Er hards politieke drama V erwondingen Machteloos tegen de intriges van de partij-politiek WERELDRAAD VAN KERKEN OVER BESTAND Eigen bureau Tweede Kamer Vervolg van pag. Oppositie woedend over houdingK. V.P. Paus laat zich niet beïnvloeden in zaak geboorteregeling SINTELBERC IN WALES IS WEER IN BEWEGING m MET EEN ENKEL WOORD HAAGSE AGENDA PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 2 DECEMBER 1| Een functionaris van de Wereld raad van Kerken heeft er op aange drongen, dat de bestandsperiodes in Vietnam zullen worden uitgebreid en wel lang genoeg „om als afkoelings periode te dienen" en „het aftasten van de mogelijkheden tot onderhan delingen" mogenlijk te maken. Dr. O. Frederick Nolde, directeur m de commissie van de Wereldraad m Kerken inzake internationale aangelegenheden, heeft deze oproep gisteren gericht aan minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk van de V.S. en aan ministers van Buiten landse Zaken van andere landen Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia" 8 uur nam. Rapenburg 10: St. Nlcolaas-ln- je. Pepernotenbal lie-zendlng Spr. dhr. J. Zijlstra, 10 Hogewoerd 175: Wachttorenstu van Jehovah's getuigen. 4 en 5.15 i Ludwig Erhard werd op 4 februari 1897 in Fürth (Beieren) geboren. Hij was het vijfde en voorlaatste kind van een textielhandelaar; zijn moeder was de dochter van een ambachtsman. Al voor de eerste wereldoorlog behoorden de Erhards in Fürth tot de beter gesitueerde fa milies. De kinderen voelden zich geborgen in e en goed burgelijk milieu, zoals er zovele waren. Voor nieuwigheden was nauwelijks begrip en Ludwig had even weinig met de toenmalige ,,Wandervögel" op, als met de provo's van nu, voor wie hij een uitgelezen verzameling uiterst onvriendelijke bijnamen paraat heeft. I get, het staatsstuk dat zijn politieke doodvonnis werd. De deelstaten wei gerden de door de bond verlangde I bijdrage uit de geïnde inkomsten - j belasting te betalen. Het gat bleek niet te dichten dan alleen door be- In de eerste wereldoorlog was Erhard soldaat. Hy bracht het tot onder- I lastingverhoging. De liberale coalitie- officier, liep vlek-typhus op in Roemenië en werd ernstig aan zyn been genoten weigerden in de verhoging gewond in Yperen. Hü was geen fanatiek soldaat. toe te stemmen en traden uit het De verwondingen maakten het hem onmogelyk dagenlang in de winkel kabinet. Erhards val was toen slechts van zün vader te staan. Hij besloot daarom naar de handelsschool te gaan, waar hij in de klas zat met een buurmeisje, met wie hü in 1923 in het huwe lijk trad en nog steeds getrouwd is. Na de handelsschool volgde de universi teit. Erhard studeerde in Frankfort economie, sociologie en filosofie, zonder lid te worden van een van de studentencorpora. gave om de onvermüdelüke spannin gen die zü opriepen uit de weg te ruimen. Generaal De Gaulle liet hü büv. weten, dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag niet kon verhe len, dat de Bondsrepubliek voor het belangrijkste deel in zijn verdediging op de VS aangewezen was. Verder maakte hy duidelyk, dat de Duitsers niet van plan waren zich aan de Franse president met huid en haar te onderwerpen. Deze onhulling be zorgde Erhard de van toen af regel rechte tegenwerking van de steeds actief blijvende tegenspeler: oud kanselier Adenauer. Twee kampen ontstonden. De „Gaullisten" en de .Atlantici" bestreden elkaar op leven en dood en de buitenlandse politiek stagneerde, bleef daarna geheel ste ken in een niet eindigend krakeel. kwestie dagen. In de jaren twintig ging Erhard naar Neurenberg om daar voor 150 Mark in de maand aan een econo misch instituut te gaan werken. In 1942, toen het instituut een proces door de nazi's wachtte, besloot Er hard zün eigen bureau op te rich ten. Hier werkte hy tijdens de twee de wereldoorlog onopvallend door. Hij bleef buiten het nazi-gebeuren en zo konden de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten hem dan ook uitkie zen als economisch raadgever. Erhards grote dag was de 20ste Juni 1948, toen hy de geldsanerings- plannen doorvoerde. Van dat mo ment af werd zün naam gemaakt en steeg zün roem met de dag. In het eerste kabinet-Adenauer, dat in 1949 werd gevormd, was Erhard een van de sterkste figuren. Het viel nauwe- lüks op, dat alles wat Erhard na de succesvolle 20ste juni 1948 deed, in feite uiterst vaag was. Evenmin als hü een werkelük leider van het mi nisterie van Economische Zaken was (dat hü meer dan 14 Jaar bestuurde) hadden zün toespraken en referaten isoleerbare kernen. Zü overtuigden echter door het enthousiasme waar mee ze werden gebracht. De rugge- graat van het ministerie werd intus sen gevormd door prof. Müller-Ar- mack die de vader van de „sociale markt-economie" was geweest, een theorie die een „derde weg" wilde zün tussen kapitalisme en collecti visme. Het is zonder twyfel Erhards verdienste geweest, dat hü deze eco nomische theorie tot de züne heeft gemaakt en hem in de juiste situa tie in de praktük bracht. Kanselier Op 16 oktober 1963 koos de Bonds dag Erhard tot kanselier met 279 stemmen voor, 180 stemmen tegen en 24 onthoudingen. Adenauer was met veel moeite van het toneel verwü- derd. Was daarmee het tüdperk-Ade- nauer teneinde? Erhards voorganger had alles op zün beloop gelaten, al les was open gebleven. De erfenis was niet hoopgevend, de EEG was hal verwege blüven steken, het uitzicht op een werkelük verenigd Europa verduisterd en het Frans-Duitse vriendschapsverdrag Adenauers laatste klapstuk versluierde de realiteit. Op binnenlands terrein bleven vele vragen open. De begrotingspolitiek had geen gelüke tred gehouden met de industriële ontwikkeling van het land en ze verwaarloosde de plan nen op lange termijn. De problema tiek van de verdeling van de belas tingopbrengst tussen bond en deel staten was niet opgelost. Het zouden alle even zovele struikelblokken voor de nieuwe kanselier blüken, die niet de gave bezat om nog eens net als in 1948 schoon schip te maken. Dit kwam voor een groot deel omdat de nieuwe kanselier niet opgewassen bleek tegen het spel van de democra tie. Erhard stond machteloos tegenover partüpolitleke intriges, hü sloot zich in een ivoren toren op, treurend om en niet begrijpend, de mensen die hem hard gevallen waren, terwül hij toch de redder van het vaderland was, de schepper van het „Wirt- schafswunder". Maar hoewel als politicus geen de mocraat. was hü het als de chef van zün medewerkers weer teveel. Teveel tüd besteedde hü eraan, te luisteren naar de meningen van anderen, te weinig vertrouwen stelde hü in eigen beslissingen. In een niet eindigend afwegen van mogelükheden gleed hem de autoriteit tenslotte als zand tussen de vingers door. In de Bondsdag las hy alles van briefjes af, vergiste hü rich herhaal- delük en was de indruk die hij maakte meestal ronduit pünlük. Hij vond het parlement te veel een bar rière tussen hem en het volk want dat wilde hü zün: volkskanselier. De fouten die Erhard maakte zün de fouten van iemand die als Jonge man vóór de eerste wereldoorlog de ,,Wandervögel" al niet kon begrijpen. Te snel in slaap gewiegd onder de büval voor het aanvankelüke succes, in de na-oorlogse chaos en der parlementaire „hinder" genomen werd, wist Erhard zich als aards- conservatief in de ruimste zin van het woord niet los te maken van eenmaal gestelde principes. De poli tieke ontwikkelingen in de wereld om hem heen begreep hü ziet. Hulp van partügenoten bleef uit. Zü steunden de eenzame man niet, maar onttroonden hem, op jacht naar eigen profüt en roem toen zü de kans schoon zagen. nam. Openbare lezing 2.30 en 6.IS uui Oude Rijn 5: Gem. voor oorspronke. I lijk christendom. Spr. evang. N. v. d Brugge, 7.30 uur nam. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr dhr. W. Meyer van Dordrecht, 2 uui Rapenburg 10: Tienersociëteit DU- lle-zending Spr. dhr. J. ZUlstra, I ,De detector", 7.309.30 uur nam. Hogewoerd 175: Dienstvergaderini in Jehovah's getuigen, 7.25 nam. Ons Huis (Hooigracht 58): Officlëli opening gebouw Prot. Chr. Ver. Phila< Zitting Bouwfonds Ned. Gemeentel ADVERTENTIE Hulshof! Subsidies Kort voor de bondsdagverkiezingen van 1965 werd de basis gelegd voor de begrotingsdébacle van nu, die Er hards einde versnelde. Erhard liet zich overhalen de kiezers voor zün partü gunstig te stemmen door een rystebreiberg van subsidies goed te keuren. Ambtenaren, moeders, ba by's, soldaten en boeren kregen ex tra uitkeringen, terwül het geld er voor in feite ontbrak. De uitgaven brachten het budget in gevaar en ar tikel 113 van de grondwet geeft de kanselier het recht bondsdagbeslui- ten nietig te verklaren die, zoals deze. de financiële situatie van bond bedreigen. Maar Erhard aar zelde, en deed toen niets. In zün toe spraken riep hü zijn landgenoten op „zuinig te zün", te sparen en ..maat te houden". Deze naïeve bezweringen ontlokten de Duitsers een hoonge lach. Toch stemden 19 september 1965 nog 47.6 procent van de kiezers op de „Wirtschaftswunder"-man van weleer. Daarop begon de tragedie van de kabinetsvorming. Vaticaanse zegslieden gaven giste ren te kennen, dat Paus Paulus VI zich bü zün bestudering van het vraagstuk van de geboorteregeling op geen enkele wüze zou laten be ïnvloeden door petities, waarin om wüziging van de terzake bestaan de voorschriften van de R.K. Kerk wordt gevraagd. De zegslieden zeiden dit naar aan leiding van de onlangs gepubliceer de petitie van een groep van 85 re ligieuze en wetenschappelüke leiders uit 20 landen, die de paus verzochten, zich ten gunste van geboorteregeling uit te spreken. In Vaticaanse klingen werd erop gewezen, dat dit niet de eerste pe titie van deze aard was, die aan de paus is gezonden en dat nog wel meer zullen komen zolang de paus het vraagstuk der geboorteregeling bestudeert. Voorts verklaarden de zegslieden met nadruk, dat het een vergissing zou zün te verwachten, dat de paus dergelüke initiatieven een rol zou laten spelen bü zün uiteindelüke be slissing. Het orgaan van het Vaticaan, ,4'Osservatore Romano", heeft te kennen gegeven, dat, wat de paus ook moge beslissen, die beslissing niet zal worden genomen op grond van enig onder het volk levend ver langen naar verandering. held van het probleem genoodzaakt was, een beslissing uit te stel len, hangende verdere bestude ring en dat intussen het kerkelük verbod van voorkoming van zwan gerschap van kracht bleef. Nog steeds bleek de kanselier niet tegen de lagen en listen van de par- tijpolitici opgewassen. Later bekende In October heeft de paus tot hij. «n deze „zwarte periode" alles I groep Italiaanse vrouwenartsen ge- verkeerd gedaan te hebben. Tegelijk \zegd. dat hü wegens de ingewikkeld- moesten de financiële beloften aan de kiezers weer worden ingetrokken en trok een verontrustende golf van prijsstijgingen over het land. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Brakel B. Haver kamp te Blauwkapel-Grosnekan; voor Reeuwük J. Bos te Lunteren; voor Wierden (3e pred.pl.) J. Zwa nenburg te Oudewater. GEREF. KERKEN Beroepen te Wommels J. v. Buu- ren, kand. te Den Haag. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Edmonton G. v. Doo- ren te Burlington (ontv. Canada) v.h. te Enschede. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Sioux-Center, Iowa (USA) W. C. Lamain te Graaid-Ra pids, Mich. (USA) en A. Vergunst te Rotterdam-C. Beroepen te Artesia, Calif ornië (USA) A. Elshout. te Schevenlngen. Na een nieuwe schorsing van een kwartier (nodig voor het uitdelen van de motie) verklaarde de katho lieke afgevaardigde Van der Ploeg, dat de liberale motie de zaak op de lange baan zou schuiven, omdat daarin niet gesproken werd over een overleg met de Kamercommissie. Deze redenering wekte de heftige woede op van mr. Toxopeus. „Onze motie schuift de zaak helemaal niet op de lange baan", was zün redene ring. „We zün allemaal tegen de invoe ring van het eigen risico voor zieken- huisverpleging. Waarom steunt de KVP dan onze motie niet? Is dat soms omdat het een motie van de VVD is?' Drs. Nederhorst hield een soortge- lük betoog. „Met stügende verbazing heb ik gezien wat zich in deze Kamer afspeelt", zei hü. „Als een van de partüen met een motie komt. waar mee de KVP het eigenlük eens is, komt de KVP toch met een eigen motie. De andere partüen hebben het in hun hand de KVP een motie te laten indienen. Het is voldoende als ze er zelf een Indienen". Drs. Nederhorst had er bovendien be zwaar tegen nu per motie zomaar ineens beslist zou worden over het principiële vraagstuk van het eigen risico. En dat terwül minister Veld kamp over dit onderwerp een advies heeft gevraagd aan de gezondheids raad, aldus drs. Nederhorst. Verward Deze laatste opmerking leidde tot een verward interruptie-debat tus sen verscheidene Kamerleden en premier Zülstra, waarin het aanvan kelijk onduidelijk was of de rege ring nog bereid en in staat was om de invoering van het „tientje van Veldkamp" op te schorten. Pas na dat de communist Bakker en de KVP-er Andriessen een zeer duide- lüke vraag hadden gesteld kwam de minister-president met een ant woord: hangende het overleg met de Kamercommissie zou aan de be slissing geen uitvoering worden ge geven. De motie van de ARP, de KVP en de CHU werd daarop inge trokken. Maar de liberalen en de socialisten hadden er ernstig be zwaar tegen, dat de regeringsgezinde fracties en de CHU de verdeeldheid in eigen rüen probeerden te maske ren door de kwestie naar het com missie-overleg te verwüzen. Zü wensten een directe uitspraak. De af keer van het confessionele streven bleek zo groot te zün, dat'de libe ralen zich achter de socialistische motie schaarden. Maar hoewel de motie ook nog de steun van de boe ren, de PSP en de CPN kreeg, werd zü toch verworpen (met 73 tegen 66 stemmen). Bü de stemming werd overigens de verdeeldheid binnen de KVP niet helemaal bedekt: ook de KVP-ers Weyters en Zwanikken stemden voor de socialistische motie. DE liberale motie, die in feite om een directe kameruitspraak vroeg over het principe van het eigen risi co, werd daarna met grote meerder heid verworpen. Behalve de libera len bleken slechts de hperen er voor te zün. het absolute, 8 DONDERDAG ienhuls (Kapel) Afschel( Wit als ziekenhuispredikant installatie drs. H. W. Hemmes, 8 uu De slntelberg In Wales, die vorige maand een school in Aberfan bedolf waarbij 144 personen omkwamen Js gisteren opnieuw gaan schuiven. Ar beiders slaagden erin de schuivende massa na een kleine 200 meter tot stilstand tc brengen. In Afer- fan trachtte een woordvoerder van de politie de opgewonden bevolking te kalmeren: „Gewoon een beetje modder dat soms naar beneden komt. Niets om je er zorgen over te maken. Er is geen sprake van dat de modder het dorp bereikt". Maar woedende dorpelingen wezen gister avond de geruststellingen van over heidswege af en zeiden ,dat hun rampdorp opnieuw in gevaar is. Ds. Kenneth Hayes', voorgan ger van de baptisten en voorzitter van het oudergenootschap van Aber fan dat de belangen van de dorpe lingen vertegenwoordigt bü het of ficiële tribunaal dat een onderzoek naar de ramp instelt, was van me ning, dat er „groot gevaar" bestaat. „Wü hebben geen vertrouwen dn de beoordeling van de Nationale Steen- kolenraad" (NCB). Hayes zei dat de dorpelingen ook niet tevreden zün met de gebruikte alarmsignalen. Gisteren, toen er zich een verschui ving van büna tweehonderd meter voordeed, werd er geen alarmsignaal in Aberfan gehoord. „Men moet over wegen het deel van het dorp, dat in de gevarenzone ligt, onmiddelük te ontruimen. De berg is een realiteit en wy verwachten, dat hü op het dorp terecht zal komen", aldus ds. Hayes. De oorzaak van de nieuwe verschuiving is gelegen in de zwa re regenval van de laatste dagen. Vele deskundigen zün ter plaatse. Volgens sommigen zou er slechts een dunne laag in beweging zijn ge raakt maar de dorpelingen, onder wie velen die eveneens deskundig ge acht moeten worden, denken er bhjk- baar anders over. De autori teiten doen intussen al het mogelüke om de nieuwe verschuiving te r men: watergeulen zijn in gebruik gesteld, beschermende wallen opge worpen en zandzakken aangevoerd. Hogewoerd 175: Dienst BIOSCOPEN Trianon: „West Side Story", 14 Jr Dagelijks 2 en 8 uur; zondag 2, 5 ei .uxor: „Geheim agent district 6" jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur idag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. lex: „De rode baret", 14 Jaar. Da gelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondaj 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. i(lio: „Ik, een vrouw", 1(5 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondaj 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. (maandag deceber één avondvoorstelling). nera: „Le lit 2 places", 18 Jaar Dagelijks 2.30. 7 en 9.15 uur; zondai 4.45, 7 en 9.15 uur. (maandag december één avondvoorstelling) o: ,,'n Tikkeltje getikt", 14 Jaar Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; zondai 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. (maandag i december é,én avondvoorstelling). TENTOONSTELLINGEN De Ruif (Janvossensteeg 59): Pop pententoonstelling Carla Klein Ge. Discussie Nieuwe krachtproeven stonden voor de deur. Nog was Erhard tot voorzitter van de CDU gekozen, maar het was zün laatste succes. Nadat de sociaaldemocratische oppositie voor het eerst op een brief van de Oost- duitse sterke man Ulbricht was in gegaan, ontstond een wekenlange strijd over een eventuele uitwisseling van redenaars van de Westduitse SPD en de Oostduitse SED. Zelden was een discussie over de hereniging van Duitsland door Duitsers zó open en nuchter gevoerd. De uitlatingen van Erhard en zün partüvrienden in deze periode, waren zo van elke realiteitszin ontbloot, dat deze ontmaskering mede aanleiding werd tot de verkiezingsnederlaag van de CDU in Noordrünland-West- falen. BINNENLAND Geen schietoefeningen B. en W. van Vlieland hebben de minister van Defensie verzocht, de schietoefenin gen, die Engelse vliegers op de Vlie- hors zouden gaan houden, niet te laten doorgaan. In hun brief, waar mee ze reageren op persberichten, stellen zy, dat volgens de hinder wetvergunning aan de Konlnklükè Luchtmacht verleend, geen toestem ming voor schietoefeningen aan bui tenlandse luchtmachten kan worden gegeven. De komst van de Engelsen zou in strüd zün met de overeen komst. Normen massa-ontslag De stichting van de Arbeid, het lande lijk overlegorgaan van ondernemers organisaties en vakcentrales, heeft gisteren een commissie Ingesteld, die gaat trachten in onderlinge overeen stemming normen op te stellen voor In-opportuun de VS eind september. Pre sident Johnson bleek niet langer een menselüke vriend van de kanselier, maar een zelf in het nauw gedreven man die geld eiste. De door Erhard beloofde sommen, die de deviezen- kosten voor het Amerikaanse leger moesten opheffen, vormden echter een loodzware belasting van het bud- Caravan RAI 67 „Vrijdan de caravan", is het motto van de ex- Erhards laatste He van vrijdag 27 januari Geld Spanningen ADVERTENTIE ^J^Hulshoff Den Haag Rijswijk 'Jn de Bogaard* met zondag 5 februari ln de RAI ln Amsterdam wordt gehouden. Het is de derde keer dat een der- gelyke expositie van caravans, on derdelen en toebehoren in vele va riaties wordt getoond. Rond 90 standhouders zullen op 22000 m2 vloeroppervlak op deze caravan RAI '67 een beeld geven van het aanbod uit binnen- en buitenland. Elfde horeca De elfde tentoon stelling op het gebied van de hotel-, café- en restaurantbedrijven, de ho reca va, wordt van 9 t/m 12 Januari a.s. in het RAI-gebouw ln Amster dam gehouden. De nieuwe tentoon stelling wordt de grootste uit de tot dusverre gehouden reeks. Met j op het gebied van keukenappara tuur, inrichtingshulpmiddelen, dran ken en automaten. Het aantal stand houders is sinds de vorige horecava motto van de komende vakbeurs is ditmaal „Tafeltje dek je". Brand in Amsterdam Tydens n brand in de 2e J. P. Heyer- straat in Amsterdam is gistermiddag zolderverdieping geheel uitge brand, De twee zolderbewoners, de heren O. Odink en C. J. Waalboer, zün met hun brandwonden ln het Weesperpleinziekenhuls verzorgd en hebben inmiddels onderdak gevon- i via de rampendienst. Mevrouw Wagener, die ziek te bed lag op de derde verdieping, is opgenomen het Weesperpleinziekenhuis. De brand ontstond doordat een van de zolderbewoners terpentijn morste op ïn brandende kachel. Havencontroleur gedood Aan boord van het Nederlandse zeeschip „Streefkerk", dat in de Prinses Mar griethaven in Rotterdam lag, is gis teren de 52-jarige hoofdcontroleur, C. S. Kruidenier uit Rotterdam ge troffen door een staaf koper van 90 kg. De staaf viel uit een hüs van 20 staven, die moesten worden overgedraaid op een binnenschip. De heer Kruidenier, die aan het hoofd werd getroffen, was op slag dood. Meisje onder trein Een 14-jarig meisje uit Den Bosch is gisteren op het station in haar woonplaats tus sen het peiTon en de al rüdende trein naar Eindhoven gevallen en overreden. Zü zal een been moeten missen. Het meisje probeerde van het perron in de trein te springen, toen deze al enige snelheid had. Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlük ter post moet zün be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Cap Palmas" (4/12), ,Cap San Nicolas" (7/12); Austra 336 gegroeid. Het I lie; „Bendigol" (5/12) Brazilië „Cap Palmas" (4/12); Canada: Gaasterdük" (7/12); Chili: „Mel- lum' '(6/12); Indonesië: „Vicotria" 10/12); Kenya, Oeganda, Tangan- Jika: „Africa" (8/12); Ned. Antillen: „Mercurius" (7/12); Nieuw-Zeeland: „Port Sydney" (5/12); Suriname: „Hercules" (4/12), „Mercurius" (7/ 12); Verenigde Staten van Amerika: „Gaasterdük" (7/12); Z.-Afrika (REp.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: „S. A. Vaal" (4/12), „Sloterkerk" (7/12). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata. van postpaketten geven de postkan toren. BUITENLAND Hagelstenen als tennisballen In Germiston, of vüftien kilometer ten oosten van Johannesburg, zyn ha gelstenen gevallen ter grootte van een tennisbal. Daken werden ver nield, huisdieren kwamen om en de bevolking raakte in paniek. Duizen den ruiten zün gesneuveld toen de hagelbui het stadje een half uur lang teisterde. In het ziekenhuis van Germiston, waar verpleegsters wan hopig probeerden patiënten te be schermen tegen rondvliegend glas en terugstuitende hagelstenen, werden 250 ruiten vernield. Zjoekow onderscheiden De vroegere Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekow, is gisteren ter gelegenheid van zün ze ventigste verjaardog onderscheiden met de Lenin-orde, de hoogste Rus sische onderscheiding. Zjoekow, die onder Stalin en later i Chroesjtsjow in ongenade was, kreeg de onderscheiding „voor zün dien sten aan de strijdkrachten van de Sowjet-Unie". Hervorming Japanse regering Premier Sato van Japan heeft het ontslag van zün ministers aanvaard. Hü wil de liberaal-democratische re gering drastisch hervormen na een aantal recente corruptieschandalen. Staking aan universiteiten De hoogleraren en studenten van de Italiaanse universiteiten zün giste ren in staking gegaan uit protest te gen de onderwüspolitiek van de re gering. Zü achten de gelden die de regering ter beschikking stelt voo: de uitbreiding der universiteiten on toereikend. Verder eisen zü wüzi- ging van het reeds lang bestaande systeem waarby de universiteiten door een klein college van hooglera- n worden bestuurd. Saboteurs in Jordanië Jorda nië verwüt Syrië dat het saboteurs stuurt om regeringsgebouwen, brug- en militaire telefoonverbindin gen te vernielen. Vier saboteurs zün aangehouden na een vuurgevecht met een Jordaanse patrouille. De mannen hadden springstof bü zich. Belgische bladen verboden De Kongolese regering heeft drie Bel gische bladen verboden omdat ze d< Kongolese staat zouden belasteren. Het zün het dagblad „La Libre Bel- gique" en de tijdschriften .Pourquoi pas" en „L'Europe". Radio-Kinsja sa noemde de bladen „reactionair, racistisch en kolonialistisch". D den voor het verbod, aldus radio Kinsjasa, is een artikel over een rap port van „de Liga voor mensenrech ten", waarin staat dat luitenant-ko lonel Ferdinand Tsjimpola en eer aantal andere Katangese muiters le vend zün verbrand door Kongolese militairen. Wltlofoogst bedreigd De 5 langs de rivier de Düle in de streek van Mechelen, waar voornamelük witlof wordt geteeld. De meeste wit lofgroeven staan onder water ei als het slechte weer aanhoudt moet gevreesd worden, dat een groot ge deelte van de teelt niet geoogst kan worden en in de grond zal verrotten, Burgerljconceij Stadsgehoorzaal „Sempre Crescendo", 8 WOENSDAG Doopsgezinde KerkAvondgebed 30 uur nam. Stadhuis (trouwkamer): Spreekuui ciale raadsvrouw. 46 uur nam. Universiteit: Centre culturel Fran. Bloy, de pelgrim vai Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11)' mtoons*-"-1 dinsdag Tentoonstelling Ad Dekkers. Geopend vrijdag bovendien (tót 9 december). De Lakenhs Dag O-5 LakenhalTentoonstel! ln de 19de i llng „Frar Werkd, 4 uur nam.; zond. 1 (Tot 12 december), eum (Pesthul8laanlN Tentoonstelling Volkenkundt !- F" Rllksmust (Steenstra-at 11 dags 13-17 Rllksmu Dag 10-17 u: 's zon voor de geschieden! Zwellandlaan 5: Filiaal Blbliothee! Reuvens: Tentoonstelling Stlchtin Kunstenaarshuisvesting Joop Garn Geopend maandag, dinsdag, woensdal x->-g 922 uur voorm. en 1— (tot 31 december). nachtdienst der apotheker Op zaterdag 3 december, 's morgen 'an 8 tot 12 uur. Is voor spoedeisend! ;evallen bovendien geopend: apotheej 'an Driesum, Mare 110, tel. 20406. De zaterdag-, zondag-, avond-, e ïachtdienst van apotheek R. vai ïreest Smallenurg te Leiderdorp word vaargenomen door de Zuider Apo theek. De Oegstgeestse Apotheek ls g( opend. Weekeindedienst Leldse liulsartsei Tot zaterdagmiddag 12 uur dlenl en de eigen hulsarts te raadplege: Na zaterdagmiddag 12 uur bel) en voor^ spoedgevallen dokterstele Bü geen gehoor van uw hu!sart9 <f specialist (of diens waarnemers) 1)1 TP dokterstelefoon 22222. ADVERTENTIE Hulshof! Den Haag I Spui/boek Kalvermarkt Rijswijk 'ln de Bogaard? (van donderdag 1 december t/m woensdag 7 december) VRIJDAG 2 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Haaf sche Comedle. Voorjaarsontwaken. Diligentia, 20.15 uur, Zuldhollan! Orkest. ZATERDAG 3 DECEMBER Kurzaal, 20.15 uur. Residentie 0) ZONDAG 4 DECEMBER Kon. Schouwburg, 14.00 uur, Haaf sche Comedle, Je kunt nooit weten. MAANDAG 5 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur. Haaj sche Comedle, School voor vrouwe! DINSDAG 6 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Haa^ Balletfestival voor de jeugd. WOENSDAG 7 DECEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur, Nd Comedle, Don Juan ln de hel.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2