misschien reeds de of misschien reeds de zouden zijn verleend. iou een spoedig begin van de jctiviteit op het gebied van de van aardgas in deze provin- ebben betekend. Het lag )edoeling concessies te verle- de N.A.M. (Nederlandse i Maatschappij) en nog een r andere maatschappyen. brede lagen aardgas gaat en hier een uitstekende raffinage-capaciteit is en de transportkosten naar ver houding laag zijn. De bodemschat ten zijn van het hele volk en het is niet juist, dat enkelingen er het meeste profijt van zullen trekken. meer Veel Oud-minister Den Uyl heeft zater dag in Leeuwarden gezegd, dat in de bodem van het vaste land van Friesland zich minstens 200 miljard kubieke meter aardgas bevindt. Dat is ongeveer een zevende deel van de aardgasreserve, die zich in het Gro- land tezamen op ongeveer 55.15 mil jard» kubieke meter en de waar schijnlijke reserve voorraad op 62.6 miljard kubieke meter en dan nog 109.1 miljard kubieke meter „moge lijke" reserve. Daarin waren echter niet begrepen vyf boringen, die toen nog in bedrijf waren. De 200 miljard, die drs. Den Uyl nu in één adem noemt is dus minder opmerkelijk dan op het eerste gezicht lijkt. Wel was het merkwaardig, dat hij sprak over een concessie aan andere maat schappijen dan de N.A.M. Verbaasd zijn rede was drs Den Uyl ardgaswinning ingegaan. Hij zeer verbaasd over te zijn, minister-president Zijlstra in ingsverklaring zei, dat de re- log eens zal bekijken wat ge- n worden aan de concessie- jrden. De P.v.d.A. zal volgens nooit aanvaarden, dat er uit ndse bodemschatten niet het in gehaald wordt. De door I ge regering opgestelde con- porwaarden zijn voor de lappijen inderdaad zwaar - op andere delen van het con- I plat. Daar staat echter te- dat de opporingskosten •ringer zijn omdat het om kistaans schip ergaan: 100 vermisten Pakistaanse schip „l'Echo" is in de monding van de Gan- mken. Het vaartuig had vier- passagiers aan boord, van ehonderd de oever van de ri sten te bereiken. De overigen vermist. cht voorbeeld 31-jarige rij-instructeur in de nacht van zaterdag tdag zijn leerlingen geen voorbeeld gegeven. Op de 1laarseweg in Den Haag Jij een geparkeerd staande yin, waarop hij er als een iandoorging. Vergqejs ech- int de gewaarschuwde po- M maar korte tijd nodig In te achterhalen. Gister- i om vier uur werd hij in i oning aangehouden. De eek, volgens de politie, wel dronken te hebben, doch weel, dat hij onder „in- j verkeerde. \rij-instructeur kreeg een [verbaal. ADVERTENTIE 1 en toe regen iKNMI in De Bilt verwacht tot morgenavond: over- El zwaar bewolkt met af en Matieg tot zwakke wind zuidoost en zuidwest, maar I Waddengebied aanvankelijk zuidoostelijke wind. verandering in temperatuur. (Opgemaakt om U.15 uur). 13 december 8.39 uur; onder: 16.28 uur. op: 10.31 uur onder: 17.14 uur. ater te Katwijk te 3.44 en 16.01 te 11.56 uur. tomei bestaat uit 14 pagina's ninger gasveld bevindt (ca. 1500 miljard kubieke meter). De raming van 200 miljard kubieke meter voor Friesland is aanzienlijk hoger dan tot nog toe officiéél werd aangehou den. De geologische dienst in Den Haag stelde in november vorig jaar de „bewezen" voorraad aardgas in Friesland, Drente en Noord-Hol- Rhodesisch kabinet verdeeld De Rhodesische premier Smith zou, volgens het in Jo hannesburg verschijnende blad „Die Beeld", binnenkort aftre den en waarschijnlijk worden opgevolgd door de minister van Binnenlandse Zaken, Har per, een leider van de rechter vleugel van de Rhodesische Frontpartij. Smith zou volgens de meerderheid van het Rho desische kabinet in het geschil met Londen niet krachtig ge noeg zijn opgetreden. Een hoge regeringswoordvoerder in de Rhodesische hoofdstad Salis bury heeft dit bericht echter tegengesproken. „Er zit geen greintje waarheid in", aldus verklaarde hij nadrukkelijk. Intussen overweegt premier Smith de Rhodesische grondwet in overeen stemming te brengen met de afge wezen Britse voorwaarden. Smith zou, tegen de oppositie in de boezem van zijn kabinet in, de me ning zijn toegedaan, dat Rhodesië veel sterker staat, indien de grondwets plannen van premier Wilson zou den worden aanvaard. Als Rhodesië deze voorstellen in de grondwet op neemt zou Groot-Brittannië bereid gevonden kunnen worden de sancties tegen Rhodesië opnieuw te overwe gen. De voorstellen zijn erop gericht de Afrikanen een steeds grotere zeg genschap te verlenen. De krachtige rechtervleugel verzet zich echter te gen dit voornemen. dag de mening uit, dat VN-sancties ihet regime van de opstandige blan ke kolonisten op de knieën zal bren- I gen. Brown is niet van mening, dat I Zuid-Afrika zich tegenover de we- I reldorganisatie zal willen opstellen, j De Zuidafrikaanse minister van Verkeer Schoeman verklaarde giste- ren, dat premier Wilson van Enge land dient te beseffen, dat hij de I blanken in Rhodesië zal moeten uit- j roeien voordat ze zich zullen overge ven. Schoeman, een der naaste me dewerkers van premier Vorster, sprak op een vergadering van de Nationa listische partij te Maraisburg bij Jo- hanneburg. Zuid-Afrika, aldus zei Schoeman verder, zoekt niet naar moeilijkheden, maar als deze komen is het bereid te vechten. Deze ver klaring van Schoeman wordt gezien als een aankondiging, dat Zuid-Afri ka ook de verplichte sancties tegen Rhodesië zal negeren. Volgens een zaterdag gepubliceerd Rhodesisch witboek zou premier Wilson hebben gezegd, dat de toekomst van de VN op het spel staat in de kwestie van de onafhankelijkheid van Rhodesië. Het witboek behandelt in bijzonder heden de betrekkingen tussen En geland en Rhodesië van het ogenblik af, dat laatstgenoemd land zich 13 maanden geleden onafhankelijk ver klaarde. Wilson zou Smith hebben gewaarschuwd zich niet te laten mis leiden door waanvoorstellingen om trent de economische zwakheid van Engeland. RUSSISCHE ONDERZEEËR VERGAAN? Het Nederlandse vrachtschip „Drente" heeft vrijdag signalen op gevangen van een Russisch schip, dat in nood verkeerde. De „Drente" slaagde er evenwel niet in de plaats van het in nood verkerende schip te bepalen, maar werd spoedig geassi steerd door een Sowjetrussische trei- ler en een sleepboot van dezelfde na tionaliteit, hetgeen de kapitein van de „Drente" deed besluiten de reis voort te zetten. Naar alle waar schijnlijkheid betreft het hier een Sowjetrussische onderzeeër, ofschoon de autoriteiten in Moskou daarover geen verklaring hebben uitgegeven. Intussen heeft, de Zweedse kust wacht op het strand van Simris- hamn aan de Zweedse oostkust Sow jetrussische instructieboeken gevon den, eigendommen var bemannings leden en vfjf zwemvesten, die de naam „Baiga" „(Waiga"?> droegen en als plaats van herkomst Riga in Letland aangaven. Het feit, dat ex- geen wrakstukken aan land zijn ge spoeld heeft bij de Zweedse binnen landse veiligheidsdienst en de kust- politie het vermoeden doen ontstaan, j dat het hier een Sowjetrussische on- i derzeeër betreft, die binnen de terri- I toriale wateren vergaan is Verder is bekend geworden, dat I op het strand van Simrishamn een plunjezak is gevonden, die behalve persoonlijke eigendommen ook tele grammen bevatte, die alle in het Russisch gesteld waren en aan de Zweedse binnenlandse veiligheids dienst ter hand zijn gesteld. Voorts spoelden er twee, ongeveer vyftig cm lange cilinders aan, die bij opening ontploften en een visser ernstig ver- ondden. Andere cilinders, die van een Russische tekst waren voorzien, worden thans door mijndeskundigen van de marine onderzocht. Mijnen vegers en kikvorsmannen zijn in het Prinses Christina, Prins Bern- hard, de Koningin, de heer en mevrouw Van Vollenhoven, ja zelfs de bruid zelf kon het niet laten om mee te blazen in het koor van vierhonderd in De Doelen bijeengekomen Rotter dammers, die onder 'eiding van burgemeester Thomassen met een geluid, dat aan de haven doet denken, Prinses Margriet en mr. Pieter Van Vollenhoven de beste wensen toetoeterden. Op de avond van de onder trouwdag wei-d in het concert gebouw „een feestje gebouwd", zoals de Rotterdamse kunste naars hun uurtje cabaret noem den. Met de acteur Luc Lutz als een voortreffelijk gastheer, is vooral in het eerste half uurtje (niet op t.v.) Rotterdam heerlijk over de tong gegaan. Met dia's werden de Rotterdamse paleizen getoond: het accordeonpaleis en het motorpaleis („beide vrij te bezichtigen") en de ambtswo- ïTing van burgemeester Thomas sen (het winkelfront van de „rode pui") en van de bisschop van Rotterdam (de winkelpui van „de man van het mooie hout- Je"). En ook de onherbergzaam heid in Rotterdam moest eraan geloven: Rotterdam is als een vrouw, uitdagend, zorgzaam, lon kend, graag in het nieuws, maarze moest eens naar de kapper gaan. friend" om de koninklijke fami lie te amuseren. Pierre Janssen kwam vertellen, welke kunst greep hy heeft moeten uithalen om namens de gemeente Rotter dam het officiële geschenk te kopen: een stilleven geschilderd door Cees Franse. Burgemeester Thomassen heeft het schilderij officiëel aan geboden. Hij haalde wat anecdo tes op over de band, die er al tijd tussen het Huis van Oranje en Rotterdam heeft bestaan. Het eerste bezoek van een Oranje dateert uit 1573. De eerste Van Vollenhovens komen al voor in 1617. „En er is zelfs een voor ouder, een beetje pijnlijk voor u, patriot geweest", zo vertelde hij, 's Avonds hebben de heer en mevrouw Van Vollenhoven in „De Maas" hun gasten een diner aangeboden dat een strikt privé karakter droeg. Gepakt Geschenk Met Luc Lutz waren er Annet Nieuwenhuizen, John Lanting, Fred Kaps, Freek Hendrikse, Wim Stok, The Antillian Steel- band en leden van de AMVJ met een fragment uit „The boy Voor „De Doelen" waren te voren twee rookbommetjes ge vallen. De eerste al een kwartier voor de komst van het paar, de tweede op het moment dat het bruidspaar uit de Rolls Royce stapte, waardoor Margriet en Pieter door een rookgordijntje naar binnen moesten. Voor de politie ook maar op de gedachte kwam de dader op te sporen had het publiek de jongeman al in de kraag gepakt. Omstanders leverden hem uit aan een poli tieman te paard, die op zijn beurt hem met een surveillance auto naar het bureau liet bren gen. Het bleek een 20-jarige leerlingverpleger uit Rotterdam te zijn. ADVERTENTIE (Van onze Roermondse correspondent) Hoge waterstanden in de Maas, haar zijrivieren en de vele toevoerbeken teisteren sinds zaterdag de provincie Limburg. Hevige en langdurige regenval in de Duitse Eifel en de Ardennen is de oorzaak van deze watersnood, die in Limburg in vijftig jaar niet zo'n omvang heeft gehad. Nog steeds stijgt op sommige I dens. Pei-soonlijke ongelukken heb- plaatsen het water. ben zich niet voorgedaan. Veel klein- In totaal staan tienduizenden hec- vee en wild zyn door het snel was- taren in Limburg onder water. De sende water gedood, schade, die het water heeft veroor- 1 Het ergst getroffen is het Geuldal. zaakt is nog niet by benadering te Het water drong er vel° kelders bin- schatten; vooral die aan wegen, rio- nen en speelde op de laagst gelegen _oleringen en waterkeringen is groot, gedeelten van het Geuldal vrijelijk zeegebied bij Simrishamn "met on- |De schade loopt alleen al in Valken- de huizen binnen. Velen moesten de derzoekingen begonnen. burg in de tienduizenden gul- zondag in de kou doorbrengen, om- K Een beeld van de sttuatie in Valkenburg. dat verwarmingsinstallaties in de kelder onklaar raakten. In de loop van gisteren trok het I water terug tot binnen de oevers van j de Geul, een centimeters dikke klei laag op wegen, in kelders en huizen achterlatend. Mytylschool De nog nieuwe Limburgse my- thylschool en reactlvenngscentrum Sint-Franciscusoord in Houthem is ernstig geteisterd door de waters nood. Alle kelders van het insti tuut liepen onder. Daardoor ont stond ernstige schade aan verwar- ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 mingsinstallaties, meetkamers voor elektrische apparatuur en een ma chinekamer. De school, waar 110 li chamelijk gebrekkige kinderen on derwijs volgen en een therapeutische behandeling krijgen ,is voorlopig ge- Ook in de dorpen Epen, Mechelen, Wittem, en Wylre liepen grote op pervlakten onder water. In Wittem werd een autobestuurder, die zich met zijn wagen door een overstroomd gedeelte wilde wagen de Yzerbeek in- gesleurd. Hij en zijn passagiere kon den zich ternauwernood uit het kou de water redden. Gisteren steeg ook de Maas en het water in de Roer verrassend snel. Vooral de Limburgse Roerstreek kreeg van de watersnood een onge kend grote portie mee. Gisteravond stonden veel wegen onder water en waren al tientallen huizen door het water onbereikbaar geworden. Vanochtend moesten veel Limbur gers een omweg van tien tot twintig kilometer maken om droog op het werk of in de school te kunnen ver schijnen. Vannacht is het gaan re genen. Dat heeft de vrees voor nog hogere waterstanden aangewakkerd. De metingen by de stuw var. Borg haren wezen echtei uit dat het wa ter daar langzaam zakt. Voor mid den- en noord-llmburg wordt van daag de hoogste stana van het Maas water verwacht. In de hele provincie moesten van daag busroutes worden omgelegd. Overal moest stryc* orden gele verd tegen storingen in de elektrici teitsvoorzieningen en het tele foonverkeer. ADVERTENTIE choc, kerstkransjes van niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 12 December 1866: f In Massachussets is het kaartspelen op Zondag ver- boden. Te Boston (Amerika) dringt de politie op dien dag i ook particuliere woningen binnen en arresteert er dege nen die bevonden worden kaart te spelen. (Advertentie) Leidsche Broodfabriek. Vrijdag den 14den December zal met de aflevering van brood aan depothouders een begin ge maakt worden. De depóts worden aangewezen door een uithangbord. Het Bestuur der Leidsche Broodfabriek, G. J De Casparis, Directeur.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1