UNIVERSALGENEVE kunst „ARTI ET RELIGIONI" IS GEDISCIPLINEERD KORPS FLORENCES KUNSTSCHATTEN GAAN THANS BESCHIMMELEN Nog twee literaire prijzen toegekend [iuisïioir Albert Vogel brengt „In vogelvlucht" Grote verschillen in glacliolenprijzen EARLY - AMERICAN FURNITURE Wie 2 huizen en 2 auto's heeft, hezit doorgaans maar 1 horloge: 'n Universal 0INSDAG 29 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Uitvoering in Alphen: .J „Artict Religioni", dat onder Wim van Duyn aantrad in de At volle Alphense Nutszaal, is populair gezegd een „fijn" korps. Zijn dirigent weet zijn eigen geest erin te gieten, zodat de klankbeelden, *^die ontstaan als resultaat van een gedegen pedagogische voorbe reiding en een ontwijfelbaar gretig aanvaarde leiding, alle ken merken dragen van een geestelijk gedistingeerde opvatting. Het irogramma vermeldde alleen oorspronkelijke blazersmuziek, met uitzondering van de ouverture Rule Brittannia van W- Rimmer en mogelijk blijft dan nog, dat het arrangement van Mellema een overzetting van fanfare naar harmonie behelst. Vijf encyclopedieën vermelden JBimmer niet, Jourquin evenmin, van pie deze „Symphonie Populaire" ver klankt werk. Belangrijk vonden we deze symfonie niet, wel uitstekende gebruiksmuziek. We houden haar voor een rechtstreeks voor een Frans militair korps geschreven stuk, dat pe niet te laat in de eerste helft van A de vorige eeuw plaatsen. Een Scherzo jnplaats van een menuet verwijst er al naar, dat de traditie van de ga lante tijd vóór de Franse revolutie is vaarwel gezegd. De harmonie moest spelen op een "Mpodium, behangen met gordijnen. Dat drukt de klank, die niet „van harte" zaal in stroomt. De muzikanten i „Arti" ontgaan dat. Vergelijken derwijs zat er in de twee eerste delen Van Duyn's eigen „Suite Femios" recjjn in Rule Brittania meer ontspan- spel, warmer, spontaner en glanzender dan in de voorafge gane ouverture Harlem Shadows van Boekei, in het symfonisch gedicht „Legend" van Creston en in Jour- Quin's Symfonie. In Boekei kon nog enige stroefheid worden waargeno- in Creston ondanks stijgend cantabile wat gebrek aan durf in en kele individuele trekjes, in Jourquin /I wat remmingen in het Scherzo. Maar [L nu somden we heel moeilijke werken n de orkestrale presentatie ervan toch vóór alles een uiterst gedis ciplineerde met een zeer hechte sa menhang. Met waar genoegen luisterden we Leljnaar Van Duyn's Suite. Phèmios is zanger aan 't hof van Odysseus, a de door Homerus bezongen held uit de Trojaanse oorlog. De jonge com ponist zal zingende, lyrische stukken Moskou spreekt artikel tegen in NY Times De Sowjetrussische ambassade in Washington heeft gisteren verklaard dat twee artikelen in de New York Times waarin werd beweerd dat de Russen zich zorgen maken over de verstandhouding met communistisch China „absoluut ongegrond" zijn. Over het artikel im de Times van november persafdeling de ambassade: „De de ambassade van de USSR acht het nodig te verkla- dat dit artikel evenals soortge lijke beweringen die daarna door het blad zijn gedaan, vooral die in het zondagsnummer van 27 november, k louter op verzinsels berusten en ab soluut ongegrond zijn. De publicatie door de New York Times van de bo vengenoemde beweringen, zijn ken nelijk bedoeld geweest voor gebruik in zekere kringen die 'n voorwendsel willen om de Sowjet-Umie te kunnen bekladden en die belang hebben bij de verslechtering van de verstand houding tussen de Sowjeit-Umie en China". Op 23 november publiceerde de Times een artikel waarin stond dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zekere aspecten had ontkend van een artikel van de vori ge dag, in het bijzonder dat minister van Buitenlandse Zaken Gromiko van de Sowjet-Unie zijn bezorgheid zou hebben uitgesproken over de ver standhouding tussen Sowjet-Rusland en China tijdens recente besprekin gen op hoog niveau in New York en Washington. bedoeld hebben. Inderdaad krijgt, vooral in Allegretto en Andante, een echt edele melodiek de volle eer. Het „Maestoso" (is deze betiteling wel ka rakteristiek voor het deel?) is het modernst en knap bovendien door de schrandere verwerking van drie the ma's. Dat de K.M.K. deze boeiend ge- instrumenteerde Suite in haar re pertoire heeft opgenomen, ligt voor de hand. Van Duyn heeft het vermeden om aan de marsen, die hij rustig en heel doorzichtig ontvouwde, een op virtuo siteit gericht karakter mee te geven. De bijval was zodanig, dat de toegift mars nog moest worden gebisseerd. Na de pauze: de kleurenfilm „Die lustige Witwe". Cultuurcentrum Groningen kost 11 miljoen De Groninger raad is vannacht na vele uren van debat akkoord gegaan met het schetsplan voor een nieuw cultuurcentrum op het Oude Vee- marktterrein zoals dat ontworpen is door prof. M. F. Duintjer uit Am sterdam. De raad aanvaardde het plan met alleen de fractie van de Boeren-partij, tegen. De debatten waren zo langdurig omdat tevens een groot aantal adressen aan de orde werd gesteld afkomstig uit de bur gerij, merendeels pleidooien voor het behoud van het „Harmonie com- Het nieuwe cultuurcentrum krijgt een concertzaal voor 1220 bezoekers, waarbij veel zorg aan de akoestiek zal worden besteed. Voorts een kleine zaal voor amateurtoneel en kamer muziek, vier zalen met capaciteiten van 170, 80, 80 en 32 personen en een café-restaurant. Het complex zal naar raming 11 miljoen gulden kosten waarvan 1 miljoen voor het interieur en de aankleding. Het kan in 1971 klaar zijn, de da tum waarop de universiteit over zal gaan tot het afbreken van de „Har- De bij de overstromingen beschadigde kunstwerken van Florence beginnen aangetast te worden door schimmel. Dit heeft de direc teur van het restauratie-instituut in Rome, dr. Giovanni Urbani, bekend gemaakt. Er kan weinig voor de bedreigde kunstschatten gedaan worden voordat het „ziekenhuis voor doorweekte schilderijen" in gebruik wordt genomen. Dit is een groot gebouw in de Bobolituinen achter het Pittipaleis, dat met fornuizen en ventilatoren wordt uitgerust om de talloze natte schilderijen maandenlang zorgvuldig op te drogen. Dr. Urbani hoopt dat het gebouw binnen twee dagen klaar zal zijn. Voor het droogproces kan begin nen zal de bijna 150 meter lange ruimte echter met gas gevuld wor den om de schimmel te doden. An ders zou de schade aan de schilde rijen werkelijk onherstelbaar zijn. Het gebouw wordt gewoonlijk ge bruikt om citroenbomen in potten gedurende de winter te bewaren. De bomen zijn verplaatst, en 40 werk lieden zijn al een week bezig met de verbouwing. De muren zijn ge pleisterd, het plafond laagd en geisoleerd, de i Prix Femina en Prix Medicis (Van onze Parijse correspondent) Na de „Prix Goncourt" zijn ook twee andere belangrijke Franse literaire prijzen aan vrouwelijke schrijvers toegekend. Ze kenden in de negende stemmingsronde de dames van de „Femina" haar jaarlijkse prijs toe aan de romancière Iréne Monesie voor haar zesde roman, die „Nature morte devant la fenêtre" (Stilleven voor het venster) heet. Bijna op hetzelfde uur werd de Canadese schrijfster Marie- Claire Blais voor haar roman „Une saison dans la vie d'Emmanu- el" (Een seizoen in het leven van Emmanuel) met de „Prix Medi cis" onderscheiden. ADVERTENTIE Tijdens de koopavonden gezellig samen ronddwalen en fantaseren op de show "Early American Furniture Den Haag:Spui/hoek Kalvermarkt Terwijl het eerste bekroonde boek zijn belang vooral ontleent aan de subtiele en typisch Franse karakter ontleding in de verhoudingen tussen moeder en haar dochter, kan de in van Marie-Claire Blais, die twee toneelstukken en een gedichtenbundel publiceerde, eerder verwantschap worden aangewezen met Faulkner en andere grote mees ters der Amerikaanse literatuur. Vol gende week maandag zal intussen de van Frankrijks grote letter kundige prijzen met de toekenning de „Prix Interallié" worden be sloten. Zoals de enige honderden andere literaire prijzen die jaarlijks worden toegekend is aan de bekroningen weinig of geen geld verbonden. De Premières bij „Theater" Toneelgroep „Theater" geeft in Arnhem op 1 januari als Nieuw jaarspremière een voorstelling van „Herbergierster" van Carlo Goldoni in de nieuwe vertaling die Dolf Ver spoor maakte. Het stuk wordt uitge voerd onder regie van Theo Klink, en decor van Frank Raven. Uit voerenden zijn: Margriet de Groot, Sjoukje Hooymaayer, Else Valk, Eric der Donk, Jan Gorissen, Carol Linssen. Johnny Peters en Jan Ver hoeven. Bertolt Brechts „Trommelen in de nacht" wordt door „Theater" op 7 januari in première gebracht in Nijmegen. De regie voert Hans Croi- set. Niels Hamel ontwierp het decor. Meespelenden zijn: Albert Abspoel, Liselot Beekmeijer, Margreet Blan ken, Arthur Boni, Bernhard Droog, Ben Groenier, Joop Keesmaat, Anita Menist, Hans Pauwels, Henk Schaer, Hans Tiemeijer, Kris van de Velden, Henk Voges en Siem Vroom. Visser Neerlandia- prijzen 1966 Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond heeft de jaarlijkse Visser-Neerlandiaprijzen vastgesteld. Er zijn 30 prijzen: 18 in Nederland 11 in het Nederlandssprekende ge deelte van België en 1 in West-Duits- land. Het totale bedrag is f 94.750, waarvan f33.750 naar het Neder landssprekende deel van België en i 3.000 naar West-Dultsland gaat. waarde ervan ligt in de bekendheid die de onderscheiden auteur op de- wijze verwerft. zegeld en een heel buizenstelsel aan gelegd. Men heeft dag en nacht ge werkt. Het „ziekenhuis" gaat waarschijn lijk ongeveer 30 miljoen lire (f 172.000) kosten. Deze kosten wor den gedragen door Italia Nostra, een organisatie voor het behoud van het nationaal erfdeel. Hoogste rechter in Italië bij neo-fascisten In Italië wordt felle kritiek gele verd op de hoogste rechter van het land, Silvio Tavolaro, omdat deze een neo-fascistische bijeenkomst ter herdenking van een vooraanstaand fascistisch jurist heeft bijgewoond. Elf linkse parlementsleden eisten gisteravond in afzonderlijke vragen aan minister van Justitie Oronzo Reale disciplinaire maatregelen te gen Tavolaro, die president is van het Italiaanse hof van cassatie. De rechter was, zo werd van commu nistische zijde betoogd, tegenwoor dig geweest bij de herdenking van „de wetgever van de fascistische ti rannie" (Alfredo Rocco), waarbij het oude bewind verheerlijkt was. De minister heeft al laten weten dat hij Tavolaro's houding afkeurt. De rechter heeft zich verweerd door te zeggen dat uit de uitnodiging voor de bijeenkomst niet was geble ken dat deze door neo-fascisten was georganiseerd. Toen hij eenmaal aanwezig was en tot hem doordrong welk karakter de plechtigheid had, had hij het niet nodig geacht weg te gaan, „omdat ik toch boven alle politieke partijen sta". De Italiaanse sopraan Renato Scotto (l.) was de ster i?i de opera „Rigoletto"waarmee het nieuwe seizoen van de opera in Rome ge opend werd. Naast haar de sopraan Giulietta Simionato, die haar kwam gelukwensen. ADVERTENTIE Wel of niet automatisch. Allemaal plat. Verfijnd van vorm. Zeer plat. Wijzerplaat briljant van typografie. Viriel van lijn. Bijzonder plat. Ascetisch van karakter. Van 190,- tot 3.250,- Ie couturier de la montre Universal horloges zijn in Leiden verkrijgbaar bijC. de Kemp. Botermarkt 12. Voor verdere adressen :W.A.M. Daniels N.V.,Westersingel 33, Rotterdam, telefoon (010)118720. Literaire terugblik Albert Vogel zal op eerste kerst dag 's middags in DiÜgentia in Den Haag zijn nieuwe one-man show pre senteren. Hij heeft deze voordracht de titel „In vogelvlucht" genoemd. Hij laat bekende dichters en litera toren de revue passeren, daarbij put tend uit het repertoire, dat hij gedu rende meer dan 20 jaar voordragen heeft opgebouwd. Het wordt volgens Albert Vogel, een literair entertain- t, „waarbü het zoals altijd mijn bedoeling is dat op de eerste plaats de tekst wordt voorgedragen en en niet dat de man zichzelf voor draagt". Beursleden bespraken beurswijzigingen In de gisteren in Amsterdam ge houden buitengewone ledenvergade ring vain de VereenigiLng voor den Effecbemhandiel hebben beursleden met het beursbestuur van gedachten gewisseld over de voorstellen inzake de beursorganisatie. Uitvoerig werd ingegaan op de voorgestelde wijzi ging van de beursuren en van het euwe noteringssysteem Het ligt in de bedoeling dat de beursleden donderdag 1 december door middel van een vragenformu lier hun mening over de voorsteUen aan het bestuur kenbaar maken. Tariefsverhoging P.T.T. fataal voor grafische export Het grafisch Exportcentrum in Amsterdam heeft zijn bezwaren in gediend bij het ministerie van Eco nomische Zaken tegen de aangekon digde tariefsverhogingen van de P.T.T. Er wordt ernstig gewaar schuwd voor de nadelige invloed, die de verhoogde tarieven zullen hebben op de export van Nederlands druk werk naar het buitenland. De kos ten van verzending van voorname lijk tijdschriften en boeken zullen dermate stijgen, dat het voor de meeste buitenlandse opdrachtgevers niet meer interessant wordt hun drukwerk in ons land te laten ver vaardigen. Diverse bedrijven hebben reeds aangekondigd hun opdrachten voor het komende jaar te zullen in trekken, in dien dc posttarieven in derdaad worden verhoogd. dige noemt, „om de literatuur". Ik koos als uitgangspunt vanuit de tekst mijn onderwerp te benaderen. Dat is heel anders dan bij het to neel. Het is hetzelfde verschil dat ook aangetroffen wordt in de bena dering van de opera en die van de liedkunst". Albert- Vogel heeft voor „In vogel vlucht"' gekozen uit werken van Shakespeare,, Sophocles, Couperus, Allen Poe, Aart van der Leeuw, An dersen, Garcia Lorca en Albert Hel man. Intussen werkt hij aan een nieuw programma, dat begin volgend jaar in het Engels zal worden ge bracht. Dit heeft als titel „Portrait of Holland" gekregen. Daarnaast staan nog zijn laatste voordrachten op het programma. Zijn „Van en over Couperus", dat in 1963 werd gelanceerd, heeft reeds honderden voorstellingen beleefd en wordt nog gevraagd. Het jongste pro gramma „Dagboek van Europa", is reeds meer dan 75 keer gegeven. Het „Portret van Andersen", dat tus sen deze beide programma's in werd samengesteld en uitgevoerd, sloeg niet zo aan. „Gebleken is, dat het verbazend moeilijk is een vooroordeel te door breken", commentarieert Albert Vo gel. „Enige tientallen keren werd „Portret van Andersen" gebracht, maar de mensen schijnen niet af te brengen te zijn van de mening dat de sprookjes niet voor volwassenen zijn geschreven". 'NOG GEEN BESLISSING OVER KUSTWEG Nog steeds heeft óe minister van Verkeer en Waterstaat geen beslis sing genomen over het door de pro vincie voorgestane trace van het ge deelte Scheveningen-KatwRb van de nieuwe provinciale weg nr. 1 (Sche ve ningen Wassenaar NoordwRk Noordhollandse grens), so blijkt uit het wegenverslag 1966 van de provincie Zuid-Holland. Met de verbetering van het kruis punt van de oude provinciale weg L en de Molentuinweg In Katwijk zal in het begin van het komende jaar worden begonnen. In 1967 kan een begin worden ge maakt met de reconstructie van het gedeelte Krimkade-Hooghkamer- brug in Voorschoten van de prov. weg nr. 16 (Rijswijk-De Vink met zijtakken). De gemeente Voorschoten zal zo mogelijk een begin maken met de reconstructie van weg nr. 16 in de kom van deze gemeente. Met het ontwerpen van kunstwer ken voor de prov. weg 16bis (Den Haag-Leiden, ten westen van de spoorbaan) zal worden begonnen. In het komende jaar zal naar ver wachting ook een begin kunnen wor den gemaakt met het aanbrengen van een aardebaan voor de omleg ging Stomp wijk in de weg Zoeter» meer-Leiden (Hoge Rijndijk). In de prijsnoteringen van Hobaho Lisse komen steeds grotere verschil len in de gladiolenprijzen voor. Som mige variëteiten worden duurder en andere goedkoper. Herman v.d. Mark z 14/op is hu al ver boven de f. 10,- per honderd gekomen en Hochsommer daalde beneden de vyf gulden tot f. 4,90. De vorige week sprake we reeds de verwachting uit, dat de z. 12/14 aar dig in de buurt van de z. 14 zou ko men, doordat de afnemers nu een maal die maat willen hebben. Het is niet overal helemaal uitgekomen, hoewel Jo Wagenaar 14/op f. 5.60 f. 4.80 noteert en 12/14 f. 4.80 tot f. 4.30, Friendship f. 7.10 en f. 6.90; Morning Kiss 14/op kost f. 5.60 tot f. 5.10 en de 12/14 f.5.40 tot f. 5.10, Oscar, ook een goedkope brengt f. 5.10 f. 4.10 op en de 12/14 van f. 4.80 tot f. 4.10! Dit lijstje kan uiteraard nog wel wat worden uitgebreid. Voor de kwe ker is deze situatie niet zo onpret tig, omdat hij de mindere Inkom sten op de dikke maten toch wel te rugkrijgt in de beste prijzen voor de kleinere. De export heeft ook geen last van deze ontwikkeling, als hij tenminste een beetje evenredige maatverdeling heeft kunnen verko pen. Wat minder gelukkig zullen se zijn met de prijzen van de kleinere ma ten, omdat de R/10 toch wel een aar dige prijs opbrengen. De duurste is van Zanten's Glory met f. 4.40. De 14 hiervan zijn f. 7.50, de 12 f. 7.40 en d elO f. 5.40! Een iets al te ge leidelijke daling. Beneden de f.2.- is er in die kleine maat weinig t« koop. De doorsneeprijs van de gladiolen ligt zo tussen den f6- en f7,- voor de veertien, f 4,50 tot f 6,- voor de 10/12 f 3,- tot f 4,- voor de 10 en tot f3,- voor de acht. Het vakblad „De Hobaho" meldt, dat er nog steeds grote partijen wor den gekocht en dat is een gelukkig teken. Opmerkelijk is het verdwijnen van White Friendship van de prijslijst. Deze witte gladiool was al enige we ken de duurste, wat al een veeg te- was. De aanvoer is blljk- -dusdanig afgelopen, dat er geen prijsnotering van te maken is. En wat dat betreft zijn we benieuw hoe lang de duurste van dit ogenblik Hei-man v.d. Mark als nr. 1 op de tophit blijft prijken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9