Hevrouw le commandant De lakenhaatperiode „ALS VROUW KUN JE NET ZO (W)ETENSWAARD GOED MILITAIR ZIJN Makkelijk en flatteus Verse mosselen ALS EEN MAN" Even in ons land .-E3RDAG 10 DECEMBER 1966 LEÏDSCH DAGBLAD TTl »KX'I'R.A 8 Mosselen zijn, zoals u weet, schelpdieren. Dat hebben ze gemeen met oesters en alikruiken. In het dagelijks leven rekenen we ze met de schaaldieren onder één noemer: vis. Niet al leen om zijn tongstrelende eigenschappen, maar ook in verband met zijn eiwitgehalte kan de mossel een belangrijke rol in onze voe ding spelén. Wilt u mosselen in plaats van vlees of vis op het menut zetten, dan leunt u per persoon plm. 200 g mosselvlees rekenen (dat is plm. 1 kg geknipte mosselen). Zo'n portie geeft de eter meer voedingszouten en vitamines van het B-complex dan 100 g schoongemaakte zoet- of zoutwatervis. Een reden te meer om er eens een maaltijd mee te maken óf een heerlijk hapje als voorafje of bij de borrel. Ook zij, die zich nog niet aan mosselen heb ben gewaagd raden wij aan: pro beer ze eens; vang de verrukkelijke „vis" uit een dichte schelp! Praktische wenken koop mosselen bij een vishan del met een grote omzet, dan hebt u de meeste kans dat ze vers zijn. maak de mosselen direct schoon. bewaar schoongemaakte mos selen zo kort mogelijk op een koele plaats. reken voor vier personen plm. 4 kg geknipte mosselen (plm. 800 g netto) Schoonmaken De mosselen één voor één contro leren door met duim en wijsvinger stevig op de rand van de schelp te drukken. Niet te gebruiken zijn: schelpen, die hierna opengaan en schelpen waar zaad uitkomt, de zgn. „slijkmosselen" (deze zijn zwaarder dan de andere); ook ge broken of gekneusde exemplaren wegdoen. De ruwe mosselen (ook wel „vuile" mosselen genoemd) eerst van elkaar knippen, de dradenbun- dels en ander afval eraf halen. De mosselen die al geknipt zijn, ver der schoonmaken. De „baarden" (draden, die uit de mossel steken) eraf trekken, de schelpen borstelen en enige malen in schoon water wassen. Daarna de mosselen plm. 15 a 30 minuten in water met zou (3 eetlepels op 1 liter water) laten staan en schoon laten weken. Koken 4 kg mosselen, 1 ui, peterselie of selderij (peperkorrels). De mosse len in een grote pan doen. De ui schoonmaken en klein snijden, de peterselie of selderij wassen. Deze kruiden op de mosselen leggen en de pan sluiten. Alles vlug verwar men en na enkele minuten de mos selen omschudden. Wanneer alle schelpen open zijn (na plm. 10 mi nuten) de mosselen uit de pan ne men. Een deel van het mosselnat mengen met azijn of mosterd, zout en peper. De mosselen voor het ge bruik aan tafel in het sausje dopen. Bakken De mosselen door paneermeel of bloem wentelen en in hete boter of margarine vlug bruinbakken. Wan neer ze bruin zijn, de mosselen meteen opdienen. Hierbij tomaten puree, tomatenketchup of mosterd geven. Gebakken mosselen in rijstrand Be). De rijst wassen, met kokend wa ter en zout opzetten, aan de kook brengen, even losroeren en daarna zonder roeren zachtjes gaarkoken (plm. 30 minuten). De ui schoon maken, fynshipperen en in de bo ter of margarine lichtbruin frui ten. De gekookte mosselen toevoe gen en onder omscheppen meebak- ken. (de schijfjes citroen uitlan den, de peterselie wassen en fijn- snijden). Een rijstrand, kom of puddingvorm omspoelen met heet water. De gare rijst in de vorm overdoen, stevig aandrukken en op een warme schaal of bord keren. De rijstrand vullen met het mossel- uienmengsel of het mengsel om het rijstbergje schikken en eventueel garneren met de schijfjes citroen en peterselie. Mosselsla 250 g gekookte mosselen, 1 eet lepel slasaus, 1 eetlepel slaolie. 1 eetlepel citroensap of azijn, zout. peper, peterselie (sla). De peterselie wassen en fynsnij- den. Een sausje maken van slasaus, olie, citroensap of azijn, zout en peper. De koude, gekookte mosse len met de saus vermengen en plm. 10 minuten laten intrekken, (de bo dem van de schelpen of schaaltjes bedekken met sla). De mosselsla over vier schelpen of schaaltjes verdelen en garneren met de fijn gesneden peterselie. Mosselbitterballen (plm. 16 stuks) 1H a 2 kg rauwe mosselen (300 g gekookt), Vt ui, 40 g(3 eetle pels) boter of margarine, 40 g (6 eetlepels) bloem, 4 dl kooknat van de mosselen, bouillon of wa ter, 1 ei of 2 eiwitten. 2 blaadjes witte gelatine eetlepel poeder- gelatine), zout, paneermeel, fri tuurolie, peterselie, mosterd. De ruwe mosselen gaarkoken (zie recept). De gare mosselen klein- snijden. De gelatine weken. De ui schoonmaken en fynsnlpperen. De ui in de boter of margarine licht fruiten, de bloem toevoegen en al les goed doorroeren tot een samen hangende massa ontstaat, die van de wand van de pan loslaat. Dan het kooknat van de mosselen, bouil lon of water erbij schenken en de massa steeds goed glad roeren. De kleingesneden mosselen door de roux mengen en van het vuur af de geweekte gelatine toevoegen. Het mengsel met zout op smaak afmaken, op een natgemaakt diep bord gladstrijken en koud laten worden. Van dit mengsel ballen vormen ter grootte van gewone bitterbal len; deze door paneermeel, dan door met iets water losgeklopt ei of eiwit en nogmaals door paneer meel rollen. De mosselbitterballen in hete fri tuurolie warm- en bruinbakken en op een warme schaal opdoen. Mos terd en cocktailprikker» erbij pre senteren. Een hoed van glasmateriaal in de vorm van een kapsel, dat is het resultaat van de samenwerking tussen de Parijse modiste Pau- lette en de grand-coiffeur Lintermans. {nfyevrouio M. C. Massizzo achter haar bureau aan boord van de to;Het heet wel, dat je eerst ^f'jtair moet zijn en dan *W, maar persoonlijk zeg ik sstjrer: je moet er in de eerste ^ats aan denken vrouw te eeiven, ook al ben je militair, vind trouwens, dat je als net zo goed militair rilt zijn als een man. Het is k tveg een kwestie van be llen uitvoeren, van je kun- Mp aanpassen aan opdrach- I Ik heb in het militair-zijn ^it een belemmering van het oo>uw-zijn gevoeld". i nïficier marva der 2e klasse ïnite categorie mevrouw M. C. i teizzo vertelt ons dit in haar lefronde hut op „haar" Schor ten in Den Helder. Sinds okto- K( heeft zij het voor het zeggen alle marva-meisjes in deze )riine-havenstad. Zij kan zich er ïls op beroemen de enige vrouw a kis land te zifnr die het bevel ft over een marineschip, ook al rt hr. ms. Schorpioen dan niet it rampschip heeft, toen het lerd jaar geleden in Toulon stapel liep, niet kunnen be ien, dat het nog eens een vrouw [zijn brug zou krijgen en dat 'lijn dek nog eens frivole linge- te drogen zou wapperen. Die iw op de brug mevrouw Mas- „iedere marva-off icier fdt met mevrouw aange kken") is al aardig thuis in nieuwe functie van comman- schooier" zegt ze, als er een ienveger langszij de Schor- glijdt. „Hij maakt niet eens Moest ik eigenlijk melding maken". haar schip zal geen marva in haar hoofd halen niet in de Iding te springen als de com- "fodant in aantocht ls en het be- „orde" is gegeven. jjDat is nu eenmaal voorschrift", commandant Massizzo. ^Overigens hoeft ha* voor ij Dat gehakkeklap, wud ik niet Jlaar benoeming toï jomman- nt is voor mevrouw Massizzo de gkroniiur van ten marva-loopbaan, in 1945 begon in Engeland, de Jtermat van de marva, die nog Jeds tot doel heeft „met iedere fftrva aan de wal een „jantje" uit I sparen voor de vloot. /Zij kreeg haar eerste militaire pining zij was toen 21 aan pt Engelse marva opleidingscen- fiwi „Framewood Manor". Zij fet haar keus vallen op het dienst vak „chauffeuse". Na de verhui zing van het opleidingscentrum van Engeland naar Nederland, naar Leyduin, bleef zij volijverig chaufferen. In 1946 werd zij over geplaatst naar Den Haag en een jaar later werd zij uitgezonden naar het voormalig Nederlands-In- dië. Toen zij in 1949 terugkwam, had zij er een paar bevorderingen op zitten. Zij kreeg een opleiding tot officier en een opleiding tot ver bindingsofficier, waarna zij in Den Helder werd geplaatst. Vandaar ging het weer naar Den Haag en vervolgens werd zij uitgezonden naar Fontainebleau. Drie jaar la ter ging zij terug naar Den Haag en in februari 1966 werd zij over geplaatst naar hr. ms. Schorpioen in Den Helder, waar zij als divi sie-chef werd tewerkgestld. Op 4 oktober van dit jaar, toen Den Helder een eigen commando kreeg, volgde haar benoeming tot com mandant. Zij is sindsdien de enige vrouw in Nederland, die een marineschip bestiert en de aanspreektitel „com mandant" deelt zij slechts met twee andere Nederlandse vrouwende commandant van de mama-afde ling in Den Haag en de comman dant van het marva-centrum in Amsterdam. Commandant Massizzo voert in Den Helder het bevel over zo'n tachtig marva's, officieren en on derofficieren meegerekend. „Als de meisjes in dienst zijn moet er na tuurlijk tucht heersen, maar in hun vrije tijd genieten ze veel vrijheid. „Al maken ze hun nagels groen en al dragen ze pop-art on ver kleding, zal me een zorg zijn. Als ze er maar netjes bijlopen als ze dienst hebben". De betrekkelijke vrijheid geldt alleen voor de meerderjarigen. Over wie nog geen 21 is, wordt met zorg gewaakt. De minderjarigen moeten om twaalf uur 's avonds binnen zijn en in het weekeinde mogen ze alleen met toestemming van hun ouders ergens anders heen dan naar hun hulsadres. Voor al die tachtig meisjes is de Schorpioen een tehuis, een loge mentsschip. Ze eten er (voortref felijk). slapen er en amuseren zich er. Na het .overal" (wekken) des morgens om 7 uur, het „ochtend- schaften" en de „baksgewjjze zin delijkheidsinspectie" begint de dag taak. Zon 14 marva's houden de boel aan boord draaiende, de ande re meisjes werken elders in Den Helder, als telefonist, codeur- telexist, schrijver, plotter, kleerma ker, tandarts-assistent of zieken verzorger. „Nee" zegt commandat Massiz zo „we praten niet van een schrijf ster of kleermaakster. We hebben het ook niet over vlaggemeisjes, maar vlaggejongens en toch zijn het marva's die de vlaggen hijsen". Hoe een meisje ertoe komt bij de marva te gaan? Bij die vraag komt de propagandatong van commandant Massizzo los. „Als ze n marva zien deken zedat lijkt me wel leuk, ze horen aan trekkelijke verhalen over de mar va en onze werving doet natuur lijk ook veel. Het is avontuurlij ker dan 'n burgerbaantje, het ver dient goed van je salaris gaat niets af voor kost en wonen en met je vijftigste krijg J© pensioen". Allemaal heel aantrekkelijk, maar natuurlijk moet je er echt wel voor voelen. Als je tekent zit je er voor twee jaar en drie maan den aan vast. Een heerlijk makkelijk pak van de Parijse ontwerper Leonard. Het pak bestaat uit een broek en pull-over met groene, blauwe en gouden figuren op een rose achtergrond. (Van onze correspondent) De presidente van de Inter national Council of Woman, de wereldorganisatie waarbij vrouwenverenigingen uit zes tig landen zijn aangesloten gaat als zij zich even vrij kan maken, met haar man op za kenreis. Mary Graig Schui lerMc. Geachy bracht een bliksembezoek aan ons land. Vanmorgen heb ik de laatste vijf opvoedkundige en psycholo gische werken die nog in de kast stonden aan de vuilnisman mee gegeven. Want ofschoon ze vol stonden met nuttige tips, wijze wenken en diepzinnige beschou wingen over de kinderziel, de levensperioden, puberteitsmoei lijkheden, compleet met drama tische voorbeelden, vond ik er niets in over die merkwaardige periode in het kinderleven die wij „lakenhaat" hebben gedoopt. Maar ze bestaat en ze treedt op wanneer het kind een jaar of negen is. Soms iets eerder of iets later, dat zal voor ieder in- dividuutje wel verschillen, maar op een goede ochtend constateer je plotseling: t is zover. Dan ligt het bed dat het kind zoeven heeft verlaten, lekker warm en omgewoeld te wachten tot je het komt opmaken, maar het bovenlaken is zoek dat vind je pas nadat je alle dekens hebt afgehaald. Het ligt tot zeer kleine afmetingen verfrommeld aan het voeteneinde. „Hou, nou", denk je. „Mijn kleine lie veling heeft blijkbaar een on rustige nacht gehad. Ze zal toch geen koorts hébben?" En be zorgd kijk je om twaalf uur de kleine lieveling in de heldere ogen. Geen sprake van koorts. ,Jieb je vannacht gedroomd?" vraag je. De kleine lieveling grinnikt demonisch en zegt: Ja, ik heb gedroomd dat ik vakan tie had en helemaal alleen op reis ging. Zalig!" Dat verklaart dan blijkbaar de verwarde toestand van het la ken. Doch de volgende ochtend ligt opnieuw de witte lap ver frommeld in de verste hoek en zo alle volgende dagen. Soms ligt het ook naast het bed. Maar nooit meer zoals je gewend was het te vinden: in één knoop met de dekens. Zaterdags zegt het schatje: „Ga je mijn bed verschonen? Doe me een lol en geef mij geen bovenlaken." „Waarom niet?" „Zo vervelend." Dat is alle verklaring die je ooit zult krijgen voor de plotse- Moederlijke^ overpeinzing J ling opgetreden lakenhaat. Maanden blijf je er tegen vech ten; hardnekkig leg je elke och tend het laken mooi glad over het bed en elke volgende mor gen vind je het versmaad in een hoek getrapt. Dan geef je het ten slotte maar op. Na ruim een jaar bromt de kleine lieveling: „Waarom krijg ik nooit een bovenlaken? Die dekens kriebe len zo", en daarmede is dan deze onverklaarbare levensperiode af gesloten. In de boeken wordt er niet over gerept, bij lezingen wordt het nooit ter sprake gébracht. als je bij de huisarts, de school arts, de psycholoog er over be gint kijken ze je niet begrijpend aan. De deskundigen kennen het verschijnsel niet. Ze geloven er ook niet in. Maar mijn kinderen zijn er, alle drie, elk afzonderlijk doorheen gegaan en uit gesprek ken met andere moeders heb ik begrepen dat ook hun kinderen op een bepaald moment de krie bels krijgen en lakens gaan ha ten, om er later weer even plot seling naar te verlangen Eensklaps komt daar, uit de diepte der tijden, de herinnering opgedoken aan een logeerpartij Ik mocht, als zevenjarig, enig kind, 'n paar nachten bij een tante doorbrengen en slapen bij mijn tienjarig nichtje: een féést Nauwelijks lagen we in bed of mijn nichtje trapte het laken weg. Ik grabbelde er naar en trok het omhoog, zij trapte het weg, binnen een kwartier voch ten we als panters om* wél een laken, néén een lakentot tante naar boven stormde en een einde aan de oorlog maak te. Het omstreden laken had in tussen twee flinke scheuren en mijn moeder mocht een nieuw betalen. Einde van logeerpartij en goede familiebetrekking. Doek. Gisteren vroeg Marian ,JZeg mams, waarom krijgen de jongens een bovenlaken en ik niet? Ik lig altijd maar onder die kriebeldekens zó arm zijn we toch niet Ik zuchtte opgelucht. De la- kenhaat-periode was voorbij, een bepaalde fase in haar kin derleven ivas voorgoed afgeslo ten. Maar al slaat u me dood Joost mag weten wat voor fase! THEA BECKMAN Terwijl haar echtgenoot, een Newyorkse bankdirecteur van Oostenrijkse origine een be spreking met Prins Bernhard had, woonde zij in het Utrecht se stadhuis de al gemene ver gadering van de nationale vrouwenraad van Nederland bij. Mevrouw Cralg Schuiler, de 9?ag- yvaardige voorzitster van de we reldomvattende vrouwenbeweging vindt dat er in de praktijk van werkelijke emancipatie niet altijd zoveel terecht komt. Tussen de be sprekingen door, herinnerde rij er aan dat het zg. zwakke geslacht zelfs in de meeste geïndustrialiseer de landen vooral in politiek opzicht nog maar weinig heeft in te bren gen. „Ik heb geen hekel aan mannen. Ik mag ze wel. Het punt is alleen dat vrouwen wat minder toegeef lijker zouden moeten zijn. Wij kun nen net zo goed verantwoordelijk heid dragen, maar dan moeten wij ook de kans krijgen om dat te be wijzen. Om nu te zorgen dat de vrouw in de politiek ook minister van Financiën en de zakenvrouw niet alleen secretaresse maar ook president-directeur kan worden zijn er nog steeds vrouwenorgani saties nodiig die voor een v o 11 e d i- ge emancipatie blijven vechten". Mary Cralg Schuiler, die, hoewel zij met haar man al jaren in New York woont, nog steeds de Britse nationaliteit heeft, is van oordeel dat vrouwenverenigingen voor de jonge generatie wel degelijk aantrekkelijk kunnen zijn als zij zich zelf maar op de Juiste manier „verkopen" en afstappen van de theekransjes gedachte. De moderne jonge vrouw heeft volgens haar veel meer belangstelling voor actie programma's voor gelijke promo tiekansen e.d. dan haar moeder, die nog opgegroeid is in de tijd dat er van een gelijkwaardige betaling nog geen sprake was. Na een aanvankelijk nogal af wachtende houding is de Interna tional Council of Women rich in tensief met het geboortebeper kingsprobleem gaan bezig houden. De toename van de wereldbevol king wordt zo langzamerhand ver ontrustend vindt Mary Craig Schuiler. „We moeten ouders van hun plicht overtuigen hun gezin zo sa men te stellen dat zij volledig in staat zijn om hun kinderen op te voeden en ze te eten te geven. Voorlichting over het gebruik van arrti-conceptle-middelen moet de taak van medische diensten blij ven, maar daarnaast kunnen vrou wenorganisaties door lezingen een belangrijke bijdrage bij de bestrij ding van onwetendheid leveren. Het ls nu eenmaal een zaak van levensbelang"»

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11