Goede kansen voor toerisme van Canada naar Nederland Einde van K.P.M. is tevens een nieuw begin geef een vouwfiets f Holland heeft enorme goodwül hij Canadezen Propagandiste voor Nederland in Canada LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II In het Amsterdamse Scheepvaarthuis is gisteren de laatste aan deelhoudersvergadering gehouden van de N.V. Kon. Pakketvaart- Maatschappij (KPM), die na een geslaagd bod op haar aandelen en winstbewijzen door de Kon. Java-China-Pakketvaart Lijnen (KJCPL) in de Java-China Pakket zal opgaan. De voorzitter, jhr. mr. E. W. Roël, deelde mee, dat 98,44% van de aandelen en KJCPL V3n winstbewi'zen KPM nu het bezit zii" var> De nog bij derden uitstaande stuk- ken kunnen tot 31 december var jaar worden aangemeld. De voorzit ter wijdde een ietwat weemoedige speech aan het verdwijnen van de KPM als zelfstandige rederij, na 76 veelbewogen jaren, waarin de activiteiten zich dikwijls hebben uitgestrekt tot ver buiten haar oor spronkelijke vaargebied. Aan dit ebied, de voormalige Neder lands-Indische Archipel, heeft de KPM haar geboorte te danken ge- „Nu deze Arohipelvaart voor baar verloren is gegaan, is aan haar roemrijke taak een eind gekomen", aldus jhr. Roëll". Het einde van de KPM is tevens in nieuw begin, zo meende hij. Ge- famenlyk met de KJCPL kan en zal meer doen. De telegraaf staat rolle kracht vooruit, in het vertrou- dat met haar bekwame mensen boord en aan de wal de nieuwe rijderij een goede en behouden vaart zal wachten". De vergadering ging akkoord met .et voorstel tot statutenwijziging, dat de tantièmes en de vaste beloning de Raad van Bestuur en de di rectie uit de statuten schrapt om een cumulatie van beloningen binnen de poep KPM-KJCPL te vermijden, hr. S. G. van Weede (directeur) en A. M. A. Wij nans werden bij ac clamatie tot leden van de Raad van Bestuur benoemd per 1 januari 1967. In een buitengewone vergadering van aandeelhouders van de houdster maatschappij N.V. Ned. Scheepvaart Unie trad de KPM af als directrice van de NSU. In de hierdoor ontstane vacature werd voorzien door de be noeming van de KJCPL. Krag zelf naar Buit. Zaken Premier Krag van Denemarken heeft gisteren zijn kabinet gereorga niseerd en neemt zelf de portefeuille van Buitenlandse Zaken over van minister Haekkerup. Deze wordt fractieleider van de aan het bewind zijnde sociaaldemocratische partij. Hij zou, naar sommigen menen, de schade die de party geleden heeft door het verlies van zeven zetels by de algemene verkiezingen van vorige week kunnen herstellen doordat hy met deze functie veel meer invloed heeft op de partyzaken. Ook hoort men de mening dat Haekkerup zo populair geworden is dat Krags positie wordt bedreigd. ADVERTENTIE 'n echt gezinsgeschenk Minister Luns over Engelands band met E.E.G. Minister Luns wil in de tweede helft van december de gelegenheid scheppen voor gedachtenwisselingen in de EEG-ministerraad over Enge lands toetreding. Dit zei hij gisteren in Straatsburg, waar het Europese parlement z'n jaariykse samenspraak houdt met de ministerraad en de uitvoerende instanties van de drie gemeenschappen. Minister Luns zei het zinvol te achten te wachten op de resultaten van het topoverleg dat de landen van de Europese vrijhan delszone (EVA) begin december in Londen gaan houden. „Voorts wach ten wy met begrijpeiyke spanning af wat minister-president Wilson en de Britse minister van Buitenlandse Za ken Brown gedurende hun voor het begin van 1967 aangekondigde reis langs de zes hoofdsteden zullen be reiken", aldus de bewindsman, die op het ogenblik fungeert als voorzit ter van de EEG-ministerraad. Over hetzelfde onderwerp sprak ook de Nederlandse K VP-afgevaar digde, de heer P. A. Blaisse. Naar diens mening „moet er nu maar eens eeai eind komen aan de platonische beschouwingen en moet het spreken over Engelands toetreding uitmon den in nadere concretiseringen". „Het wordt tyd", aldus de heer Blaisse, „dat. van Engelse zyde wordt toege licht dat men bereid is om offers te brengen". Engeland gaat importheffing afschaffen Engeland zal woensdagnacht zon der er ruchtbaarheid aan te geven de omstreden extra-heffing op de in voer afschaffen. Verwacht wordt dat de maatregel onmiddellyk zal wor den gevolgd door een invasie van buitenlandse goederen, die een groot deel van het nut dat de maatregel heeft gehad, in één slag ongedaan zal maken. De maatregel is 25 maanden van kracht geweest en was bedoeld om de invoer af te remmen en zodoende het gat in de betalingsbalans te stop pen. De heffing heeft Engeland in het buitenland geen goed gedaan en succes ervan is niet meer dan matig geweest. Premier Wilson hoopt, dat de opheffing ervan in Europa zal leiden tot een gunstiger houding ten aanzien van de Britse poging toe te treden tot de Euromarkt. De statistieken wyzen uit dat de hef fing, die de gewone invoerheffingen nog eens verhoogde, alleen in de eer ste zes maanden heeft geleid tot een drastische verlaging van de invoer. Daarna keerde deze tot het normale peil terug. De heffing gold voor alle goederen, behalve levensmiddelen en grondstoffen voor de industrie. Eco nomen verwachten dat deze vloed van aankopen het tekort op de be talingsbalans zal verhogen met 115 miljoen pond (1.15 miljard gulden) over het lopende jaar. Barbados morgen onafhankelijk De Britse kolonie Barbados wordt morgen onafhankelyk. Het eiland, gelegen in de Atl intische Oceaan heeft een oppervlakte van 428 km2, dat is ongeveer zo groot als het ei land Wight of als Andorra. Barba dos telt ongeveer 250.000 inwoners, van wie 89% van zwarte huidskleur, 7% halfbloeden en 4% blanken. Suiker en van suiker afgeleide pro- dukten vormen de basis van de volks huishouding van Barbados (ruim 80% van de uitvoer). Ten einde de econo mie minder kwetsbaar te maken, zyn plannen uitgewerkt, welke ten doel hebben een grotere verscheidenheid in de produktie te bewerkstelligen. Behalve suiker zijn nog van belang voor de uitvoer: spysolie, margarine, spek. De invoer omvat in de eerste plaats voedingswaren en verder ma chines en voertuigen. De economische betekenis van het toerisme neemt snel toe. ADVERTENTIE Nieuwe uïteaven tal, door Gerard Wal schap. Ultg Meulenhoff, Amsterdam. idbevol- king. door Wereldvenster. Baarn. Ultg.: Het Wereli door dr. L. W, IJgerige Monografieën, dvenster. Baarn. Amsterdam. Meijer. Ultg.: Moussault, de vogels, door T. Soper. tuin. Vertaling Daar' moet de propaganda op gericht worden. het werk van de ANW in de Ver» Staten zyn niet uitgebleven. Vele tien duizenden Amerikanen hebben het af gelopen jaar en dit zomerseizoen Ne derland bezocht. Ze keerden naar hun land terug als goede propagandisten voor ons land, eenparig als ze waren in hun lof. Er kwamen ook Canadezen, maar hun aantal kan nog aanmerkelijk worden opgevoerd. De wereldtentoon stelling EXPO '67, welke het volgende jaar in Montreal gehouden wordt en waarvan het aantal bezoekers op 10 miljoen wordt geschat, biedt hiertoe grote mogelijkheden. Men bereikt daar tevens niet alleen Canadezen, maar ook anderen, zodat er dus twee vlie gen in één klap te vangen zyn. CANADESE l i NOTITIES (1) l JJ 3 door H. de Lange fïïiïïïfïtïf CANADA is er trots op dat het in de sombere oorlogsjaren het gastvrij tehuis heeft mogen zijn van koningin Juliana, toen nog Prinses der Neder landen. Een Canadese dame vertelde ons. dat Canada zo dankbaar was voor de duizenden Nederlandse bollen, wel ke de parken in Ottawa de Canadese hoofdstad zo'n fleurig aanzien ge ven. Ze zag daarbij over het hoofd, dat deze bloemen Nederlands dankbaar heid jegens Canada vertolken. Ze was verlangend om de bloeiende bollenvel den in „Holland" nog eens in al hun pracht te kunnen komen bewonderen We lieten Canadese families dia's zien van onze bloeiende heidevelden. Ze waren vo' bewondering. „Hebben jullie heide7 We dachten dat die alleen maar in Schotland te vinden was" De „heide-provincies" kunnen hier mee hun voordeel doen. NU DE ANW binnenkort over rui mere geldmiddelen de beschikikng krijgt een zes miljoen van regering en bedrijfsleven heeft ze wat meer armslag. Ze zal de kansen dan ook niet onbenut laten. De resultaten van (Boven) Een onderdeel van de imposante brug over de St. Laurensrivier (Onder) Een verfrissende duik in de St. Laurensrivier bij Gananoque, de toegangspoort tot de 1000 Islands. Met zijn 510 mijl, de langste vierbaansweg ter wereld. Aan de oever van de rivier werd een gezellige picnicplaats WIE IN JULI en AUGUSTUS in Toronto het nummer 364- 5339 draaide, kreeg in correct Engels antwoord van een ras echte NederlandseMiss Eveline Boon, als vertegenwoordig ster van het Netherlands National Tourists Office in New York, ofwel de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. Tijdelijke zetel was het KLM-kantoor in de hoofdstad van Ontaria, 327 Baystreet-hoek Adelaide. durf van Nederlandse zijde slechts verbazen of ergeren. De overheid liet wel ernstig verstek gaan. Want uit beide bezoeken, welke wij in 1959 en 1966 aan Canada brachten, bleek ons telkens weer. dat Nederland een enor me goodwill heeft bij de Canadezen. Alleen al in de provincie Ontario le- DE PROPAGANDA voor het vreem- ven en werken 100.000 Nederlanders, delingonbezoek aan Nederland staat in Zij worden in het algemeen gesproken Canada nog in de kinderschoenen. Ja- bijzonder gewaardeerd en zijn goede renlang is ei niets aan gedaan. Om- ambassadeurs voor ons land. Daar kan streeks 1959 moest de A.N.V.V. haar het echter niet bij blijven. Men moet kantoor in Montreal opheffen wegens de Canadezen warm rnaken voor een geldgeorek. Zo goed en zo kwaad als bezoen aan het lage land by de zee. het ging werden de zaken vanuit het Er zijn enorme mogelijkheden. Ze moe kantoor in New York geregeld Men ten bt.nut worden. Nederland heeft zo kan zich over dit gebrek aan visie en veel is bieden wat Canada niet heeft. Wederzijdse dankbaarheid Elke provincie in Canada heeft zijn eigen Depart ment of Tourism and In formation. De provincie Ontario alleen al besteedt daar vele miljoenen aan. Wie het enorme'kantoor 185 Bloor Street East In Toronto bezoekt, komt onder de indruk van de enorme bergen propagah- da-materiaal welke hier voor de bezoeker# liggen opgeslagen. Kostbare folders en kaar ten worden er voor niets uitgegeven. De dames mrs Brazier en mrs Dalton gaven ons zoveel prachtig materiaal mee, dat we 'n belangrijk overwicht hadden op onze terugreis met de Sabena. Binding wier gast we waren, zorg de er evenwel voor, dat We er geen cent voor be hoefden te betalen. Waar deze vereniging van re laties van emigranten die ook voor 1967 al weer ve le vliegreizen naar Cana da op haar programma hypft sta®», al niet goed De foto geeft 'n prach tig beeld van een der gi\ote sierlijke bruggen over de Sint Laurensri- Vier bij Ivy Lea. Door de ze rivier gaat de inter nationale scheepvaart van de Atlantische Oceaan EEN ENERGIEKE jonge Nederlandse vrouw Miss Eveline Boon. is in de Canadese metropool Toronto aan het pionie ren gegaan om de Cana dezen warm te maken voor een bezoek aan Ne derland. Ze werd uitge zonden door het ANVV- kantoor in New York, dat een ni^uw begin wilde maken met de propagan da voor ons land. Mej. Boon komt uit Dordrecht. Ze bezocht de M.M.S. in Rotterdam en was na haar eindexamen werk zaam in hotels in Noord- wijk en Zwitserland. noordelijk deel van de staat Louisiana voor het toerisme openen. Behalve de bollenvelden, is een Hollandse watermolen daar een grote attractie". „Ik kwam natuurlijk op de Amerikaanse TV. In Volendams kostuum met klompen. Ik vertel de mensen er echter altijd direct bij. dat men zich niet moet voorstellen, dat Kun jer er een caravan - in Canada „trailer'' - hu_ ren? Wat "voor kleren dragen de Nederlanders en heb je daar ook mooie herfstkleuren?" „Het gaat uitstekend hier. Zowel door Engels als Frans Canadezen vraagt men naar folders over Holland, We zenden ze dan de folder „Wel come to Holland" in het Engels of 't Frans. Heb ben ze specifieke wensen, dan zijn er nog enkel» afzonderlyke folders". Mej. Boon vond 't ver» blyf - na New York waaf het 107 graden F. was - een verademing. Toen ze kwam, was de grote hitte van 97 graden net achter de rug. Al bleef het erg In de weinige weken dat ze in Toronto ver bleef, is ze de Canadezen byzonder gaan waarde» ren als gemoedelijke, vriendelijke en gastvrije Nadat ze de weg ge opend had, zou ze naar New York terugkeren. Een ander Nederlands meisje zou haar plaats in. Het ligt in de bedoeling een eigen kantoor in To ronto te vestigen, maar daarvoor moeten da Ca nadese autoriteiten nog eerst toestemming verle nen. Maar natuurlyk zal het Nederlandse vreem delingenverkeer stellig niet op da EXPO '67 ont breken. „Weet U, het hotelwerk is daarom so prachtig, omdat je daar leert aan voelen wel'ka de wensen van je bezoekers lijn. Je doet er heel wat mensen kennis op." „Anderhalf jaar onge veer zit ik nu by het Ne therlands National Tou rists Office in New York. Ik ben er zo maar eens op afgestapt met de vraag of ze iemand konden plaatsen. En ja het luk- „Met Nederlandse bol- enkwekers maakte ik 'n excursie van drie weken in het oosteiyk deel van de Ver. Staten en later had ik de leiding van een groep, die Louisiana be zocht. Een zekere mr. I. A. Mac Donald begon daar een enorme bollen- tuin: de Dutch Gardens. Daarmee wilde hy het Miss Eveline Boon pionieren dit de algemene kleder dracht in Nederland is. Ze vinden het echter prachtig". „Het was een hele eer voor me, om in Canada te mogen gaan pionieren. Heel wat Canadezen ken nen het telefoonnummer, dat ze in hun gids lezen. Er is veel belangstelling voor Nederland". „De Ca nadezen komen met vra gen, welke in de VS niet gesteld worden. Kun je in Nederland kamperen? (Foto Depa rfement of Tourism and Information, Öntario).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11