Nederland slaat in de laatste minuten toe Het (wieler)circus komt Blamage nog juist afgewend Aanvallen Willy wil ie een stuk kaas uit het vuistje REAL MET HAKKEN OVER DE SLOOT STAND Spelers boos op zingend publiek 50NDERDAG 1 DECEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 i sportredacteur) Traditiegetrouw is het Deense tmateurvoetbalelftal voor Oranje ■i»en moeilijk te kraken noot geweest. Sn ook nu weer als zovele malen n het verleden heeft het er heel Bng naar uitgezien, dat de keurtroep f (ai Georg Kessler op de roodwitte ^candinaviërs de tanden stuk zou iij ten. Pas in de slotfase ran het n t kille, winderige en slecht be smette Feijenoord Stadion gespeelde reffen voor het Europese bekertoer nooi slaagde de Nederlandse ploeg er tog in iets van haar gezicht te red- len: in de 88ste minuut scoorde Ij aak Swart 10 en in de laatste •ïinuut van de zo verschrikkelijk tel eurstellende ontmoeting bracht de jalende midvoor Willy van der Kuy- tjen zowaar nog de stand op 20. Johan Cruijff, de man die deze fvond opvallend werd gemist, heeft leze doelpunten niet meer gezien. Als ^bvele van de 30.000 toeschouwers »ad hy al geruime tijd vóór de ril- Jfende Portugese arbiter Da Silva Oli- jjeira het einde aankondigde zyn zit- llaats op de tribune verlaten: Mop- »l«erend en de handen diep in de zak ken van zyn jas gestopt Er is in de periode tussen de tkatste drie zo succesvolle minuten, [aarin het wonder van het scoren lan doelpunten toch nog gestalte reeg en de eerste vijf van de ont moeting, waarin Schrijvers c.s. klas- e-voetbal van grote perfectie op de i oen nog redely k bespeelbare gras *Tiat deponeerden, de nationale voet- alploeg weinig bespaard gebleven. Het heeft de oranjemannen van let begin af tegengezeten: het lood zware veld dat het tempo remde, het Kietonvoetbal van de Denen, die vrij wel de gehele wedstryd een muur an acht, soms negen man voor de Beste van hun overigens voortref fe ign ke doelman Nielsen hadden opge trokken. En dan de pech. Het was lliech met hoofdlettersIn die Schitterende beginfase, toen de bal ^aast feilloos van Nederlandse inchoen naar Nederlandse schoen ging nm het de Deense verdediging moet [rebben geduizeld, misten schoten an Muller, de geweldenaar op het r^iiddenveld. van Israels zelfs en van I. Nuninga op een haar na 't doel of Belandden tegen het houtwerk. Voor ïetzelfde geld hadden de Denen hin tten vijf minuten met 20 achter Dunnen staan en had de strijd een (jeheel ander verloop gekregen. B) Nu, toen ondanks het grote Ne derlandse veldoverwicht succes uit bleef. vonden de Denen de kracht Sm weer op de been te krabbelen, Serwyl anderzijds de tegenslagen aan "et Nederlandse zelfvertrouwen gin gen knagen. De sabelhouwen van het Openingsoffensief hadden hun doel gemist en dat is bepalend geworden ivoor de gehele wedstrijd. In de aanval, waarin Willy van Mer Kuylen zelden in de spits te pinden was, ging Piet Keizer zich ejle op dit loodzware veld onmogelijke itral van solist aanmeten. Zijn acties, *%elke steeds weer soms op een potsierlijke wijze vastliepen in de 5^)eense verdediging, waarin vooral 3oel en Worbye als paarden werk- aten, haalden nog meer de vaart Hiit het aanvalsspel en verhaastten Elhet afglijden van oranje naar het ^iveau van een matige vierdeklasser. >u Het werd een treurspel. Vooral na de rust, toen toppunt van malaise clln de vaderlandse gelederen Nu- e^iinga met een verlaten doel voor teich toch nog tegen de paal schoot. dfferveus en gehaast en daardoor ook steeds slechter ging het Nederlands felftal spelen: passes verdwaalden in ?5iet niemandsland en schoten mis- gjukten totaal. Hoongelach begeleidde ijle armzalige acties van oranje. Er iliwerd om Coen Moulijn geroepen, om ÏÏAbe Lenstra, hup Elinkwijk ge- aPchreeuwd en er werden St. Nico- elaasliedjes gezongen: „Gooi wat in Dfcnijn schoentje Het werd een volledige afgang van het oranje aanvalskwartet, dat het oepoor bijster raakte in de wrieme lende samenscholing van spelers op j\le helft van de Denen die er alleen nop uit waren de verwachte neder- laag zo klein mogelijk te houden. jAlleen Sjaak Swart kwam af en toe tot aanvaardbaar spel. Hij was het tenslotte die oranje een triest en toch JJook wel onverdiend 00 spel tegen «deze betonvoetbal spelende Deense amateurs bespaarde. De Ajax-rechts- 1 (buiten scoorde, zoals in het begin '(gezegd, in de 88ste minuut 10 en ^was ook de grondlegger van het twee de doelpunt, want Willy van der ;Kuylen behoefde slechts Swarts van de paal terugkomende schot in het ilege doel te prikken.-Er was by het ^verlaten van het omgeploegde, door- kweekte speelveld daardoor voor het «oranjeteam toch nog een „Hup Hol land hup, laat de leeuw niet in zijn a hemdje staan". Maar smetteloos wit was ditmaal het Holandse hemd niet, Jletterlijk n^. figuurlijk En dat «moet bondscoach Kessler met de Pwedstryd tegen Oost-Duitsland en de return in Hongarije voor de boeg 'toch wel aan het denken zetten. PERSSTEMMEN c Berlingske Tidende schryft van „daag, dat de Nederlandse voetballers 3 in de wedstrijd tegen Denemarken 85 9 pet. van de speeltijd in de meerder- heid waren, maar dat zij een tiental I grootse kansen voor het doel gemist hadden. „De Denen toonden een vechtlust, II die bewonderenswaardig was. Die vechtlust, zo gelooft men bijna, had beloond moeten worden met een lykspel, maar dat zou natuurlijk i 1 sterke mate in strijd zijn geweest met j de aard van het spel en de verdeling van de kansen", aldus het blad. 1 „De Nederlandse spelers oefenden 1 onophoudelijk druk uit, maar zij j speelden onverstandig", aldus Politi- ken. „De Nederlanders speelden supe- J rieur en hadden een massa schitte- rende kansen, maar de Deense ver dediging speelde een ongelooflijk I briljante partij voetbal". Van der Kuylen en Swart redden Oranje (Van een onzer redacteuren) Juichend sprong bondscoach George Kessler op. Het was gelukt. Nederland had zijn revanche op Denemarken. De bla mage van een doelpuntloos gelijkspel was juist voor het luiden van de gong afgewend. Een treffer van Sjaak Swart in de 88ste minuut en een van Willy van der Kuylen in de al lerlaatste minuut bezorgden de in het wit gestoken nationale formatie nog juist een 20 zege. ling, toen de strijd zich evenals In de eerste drie kwartier, grotendeels op de Deense helft afspeelde. Open doel Ook nu was de start van het. Ne derlands team weer sterk. Keizer schoot hard naast en Nuninga kreeg kans. In de derde De vreugde van Kessler was begrij pelijk. Zevenentachtig minuten lang had het Nederlands elftal in deze tweede wedstrijd voor de Europese beker voor landenteams storm gelo pen op het Deense doel. De eerste vijf minuten met waarlijk groots spel, minuut ontving de Ajaoied de bal later met steeds minder overtuiging en tenslotte getergd door zenuwen. Maar wat er in al die tijd ook ge beurde, doelpunten bleven uit. De Deense amateurs spelend met een tot acht of negen man versterkte de fensie hielden stand. Pas in de slotfase bezweek de „betonnen rode r" voor het doel van Nielsen. Tot tweemaal toe. De „41 van Kopen hagen 1962" was gewroken Goede start En toch was het allemaal zo goed begonnen. Nauwelijks hadden de 27.000 toeschouwers in het kille Rot terdamse Feijenoord-stadion hun plaatsen ingenomen of het Neder landse team zette de Denen onder pare druk. Vijf minuten lang duurde de met goed voetbal opgebouwde stormloop. In die periode kon doel- Nielsen met heel veel moeite schot van Bennie Mulder stop pen en kreeg hij het eerste „pre sentje" van Vrouwe Fortuna een schot van Klaas Nuninga bijzon der ongelukkig spelend trof de Toen Nuninga en Van der Kuy len kort daarop nogmaals het doel haar misten, zag het er naar uit, dat de in rood-wit opererende Denen snel naar een nederlaag zou den worden gespeeld Het pakte ech ter anders uit. Het Nederlandse offensief ver zandde meer en meer. Swart, Nu ninga en vooral Keizer wilden het teveel alleen doen en liepen zich keer op keer vast in de hechte Deen- verdedigingsmuur, waarin stopper Boel en rechtshalf Hartwig de grote ren. Nu hadden de De- ook wel alles mee: het zware moeilijk te bespelen veld werkte remmend op het tempo en de Ne derlandse aanval maakte ook niet. grote haast. clubgenoot Swart en hoewel Nuninga vrij voor open doel stond (doelman Nielsen was reeds gesla gen) faalde hij jammerlijk. Hij' schoot tegen de paal Toen Nu ninga in de achtste minuut van de tweede helft opnieuw voor open doel miste, ging het er voor het Neder lands elftal erg triest uitzien. Het publiek in het weinig sfeer volle stadion, dat zich tot dat ogen blik betrekkelijk rustig had gehou den Keizer was zo nu en dan eens uitgefloten, terwijl er om „Coen- tje" werd geschreeuwd vond het I Deense doelman en schoot even la- welletjes. Het gehele vaderlandse ter na een fraaie solo hoog over. liederenrepertoire in de populaire Denemarken al lan-g tevreden sector werd er honend bij ge- met de 00 stand beperkte zich ADVERTENTIE sleept en om in stijl te blijven steed de men ook de nodige aandacht het komende St.-Nicolaasfeest. Maar hoe er ook figuurlijk met de pepernoten werd gestrooid, de doelpunten kwamen maar niet. Van der Kuylen schoot in de zestiende minuut via de handen van doelman Nielsen tegen de paal, waarna (al- Nuninga de terugspringende naast tikte. Sjaak Swart wipte en dieptepass van Van der Kuy len de bal in de handen van de Kansen Toch kwamen er kansen. In de elfde minuut trapte Muller de bal na een door Keizer genomen vrye trap tegen doelman Nielsen op en drie minuten later schoot de mee naar voren gekomen Rinus Israël vanaf de strafschopstip (vrijstaand!) Hetzelfde lot troffen schoten Nuninga, Dullens, Swart en Muller. Het zat de Nederlanders dus niet ,ee. De Denen putten uit het falen in de oranje-vuurlinie de nodige moed en verdedigden zich welhaast nog krachtiger. Aanvallend kwam er daarentegen niet veel uit. Doelman Eddy Pieters Graafland moest het doen met wat terugspeelballen en een schot van betekenis heeft hii niet gehad. Ook niet na de wisse- Bondscoach George Kessler huiverend temidden van dr. Wim Mosterd, links, en reserve doelman Tony van Leeuwen kijkt somber naar de verrichtin gen van het Nederlands elftal. Pas in de laatste minuten van de strijd zou er juichend een lachje afkunnen Om Europese bekers Evenmin als Feijenoord het vorige seizoen erin slaagde Real Madrid na een gewonnen eerste wedstrijd uit te schakelen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen, bleef gisteren München 1Ó60 overeind in de „hel" van Madrid.. De Duitse kampioenen hadden goe de papieren. Zij hadden de eerste wedstrijd in München met 10 ge wonnen en openden in het stadion Bernabeu in de twaalfde minuut op nieuw de score. Maar de Spaanse sterrenploeg minder enthousiast aangemoedigd door de 60.000 toe schouwers sinds ae rake nederlaag in de strijd om de wereldbeker tegen Penarol werkte bekwaam het ver schil van twee doelpunten weg en scoorde na rust de beslissende derde treffer. De Europese bekerhouder heeft zich daarmee als tweede club na Linfield Belfast geplaatst voor de kwartfinales van het toer nooi 1966 67. Toch moet het doelpunt van Brun- nenmeier in de twaalfde minuut voor de Spanjaarden een moeilijk te ver werken tegenslag zijn geweest. Het viel in een periode van groot Spaans overwicht, toen de Duitse rechtshalf van de rand van het strafschopge bied ineens inschoot. Reeds acht mi nuten later maakte Gros so met een kopbal gelijk. Hierbij trad de Duitse verdediging net zo aarzelend op als in de 34ste minuut toen Veloso 21 scoorde. Ook het derde Real-doel- punt, in de 53ste minuut door Pirri, was aan een verdedigingsfout te dan ken. De beslissing viel in deze be langrijke wedstrijd eigenlijk in de eerste helft, toen München het ac cent veel te zwaar op de verdediging legde. Real Madrid beheerste het middenveld volledig en bleef het ini tiatief houden totdat de 31 voor sprong was bereikt. Eerst daarna kwam München wat meer in de aan val. Maar het was te laat om uit schakeling te voorkomen. Voor de Duitsers trof het ongelukkig dat doelman Radenkovic niet in zijn ge wone vorm stak. Hij was onzeker en greep enkele malen niet in bij hoge voorzetten. Real Madrid vertrouwde meer op techniek dan bij de Europa cupwedstrijden van het vorig seizoen. Soms had de ploeg zelfs even de schittering van de grote jaren 1955/ 1960. Voor 25 000 toeschouwers verloor de Franse kampioen FC Nantes gister avond op eigen terrein met 13 van Celtic Glasgow in de eerste wedstryd >oi de achtste finales. Bij de rust as de stand nog gelijk: 1—1. Bekerwinnaars In de strijd om de Europese beker )or bekerwinnaars heeft het Bul gaarse Slavia Sofia zich gisteren ge plaatst voor de kwartfinales. In de tweede wedstrijd uit de achtste fina les behaalden de Bulgaren voor 12.000 toeschouwers een 20 overwinning op Racing Straatsburg, de Franse bekerhouder. De eerste wedstrijd, die 23 november in Straatsburg werd ge speeld, eindigde in een 1—0 zege voor de Fransen. De Oostduitse bekerwinnaar Chemie Leipzig heeft voor 22.000 toeschou- in de eerste wedstrijd tegen het Belgische Standard Luik een kleine ■1 overwinning behaald. tot wat uitvallen, meestal geleid via de gevaarlijke en snelle Wiberg. In de 33ste minuut was de roodwitte rechtsbinnen zelfs doorgebroken, maar op het beslissende moment struikelde hy. Treffers Het initiatief bleef bij de zeer ner veus spelende Nederlanders. Maar het beslissende schot ontbrak. Tot de 88ste minuut. Sjaak Swart be machtigde toen staande op de rand van het strafschopgebied de bal en schoot hard en laag in. Ne derland was gered. In een „roes" de fluitconcerten ten spijt speelde de oranjepleeg verder en nauwelijks honderd seconden later werd het zelfs nog 20. De bal belandde na een sohot van Sjaak Swart op de paal en stuitte precies voor de schietgrage voeten van Willy van der Kuylen De PSV'er miste nu niet De stand in groep vfif van het Europees kampioenschap voetbal ziet er als volgt uit: Hongarije 2 1 1 0 3 82 Nederland 2 1 1 0 3 4—2 Denemarken 2 0 0 2 0 08 Oost-Dld. - HIJS HOKY heeft gisteravond in Den Haag een ijshockeywedstrijd tegen het Belgische Luik met 137 gewonnen. De tussenstanden van deze ontmoeting, die meetelt voor de Coupe de la Meuse, waren: 22, 42, 73. De wedstrijd werd bijgewoond door 1800 toeschouwers. Dank zij bijzonder goed spel heeflt Cruzeiro gisteravond in Belo Horizon te een verrassend ruime 62 zege behaald op Santos, de club van Pele. Het was de eerste wedstrijd tussen beide ploegen voor de finale van de Braziliaanse voet bal beker. De Turijnse club Juventus heeft zioh gisteren geplaatst voor de acht ste finales van het voetbaltoernooi om de Jaarbeurssteden beker. Juven tus won in Lissabon de tweede ont moeting tegen de Portugese club Se- 'tubal met 20, na bij rust reeds met 10 de leiding te hebben genomen. ■■M Klaas Uninga is op deze foto weer eens dicht bij een doelpunt. De Ajacied, die de Deense ver dediger Boel (links) reeds is ge passeerd zal echter nog op het laatste ogenblik worden gestuit door doelman Nielsen. Chinees springt 2.27 meter hoog Tijdens de Ganefo-spelen bereik te de Chinese hoogspringer Ni Chih Chin een hoogte van 2.27 meter, slechts één centimeter minder dan het wereldrecord van de Rus Valerie Brumel, die door een motorongeluk afscheid van de wedstrijdsport heeft moeten nemen. Algemeen is men van mening dat Ni Chih Chin binnenkort het wereldrecord zal beteren. Hij begon dn Pnom Penh met 1.90 meter en daarna 1,95 waarna de 24-jarige 1.83 meter grote 73 kg wegende Chinees achtereenvolgens 2.- meter. 2.10, 2.14, 2.18, 2.23 en 2.27 meter haalde. Zyn pogingen om 2.30 meter te springen mislukten op de overigens matige springplaats. De Koreaanse Sim Kin Dan veroverde twee medail les over 200 en 800 meter, zy no teerde respectievelijk 24.5 en 2.03.T SPORT-" vandaag 1 Bondscoach Georg Kessler was aanvankelijk weinig spraakaaam toen de deur van de Nederlandse kleedkamer openging. „Onze grote pech was het feit, dat wij in de eerste minuten weinig geluk had den. Wanneer alles normaal gegaan was, hadden wij na vijf mi nuten toch zeker een 20 voorsprong moeten hebben. Daarom ben ik zo blij dat de ploeg is blijven spelen. Wy zyn de gehele wedstryd in de aanval geweest en dat de beloning niet uit kon biyven, bleek in de laatste minuten. De gehele ploeg heeft gevochten voor de overwinning. Het feit dat de Ajacieden, die in verband met de wed strijd tegen Liverpool de volgende week toch een groot risico liepen op dit zware veld en vooral ook omdat de Denen zwaar verdedigend speelden, bleven vechten voor de overwinning, tekent toch duideiyh de wil om te winnen". Zonder uitzondering waren de moegestreden Nederlander» ver ontwaardigd over de houding van het publiek, dat in de tweede helft zijn favorieten meende te moeten steunen door het zingen van Sinterklaasliedjes. Aanvoerder Daan Schrijvers vertolkte de alge mene mening: „Het publiek denkt wanneer er geen doelpunten vallen dat er slecht wordt gevoetbald. Wy hebben constant tegen negen verdedigers gestaan en dat is op zo'n zwaar veld een byna onmogelyke opgave." Willy van der Kuylen, die na de rust meer vryheid van handelen had gekregen, was byzonder büj dat hy zyn zwakke begin had goedgemaakt door het scoren van een doelpunt. By de Denen was er nauweiyks teleurstelling over de nederlaag. Trainer Pal Petersen zei dat hy gehoopt had op een gelijkspel, zeker toen zyn ploeg tot het einde stand hield. „Wfj moesten op dit onnoemelyk zware veld wel verdedigen. Ik wist dat de conditie van myn spelers tekort zou schieten. Overigens heb ik de grootste be wondering voor uw team dat tot het eind bleef voetballen. Neder land was de beste ploeg en het heeft verdiend gewonnen. Wy zyn nu eenmaal amateurs en dat komt juist onder zware omstandig heden tot uiting." Doelman Nielsen, die een voortreffelijke party speelde, was te leurgesteld. „Ik had gehoopt dat wy 'n gelykspel zouden behalen, 't is niet gelukt. Wy hebben een jonge ploeg zonder ervaring en daar om is dit resultaat al een prachtige prestatie". De Deense keeper was vol lof over het faire spel van de Nederlandse aanvallers. „Ik ben geen moment geduwd of geslagen zoals dat overal maar al te dikwyls gebeurt". Nielsen vond het Nederlandse publiek razend enthousiast De Amsterdamse zesdaagse groeit em Kurt Vyth is overtuigd van het succes (Van onze sportredacteur) ,Vyth, wat ga Je beginnen, hoorde ik van alle kanten. Maar ik zei: wacht maar af, let op myn woor den, een zesdaagse in Nederland wordt een succes. En daarvan ben ik nu meer dan ooit overtuigd". Kurt Vyth vertelt het de sportpers in een der zyzalen van het nieuwe RAI-gebouw, terwyi een tiental meters verder, in de geweldige Eu ropahal, een legertje timmerlieden vlijtig bezig is uit 150 kubieke me ter hout, 160.000 draadnagels en 45.000 schroeven het wielerkuipje van de accu-miljonair uit Diemen „in geraamte" te zetten. De heer Vyth vertelt tevreden, dat de voorverkoop uitstekend loopt, vooral de dure plaatsen een passé partout voor de eretribune kost 125 gulden en er op dit- moment al een bedrag van 35.000 gulden aan premies binnen is, „waarmee we internationaal geen slecht figuur slaan". Zeer goed te spreken ook is de heer Vyth („de kostprys van de baan ben ik ver geten, maar het is wel een bedrag met vyf nullen") over de mede werking van de overheid, doch aanzienlijk minder over die van de sportcommissie van de KNWU. Hy wil daarover nog geen nadere mededelingen verstrekken. „Daar mee wacht ik tot de zesdaagse vermoeienissen achter de rug zyn". Maar wel laat de Diemer fabri kant los, dat de KNWU voor het komende seizoen andermaal de voorkeur heeft gegeven aan Olympia's Tour boven Vyth's Ron de van Nederland, die het in 1965 zowel finacieel als organisato risch zo goed deed. Iemand vraagt waarom Gerben Karstens niet meerydt. De heer Vyth, geflankeerd door wedstrijd leider Arie van Vliet „onze zes daagse is op moderne leest ge schoeid en dus van 's-morgens 5 uur tot 's-middags 1 uur geneu traliseerd" en wielermanager Liebrechts, lacht minzaam. „Erg jammer", zegt hy „maar Ger ben wilde zelf zyn koppelgenoot uitzoeken (Peter Post) en toen dat niet ging vroeg hy een start- geld dat tegen de 15.000 gulden lag,, KURT VYTH p, Jiet wordt een succes" zullen elf koppels (Post-Pfennin- ger, Sercu-Jansen. Koel-Steevens, Schulze-Peffgen, Lykke-Eugen. De Roo-Severeyns, Rancati-Raynal, Oudkerk-Verschuren, Van der Lans-Lelanque. Deloof-Seeuws en Captein-Debakker) op het steile (in de bochten 55 graden), 141 me ter lange baantje hun kunsten vertonen. Tienduizend mensen in de tribunes zyn 80.000 kg sta len buizen verwerkt kunnen hen toejuichen. Het (wieler)circus komt Sjoukje Dykstra heeftg ister- avond laat het startsein gegeven voor de veertiende zesdaagse van Zürich, waaraan 15 koppels deelnemen. Peter Post, die ook nu met de Zwitser Fritz Pfenninger rydt, is de enige Nederlandse vertegenwoordiger. Na de eerste nacht luidt de stand: 1. Post-Pfenninger (Ned./Zwits30 p.; 2. Zoef fel-Oldenburg (Zwits./W,-D.) 20 p.; 3. Lykke-Eugen (Den.) 20 p.; 4. Faggin-Beghetto (It.) 19 p 5. Bugdahl-Sercu (W.-Dld./Belg.)U P-; 6. Al tig-Rene (W.-Dld.) 9 p.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9