a Soms worden we zó bedot. „Slavenarbeid" in Rood-China a/s 'tjonge'moet z/Jn/ licht en tinteifris! De Monkees zijn nog geen Beatles en gióteren Ga nooit de mist in De Wargamein (bioscoop) roulatie programma DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 LEÏDSCH DAGBLAD Gerrit Schilder: „Verhalen over hoogconjunctuur zijn sprookjes" In „Koning Klant", VAR A's tv-consumentenrubriek werd afgelopen zaterdagmiddag van 16.30 tot 17.00 uur via Neder land 1 nogmaals ingegaan op kortingen op elektrische huis houdelijke artikelen. Dit was de laatste keer dat „Koning Klant" op de zaterdagmiddag te zien was. De VARA-leiding heeft met het oog op de hoge waardering voor de rubriek (de aflevering op 29 oktober kreeg een waarderingscijfer van 75) besloten het programma voortaan in de avonduren op het scherm te brengen. De eerstvolgende „Koning Klant" kan men dinsdagavond 20 december via Nederland 1 zien. ADVERTENTIE NEDERLAND 1 KRO 8.00 uur 10.00 i 10.Ï0 i 10.25 Nieuws in het kort, NTS Pipo de Clown, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Mensen in de sport NTS-journaal Amsterdams Kunstmaandorkest De verhuizing, toneelstuk Brandpunt, actualiteiten NTS-journaal Vervolg Brandpunt Pauze Teleac, tv-cursus Sluiting t.V. die verheugd is over deze „bevordering*. is de in Bussum wonende Gerrit Schilder (35), samensteller en regisseur van „Koning Klant" en van de veel kor tere consumentenrubriek „uitgere kend". Hy zegt: „De waardering is heel hoog. Maar de kijkdichtheid natuurlijk erg klein Wat wil je op zaterdagmiddag: dan heb ik alleen maar de aandacht van bejaarden en kinderen. Na vier jaar economie-studie stapte Schilder over naar de dagbladjournalistiek, waar hij toch niet die bevrediging vond. waar naar hij op zoek was. „Weliswaar beviel me de sociaal-economische kant van dit vak al veel beter dan het louter financiële werk, maar na één jaar by Het Parool had ik het gevoel dat ik volkomen gek werd van de drukte. Bovendien en dat klinkt misschien een beetje duur wilde ik zelf wat creëren. Ik had me van het begin af aan de wan verhoudingen in deze maatschappij sterk aangetrokken en ik vond dat nu langzamerhand de tijd gekomen was dat ik daaraan zelf iets moest doen'. Contrast Hij kreeg de kans bij de VARA-tv. Een jaar lang maakte hij het pro gramma „Contrast", waarin mensen tegenover elkaar werden gezet met sterk uiteenlopende meningen over een bepaald onderwerp. In dat jaar wijdde Gerrit Schilder uitzendingen aan o.m. spanningen in de P.v.d.A., het jongerenparlement in Hilversum, een pleidooi voor zendtyd voor com munisten. Hy richtte by voorbeeld ook de schijnwerper op onze kleine re politieke partyen, zoals de Boe- renparty, het G.P.V. en de PJ5.P. De C.P.N. wilde toen niet: Bakker had gezegd: „Ik hoor niet bij de kleinere partyen". De Staatkundig Gereformeerde Party wilde even min, omdat zy gewoon tegen tele visie is. Schilder: „Ik vond het allemaal wel prachtig. Maai- op den duur ging ik denken: mooie en goede program ma's zijn er al zo veel op ons scherm. We moeten iets gaan doen voor de consument. Dit onderwerp leek mij al te stiefmoederlijk be handeld". Hy vervolgt: „Ik had gemerkt ook in de journalistiek dat de emoties op dat terrein erg hevig zijn. Want wie windt zich er niet over op, als hy in de gaten krijgt, dat hij voor een artikel honderd gulden te veel heeft betaald Het leek mij belangrijk dat speciaal voor de con sument een televisie-rubriek zou worden gemaakt, waarin uitwassen in onze handel aan de kaak zouden worden gesteld'. Sprookjes een consumenten-ombudsman moe ten hebben'. Een stokpaardje van Schilder: twee maal per week s avonds de winkels open. „De spoorwegen wer ken 's avonds toch ook. Wat moet een kledingmagazijn nou tot twaalf uur 's ochtends? Wie heeft er over dag vrij? Talloze vrouwen werken. Een bewijs voor de behoefte, dat de winkels 's avonds open zijn, kreeg ik laatst in een straatinterview. Het was omstreeks half zes. Ik wilde vra gen: kunt u het tussen half zes en zes uur redden? Maar ze zei al: ga weg ik heb geen tijd. Het kon niet mooier". Die winkeliers kunnen toch een regeling treffen. Bijvoorbeeld twee maal per week 's avonds de maar dan overdag dicht. Ella Fitzgerald, Duke Ellington naar Rotterdam Ella Fitzgerald en het 18 man sterke orkest van Duke Elling ton concerteren op 28 januari in „De Doelen" in Rotterdam. Er worden twee concerten gegeven's avonds en 's nachts. Impr-essario Paul Acket heeft het contract afgesloten voor het optre den van de combinatie Ella Fitzge raldDuke Ellington. Hy onthulde dat het honorarium voor de jazzmu sici en de zangeres het hoogste is, dat ooit in Nederland voor een jazz- groep werd betaald. De overeenkomst werd gesloten voor een exclusief op treden in „De Doelen" waarby geen televisie-opnamen mogen worden ge maakt. NEDERLAND 2 AVRO Nieuws in het kort. NTS Run, Buddy, run, film We willen wel es weten Richard Crenna als Slatterly NTS-journaal Sluiting ton verdienen. Hoe groter het salaris, hoe meer de behoefte groeit. Ook iemand met een ton moet worden opgevoed. Maar het zijn vooral de hele en halve intel lectuelen, die niet met geld weten om te gaan. Zij weten zo goed hoe de wereld in elkaar zit, dat zij zelf niet in de gaten hebben dat ze wor den beetgenomen. Dat komt bijvoor beeld voortdurend voor in meubel zaken. In een aflevering van „Ko ning Klant" (3 september) heb ik aandacht aan een Amsterdamse meubelzaak besteed. De prijzen la gen 25 procent boven normaal. Die 25 procent kwam in handen van de gene, die een koper introduceerde. Het bleek dat met name de intel lectuele groep daarvan de dupe was geworden. Arbeiders hebben geluk kig veel de neiging om te zeggen: O. kost dat bankstel 4000 gulden dan kijk ik nog even verder Geregeld signaleert Schilder ..ont stellende uitwassen". Op het platte land met colporteurs, die do bru taalste dingen uithalen. In het al gemeen wordt de consument al dus Gerrit Schilder voortdurend bestookt met bedrieglijke argumen ten. De consumentenbond kan daar betrekkelijk weinig tegen doen. „Ik ook niet, maar ik wijs de kijkers er op. Ik waarschuw ze. Soms worden wezo bedot, dat we een civiele pro cedure zouden kunnen aanspannen. Maar in de Praktijk komt het er niet van. Het duurt allemaal te lang. Nee, we zouden een eenvoudig soort scheidsgerecht moeten Wetenschappelijk samengestelde beatgroep zaterdag op de t.v. Gerrit Schilder Is er vast van over- j tuigd dat veel mensen in ons land j moeite hebben van hun inkomen rond te komen. „Dat is nu eenmaal i een stelling van mij, die overigens 1 dikwjjls wordt aangevochten. Maar ik blyf er bij. Die verhalen over hoogconjunctuur zijn sprookjes. Die welvaartspsychose in ons land slaat op niets". Hij kwam al spoedig tot de con clusie dat hy met „Koning Klant' op de goede weg was. „Aanvankelyk moest ik piekeren over onderwerpen. Maar dat was snel voorbij. Bij bos sen kwamen de brieven. Grotendeels gunstige reacties. Of-v gewoon vragen met hoe of wat. Er waren er na tuurlijk ook zulke: zeg Schilder, hoeveel joods bloed heb jy in je ade ren. Anoniem, wat dacht je. En vui le telefoontjes. Of gewoon moeilyke gevallen met bedrijven" Schilder, getrouwd met een ex- verpleegster („Ze draagt veel onder werpen aan'), vader van twee kin deren, vertelt dat zijn gezin in niets verschilt in dat van anderen. „Daar om kan -ik rustig zeggen, dat ik dik- wyls uitga van de praktijk. Van m'n vrouw hoor ik van de behan deling in de supermarkt. Ik vind in mijn bus foldertjes met inlichtingen over ik noem maar wat ver mageringskuren. Ik krijg iemand aan de deur, die me een tapijt wil verkopen. Voorbeelden te over". Hij stelt nadrukkelijk dat zyn rubriek niet een specifieke VARA- uitzending is. „Dit programma zou bij iedere omroep kunnen worden geplaatst. Ook heb ik het gevoel dat. „Koning Klant" en „Uitgerekend' geen socialistische programma's zyn, al denken vele van wel. Het gaat er eenvoudig om dat we prijsbewuster worden. Ik wil de mensen waar schuwen om blijvend argwanened te zyn voor alle aanbiedingen". UIT HET RADIOPROGRAMMA: 1 Hilversum 1 8.35 uur 8.05 uur Samen uit, samen thuis Klavecimbelkwartet Pierre Biersma Residentie Orkest Wilfred Brown, tenor en Pierre Palla, orgel China laat ondervoede, slecht gehuisveste landarbeiders wer ken in de industrie tot zij to taal uitgeput zijn om hen dan ADVERTENTIE zonder een glas melk: het gezondste „pep-middel" voor scherpe ogen en een snel reaktievermogeiL Verstandig, veilig, vurrnkkulluk. Intellectuelen Dat zijn rubriek in wezen opgaat voor alle inkomensgroepen, legt hy als volgt uit: „Het zyn heus niet alleen de arbeiders, die niet voldoen de prijsbewust zijn. Hetzelfde geldt (Van onze Hilversumse correspondent) Zaterdagmiddag om vijf over vier wordt door de AVRO het eer ste tv-filmpje uitgezonden van de Monkeesde wetenschappelijk sa mengestelde beatgroep. De Mon kees moeten de Amerikaanse te genhangers van de Beatles ivor- den. daar laten de filmpjes geen twijfel over bestaan, ivant zij zijn een imitatie van „Help!" en A hard day's night". Misschien kan men de Monkees ook zien als een symbool van het Amerikaanse zelfbewustzijn: het ivas toch al te gek dat vier Engelse jongens ido len zijn van de Amerikaanse tie ners. Daar moest dus verandering in worden gebracht. Onderzoekingen De operatie-Monkee werd grootscheeps aangepakt: via on derzoekingen, statistieken en au dities werd vastgesteld wie en wat de Amerikaanse tieners recht in het hippe hart zouden treffen. De uitverkoren Monkees werden Da vid Jones een EngelsmaJi Mike Nesmith. Peter Tork en Mickey Dolenz. Zij moeten bewij zen dat de wetenschap niet al leen raketten naar de maan kan afschieten, maar ook sterren kan fabriceren. De Monkees ver schijnen nu iedere maandag avond op het Amerikaanse tv- scherm. Over een tournee van de Mon kees naar Europa ivordt op het ogenblik onderhandeld. Van hun eerste single „Last train to Clarksville" en de gelijktijdig uit gebrachte langspeelplaat werden binnen vier weken een miljoen exemplaren verkocht. Dat had den tot dusver alleen Barry (groe ne baret). Sadler en de Beatles gepresteerd. Het neemt echter al lemaal niet weg dat de Beatles verzuimd ook nog een groep componisten en tekstschrijvers voor de Monkees wetenschappe lijk samen te stellen Atoombomaanval in derde wereldoorlog De geruchtmakende film de „War game" over de gevolgen van een atoombomaanval, die Peter Watkins in opdracht van de BBC maakte, maar nooit op het televisiescherm is verschenen, zal in ons land door Po- lygoon in (bioscoop) roulatie worden gebracht. Het is de bedoeling om met deze 55 minuten durende film, die overigens de keuring nog ,-noet pas seren, onder andere in de Cineacs uurvoorstellingen te geven. Schokkend De BBC achtte de „Wargame" (ondanks het feit dat de medewer king van amateurtoneelspelers een zekere vervreemding bewerkstelligt» dermate schokkend dat zij vertoning onverantwoord vond, althans via een medium dat zo velen, onder wie zeker ook kinderen, zieken en geestelijk la biele kijkers in de huiskamer bereikt. Dit standpunt wordt, zo vernemen bezichtiging van de gespeel de documentaire door de afdeling filmzaken van de NTS gedeeld. Doordat de BBC de film ter be schikking van het British Filminsti- tut stelde, werd het in Engeland mo gelijk hem voor de leden van film- vooral muzikaal op een aanzien- kringen te vertonen. Er zijn echter lijk hoger niveau staan dan de hier en daar ook openbare voorstel- Monkees. Men heeft kennelijk lingen in bioscopen van gegeven Realistisch De „Wargame" speelt zich af in Kent tijdens de derde wereldoorlog, die is ontstaan door een conflict over Berlyn. De film heeft ten doel de toeschouwers zich te laten realise ren wat de mensheid te wachten staat als een nieuwe oorlog zou uit breken. De film toont daartoe op uiterst realistische wijze de verwoes tingen, de slachtoffers, de identifi catie en afvoer van de doden, de uitwerking van de straling, het ge brek aan voedsel en water en het moreel verval na de bominslag. naar hun dorpen terug te stu ren, aldus de Sowjetrussische „Literatoernaja Gazeta". Dit systeem wordt toegepast vol gens „de grootse Instructies van voorzitter Mao Tse-toeng", die rieken naar dwangarbei derskampen, aldus het blad, dat in verschillende tinten zwart het harde leven onder de industrialiseringsmaatrege len van de communistische Chipese leiders schildert. Zonder gewag te maken van de hardheden alt de eerste tijd van de I industrialisering in de Sowjet-Unie haalt de .Literatoernaja Gazeta" de Chinese pers aan om aan te tonen, 1 dat de arbeiders hn de Sowjet-Unie er beter aan toe *yn. „Het Chinese sy steem heeft methoden van materië le prikkels geheel overboord gewor pen", aldus een citaat uit een Chi nees vakverenigingsblad. „De Sow jet-Unie bederft de arbeiders met methoden van materiële prik- keLs. Onze ondernemingen zijn ge heel anders". De Chinese leiders trachten n male produktie te verkrijgen, aldus de Literatoernaja Gazeta, met minimum aan kosten, lonen hulpmiddelen voor de arbeiders. Het wordt als een belangrijke eigenschap van de revolutionaire geest be schouwd, aldus het Russische blad, de nadruk te leggen op de onver mijdelijkheid van moeilijkheden en ontberingen. Aanhalingen uit Chi nese artikelen bewijzen, dat de ar beiders zeer slecht te eten krijgen, geen behoorlijke kleding kunnen ko pen en zelf hutten van zoden en moeten bouwen om er in te wo Daarby werken zy twaalf tot dertien uur per dag. „Mao Tse-toeng en zyn onder schikten houden het volk voor, dat het de hoop op een betere levens standaard moet opgeven om de re volutie te dienen en herleving van burgerlijke opvattingen te voor komen". schrijft het Russische blad. maar het knoopt hieraan vast, dat vriendschap met de Sowjet-Unie de toestand had kunnen verbeteren in de vorm van hulpverlening. „Indien de Chinese leiders hadden vastgehouden aan een politiek van algehele samenwerking binnen het kader van de socialistische ge meenschap zou het Chinese volk niet in de noodzakelijkheid hebben ver keerd. zyn volkshuishouding op te bouwen door zichzelf het noodzake lijkste te ontzeggen, zoals voorheen het Sowjetrussische volk heeft moe ten doen". James Dean terug James Dean werd op 8 februa ri 1931 geboren en hij stierf op 30 september 1955, nadat hy zich met zijn snelle sportwagen te pletter had gereden. Hij had toen precies drie flims achter de rug, waarvan er pas twee in de bios copen vertoond waren: „East of Eden" (1954), reeds op de tele visie te zien geweest) en Hebei without a cause" 1955, <u zag deze film gisteravond). „The giants" werd pas in 1956, na Deans dood, uitgebracht. On danks deze kortstondige carrière (waarbij overigens niet vergeten mag worden dat de Amerikanen Dean ook al enkele malen op de televisie hadden kunnen zien) was hij al tijdens zijn leven een idool van de Amerikaanse jeugd, terwijl hij na zijn dood zelfs een legende werd, zoals de filmwe reld voordien alleen bij Rudolf Valentino had meegemaakt. De Amerikaanse teenagers waren om en nabij hysterisch toen Deans dood bekend werd. Dean was het prototype van de „held" in de antiheld, een soort eerste provo, een jongen die verlangt naar duidelijkheid, die alle ge draai verafschuwt, een jongen voor wie „succes" en „welstand" verouderde begrippen zijn. De film van gisteren is zjjn beste, maar of hy nu door Kazan, Ray of Stevens werd geregisseerd, hy bleef steeds zichzelf, hij was als acteur een schepper, met een hoogst persoonlijke stijl die in de kijker invreet. Danny Kaye Afgezien van deze ontroeren de film verbiydde de NTS ons nog met het optreden van Dan ny Kaye voor de UNICEF in Parijs. We hadden dat optre den enkele dagen geleden ge mist. doordat we vroeger dan alle andere meekijkende landen „op stok" gingen. Kaye was weer uitstekend op dreef, waar bij het. fascinerend was te zien hoe tydloos de trucs van clowns zijn, en hoe perfect ze moeten worden uitgevoerd om het eeu wige lachsucces te kunnen op leveren. Surprise j nog f De NTS bezorgde or tweede surprise, door gewone programma een samen vatting te geven van de commu. nity-singing in het Feijenoord- Stadlon. We hoorden achtereen volgens: „O. kom er eens kij ken", „En van je hela hola houdt er de moed maar in" en „O. was ik maar bij moeder thuis geble ven". De liederen werden met verve vertolkt door het Groot- Nederlands koor. alleen de bla zers zaten er af en toe wel eens naast. li in mniiii i ii ii i ii i ii ii i li i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniHif ADVERTENTIE VOOR DONDERDAG 1 DECEMBER Hilversum l ,402 m NCRV: 17.30 Stereo: Lichte gram. muz. 18.10 Sportrubriek. 18.30 Halte: progr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereo: Klass. gam.muz. 19.45 Chris telijk monopolie?, toespraak. 19.50 Licht gev. platenprogr. 20.10 De fa milie Leenhouts, hoorspeL 20.35 Samen Samen thuis: gei 22.0 Stereo: Lichte kamermuz overdenking. 22.30 Nws. 22.40 Boekbe spreking. 22.45 Kerkorgelconc.: klass. muz. 23.15 Vers ln het gehoor: voor- gedichten. 23.45 Stereo: 24.00 Nws. Hllvi 2. 298 i bond. 18.30 Lichte Voor de kinderen. 19.00 Gespi brief. 19.05 Sitar, radiotijdschrift gitaristen. IKOR: 19.30 Van Huis gesprek. 19.45 Grammuz. 19.55 Kerk 20.40-21.05 Kunstkroniek) rr. piano: licht 11e- 22.40 Act. 22.55 Lichte grammuz. 23.55-24.00 Nws. OOR VRIJDAG 2 DECEMBER (11). 19.00 Nws. NCRV: 21.25 n Zoon. "TV^spel. 22.00 D® uit Stalingrad, documen- Avondslultlng. NTS: 22.40- in het kort. VARA: Schuldig of nlel schuldig0. TV-fllm. 20.50 Achter hel ADVERTENTIE Lichte gram muz. en praatje. (7 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Ni Lichte gram.muz. 8 30 Nws. 8.32 Voor 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Mod. kamer- Lichte "muz. (opn. (gr 11.00 Voor de zieken. 12.0 Hilversum 2. -.'98 m VARA: 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammuz. (7.30-7.35 Van de voorpa gina). VPRO7 55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 3.10 Lichte grammuz. 9.00 Stereo: Mod. orkestwerken (gr 10.00 10.20 Lichte gram.muz. Schoolradio. 1.00 Nws. 11.02 1.30 Opera-aria' r de 12.27 land- en tuinbouw. 12.30 Overheids voorlichting: Voor de landbouw. 12.40 13.00 Nws. 13.10 Journaal 13.30 Stereo: Fluit en pla- i mod. muz. 14.00 Inlei ding tot muz.begrip, muzikale lezing. 14.15 B(j de tijd en bij de thee: gev. progr. VPRO: 15.30 Thuis, progr. voor 16.00 Nws. 16.02 Wiener Nationaal Hongaars je1"8 opn.) 17.00 Voor de 17.25 Stereo: Muzikale aanwlns- ii. 17 45 Act. Hilversum 3. FM rn 240 m AVRO: 9.00 Nws 9 02 Act. 9.05 Licht platenprogr 10 02 Arbeidsvitaminen -r (1100 Nws VPRO: 12.00 Nws. .02 Buitenlands persoverzicht. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nws. 13.02 Bui tenlands persoverzicht. 13.05 Gev. pla tenprogr. 14.00 Nws. 14 02 Buitenlands persoverzicht. 14.05 Tophits AVRO: i Nws. 15.02 Lichte muz (opn). 1 Nws. 16.02 Licht platenprogram- 16.30 Lichte grammuz 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Pop-Party TELEVISIEPROGRAMMA'S erlan.1 I NTS/NOT: 10.45- Schooltelevlsle NTS: 12.00-12.30 Teleac: De boerdery als onderneming Veel Japanners noemen zich christen Hoewel er in Japan niet meer dan 700.000 gedoopte christenen zyn, al dus verklaarde een r.k. priester op een conferentie in Hongkong, zyn er volgens betrouwbare peilingen wel drie miljoen, die zich christen noe men. Een zeer grote meerderheid van de Japanners toont eerbied voor Christus blijkens hun antwoorden op vrageniysten van het (r.k.) Oos ters Instituut voor Godsdienstig On derzoek in Tokio. „Maar als Je hen het christendom aanbeveelt, dan hoort niet meer dan de helft van hen je welwillend aan en beoordeelt de christeiyke godsdienst als nog niet zo gek", zei pater Spae. „Vele boeddhisten noemen zich christenen van de 20ste eeuw, omdat zy vol doen aan het gebod van naasten liefde', maar „deze onbewuste in stemming van het Japanse volk met de christeiyke idealen is niet zozeer resultaat van de krachtsinspanning de kerken in het land als een zekere ergernis over de absoluutheid universaliteit, die het christen dom \oor zich opeist heeft de meer derheid van de godsdienstige stro mingen in Japan sommige christe lijke waarheden en gewoonten in zich opgenomen, vooral op het ter- ?in van de sociale ethiek". Al deze mededelingen over de hou ding van de Japanners tegenover het christendom maakten deel uit van referaat van de priester op een conferentie over .Faith and Order' onder auspiciën van de Oostazia- tische Christeiyke Conferentie EACC» die zich bezighield met de boodschap en de taak van de kerk in het hedendaagse Azië.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5