Mr. S.C. vanRandwijck verliet „Oegstgeest" Lorentzschool nam afscheid van hoofd Nieuwe 7'le methode Turkse bijK&O gewond Geef haar 'nhirt: BAMBOE- uw favoriete 'v WÈ* s) SHAVE-lotion C. H. Nolet wrow 3 Vondeling voerde k wa j ongenspolitiek Ver tol Ijsbestrijding (nog) niet opgeheven SINTERKLAASFEEST PAGINA 3 Snel Frans spreken Twee ongelukken Lannnenschansweg ADVERTENTIE De Leidse volksuniversiteit K O voert begin volgend jaar 'n nieuwe j methode in om Frans te leren spre- ken. Op 11 januari begint een cur sus van 2 lessen van twee uur vol gens het systeem Voix et Images de France. Het verkeer op de Lammenschans- weg in Leiden heeft gisterochtend vroeg twee gewonden geëist. Omstreeks kwart over zeven werd ?en 21-jarige Turkse uit Katwijk door In het zendingshuis in Oegstgeest vond gistermiddag de af scheidsreceptie plaats van mr. S. C. graaf van Randwijck, die met ingang van heden met pensioen is gegaan. Vele kerkelijke en burgelijke autoriteiten toonden hun belangstelling voor de scheidende functionaris, die secretaris vóór algemene zaken van de Raad voor de Zending was. Kerk en zending namen afscheid Op 1 juni 1946 ging mr. Van Randwijck over naar de samenwer kende zendingscorporaties. Sindsdien als primus inter pares in de seereta- rissenkring heeft hij het zendingsbe- leid bepaald. Hij heeft de nieuwe oriëntaties van de zending op W. Afrika uitgewerkt en bevorderd, ook zjjn zijn bemoeiingen met het bin nenlandse beleid niet zonder gevolg geweest. Er is geen bedelbrief methode meer in Oegstgeest. Zijn nuchtere inzichten hebben stimule rend gewerkt. Mede aan hem is het te danken, dat de interne en exter ne verhoudingen in „Oegstgeest" uit stekend werken. De rij van sprekers werd geopend door dr. G. de Ru, praeses van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk. Hij was de heer Van Rand wijck zeer erkentelijk voor het vele werk, dat hij voor kerk en zending heeft verricht. Zijn persoonlijke in druk was, dat de scheidende secre taris niet alleen zijn nuchter ver stand gebruikte, maar zich ook door menselyke emoties en overtuigingen liet leiden. Dr. De Ru sprak de hoop uit, dat de heer Van Randwijck en echtgenote nog vele jaren van geze gende rust mochten genieten. Dr. J. Gilhuis, vice-voorzitter van de Zendingsraad en vertegenwoordi ger van de gereformeerde deputa- ten, verzocht-de aanwezigen het hem niet kwalijk te nemen, dat hij het werk van de Zendingsraad met ge reformeerde ogen bekeek. Het geref. aandeel in de samenwerking op het gebied van de zending is niet altijd even gemakkelijk geweest. Toch toonde de secretaris een groot begrip voor het aandeel van anderen in het werk, dat door de heer Van Rand wijck ook ten volle werd gewaar deerd. Dr. Gilhuis, bracht de schei dende functionaris dank voor de uit zonderlijke bijdrage, die hij op zen- dingsgebied heeft geleverd. Het die nen van een gezamenlijke zaak stond voor#p. Als stoffelijk blyk van waardering bood dr. Gilhuis een an tieke blokkenbak voor een open haardvuur aan. Namens de Rijnse zending sprak dr. F. H. de Kleine; die de samen werking in Indonesië memoreerde. In de moeiHjke oorlogsjaren heeft de heer Van Randwijck, als zendings- ADVERTENTIE ST. NICOLAAS 1966 OVERHEMDEN Kenmore - Trenco - Kerko TREVIRA DASSEN geheej kreukvrije, wasbaar KAMERJASSEN PYJAMA'S MANCHETKNOPEN ZAKDOEKEN SOKKEN BOTERMARKT 8—9 consul van het Ned. Bijbelgenoot schap in Djakarta werkzaam, behal ve andere jonge kerken, ook de Rijn se zending geholpen zijn erkentelijkheid toonde. Prof. dr. J. Blauw voerde het Ned. Bijbelgenootschap het woord. Hij memoreerde de vele verdiensten gedurende de 17 jaar van de scheidende functionaris als zendingsconsul. De heer Van Rand wijck verrichtte zijn werk op koers vaste wijze. Een voorbeeld hiervan was het feit, dat hij in het door Ja panners bezette Indonesië kans zag een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament te laten drukken en on der de geïnterneerde Nederlanders te lajten verspreiden. Prof. Blauw noemde ook de activiteiten van de heer Van Randwijck in de commissie buitenland van het NBG, waarvoor hy dank bracht. Dr. G. P. H. Lochter, de nieuwe secretaris voor algemene zaken van de Raad voor de Zending, getuigde van het voorrecht, by zyn voorgan ger in de leer te zijn geweest. Hij schetste de heer Van Randwijck als een rechtlijnig man, die wars was van ongerechtigheid. Mede namens zijn collega's bracht dr. Locher dank voor de ondervonden vriendschap. Aan het einde van de toespraken sprak de heer Van Randwijck, mede namens zijn echtgenote, zijn dank uit voor de van warme vriendschap getuigende woorden en het aan geboden geschenk. 's Avonds vond in het Zendingshuis in intieme kring een diner plaats, waarbij collega's van de scheidende functionaris, het moderamen en de secretarissen van de Raad voor de Zending, de staf van het Ned. Bij belgenootschap en de staf van de Ned. Zendingsraad, aanzaten. Dr. J. Gilhuis neemt af scheid van mr. S. C. graaf van Randivijck en diens echtgenote. (Foto LD Holvaet) Dit is een audio-visuele methode. In de Stadsgehoorzaal is gisteravond een demonstratie van deze methode gegeven. De grote belangstel ling daarvoor maakt het waar schijnlijk dat de cursus zeer snel volgeboekt zal zyn. Mevrouw Spij ker hield gisteravond een korte in leiding, waarin zfj vertelde over de nieuwe ontwikkelingen in het taal onderricht. Zij zei. dat de nadruk by deze experimentele methode ge heel ligt op de structurele samen hang van de taal, en niet, zoals by het conventionele onderwijs, op de grammatica. Na de inleiding van mevrouw Spijker begon de demon stratie van de audio-visuele methode Voix et Images de France onder lei ding van de instructrice. mevrouw S. Bodson Salmon. Een strook beelden wordt op een scherm gepro jecteerd en een Franse tekst wordt via een bandopnameapparaat weer gegeven. Vervolgens wordt de strook beeldje voor beeldje bekeken en krij gen de cursisten de kans de gespro ken tekst na te zeggen. De spranke lende persoonlijkheid van mevrouw Bodson draagt belangrijk bij tot het welslagen van de instructie. zo weldadig fris, zo pittig, zo echt passend bij sportief aangelegde mannen met dat vleugje mysterie, dat vrouwen in een heer waarderen! BAMBOE-Shave-Lotion in originele fla cons van 5,95 en f 9.95. Dezelfde nieuwe geur vindt U terug in Bamboe-Eau de Cologne, Zeep en Scheercrème. Ook in fraaie geschenk combinaties van 2,75 tot 14,75. n angereden, zij diep voorovergebogen door storm en regen de Lammenscha nsweg ter hcogte van de industrieterreinen overstak. Het Turkse meisje kreeg een hersenschudding en een gebroken linkerpols. D? E.H.D. bracht haar naar het Acadsmisch Ziekenhuis. Ruim een kwartier ra dit omgeval had cp de Lammen scha rsweg nabij de Dahlia straat een bc'.sing plaats tussen een 15-jarige fietser uit Lei den en een 17-jar bromfietser uit Nieuwe Wetering De jongste van dit tweetal liep daarbij kneuzingen en schaafwonden aan hoofd en linker knie op. Ook in dit geval zorgde de E.H.D. voor vervoer naar hel Acade misch Ziekenhuis. Een tot nog toe onbekend gebleven automobilist heeft in de afgelopen nacht vreemde capriolen in het René Gerrits voor Leidse KVP-jongeren: Noordeinde uitgehaald. Hij reed nabij de v.g.l.o.-school het trottoir op. waar drie tegen de gevel geplaatste fietsen tot schroot werden getransformeerd. Enkele auto-onderdelen bleven nadat de muur was geschampt op het trot toir achter. is een produkt van MOUSON. Bamboe won in 7966 de Coupe d'ordu bon goüt Francaisf Ik blijf erbij dat Vondeling een kwajongenspolitiek heeft gevoerd. Van de uitlatingen die ik op het jongerencongres van de K.V.P. heb gedaan, neem ik geen woord terug. Dat zei mr. René Gerrits, voorzit ter van de K.V.P.-jongeren, gister avond op een bijeenkomst van de Kringjongerengroep Leiden, die in „Den Burcht" werd gehouden. René Gerrits, die lid is van het dagelijks bestuur van de K.V.P. en in tal van plaatsen kandidaat is gesteld voor het lidmaatschap van de twee de Kamer, verdedigde ook by deze gelegenheid het optreden van i Schmelzer in de nacht van 14 op 15 oktober. De jongerenvoorzitter her- haalde dat hij het met de zakelijke motie van de fractieleider geheel eens kon zyn. Niettemin betreurde hy de val van het kabinet-Cals. die volgens hem werd veroorzaakt door de vooringenomen standpunten van de PvdA en de AR. „Dat de val van het vorige kabinet niet nodig is ge- I weest blijkt uit het program van Zijl stra", aldus René Gerrits. Hy onder- I schreef de bewering dat de looneisen I voor het komende jaar gematigd die- I nen te zijn. Wat de taak van de K.V.P.-jongeren betreft, zij behoren, aldus hun voorzitter, de K.VP. om te vormen tot een politieke program maparty, die de zaken duidelijk aan pakt en zich in alle opzichten scherp opstelt. René Gerrits pleitte op deze politieke jongerenavond voor een be roepsleger van vaktechnici, voor een I geïndustrialiseerde aanpak van de i ontwikkelingshulp en een eventuele ADVERTENTIE Waren het vrijdag de ouders, de oud-leerlingen en vele anderen, die door de Oudercommissie van de Lo rentzschool in de gelegenheid wer- In liet donker vergaderen den gesteld om afscheid te nemen van het hoofd der school, de heer J. Berkenbosch, die met pensioen gaat. gistermorgen was het de beurt aan de leerlingen van de school. Met veel enthousiasme en in een gezellige sfeer leverden de kinderen van alle klassen hun bijdragen. Zo werd er gemusiceerd op de piano, met de blokfluit, de acordeon en de cell* gejudood. gegoocheld, voorge dragen en werden toneelstukjes ge speeld. Aan het eind van het feest, na de met succes opgevoerde kin dermusical „Vakantie", die werd in gestudeerd o.l.v. mevr. Stam- van der Staay en mevr. Weidner- van der Staay, kreeg het scheidende hoofd van de leerlingen een draagbare ra dio aangeboden. Voor GOUD Juwelier Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 De in Leiden gevestigde Vereniging tot Ijsbestrijding, die de ijsbestrijding behartigt op de vaarwegen binnen het overgrootste gedeelte van het gebied van westelyk Zuid-Holland, hield gisteren in Café-Restaurant ..Central" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Als gevolg van het uitvallen van het elektrische licht werd de vergade ring, die wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. J. Epskamp, werd ge leid door de heer N. ParlevHet jr, vrijwel in het donker gehouden en was daardoor van kortstandige duur. Ondanks het vrij geringe leden-aantal was de opkomst der leden niet teleurstellend. Opheffen? BURGERLIJKE STANI) LEIDEN EBOREN rik, zn van H. Blok en Alida Wilhelmina Pc- n C. W. J. Koomèn Jacobus Antonio, D'Orio en E. M. O dr van J. H. Lemstra en D. C. OVERLEDEN: Weber. 64 Jaar, echtgenote van -'--erhout, 76 Jaar, Hoeks; J. M. 68 Jaar, man; S. Aalbers- C. J. A. M. den >on; H. A. A. Sau- htgenote n Ingen, Tg. 54 ji berg, Hollander, nier, 74 jaar. Zeer veel aandacht werd besteed aan punt 8 van de agenda, waarbij het al of niet voortbestaan van de vereniging aan de orde was gesteld. De meningen hieromtrent liepen nog al ver uiteen, waarbij de grote ver schillen in de belangen Van open vaarwegen voor de industrie en de binnenscheepvaartbedrijven zoals beurtvaart-ondememingen e.a.. in duscussie kwamen. Behalve dat de beurtvaart-onderne mingen door het wegen transport worden verdrongen, werd gesteld, dat bij ijs of ijsgang de schade aan sche pen en schroeven ontstellend groot is, waardoor er niet veel animo meer is om de schepen bij veel ijs in de vaart te houden. De industrie daarentegen heeft terdege nog groot belang bij open vaarwegen voor de aan- en af voer van haar produkten en grond stoffen. Algemeen kwam men tot de conclusie, dat de vereniging zeker nog een taak heeft, in het bijzonder wel om te trachten de Overheid meer bij het werk van de ijsbestrijding op I de vaarwegen te betrekken Besloten werd dan ook de vereni ging voorlopig nog in stand te hou den, doch mede in verband met de gestegen financiële middelen tot een bedrag van rond f 6500,welk bedrag kon worden bereikt door de zachte winters van de laatste paar jaren waardoor de vereniging weinig kosten had. De voor de leden gunstige beslis sing werd genomen dit boekjaar de contributieheffing afhankelijk te stel len van het al of niet tot breekactie moeten overgaan. Tot benoeming van commissaris en leden van de kascommissie overgaan de, werd voor de aftredende commis saris/voorzitter de heer J. J. Eps kamp de heer G. H. Nolles van de Hollandse Constructie werkplaats N.V. tot commissaris tevens voorzit ter gekozen en namen de heren P. v. d. Poel en A. Warnau zitting in de kas-commissie. Na de instelling van het werkfonds 1966 1967 werd de vergadering om half zes gesloten. Het op nieuwe leest ge schoeide Sinterklaasfeest van de VVSL de Leidse vrouwelijke studentenvereniging is een groot succes geworden. De „club" aan het Rapenburg was gister middag helemaal ter beschikking van 250 kleine Leidse jongens en meisjesdie er een plezierige mid dag van hébben gemaakt. Op de ruime zolders konden ze alle i gelijke spelletjes doen, er was een poppenkast en ze kotiden klie deren met verf. Er werd dan ook dolle pret gemaakt. Totdat Sin terklaas kwam. Toen waren ei wel wat bedrukte gezichtjes, maar de Sint bleek van een zeer apart slag en al spoedig had hij de kin derharten veroverd, zoals dat heet. De VVSL organiseert elk jaar een Sinterklaasfeest voor de Leidse jeugd, maar tot nu toe ge beurde dat in de vorm van een middag in de Stadsgehoorzaal. Het had er alle schijn van. dat de kinderen zich gistermiddag heel wat beter vermaakten. Op de fotode Sint houdt zitting. (.Foto LD,< Hol vaat) nieuwe benadering van het oost- westvraagstuk. De K.V.P.-jongeren- voorzitter hing zyn betoog overigens op aan de volgende stellingen; Het overleg van de ARP en PvdA fracties met de hun geestver wante ministers legde een tijdbom onder het kabinet-Cals. Als de grote structurele pro blemen in ons land niet op korte termen worden aangepakt, dan komt dat omdat de PvdA een der- I mate inflatoir beleid voorstaat, dat de KVP onmogelijk met de PvdA sa men kan werken. Duizenden kleine zelfstandigen worden op het ogenblik fijngemalen tussen de belangen van werkgevers en werknemers. Het financieel beleid van Cals en Vondeling hield geen rekening met de mensen met een vast inkomen. "Daarom was dat beleid fout, met sociaal zelfs». Als de twee volgende wetten van Veldkamp er door zijn, dan moet het maar eens uit zyn met al die sociale verzekeringen. (We moeten ook zelf nog wat risico kunnen dra gen.) De grote fout van Den Uyl was, dat hy de oliemaatschappijen, in de zelfde hoek drukte en ze niet tegen elkaar uitgespeeld heeft. Wanneer het alternatief voor de confessionele partijen alleen het socialisme of het liberalisme kan zyn, dan vervangt men de dicta tuur van de kerk door twee andere. Het wordt nu eindelijk eens tijd, dat de KVP-politici wat agres sievere politieke uitspraken gaan doen. Als dr. De Galan (PvdA) in flatie geen ramp vindt, mits deze niet hoger is dan de rente op spaar geld. dan is te hopen dat hy nooit wat in de Nederlandse politiek te zeggen krijgt. Geachte redactie. Kunt U zich ook zo opwinden als mensen voor iedere wissewas een col lecte willen houden? Neemt U nu b.v. de uitzending van Achter het nieuws van J.l. maandagavond over de bos negers in Suriname, die door het Brokopondoplan verplaatst moesten worden. Omdat deze mensen ontevre den zyn, hebben sommigen het plan opgevat een actie op touw te zetten. Ik vraag U: hebben we al niet ge noeg collectes de laatste tijd, met al die rampen in het buiten- en bin nenland? We blijven maar aan de gang en zo be roe id hebben die negers het toch niet. U hebt zelf kunnen zien dat en- prachtige huizen voor hen zijn gebouwd, dat er onvruchtbare grond ter beschikking is gesteld, dat er geen werk is. maar voedsel wordt verstrekt als ze niet mopperen. Het Broko pondoplan is bedoeld om Suriname economisch sterker te maken! dat de bosnegers hier niet van profiteren is natuurlijk maar een bijkomstigheid. Ze mogen dan rijksgenoten zyn en goed Hollands spreken, maar moeten deze mensen daarom nu hun grieven voor de Nederlandse t.v. spuien? Als het allemaal zo erg was dan hadden t.v. en kranten wel een gironummer bekend gemaakt en U hebt zelf kun nen horen, zonder vertaling zelfs, dat ze van niemand hulp verwek ten. Terecht natuurlijk, want w :n Nederland trekt zich het lot v dl© paar bosnegers aan, niemand >ch Daarom zal het gold van de man, die zich wel bewogen voelde en spon taan een rekening opende bij de Alge Bank Nederland N.V., wel wegge*- gooid zijn. Misschien interesseert U het nummer wel; 53908 Leiden. Alge mene Bank Nederland N.V. „ten bat© slachtoffers Brokopondoplan" ten name van W. A. Gemert, TeeeeJ- schad©straat 11a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3