Achter krotten gaat mm 10.75 veel ellende schuil Bloeddonors beloond Stagnatie door verkeersdrukte 3 25.000 leiden is voor vele H^innen niet leefbaar FRANSE keró óckryven Caravans in Leiden Promoties DNDERDAG 8 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD BEJ - CJ ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN T*V „Niet op korte termijn I gezin, ADVERTENTIE no. 1 de woningnood en de daarmee gepaard ontoereikende huisvesting slaat in Leiden nog steeds toe. Dagelijks zien in onze stad honderden gezinnen uit 2<tar het verlossende woord van het Bureau Huisvesting over wij zing van een woning. Men heeft er soms jaren op ge acht Aan alle woningellende komt dan een einde. toe is, op 23 november jJ. een brief van het Huisvestingsbureau, waarin werd meegedeeld „dat het helaas niet mogelijk is het gezin aan an dere woonruimte een z.g.n. op- schuifwoning te helpen", waaraan iÏHet gezin Kuijvenhoven in de Ha-1 »erd teegevoegd „dat het. gezien de Bestraat 57 in de hoogste urgen- teer grote woningnood in Leiden, groep I hl geschreven wacht niet te verwachten U, dat het gezin r,tds jaren op deze gelukbrengende vrouw en twee jonge kinde- ding. In plaats daarvan ontving j re^' op korte termijn andere woon- dat nu aan verpaupering mimte kan worden toegewezen Heel laconiek wordt in de brief de mogelijkheid aangegeven om een wo ning van een particuliere eigenaar te huren. Waar, zo wagen wij ons af, is die eigenaar in deze tijd van woning- schaarste te vinden? De brief is voor de familie Kuij venhoven een grote teleurstelling ge weest. Het sprankje hoop, dat men nog had op een andere woning, waarvoor door de patroon van de heer Kuijvenhoven twee wethouders waren benaderd, bleek voor goed met dit schrijven de bodem ingesla gen. Vóór goed? Wij betwijfelen dit ten sterkste. Gelet op de erbarme- lijke toestanden, waaronder dit ge- i zin gehuisvest is, zal het op korte termijn aan een andere woning ge holpen moeten worden. Wij durven dit zo te stellen omdat wij ons ter plaatse van de situatie op de hoogte hebben gesteld. Hoewel wij ons er van bewust zijn, dat nog vele Leidse gezinnen plm. 2000 staan inge schreven in groep I onder verre van ideale omstandigheden moeten wonen, werken en leven, moest het pand Haverstraat 57 reeds lang van de woningvoorraad zijn afgevoerd. Met belendende percelen is dit ook reeds het geval. Zij zijn dichtgespij- ri"- jjaL" j kZ kerd en als pakhuis ingericht ffSL^JÏ NWIJ KOCHTEN ZEER VOORDELIG J FLESSEN CHAMPAGNE -A- -ijjk- j -db- DAAROM BIJ UW KRUIDENIER van 19.75 Achter de gevel van Haver straat 57 gaat veel ellende schuil. (Foto LD/Holvast) Ratten, muizen en slakken Vijf jaar deelt de familie Kuijven hoven dit „pakhuis" met ratten, muizen en slakken „als wij 's och tends wakker worden ligt een zilve ren slakkenspoor over de vloer", On gedierte, dat wordt aangetrokken door een naast de woning gelegen opslagplaats van levensmiddelen. Aanvankelijk betaalde de heer Kuijvenhoven als chauffeur werk zaam bij de kolenhandel van de heer J. Zeilstra 'n huur van zeven gul den per week, een huur, die op grond van de slechte woningtoestand door de Huuradviescommissie is terugge bracht tot f 4.40 per week. Deze be slissing cp zichzelf een teken aan de wand. Als doe-het-zelver heeft de heer Kuijvenhoven wel het een en ander opgeknapt, maar, zo verzucht hij daar is thans geen beginnen meer aan. De eigenaar laat en terecht niets meer aan een krot opknappen en dus slapen wij op een zolder waar de wind vrij spel heeft een raam ontbreekt, er hangt een gordijn voor en de vloei- met planken by elkaar wordt gehouden". Koken in kamer De woonkamer er staan keurige meubeltjes is tegelijk keuken en speelvertrek voor de kinderen. Er wordt in gewassen, gekookt en ge werkt. En dat alles bij lanmplieht. De gehele dagwant een straal tje zon kan onmogelijk in de „wo ning' doordringen. De W.C. een pot zonder enig sanitair staat op Aan een krot valt niets meer op te knappen. Een uit de spon ning gevallen raam wordt er niet meer ingezet. (Foto LD/Holvast) eenopen plaats, 's Winters is de afvoer veelal bevroren. Klosjes on der tafel, dressoir en radiotafel ma ken de krakende vloer van de kamer nog enigszins waterpas. Anno 1966 woont in dit krot. wij hebben er geen ander woord voor een gezin, dat weliswaar de hoop op een betere woongelegenheid nog niet heeft opgegeven („wij zijn bereid een huur van f 15 tot f 18 per week te betalen"), maar dat er zo langza merhand aan gaat twijfelen of Lei den nog wel een leefbare stad is. Spoedig Uit Leiden en omgeving O C Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de Land- steiner-plaguette (20 maal bloedge- 1 ven) respectievelijk de Landsteiner- I penning (5 maal bloedgeven) toege- jkend aan de volgende bij de Bloed- j transfusiedienst van de afdeling Lei- den en Omstreken van het Neder - I landsche Roode Kruis Ingeschreven Hoe moet men, zo vraagt de heer Kuijvenhoven zich af, in 1966 wonen om in aanmerking te komen voor een woningtoewijzing. Nog slechter? Nog onmenselijker? Het kan haast niet! Onder de indruk van de ellende, die in deze krotwoning het mense lijk geluk bedreigt (men zie daarvoor ook de foto's) zijn wij van oordeel, dat het gezin Kuijvenhoven zo spoe dig mogelijk aan andere woonruimte geholpen moet worden. Een dergelij ke „behuizing" is Leiden ten enen male onwaardig! Waarom verwondering bij de heer Van Eek als caravanbezitter in zijn artikel in uw editie van 2 decem ber over zijn financiële bijdrage aan de bijna lege schatkist van de gemeente Leiden? De artikelen in uw blad van uw financiële medewerker zijn toch dui delijk genoeg geweest (niets ontkomt aan de kl van de fiscus», zodat de heer Van Eek zich bij zijn aan schaf had moeten realiseren wat hem te wachten stond. Er is verwondering bij de heer Van Eek over het meten met twee maten. Echter al lang niet meer bij de eigen woningbezitter, die in enkele jaren zijn straat-rioolbelas ting tot 300% zag stijgen. Ook niet meer bij de werknemer met het sociaal-minimum loon van f 120. Want onder het mom van so ciale rechtvaardigheid voor de minst draagkrachtigen gapt de staat eerst nog even zeven gulden loonbelas ting en houdt deze werknemer slechts 95 gulden schoon over. De groep onder de z.g. welstands- grens geniet terecht vele voordelen, maar wee de domoor die door per soonlijke inspanning deze grens per abuis passeert. Die passage kost hem minstens duizend gulden. Een bepaalde groep ontvangt een waardevast pensioen en een andere groep, die ook een leven lang vlijtig gewerkt heeft, ziet haar pensioen door een geraffineerd inflatieproces met 5% per jaar verminderen. <50% van de bejaarden heeft onvoldoende inkomen dr. W. J. M. Mulder). En de ijkers die al jaren lang deze maten vervalsen, praten maar door over (hun) bezitsvorming en vech ten voor verdere nivellering (de helft van Nederland staat 's morgens op met de gedachte hoe zij de andere helft een been kan uitdraaien vrij naar Ilmer). Ten aanzien van de opmer king van de heer Van Eek over de hofjes en accomodatieloze flats wil ik het volgende opmerken. Voor deze flats met haar kleine slaapkamertjes en benepen keukentjes is m.i. Den Haag verantwoordelijk. Daar rekent PImen na de millimeters nu nog in (Foto" ld/Holvast) centimeter. Een oude stad is echter Volgens N.Z.H.: voor een gemeentebestuur geen aan trekkelijke erfenis, maar eerder een benauwenis. En de reeds twintig jaar durende zeer dwaze huurpolitiek heeft tot gevolg gehad, dat ons voor oorlogse huizenbezit in hoog tempo staat te verkrotten. Voor de gemeen te een wanhopige zaak en een pro bleem dat door Leiden deze eeuw niet meer kan worden opgelost. Ondanks de vele bekende gebreken en kwalen, welke kleven aan de na oorlogse flatbouw, ondanks het wel zeer ernstige gemis aan liften voor onze huisartsen, hebben wij met deze bouw toch vooruitgang geboekt als wij het volgende in een weekblad over Leiden lezen. „De huisvesting van een opvallend deel van de Leidse bevolking is nog steeds miserabel. Nog steeds bestaan de troosteloze achttiende eeuwse ar beidershuisjes, met daarachter soms nog hofjes, waar ook weer mensen wonen. Zon en frisse lucht dringen schaars naar binnen en als 't weer het even toelaat, speelt het leven zich op straat af, onder de rook van de schaars wordende fabrieks schoorstenen". Als nu in 1966 nog zo over Leiden geschreven wordt en Leiden n.b. maar 50% van het landelijk gemid delde bouwvolume weet te bemach tigen, dan geldt dit verwijt ook onze gemeenteraad. Want de raad had als pressiegroep regelmatig naar Den Haag moeten gaan om meer hulzen I te eisen! Maar helaas mis ik deze bewo genheid voor onze krotbewoners bij de mannenbroeders en .rose rakkers" van onze Raad. Leiden, december 1966 (21e Woningnoodjaar). donors, aan wie deze onderscheidin gen rechtstreeks werden toegezon- Landsteiner-plaquette Ter Aar: N. den Hollander. Abbenes: Y. A. de Jong, G. P. Ver- gunst. Alphen aan den Rijn: W. v. Brenk, H Kranenburg. J. W. Steyn, mevr. G. J. v. d. Vata-Laanen. R. J. Hoogmade: C. W. Anker, N. v. d. Ploeg. Th. J. Poum. Katwijk: C. Barnhoorn. J. van Duyn. J. J. Remmerswaal, P. Sip. Leiden: mevr. C. E. A. Beckers- Schmitz. W. Bekooy, mevr. T. G. v d. Berg-Smits. A G. Cramer. J. I Donkers, C. H. J. Franse, J. W. A. I v. Hees. mevr. J. Holwerda-Chaudron D. G. Jongeleen. P. J. Juffermans. I P. H. Kiel, A. Kienjet, mevr. J. C Kienjet-Voskuil. H. Stikkelorum. T. de Vos, H. v. d. Waals Jr., Th. H. Wisse, mevr. T. v. Zonneveld-V. d. Lecq. Leiderdorp: L. Dompeling, D. v. Driel, P. B. Dykmans, H. M. Voor- douw. Lisse: A. Kranendonk. Noordwijk: W. M. A. de Haas. J. A. v. d. Meer Sr., P. S. v. d .Stel. Noord wykerhout: M. W. v. Noort, P. J. M. Steenvoorden. Oud Ade: mevr. M. J. v .d. Ploeg- W. Pennings. mej. J. C. De Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij schreef ons naar aan- lijding van een bericht over verkeers moeilijkheden op zaterdag 26 novem ber het volgende: Uw blad van maandag 28 novem ber bevatte een bericht over de ver keersmoeilijkheden welke zich op de voorafgaande zaterdag in Leiden hebben voorgedaan. Een van onze bussen, die op de Botermarkt een lekke band had opgelopen, zou tot deze chaos in belangrijke mate heb- ben bijgedragen. Het verwisselen van de band zou namelijk volgens I uw bericht anderhalf uur gevergd hebben. Nu willen wij u er bepaald niet hard over vallen dat dit ietwat over dreven is voorgesteld. Een goed uur heeft het oponthoud in elk geval wel geduurd. Wy acjiten het echter niet van belang ontbloot u een inzicht te ge ven in de gang van zaken bij dit voorval. drukte langer heeft geduurd dan ook ons lief was. Zo heeft het „even" geduurd voordat de bus met de mon teurs redelyk op het Stadhuisplein stond geparkeerd. Gelukkig komen lekke banden en andere technische storingen bij ons bedrijf zelden voor. Maar als dit onverhoopt toch het geval is. moet men ermee rekening houden dat deze euvels meestal niet a la minute te verhelpen zijn. Wij zyn ervan overtuigd dat u ook dat aspect van onze bedrijfs voering bij uw berichtgeving waarvoor wij in het algemeen veel waardering hebben in het oog wilt houden. De heer O. D. Duintjer, weten- .schappelijk ambtenaar le klasse voor Chronologisch ls de toedracht als de Rdjsbegeerte werd aan de Lcldse V0!i ™g(n v, Universiteit bevorderd tot doctor in 14.30 Bus strandt op Botermarkt. de wljsbegeerte op een proefschrift collega-chauffeur getiteld „De vraag naar het trans cendentale vooral in verband met Heidegger en Kant". De uitgave van H. J. de Boer Welvaartsvisie Het einde van een jaar is voor ve len een stimulans tot overdenking van wat geweest is en wat komen kan. Het arbeidende volk, geboren rond 1900, ziet de welvaart niet alleen als een gevolg van ver doorgevoerde me chanisatie, maar ook en vooral als het resultaat van een harde, vaak bittere strijd tot verbetering van zyn levenspeil. Een strijd ook. waarvan brodeloosheid dikwijls het gevolg was. Hoon en smaad is hun ten deel ge vallen, bij toch eerlijke pogingen tot verbetering van toen heersende so ciale wantoestanden. Ik behoef slechts in herinering te brengen het toen bekende liedje „Weg met de socialen". Velen, die dat zongen, maar vooral zij die dit moesten horen als een hoon, zijn. nu zeer dankbaar als een loketbeambte hun A.O.W. uitbetaalt. De jongeren van nu denken an Baak. van Schie. Oegstgeest: mevr. J. A. P. v. Gel- dere-Vink, mej. W. Langenhuysen. J. H Minke, J. L. Sommerling. Roelofarendsveen: J. P. Koot, N. M. Huigsloot. Rypwetering: mevr. J. C. Aker- boom-Klerks. Sassenheim: P. J. Augustinus, mevr. F. Bergman-Kobilza. mej. M J. J. van Bladel, J. Boekee, J. C. v. d. Voort, A. F. Walker. Voorhout: J. j. Augustinus, C. A. P. Berg, mevr. M. v. d. Berg-Hee- rings. P. W. v. Dam. A. N. de Groot, Th. C. M. Kraakman, K. v. d. Ploeg, P. H. van Ryn. Voorschoten: S. G. v. d. Hulst, mej, A. M. L. Lippens, J. P. A. v. Ringe- lesteyn. Warmond: F. Hoogkamer. Wassenaar: J. Ernst, Chr. Wyling, Zoeterwoude: C. L. Janmaat, mevr. F. J. de Jonge-Parlevliet, H. C. M. Pielanen. C. J. Redegeld, G. C. Rot teveel, P. J. Tijssen, D. van Vliet. Landsteiner-penning: Ter Aar: G. J. v. Lammeren. Alphen aan den Rijn: J. I. M. Adrichem, Th. C. Wolswyk. Benthuizen: D. A. Tuyl. Hazerswoude: C. O. Boot, mevr. M. v, d. Voort-Biers. Haarlemmermeer t A. C. v. Klaauw. Katwijk: D. S. Anholts, G. v. d. Bent, A. Haasnoot, mevr. J. de Jong- V. Duyvenbode, J. D. Ouwehand. Koudekerk: W. Schurink. Leiden: mevr. J. G. v. d. Boogert- V. d. Snee, A. Th Boting, L. Bouckaert, mevr. J. Brandhorst-Ver meer, A. Dyks, F. J. M. Feldbrugge. W. de Haas, G. W. A. Haasbroek, mevr. A. M. Hensing-Molenaar, mej. I. Y. M. Hoornweg, A. Janssen, J. Kwestro, J. W. D. Lefèber, G. A. v. d. Mark ,J. J. F. v. Melle, M. D v. d. Ploeg. J. Schipper, Th. H. Schouten, F. J. M. v. d. Steen, J. M. Stemmer, A. v. d. Ven, P .G. A. Ver burg, mej. J P. M. Vinkesteyn. M. Vonk, W. I Wassink, H. J. Wessels, mej. M. A. M. L. Witteman. mej. Y. E. J. de Wolf, P. J. v. d. Zeeuw, mevr. L E. L Zoutendyk-Gruhn. Leiderdorp: O. v. d. Goot. mevr. ders over de welvaart. Zfc zien die M. Grimbergen-Koreman. H. T. v met en kunnen die ook niet zien. Maurik, mevr. H. J. Verschoor-Reit- omdat zij geen achteruitkijkspiegel sema hebben in hun dagelijkse leven. Wan neer ouderen hun op de hierboven geschetste toestanden attent maken, wordt nogal eens gezegd: „Jullie wa ren gek, vroeger. M. de red., dit komt hard en ondankbaar zwaar aan. waarbij ook nog het gevoel kan ont staan niet meer mee te tellen in het hedendaagse leven. Ik zou de jonge ren het volgende in overweging wil len geven: Geniet volop van het leven zoals het zich nu aandient. Maar denk er eens ernstig over na hoe dit alles tot stand kwam en wees dankbaar Denk er ook eens over na om arme oude mensen uit uw omgeving een prettig kerstfeest te bezorgen. Geniet van beat, maar vergeet hen niet. J. BIJ, Oegstgeest. ADVERTENTIE j Door passerende I wordt haltechef gewaarschuwd. 14.45 Haltechef waarschuwt ga- I rage. Twee monteurs laden wiel, krik, stophout en ander gereedschap in een bus en vertrokken om 14.55 naar de Botermaarkt. De mon teurs hebben echter door de verkeers drukte niet minder dan een half uur nodig om de gestrande bus te be reiken. 15.25 Wiel wordt verwisseld. 15.40 Bus weer rij vaardig. Wij geven u dit overzicht om u aan te tonen dat, hoewel alle nood zakelijke maatregelen zo .snel moge lijk door ons personeel werden geno men, er met de oplossing van de moeilijkheden onvermijdelijk toch heel wat tyd is gemoeid. In het bijzonder willen wy erop wijzen dat de stagnatie juist door de verkeers- 1 Amsterdam. dit proefschrift werd gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelyk Onderzoek. Promotor was prof. dr. mr. C. A. van Peursen. De heer Duintjer werd geboren in Amsterdam en woont thans in Leiden. De heer C. A. Velcis. wetenschappe lijk ambtenaar bij het Koninklijk Nederlands Metereologisch Instituut in De Bilt, werd bevorder tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift getiteld „Thermal diffusion in moderately dense gas mixtures". Promotor was prof. dr. J. Kistema- ker. De heer Velds werd geboren in Gravenhage en woont thans in ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft nem Ook id Drtljant. Altyd voordelig, "s Maandags gesloten. LcimuidenG. Schoenmaker. Lisse: O. F. C. Bruggeman, J. H. v. d. Hulst, W. Montagne. Nieuw-Vennep: L. J. Nederveld. Noordwijk: H. Barendsen, mevr, A. Clarenbeek-Lüers. Noordwyk: mej. J. N. v. Duin, N. J. de Haas. mevr. G. E. G. Her- mans-Rljnders, L. J. C. Kortekaas, G. Klaverweyden, W. A. J v. d. Ploeg. H. W. Q. Salman, N. W. M. Westgeest. Noordwijkerhout: mej. M. W. M. v. Wieringen, E. J. Bon, J. A. v. Gijlswyk. Oegstgeest: G. H. M. v. Abswou- de, H. J. Schneider, mevr. E. Vel- ders-V. Nielen. Oudewetering: J. van Dam Jr. Roelofarendsveen: P. L. v. d. Geest. Rynsburg: N. v. Delft, mej. M. A, den Heyer, A. v. Kruistum, J. W. v. Kruistum. RUpwetering: mevr. W. C. Dissel dorp-Hogenboom. Sassenheim: P. Houmes, mej. G. J. v. d. Hulst. W. Wagenmaker. Valkenburg: W. Binnendijk. Voorschoten: J. J. Roeleven. Voorhout: H. L, M. P. v. Hulst. C. F. M. Kortekaas, J. A. H. v d. Slot, mej. M. C. v. Vliet. B. H. P. v. Werkhoven. Wassenaar: mej. P. F. l'Ami, mevr. C. A. Brandt-Snelderwaard. G. v. Santen, C. v. Veen-V. Breeschooten, Warmond: N. M. P. Peterse, Th. J. v. Scheyndel, G. Wieringa. Zoe termeer: Rozenboom. Chr. Hoogerdryk, J. P

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3