LEIDSCH DAGBLAD SOBERHEID GEBODEN Fondsleden: tientje per dag bijbetalen Staatsgreep in Boeroendi JAMIN Zijlstra presenteert overgangskabinet latiging met de lonen Amsterdam: tekort van tachtig miljoen PREMIE OP 6,2 PROCENT GEEF EENS IETS ANDERS... alles pgerlcht 1 maart I860 DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 No. 32037 ;teur: E. A. E. van Dlshoeck 'dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden Giro no 67055 Minister-president Zijlstra kenmerkte vanmid- in de Tweede Kamer in de regeringsverklaring ploeg als een overgangskabinet van extra- irlementair karakter, dat een brug moet slaan lar het nieuwe kabinet, dat in 1967 zal optreden, kabinetsprogramma richt zich in het bijzonder het financiële, het economische en het sociale rrein, waar „moeilijke en urgente problemen om oplossing vragen". Enkele belangrijke punten uit program van het kabinet- jlstra: Vervroeging van de verhoging van de omzetbelasting en uitstel van de verlaging van de loon- en in komstenbelasting. Beide maatre gelen zullen op 1 juli 1967 ingaan, wanneer de regering geen gebruik zal maken van de machtigings bepaling om de ingangsdatum te verschuiven. Op jaarbasis brengen deze maatregelen f 730 miljoen op, voor het jaar 1967 een bate van f510 miljoen. Door deze maatregelen kan ruim te worden geschapen om de ka- pitaalnood in andere sectoren te lenigen, b.v. voor de gemeenten. De begroting van oud-minister Kondeling bood daartoe volgens prof. Zijlstra niet voldoende mo gelijkheid. Volgens recente gege vens is het niet eens zeker of die begroting op die open kapitaal markt gerealiseerd had kunnen worden. ï(j het uitgavenbeleid wordt uit gegaan van de reeds ingediende legroting. Het geheel van uitga ven zal echter nogmaals nauw- teurig en kritisch worden bekeken om na te gaan of vermindering nogelijk zal zjjn. Hierbij mogen feen vitale belangen worden ge- ichaad. Bij overschrijding van de Herziening van het vonnis over Van der Lubbe? an onze correspondent in Bonn) e procureur-generaal in Berlijn, Günther, zal het „Landgericht" die stad binnenkort vragen om Ie van het vonnis over Marinus der Lubbe. Deze L e i d s e ar iër werd er in januari 1934 (hij toen 24 jaar) door de nazi's van chuldigd het Berljjnse Rjjksdag- ouw in brand te hebben gestoken, werd ter dood veroordeeld en hoofd. )r. Günther trekt niet in twijfel Van der Lubbe de brand heeft tioht. Hij wenst echter revisie, dat het ,,Bundesgericht", de "Duit- Raad, heeft bepaald, dat elke zetshandeling tegen de nazi's als dienstelijk moet worden be- louwd. Het brandstichten door Van Lubbe wenst de procureur ier aal te zien als een verzetsdaad. >f de zaak inderdaad zal worden ■opend, zal, wanneer dr. Günther document aan het hof heeft «■gelegd, na uitvoerig onderzoek dat hof worden bepaald. De 'estie heeft intussen reeds de aan- sht getrokken, omdat de procureur- ieraa.1 zijn voornemen al heeft uit- igezet in een interview met het rlijnse blad „Morgenpost". Hij langt een louter juridische uit- ak, die dus het twijfelachtige van de brandstichting door Van Lubbe buiten beschouwing laat. ('EERBERICHT Hieuwe depressie et KNMI in De Bilt verwacht van len- tot morgenavond: veel bewol- ig met enige regen of enkele buien, tlge, later aan de kust krachtige dwesteljjke wind. Iets hogere mid- ftemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 november Katwijk te 04.22 e 35 uur. Laagwater te 00.14 en 12.32 uur. Hl nummer bestaat uit 22 pag. Minister-president Zijlstra matiging uitgaven moet in overleg compen satie worden gevonden. Nagegaan zal worden of en zo ja in hoeverre het reeds nu vaststaat, dat de toekomstige begroting 1968 onevenredig zwaar is belast door beslissingen in het verleden of in het kader van de begroting 1967. Indien mogelijk en nodig zal het personeelsbestand van de overheid worden ingekrompen. Maar het mag niet gaan ten koste van de goede taakvervulling, i De loonstijging zal dit jaar aan zienlijk lager moeten blijven dan in de achter ons liggende jaren. Zij zal in sterke mate moeten wor den bepaald door de produktivi- teltsstijging. Ook de prijsstijging zal zo beperkt mogelijk moeten blijven. Hiertoe zal overleg worden gepleegd met het bedrijfsleven. Werkgelegenheid benutten op het terrein van de ar beidsbemiddeling, de her- en om scholing, voorlichting, aanvullen de werkgelegenheid en sociale werkvoorziening. Speciale aandacht wordt be steed aan de rechtspositie van het personeel bij massale ontsla gen. De SER is al om advies ge vraagd. Binnenkort kunnen wetsontwer pen worden verwacht met betrek king tot privilegering van pen sioenrechten en tot verlenging van de opzegtermijnen van oudere werknemers in geval van bedrijfssluitingen. De verkiezingen voor de Twee de Kamer worden op 15 februari gehouden. De kandidaatstelling heeft op 3 januari plaats. Op donderdag 23 februari komt de Staten-Generaal voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen De debatten over de regeringsver klaring in de Tweede Kamer begin nen morgenochtend om elf uur. (Zie ook pagina 13) „Financiële situatie van gemeenten bron van voortdurend inflatiegevaar" (Van onze Amsterdamse correspondent) Ondanks een aantal verhogin gen van tarieven en belastingen, die ongeveer 10 miljoen gulden méér in het laatje zullen bren gen. zijn burgemeester en wet houders van Amsterdam er niet in geslaagd voor 1967 een slui tende begroting op te stellen- In een ontwerp-begroting beramen zij het tekort voor volgende jaar op 80,8 miljoen gulden. In werkelijkheid zal het aanzien lijk hoger komen te liggen, want in de ontwerp-begroting is geen reke ning gehouden met factoren als sa laris-verhogingen voor ambtenaren. Voor dit jaar werd het tekort op 63,1 miljoen gulden geraamd. De ver achting is echter dat het 80 a 85 miljoen gulden zal gaan bedragen. de begroting begeleidend schrijven zeggen B. en W. van de ge raamde uitgaven, dat zij „nauwelijks toereikend zijn om een nog verant woord voorzieningspeil in stand te houden". Dat de begroting deson danks zo'n groot tekort vertoont noe men zij tekenend voor de noodsitua tie waarin de gemeente-financiën zich bevinden. Gebreken In dit verband merken zij op dat de financiële situatie van de gemeen ten nationaal-economisch gezien een bron van voortdurend inflatiegevaar oplevert. ADVERTENTIE De oorzaak van het begrotingste kort schrijven B. en W. evenals in voorgaande jaren toe aan „gebreken die aan de financiële verhoudings wet 1960 kleven". „Zolang de rijks overheid deze toestand laat voortbe staan rust de verantwoordelijkheid voor het feit dat Amsterdam met aanzienlijke tekorten (sinds 1963 on geveer 200 miljoen gulden) te kampen heeft bij haar". Verbazing De actie van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag om in deze situa tie verandering te brengen heeft nog geen directe resultaten opgeleverd. „Zelfs hebben wij met verbazing moeten constateren dat de financiële problematiek van deze gemeenten zo wel in de miljoenennota als in de toelichting op de begroting van Bin nenlandse Zaken en het gemeente fonds in het geheel niet is vermeld", aldus B .en W. „China wil de gelijke zijn van de grote twee" President Ajoeb Chan van Paki- j stan sprak gisteren de mening uit, dat de toestand in de wereld gevaarlijk zal blijven zolang commu nistisch-China militair nog niet de gelijke is van Amerika en de Sow- jet-Unie. In een rede voor de bui tenlandse pers schatte hij dat het tot ongeveer 1981 zal duren voor de Chinezen deze kloof hebben over brugd. Ajoeb Chan, die een staatsbezoek aan Engeland brengt, verklaarde noch over de Zuidoostaziatische noch over de Centrale verdragsorganisa tie (resp. ZOAVO en CENVO) tevre den te zyn .Beide hadden de Pa kistaanse veiligheid niet kunnen waarborgen, zei hij, duidelijk doelend op India. Toch is Paki stan niet van plan uit een van beide organisaties te treden. De president reisde gisteren naar huis, na twaalf dagen lang fabrie ken en atoomreactoren in het noor den van Engeland en in Schotland bezichtigd te hebben. Engeland wil Pakistan een atoomreactor voor vreedzame toepassing verkopen, waarbij misschien een lening zal worden verstrekt. Ajoeb Chan sprak zich krachtig uit ten gunste van 'n wereldverdrag te gen de spreiding van kernwapens, en voegde er aan toe: „Het zou ramp zalig zijn als landen zoals het mijne een atoomprogramma zouden moe ten opzetten. Maar als atoomwapens algemeen verspreid worden, zouden andere landen gedwongen worden ook eigen wapens te maken". Prins Claus heeft gistermiddag in Groningen de nieuwe mélk- produktenfabriek van de Coöpe ratieve Melkproduktenbedrijven Domo-Bedum G.A. officieel ge opend in aanwezigheid van vele autoriteiten. Het -was voor het eerst, dat prins Claus een bedrijf officieel opende. In de grote produktiehal drukte hij op enkele knoppen, waarmee hij de mélk- v er pakkingsautomaten in wer king stelde. ZIEKENFONDSPATIËNTEN zullen van 1 januari af moeten bijbetalen in de kosten van ziekenhuisverpleging. Minister Veld kamp zal binnenkort met een algemene maatregel van bestuur komen, waarin voor deze verzekerden een tientje per gedurende dertig dagen verplicht wordt gesteld. De Ziekenfondsraad heeft in haar advies aan de regering hierover geen woord gerept, maar het kabinet- Zijlstra acht bijbetaling onontkoom- Ziekenfondspatiënten kunnen een z.g. aanvullende verzekering sluiten om tegen het risico van bijbetaling gedekt te zijn. Om echter te voorko men, dat door zo'n extra verzekering de laagste inkomenscategorieën van bejaardenverzekerden al te zwaar worden belast zal voor deze groep reductie op de premie worden over wogen. Premie king van gisteren de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1967 vastgesteld op 6,2 procent. Deze premie bedraagt thans 5,8 procent. Ze worat gezamenlijk ge dragen door werkgevers en werkne mers. De Ziekenfondsraad had gead viseerd de premie op 7 procent te stellen, maar het kabinet vindt dat een te grote sprong omhoog. De premie voor de interimwet in- validiteitsrente blijft 2,4 procent. Het te verwachten tekort zal door Rijk en bedrijfsleven moeten worden gedra gen. Met het oog hierop zal de schat ting van de per 1 juli te heffen pre mie voor de arbeidsongeschiktheids verzekering een verhoging dienen te ondergaan van 3,7 tot 3.9 procent. Kapitein (24) zet koning (18) af Deze Amerikaanse dame met i kale dochter van (oud-)president het opvallende masker-met-veren Truman. Zij is gehuwd met een is mevr. Daniels, voorheen bekend redacteur van de New York Times, als Margaret Truman, de muzi-1 Clifton Daniels, Mevr. Daniels Truman nam gisteravond deel aan een bal masqué in New York, waarvoor de auteur Truman Ca pote als gastheer optrad. Premier Michel Micombero van Boeroendi heeft bekendgemaakt dat Mwami (koning) Ntare V bij een mi litaire staatsgreep is afgezet en dat Boeroendi tot republiek is uitgeroe pen waarvan hij, Micombero, presi dent zal zijn. De regering is ontbon den. Een voorlopig nationaal revolutio nair comité van officieren, onder lei ding van Micombero, zal het bestuur uitoefenen tot een nieuwe regering is gevormd. Kapitein Micombero, die behalve premier ook minister van Defensie was, maakte een en ander gisteravond in een radiotoespraak bekend. In het gehele land is een uitgaansverbod van kracht. De 18-jarige koning Ntara, die be gin juli met hulp van het leger zijn vader Mwamboetsa IV van de troon stootte e.i op 1 september tot Mwami werd gekroond, bevindt zich op het ogenblik in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa als gast van president Moboetoe Hij zou vandaag naar zijn land terugkeren. Kapitein Micombero, die pas vier entwintig jaar zou zijn, heeft ver klaard dat de jonge koning zich niet aan zijn belofte heeft gehouden en zich heeft laten beïnvloeden door zijn verstoten vader en sommige raadsle den. Boeroendi, tot dusver een constitu tionele monarchie, en de aangrenzen de republiek Roeanda vormden samen vroeger het Belgische mandaatgebied Roeanda-Oeroendi. Beide staten wa ren onlangs het toneel van botsin gen tussen de leden van de Hoetoe- stam, die de meerderheid van de be volking vormen, en de rijzige Toetsi, die vroegere heersers in het gebied. ADVERTENTIE planten of vogels VOGELKOOIEN: luxe, morsvrije kooi met plastic bak en -lade 19,75 POEZEMANDEN: leuk, solide mandje met heer lijk warm dekentje 9,95 AMARYLLIS: een altijd welkom cadeau, compleet met sierpot en aarde 5,90 VOGELHUISJES: leuk voor tuin of balkon. Met GRATIS vogel f eest-stok 13,65 GRASMAAIERS: een fijn geschenk voor straks. Een fijne collectie in alle merken en prijzen voor elk gazon. Motor- en elektr. 1 motormaaiers worden vrij- I blijvend gedemonstreerd. EEN REK VOL 1 honderiemen en halsbanden. Nieuwe Rijn 50. Tel. 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE chocoladeletters niet duur wet heerlijk (9ucJ In een lang gevoelde en erkende behoefte wil men po gen te voorzien door het aan gekondigde Heer en-Concert, dat op Woensdag avond zal worden gegeven door eenige dilettanten, bijgestaan door begaafde musici, onder lei- ding van onzen stadgenoot den heer Wetrens. Sedert de ontbinding van het Muziek gezelschap Musis Sacrum is de gelegenheid schaars voor zulke muziek-uitvoeringen. AdvertentieVersche groenten in bussen. De bus sen der Haarlemsche Maat schappij tot verduurzaming van Levensmiddelen"zijn, met aanwijzing der toeberei ding, te verkrijgen bij J. Brandhoff Isselman te Leg den.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1