,IN 1920 LUKTE HET WEL Wijnen en Vultink favoriet GROOT VERSCHIL VVS WINT DERBY VAN KANGEROES Cleveland Williams niet meer in ring Sporttoto VOLLEYBALCOMPETITIE Prikkeldraad rond stadion-veld ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA T BoeliKessler scoorde in eerste interland tegen Denenmarken binnen vijf minuten eerste doelpunt Irena Kirszensteiii Tennishuwelijk •>1 (Door Jan Dassen) ,,De uitslag is dezelfde: 20. Maar ik kan me geen groter verschil denken tus sen de wedstrijd waarin we de Denen voor het eerst in onze voetbalgeschiedenis j klopten en deze laatste keer", vertelt de heer J. Kessler, in sportkringen gevierd i als „Boelie" Kessler. Die laatste zege op Denemarken was precies op de dag dat j hij zeventig jaar werd. „Toen in 1920 waren de Denen veruit favoriet. Ze waren voor ons onklopbaar door hun regelmatig contact met Schotse clubs. Wat onze jongens woensdagavond op mijn verjaardag niet lukte, lukte ons toen in het Amsterdamse stadion wel: binnen vijf minuten stonden we met 10 voor! Toen ook 2-0 In zijn sportalbum vermeldt een krantenknipsel uit 1920: „Beide doelpunten waren juwe len van het zuiverste water. Bra vo Boélie, die 4 minuten na het begin een individueel doelpunt maaktedat welhaast zijn weerga in de geschiedenis van het Neder landse elftal niet heeft. Het eer ste, dat altijd het moreel van een voetbalploeg op een hoogtepunt brengtBoelie Kessler, mid- voor in die wedstrijd, met naast zich rechts Jan de Natris en Van Dort en links Van Diermen en Van Beurden, weet het nog pre cies: „Men gaf ons geen schyn van kans tegen die sterke Denen. Ook al omdat neef Dé Kessler, captain, en andere vaste-keusspelers verstek moesten laten gaan". Hy schuift naar de punt van z'n stoel „Na ongeveer drie minu ten wordt me de bal toegespeeld. Er komt zo'n Deen op me af. maar ik zie je hebt dan een soort zesde zintuig dat hij me weifelend aan valt, z'n gewicht op het linkerbeen houdt, denkend: hij zal die bal wel naar rechts centeren. Als jij dat denkt, is er niet de minste reden waarom ik je niet aan de andere kant kan passeren .reageer ik. Het gaat vlot. Zoiets flitst natuurlijk veel sneller door je brein, dan je 't ooit kunt navertellen. Een tweede Deense verdediger maakt dezelfde fout. Valt me ook niet zo van boem aan, maar zo van: waar staat een makker van hem, dan zal ik dat pas je van hem eens onderbreken. Ik glij ook langs hem en kom alleen voor de keeper raak! 10! Na nog geen vijf minuten! Tegen de Denen!" Karakter „Dat gaf ons zoveel moed, dat we ze in bedwang hielden en Jan de Natris er in de tweede helft nog 20 van maken kon. Het publiek was dol, droeg ons op handen. Dat publiek deed woensdagavond z'n uiterste best om het eigen team moreel kapot te maken. Wat zitten er tegenwoordig toch g, weinig werkelijke sportmensen op de uf'UlChtCll tribunes. Die mensen hebben er geen flauw benul van wat het voor spelers is om als favoriet team te starten, je normale spel niet te kunnen spelen ll,^ar "ege" !mt door erbarmelijke weersomstanriiee en u,In<>diging Vrienden „De sfeer was toen allermachtig leuk. Om te typeren: Ik speelde in oktober '13 tegen Sparta, toen met HVV de grootste kanshebber op de titel. Dat was mijn vierde wedstrijd in het eerste. De eerste twee waren niet zo best. In de derde tegen UW m Utrecht scoorde ik m'n eerste goal en hupte toen gelukkig over de drempel van onzekerheid in eigen kunnen heen. Ook een trip met het nationale team naar Scandinavië liet ik voorby gaan om die reden. Achteraf noem ik het onzin, maar zo heel veel beteken de voetbal toen nog niet in je le ven. Hoewel je toch als nationaal- speler in het centrum van de belang stelling stond. Hier Oogarts Kessler bladert in zyn al bum Een tiental liefdesgedich ten die me regelmatig toegestuurd werden door een mij nog steeds on bekende vrouw. En kijk dit eens". Hy toont me een tekening uit het week blad „Het Leven" waarop een dame in een schouwburgloge zwymelt by het luisteren naar een concert en zucht: „Ach jaBeethoven en Boe lie...!" Maar ik had een moeder, die dat gesport helemaal niet belang rijk vond en me steeds keihard met beide benen op de grond drukte. Ze kreeg het zelfs voor elkaar, dat een huisarts me het voetballen twee jaar verbood omdat er iets met m'n hart was, ze-ie. Ik mocht wel hockey van hem spelen. Zelfs in my-n glorietijd zei mijn moeder als ik na een verlo ren wedstrijd thuis kwam: „Als Je nou nog verliest ook, wordt het helemaal bespotteiyk die inspanning op zon dag. Zij heeft me ook nooit zien spe- Een vergeiyking van het huidige voetbalspel mijn vrouw en ik vol gen het nauwgezet op de televisie met dat in onze tyd valt natuurlyk Tegen Sparta stond Bok de Kor- ver als spil en aanvoerder tegenover me. Na een kwartier spelen maakte ik de eerste goal voor HVV. Uiterst zuur natuurlijk voor de Rotterdam mers die hun kans op het kampioen schap zagen verdwynen. Na dat doel punt komt Bok de Korver naar me toe. neemt me apart en zegt: „Watjy 1"^: leuk. Ik heb tien jaar geleden nog te- j J gen je broer Dolf gespeeld, voetbal nu al jaren tegen je neven Tonny en Dé en nu ontmoet ik voor het eerst de vierde Kessler en die maakt met een maar zo'n mooie goal. Van harte gelukgewenst". Kyk, dat had je, niet alleen met I die brave Bok, maar in alle elftallen zaten kerels, die je bhj was op het veld te ontmoeten. Dat had niets met rang of stand te maken, ook later toen mag ik het voor de duidelijk heid zo zeggen de volksjongens gingen voetballen bleef dat zo. Een van die mannen was bijvoorbeeld Hordijk van Ajax, die we „de baron" noemden, waarschynlyk omdat hy niets, maar dan ook niets van een baron had. Door het meedoen van die jongens werd het spel grimmiger Die mannen moesten met voetballen hun waarde bewyzen, wisten zich vaak door dat spel in de maatschap pij op te werken. Zij trainden veel intensiever, ook al omdat ze minder afleiding hadden dan de intelligentia die naast de sport comedie, concer ten, etc. had. Dat was het begin van de verwekelyking van de hogere standen ja, zo kun je het wel noe men. Clubs als Hercules in Utrecht, VOC in Rotterdam, later ook HW in Den Haag, verdwenen en verenigin gen als UW. Ajax. Feijenoord begon nen te bloeien". door erbarmelyke weersomstandig heden en dan ook nog te zien dat in de eerste minuten al je pogingen om te scoren net niet lukken. Pet af voor de jongens die woensdagavond on danks alles tot de laagste minuten bleven doorgaan. Ze toonden heel wa.t meer karakter dan die Sinter klaasliedjes-zangers. Ik kan me hun gevoelens in die wedsiryd zo goed voorstellen, omdat ik zelf in zulke wedstrijden heb ge lopen, zelf vaak tegen domme pech en dat mysterieus niet-willen-lukken gevochten heb. En niet alleen op het voetbalveld! Myn tijd had nog het heerlijke dat ik aan verschillende sporten kon doen op redelijk niveau. Ik heb vele jaren met H.V.V. in de eerste klasse gevoetbald van 1913 ■bot 1923 en og evqnjn 1928 heb in totaal zo'n negen interlands ge speeld, maar ook in de eerste klasse hockey gespeeld en cricket. Ik ten niste redelyk, vormde met de natio nale kampioen Diemer Kool een dubbel, won vele pryzen met golf, stond als het even kon 's winters op de schaatsen, heb zelfs nog twee jaar gebokst en lange tyd paard gereden" Ontspanning „Nu Is dat niet meer mogelijk om dat de sportprestaties zich te veel hebben toegespitst. Om nu nationaal niveau te bereiken moet je alles doen aan één sport, elke dag trainen. Wij trainden toen ookals we eens zin hadden. Het voetbalspel was toen meer een gezellige ontspanning in de eerste jaren zo vanaf 1900, zelfs alleen voor behouden voor de chique, de upper- ten van Den Haag en Haarlem. Op merkelijk is welk een grote rol het Haagse H.V.V. toen in onze natio nale voetbalwereld speelde. Je kon bijna twee teams opstellen van HVV- ers die in het Nederlands elftal mee gedaan hadden. Onze familie die geen enkele verwantschap heeft met die van de huidige bondscoach leverde een groot aandeel door mijn twaalf jaar oudere broer Dolf, mijn neven Tonny en Dé Kessler en ik. Natuurlyk is mijn hart nog steeds by HW. Maar ik ga niet meer naar de Wassenaarseweg. Ik kan het niet aanzien dat jongens in het geel-zwart zo staan te modderen. Afgelopen zondag hebben ze gelukkig niet ver loren. Dat was een hele troost. Ze hoefden niet te spelen „In feite is dat ook de reden, dat negen interlands gespeeld te doen de Olympische Spelen van '20 in Antwerpen sloeg ik bijvoorbeeld af, omdat ik veertien dagen daarna een tentamen moest doen. ADO speelt halve finale (Van correspondent) A.D.O. zal zich niet terugtrekken uit de halve finales voor de Inter- totocompetitie. Het bestuur van de Haagse eredivisieclub nam dit be sluit gisteravond na langdurige dis cussie over de financiële aspecten, die het spelen van een uit- en een thuis wedstrijd tegen Bratislava in deze halve finales, begeleiden. De bezwaren tegen het spelen van deze wedstrijden, die door manager E. Hartmann naar voren waren ge bracht, werden door het bestuur geaccepteerd. Het ADO-bestuur is het met de heer Hartmann eens dat ge zien het jaargetyde waarin de thuis wedstrijd moet worden gespeeld 21 of 28 februari 1967 een enorm financieel risico wordt gelopen. Alleen indien de wedstryd in het Zuider park geheel of vrijwel geheel wordt uitverkocht kunnen de kosten, ver bonden aan de wedstrijd Bratislava (f28.000) worden gedekt. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Den Haag besloten, om gezien het voor ADO aan de Inter- toto-wedstrijd in Bratislawa verbon den financiële risico aan ADO een garantie te verlenen in een eventueel nadelig saldo tot een maximum-be drag van f 5000. (Van onze volleybalmedewerker) De plaatselijke ontmoeting tussen de twee Leidse hoofdklassers, VVS en Kangeroes, heeft VVS een verdiende zege gebracht. Kangeroes moest met een 03 nederlaag genoegen nemen. Geen set stond een vooral defensief sterk VVS af. Het was precies daar waar Kangeroes tekort schoot, in de defensie. De goed op dreef zynde VVS-aan- val, met een Kees Monster in ouder wetse vorm, troefde de Kangeroes- blok aan het net heel wat meer af dan omgekeerd het geval was. Bij Kangeroes deed voor wat betreft het slagwerk Peter Kwestro uitstekend werk. De kansen, die hy niet wist te benutten zyn op de vingers van één hand te tellen. De vele malen dat hy gelanceerd werd in aanmerking ge nomen zegt voldoende voor zyn aanvalskwaliteiten. Naast Peter Kwestro moest het by Kangeroes te veel komen van Jaap Broersma en van de uitschieters van Pieter Bas van Duivenbode, die evenwel de ge woonte heeft om juist op het kri tieke moment teveel risico te nemen. Tweemaal ging door een foute smash van hem en smashen kan de Kat- wyker heus wel de set naar VVS. By 1114 in de eerste het en by 1014 in de derde set. By VVS stak behalve Kees Monster ook Jan de Vries in glanzende vorm, terwyi Ge rard Koolschyn en Luc Klinkhamer zich evenmin onbetuigd lieten en het Kangeroes-blok herhaalde malen met harde smashes tot capitulatie dwon gen. Met deze zege heeft VVS met Kangeroes 6 punten behaald. Het vertoonde spel in dit treffen geeft reden om gerust te zyn op de toe komst. De twee onderaan de rang- lyst van de Hoofdklasse bengelende ploegen van Octopus en SOS 2 moe ten en door WS en door Kangeroes zonder al te veel moeite van de w'nst kunnen worden afgehouden. helemaal ten gunste van het moder ne spel uit. Technisch is het enorm vooruitgegaan. Tegenwoordig kan iedere spieler een bal dood maken. Kon je dat in mijn tyd dan was je een bijzondere knaap. HW was toen beroemd om het toepassen van de throughpass, wat je tegenwoordig een dieptepass noemt. Andere clubs de den dat nog niet. Amsterdamse kran ten schreven eens: Boelie en Dé rui ken de Throughpass als een hond de leverworst. Alleen al het feit dat ze zoiets schrijven, bewijst hoe opmer- kelyk een dieptepass toen was. Tak- tisch is het spel dus ook enorm voor uitgegaan. ondanks het feit, dat wy door een veel langzamer tempo veel tyd kregen om te denken. Hoe geweldig de conditie is opgevoerd bleek me woensdagavond nog eens. Wy zouden zo'n tempo dat in deze wedstryd eens zo hoog lag in verge- lyking met andere recente matches nooit onder die omstandigheden anderhalf uur hebben volgehouden. Denk nou niet, dat wy in onze tyd alleen maar salonvoetbal speelden. Wy gingen er ook flink tegenaan. Je liep met enorm enthousiasme diezelf de brave Bok en Korver zo hard als je kon tegen de vlakte, maar na af loop dronk je er gezellig een borrel op. Ja, zo was het toen. de brave Bok de Korver zo hard als enorm lang geleden schijnt en an dere keren nog zo dichtbij lykt, ben ik alleen maar dankbaar dat ik het in die tijd gespeeld heb. Ik heb door de sport een enorme kring vrienden Amateurteam verliest van West-Herlijn De Nederlandse amateur-selectie, die gisteren deelnam aan wedstrij den in West-Berlijn, verloor verras send met 69 van een Berlijnse ploeg. De Berlijners waren succesvol in vier van de vijf onderdelen, ter- wyl Harry Jansen in de 25 ronden puntenwedstrijd, die de wedstrijd af sloot, voor de enige Nederlandse zege zorgde. In de vier km.-tijdrit voor ploegen van vier man haalden de Berlijners de Nederlanders Van dei- Ruit, Van Midden, Jansen en Jan broers reeds negen ronden voor het einde in. Rain er Podlesch won met duidelijk verschil de individuele tyd- rit tegen Van der Ruit. De West duitser haalde zijn tegenstander na 2.57 minuten in de 12e ronde in. en relaties gekregen in alle lagen van de bevolking, ik heb door die sport mijn horizon geweldig kunnen ver- sportvrouw van '66 De Poolse atlete Irena Kirszen- stein, studente aan de universiteit van Warschau, is voor de tweede maal in successie tot sportvrouw van het jaar gekozen na een verkie zing, die door het Russische pens bureau Tass was georganiseerd en waaraan dertig persbureaus uit Europa, Amerika en Azië deelnamen. Irena Kirszenstein won tydens de Europese atletiiekkampioenschappen die dit jaar in Boedapest werden gehouden, drie gouden medailles, nl. op de 200 m (23.1 sec), het versprin gen <6.35 m) en als loopster van het kwartet op de 4 x 100 m estafette. Zy is tevens houdster van het we reldrecord op de 200 m in 22,7. zy kreeg 106 punten. Tweede werd de Moskouse zwemster Galina Prozu- menschikova met 83 punten en der de de Tsjechische turnster Vera Oas- lavska met 72 punten. Els Spruyt geeft liet ja-woord De 22-jarige Els Spruyt. één van de Nederlandse tennismeisjes, die de afgelopen twee jaar voor ons land uitkwam en deelnam aan vele bui tenlandse toernooien, is gisteren in Overschle by Rotterdam in het hu welijk getreden met de heer Veen- tjer uit Den Haag. Zowel Els Spruyt als Piet Veentjer komen uit voor het eerste team van De Metselaars, de Haagse vereniging, die in de hoogste klasse van de ten- niscompetitie speelt. Beiden zullen ook het komende seizoen competitie spelen. Els Spruyt maakt geen deel meer uit van de groep meisjes, die de gehele winter in training is. Reeds bij Ajax-Liverpool De raad van commissarissen en de directie van het Olympische Sta dion in Amsterdam hebben zich be raden over de vraag hoe bij wed strijden in het stadion scheidsrech ter, grensrechters en spelers kunnen worden beveiligd tegen het wange drag van toeschouwers. Het bestuur heeft tot dit doel de volgende maatregelen getroffen: ten eerste zal er een overdekte uitschuif- bare gang worden opgesteld, die een aftocht zonder gevaar voor de betrok kene by het verlaten van het speel veld mogeiyk maakt. Ten tweede zal het gehele speelveld worden omgeven Na „pak slaag" van Clav: De amateur atletiekbond heeft de Pennock heeft donderdag in het ge bouw7 van de Nederlandse Sportfede ratie in Den Haag een tweetal door hem ontworpen plastieken overhan digd aan het bestuur van het Neder lands handbalverbond. De trofeeën, die de traditionele bekers voor de Nederlandse kampioenen veldhand- bal met ingang van dit seizoen -zul len vervangen, zyn mede ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van het verbond vervaardigd. door twee parallel opgestelde rijen aaneengesloten „dranghekken", waar tussen zich op de grond prikkeldraad bevindt (z.g. concertina's) wat het betreden van het speelveld door toe schouwers zal verhinderen. Deze maatregelen zullen allereerst worden toegepast by de Europa-cup wedstrijd AjaxLiverpool op 7 de cember. Aan de hand van de bij deze en eventuele volgende gelegenheden opgedane ervaringen zal kunnen wor den beoordeeld of deze oplossingen blijvend dienen te zyn, dan wel an dere mogeUJkhl.eden de voorkeur verdienen. Reeds eerder heeft het bestuur be kend gemaakt, dat de verkoop van dranken in flessen en de verhuur van zitkussentjes uit veiligheidsoverwe gingen gestaakt is. Onderzocht wordt of het mogeiyk is zitkussentjes van ongevaarlyk materiaal aan te schaf fen. Het bestuur betreurt dat het da bovengenoemde maatregelen heeft moeten nemen. Met het oog op de houding van een zeker deel van het publiek, heeft het bestuur het echter zyn plicht geacht datgene te doen wat naar zyn mening nodig is om de spelers, de scheidsrechter en de grensrechters tegen agressieve daden van enkelingen te beschermen. De Amerikaanse zwaargewicht bokser Cleveland Williams, die zijn laatste gevecht op 14 novem ber tegen Cassius Clay leverde, met als inzet de wereldtitel in het zwaargewichtheeft aange kondigd de ring definitief de rug toe te draaien. De 35-jarige Williams moest in zijn laatste gevecht een zwaar pak slaag incasseren hij ging vier keer neer voordat de scheidsrechter het eenzijdige ge vecht in de derde ronde staakte. Het aandeel van Williams in de beurs bedroeg 42.000 dollar (circa 150.000). Hij zal zich met zijn vrouw in Houston vestigen. Van de 72 gevechten, die Willi ams bokste, won hij er 65, verloor hij er zes en kwam éénmaal tot puntendeling Na interland: Stadion ivecr bespeelbaar (Van onze correspondent) De grasmat van het Feijenoord* stadion die het woensdagavond in de wedstryd Nederland-Denemar- ken zo zwaar moest ontgelden, heeft zich weer wonderbaarlyk hersteld. Als het weer nog niet veel slechter wordt, zal de wedstryd Feijenoord- ADO beslist doorgaan. Kindvall, die steeds naast Bilt op de rechtsbin nenplaats heeft gespeeld, zal tegen ADO rechtsbuiten staan en Geel» rechtsbinnen. De cyfers van Sporttoto 21 van de ze week waren: aantal deelnemers 678.862 bruto inleg f945.822 pryzen- bedrag f312.121. Eerste pryst f 171.666.65, 35 meldingen., per kolom bruto f 4.904.80. Tweede prijs: f93.636.30.. 621 mel dingen., per kolom netto f 150.78, Derde prys: f46.818,15 296 mel dingen.. per kolom netto f 154.51. KANS VOOR PEPE VIDAL (Van onze correspondent) In het begin van dit Jaar kwam de Spanjaard en ex-Real Madrid-spe- ler Pepe Vidal by Sparta Op enke le vriendschappeiyke wedstrijden na heeft hy regelmatig in het tweede elftal gespeeld, omdat Cörver de Spanjaard in zyn spelpatroon niet kon gebruiken. Maar nu dit patroon niet meer voldoet en het nog wel even duurt voordat Ole Mad- sen terugkeert, heeft men toch ein- deiyk besloten de Rotterdamse Span- jaard zondag een kart» te geven te gen MW. VVS-reserves De VVS-reserves kregen daarna de staartploeg uit de Overgangsklasse XII, Lycurgus Hygea. tegenover zich. Dat zou een „vluggertje" wor den. was de algemene verwachting. Een zeer rommelig spelende WS- poeg echter diende zowaar nog een set af te geven. Het penetratie-sy steem ligt de WS-reserves niet zo best. Dat schreven we al by een vo rige gelegenheid. Nu trad dat ook weer duideiyk aan het licht en de eerste set konden de daardoor ont stane fouten nog worden opgevan gen, niet in het minst omdat de gas ten er nog minder van terecht brach ten, maar in de derde set ging dat niet. WS 2 won met 15—3, 15—4, 13—15 en 15-4. EREKLASSE ANKERKADER 47/1 Het wordt steeds duidelijker dat de finale van het biljart- kampioenschap ereklasse ankerkader 47/1 een affaire wordt tussen Wijnen en Vultink. Ook in de derde ronde namelijk bleef dit tweetal ongeslagen. Wijnen tegen de zelfs als sparring partner falende Jansen, Vultink na een wat moeizamer strijd tegen Hans Sundquest, die overigens een pluim verdient voor zijn constructieve spel. Ook Joop Roodenburg, die na zyn inzinking in de openingsronde steeds beter is gaan biljarten, handhaaft zich zonder veriiespunten, maar het is niet aannemelyk dat hy in de slot fase een rol van betekenis zal vervul len. Ook in de laatste partyen van vrijdag handhaafden de favorieten zich. Wynen's tegenstander Beek man had echter wel zyn zelf vertrouwen teruggevonden en liep met een serie van 89 in de zesde beurt weg van Wynen: 171108. De situatie voor de titelhouder werd nog dreigender na negen beurten: 211 129. Toen kwam er door een serie van 48 van wynen een kentering in de stryd. Beekman kon zyn zenuwen niet baas, scoorde nog maar weinig, terwyi wynen als een echte killer in de dertiende beurt met 111 de k.o. toebracht en twee beurten verder ge heel finishte. By Van LeurVultink ging het precies andersom. Vultink startte met 129 en 42 en leek onbedreigd te gaan winnen. Maar toen hy een paar beurten verknoeide, kwam Van Leur, koelbloedig carambolerend, terug. Met series van 75 en 92 overbrugde de Ossenaar zyn achterstand byna geheel, maar zyn eindschot was niet fel genoeg om Vultink op de knieën te krijgen. Roodenburg had met Jan sen weinig moeite. De stand ra a twee dagen: Wynen 8 212 23 07 Vultink 8 132 19.35 Roodenburg 8 154 12.37 Jacobs 6 82 12.49 Van Leur 2 92 16.47 Beekman 0 89 964 Sundquest 0 88 7.66 Jansen 0 56 5.30

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7