v.s. belangstelling jor kunst overweldigend miKANEN HALEN HUN HART OP 4 IS Michelangeli Bonard Bernstein laat componeren Muziek Exposities Besluit Bernstein Vissen in wateren bij Zuid-Afrika In Warmond Contributieverhoging van Wit Gele Kruis Schilderij voor Zoeterwoude IQ 10 DECEMBER 1906 ZOETERWOUDE LANGE HAREN ZIJN TABOE New Yorks concertpubliek, maar hij min of meer In heel Amerika be roemd door z\jn „sc-hoolconcerten" voor de televisie. Bernstein doet trouwens van alles. Hij dirigeert, componeert, treedt op als pianist, is showman op de tele visie en geziene gast in New Yorks „high society". Als eerste geboren en getogen Amerikaan bereikte hij de post van dirigent van het New York Philharmonic. Over zijn mogelijke opvolger wordit nu al druk gespecu leerd en wie van gokspelletjes hou den kunnen waarschijnlijk een flin ke tijd vooruit met gissen naar diri- gentennamen „Lennie" Bernstein zelf zal overi gens na het seizoen 1968'69 wel niet uit de schijnwerpers der publiciteit verdwijnen. Daarvoor lijkt hij te zeer gewend aan dit schelle lamplicht en te verzot op het onloochenbare as pect van zijn in vele opzichten bril jante persoonlijkheid, dat „show manship" heet. Bernsteins aftreden verdrong in de „muzikale" conversatie van dit land een boeiend onderwerp: de tournee van Benedetto Michelangeli, de eigenzinnige pianist die 15 jaren wegbleef uit Amerika. Recensen ten en muziekminnaars vlogen el kaar in de haren over Michelange- li's opvattingen, die men druk toet ste aan die van Amerika's grote pia nisten zoals, van de oudere ge neratie: Vladimir Horowitz (die bin nenkort weer twee recitals in Carne gie Hall in New York geeft) en van de jongste: Peter Serkin (zoon van Rudolph, de vroegere partner Adolph Busch), van Cliburn en An- dré Watts. Grote vangsten te verwachten (Van onze correspondent) gj .gproordeel over Amerika is zó hardnekkig en tegelijk |eerd als het denkbeeld dat de nieuwe wereld cultureel 4>e zou zijn. Natuurlijk, Tallahassee, Anadarco of 1 kunnen niet in de schaduw staan van Amsterdam of -i vergeleken bij die Europese steden is een groot deel IJStaten misschien een steppe, lis men de vergelijking wat eerlijker opzet en men f York naast Europa's culturele hoofdsteden, en steden ctjland, Houston, Boston naast Europa's plaatsen van het liveau, en Amerika's echte provinciestadjes naast vele fid, dan ziet het beeld er anders uit. Kokoschka Waaiers, waarop de schilder de stormachtige verhouding in beeld bracht, horen tot de inte ressantste bijdragen uit Alma's na latenschap. Een andere kunstuiting, waarvoor in Amerika de belangstelling over weldigend is, is muziek. Heel wat steden hebben uitstekende orkesten, terwijl er ook steeds buitenlandse or kesten en musici door de V.S. toe ren. Het vorige jaar was bijv. naar bekend het Residentie-Orkest hier, in 1967 wordt het Concertgebouw Or kest weer verwacht. Behalve Boston, New York en Philadelphia, die or- valt dan ten gun- Ver. Staten uit. Méér is hier namelijk voor kunst. Toen Ju Washington, Amerika's "ststad, een grote ten- ii' van Van Gogh was, liep ui Groepen Amerikanen za- bg in bussen om de ten- j te gaan zien. Uit Mary- /rgina, Noord-Carolma Pensylvania, Dela- Jersey stroomden de dui- ^om de tentoonstelling van ian de Nederlander met de (Ijjke naam te zien. <1 indrukwekkend. Hetzejf- zullen gebeuren met de '^tentoonstelling die nu in °lsco duizenden trekt en die in zal zijn in Toledo en van de dag aan Amerika's op dit moment een grote toonstelling in Philadel- J9de eeuwse impressionis- ^er het algemeen erg po le V.S. en het aantal wer- je tijd, dat aan deze kant jantische Oceaan te vinden 8jm. Elk museum dat zich of het nu in Charlotte, is, heeft een serie im- in zijn collectie. De r Gallery in Washington 's kort zelfs een hele apar- beling (van de schat- flie Mellon) erbij gekregen valleen maar impressionis- directe opvolgers, zoals de poiere Vuillards en Bou- tp in deze collectie zijn p vinden. Jder zijn hart wil ophalen jerk van één van 's werelds expdessionisten, Kokosch- in New Yorks bekende gh Gallery terecht, waar ■r ter gelegenheid van zijn (jaardag met een uitgebrei- mstelling gehuldigd wordt. It is dat men daar ook de Vs kan zien, die de twee Ben gestorven Alma Mah- I bezat. Deze fameuze Oos- die successievelijk ge ts met de componist Gus- pr, de architect Walter Gro- jle schrijver Franz Werfel, kn tijdlang de geliefde van Slecht weer in de Ierse Zee Vier en dertig vaartuigen allemaal afkomstig van de kleine vaart, zorg den vrijdag in IJmuiden nog voor een aanvoer van 1.810 kisten vis. Er waren 40 kisten wijting, 120 kisten gul, 170 kisten haring, 380 kisten schol, 35 kisten tarbot. 50.000 kiTK tong en 65 kisten diversen. Daar er geen schelvis aan de markt was, kon gestripte wijting het tot f42 per kist brengen. De gullen liepen tot f58 per kist. Voor haring werd tot f37 per kist betaald. De schol steeg iets en deed tot f 82 per kist. In de tongprijzen kwam niet veel verande ring. Deze varieerden van f 6,68 tot f3,57 per kg. In de Ierse Zee was het maar weer eens slecht weer. De schepen, die op zee waren, konden vrijwel niet vis sen. De schepen, die in de havens la gen en daar haring hadden inge kocht, troffen het nog slechter. Zij konden door de zware zeegang de ha vens niet uit. De spanvissers onder de Hollandse kust zaten nogal zuidelijk. Zij hebben er zo'n dikke 1.200 kisten haring ge vangen. De vangst werd grotendeels in Scheveningen gelost. kesten hebben van de allereerste rang, onderschatte men steden als Cleveland, Pittsburg en Houston niet, waar z.g. „tweederang" orkes ten te vinden zijn die, om het zacht uit te drukken, voor het Residentie orkest niet onderdoen. Washington, Minneapolis, Seattle en nog een hele rij andere plaatsen hebben de Amer- rikaanse concertgangers trouwens ook orkesten te bieden, die een hoge kwa liteit bezitten. Het gesprek van de dag in Ame rika's muziekwereld is op dit mo ment het aangekondigde heengaan van Leonard Bernstein als dirigent van wat wellicht het beroemdste or kest in dit land is: het New York Philharmonic Orchestra. Na het sei zoen 19681969 wil Bernstein zich uitsluitend aan het componeren gaan wijden, zo heeft hij bekendge maakt". Dat nieuws sloeg écht In brede kring in als een bom, want Bernstein is niet alleen bekend bij De 20-jarige G. Groen uit Zoe- terwoude het lijkt wel een meisje zeiden zijn dorpsgenoten is zijn lange haren kwijt. Vorig jaar, tijdens het sinterklaasfeest, sloot hij in „Rij- negom" op de Hoge Rijndijk voor een goed doel een weddenschap af, dat hij zijn haren niet zou afknippen. Daaraan heeft hij zich gehouden. In tegenwoordigheid van zijn vrienden en vriendinnen heeft kapper L. G. Elsgeest gisteravond in de bovenzaal van „Rijnegom" het haar van Groen gefatsoeneerd. Hij had ongeveer drie kwarbier werk. Heel Zoeterwoude zal vandaag wel vreemd opkijken als men de langharige niet meer ziet. Meer dan honderd treilers voor de xre visserij en fabrieksschepen uit zestien landen krioelen rond de vis gronden voor de kust van Zuid-Afri ka en Zuidwest-Afrika. De grootste en modernste vloot is de Russische, die ongeveer veertig treilers telt plus fabrieksschepen. tankers en bevoorradingsschepen België en Oost-Duitsland vormen het andere uiterste: zij hebben elk slechts één treil er. Ook de grote Zuidafrikaanse vloot bevist de gronden. Het fabrieksschip Willem Barendsz, de voormalige Ne derlandse walvisvaarder, is ook ter plaatse. Dit schip, dat naar verluidt het grootste fabrieksschip voor de visserij ter wereld is, maakt vismeel van de vangsten. Behalve Rusland en Oost-Duitsland zijn er nog twee communistische lan den vertegenwoordigd, namelijk Po len en Bulgarije. De Sowjet-Unie was het eerste Europese land dat zijn vloot naar deze wateren zond Er word gevist op pilchards een kleine haringsoort wijting en krab. Alleen al aan pilchards zullen de Russen dit jaar waarschijnlijk 150.000 ton vangen. Er zijn drie Russische fabrieks schepen voor het inblikken van pilchards met een totale capaciteit van 100.000 blikjes per dag. In Le ningrad zou nog een vismeelfabriek- sohip van 45.000 ton in aanbouw zijn ter versterking van de Russische vloot. Verder heeft de Sowjet-Unie nog drie fabrieksschepen van 20.000 ton in bestelling in Japan. Deze zou den eveneens bestemd zijn voor de Afrikaanse visgronden. WRAKSTUKKEN VAN SCH 225 Na de ramp, die zich donderdag morgen met de Willem Sr. SCH 225 op 40 mijl van Terschelling heeft vol trokken, hebben tal van visserssche pen een cordon gelegd rondom deze positie en zijn daar gaan vissen. Er zijn wat wrakstukken gevonden, wat kussens uit de brug, een rubber dhinghy, die nog in een kist zat, en wat reddingsboeien. LEIDERDORP Jeugddienst in Zijlkwartier De eerstvolgende jeugddienst, waar aan een combo en de zanggroep van de Jonge Kerk in Leiderdorp mede werking zullen verlenen, zal zondag morgen. om half elf worden gehouden m de Chr. School „Zijlkwartier", Splirtberlaan 89 dn Leiderdorp. Voor ganger is ds. J. P. Honnef. LISSE Bloembollencultuur koos penningmeester De afdeling Lisse van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft gisteravond vergaderd in de Witte Zwaan in Lis- se. Na het openingswoord van de waarnemend voorzitter, de heer A. Th. van Werkhoven, werd voorlezing gedaan van verschillende ingekomen stukken over de verkiezing van hoofdbestuursleden. De afdeling Lisse heeft haar stem gegeven aan de heer D. Vogel, te Melissant als vertegen woordiger van de kwekers van het eiland. Bij de bestuurdersverkiezingen we gens periodieke aftreding van de penningmeester, de heer G. C. Tromp, werd in diens plaats gekozen de heer P. Segers Rz. Naar de Alge mene vergadering werden afgevaar digd de heren W. Root en A. Th. van Werkhoven. De heren H. Meters en J. S. Smit van de Rijklandbouwvoorlichtings- dienst spraken tenslotte over Me chanisatie en Arbeidsbehoeften".' Onder voorzitterschap van dokter H. A. G. M. Walenkamp werd in het gebouw van het Wit-Gele Kruis in Warmond een algemene vergadering van deze instelling gehouden. De voorzitter deelde mee dat de vereni ging er in was geslaagd een nieuwe wijkzuster aan te trekken, zuster Paassen uit Voorschoten, dit ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van zuster Konijn. Het ligt in de bedoeling dat zuster Paassen in de eerste week van maart in functie zal treden. Goedgevonden werd dat aan het centraal bureau een opgave zal worden verstrekt van de in het magazijn van de vereniging aanwezige artikelen. Besloten werd dat het W.-G. Kruis zich nog niet zal aansluiten bij het Computer-In stituut omdat dit voor de vereniging thans geen financiële voordelen biedt. Aan de orde kwam hierna het voorstel van het bestuur om met In gang van 1 januari de contributie te verhogen. De voorzitter zei dat sinds 1961 geen contributieverhoging meer heeft plaatsgevonden maar dat de exploitatiekosten in deze jaren be langrijk zijn toegenomen. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit dat de begroting voor 1961 als uitgaaf een bedrag aangaf van f 16.192.— ter wijl het geraamde bedrag voor 1967 f 28.738— bedraagt. Hierbij moet nauwlettend in het oog worden ge houden dat de door de gemeente te verlenen subsidie nauw verband houdt met de te ontvangen contri butie. Wil de vereniging haar taak goed en efficiënt blijven vervullen dan is het noodzakelijk dat de con tributie als volgt wordt verhoogd: voor een gezin met kinderen tot de leeftijd van 18 jaar van f 12.— f 15 per jaar, voor zelfstandigen f 6.op f 8.en voor inwonende kinderen boven de leeftijd van jaar van f 4.20 op f 5. Met algemene stemmen werd dit voorstel aanvaard. ■fa Mevrouw Van der SterreKat uit Leiderdorp heeft gisteren aan het gemeentebestuur van Zoeter woude een schilderij aangeboden, dat een plaats heeft gekregen op de eerste etage van het raadhuis. Het brengt het polderlandschap in beeld met alles wat er leeft. Burgemeester J. A. Detmers heeft het geschenk dankbaar aanvaard in tegenwoordigheid van zijn echtgenote, wethouder H. W. M. Sies, gemeentesecretaris H. Frie- bel en gemeente-architect Van den Broek. Het schilderstuk munt uit door de strakke lijnen en de bijzondere compositie. VOORHOUT L. H. Prins nant afscheid van Bollencultuur De 73-jarige voorzitter van de af deling Voorhout van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de heer L. H. Prins, heeft de voorzittersha mer, welke hij 13 jaar lang hanteer de over kunnen dragen aan één van zijn bestuursleden, de heer L. A. Zon neveld. Het is een teken des tijds in de bloembollenstreek, dat men tegen woordig zo goed kan forceren dat men het gehele jaar door bloeiende tulpen kan hebben. Hieruit blijkt o.a. dat het vak nog veel perspectieven biedt, hetgeen hoopvol is. De heren L. A. Zonneveld en Adr. Jansze werden in het bestuur her kozen en de penningmeester bleek nog een goede kas te bezitten. Na behandeling der beschrijvings brief, die geen stof tot spreken bracht, releveerde de voorzitter dat, hy zich niet meer herkiesbaar stelde, wegens zijn hoge leeftijd. Met veel genoegen had hij de afdeling voorgestaan en geleid en er was in het bestuur steeds een zeer goede verstandhouding. De heer C. L. M. Prins haalde hier na nog aan, dat de scheidende voor zitter 34 jaar geleden in het bestuur van de afdeling werd gekozen en dat het 50 jaar geleden was, dat hy als Jonge man naar Zweden trok om bloembollen te verkopen. Als wy nu zien hoe deze export naar dat land is toegenomen kan men de heer L. H. Prins als één der grote pioniers beschouwen in het bloembollenvak. Namens de afdeling werd aan de scheidende voorzitter een grote mand met fruit aangeboden en een prach tige plant voor diens echtgenote. Te vens werd onder groot applaus een voorstel aangenomen om de heen gaande voorzitter tot ere-lid te be noemen. De heer P. C. A. Vester werd als nieuw bestuurslid gekozen, waarna met nagenoeg alle stemmen, als nieu we voorzitter werd gekozen, de heer L. A. Zonneveld. Hierna ging men over tot het ver loten van een keurcollectie bloeiende planten niet in deze streek geteeld. De Australische tennisspeelster Margaret Smith, die vorige maand had aangekondigd niet meer aan tennistoernooien te zullen deelnemen heeft ingeschreven voor de kampi- WASSENAAR Installatie van nieuw raadslid In de raadsvergadering van maan dagavond zal ir. K. W. Nieuwzwaag worden geïnstalleerd als lid van de raad van Wassenaar. De heer Nieuw zwaag zal de plaats innemen van de heer J. J. A. ter Haar, die sinds sep tember zitting heeft gehad voor de WD en die in verband met vertrek uit de gemeente zyn ontslag heeft aangeboden. Polders worden recreatiegebied Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben de raad een voor stel doen toekomen dat betrekking heeft op de toekomstige bestemming van de Duivenvoordse- en Veenzüd- se polder, het tussen Wassenaar en Leidschendam gelegen poldergebied. Aan de raad wordt meegedeeld, dat gedeputeerde staten in april hebben besloten een werkcommissie in te stellen ter bestudering van de toe komstige ontwikkeling van het ge bied tussen de Haagse agglomeratie. Delft, Zoetermeer en Voorschoten. Zes sub-commissies bestuderen ieder een onderdeel van dit gebied; Was senaar is vertegenwoordigd in de sub-commissie .Duivenvoorde", die zich oriënteert omtrent een recrea tieplan voor het gebied tussen de Ryksstraatweg in Wassenaar en de Veursestraatweg in Voorschoten en Leidschendam. Een, concreet plan voor dit gebied is nog niet ontwor pen. Wel is de wenselijkheid naar voren gekomen een zogenaamd voor- bereidingsbesluit te treffen voor de in Leidschendam en Wassenaar ge legen gedeelten van de Duivenvoord se- en Veenzijdse polder. De bedoe ling van een dergeiyk besluit ls te voorkomen dat er in dit gebied din gen gebeuren, die de uitvoering van een recreatieplan zouden kunnen be moeilijken. Burgemeester en wethou ders stellen de raad nu voor een dergeiyk „voorbereidingsbesluit" te nemen, waardoor het in het betrok ken gebied verboden wordt zonder ven-gunning van het gemeetebestuur gronden af te graven of op te hogen, beplantingen te rooien, bestratingen of verhardingen aan te brengen, vuil- en afvalstortplaatsen op te richten of te exploiteren of opslag plaatsen op te richten. Geen toetreding tot de R.E.G. De sectie Nederland van de Raad der Europese Gemeenten heeft, voor de tweede keer ln korte tyd, het ge meentebestuur verzocht de gemeen te Wassenaar te doen toetreden als lid van de REG. Een eerder verzoek werd door de raad afgewezen om verschillende redenen. Een ervan was, dat er tussen de REG en de Vereniging van Neder landse Gemeenten geen taak-afba- kening tot stand was gekomen. De bestuurlijke belangenbehartiging in Europees verband werd, naar de mening van de gemeente Wassenaar, van de aanvang af door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten behartigd. Intussen is toch een taak-afbake ning tot stand gekomen. De VNG zal in hoofdzaak aangelegenheden van bestuur en beleid in Europees verband behartigen, de REG zal zich met staatkundig-ideële activiteiten bezighouden. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft als ge volg van dit overleg haar bezwaren tegen de REG laten vervallen en op zich genomen zich in aanbevelende zin tot de gemeenten te richten. Burgemeester en wethouders me nen desondanks, dat het toetreden tot de Raad Europese Gemeenten voor Wassenaar nuttig noch wense- ïyk is en wel omdat de gemeente reeds is aangesloten by de Interna tional Union of Local Authorities, zy menen dat het streven om te ko men tot eenwording van Europa een zaak is die in de eerste plaats als taak van de Nederlandse regering moet worden gezien en omdat de feitelyke deelneming aan de activi teiten van de REG (congressen en reizen) niet een direct belang voor Aan de raad wordt daarom voor gesteld op het verzoek van de Raad af wy zend te beschikken. Muziekcentrum Onlangs is by notariële akte opge richt de Stichting Muziekcentrum Wassenaar. De stichting stelt zich ten doel het Wassenaarse muziekle ven in de ruimste zin van het woord te bevorderen. zy wil het actief beoefenen van de muziek en de belangstelling voor de muziek met alle haar ten dienste staande middelen stimuleren en een contactorgaan zyn dat het lokale muziekleven bindt en voorts de ge meente van voorlichting op dit punt dienen. De stichting wil niet alleen advise ren maar zo mogelijk ook iedere groe pering. activiteit of gebeurtenis fi nancieren, die de ontwikkeling van het Wassenaarse muziekleven kan bevorderen. Nadere mededelingen over de plan- rmaere meaeaenngen over de plan- oenschappen van Zuid-Afrika, die op nen van de stichtins zuilen binnen- 13 maart beginnen. kort volgen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15