Oud-ministers niet om werk verlegen Petities van oppositie in Spanje geweigerd JOOP DAM - aquarellen en GEERT SCHREUDER-keramiek Politie9 justitie en PTT in actie tegen afluisterapparatuur PAGINA 4 LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 Te zien in kunstzaal Heuff: Twee kunstenaars, wier oeuvre voor een deel bijzonder goed in dit onheilspellend sombere jaargetijde past, exposeren thans in Kunstzaal Heuff te Wassenaar. Daar zijn de technisch knappe, meestal in donkere tinten grijs, blauw, bruin gehouden figuratieve aquarellen van de in 1922 in Delft geboren Joop Dam en het veelal in het zwart vervaardigde aardewerk van Geert Schreuder, die in 1924 te Tilburg het levenslicht zag, te zien. Joop Dam verstaat de moeilijke aquarelleerkunst uitnemend, hij is dan ook niet voor niets bij Kees Verwey ln de leer geweest. zyn havengezichten uit die nu in het Deltaplan zijn opge nomen, zullen in de toekomst vooral ook veel documentaire waarde heb ben. Het zijn speciaal tevens de Im pressies van vissersschepen, die raak en scherp uit de verf komen. Zui verheid en sensibiliteit van sfeer is bij hem volop aanwezig: men denke aan zyn „Winterbos" en „Kenne- mer Duinen". Het is alles, ook wat de vorm betreft, van een opvallende trefzekerheid. Van een gans andere en wel abstraherende zijde toont hij zich in zijn „Marine fauna", „Kust- sporen en sepia's" en „Rhapsody ln blue", waarin het blauw sterk domi neert, maar waarin hij nog zoekend ïykt naar een nieuwe stijl. Om met de tijd mee te gaan?. Nodig lijkt dat ons niet, want in zijn impressionistische realisaties heeft Joop Dam al voldoende sug gestiefs te zeggen. Geert Schreuders keramiek onder scheidt zich door een veelheid aan forse vormgeving, waarbij het merkwaardig is, dat in sterk Oproep van Unesco voor kunstschatten René Maheu, directeur-ge neraal van de Unesco, heeft gisteravond een oproep tot alle 120 lidstaten van de organisa tie gericht, geld of materiaal ter beschikking te stellen om de kunstschatten van Frorence en Venetië te redden. Hij vroeg iedere kunstminnaar één dol lar te schenken. Dit is de tweede campagne voor het behoud van cultuur goederen die van de Unesco uitgaat. De eerste, in 1960, was ten behoeve van de Egyptische tempels die als gevolg van de aanleg van de Aswan-dam door het Nijlwater werden bedreigt. De Unesco is de organisatie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur van de Ver. Naties. trast daarmee ook het minuscule hem blijkbaar hevig bloeit, gezien de kleine smaakvolle pulletjes, die wonderwel zouden passen in een popperig porceleinkastje, gevuld met snuisterden. Joop Dam: „Waterioeg bij Maassluis". (Foto LD/Hol vast) Om op dit gebied nog Iets origi neels te maken, is welhaast een on mogelijkheid. Maar meermalen slaagt Schreuder daarin en dan is het een sieraad, waaraan men zijn intense vreugde beleven kan. Dat voor de vervaardiging daarvan gede gen vakmanschap een eerste vereiste is, spreekt vanzelf Daarover be schikt Schreuder dan ook ongetwij feld. Tot en met 15 december is deze expositie te bezichtigen. H. Justitie, politie en PTT zijn een actie begonnen om binnen de kortst mogelijke tijd een einde te maken aan de handel in afluisterapparatuur. Inval len op drie adressen in Am sterdam vormden gisteren de ouverture en meer invallen zullen zeker volgen. Na overleg tussen de Amsterdamse ifficieren van justitie, mr. J. F. Hart suiker en mr. W. T. Tonkes en de heer D. Neuteboom, hoofd van de bijzondere opsporingsdienst van de PTT, deden twee teams van PTT- opsporingsambtenaren en recher cheurs van de Amsterdamse politie gisteren gelijktijdig invallen bij de drie belangrijkste handelaren, de fa. Nikkessen, „Eurosound" en Paul Wil- king alias „Pistolen Paultje", alle drie in Amsterdam. "3ij de fa. Nik kessen werden twee mini-zendertjes in beslag genomen. „De één is een FM Tommy, een geraffineerd mini-zendertje met bat terijen in de vorm van een parfum flesje. De microfoon zit in de stop van het flesje", liet de heer Neute boom na de inval zien. „Het andere apparaatje, van Duitse makelij en verkoopsprijs eveneens nog geen 300 gulden, is nog kleiner dan de FM Tommy". De actie komt niet geheel onver wacht. Vorige week al ging van het ministerie van Justitie een waar schuwing uit dat volgens de bestaan de telegraaf- en telefoonwet niet al leen het gebruiken, maar ook het be zitten van „radio-elektrische zendin- richtingen" afluisterapparatuur) streng verboden is Verwacht wordt dat de justitie de overtreders van dit artikel uit de telegraaf- en telefoon- wet bijzonder stevig zal aanpakken. Antwoord-kerk wordt afgebouwd De Antwoord-kerk te Hoogvliet, die tijdens de zesdaagse van 12 tot 19 oktober 1964 door het aannemers bedrijf Van Eesteren werd gebouwd, zal vrijwel zeker binnen afzienbare tijd worden afgebouwd. Na een stag natie van enkele maanden zullen de werkzaamheden aan bijgebouwen en dienstruimtes weer ter hand worden genomen, zodat de kerk eind 1967 hopelijk in gebruik kan worden ge nomen. Toen in augustus van dit jaar bekend werd. dat de op de Meeuwenplaat en Zalmplaats ge plande bouw van circa 3.000 nieuwe woningen voorlopig geen doorgang zou vinden, leek aanvankelijk ook het afbouwen van de Antwoord-kerk zinloos geworden. Tot op heden zijn slechts 1.100 woningen op de Zand plaat gebouwd. De commissie Ant woord '64 heeft aan de 9 samenwer kende kerken, die aan de kerkbouw- actie hebben deelgenomen een schrij ven verzonden waarin wordt voor- te vol- Russische dichter Nikolai Tichonoiv onderscheiden De Sowjetrussische realistische dichter Nikolai S. Tichonow is derscheiden met de titel" held de socialistische arbeid", de hoog ste burgerlijke onderscheiding. Ti chonow is vandaag 70 jaar gewor den en ontvangt dan tevens de Or de van Lenhi en de gouden ster met hamei en sikkel. Ticholow ging in het begin var jaren '30 over van het modernisme naar het officieel voorgeschreven ctalistisoh realisme In 1944 werd hij als oorlogscorrespondent voorzit ter van de Schrijversbond. In de Stalinistische na-oorlogse zuivering tegen Westerse invloeden in de li teratuur raakte hJJ uit de gratie en werd hij ontslagen als voorzitter. Ondanks de gevaren die dit mee bracht zou hij voor de oude dichte res Anna Aohmatowa, die uit de Schrijversunie was gezet en ln grote armoede leefde, in de bres zijn gesprongen. Tichonow is nu lid van de Opper ste Sowjet en hoofd van de Lenin- prijzencommlssie in het Kremlin. In 1957 werd hem de Leningvredeprij, verleend. kunst Groep van tien onderzoekt goudvraagstuk De „groep van tien", de tien rijk ste Industrielanden ln het Westen, heeft besloten een werkgroep te vor men voor de bestudering van het goudvraagstuk, zo is gisteren verno men in kringen van het Franse ministerie van Financiën. Dit be sluit zou eerder deze week in Was hington zijn genomen tijdens de be sprekingen tussen de „groep van tien" en het Internationale Monetai re fonds over de uitbreiding van de internationale monetaire reserves. Koningin zag V oorj aarsontwaken Koningin Juliana heeft gis teravond in gezelschap van de hofdame jkvr. C. E. B. Röell in de Kon. Schouwburg in Den Haag de voorstelling bijge woond van het toneelstuk Voor j aarsontwaken" van Frank Wedekind door de Haagsche Comedie onder regie van Peter Zadek. ADVERTENTIE Dit is de ververs-het-zelver. Dit is een motorkenner. Hem hoeven we niets meer te vertellen. Hij weet dat er nu één olie is voor alle typn auto's... voor alle temperaturen... voor alle rij stijlen... voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie geeft permanent de maximale bescherming. Dat is uniek. Shell Super Motorolie beperkt drastisch de motorslijtage en verhoogt de prestaties. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud I SHELL BIEDT MEER! (Van onze parlementaire redactie) Nieuwe ministers regeren het land. En de oud-ministers? Zitten ze duimen te draaien? Zoeken ze ander werk? We zijn het even nagegaan. r. Cals (oud- prenüer) zoektt, koortsachtig een andier huis. Hij woont nog in het Catshuis, de ambts woning van minis ter-president Zijl- stra. „De heb al tientallen nieuwe huizen bekeken", vertelde hij. „We zitten er geweldig achter heen en zijn er iedere dag mee bezig. Hat is erg moeilijk en allemaal erg duur". Verder handelt hij corres pondentie af. „Er is vooral heel wat privé-correspondentie blijven liggen", zei hij. Hij houdt geen tijd over. „Ik hoop het zo nog even uit te zingen al was het om met lezen en bestuderen van boeken en rapporten bij te komen. Als ik het nu niet doe, komt het er waarschijnlijk niet meer van". Mr. Cals, die op een week na vijf tien jaar lang in de regering heeft ge zeten (Nederlands record voor deze eeuw) vindt het leuk vaker thuis te zijn. „Ik eet weer gewoon aan tafel", zei hij. „En misschien heb ik dit jaar weer eens tijd om' rustig sinterklaas te vieren". Hobby Dr. Vondeling ex - beheerder van 's lands financiën) heeft zo snel moge lijk zijn post afge werkt om zich weer ten volle te kunner wijden aan zijn grote hobbyde po litiek. Zyn agenda abaat even vol als enkele weken gele den. Hij reist van bespreking spreking, gaat naar politieke deringen en verkiezingsbijeenkomsten en legt tussen de bedrijven door wat prlvé-visites af. Zo heeft hij tijd eindelijk weer eens een kop thee gedronken bij zijn schoonmoeder. Zijn vrouw zegt: „Ik merk er niets van, dat. hij geen minister meer is. Hij is net als anders nooit thuis". Vakantie „Iedereen kan ja zeggen tegen Franco's grondwet" I gesteld de Antwoordkerk Gonstante welvaart tooien V.S. voorspeld in De voornaamste economi sche adviseur van president Johnson, Gardner Ackley, heeft gisteren in Austin (Texas) verklaard dat de welvaart in de VS in 1967 zal aanhouden en dat de inflatoire druk zal verminderen. Hij zei dit tijdens een bespreking met president Johnson over de economische situatie in de VS. De secretaris van de generale financiële raad der Ned. Herv. Kerk, ds. H. J. F. Wesseldyk, heeft bere kend dat een gemiddeld bedrag van f 5.35 per protestantse inwoner van Nederland „National Galery" koopt „Het oordeel van Pari s" De National Gallery in Londen heeft „Het oordeel van Pari s" van Rubens aangekocht. Het doek werd verkocht door mevrouw Eva Savage, wier overleden man het dertig jaar ge leden voor vijf gulden van een voddenman kocht. Een woordvoerder van de Gallery verklaarde dat het mu seum het schilderij beschouwt als een schitterend voorbeeld van de vroege stijl van de kunstenaar. „Het oordeel van Pari s" dateert van vóór 1603, een belangrijke periode uit Rubens' werk, die in Britse musea niet vertegenwoordigd is. Vorige maand werd dit schilderij op de veiling van Christie's te koop aangeboden in de verwachting dat het niet meer dan een miljoen gulden zou opbrengen. Toen er nog geen kwart van dit bedrag werd geboden trok mevrouw Savage het terug. Hoeveel de National Gallery heeft betaald is niet bekend. Djakarta speurt naar communisten In Djakarta hebben politie en mi litairen in verscheidene wijken huis zoekingen verricht naar ondergrond se communistische leiders. Vandaag moest alle communistische literatuur ingeleverd zijn. Generaal Soeharto en andere le den van het presidium hebben gis teren twee en een half uur met pre sident Soekarno geconfereerd. Na afloop zei Soeharto rapport te heb ben uitgebracht over het werk, dat het kabinet de afgelopen weken heeft verricht, vooral ter stabilisering van de economie. Er zal een delegatie on der leiding van Pandelaki en prof. Nitisastro naar de conferentie van krediteurlanden, die op 19 december in Parijs begint, worden gezonden, zei de generaal. Syed Fahroel Barahbah, een voor malige leider van de Indonesi sche communistische party, is 29 no vember door een militaire rechtbank te Balikpapan (Borneo) ter dood veroordeeld wegens „ondermynende activiteit", zo meldt radio-Djakarta. Barahbah was schuldig bevonden aan de vernieling van opslagplaat sen op oost-Kalimantan (Borneo). (Van onze correspondent in Barcelona) Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft geweigerd vijf petities in behandeling te nemen, afkomstig van de politieke oppositie in het land, waarin suggesties werden gedaan met be trekking tot het referendum, waarop 14 december de door gene raal Franco afgekondigde wijziging van de grondwet aan onder worpen zal zijn. voor dit referendum neemt dagelijks toe. Op last van het ministerie Binnenlandse Zaken besteden radio en televisie elke dag een groot deel van de zendtyd aan verklaringen en aan verdediging van de grondwet. Er zyn 50 korte reclame-spots ge maakt die worden vertoond voor te levisie en in de bioscopen van het land. 2000 affiches van twaalf vier kante meter groot zyn gedrukt en aangeplakt in alle grote steden. Een miljoen kleinere aanplakbiljetten zyn van de persen gekomen. 250.000 foto's zyn van generaal Franco gemaakt. Er zyn meer dan 20 miljoen per soonlijke brieven aan de kiezers van de minister van Voorlichting ge drukt. Nu dit reusachtige propaganda- apparaat op gang is gekomen en de stemgerechtigde Spanjaarden letter lijk worden overstroomd met recla meplaten, folders en voordrachten die de zegeningen van het regime Franco bezingen, beginnen velen zich af te vragen of het allemaal niet te veel van het goede is. Het katholieke dagblad „Ya" schryft voorzichtig, dat deze overdonderende reclame in zo verre gevaariyk is, dat degenen die nooit enthousiast zyn geweest voor het regime, zich thans nog meer ge ïsoleerd voelen. Het blad beweert- dat door overdreven yver de betekenis en de geest van de grondwet geweld wordt aangedaan. Bovendien zou de staat afstand moeten doen van het idee, dat het Spaanse volk een soort minderjarige is die aan de hand moet worden geleid en met verhaaltjes moet worden zoet gehouden. Inderdaad laat de regering geen middel onbeproefd om deze grond- wetswyziging als een soort nieuwe evangelie te verbreiden. Het ministerie van Voorlichting noemt deze grondwet het levenswerk van generaal Franco, die al meer dan „Opruiend" Volgens het ministerie voldeden deze verzoekschriften niet aan de wetteiyke bepalingen. Bovendien wa ren zy, zo heet het in een officiële verklaring, van propagandistische en opruiende aard. De regering heeft geweigerd deze verzoeken in over weging te nemen, omdat zy ook al in de buitenlandse pers waren gepubli ceerd, voordat zy officieel waren aan geboden. Deze bezwaarschriften waren af komstig van verschillende oppositio nele groeperingen in Spanje. Erin werd verzocht de datum van het re ferendum uit te stellen, om het volk een ruimere gelegenheid te geven kennis te nemen van het belang van de grondwetswijziging. Verschillende reglementen van de volksstemming werden aangevallen, met de bedoe ling de eeriykheid ervan te garan deren. Gevraagd werd, zolang de po litieke partyen in Spanje verboden biyven, goedkeuring te verlenen aan de oprichting van kiesverenigingen, die een politiek karakter zouden moe ten mogen dragen. Tenslotte eisten de oppositieleiders de kans te kry- gen ook hun mening openiyk aan het volk voor te leggen, zy vragen daartoe geldeiyke steun, plaatsruimte in dag- en weekbladen en zendtijd voor radio en televisie. De regering heeft botweg geweigerd op deze ver zoeken in te gaan, omdat er enkele technische tekorten waren in de op stelling van de petities. Propaganda Dit tekent de wijze waarop de Spaanse staat de zogenaamde gro tere democratische vrijheden, die generaal Franco heeft beloofd, inter preteert. De propaganda van de staat i 30 jaar heeft bewezen het allerbeste met Spanje voor te hebben, zodat niemand zich behoeft te bedenken en zonder meer „ja" kan stemmen. Het koningsgezinde dagblad „ABC" heeft er zyn bevreemding over uitgesproken dat het Spaanse par lement deze grondwetswijziging zon de rslag of stoot bij acclamatie heeft aanvaard, onmiddellijk nadat dit in gewikkelde staatsstuk voor de eerste maal in deze wetgevende vergadering was voorgelezen. Niemand had het stuk eerder ge zien. Het regeringsgezinde dagblad „Peublo" valt „ABC" hier heftig op aan. „De wet is het werk van gene raal Franco en dat is niet aan dis cussie onderhevig. Dat wordt gewoon aanvaard". Er zyn Spanjaarden die het met die lezing onmogeiyk eens kunnen zyn. Dat zyn dan de leiders van de oppositie die, zy het schuchter, wel degeiyk in Spanje bestaat. De minis ter heeft echter al hun petities thans terzyde gelegd. Men meent in Madrid te weten dat de regering niet voor de volle 100 proceent zeker is van de uitslag van het referendum. Daarom is aan het staatsinstituut voor publieke opinie onderzoek opgedragen een peiling te verrichten. Zelfs heeft de minister van Voorlichting, Iribarne. gezegd te verwachten dat ongeveer 70 procent van het kiezerskorps zal komen op dagen. De wegbiyvers worden ge straft met Inhouding van één procent van hun salaris, totdat de volgende algemene verkiezingen worden ge houden. Dat kan behoorlyk oplopen, want de laatste volksstemming had 19 jaar geleden plaats. De amateur atletiek heeft de plaatsen aangewezen waar de Ame rikaanse ploeg in 1967 in het strijd perk zal treden. Op 8 en 9 juli komt de V S. in Los Angeles uit tegen het Britse Gemenebest. Op 9 en 10 augustus komt Amerika, waarby de in Montreal uit tegen Europa. In Londen strydt de ploeg vervolgens op 13 en 14 augustus tegen Enge land. Op 16 en 17 augustus komt het team in Düsseldorf tegen West- Duitsland uit. en op 19 en 20 augus- in Rome tegen Italië. Dr. Samkalden (oud-minister van Justitie) heeft zürj departement over gedragen aan zyn opvolger en heeft een week vakantie genomen. Hy is met zyn vrouw naar Framkryk. Dit weekeinde hoopt hy thuis te komen. Verwacht wordt, dat hy terugkeert tot zijn oude liefde: het Europa In stituut van de Leidse Unbversitedt, waar hy tot zyn ministerschap Euro pees recht doceerde. Zyn huidige plaatsvervanger is inmiddels benoemd tot hoogleraar in Groningen. Drs. Bogaers (oud-minister van Volkshuisvesting en Ruimitelyke Orde ning) wilde „een paar etmalen flink uitrusten", maar het is er nog niet van gekomen. „Ik heb een aaniüal be sprekingen met de party (KVP) gehad en ben aan hele stapels correspon dentie begonnen die was blijven lig- gien". Hy leest boeken, tydschniften, rapporten en verdiept zich in onder werpen die hij had moeiten laten rus ten. „Zulke tijd zou je meer moeten hebben", vertelde hy. „Tussen je nor male werk door, zodat je by zou kun nen biyven". Vanwege het weer (en het seizoen) en niet omdat hem de tijd daartoe zou ontbreken, komt hij niet toe aan zijn hobby's: zwemmen en tuinieren. Verhuizing Drs. Den Uyl, dé f :^gj oud-minister van l Economische Zaken heeft het drukker dan ooit. Als socia- V llstisoh lysttrekker |f s.:- by de komende ver- i kiezingen is hy van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Overal in het land woont hy besprekingen by ter voorbereiding van de verkiezingen. Als hy even thuis is helpt hij mee de verhuizingsrommel opruimen. Een paar dagen geleden is het gezin-Den Uyl verhuisd met onder meer als gevolg, dat al zyn boeken en paperas sen grote onoverzichtelijke stapels De heer Suurhoff (ex-minister van Verkeer en Water staat) is na de over dracht van zijn de partement opgeno men in het Centraal Israëlitisch Zieken huis in Amsterdam, waar hy een nabe handeling van 14 dagen ondergaat van de ziekte, die hem begin dit jaar enkele maanden in bed heeft gehou den. Uitslapeu Mr. Vrolijk (oud- miinster van Cul tuur, Recreatie en Maatschappel y k Werk) heeft om te beginnen deze week flinke gaten in de dagen geslapen. Hij is thuis (in Den Haag) zyn rommel aan het opruimen die ook nog uit zyn wethoudersperiode was blyven liggen. Hy heeft rondgereisd om ver- j kiezingstoespraken (socialistische) te houden en om culturele bij een kom sten by te wonen. „Verder zyn er heleboel dingen, die ik als tuur geïnteresseerd politicus biyf vol- en wil bestuderen. Ik heb echt geen behoefte aan meer werk", ver telde hy „ik kan nog maanden voor uit". Moraal: misschien hebben oud-mi nisters het nog wel drukker dan mi nisters.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4