Ziezo... dat is dat LEVENSVER Snelle berechting na Tilburgse „veldslag" Lissese bollenveiling gaat bloemen veilen LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II Wij willen niet die kant uit van boven de rivieren Op 30 oktober ontstond in de dan cing „Scala" aan de Tuinstraat in Tilburg een veldslag tussen de 300 jongelui, die daar aan het dansen waren en de Tilburgse politie, die tenslotte met 20 man aan „het front" opereerde en toen pas de orde kon herstellen. Drie agenten werden ern stig gewond. Twee van hen doen thans nog geen dienst. Een heeft een e hersenschudding en een scheurtje in de schedel opgelopen, ander moest bijna een oor mis- In het ziekenhuis waren elf hechtingen nodig. Gisteren reeds behandelde de Breda- rechtbank deze Scala-affaire. Een speciale zitting was er voor uitge schreven van een apart gevormde strafkamer met als president mr. F. A. Holleman. De Justitie wilde duidelijk en snel van repliek dienen. Ei- moesten zeven jeugdige Tilbur- gers terecht staan. De rechtbank president zei: „Een veldslag in een .al, het is een enorme bende ge weest, maar wij willen beslist niet die kant uit van boven de rivieren. Hier wordt het gezag gehandhaafd. De po litie, dat is het gezag. Daarover zijn politie en Justitie het hier volkomen Zulke wantoestanden worden hier niet getolereerd". Niet geschoten was in alle zeven zaken, bleek dat de politie weloverwogen niet geschoten had, hoewel dit volgens de commis saris verantwoord zou zijn geweest. „Het zou volledig verantwoord zijn geweest", herhaalde de presi dent, „Want het leven van hoofd agent Van Gemert is inderdaad be dreigd geweest. Nu is de politie de dupe geworden. Die mensen hebben ook vrouw en kinderen, handhaven voor ons het gezag en komen dan zo in het ziekenhuis terecht in plaats van normaal thuis na hun dienst". Ook bleek, dat er in Tilburg geen sprake is geweest van straatterreur van een bende. „Wel hebben zich en kele vechtersbazen, die veel jeugdig publiek trekken, enkele gevallen van straatterreur en geweldpleging voor gedaan" ,zei de commissaris Van Os- ta. Gezagsverval De officier van Justitie, mr. J. Peijnenburg prees evenals de president had gedaan de zelfbeheer sing van de politie. Het openbaar ministerie was dankbaar voor de me dewerking van de rechtbank in de snelle strijd tegen de normvervaging en het gezagsverval. Orde. rust en veiligheid zullen hier worden ge handhaafd, aldus de officier, die meedeelde, dat het Scala-dossier nog niet gesloten is en dat zoveel mogelijk daders van het open lijke geweld alsnog vervolgd zullen worden. Tegen de hoofddader, een 18-jarige Tilburger werd een jaar gevangenis straf geëist en tegen een 25-jarige stadsgenoot, mede wegens opruiing, negen maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen twee jongelui (18 en 19 jaar) werd vijf maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. Drie verdachten, die strafrechtelijk nog minderjarig waren, werden achter gesloten deuren berecht. De rechtbank doet al op 2 decem ber uitspraak. BOSKOPER VERONGELUKT De negentienjarige H. J. Nederhoff uit Boskoop is gisterochtend dodelijk gewond, toen hij met zijn bromfiets op de Rijerskoop in zijn woonplaats tegen een rechts van de weg gepar keerde vrachtauto reed. De vracht auto stond onder een brandende stadslantaarn. Het slachtoffer i het St. Jozef Ziekenhuis in Gouda aan de verwondingen bezweken. Nieuwe uitgaven De nieuwste ontwikkeling van de nationalistische gevoelens in (West-) Duitsland zal de belangstelling voor wat zich nog maar enkele tientallen jaren geleden onder het Derde Rijk voltrok, zeker aanwakkeren. Dat ook de Nederlandse jeugd deze recente geschiedenis althans in hoofdzaken dient te kennen, spreekt wel van zelf. In Spiegelbeelden (uitg. Hol- landia, Baarn) beschrijft de Ameri kaanse romanschrijver Richard Con don op pakkende wijze de complica ties van het huwelijk van een Frans- Joods meisje uit gefortuneerde fami lie met een Pruisische officier uit een oud geslacht van hoge militairen. Condon heeft jaren in de Ameri kaanse filmindustrie gewerkt en daarna aan het toneel alvorens ro- s te gaan schrijven. Zijn vroe gere functies gaven hem een sterk gevoel voor dramatische effecten. Bo vendien is hy een uitstekend psycho loog. Zijn werk leest gemakkelijk en tekent de sfeer van die tijd en die ensen op rake wijze. Naar de televisie-documentaire van Dick Verkijk over de Duitse inval in Rusland (1941) verscheen bij Mous- sault in Amsterdam een klein boekje met veel foto's onder de titel Ope ratie Barbarossa. De samen steller-schrijver is erin geslaagd veel van dit gruwelijke drama in woorden en beelden te vangen. Geheel van militair standpunt be keek maarschalk Tsjoeikow „het be gin van Hitiers ondergang" in zijn boek Stalingrad uitg. West- Friesland, Hoorn). Het merkwaardige van die gigantische strijd was, dat de Russische bevelhebber met verba zingwekkende koppigheid een stuk grond verdedigde, waarvan zijn voor ganger had gezegd, dat het onhoud baar was. Op die wijze trok hij steeds meer Duitse troepen naar zich toe, met het bekende, voor Hitier fatale gevolg. Rekening houdende met het feit, dat dit relaas ongetwijfeld Rus sisch-nationalistische trekjes ver- De Coöperatieve Bloembol len veiling vereniging „H.B.G." zal op dinsdag 14 december in de speciaal daartoe ingerichte Darwinhal in Lisse beginnen met Het veilen van bloemen. Tot nog toe werden hier alleen bol len geveild. Zoals voorheen met bollen al het ge val was, kunnen nu ook afnemers van bloemen vaste hoeveelheden tegen vaste prijzen inkopen via het bureau van de veiling. Dit is met name gedaan om het. mo gelijk te maken, dat supermarkten en warenhuizen bloemen kunnen gaan afnemen, van welke activi teiten ztf voorheen afzagen gezien de sterke fluctuerende prijzen, die in de bollen- en bloembollenhan- del gebruikelijk zijn. toont kan niettemin gezegd worden, dat het de moeite van het lezen loont, omdat het geschreven is door een van de hoofdfiguren. Nog een oorlogsdrama op optima forma: de slag in de Ardennen, Hitiers laatste offensief, op boeien de wijze beschreven door John To- land, die de militair-historische fei ten weet te verpakken in de ervarin gen van ten dele geromantiseerde fi guren. zonder evenwel concessies aan de betrouwbaarheid te doen. Een moeilijke techniek, maar Toland be studeerde de situaties jarenlang ter plaatse en had gesprekken met tal loze deelnemers aan de strijd. Dit boek (uitgave Hollandia, Baarn) is dan ook al in negende druk versche nen, hetgeen verder commentaar overbodig maakt. Wat waren de gevoelens en ge dachten van een toevallige Berlyner in de jaren 19381948? Wie daarop een antwoord zoekt leze B e r 1 Ij n s Dagboek, geschreven door Ruth Andreas-Friedrich, uitgave Arbeiders pers, Amsterdam (Floret-serie). Heel dat complex van politieke hysterie, militaire voorbereiding, vernietiging van Joods bezit en wegvoering van Joodse medeburgers naar de kampen, de bewogen oorlogsjaren vooral, de bombardementen en de intocht der overwinnaars is jarenlang beschre ven door een journaliste, die haar lezenswaardige aantekeningen in dit boek presenteert. De Russen in Berlijn, door Erich Buby (uitgave A. W. Sijthoff. Leiden) is een indrukwekkende kro niek van wat er zich in de gevallen Duitse hoofdstad afspeelde, toen de Russen er hun intocht hielden. De schrijver heeft het zich niet gemak kelijk gemaakt: hij zocht in archie ven. las ontelbare gedenkboeken van officieren, had honderden gesprekken met mensen, die het drama hebben meegemaakt en schiftte deze enorme hoeveelheid materiaal zodanig, dat zijn boek van bijna vijfhonderd blad zijden historisch belangwekkend is en zich tegelijkertijd als een pakkende roman laat lezen. Zeer interessant is het hoofdstuk, dat Buby wijdt aan de dood van Hitier en aan de vraag of de „Führer" door een kogel of door gif in te nemen een einde aan zijn leven maakte. Een uitgebreid register vergemakkelijkt het naslaan van be paalde facetten van de strijd. Reeds heeft de H.B.G., anticiperend op het nieuwe systeem, een afset naar een groot winkelbedrijf voor bereid. Het ligt in de bedoeling het gehele jaar door bloemen te veilen volgens het „vrije veilingsysteem", dat wil zeggen zonder het heffen van gastveilingspercentagea. Dit systeem werkt al 50 jaar in de bloembollensector tot grote tevre denheid. Daar de HJ.G. 's middags gaat vel len, is men in de gelegenheid In de normale werkuren bloemen aan te voeren. Hierdoor kan de extra loonpost voor overwerk, die drukt op de verkoop via de '6 morgen# vroeg verkopende veilingen, worden vermeden. Volgens de directie van de H.B.G. h er overal in het land grote animo voor haar bloemenveiling. Er wor den na transportlijnen geschapen voor veraf wonende bloemenkwe- kers, te weten Limburg, Flakkee. IJsselmeerpolders, Noord-Holland en Friesland. Expeditiebedrijven hebben reeds kan toorruimte in de veilinghal ver kregen. zodat ook de afvoer van do uniform verpakte bloemen naar hel buitenland direct kan plaatsheb ben. De Bond van Bloembollenhandela ren verzet zich echter fel tegen deze ontwikkeling. In een circu laire heeft zij medegedeeld, dat de H.B.G. haar bloemen tegen zeer lage prijzen in het buitenland aan biedt. Hierdoor zou de afzet van bloembollen ten zeerste worden ge schaad. De H3.G. heeft dit ontkend en de uitlating van deze bond als onjuist gekenmerkt. SLEUTELTJES Postbus 21, Hendrik Ultzen- Geheel soc. verzekerd, er Linden's Type-, Ko en Adresseerinr., Lam- hansweg 101. Tel. 30065. luiswerk en andere by- liedlg ud. Postbus 1684, Rot- pster gev erd kapster. Dames- riny. Medusastraat 8 Hartmanstraat 16 chtendbladbezorger voor Ijk en voor Morskwar- uitsluitend serieuze be- Jzen i welke de weg goed i komen ln aanmerking, lagblad. Noordelnde 30. o i'raagd voor enden per week (in flat) els, Rijnkade 1 E. Leiden. 3667. igd jonge gevorderde £-Kok. voor werkzaam- in hypermoderne snack- de ke ken. Leeftijd tus- en 18 Jaar. Goed loon tige werkkring. Aan- bij Snackbar A. Mul- Jen ;imm jjta 2de kapster. Kapsaloi ornst-raat 19. Tel. 4002. ed verdienen! Gevr. pro- dist(e) voor bezoeken dieren met veel ge plaatst iop-systeem. Geschikte Inilicht TT 5HI Lo! de 1966 16-18 uur Café ram De Landbouw, tnneweg led verdienen! Gevr. pro- bezoeken ulleren met veelgeplaatst koop-systeem Geschikte vermelden SKF) en de J. Helmond, tel. 01850 is ook aanwezig op 1 66 19-21 uur Café- ant Zomerzorg, Sta- g 35 a Lelden, tel. 21444 Vergoeding reiskosten, fij ANCRO, Voorstraat 33, thoten. Tel. 01717 - 2323 tezelschapsdame of ilshoudeli.jke hulp gevr. •kerkkoorsteeg 9. Leiden, baagd een net meisje, n binnenwerk, wltwerk Laat nu uw gevel afbranden en gronden. Billijke prijzen Brieven bur Werkit onder garantie. Lombok- straat 40. Tei. 42564. Biedt zich aau jongeman, 20 jaar (volontair) om werk zaamheden te verrichten op zaterdag. In bezit van rijbewijs r de zaterdag, l.b.v. rijbewijs per maand, met vrij licht Ter ruiling aangeboden '-kamerflat, vrij uitzicht vraagd 4-kamerflat. parterre of thuis. Brie- Doornbos, Thierenska- de 116, Rijswijk Z.H. Gevraagd: Net jong echt paar zoekt kamer (s), buiten de stad geen bezwaar ook gene gen wat werk te verrichten. Brieven onder no. 6838k bur. 2e jaars student zoekt per 1 dec. rustige kamer in bin nenstad. Brieven: v. d. Kroon, Hartesteeg 2a. Ouder a.s. echtpaar, zoekt bejaarde heer of dame verpleging te helpen. Bri ll Auto. (jschool Flip Jansen, erkend gedlpl. Tel 24626. Lei derdorp. Huurt uw auto by Leldse Autoverhuur Centrale. A. J. Bierman, Oude Rijn 64. Lel den Tel 32310. Aral benzine, zuinig, minder liters. kilometers. Aral Service. Hoge Rijndijk 90 Autorijders. - Cw schade wordt met modern materiaal hersteld, lakwerk gemoffeld ln allernieuwste overdruk spuit cabine Voor deskundige repa raties en taxaties. Automobiel bedrijf Rijnland N.V Off. Ford dealer afd. schade. Roosevelt- straat 19. Lelden, tel. 24647. B.B.B. Banden Beanen Ba lanceren. Al 35 jaar markt 6 al 35 jaar het adres. Tel. 25341. B Goed doorsmeren betekent weinig repareren. Speciaal In gericht voor de zware trucks. Berk Kaasmarkt 6 is hiervoor het adres Tel 25341. Hoge Rijndijk 184. Tel. f 225. Alle met verzekering en garantie. B Motor-Home I>e Watertoren Hoge Rijndijk 184 Tel. 24963. L. de Wit, Leiden. Bij aankoop honderd gulden brommer. Tevens verzorgen wij Nooit geweten, dat het plaatsen van mijn handtekening mij zo'n gevoel van voldoening zou geven. Door het sluiten van een levensverzekering heb ik drie dingen bereikt: financiële zekerheid voor mijn gezin, hulp bij het sparen op lange termijn en een gevoel van voldaan zijn omdat mijn gezin nu echt verzorgd is... wat er ook zou gebeuren. Uw bondgenoot, uw hele leven lang. NEDERLANDSE VERENIGING TER BEVORDERING VAN HET LEVENSVERZEKERING WEZEN UTRECHT. mooie lak. Geheel nieuw gespoten. Voor f 600.— Met garantie. Motor-Home De Watertoren Hoge Rijndijk 184. Tel. 24963. stofoekledlng sjaal, wollen bij Autoshop Ton Rijsbergen, Mareslngel 64. Tel. 31260 B Nu zelf uw auto repareren met prima passende overzetdor- pels of reparatiestukken voor elke auto alleen bij Autoshop Ton Rijsbergen. Maresingel 64 Te". 31260. B Autobezitters opgelet! Doe het zelf. Auto-Spray spuitbus sen verkrijgbaar ln alle kleu ren. Tevens leveren uw alle bijbehorende artikelen Fa. ..De Pelikaan". Pelikaanstraat 27. Lelden Tel 25813. na kantoor uren tel 31982 B Goedkope benzine. Witte pompen op het terrein restau rant Haagsche Schouw. Val- kenburgseweg 1. Wij geven v. d. Pouw Kraan B Nu of nooit. TUdeiyk f 100 tot f200 voor uw oude brom fiets. Enkele overjarige brom fietsen van f 958 nu f 758. van f 938 nu f 738. van f 580 nu f 480. Zie etalage Firma Dusos- toerlsme rijwielen Bondsautorljschool. „De Centrale". Corelllstraat 50. Lelden. Tel. 22287. Ook Kat wijk a. Zee. Rijnmond 103, tel. rijtuigen. Aanvragen dag gereed. Ass Betcke, telef. 26785. B Nieuwe auto's zonder chauf- Opel Rekord. Volkswagen. Anglla, V.W.-busje All-rlsk verz. Werkhoven's Garagebedrijf, Maredijk 34 a Tel. 22300 - 32735. centrale. „Noordelnde". Schutte, Noordelnde 52. Lel den. B Nieuwe auto buren o.a. Mercedes. Opel. Taunus, V.W., Cortina, V W.-busjes, all risk i'oor een goede ry-opleldlng resultaat, natuurlijk naar Levendaal 171. Tel. 22803. Er kend Gedlpl. Betrouwbaar B Autoryies van Vamor Rij school. Frans Goddijn, Leede straat 8, lest ln Opel Rekord en Kadert. Telef. 34430, b.g.g. 25574. B Voor nlenwe en gecoverde banden: Tip-Top garage. Sint Hendriks. Ert. gedlpl. leert D vlug, veilig en voorde lig autorijden. Zaanstraat 69. Lelden. Telef. 31306. B Spoed! Wegens vertrek te koop Opel Rekord, coupé. 1964. km.-stand 28.000. met fin. mogelijk. InL tel. .01714 Het is de ïen. Ook eens pra H Schouw. Lelden. Tel. 25191 Post Voorschoten koop P< 1000 1- Sensationeel won dermiddel. Vochtwerend, ont- roest. maakt loe. reinigt. Prijs f2500.- Oude Herengracht 19. Telef. 20587. a Autogarages f350, scbuur- f 185 Vakantiehuisje# f950. Vraagt gratis prospectus. Houtbouw Ubbacha. Kerkrade. B Aangehoden 1 z.g.a.n. auto- Steppen met nieuwe bA> bane -- -1 een drlewlelerftetsje. Kampen. 6de Groene- Van part. Pr. Bernhard- 32. Koudekerk a/d. Rijn B Aangeb.: V.W. de Luxe 1957, 0eur zwart, met roldak. f 850. Kamsteeg N.V afd. Occasion*. Geversstraat 30. Oegstgeest. Tel. 01710 - 51940. B Aangeb. Citroën 11 '56. Voor liefhebber. In prima staak f750. Sltterlaan 54 a. B Rap Hockey, 3 versnel!, met verz., wegens mil. dienst, aan geboden. Aantr. prijs. Geen handelaren. Te bevr: Slebold- 6traat 19. Lelden (Kool). R Aangeb. V.W. de Luxe 1958, auw. roldak, ln redelijke staat f850.-. Kamsteeg NV- afd. Occasions. Geversstr. 30. Oegst geest. Tel. 01710 - 61940. f Aangeb. 2 C.V. de Lnxe. type 1963. Benz. 1 20. Zeef part. BMW 1500. 1964. L g- st. Tel. 51568. B Aangeboden V.W. de Luxe 1960. kleur wit, kunstl. bekL Mechanisch ln goede staat. f 1450.—. Kamsteeg N.V., af<L Occasions, Geversstraat 30. Oegstgeest. Tel. 01710 - 51940. B Daf de Luxe 1960. Vaste prijs f650.-. Ferd. Bol laan 20. Voorschoten. Tel. 01717 - 4890 B V.W. de Luxe 1959, L g. st- lncl. heel Jaar W_A -verzeke ring f 1350. Ferd. Bol laan 20, bevr.: Leldsewog 92 C. Voor- 1963, groen met vouw dak, in goede staat f 1750. Kamsteeg N.V.. afd. Occasion#. V. d. Valk Boumanweg 2. Lel» böuwj. 1967. Gevraagd t H. Smit, Prinsenstraat 106 A, 1965. Zeer weinig gelopen. In ultst. staat. Prlje f 3550.-» Utr. Jaagpad 84 A. Lelden. B Aangeb. V.W. de Luxe. 1956, kleur groen, met prima banden versstraat 30. Oegstgeest. Tei, banden. Aantr prijs Te be gen by Automobielbedrijf .Rijnland" N.V.. Vyf Meilaan Leiden. Tel. 01710 - 24647. B Occasion! Prachtige Citroën Ami 6 1963. Slecht» 50.000 km, gelopen. Is techn en uiterlijk ln pr. st. Te bevragen; Auto mobielbedrijf Rijnland N.V, Vijf Mellaan 7, Lelden. Telex. 0171 0- 24647. B wy hebben de mooiste en best gebruikte auto's. Tech nisch A-l gekeurd en gegaran- Vyf Mellaan 7. Lelden. Telef. afd. Occasions. Geversstraat 30 Oegstgeest. Tel 01710 - 51940. B Aangeboden Vespa •-rooter zoek toegestaan. T.e.a b. Te bezien Madoerastraat 19. Tua- B Aangeb.: door inruil kregen V.W. de Luxe 1958, beige, kunstl. bekl., banden 100%. n goede staat f 1250 - Kamsteeg N.V. afd. occasions. So1 L.S. 1963. Calandstraat 5 Lelden B Aangeboden: V.W. de Lnx# 1961 '62. grys. Kunstl. bekl. In goede staat f 1950 - Kam steeg N.V., afd Occasions. Geversetraat 30. Oegstgeest Tel. 01710 - 51940 B Jongensrywlel aangeboden. In prima st. f 45 Adres; Aarstraat 4.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11