Filins in Leiden Er is nog geen recessie Leidse botanici terug uit Nieuw Guinea Exporteurs van bollen keuren H.B.G.-plan af Een tikkeltje getikt ;99 Het staat niet vast dat zij zal komen" 99 Veldwerk van drie maanden in bergen BEDVERHALEN Reddingsmaatregelen voor ruimte nodig VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS DR. HOLTROP VERKLAART: Volgens de president van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, hebben verschijnselen in de Nederlandse economie als de ver minderde toeneming van de export, een intredende lichte ont spanning op de arbeidsmarkt en een cumulatie van meer en yl minder belangrijke bedrijfssluitingen, nog niet de omvang van een recessie aangenomen en staat het ook volstrekt niet vast dat die zal komen. Dr. Holtrop verklaarde dit naar aanleiding van de waar neming van een zekere conjuncturele kentering in onze leconomie in een rede die hij hield ter gelegenheid van het begin van de nieuwbouw van het hoofdbankgebouw van de Amsterdam-Rotterdambank in de hoofdstad. Wel voegde hij eraan toe dat genoemde verschijnselen tot het besef leiden dat de verbetering van de betalingssituatie, zoals die in de macro- economische verkenningen voor 1967 wordt voorzien, toch een zwaardere taak zou kunnen blijken dan aanvankelijk werd gemeend. Bestedingen terugdringen „De taak waarvoor ons land zich thans gesteld ziet, is het terugdrin- ren van de nationale bestedingen a net 2%, zonder daardoor het na tionale inkomen zelf aan te tasten, ir Alle beleidsinstrumenten zullen tot deze taak, die overigens niet bin nen een jaar behoeft te worden vol- - bracht, moeten bijdragen, met na- me het loon- en prijsbeleid, het bud gettaire beleid en het monetaire be leid. Op zichzelf vormt die taak geenszins een onoverkomenlijk pro bleem. Wij hebben die vroeger ook opgelost. In de jaren 1956 en 1957 was de overbesteding, in procenten van de naAionale mididelen, zelfs gro- S ter dan thans", aldus de president van de Ned. Bank. i Loon- en prijs- spiraal 1 1 doorbreken -1 „Het doorbreken van de loon- en prijsspiraal moet als eerste eis wor den gesteld om de economische po- sitie van Nederland ten opzichte van Hl het buitenland veilig te stellen", al- "I dus dr. Holtrop. „Dat die positie be dreigd wordt is duidelijk. De stijging van de Nederlandse export is in 1966 verre bij de aanvakelijke ver wachtingen ten achter gebleven. In hoeverre dit een gevolg is van con juncturele vraagvermindering en in hoeverre van gebrek aan concurren- M tievermogen valt niet met nauwkeu- I righeid te zeggen. Maar om in een duidelijk ongunstiger wordend ex il port klimaat voort te gaan met ver hoging van loonkosten, die de stij ging van de arbeidsproduktiviteit overtreffen, is voor een land dat eenderde van het produkt van zijn arbeid moet exporteren een hache lijke zaak". Dr. Holtrop sprak de hoop uit, nu is gebleken dat in de S.E.R. hierover geen overeenstemming tussen partij- en is te bereiken, dat in het over leg tussen regering en Stichting van de Arbeid voor de nog te sluiten kor- I te contracten een oplossing zal wor- I gevonden, die het verschil tussen nominale loonkostenverhoging en te verwachten stijging van de arbeids produktiviteit tot een minimum be- perkt. Lof budgettair 1 regeringsbeleid Alle lof had dr. Holtrop voor het budgettaire regeringsbeleid. „De voorgestelde bel a sfcingmaa/far egel en" aldus spreker, kunnen bijdra gen tot een zo gespreid mogelijke bestedingsbeperking in de consump tieve sfeer, die zowel met het oog op I de werkgelegenheid de voorkeur ver- 1 dient boven een eventuele beste- T dingsbeperking die geconcentreerd zou worden op een beperkte groep van overheidsinvesteringen. 1„De te bereiken verbetering van de financieringspostitie van de schat kist zal niet te vermijden budget- taire tegenvallers kunnen helpen op vangen en bovendien een bijdrage kunnen leveren tot het voorkomen van voortgezette inflatoire financie- ring door de lagere overheid. Op de- ze wijze zal ook een zekere ontspan ning op de kapitaalmarkt kunnen worden bevorderd". „Monetaire politiek", zo merkte dr. Holtrop op, ziet zich voor de vraag gesteld of het nodig en wenselijk is door voortgezette kredietrestrictie te trachten de bestedingen in de particuliere sector in te perken of bankwezen steeds maar in staat zal zjjn de uit loon- en prijsverhoging voortkomende vermeerderde behoef te aan bedrijfskapitaal te financie- dat de conjuncturele kentering reeds zover zal zijn voortgeschreden dat de kredietvraag vanzelf zal vermin deren. „Op dit ogenblik is van dit laatste nog geen sprake". Eveneens moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat gewijzigde conjunctuurverwach tingen het bankwezen aanleiding I bankwezen zelf niet alleen zouden kunnen geven reeds uit ei- I paald wordt door voorschriften „Daarnaast zal echter in het oog moeten worden gehouden dat op den duur de kredietcapaciteit van het be- gen bedrijfseconomische overwegin gen met de kredietexpansie de uiter ste voorzichtigheid te betrachten. Het is te vroeg om deze vragen te beantwoorden. Over dit onderwerp treden wij aan het eind van deze maand met de representatieve or ganisaties van het bankwezen in overleg". Waarschuwing Tenslotte gaf dr. Holtrop de drin gende waarschuwing dat een loon- en prijsinflatie, zoals wij die in de afgelopen jaren hebben meege maakt, niet straffeloos kan worden voortgezet. „Op den duur dreigen daardoor de grondslagen van de fi nanciering van het bedrijfsleven te worden ondermijnd". Volgens de president van de Ned. Bank heeft de Bankiersvereniging onlangs de Verbonden van werkgevers terecht voorgehouden dat het bedrijfsleven er niet op kan rekenen dat het Ned. Bank, maar uiteindelijk haar grens gaat vinden dn de noord zakelijkheid voor het bankwezen tot het in acht nemen van de bedrijfs economische bormen van solvabili teit en liquiditeit, waarop een ge zond bankbeleid berust", zo eindig de dr. Holtrop zijn toespraak. ADVERTENTIE Laimbock HANDSCHOENEN in leer en suède met woj of bont gevoerd. Grote sortering VESTEN EN PULLOVERS in wol en suède. C. H. NO LET BOTERMARKT 8—9 Na een afwezigheid van ruim vijf maanden zijn dr. C. Kalk man en drs. W. Vink, stafleden van het Rijksherbarium in Leiden, van een botanische expeditie in het zuidwestelijk deel van het centrale bergland van Australisch Nieuw-Guinea in ons land teruggekeerd. De heren Kalkman en Vink, die hier voor een subsidie van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek van de Tropen (WOTRO) hadden ontvangen, ondernamen deze expeditie gezamenlijk met leden van de afdeling botanie van het boswezen in Australisch Nieuw-Guinea. Hun onder zoek vond plaats in het gebied der „Doma Peaks", waar zich de bergen Ambua, Kerewa en Ne verheffen, die nog nimmer door botanici zijn bezocht. Veranderingen in vegetatie In een onderhoud vertelden de he pen Kalkman en Vink, dat zij in de Doma Peaks gedurende drie maan den veldwerk hadden verricht, dat bestond uit een intensief onderzoek de daar voorkomende flora en vegetatie, alsmede van de invloed de mens hierop. De vegetatie, zo vervolgden zij, bleek veel te lijden te hebben gehad van branden door de mens gesticht, zowel recent als in het verleden, waardoor grote gras landen zijn ontstaan. Door de slechte drainage zijn deze graslanden vaak zeer nat en herbergen daardoor een interessante flora. Ook de samenstelling dier bossen heeft door de branden een verandering on dergaan. Het belangrijke aspect daarvan is wel het terugdringen van „Nothofagus", de zuidelijke beuk. Be- ADVERTENTIE ADVERTENTIE VELOUR SWEATERS en COLL TRUIEN „Sir Edwin" vanaf f 15,90 LAMSWOLLEN PULL POLO'S en COLL TRUIEN Italiaanse import Speciale prijs f 19,75 C. H. NOLET BOTERMARKT 8—9 keilen van bloemen schadelijk voor afzet bloembollen De Duitse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren heeft gis- teren in „Treslong" in Hillegom een besloten vergadering gehouden, waarin het besluit van de coöp. Bloembollenveiling HBG In Lisse om bloemen te gaan veilen ten sterkste werd afgekeurd. Ook was men het er niet mee eens, dat de directie in contact was ge treden met warenhuizen en super markten om daar bloemen te ver kopen. Nog groter was de verontwaardiging van de leden van de Duitse groep, dat de HBG-directie door middel van de NV Sierex een voet tracht te zetten op de Duitse markt, waarbij te lage aanbiedingen voor de bloemen zouden zjjn gedaan. Op voorstel van een van de leden werd het besluit genomen om bij de Coöp. Bloemenveiling HGB geen bloembollen meer te kopen. Algemeen was de Duitse groep van oordeel, dat de actie van de HBG schadelijk is voor de afzet van bloembollen. De in deze vergadering besproken punten met betrekking tot de HBG zullen op 9 december in de open bare vergadering van de Bond van Bloembollenhandelaren worden be sproken. Officiële publikaties KIEZERSREGISTER De Burgemeester van Leiden bren er openbare kennis, dat waaruit hij kan opmaken, of hij Van der Willigen. halve door branden heeft het jaar lijkse oogsten van de vruchten van „Schroefpalmen" een grote invloed door het openknappen van het bos en het wroeten door de meegevoerde varkens. Het basisbivak was gevestigd aan de rand van een grasvlakte op circa 2800 meter hoogte. Van hier uit wer den bivaks ingericht op de bergen Kerewa (3550 meter hoog) en Ambua (3565 meter hoog),, terwijl de 3340 meter hoge berg Ne van uit het ba sisbivak kon worden onderzocht. Tijdens de expeditie hebben onze stadgenoten grote collecties herba rium-materiaal bijeengebracht. Deze verzamelingen vormen een waarde volle bijdrage in het onderzoek van de flora van Nieuw-Guinea, dat in het kader van het werk aan de „Flo ra Malesiana", die in het Rijksher barium wordt gemaakt, een belang rijke plaats inneemt. In aansluiting op het onderzoek van de Doma Peaks werd nog een veertien-daags bezoek gebracht aan de „Hindenburg Ke ten", welke dicht bij de grens met West Nieuw-Guinea is gelegen. Ook hierin werden interessante collecties gemaakt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIilllllllllllllllllllllill Zeven procent meer eerstejaars Het aantal eerstejaarsstudenten aan d'e universiteiten en hogescholen in ons land is dit jaar zeven procent groter dan vorig jaar. Afgaande op de inschrijvingen rond 25 oktober waren 12.907 studenten, van wie 2.600 vrouwelijke, ingeschreven als eerste jaars. Het jaar tevoren was het aantal eerstejaarsstudenten in vergelijking met 1964 met acht precent toege- De toeneming van het aantal eer stejaars bedroeg bij de mannelijke studenten zes procent, bij de vrouwelijke 12 procent. De meeste studierichtingen droe gen in de stijging van het aantal eerste jaars bij. De studie in de medische wetenschappen met 16 pro cent het meest; daarna volgen de centrale interfaculteit met 13 pro cent evenals de godgeleerdheid, de maatschappij wetenschappen m et 11, en de letteren met 6. Het aantal eerstejaars voor de exacte vakken nam niet toe of af. Een daling vertoonden de aantal len eerstejaars voor: klassieke ta len (daling 32 procent), diergenees kunde (9 procent), natuurkundige aardrijkskunde (38 pet) technische wetenschappen (8 pet) en aardrijks kunde (8 pet). Vooral de daling van het aantal eerste ja "s voor de Technische Ho geschool in Delft is opvallend. Sean Connery als dichter in een opmerkelijke film LIDO De vrees van Sean Connery is lange tijd geweest dat men hem als acteur in geen enkele andere rol zou willen zien dan in die van James Bond. de in een technisch schertswereldje levende super-spion zonder veel geestelijke diepgang. In Hitch- cocks „Mamie" toonde Connery tot meer in staat te zijn. even als in zijn nieuwste film „Een tikkeltje getikt" <A fine mad ness), al is hij ook in deze pro- dukten weer de sterke man. De titel „Een tikkeltje getikt' wekt misschien de indruk dat het hier gaat om een oppervlak kig amusementsfilmpje dat met het gewone, gladde vakman schap in elkaar is geschoven. Ten onrechte. A fine Madness heeft een bovenlaag van vlotte, hardhandige humor, maar daaronder heeft de auteur al zijn sarcasme, scherpte en bit terheid opgehoopt die een indi vidu over een naar zielloosheid afglijdende, gemechaniseerde maatschappij maar kan verza melen. (Wie Billy Wilder „The Apartment heeft gezien heeft enigszins een idee van de sfeer waarin het stuk is gedompeld). In de persoon van de ruige dichter Samson (Connery) wordt de spelende, intens leven de mens uitgebeeld die zich uit alle macht probeert staande te houden in een wereld die hem sociologisch en economisch in een vakje probeert te duwen. Samson, die de agressiviteit heeft van een geprikkelde bok ser, wil tjjd en rust vinden om een dichtwerk, dat al lang hef tig in hem opwelt, op papier vast te leggen. Maar allerlei mensjes met in zijn ogen bana le eisen en maatregelen blijven hem voor de voeten lopen. Met zijn tweede vrouw Rhoda bewoont Samson een wat arme lijk appartement. Hij rommelt in allerlei baantjes wat geld by elkaar en dat dient hij dan eigenlijk direct af te geven aan de hem voortdurend achtervol gende advocaat van zijn eerste echtgenote. Het dieptepunt voor de dichter wordt bereikt als hij terwille van een aangenaam ho norarium wordt gedwongen voor een vereniging van welgestelde dames uit eigen werk voor te lezen. Het wordt geen rustig voorleesuurtje, «waar als vermakelijk requisi toir waarin hij alles wat maar even zweemt naar huichelarij, dufheid en verdorde burgerlijk heid in vlammen laat opgaan. Hij maakt het zo bont dat zijn vrouw met het honorarium —een psychiater aantrekt om hem tot bedaren te brengen. Hij komt dan na tal van verwikke lingen in handen van een fana tieke medicus die hem door middel van een operatie van al le temperament en agressiviteit wil ontdoen. Het helpt bijzon der weinig, de dichter verlaat het .ziekenhuisbed driester dan ooit. Tenslotte doet zich iets voor dat ook hem dwingt iets van zijn individualiteit en ego centriciteit te laten vallen. Gevat in deze bewoordingen doet het gegeven wat koel en zwaar aan, maar dat is door de luchtige verfilming slechts heel zelden het geval. Sean CAMERA Er heeft zich een hele mode ontwikkeld in films bestaande uit drie of meer op zichzelf staande delen die over het zelfde onderwerp gaan. En welk .onderwerp leent zich daar beter voor dan de liefde? Vooral de Fransen zijn meesters in dit genre. Nu is het al niet meer zo piepjonge .Bedverhalen" (Le lit a deux places) geen meester werk; meer dan .aardig' en „on derhoudend" kan er wat ons be treft niet af. Af en toe is het mooi gek, maar soms ook een beetje ontnuchterend want dit soort Franse films kennende zoekt men er vaak meer achter dan er deze keer in zit. Ik, een vrouw STUDIO Voor de zesde week draait in het theater aan de Steenstraat de Noordse, op een Deense roman gebaseerde film, waarin de avonturen van een nymfomane jonge vrouw uitvoerig worden beschreven. De schrijfster van het boek is eer lijker dan de makers van de film, die de schaduwzijden van deze levensstijl zorgvuldig heb Sylvia Koscina in een bedverhaal en dusin bed. Geheim agent LUXOR „Geheim agent district 6" (Table Bay), de film die deze week in het theater aan de Stationsweg is te zien, heeft maar weinig weg van de „geheim-agent"-rolprenten, die de laatste maanden veelvuldig op het witte doek komen. Het is geen super-spionage film, maar een betrekkelijk eenvoudi ge detective-film, waarin span ning, humor en wat sex de bo ventoon voeren. Lex Barker is onder de verzengende zon van het Zuidafrikaanse land (om en nabij de Tafelberg) de niets ontziende detective op zoek naar de oplossing van een aantal moorden. Naast Barker vertol ken Ann Smyrner, Ronald Fra- ser en Walter Rila de belang rijkste rollen in de door Robert Lynn geregisseerde kleurenfilm. Opmerkelijk in „Geheim agent district 6" zijn de onderwater- ADVERTENTIE EEN HUIS VOL ST. NICOLAAS geschenken Nu nog niets voor naderend onheil Een Amerikaanse ruimtevaartdes kundige heeft verklaard dat een ruimteramp niet te vermijden is. en dat de Verenigde Staten met grote spoed een reddingsbrigade in het le ven moeten roepen om verongelukte of gestrande astronauten ta redden. Dat zou vooral het geval zijn als Dr. Eugene B. Konecci van de Nasa zei. dat Amerika zich over verschil lende plannen beraadt zonder er ge noeg haast achter te zetten. In een lezing stelde Konecci: „We begrijpen intuïtief dat wij of de Sowjet-Unie op een gegeven ogen blik, dat misschien niet ver af meer is. een ruimteramp zullen ondervin den. Hoe langer we 'n definitief red dingprogramma uitstellen, des te groter zal de verontwaardiging in de wereld worden dat wij de levens van astronauten op het spel zetten. zi) voor lange tijd ergens levend stranden". Ruimtevaartinstanties hebben la ten weten, dat geen nieuw program - ma is begonnen in verband met de hoge kosten die er aan verbonden zijn. Op het ogenblik is het enige wat men schijnt te kunnen doen, het zo veilig mogelijk maken van de Apollo-ruimteschepen. Zodra het economisch mogelijk is. zal men zich ook met het reddingswerk gaan be zighouden. Konecci noemde de volgende din gen noodzakelijk: een startklare ra ket om gewonde of gestrande astro nauten op te pikken, het kunnen lanceren van onbemande raket ten met noodvoorraden voor astro nauten. een netwerk van noodsta- tions in de ruimte, en een soort schietstoelen, waarmee astronauten een ruimteschip zouden kunnen ver laten. ADVERTENTIE Connery is meer bokser dan dichter, dat dient wel gezegd en het zal nauwelijks een verras sing zijn. Dat houdt overigens geen veroordeling in van zijn spel. want al is het soms wat karikaturaal, doorleefd is het zeker. Hoe dan ook, Een tikkeltje getikt is een film dis alle aandacht verdient. De rode baret REX Een beeld van oor- logsromantiek, voor zover men hier van „romantiek" kan spre ken, geeft de film „De rode ba ret". Reeds in het Engelse oplei dingskamp voor parachutisten blijkt de Amerikaanse vrijwil liger McKendrick (gespeeld door Alan Ladd) zich van zijn collega-recruten te onderschei den. Hij schijnt, in tegenstelling tot de anderen, geen angst te hebben. Een parachute-inpak- sters vermoedt, dat er iets bij zonders met hem aan de hand is. Zij weet McKendrick in te palmen, zij het na veel moeite. Na een zware training wordt het ernst. Een eenheid para chutisten moet achter Duitse li nies in Afrika landen en daar een vliegveld herveroveren. Dit gelukt, mede doordat hulptroe pen arriveren. In de geleverde strijd heeft de Amerikaan een groot aandeel gehad en nadat zijn commandant was verwond, het commando overgenomen, wat voor McKendrick een zelf overwinning betekende. Totnu- toe had hij geweigerd een rang te bekleden, hoewel hem die was aangeboden. Er is niet veel tijd om de doden te betreuren, de troepen trekken verder met de indringende muziek van Schot se doedelzakspelers voorop... West Side Story TRIANON De veel bewon derde West Side Story is terug in Leiden en dat zal 'zeker niet voor de laatste keer zijn. Deze film, waarover al zo vaak en uitvoerig is geschreven behoeft werkelijk geen verder commen taar. Wie dit moderne Romeo en Julia tafereel al twee keer gezien heeft en dat zfjn en- zeer velen kan nu voor de derde keer terecht HENKES DRY GIN t Voor hm die onderscheid maken

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13