Spinvormige „vast" boven satelliet Pacific A Experiment voor communicatie en kennis van weer Een derde van aarde Nu Utrechts alarm over financiële nood van wetenschappen Oorlog in Vietnam beëindigen WJmM agenda! PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 DECEMBEJ l beschikt West-Dultsland nu dan over een krachtige rege ring. reden voor algehele tevre denheid is er niet. Een gezond demo cratisch systeem veronderstelt im mers een actieve oppositie-van-enige- omvang, wier nadrukkelijke taak het is de tekortkomingen van de rege ring aan de kaak te stellen, opdat deze zich tot het uiterste zal inspan nen om misslagen te "'oorkomen. Maar wat ziet men nu in de Bonds- 1 republiek? Navolging van „het Oos- tenrykse systeem": een regering, die j steunt op de twee sterkste groeperin gen uit het parlement, waarnaast de j oppositie (van de liberale FDP) nau- j welijks enige betekenis heeft. Bij de I pogingen tot vorming van een nieuw bewind is in de afgelopen weken ge zegd, dat men diende af te stappen van samenwerking tussen CDU en FDP, een combinatie die werd be stempeld als een „mini-coalitie". Men zou ook de term micro-coalitie kun nen gebruiken, die om in dezelfde styi te blijven nu dan vervangen is door een macro-coalitie: een grote, eigenlijk &1 te grote eenheid. Van strijd in het parlement zal voortaan geen sprake meer zijn. Verschillen van mening zullen in het vervolg binnenskamers worden uitgestreden. En aangezien daarbij niemand aan wezig kan zijn, die het volk verte genwoordigt: geen parlementariër, geen pers, radio of t.v., moet er, bij alle waardering voor de kracht van het nieuwe bewind- Kiesinger, van een zekere achteruitgang van de de mocratische gezondheid gesproken worden. Het is trouwens de vraag of dit systeem lang stand zal houden. Is er werkelijk eenheid tussen de regeringspartners? Het lijkt ons on juist in dit verband te verwijzen naar het feit, dat de socialisten de CDU vele jaren zeer scherp hebben gekri tiseerd. Dat was nu eenmaal hun taak als oppositie. De vraag is echter of de nieuwe ploeg ook op een krachtige samenwerking stoelt, een samenwer king, die bestand is tegen stormen. Het pijnlijke van de situatie is eigen lijk een gevolg van de omstandigheid, dat West-Duitsland in zijn parlemen taire vormgeving een tussenpositie inneemt tussen de landen met een zuiver twee-partijensysteem en die met een meer-partijenstelsel. Het is in Bonn vlees noch vis. Bij „twee partijen" zou de thans bereikte com binatie niet mogelijk zijn geweest. Zij zouden elkaar dan hebben moeten afwisselen, zoals de Democraten en Republikeinen in Amerika en de so cialisten en conservatieven in Enge land. Voor twee partijen zijn in West-Duitsland de onderlinge party - contrasten niet sterk genoeg, voor méér partijen is de oppositie te zwak, zoals nu duidelijk aan het licht is ge komen. tograferen. Dank zij de vaste baan boven een gebied van de Grote Oceaan waar veel stormen ontstaan de ATS de meteorologen voor het eerst continu inlichtingen kunnen verschaffen. Schakelbord Een spinvormige satelliet zal woensdag van Kaap Kennedy gelanceerd worden om een communicatieweb te weven boven de Grote Oceaan en voortdurend een oog te kunnen houden op het weer boven eenderde van de wereld. De ATS een afkorting voor Artificial Technical Satellit wordt door het bureau voor de ruimtevaart NASA een van de meest veelzijdige ruimtevaartuigen genoemd die ooit ont wikkeld zijn. lometer zal kunnen vastleggen, zal hij de meteorologen voor het eerst op grote schaal waarnemingen van wol kenformaties geven, zo heeft Robert H. Pichand, die de leiding van de ATS proef heeft, meegedeeld. Alle andere Amerikaanse weersatel lieten draaien op veel kleinere hoog te rond de aarde en kunnen slechts of twee maal per dag wolken formaties in een bepaald gebied fo- Het programma voor de ATS is het nemen van detaalryke foto's ran één derde van de aarde vanaf een hoogte van 35.887 km en pionierswerk om de communicatie via satellieten een grote stap vooruit te helpen. Het ruimtevaartuig dat door de acht antennesprieten het uiterlijk heeft van een monster-spin zal woensdag om 02.42 Ned. tijd gelan ceerd worden met een Atlas-Agena- raket. Het is de bedoeling dat de sa telliet van 700 kg in een vaste baan komt zodat zij op een hoogte van 35.887 km boven de equator zal „han gen". Vanuit die positie zal de camera m boord elke 20 minuten foto's van de aarde en de bewolking nemen. Op elke foto zullen bijna de gehele V.S., het westen van Zuid-Amerika, geheel Midden Amerika. het grootste gedeelte van de Grote Oceaan, Ja pan, het grootste gedeelte van Australië en delen van Azië zicht baar zijn. Ofschoon de telescopi- sche lens alleen voorwerpen en ge bieden met een diameter van 3 ki ps geten, dat een zuivere vergely- king met bijv. Amerika (twee partijen) enerzijds en Nederland (meer partijen) niet mogelijk is. Duitsland gaat nog altijd gebukt on der de gevolgen van de oorlog. Een vredesverdrag is nog steeds niet ge sloten en tegenover deze situatie kan een ongewone combinatie niet onge motiveerd worden genoemd. Maar dan rijst terstond de vraag welke enorme vraagstukken dit duo dan van zins is aan te pakken! Zijn het binnenlandse problemen, met name de financiële zorgen, die deze kracht toer noodzakelijk maken? Of gaat het om de buitenlandse zaken? Wie aan dit laatste denkt ziet ogenblik kelijk de verhouding tot oost-Europa voor zich oprijzen: politiek ten aan zien van Moskou, economisch ten op zichte van de rode satellietstaten. Koestert Bonn in deze richting be paalde voornemens, die een massale krachtsinspanning noodzakelijk ma ken en het buitenland de overtuiging moeten geven, dat het gehele volk er achter staat? In dit verband zou men kunnen denken aan de tegenstelling AmerikaFrankrijk: de Verenigde Staten als Atlantische partner in de NAVO, Parijs als exponent „groot-Europa". Of bestaat band tussen de geruchten heime besprekingen tussen Kremlin en Witte Huis aan de ene kant vorming van een (al te) grote coali tie in West-Duitsland? Het is niet moeilijk de fantasie de vrije loop te laten, al ontmoet men dadelijk tegen spraak als men naar de samenstel ling van de nieuwe regering-Kiesin- ger kijkt. De post van Buitenlandse Zaken wordt namelijk ingenomen door de socialist Brandt, ex-burge meester van Berlijn en in laatstge noemde functie een krachtig verde diger van de Westerse wil tot vrijheid tegenover Russische aanspraken. Er is nog een tweede machtige figuur in de socialistische partij, Herbert Weh- ner, minister vooral-Duitse proble men. Brandt noch Wehner staan in de reuk van heiligheid bij Pankow (Oost-Duitsland) en Moskou, zoals een Frans blad dezer dagen opmerk te. Hoe zouden zij dan zitting kun nen hebben in een regering, die zou trachten overeenstemming te vinden met Moskou? Maar daar staat toch weer tegenover, dat Brandt, kort voor zijn intrede in liet Westduitse ka binet. enige malen zeer vertrouwelijke besprekingen heeft gevoerd met de Russische ambassadeur in Oost- Duitsland. Abrassimow. Duidelijk is dit alles nog niet. Op zichzelf gezien is de „grote coalitie" wel t ypisch - Duits, namelijk wat &1 te „dik". Maar het is toch niet ondenkbaar, dat deze geweldige muur van regeringskracht het scherm is waarachter de plannen schuilgaan. Hoessein valt fel uit tegen Arabische landen Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond in een toespraak via radio-Amman bepaalde Arabische landen ervan beschuldigd gemene zaak met Israël te maken. Zy stre ven met Israël hetzelfde doel na: de vernietiging van Jordanië. Ons volk, aldus de vorst, staat op het ogenblik niet bloot aan agressie van onze vij and (Israël) maar aan de aanvallen van onze Arabische broeders. Hij doelde hierbij klaarblijkelijk op Egyp te en Syrië, die na de Israëlische aanval op het Jordaanse grensdorp Sammoe, op 13 nov., felle kritiek op de koning hebben geleverd. Koning Hoessein riep de Arabieren op Jordanië materiële en morele steun te geven tegenover „het Israë lische gevaar". Israël treft voorbe reidingen voor expansie door het uit buiten van de huidige politieke ver warring in de Arabische wereld, zo meende hij. De Egyptische strijdkrachten in Jemen, vervolgde hij, doden onze broeders in plaats van te strijden tegen de vijand. De commando's die in Israël sabotagedaden plegen stel len zich ermee tevreden enkele auto's en treinen op te blazen, in het ge heim Jordanië binnen te komen en dan te vluchten, daarbij de gevolgen van hun aanslagen overlatend aan de Jordaniërs. Tijdens de drie Jaar dat ATS bruik baar zal zijn, zullen nieuwe ideeën betreffende de communicatie vat sa tellieten beproefd worden. Pichard ziet de ATS als „een echt schakel bord in het heelal". Ver van elkaar verwijderde stations in Japan, Australië en de VS zullen proberen gelijktijdig berichten via de satelliet te verstu ren. Vliegtuigen die buiten het bereik van stations op aarde zijn zullen via ATS radiosystemen beproeven welke beogen hen voortdurend in contact met vliegvelden te houden. Ofschoon de satelliet in staat is kleuren T.V. en 1200 telefoon ge sprekken tegelijk te verzorgen, zal de ATS niet commercieel gebruikt worden. Wel is het de bedoeling dat indien de ATS betrouwbaar blijkt, deze kennis later te gebrui ken voor commerciële communicatie satellieten. In de komende vijf Jaar zullen in totaal vijf ATS-satellie- ten worden gelanceerd. Steeds groeiende achterstand Het bedrag van 350 miljoen gul den per Jaar dat in Nederland wordt uitgetrokken voor wetenschappelijk onderwijs en onderzoek, staat in een wanverhouding tot de enorme opga ven waarvoor Nederland op weten schappelijk gebied is gesteld. Dit verklaarde de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State, oud CNV-voorzitter en „bouwcurator" van de Rijksuniversiteit in Utrecht op een persconferentie ter gelegenheid van het besluit van het college van curatoren, alle alfa-faculteiten van de Utrechtse universiteit over te brengen naar het nieuwe universi teitscentrum „De Uithof". De door de universiteit voor 1967 gemaakte plannen ten behoeve van De Uithof, de universiteitsgebou wen in de binnenstad en de drie academische ziekenhuizen in Utrecht, vergen een bedrag van 68 miljoen gulden. Op de begroting- Cals is echter voor die Utrechtse uni versiteit maar 38 miljoen uitgetrok ken, zodat curatoren nog voor kerst mis van dit Jaar zeer ingrijpende beslissingen zullen moeten nemen met betrekking tot het prioriteiten schema. Van de genoemde 68 miljoen gul den was alleen al voor de dierge neeskundige faculteit (de enige in Nederland) een bedrag van 23 mil joen gulden nodig. Voor deze facul teit wordt per jaar echter maar ze ven miljoen gulden extra beschik baar gesteld. De bouw van woningen en wegen is zeker zeer belangrijk, aldus de heer Ruppert, maar de voortgang van wetenschappelijk onderwijs onderzoek is voor Nederland van be slissende betekenis. Als Utrecht ook in de toekomst als basisbedraj slechts 30 miljoen gulden krijgt toe gewezen, moet de universiteit wach ten tot het jaar 2000 voordat alle huidige urgente plannen zijn gere aliseerd. Daarbij is dan geen reke ning gehouden met de eisen die de toekomstige ontwikkelingen van wetenschap zullen stellen! Het Nederlandse volk zal enorm achterop raken, zo zei de heer Rup- part: de achterstand wordt steeds groter. We houden de ontwikkelin- niiet eens bij. (Soort-gelijke ge luiden waren geruim te tijd geleden te beluisteren in Leid ens Universi taire kring. Red. LD.). Bankbiljetten Nederlandsche Bank verliest kort geding De Nederlandsche Bank heeft een kort geding verloren, dat zij tegen C. en A. en De Telegraaf had aan gespannen over de afbeelding van bankbiljetten van tien gulden in ad vertenties van C. en A. De president van de rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, wees de vordering van de bank af op grond van de auteurs wet die had gevraagd C. en A. te verbieden afbeeldingen van bankbil jetten voor reclamedoeleinden te ge- biuiken en De Telegraaf in adver tenties deze afbeeldingen te laten voorkomen. De Bank had gesteld dat zij het auteursrecht heeft op door haar uitgegeven bankbiljetten. In de overwegingen van zijn von nis zei de president de zienswijze van gedaagden te delen dat hier van toe passing is artikel 11 tweede lid van de auteurswet 1912. Dit houdt in dat geen auteursrecht bestaat op hetgeen door of vanwege de openbare macht openbaar is gemaakt, tenzij dat recht hetzij in het algemeen bij wet of anderzins is voorbehouden. Zo'n voorbehoud is niet gemaakt. Kleine aanvoer in IJmuiden Na al een week lang slecht weer kon het geen verbazing wekken, dat de afslag in IJmuiden het gisteren moest stellen met slechts 14 schepen, die tezamen 560 kisten vis en 5 stuks stijve kabeljauwen aanvoerden. Er waren 20 kisten wijting, 10 kisten gul en kabeljauw, 240 kisten schol, 10 kisten tarbot. 20 kisten diversen en 13.000 kilo tong. Het kleine beetje, dat er was, bracht veel geld op. Bij gebrek aan schelvis noteerde wijting tot f62. per kist en de schaarse gul noteerde tot f 81-per kist, terwijl voor ka beljauw tot f 175.per 125 kg. werd betaald. Schol liep tot f 90.per kist en de tongen varieerden van f 7.68 tot f 4.51 per kg. Van zee kwamen alleen maar stormberichten. Vooral in de Ierse Zee was het bijzonder slecht, maar ook op de Noordzee kon geen net over boord worden gezet. Nieuwe secretaris generaal van Wereldraad: De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake, is in functie getreden en heeft reeds terstond de Amerikaanse politiek in Vietnam gehekeld. Sprekend over het gevaar van uit breiding van de oorlog in Vietnam, heeft de 60-Jarige dr. Carson Blake op een persconferentie gezegd, dat hoe langer de oorlog in Vietnam voortduurt, hoe groter het aantal slachtoffers en hoe groter de druk wordt om er tot het einde mee door te gaan in plaats van er mee op te houden. „Enkele kansen op vrede zyn ge mist ik geloof niet met opzet. Maar soms luistert men niet en soms hoort men niet wat men niet wil horen". De opvolger van dr. W. A. Visser t Hooft sprak de hoop uit, dat dc oorlog in Vietnam zo snel mogelijk in omvang zal afnemen en dat de weg naar de conferentietafel gevon den zal worden. Dr. Blake merkte nog op, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek de neiging had gehad zich te lang te baseren op „een simpele oppositie tegenover de uitbreiding van hei communisme". De vraagstukken van armoede en het rassenvraagstuk MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Servies voor Prinses Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zullen van de Soester bevolking een zilveren theeservies krijgen als hu welijkscadeau. Het oranjecomité dat f2715.60 voor dit doel heeft ingeza meld. heeft een servies gekocht van Hongaars handwerk, bestaande uit o.m. een theepot, suikerpot en melk kan. Dit overeenkomstig de wens van de Prinses. Onderscheiding Vice-admiraal b. d. P. Cool van de Koninklijke Ma rine is door de Amerikaanse minis ter van Defensie MacNamara, be noemd tot ridder in het Legioen van Verdienste. Tijdens een plechtigheid in de Amerikaanse ambassade in Den Haag ontving vice-admiraal Cool' de bij deze onderscheiding be horende versierselen uit handen van de Amerikaanse ambassadeur. de lieer Tyler. Gehandicapten De Commissie Samenwerkende Gehandicapten Or- ADVERTENTIE ALLE SOORTEN LICHTRECLAME STAR - NEON j VRIJBLIJVEND ADVIES EN ONTWERP tel. 34964 ganisaties, bestaande uit leden van de hoofdbesturen van de Algemene Nederlandse In valid enbond. Amster damse Invalidenbond, Nederlandse Katholieke Ivalidenbond, heeft in telegrammen aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de voorzitter en leden der Twee de Kamer namens 12.000 georgani seerde gehandicapten en hun gezin nen, dringend verzocht te bewerkstel ligen, dat de invoering van de wet zware geneeskundige risico's de hoog- stre prioriteit verkrijgt. BUITENLAND Overleden Het laatste nog in leven zijnde kind van de zaterdag in Pittsburg geboren vij fling, (allen meisjes) Ronie Sue Aranson, is gis teren overleden. Twintig rode zegels Een Noord- amerikaanse filatelist heeft op een postzegelveiling in Frankfort 620.000 mark neergeteld voor een vel van 20 rode zegels. De als het „vel van Sak sen" bekend staande postzegels wer den in 1850 uitgegeven. De 2 bij 2 cm grote zegels hadden toen een waarde van 60 pfennig. Sneller water Een Duitse che mische fabriek heeft een stof sa mengesteld die de wrijving tussen moleculen water vermindert en het water dus sneller doet stromen. Ge bleken is dat een brandspuit water dat met de stof is vermengd bijna 20 meter hoger brengt dan normaal, by geiyke druk. Zonder medische hulp De Grie- De noodzaak bestaat, zo zei ds. Blake, dat de Wereldraad van Ker ken en de R.-K. Kerk het vraag stuk van de vrede en andere grote problemen tezamen bestuderen. De dialoog tussen de twee heeft naar de mening van dr. Blanke „een nieuwe en hoopvolle keer genomen sinds het tweede Vaticaanse concilie". un óe QjKËi Je. Pepemotenbal Volle Evange lie-zending Spr. dhr. J. zyistra, 10 uur Hogewoerd 175Wachttorenstudie van Jehovab's getuigen, 4 en 5.15 uur nam. Openbare lezing 2.30 en 5.15 uur Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. Oude Vestkerk: Intrede ds. J. E. Brederveld (ziekenhuispredikant Oer. Kerk), 7 uur nam. Rapenburg 10: Tienersociëteit Dis- Aula Du Rleuschool: Ch. de Bourbonhof: Elektronlcaclub Hogewoerd van Jehovah's getuigen, (.zo nam. Ons Huis (Hooigracht 58): Officiële opening gebouw Prot. Chr. Ver. Phila delphia, 3.30 uur nam. Stadhuis wachtkamer trouwzaal Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, 7—8 uur nam. urgerljconcert „Sempre Crescendo" WOENSDAG Doopsgezinde Kerk: Avondgebed. 7.30 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw, 46 uur nam. Universiteit: Centre culturel Fran cais. over Léon Bloy, de pelgrim vnn het absolute, 8 uur nam. Als er geen akkoord komt Fondsen moeten 6,25 voor de dokter betalen (Van onze Haagse correspondent) Als de fondspatiënten na 1 januari zeli de dokte? zouden moeten betalen in geval van een breuk tussen zie kenfondsen en hulsartsen, dan zou den zU van de f8— die dit gemid deld voor een bezoek kost, f 6.25 van de ziekenfondsen moeten terugkry- gen inplaats van de veel genoemde f 5.—. Dit valt af te leiden uit het feit dat de ziekenfondsen zich tegen over de artsen al eerder bereid heb ben getoond in 1967 f25.per ver zekerde voor huisartsenhulp uit te geven, waarby zy rekenen met ge middeld vier bezoeken per jaar aan de dokter. Dit schryft de Haagse arts Kik kert in het vakblad „Medisch Con tact", in een artikel waarin hy nog eens omstandig uiteenzet welke de achtergronden en argumenten zyn van de omstreden honorariumeisen van de Landeiyke Huisartsen Ver eniging. SINT GEEFT BLOED DONDERDAG Dlaconessenhuls (Kapel): Afschel ds. J. de Wit als zlekenhulspredlkt. Installatie drs. H. W. Hemmes, 8 t Hogewoerd 175: Dienst vergader! van Jehovah's getuigen, 7.25 nam. W. de Zwijgerlaan 105: B&hai) spreksavond. 8 uur nam. VRIJDAG Petruszaaltje (Lammenschanawn Ledenvergadering „De Natuurvrlen Rapenburg 10: Tionersociëtelt 't Den Burcht: Selshlp Fryal&n. 8 Aula Loui6e Collgny-h.b*. Wals* kendheldsavond Interscholaire 0^. tactcommlssle, 7.30 uur nam. Oude Vest 13: Evangellesatle Ctu,. tengem. „Ecclesia", 8 uur nam. j BIOSCOPEN Luxor: „Geheim agent district ,-I 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De rode baret", 14 Jaar. ij gelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zon, 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. c Studio: „Ik, een vrouw", 18 Jt Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zom" 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. (maandag deceber één avondvoorstelling). D Camera: „Le lit it 2 places", 18 J^d Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zoa 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. (maand» december één avondvoorstelling), g, Lldo: ,,'n Tikkeltje getikt", 14 ]i« Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zonu. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. (maandaf december één avondvoorstelling). TENTOONSTELLINGEN De Ruif (Janvoesensteeg 69): PtO( pen ten toonstelling Carla Klein, (n opend dageiyka 10 uur voorm. uur nam. behalve zaterdag en eon^" t/m 7 december). d< le' Galerie Walenkamp (Nieuweteeg 1 Tentoonstelling Ad Dekkers. Geojx o „U, "jw Lakenhal: Tentoonstelling „Prakr0 grafiek uit de 19de eeuw". Werkd uur roorm. 4 uur nam.; rond. P uur nam. (Tot 12 december). Bil Legermuseum (Pesthuislaan): P1 uitzondering van zaterdag van 10-hu (zondag 1-5 uur) Rijksmuseum voor Volken imii. Tentoonstelling van Japanse leutoonstelling van Japanse prent van Kyöeaï. Dagelijks 10 17 'a Zondags 13 17 uur tz. Votkeatui^1 RUksmu (Steenstraat 1) Dag 10-17 dags 13-17 uur Rijksmuseum voor da geachladiL der natuurwetenschappenDag l 'iu rond 1-4 uur «a Zwellandlaan 5: Filiaal Blbllotbbe' Reuvens: Tentoonstelling Kunstenaarshuisvesting Jo< pend maandag vrijdag 9—12 Geopend maandag, dinsdag. 9—12 uur voonn. (tot 31 december). Avond- en nachtdienst der apothei* Tol Breest Smallenurg te Leiderdorp waargenomen door de Zuider theek. De Oegstgeestse Apotheek ls ex opend. aa Weekelndedlenst Leldse hulsar Tot zaterdagmiddag 12 uur dB men de eigen hulsarts te raadplel Na zaterdagmiddag 12 uur men voor spoedgevallen dokterst foon 2 2 2 2 2. BU reen gehoor van uw bnlsart] specialist (of diens waarnemers)1 op dokterstelefoon 22222. I ken zaten vrywel zonder medische hulp. Uit protest tegen een wetsont werp tot regeling van hun salarissen en pensioenen, dat naar hun oordeel onvoldoende tegemoet, komt aan hun eisen, hielden de 17.000 dokters, tandartsen en apothekers een 24- uursstaking. Alleen in noodgevallen werd geholpen. Gesloopt Het Duitse passagiers schip „Hanseatic". dat op 7 septem ber in de haven van New York door brand werd verwoest is gisteren aan de sloper verkocht. De „Hanseatic", die voor ruim 13 miljoen gulden was verzekerd, kon niet meer worden hersteld omdat de reparatiekosten meer zouden bedragen dan de waar de van het 36 Jaar oude schip. Vrijgelaten— De Amerikaan Gil more. beschuldigd van deviezen- smokkel in de Sowjet-Unle, is giste ren in vryheid gesteld tegen betaling van een borgsom van 10.000 roebel. Dit bedrag is betaald door de Ame rikaanse ambassade in Moskou. De Amerikaan Wortham, die tegeiyk met Gilmore werd gearresteerd, blyft gevangen. Hy zou niet alleen devie zen gesmokkeld hebben, maar ook kunstvoorwerpen hebben gestolen. Orde van Lenin Maarschalk ZJoekow, destijds zowel door Stalin als Chroesjtsjow aan de dyk gezet, is gisteren op zyn 70ste verjaardag onderscheiden met de Orde van Le nin. ZJoekow, die minister van De fensie is geweest en in de laatste wereldoorlog bevelhebber van de Rus sische legers aan het westeiyke front was. heeft een belangryke rol ge speeld by de ontzetting van Moskou, I kliniek, bloed gegeven voor het dat door de Duitse troepen werd be- Nederlandsche Roode Kruis. Hoe- legerd. wel hij volgens de voorschriften HAAGSl; ZONDAG 4 DECEMBER I Kon. Schouwburg, 14.00 uur, h! sche Comedie, Je kunt nooit weti MAANDAG 5 DECEMBER j k Kon. Schouwburg, 20.15 uur, K sche Comedie. School voor vrou1 01 DINSDAG 6 DECEMBER j 01 Kon. Schouwburg, 20.16 uur, E Balletfestival voor de Jeugd. WOENSDAG 7 DECEMBER Kon. Schouwbxirg. 20.15 uur, I Comedie, Don Jxian ln de hel. Diepenheim1 Bezwaarschrift van de Prins niet aanvaard^ wegens zijn leeftijd niet meer als donor mag optreden de maxi mum leeftijd is 65 jaar werd voor de eeuwig jonge bisschop een uitzondering gemaakt. De gemeenteraad van het Ov| selse plaatsje Diepenheim heeft teravond een bezwaarschrift Prins Bemhard afgewezen. De 11 had door zyn thesaurier bezw J laten maken tegen het nieuw» stemmingsplan dat de toekom uitbreiding van Diepenheim met lows beoogt. Hierdoor wordt de" ?eiykheid geschapen tot bungif11 bouw naby het landgoed Wai+tui dat wordt bewoond door P#4 1 Armgard en dat sedert 1952 dom is van de Prins. '-ja In overeenstemming met cto1 streekplan Twente is de beboif1}3 geprojecteerd op een afstand vaPiv' tot 300 meter van het kasteel/1®.4 landgoed Warmelo voelt dit alrrs'< aantasting van de privacy, tiLai bovendien wordt gevreesd dataar plattelandskarakter van Diepe Oude door vestigingen van elders t aa ren zal gaan. Me Vanuit de raad werd gestelferd de bebouwingsafstand voldthaj moet zorden geacht om het beauro] karakter van het landgoed bncul te doen biyven en verder da&ar Diepenheim se bevolking altydjctei soheidenheid heeft weten op te eer gen ten ftanzien van de koniifen familie. n v irop

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2