"Inflatie mogelijk zo snel stoppen' LEZEN IS FIJN—ROMANTISCH SPANNENDE-ENIGS SENSATIONEEL JOFELS—ROEIENDEiZALIGSrHIPEE ONTHIJLLENDEr-VERRlTKKELIJKEr ENGE—SAAIrNUTTIGS-GRANDlOOS WIJSEr-'T EINDES- GEZELLIG Kip laag in prijs Gelderman krirnpt in Lieverdje ontvoerd5 DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Vervolg van pagina 1 Zijlstra in regeringsverklaring Minister-president Zijlstra begon zijn regeringsverklaring met een woord van dank aan het oude kabinet voor de vele belangrijke werkzaamheden. Met name werd mr. Cals genoemd. Uitvoerig ging hij in op de samenstelling van zijn kabinet, dat hij een uitgebreid rompkabinet noemde. Het kabinet heeft een entra-par- lementalr karakter in die zin, dat het geen binding heeft met de fracties van de Kamer. De verdeling: acht ministers van de K.V.P. en vtff van de A.R.P. zou, indien het kabinet een langere zittingsduur zou hebben ge had, stellig anders zijn uitgevallen, aldus premier Zjjlstra. In de gegeven situatie achtte hij haar echter ver klaarbaar en verantwoord. Inflatie Bij het overwegen van maatregelen op het financiële, economische en sociale terrein is het kabinet uitge gaan van de situatie, welke het aan- Auschwitzcomité tegen gratie Het Nederlandse Auschwitzcomité heeft een brief gestuurd aan de mi nister-president en aan de voorzit ters van de beide Kamers naar aan leiding van de kwestie-Lages en de naar de mening van het comité drei gende uitbreiding daarvan tot de an dere gevangenen van Breda door ze op jaren te stellen. Op geen enkele wijze is volgens het Auschwitzcomité „ooit gebleken, dat de vier bandie ten maar iets van wroeging hebben gekend. Integendeel. Gesprekken met Willy Lages na zijn invrijheidstelling tonen geen spoor van besef wat hij ons heeft aangedaan, maar des te meer onverzwakte SS-mentaliteit. Het gefemel van de geestelijke ver zorgers over mensenliefde wijst er ook al niet op, dat zij begrepen heb ben wie en wat hun beschermelin gen zijn. Het gaat hier niet om een of meer moorden, het gaat om het weloverwogen systematisch en sadis tisch uitmoorden en martelen van tienduizenden oude en jonge man nen, het uitroeien van gehele bevol kingen. Het zou volgens het comité van meer begrip getuigen als deze gevoel volle, om recht en menselijkheid be zorgde zielverzorgers de regering trachten te bewegen om Lages en de ontvluchte oorlogsmisdadigers van Breda weer onder controle van de Nederlandse Justitie te stellen. N.K.V BEZORGT RODE KRUIS 11.632 DONORS De nationale donoractie, die het Nederlands Katholiek Vakverbond de afgelopen zeven maanden ten be hoeve van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis onder zijn leden heeft gevoerd, heeft in totaal 11.632 nieuwe bloedgevers opgeleverd. Dit eindresultaat werd gistermid dag door het bestuur van het NKV tijdens een bijeenkomst in het Cen traal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst in Amsterdam be kend gemaakt. De voorzitter van de Centraal Medische Bloedtransfusie commissie, dr. J. Roovers, wees er in zijn dankwoord op, dat het Rode Kruis een legertje van 200.000 donors nodig heeft om in de behoefte aan bloed te voorzien. Dr. Roovers over handigde NKV-voorzitter Mertens uit waardering een zilveren legpen- trof. „Het kabinet begeeft zich met in de discussies, die op 14 oktober hebben geleld tot het aftreden van het kabinet-Cals. De situatie van nu is van infla toire aar cl, constateer die mrimiister- president Zijlstra. „Men kan zeggen, dat ons land in de jaren 1964, 1965 en 1966 alle inflatie-aspecten duide lijk heeft getoond. „Het is naar tüe tmenüng van heit kabinet van het hoogste bellang, dat deze inflatoire situatie zo sniel mogelijk wordt be- eimidiigd. Voortdiurem ervan zou ons land vroeg of laat plaeitisen voor de ernstigste dilemma's. Ik zeg ndet, dat dlie situatie ln Nedlarlairad al is aangebroken, maar ik zeg wel, dat zij voldoende dichtbij is om ingrij pen urgent te maken". „De werkgieüegsrtfhedd versüedhterii duidelijk, waarbij vooral het tempo aandacht verdient. De betalingsba lans is in 1966 niet beter maar slechter dan in 1965. Weliswaar ver wacht het Planbureau nog steeds een belangrijke omkeer ten goede, maar ook als men hiervan uitgaat betekent het, dla/t volgend jaar een grotere werkloosheid dan dit jaar gepaard zal gaan met nauwelijks een overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans." Deze en nog andere aspecten ma ken het voir ens minister Zijlstra noodzakelijk, dat de ten behoeve van het evenwichtsherstel aanwezige in strumenten zoveel mogelijk alle moe ten worden gebruikt. Het gaat vooral om het budgettaire- en monetaire beleid en het prijs- en loonbeleid. In aansluiting hierop somde de premier de maatregelen op, die op de eerste pagina van dit blad worden genoemd, perkte vruchten gedurende de en- V oorbereidiiig Samenvattend zei hü, dat het uit gavenbeleid naast eventuele, en gezien de korte tijd uiteraard be- kele maanden dat dit kabinet zal functioneren vooral van belang ls voor het na de verkiezingen vaj februari 1967 optredende kabinet, wel ten aanzien van het dan nog resterende gedeelte van 1967, als ten behoeve van de voorbereiding van begroting 1968. Het kabinet hoopt aldus toe bij te dragen, dat de v zenilijke beslissingen van het nieuwe kabinet ten aanzien van de n streven verhouding tussen uitgaven en belastingen zo goed mogelijk wor den voorbereid. Gedurende de korte termijn welke het kabinet ter be schikking staat, moet de noodzake lijke ingreep welhaast noodzakelij kerwijs de vorm aannemen va-n een verhoging der middelen. Slechts in dien en voorzover het evenwichts herstel in 1967 wordit bereikt, kan het na de verkiezingen van 15 fe bruari 1967 optredende kabinet in vrijheid beslissen over het fiscale be leid en het uitgavenbeleid. Omroepwet Inzake de lopende en voorziene be- leidsaangelegenheden gaat het kabi net uit van de status quo, uiteraard in afwachting van het gemeen c leg met de Staten-GeneraaL Het ka binet verwacht, dat de Kamer de be handeling van aangelegenheden spoedeisende aard, met name neer zij aan termijnen zijn gebonden, zo spoedig mogelijk zal aanvangen dan wel voortzetten. Enige sp eisende wetsontwerpen zullen nog worden ingediend. Premier Zfllstra deelde tenslotte mee, dat het kabinet het zeer selijk acht, dat zo spoedig mogelijk een memorie van antwoord op de omroepwet wordt ingediend. „Al kun- niet reeds nu terzake binden". Speculatiewinst De voorgenomen speculatiewinstbe lasting vraagt van de zijde van de betrokken bewindsman eveneens be studering voor en aleer een beslis sing kan worden genomen over al of niet indiening. De in de miljoenennota aangekon digde versnelling van de aanslagre- geling met betrekking tot de inkom stenbelasting acht de regering een in beginsel rechtvaardige en daarom juiste maatregel. Een abrupte invoering zou echter voor de betrokkenen een te zware last kunnen betekenen. Derhalve wordt nagegaan, op welke wjjze een meer geleidelijke Invoering van de betrokken maatregel de bedoelde be zwaren geheel of gedeeltelijk zou kunnen ondervangen. Natte mijnwet Een zaak van groot gewicht acht de regering de uitvoering van de mijnwet continentaal plat. 's Lands belang vordert, dat zo spoedig mo gelijk en in zo groot mogelijke om vang de opsporing van delfstoffen op het Nederlandse gedeelte van het continentaal plat ter hand wordt genomen. Immers, slechts op deze wijze kunnen maximale baten voor de volkshuishouding worden ver kregen, zowel bestaande uit de reve nuen voor de schatkist, ruimere voorzieningen en eventueel lagere prijzen voor de afnemers, alsook uit het verkrijgen van zoveel mogelijk orders door 't toeleverende bedrijfs leven. De regering zal derhalve op zo kort mogelijke termijn haar stand punt bepalen omtrent het geheel van voorwaarden, waaronder een explo ratie en exploitatie mogelijk worden gemaakt. Johnson moordenaar of molenaar Tegen een 24-jarige leraar uit de hoofdstad heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank gistermiddag terzake van bele diging van een bevriend staatshoofd de president der VS 14 dagen gevangenisstraf waarvan 10 dagen voorwaardelijk geëist. De leraar, die meeliep in de protestmars tegen de oorlog in Vietnam op 16 oktober zei niet „Johnson moordenaar" doch „Johnson molenaar' te hebben ge roepen. De heer Otto M. Boetes uit Heiloo een der figuren van de Actie-groep Vietnam, zei dat men de kreet „Johnson moordenaar" wel zou wil len aanheffen omdat deze het beste uitdrukt wat men bedoelt, doch om dat deze als belediging kan worden opgevat is gepoogd hem om te bui gen tot iets wat daar makkelijk te genaan ligt en zo is men gekomen tot „Johnson molenaar". De heer Boetes gaf toe, op een vraag van de politie, dat door de leiding van deze groep deze kreet gesuggereerd is. De heer Boetes zei verder dat alleen door de klankverwantschap tussen beide woorden het zin heeft „mole naar" te gebruiken. De politierechter M. R. de Waard zal op 6 december schriftelijk vonnis wijzen omdat er, zo merkte hij op, over deze zaken nog weinig jurisprudentie is. Het oudste ziekenhuis ter we reld is zelf -patiënt geworden: reeds in de veertiende eeuw werd het in Rothenburg ob der Tauber gebruikt om epidemieën te isole ren. Vier eeuwen lang vervulde het z'n taak als „pesthuis". Daarna was het enige eeuwen buiten ge bruik. Thans staat het weer volop in de belangstellingvooral bij West-Duitslands Monumenten zorg, omdat het gebouw unieke houten tongewelven bezit. Het zal met steun van de deelstaat Beieren gerestaureerd worden, voornamelijk aan de buitenzijde. (Van onze Haagse correspondent) De prijzen momenteel op een dieptepunt. Ieder een kan goedkoop kip eten. mits de winkeliers het voordeel doorgeven dat de met afzetmoeilijkheden kam- braadtuikens liggen P61"16 slachterijen thans moeten bie- den. Vele winkelbedrijven doen dit al en verkopen de braadkuikems voor óe slachters-kostprijs van circa f 2,70 per kilo of zelfs minder. Het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eieren, dat actie voert voor meer kip-eten, juicht dit „inhaken" van de detail handel toe. Want, zegt het schap: „Het probleem moet, worden opge geten''. „Antiek speelgoed" en „Hollands porselein" Twee alleraardigste, rijk geïllus- treërde boekjes verschenen bij de uitgeversmaatschappij C. A. J. v. Dis. hoeck te Bussum, n.l. „Antiek Speel goed" door A. Burkij-Bartelink en "Hollands Porselein' door Elka Schrij- Het speelgoed ls door de heen Iets dat de kinderen in verruk king heeft gebracht. Wat hen boeide wordt hier voor ogen getoverd, in het bijzonder ook wat de schrijfster bij eenbracht in haar oolleotie antiek speelgoed in het museum „Catharina Gasthuis" te Gouda. Het boekje ver telt over alle dingen, waarmee het kind vroeger gelukkig is geweest, tot aan het mechanische speelgoed toe. Ook aan vele poppen en poppenhui zen is een ruime plaats ingeruimd. In „Hollands Porselein" worden al le mogelijke soorten porselein be sproken en de produkten, die daar van vervaardigd werden, alsmede de geschiedenis van het ontstaan ervan. Voor degeen, die zich voor het por selein interesseert, een bron van ge varieerde wetens- en lezenswaardig- heden. Twee boekjes, die ln deze Sint Ni- oolaastijd onbetwist plezierige ge schenken zullen zijn. By H. P. Gelderman en Zonen in Oldenzaal is, ln samenwerking met de gemeente en de drie vakbonden, een regeling getroffen om tot in krimping van het personeel te ko men. Een aantal personeelsleden met een medische en sociale indi catie, veelal oudere werknemers, zal werk gaan verrichten, dat onder de gemeentetlij ke sociale werkvoorzie ningsregeling valt. Een gedeelte van de fabriek van Gelderman en Zonen wordt hiervoor ontruimd en beschik baar gesteld. Het werk van deze sen zal, overeenkomstig een voorwaarde van het ministerie van Sociale Zaken, niet textiel-gebon den zijn. Zij zullen er financieel niet op achteruitgaan. Hun aantal zal van medische zijde worden vastgesteld. Een werknemer uit de betrokken groep ls gemiddeld 140 k 150 dagen afwezig. Er behoren mensen toe. die invaliditeitsrente genieten. Moeilijkheden met de afzet voor een deel van het bedrijf is werk tijdverkorting aangevraagd en hogere kosten zijn de aanleiding tot bovengenoemde maatregel. De besprekingen worden vandaag afgerond. Het probleem is dat van de export naar Duitsland, die stagneert. En dat niet alleen door de grote produktie daar. maar ook door het feit dat de winkeliers er het voordeel van de lage Nederlandse prijzen niet aan hun klanten doorgeven. Oplossing die het produktschap ziet: meer kip eten te gen lagere prijzen, overal ln Europa. Stichting contra Vat-liquidatie (Van onze oorrespondent) Een aantal aandeelhouders van de Volks aandelen trust (VAT) heeft in samenwerking met de Vereniging Effectenbescherming de Stichting „Belangen aandeelhouders VAT" op gericht Doel van de Stichting ls het tegengaan van liquidatie van de VAT, die zaterdag op de aandeel houdersvergadering in het Congres gebouw in Amsterdam aan de orde zal komen. Voorzitter van de Stich ting is de heer W. C. Posthumus Meyjes. De Stichting stelt zich op het standpunt dat de heer C. Verolme. het enige overgebleven bestuurslid van de VAT. de belangen van de vele, zeer kleine aandeelhouders ver onachtzaamt ln zijn streven naar liquidatie. Deze liquidatie heeft geen zin zo lang niet bekend is wat zal gebeuren met de vordering van 12 miljoen gulden die de VAT heeft op de in surséance verkerende Forum-bank. De Stichting verzoekt VAT-aan- deelhouders zoveel mogelijk hun be langen door haar te laten beharti gen. (Van Zwolse correspondent) Het Lieverdje het Amsterdamse beeldje dat zo vaak het middelpunt van rumoerige bijeenkomsten was lag vanochtend ln het politiebureau in Zwolle. Zes eerstejaars studenten uit Groningen bleken de .rovers". Zij wrikten het vannacht met een breek ijzer los van de sokkel. Van vijf uur af postte de Zwolse politie op het verkeersplein Spoolde gewapend met het kenteken en het signalement van de bestelauto, waarmee het Lieverdje van het Amsterdamse Spui werd ont voerd. Tegen half tien werd de moeite beloond. De studenten hadden na de ontvoering ergens gerust om onge merkt in het, drukke ochtendverkeer de noordelijke hoofdstad te kunnen bereiken. Hun plan was dus niet ge lukt. Zij zijn vanochtend samen met hun trofee naar Amsterdam ge bracht. In afwachting van de defini tieve benoeming kon de waarnemend voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen mededelen, dat per 1 december de heer H. J. Hvlkema uit Hillegom in functie zal treden als voorzitter van het Produktschap ln de vakature ontstaan door het be danken van dr. Verhage. Esro-volgstation in Alaska Het Europese bureau voor het on- srzoek van de ruimte Esro zal hel eerste „buitenlandse" ruimtevaart- station op Amerikaans grondgebied bouwen. Op de boerderij van president Johnson ln Texas is gisteren mel ding gemaakt van een overeenkomst voor de bouw van het station die in Parijs is bereikt na een uitwisseling van nota's tussen ambassadeur Charles E. Bohlen en de Esro. Het station zal bij Fairbanks, in Alaska, worden gebouwd en zal wor den gebruikt voor de ontvangst van telemetrtsehe gegevens van satellie ten en het zenden van gegevens naar de satellieten door Esro. De Esro zal met het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimte vaart Nasa samenwerken. In Lisse zijn de volgende voor werpen gevonden: bromfietsverzeke- ringsplaatje; donkergroene kinder jurk; paar rode nylon handschoenen; snelbinder; Clipper vulpen; heren fiets, lipssleutel. zilveren rijksdaalder, paar damessloffen, kinderbril, rechter handschoen, rood-zwarte sjaal. zegt Cees de literatuur liefhebber Sinterklaastijd: tijd om t« geven. Zoekhaarhoek Zoekzijnlioek (Zoekuwbwek)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13