Simon Vinkenoog doet N gebed in kerkdienst Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! -Tijdens manifestatie ARechten van de mens9 NACHTHEMD 7.65 IMaurits jj blijft tog open Wapens voor Makarios (uit Praag) voorlopig onder Grieks beheer Anderlecht verliest ook in Brussel: 1-2 DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS In hervormde Parkkerk in Amsterdam iker verpakken. Wat wij doen #k»t dieper. Het is reen slimmigheid j de mensen langs een omweg in kerk te krijgen. Wjj willen de ■Vk. om het zo maar eens te zeggen, ichikbaar stellen voor het Geme kt". Aan het woord is de op t ogenblik in kerkelijk Nederland r-m ook daarbuiten meestbesproken Jjnlnee, de Amsterdamse hervorm- :;T predikant W. M. van Asperen. h „zyn" kerk, de Parkkerk aan Gerard Brandtstraat. vindt vrij- aterdag en zondag en rond de Geen geweld Dr. Van Asperen: „Een paar maanden geleden kwam bij het overleg een artikel „Amster, een stad om feest te vieren" van Simon Vinkenoog in Vrij Nederland ter sprake. Wy maakten ons zorgen over de gespannen sfeer, die toen (juni) in de stad heerste. Hy had het over het toenemen van het geweld, dat niet met sabelhouwen van de poli tie te overwinnen is. Ontmoeting Verder schreef hy over de grote verjaardag van de universele vrije tijd, die de mens krijgt, zon- uring van de rechten van de der daarop voorbereid te zijn, waar- geprojecteerde manifestatie I door als de mens niet geholpen wordt, mens en zijn rechten" plaats, i het programma: een culturele ind met cabaret, waarop de der- artikelen van de verklaring wor- i voorgedragen, waarop de film I mars naar Washington" wordt oond en waaraan onder meer de iters Jan Elburg, Dick Hillenius, nlef Cees Schippers meewer- een forumdiscussie iten van de mens onder leiding Han Lammers., een beatfeest. speciale kerkdienst met dr. luskes als voorganger en waarin t H. Oosterhuis, Ad den Besten ion Vinkenoog de gebeden zeg- amoi manifestatie is opgezet docr de urne nische Kanitaktraad, w de Protestantse Oecumeni- Raad, waaa-van dominee Van en voorzitter is, en de Rooms- tlleke Dec anale Oecumenische lesraad gemeenschappelijk over- ADVERTENTIE Flanellen gebloemd Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 1 MIDZA j (TWEEDE KAMER Bi onze parlementaii-e redactie) B Staatsmyn Maurits -zal niet B>ten worden, zolang er geen ze- meid bestaat, dat de daarvoor fomende arbeidskrachten elders jimburg te werk worden gesold, deelde de minister van Econo- !he Zaken, drs. Bakker gister- iag mede in de Tweede Kamer tntwoord op vragen van het so- btische kamerlid Oele. De be- Bsman zei verder, dat er nog geen kitieve beslissing is genomen over aansluiting. Dit probleem moet en worden in samenhang met gehele situatie van de ar- anarkt in de mijnstreek. De ïde Kamer is gistermiddag nog half uur in vergadering bijeen est. De agende bevatte voorna lk een aantal hamerstukken. kamer komt volgende week isdag weer bijeen om te beslis- over de fiscale voorstellen van kabinet-Zijlstra. Men verwacht de Kamer donderdag zal stem- over deze wetsontwerpen. zijn vrije tijd creatief te benutten, het geweld dreigt toe te nemen. Hij stelde toen de vraag: Waarom stel len de kerken, die maar een keer per week gebruikt worden, hun ruim te niet beschikbaar voor creatieve ontspanning van de mensen? Dat was een goeie vraag, want kerkgebouwen zijn sociaal tamelijk nutteloze gebouwen. Wij hebben hierover een bijzonder prettig gesprek met hem gehad, waarin wij overtuigd raakten van zijn oprechte bedoelingen. Omdat in de Parkkerk gemeente juist plannen gemaakt wer den om de benedenruimte van de kerk beschikbaar te stellen voor so ciale doeleinden (ontmoetingsruim ten voor bejaarden en kamerbewo ners) hebben wij contact opgeno men met de kerkeraad. Die reageer de positief en toen kwam Simon met het plan voor de manifestatie „De mens en zijn rechten". Ds. Van Asperen (50), drie jaar predikant In Amsterdam en daar voor negen jaar in Haarlem, ia een warm voorstander van de ma nifestatie. „Dit is een experiment. Wij hopen op navolging, want de kerk moet de sacrale religieuze sfeer doorbreken. Zij moet ook een plaats worden waar mensen ongeacht hun overtuigingen elkaar kunnen ont moeten. Wij moeten veel non-con- formistischer zijn, een eind maken aan de malaise van het eeuwige re deneren, wij moeten daden stellen". Welk publiek verwacht hij de ko mende drie dagen im zajm kerk „Iedereen Is genood. Wij rekenen niet op de provo's hoeveel zijn dat er eigenlijk? wij mikken op de Amsterdamse burgers, diie veeü meer dan zij weten beknot worden in hun mens-zijn door het waanzinnige ver keer. de ondoorzichtigheid van de politiek en een gevoel van onmacht met betrekking tot de vormgeving van het politieke leven. Wy willen, en nu spreek ik de tiaal vain Simon, deze mensen los pellen uit het ver band waarin zij zich een nummer voelen zonder gezicht". De meeste belangstelling verwacht ds. Van Asperen zondag als dr. J. Buskes voorgaat. „Dat is een man, die de Amsterdammers aan spreekt. Hij heeft eens gezegd: „Ik versta God het beste als hij Am sterdams praat". De vraag of er nu direct zoveel mensen zullen komen van de groep die hij wil bereiken, vindt ds. Van Asperen niet zo belangrijk. „Er zo weinig oorspronkelijkheid, wordt nu ten minste iets doorbro ken. De progressieven in de kerk zullen in ieder geval de oren spit sen. De conservatieven zullen zeggen dat je je zo te grabbel gooit. Maar door die laatsten moeten wij ons niet laten imponeren. President-aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft er in toegestemd voorlopig de in het geheim uit Tsje- cho-Slowakije geïmporteerde wapens niet te zullen uitreiken aan de Grieks-Cyprische politie. Dit is mee gedeeld door de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, admiraal Toem- bas. Volgens berichten uit Nicosia wilde Makarios de wapens gebruiken om er een nieuwe Grieks-Cyprische politiemacht van drieduizend man mee uit te rusten. De aankomst van de wapens in Ni- oosia heeft een nieuwe crisis doen ontstaan tussen de regeringen van Griekenland en Cyprus, maar volgens de minister is de kwestie nu tydelyk opgelost. De Griekse autoriteiten zouden het Makarios zeer kwalijk hebben genomen dat hy Athene niet op de hoogte had gesteld van zijn transactie met Tsj echo-Slowakije Een eerste zending van 150 ton wa pens zou op 23 nocvember in Cyprus zijn aangekomen, een tweede zending wordt deze maand verwacht. De zen ding zou o.m. machinegeweren, ba zooka's en pantserwagens omvatten. De wapentransactie heeft geleid tot Vlaggen op 10 december en 10 januari De regering heeft besloten dat op 10 december 1966, de dag van de on dertrouw en op 10 januari 1967, de dag van het huweiyk van Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, de Nederlandse vlag met oranje wim pel van de rijksgebouwen zal worden uitgestoken. Tevens zullen op 10 januari 1967 de daarvoor in aan merking komende gevels van de rüksgebouwen worden verlicht. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de commissarissen der Konin gin in gelyke zin een aanbeveling ge daan, die mede bestemd is voor de gemeentebesturen ADVERTENTIE een serie spoedvergaderingen op hoog niveau. Ook de reis naar Nicosia van de chef van de Griekse defensiestaf, generaal Tsolakas, zou hiermee in verbaod staan. Premier Stefanopoelos ontbood een aantal van zijn ministers voor over leg. Ook generaal Grlvas, opperbevel hebber van de Cyprische strijdkrach ten, was erbij aanwezig. Grivas la nog steeds In Athene voor het As- pida-proces wegens hoogverraad te gen 28 Griekse officieren. Makarios heeft er volgens de Griek se minister van Buitenlandse Zaken in toegestemd de wapens voorlopig op te slaan onder verantwoordelijk heid van het Griekse leger op Cyprus. Opheffing Raad Rechtsherstel (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gister middag ingestemd met een ontwerp van rijkswet tot opheffing van de Raad voor het Rechtsherstel. Het betrokken wetsontwerp dateert van 1964 en is ingediend omdat de werk zaamheden van de raad grotendeels waren voltooid. Enkele taken worden overgedragen aan andere, bestaan de en permanente organen. Ook ging de Kamer akkoord met een wyziging van de huurwet, die tot doel heeft, de echtgenoot^ note) en de naaste bloed- en aanverwan ten van een gewezen huurder na diens overiyden een zodanige huur- bescherming te bieden, dat zy na het overiyden van de huurder niet het risico lopen, het dak boven hun hoofd te verliezen. Een dergelijke wetswijziging vas nodig nadat de hoge raad had be slist, dat het recht van de gewezen huurder na diens overiyden niet overgaat op zyn erfgenamen. Eén jaar geëist tegen importeur 7 kg marihuana „Zelden is zo'n grote party mari huana in ons land ingevoerd", zei de Amsterdamse officier van Justi tie, mr. L. van den Berge, over de zeven kilogram marihuana, die een 23-jarige werktuigkundige uit Bigge- kerk naar hy zei voor f 1000 in Tanger had gekocht en voor f2000 in Amsterdam had willen verkopen. In de hoofdstad hadden twee kelners de Zeeuw op geraffineerde wyze de party zonder betaling afhan dig gemaakt. De marihuana, die van mindere kwaliteit was, zou volgens de officier f 40.000 k f 50.000 waard zyn geweest. By goede kwa liteit zou dat zeker f 70.000 zyn ge weest. Tegen de Zeeuw, die een blan co strafblad heeft, en de belde kel ners eiste hy een jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. „In dit soort zaken moeten afschrik wekkende straffen vallen", zei de uf- ficier. Uitspraak op 21 december. NEDERLAAG VAN WS-RESERVES De WS-reserves hebben in Am sterdam een set lang de illusie ge koesterd met de winst huiswaarts te zullen keren. In die fase nameiyk lukte het de Lei den aars de gerouti neerde ploeg van VHH van de aan val af te houden door een gedegen stop van de Amsterdamse service en een daardoor goed lopende opbouw van de eigen aanval. Het was dan ook volkomen ln overeenstemming met de krachtsverhouding dat WS 2 de set won met 1512. Daarna hadden de Amsterdammers begrepen dat het van de variatie moest ko men en langzaam maar zeker wer den de Leidenaars daarna in de ver dediging gedrukt en kwamen daar niet meer onderuit VHH won dank- zy bekeken smash werk met 157, 15—9 en 15—9. Volleybal Afd. Leiden Castellum klopt Catena: 3-0 In de eerste klasse van de Afdeling Leiden NeVoBo werden geen verras sende uitslagen genoteerd. Heren: KangeroesCastellum 2 31; Cas tellum—Catena 3—0, DSSLUSV 2 30, DonarLUSV 3 30. Rynsburg 2—VVS 3 3—1. Rynsburg—Valken 31. Dames: Nw. BrunhildeDES 30, Rynsburg—Raaphorst 30. Castellum—LUSV 3—1. De «tanden by de dames luiden: Eerste klasse A: Eerste klasse B: Nw. Brunh. 1 6-10 LUSV 1 6- 8 Rynsburg 1 6-7 Castellum 16-8 Argos 3 6-7 Rynsburg 2 4-6 DES 1 7- 6 Nw. Brunh. 2 6-4 Raaphorst 7- 2 WW 1 6-2 Dukla Praag, CSKA Sofia en Celtic een ronde verder ADVERTENTIE Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken GRIEK WILDE ER NIET UIT De ontmoeting tussen de militaire voetbalploegen van West-Duitsland en Griekenland, die gisteren ln Sie- gen voor het internationale militaire kampioenschap werd gespeeld, is acht minuten voor het einde, toen de Duitsers met 1—6 voorstonden, gestaakt. De Belgische scheidsrechter De- rekz zag zich hiertoe genoodzaakt toen een Griekse speler weigerde het veld te verlaten. Al eerder had de arbiter een Griek uit het veld ge stuurd. Het Spaanse voetbalelftal heeft gisteravond in Valencia voor 50.000 toeschouwers met 20 gewonnen van de Ierse republiek. De wedstrijd, die werd geleid door Ce Nederlandse scheidsrechter Piet Roomer, telde voor de voorronden van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams. Monsterzege van Leidse judoka's In het kader van een onderlinge uitwisseling van teams van Sport school De Vries met judo vereniging „Mariahoeve" behaalde het Leidse team een monsterzege van liefst 7-0. Van de Leidenaars behaalde Wout Holverda een zege op Salters met O- Soto-Gari (eerste beenworp). Frits Welling vergrootte de voorsprong door Kramer op de grond te bedwin gen met Hon-Gesa-Gatame (eerste houdgreep) en op nagenoeg dezelfde wyze maakte Jan Barende tegen F. Kohier er 3—0 van. Ben Springer en Dik Krook lieten xien dat het met worpen ook ging. Springer O-Ooshi (elfde heupworp» tegen P. Köhler en Krook O-Uchi-Gari (vyfde been- worp) tegen Boevèr. De gebroeders Leen-Jan en Frans de Rover be paalden met tweemaal Kami-Shiho- Gat-ame (derde houdgreep» tegen resp. Vissers en Legerstee de eind stand op 70. (Van onze correspondent) Waar men in België ook op gere kend had, hierop zeker niet. Nie mand had in België verwacht, dat Anderlecht in het eigen Astridpark in de return van de achtste finales van het toernooi om de Europa-cup voor landskampioenen met 12 zou verliezen van Dukla Praag. In Brus- iel twijfelde men er niet aan of An derlecht zou winnen. De vraag was alleen of de overwinning ruim ge noeg zou zijn om de in Praag gele den nederlaag (41) te compense ren. Toen de wedstrijd eenmaal aan de gang was. werd het met het ver strijken van de tyd echter steeds duidelyker dat Anderlecht de kwart finales niet zou halen. Het wegwer ken van de drie doelpunten achter stand leek zelfs een onmogelijke opgave. Dukla won tegen alle verwachtin gen in dit bruisende duel, dat voor op taktische wapenen werd ge voerd. De Tjechen wonnen terecht met 12, want ze hadden de betere wapenen, het betere inzicht en de morele kracht om in deze heksenke tel, die de Belgen ontketenden, over eind te bUjven. „Een fantastische ploeg", prees een zichtbaar teleurge stelde Jan Mulder, toen hy na loop zyn bemodderde plunje uittrok: „Er was geen doorkomen aan". Een treffer voor f 7,50 (Van onze sportredactie) Voor één doelpunt heb ik f 7,50 betaaldEen van de duizenden in de mist gehulde toeschouwers, die op de tri bune aan de korte zijde bij het Stadionplein had geze ten, vertelde het na afloop van het eerste duel in de tweede ronde van de Europa Cup tussen Ajax en Liver- pool. „Alleen die treffer van Groot konden we zien. Voor de rest niets dan schimmen spel. Maar ik heb het er graag voor over gehad. Ik had het niet willen missen. Per slot van rekening heb ben we de andere doelpunten gehoord en ervoor meege- juicht CO PRINS GAAT NAAR AMERIKA Co Prins (28) gaat voetballen in Amerika. Op de tafel in de huiska mer aan de Amsterdamse Ceintuur baan ligt een contract, waarvan de Ajaxspeler Prins wèl de aan hef, maar niet de verdere inhoud wil laten zien. En zeker niet het bedrag waar het om gaat. Maar onbevestig de geruchten willen, dat Co Prins in Pittsburg, vier jaar lang (by een „wilde" club) een bedrag van 50.000 dollar per jaar gaat verdienen. Dat as zo ongeveer 2 ton. En be langrijk veel meer dan de toch niet karige Ajax-organisatle aan zyn professionele voetballers betaalt. Via een Duitse manager Is het contract gesloten. „Ik mag het, in verband met de toekomst van nujn gezin, niet laten lopen", verklaart Prins. 1FIk ga in zeer goede harmonie by Ajax weg. Ik heb dit voorstel uitge breid en in de beste verstandhou ding met Jaap van Praag besproken. Ze konden zich by Ajax levendig voorstellen, dat lk deze kans niet wil de laten lopen. We schelden als goe de vrienden. In februari stap ik in het vliegtuig". Drie LD Vers in damtiental tegen Noord-Holland De jaarlijkse wedstrijd tussen de senioren- en juniorentientallen van Zuid- en Noord-Holland wordt deze keer &x zaterdag gehouden ln Ho tel Op Gouden Wieken te Den Haag. Aanvang 14 uur. In het senioren tiental van Zuid-Holland zyn om. opgesteld E. P. Bronsting en J. H. van Leeuwen uit Leiden en de Kat- wyker C. Varkevisser. By de Junio ren doet de Rijnsburger Daan Krom hout mee. Jan Leget naar centrale training Jan Leget (UVS) heeft een uitno diging ontvangen om op 13 december en 10 januari in Zeist deel te nemen i aan de centrale training van het Ne derlands amateurelftal. Nederlandse midvoor van Ander lecht heeft van alles geprobeerd om als de stormram de Tsjechische weerstand te breken. Slechts een maal is hem dit gelukt. Voor de rest leek de defensie van Dukla gebouwd van beton. Drie minuten voor de rust, nadai alle Belgische pogingen waren ge smoord in de Tsjechische verde diging. kwam de eerste klap voor Anderlecht. De overal aanwezig» Masopust bracht de komplete Belgi sche verdediging in verwarring met een slim passje waardoor Nedorost plotseling alle vryheid van hande len kreeg. Tot overmaat van ramp kwam Trappeniere zyn doel uit en langs een zuiver berekende baan ver dween de bal in het doel(01). Het met man en macht aanvallend An derlecht was op dat moment nog niet verder gekomen dan een schot van Puis tegen de paal. Nieuwe hoop bracht Jan Mulder in de Belgische harten door 12 mi nuten na de rust de bal ln het doe! te lopen toen doelman Viktor (de ster van het veld) een schuiver van Puis wel keerde maar de control» erover verloor (11). Tien minuten kon Anderlecht nog illusies koeste ren. Het was toen echter Masopust, die de grondslag legde voor de win nende Tsjechische goal. Mraz maak te het werk van zyn aanvoerder verder af door eerst Han on moeite loos te passeren en vervolgens Trap- peniers kansloos te laten. De Tsje chen verdedigden daarna in alle kalmte deze voorsprong tegen An derlecht dat tenslotte met twee te genstanders te maken kreeg: Dukla en de eigen zenuwen. Pummy Bergholz verzuchtte later ln de kleedkamer: „Drie doelpun ten achterstand was te veel. W» hebben alles op één kaart gezet en verkeerd gegokt. Maar dat het zelfs nog een nederlaag moest worden dat is toch wel erg triest". Behalve Dukla Praag plaatsten zich gisteren nog twee clubs voor de kwartfinales van de strijd om d» Europese beker voor landskampi oenen: CSKA Sofia en Celtic Glas gow. De Bulgaren bereikten de laat ste acht ondanks een 30 neder laag by het Poolse Gornik Zabrze (de eerste wedstrijd eindigde ln 4—6 voor CSKA), terwyi Celtic ook de tweede wedstrijd van de Franse kampioen FC Nantes won. Ook in Glasgow werd het 31 voor Celtic, Biljartvijf kamp NEDERLAND A ZEGEVIERT Het eerste Europese kampioenschap vijf kamp voor landenploegen, dat gis termiddag in de Amersfoort» sport hal is begonnen, kan men zonder twijfel de grootste biljartshow aller tijden noemen. Aan dit toernooi r»- men dertig spelers (aee ploegen van vyf man) deel. In de eerste ronde won het Neder landse A-team met 64 van Neder land B en wonnen België A en West- Duitsland met dezelfde cijfers ven resp. België B en Frankrijk. De gedetailleerde uitslag Neder land B—Nederland A luidt Llbre: Jacobs (B) 337 t 333 46.14 Vultink (A) 500 T 386 71.24 Ankerkader 47/1: Beekman (B) 400 12 94 33.3» Schol te (A» 168 11 49 14.00 Ankarkader 71/2: Ba/mdjstatien: Driebanden: i„0rde van de wedstrijd..." VARA's omroepsecretaris Jan de f Troye heeft als P.v.d.A.-raadslid f van de gemeente Hilversum f gistermiddag door middel van een motie gepoogd de eerst» f avondzitting van de begroting*- marathon te schorsen, om de l raadsleden voor de televisie r naar AjaxLiverpool te laten f kijken. De heer De Troye had t zijn motie slim geredigeerd. Zich f beroepend op de «waart» en f diepgang van de algemene be- v schouwingen achtte btl het wen- selijk dat de raadsleden gelegen, f heid kregen zich op het bespro- f kene te bezinnen en de materie j te laten bezinken. Slotregel van i zijn motie wat niet soals gebral1 kelijk „en gaat over tot de orde van de dag", maar „en gaat ever tot de orde van de wedstrijd". j Van de grote hilariteit en ver- 1 warring die hierna ontstonden 1 maakte burgemeester j. j. O. 1 A Boot handig gebruik door tóch het aanvangstijdstlp van 19.36 f uur door te drukken. Men wist J op dat moment nog niet wat men zich onthield

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13