Fasson vestiging in Hazerswoude Kerstkaartenactie Gem. Bedrijfstechn. School Voor ruim 45 miljoen aan niet goedgekeurde kredieten Sint-Nicolaasbal BAMBOE Uw favoriete SHAVE-lotion Promoties Groot tekort aan finmiddelen 'nLange De Kuyper Boerderij Meerrust Warmond 1» VRIJDAG 2 DECEMBER I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA „Mem" roepen drie Afrikaanse kinderen ADVERTENTIE „Mem roepen drie Afrikaanse kinderen ais ze op nun klom pen van school komen en met „mem" bedoelen zij dan mej. Trijntje Beimers, oud-verpleegster van het Diaconessenzieken- huis in Leeuwarden. Twaalf jaar geleden vertrok zij naar Ta- tanda in de Afrikaanse staat Tanzania om daar als verpleegster aan het werk te gaan bij de Ufipa-stam, een Afrikaanse stam, die nog onder zeer primitieve omstandigheden leefde. Oud-diacones ging pionieren Daar kwam zij tot de verbijste rende ontdekking dat zeer veel pas geboren baby's stierven. Als bij de geboorte van een baby de moeder sterft, wacht bij de Ufipa's het pas geboren kindje namelijk een zelfde lot. Het kleintje wordt niet of zee slecht verzorgd, de levenskansen zijn heel klein. Daarom adopteerde Trijntje Beimers drie Ufipa-baby's, drie kindertjes, die nu inmiddels zijn opgegroeid tot gezonde en le venslustige rakkers. Trijntje Beimers uit het voor deze drie kinderen zo verre Nederland is nu hun moeder; hun eigen Ufipa-moeders zijn bij hun geboorte overleden. Hospitaal Toen Trijntje Beimers twaalf jaar geleden in Tatanda aankwam, ging zij wonen zoals de Ufika's, namelijk in een lemen hut. Nu is er in Ta tanda een door haar geleid hospitaal voor veertig patiënten, ze ontfermt zich ook over moederloze baby's, die twee tot drie jaar in haar woning blijven om daarna terug te keren naar de familie. Er is in Tatanda geen arts, ook die functie wordt door Trijntje vervuld. En terwijl zij eigenlijk zou moeten rusten, houdt zij lezingen over haar werk in Tatanda om geld in te za melen voor een kindertehuis voor de baby's, die anders zouden sterven. In de afgelopen zomer was Trijn tje Beimers met verlof in ons land om in begin november weer terug te keren naar haar „kinderen". Zij hield toen vele lezingen en kwam ook een keer voor de televisie. Haar indringende en tegelijk aangrijpen de relaas over de nood in Tatan da, waar zij o.a. werkt onder de Bantoenegers, was voor de leerlingen van de Gem. Bedrijfstechnische School in Leiden aanleiding om dit jaar de opbrengst van de bekende kerstkaartenactie te bestemmen voor het stichten van een weeshuis in Tatanda. Tekenen en kleuren Nadat het kerstverhaal in school was verteld, zijn de ruim 300 leer lingen enthousiast aan het tekenen en kleuren gegaan. Vier daarvoor in aanmerking komende tekeningen, zij zijn ontworpen door Ton Hoo- genboom, Richard Pieterse, Bert Ba- relds en Jilles van Soest, zijn thans in kleurendruk uitgevoerd en zullen as. maandag „de verkoop ingaan". Het zijn wederom de leerlingen, die deze verkoop ter hand nemen. In Leiden, in Katwijk, Voorhout, Voor schoten, en overal waar leerlingen wonen. Werden bij vorige acties steeds 8000 mapjes van vier kaarten in omloop gebracht, de grote belang stelling, welke voor een kerstkaarten bestaat, heeft doen besluiten, dat het er dit jaar 9000 zullen zijn. Zij wor den verkocht voor f 1,- per mapje, terwijl men e ookz kan bestellen via gironummer 104190 t.n.v. de heer J. G. Tokkema in Leiden. Achtste maal technische School zich ander charitatief doel in zetten. De eerste maal was dit voor de actie „Red een kind", terwijl reeds tot twee maal toe het Albert Schwe-it zerdorp de inzet een deze actie was. Een actie, waarvan de opbrengst steeds schommelt om de f 5.500. Ter stimulering van de verkoop wordt in de school van deze actie een wedstrijdelement verbonden. Leerlin- ADVERTENTIE Voor Juwelier Horloger V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Kinderfantasie Hoe een leerling van de Gem. Bedrijfs technische School de vlucht naar Egypte" zag. gen, die voor f 200,- aan kaarten heb ben verkocht, adopteren een baby uit Tanzania. Een bedrag, waarvoor een jaar lang in dit land een baby kan worden gekleed en gevoed. Maandag 21 december sluit de actie De heer J Dooge, geboren in 's-Hertogenbosch en thans wonende in Edmonton, Alberta in Cana da, werd aan de Leidse Universiteit bevorderd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefsohrift getiteld „The stratigraphy of an Upper Devonian carbonate-shale transition between the North and South Ram rivers of the Canadian Rocky Mountains". Promotor was prof. dr. A. Brouwer. De heer C. M. Schuiten, gebaren in 's-Gravenhage en thans wonende in Leidschendam, werd bevorderd tot doctor in de faculteit der letteren op een proefsohrift getiteld „Contribu tion a l'étude des termes militaires Francais en Néerlandais". Promotor prof. dr. L. Kukenheim. Op 1 november (nog) geen fiat op 45 Leidse raadsbesluiten Nog voor de Leidse begroting in behandeling komt donderdag bieden B. en W. de raad een nota met bijlagen aan, waarin een schema wordt ontwikkeld van de voorberei ding en uitvoering van toekomstige kapitaalwerken. In deze nota zijn o.a. de geraam- ADVERTENTIE flinke scheut De Kuyper Jenever een groot glas; bijvullen met ge- on water (sodawater of tonic. Daarbij een paar stukjes ijs. Probeer het ook eens. Misschien hebt U wel dezelfde smaak als de Fans-Cana- dezen. Op terrein langs Rijndijk In Hazerswoude komt een vestiging van Fasson Neder land N.V. Op een groot stuk grond aan de Rijndijk worden de voorbereidingen getroffen voor de bouw van een com plex, waarvan de bestemming op het ogenblik nog niet be kend is. Fasson Nederland N.V. in Leiden kon vanochtend niet mededelen of er op het stuk grond produktieruimte, kantoorruimte dan wel maga zijnen gaan verrijzen. Fasson Nederland N.V. is een dochter onderneming van een Ameri kaans bedrijf, dat op het ogen blik met een hoofdkantoor en een fabriek aan de Lammen- schansweg in Leiden zetelt. Het bedrijf legt zich toe op de produktie van zelfklevende pa pieren, films en foliën. Vorige week is de grondtransactie tussen de Hazerswoudse aannemer F. de Boer en Fasson Nederland NV tot stand gekomen. Er zijn ook al besprekingen geweest tussen het be drijf en het gemeentebestuur van Hazerswoude. Hoewel er over de aard van de bebouwing volgens de di rectie van Fasson nog niets kan wor den meegedeeld, staat het wel vast, ADVERTENTIE Telefoon 01711—851 presenteert a.s. ZATERDAG 3 DECEMBER groot met het METEOOR KWARTET. IEDERE BEZOEKER ontvangt op vertoon van entreebewijs een attractie. Tot 4 uur 's nachts geopend. dat begin volgend jaar met de bouw van het complex zal worden begon nen. De grondverkoop aan Fasson is mogelijk geworden doordat aanne mer De Boer aan de andere zijde van de Rijndijk (dus aan de zijde van de spoorlijn Alphen aan den RijnLeid den) twee nieuwe boerderijen heeft gebouwd ter vervanging van twee ou de boerderijen, die langs de Rijndijk stonden. Deze panden zijn nu ge sloopt en bulldozers en draglines zijn bezig met het grondwerk. Slopen Het terrein loopt over een lengte van ongeveer 100 meter langs de Rijndijk. Binnen afzienbare tijd zul len nog enkele panden aan de Rijn dijk onder de slopershamer vallen ten behoeve van de vestiging vah Fasson, Het betreft onder meer het pand Rijndijk 88 (naast het Parochiehuis) met de daarachter gelegen onbe woonbaar verklaarde woning. In de toekomst zo deelde men ons vanochtend namens de gemeente Hazerswoude mee zullen aan de overzijde van Rijndijk 12 flatwonin gen verrijzen ter vervanging van de panden, die moesten wijken voor de industrialisatieplannen. Burgemeester C. G. Dobben de Bruyn, die wij vanochtend om com mentaar vroegen, zei uiteraard ver heugd te zijn over de vestiging van Fasson in zijn gemeente. Ook hij kon nog geen mededelingen doen over de aard van de vestiging omdat de plannen zich nog in een zeer pril stadium bevinden. Dat is ook de me ning van de directie van Fasson, die wel wilde vertellen dat de expansie mogelijkheden in Leiden zeer beperkt zijn. Het bedrijf heeft daarom be sloten de blik te richten buiten Lei- 1967 is >r 1968 m volgen- 1967 ge- de uitgever voor de jaren 1967, 1968 en 1969 en volgende jaren aangege- Het totaal van de In het overzicht voorkomende kredieten bedraagt f373.862.000, waarvan voc geraamd f36.057.000,-, v( f85.305.000,- en voor 1969 de jaren f 252.500.000,-. Voegt men bij de voo raamde som ad f36.057.000,- nog die uitgaven voor goedgekeurde en in uitvoering zijnde werken in de ko mende periode na 12 maanden ad f23.108.708,-, dan komt men voor 1967 op een totaal bedrag van f59.165.708,-. Hierbij komt nog een bedrag wegens goedkeuring van kre dieten waartoe die raad besloten heeft maar welke thans nog niet zijn goedgekeurd. Hoe groot dit bedrag zal zijn, is in de bestaande omstan digheden zelfs niet bij benadering te schatten (het totaal bedrag van de niet goedgekeurde kredieten be draagt thans f44.648.556,-). ADVERTENTIE VERIOVINGSRIHOEI DESIRÉE Een gedeelte van het terrein, waarop volgend jaar een vesti ging van het Amerikaanse bedrijf Fasson komt. (Foto LD/Holvast) Niet akkoord Op 1 november 1965, zo delen B. en W. de raad mee, waren 28 raads besluiten tot het verlenen van kre dieten voor de uitvoering van wer ken enz. tot een totaal bedrag van f 34.389.426 niet door Ged. Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, ter wijl dit op 1 november 1966 met 45 raadsbesluiten tot een totaal be drag van f44.648.556,- het geval was. Deze lijst hebben wij reeds gepubli ceerd. Van 1 november 1964 1 novem ber 1965 werd een bedrag van f 22.000.000,- aan financieringsmid delen ontvangen en van 1 november 1965 1 november 1966 slechts f 13.281.000. De op 1 november 1965 Ingevolge artikel 7 van de „Wet kapitaaluitga ven publiekrechtelijke lichamen" op gemaakte staat, aangevende de li quiditeitspositie van de gemeente met inachtneming van de verhoging van de kasgeldnorm ad f 5.200.000,- gaf per saldo een overschot aan van f 12.626.079,-, terwijl deze staat op 1 november 1966 een tekort te zien gaf van f6.191.550,-. Dit grote nade lige verschil ad f 18.817.629,- wordt in hoofdzaak veroorzaakt, doordat tot op heden nog geen financierings middelen beschikbaar werden gesteld voor op het tijdstip van de inwer- Jeugdparlement discussieert over ontwikkelingshulp Terwijl in Den Haag de „grote po litiek" werd bedreven hebben de po litici van het Leidse jeugdparlement het elkaar gisteravond moeilijk ge maakt met een door de C.H.-fractle ingediende nota over de ontwikke lingshulp. Het bleek een onderwerp dat het jeugdparlement zwaar op de maag lag. Langdurige betogen werden af gewisseld met felle, vaak persoon lijke interrupties. Er werden twee tegen-nota's (in de vorm van moties) Ingediend,, die aan het eind van een avond debatteren in de Leidse raad zaal eenzelfde lot beschoren bleek als de oorspronkelijke door „minister" Loek Schipper verdedigde nota; ver werping. De oorspronkelijke nota be stond uit tien punten waarvan de voornaamste waren: 1) Het LJP is mening, dat het vraagstuk van de ontwikkelingshulp urgent is en dat bezwaren als „het Is geld gooien in bodemloos vat", op christelijke en etlsche gronden verworpen dienen te worden; 5) er moeten faciliteiten worden geschapen voor hen, die enige jaren aan werk in de ontwikkelings landen hebben deelgenomen: zfj, die drie jaar aan werk ln de ontwikke lingslanden hebben besteed, hoeven geen dienstplicht meer te vervullen. De JOVD-fractie was gisteravond sterk ln de oppositie. Zjj diende een eigen nota in, die zoals gezegd evenals een lijvige nota van de ARJOS werd verworpen. Voorzitter A. Dronkert besloot dan ook aan het eind van de zitting mej. J. van Har ten (ARJOS) en H. Mechelink (JOVD) te benoemen in een commis sie, die aan het eind van het parle mentaire Jaar een uitgebreide nota de ontwikkelingshulp gaat in dienen. Correspondentie J. H. L. te L: Het ls uw goede recht om met mr. R. Gerrits van mening te verschillen, r wij kunnen er moeilijk aan be ginnen om deze discussie in onze ko lommen op te nemen. Vrijwel elk verslag van een politieke vergadering zal wel op tegenkanting stuiten, doch het ls volstrekt onmogelijk deze pole miek in om Blad te verwerken. kingtreding van de centrale finan ciering reeds aangevangen werken en voor consolidering van vlottende schuld. Slechts een sehema Met nadruk wijst het College de raad erop, dat aan het thans opge maakte schema van de voorberei ding en uitvoering van toekomstige kapitaalwerken niet de betekenis van een werkprogramma kan wor den toegekend, doch dat het alleen maar een overzicht geeft van de wer ken, die ln 1967 en volgende jaren noodzakelijk tot stand zouden moe ten worden gebracht en ook technisch tot stand zouden kunnen worden gebracht Indien het RUk de financieringsmiddelen beschikbaar zou kunnen stellen. Van het totaal voor 1967 genoem de bedrag ad f 59.165.708,- zal naar B. en W. vrezen ln de praktijk slechts een zeer klein gedeelte gerealiseerd kunnen worden Voor de Jaren 1968 en 1969 heb ben B. en W. een bedrag van vijf tig miljoen gulden geraamd voor in die jaren te betalen termijnen voor de bouw van een nieuwe elektrische centrale. Een investering, welke een geheel afzonderlijke plaats dient in te nemen ln het stelsel van de cen trale financiering. Moeilijk De thans heersende financiële om standigheden, zo wordt in de nota. gezegd, plaatsen B. en W. voor zeer grote moeilijkheden, omdat op de lijst van niet goedgekeurde wer ken, zowel als op het schema van voor 1967 geraamde kapitaalsuitga ven, werken voorkomen, die onmoge lijk achterwege kunnen blijven. ADVERTENTIE PIERROT JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3