HERDENKEN ZINVOL OOK -VOOR NIET-TIJDGENOTEN „In Leiden hadden wij een goede tijd" Veiling in Vredeskerk P.S. akkoord met streekplan 26 november na 26 jaar ^Prof. Schaper sprak in de Pieterskerk v. d. water ATERDAG 26 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De herdenking van de 26ste november is nog altijd meer dan de loeite waard als stimulans om ook thans, evenals in de jaren 1940- 945, het geweten zuiver en de menselijke waardigheid en de ge- echtigheid hoog te houden. Aldus prof. dr. B. W. Schaper in en gisteren in de Pieterskerk gehouden toespraak ter herdenking can de 26ste november 1940, de dag waarop prof. Cleveringa een vaardig doch vlammend protest liet horen tegen het ontslag van am.C Joodse hoogleraren, waarmee een openlijke stimulans werd cotaj |egeven aan het Leidse universitaire verzet tegen de bezetters. )eze jaarlijkse herdenking vond dit jaar een dag eerder dan ge- iruikelijk plaats. Ook elders in het land en op enkele plaatsen buiten onze grenzen werden bijeenkomsten gehouden van Leidse jud-alumni. „Frans" ingesteld De bijeenkomst in de Pieterskerk enigszins afgestemd op de Ajeiden vertoeven in het kader Franse week. Prof. Schaper had toespraak aan de aanwezigheid g in deze gasten aangepast; hij sprak idermeer over het internationale liversitaire- en studentenverzet in oorlogsjaren. Franse manifestaties, zoals een lars van studenten en hoogleraren an de Sorbonne op wapenstilstands lag 1940 naar de Are de l'Etoile in ijs en belevenissen van docenten studenten van de Straatsburgse "Universiteit, van wie er zeventig nim- uit de Duitse kampen terugkeer- kregen in de eerste plaats de r indacht. Daarna belichtte hij het 1an(jere delen van Europa, berjkaronder Noorwegen, Tsjecho- lowakije en Polen. Veelal echter is et studentenverzet opgegaan in de ,J| aonimiteit van het algemene ver- Ï2 !t" Opmerkelijk was, aldus prof. chaper. de overeenstemming in ji ientaliteit van het studentenverzet München, bekend als de groep istilDie Weisse Rose", met die van het piversitaire verzet in Nederland. ;lfde nuchtere werkelykheids- agin en intellectuele en morele zinde- ikheid kunnen hier worden gecon- nkAateerd, als met name het protest JE® an de Leidse academische gemeen schap en haar leiders op de 26ste ivember 1940 tegen het ontslag der docenten hebben gekarakteri- emfcerd. De integriteit, gepaard met ïzonnenheid en warsheid van aller- i pathetiek, kan ook in het verdere ADVERTENTIE verloop van het universitaire verzet worden vastgesteld. Aan die faam behoeft Leiden noch voor zichzelf, noch voor soortgelijk optreden aan andere universiteiten te laten tor- politieke bedrijvigheid thans wel eens extreme vormen aanneemt, staat daartegenover, dat de studen- tenpolitiek in haar „partijstruc tuur", met haar geleding van servatief progressief radicaal, aan een, reeds dertig jaar geleden door Huizinga aangewezen essentieel politiek temperamentsverschil antwoordt, waarmee zij die van oudere generaties minstens kwart eeuw vooruit is Voorts mag het een geluk worden genoemd, dat de jonge generaties zich intens teresseren voor wat tenslotte in eerste plaats van belang voor hun eigen toekomst is. Die toekomst is ondoorzichtig ge noeg. Bij alle technologische triom fen overheersen de bedreigingen van een menswaardig bestaan. De oorlog in Vietnam, voor allerlei tech niek min of meer proefterrein, maar waar „gemorst wordt met de dood" is een teken aan de wand, mede door de escalatie-mogelijkheden „kleine' tot „grote" oorlog. Lichtvaardige generalisatie Prof. Schaper behandelde ver volgens het thema: in hoeverre her denkingen als deze de hedendaagse jeugd nog iets te zeggen hebben. Hij waarschuwde tegen al te lichtvaar dige generalisaties aangaande de jeugd. Hij beschouwde de crisis, waarin zy ongetwijfeld verkeert, te gen de achtergrond van de grote kentering, die zich in ons wereldbe stel voordoet, nu de impulsen uit en de tweede wereldoorlog ten einde lopen en nieuwe vormen en krach ten nog vaag en vol tegenstrijdighe den opduiken. Zij, die de „verpolitisering" van het Nederlandse studentendom vrezen, mogen bedenken, dat oorlog en be zetting die studenten uit hun ivoren toren hebben gehaald. Wanneer de Overschatting van futurologie Prof. Schaper toonde zich tamelijk kritisch tegenover de, overigens on misbaar verklaarde, nieuwe weten- schapstak der futurologie, die de toe komst ock niet in haar zak heeft en by overschatting van haar rol wel eens voor verrassingen zal komen te staan, die de geschiedenis nu een maal altijd, volgens de wet van de heterogonie der doeleinden, in petto heeft. Als een van die verrassingen zou men de provo-beweging kunnen beschouwern, die met haar „ludieke revolutie' op de technologische voor uitloopt en ook overigens als 'n soort uitloopt en ook overigens als en soort geëxalteerde „decadentenbeweging" een voortijdig „fin de siècle", op de eeuwwisseling anticipeert. Zonder haar kwaliteiten van inventiviteit en openheid te miskennen, meende prof. Schaper, dat het door haar gepro pageerde emotionele en sensuele le venspatroon allerminst beant woordt aan de eisen van deze tijd. By het zoeken naar een opdracht in de tijd, in de overgang van gis teren naar morgen, kunnen de waar den en de geesteshouding, waar voor en waarmee een vorige genera tie zich in de beproeving van haar tijd wist te handhaven, hun geldig heid tonen. Het gaat ook nu, evenals in de jaren 19401945, om een zuiver geweten, de waardigheid van de mens en de gerechtigheid. Om die intact te houden achtte prof. Scha per de herdenking van de 26ste no vember nog altijd meer dan de moei te waard. In Laren werd gisteren de bijeen komst gehouden voor oud-alumni die in het Gooi woonachtig zijn. ?oals gebruikelijk woonde Koningin Julia- deze bijeenkomst bij. Mej. dr. J. J. Saayer sprak in deze bijeenkomst :r „de spiegel van Venus of de bijl Mars" en na een gemeenschap pelijke maaltijd voerde prof. dr. N. Beets het woord over „werken", zich vervelen en spelen". Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Scheveningen (vac. J. J. Poldervaart) H. v. Nlel te LJ mui- den-W.); te 8t.-Maartensdijk (toez.) S de .Jong te Houten (U.). GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam (vac. W. Bos) H. Lijesen te Schoonebeek. Aangenomen naar Apeldoorn, als geestelijk verzorger in de verschil lende inrichtingen ds. D. C. Tiedens te Eindhoven. Bedankt voor Nieuweroord G. Si- nia te Ee (Fr.). Ds. J. de Waard te Oostvoorne is aangezocht als legerpredikant in lang verband. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Werkendam M. Vlietstra te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nunspeet G. Zwerus te Nunspeet. ADVERTENTIE Gouden entouragering met echte granaten JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 - HORLOGER LEIDEN - TELEFOON In gesprek met dominee Geursen Kerkeveiling brengt meer dan 6 mille op Afgeknipte „cadeaux per meter" mogen geruild worden. Gronheid (Van een onzer redacteuren) ..Op zondag 8 januari hoop ik in jullie mooie Vredeskerk te preken. Ds. Vossers leidde er mij reeds rond. Het is een pracht kerk! Mijn vrouw en ik vinden het fijn om nog weer eens in Lei den terug te zijn. Wij hebben er een goede tijd gehad mens. En dan zo mogelijk zondags op de kansel Slaat dominee I Geursen zijn agenda erop na. dan zijn dat in onse omgeving 8 en 29 januari in Leiden en 22 januari een Open Deurdienst in Alphen a. d. Zondag 8 Januari in Vredeskerk ic De diepe basstem van veiling meester H. van Iter son van Flora Rijnsburg praatte gisteravond- in goed drie uur tijds ruim f 6000 bij elkaar. In de Vredeskerk in Lei-den passeerde een lange stroom zeer gevarieerde goederen de veiling hamer van deze Rijnsburger, die toonde dat hij niet alleen anjers en gladiolen voor een stevig prijsje aan de man kan brengen. Nu nud hij op deze ten bate van de wijkge\ meente georganiseerite keikeueumg ook wel de wind mee. Een enthou siast koperspubliek bleek gretige belangstelling te koesteren voor de 283 koopjes, die in hoog tempo wer den geveild. Er was van alles, van suikerstrooiers en appeltaarten tot een elektrische broodrooster en an tieke etsen. De veiling, die werd ge houden ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp, trok een overwel digende belangstelling. Van de eer ste tot de laatste hamerklop hebben zich tussen de 350 en 400 kooplus tigen in de Vredskerk verdrongen De opbrengst. ruim zes mille na aftrek van alle kosten draagt Geen kraakwagen door Leiden Dn da komende weken staat de wekelijkse dienst voor het ophalen van grof huisvuil stil, - momenteel wordt door de Reinigingsdienst een samengesteld. stex>ig bij in de oplossing nanciële moeilijkheden vat gemeente. Op de foto: gretig bieden op één an de lange reeks koopjes. (foto LD/Holvast) Vliegveld Valkenburg verdwijnt Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren het streekplan Rijnstreek-West vastgesteld. Daarmee is in hoofdlijnen de toekomstige ont wikkeling van dit gebied, dat de gemeenten Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Noordwijk, Oegst- geest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten en Zoeterwoude omvat, vastgelegd. Thans wo nen in dit gebied 190.000 men sen, in 1980 zullen dat er 70.000 meer zijn. Bij de behandeling van het plan bleek dat de Statenleden menen dat het vliegveld Valkenburg moet ver dwijnen. Dit is tot uitdrukking ge bracht door het vliegveld zonder na dere omschrijving op de streekplan - kaart te plaatsen. De statenleden j vonden een motie van de PSP waar- I in er bij G.S. op wordt aangedron gen alles te doen om tot opheffing van het vliegveld te komen, overbo dig. Deze motie werd dan ook ver worpen; alleen de PSP-statenleden stemden voor. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardden de staten een motie, waarin wordt gepleit voor het behoud van het landgoed .Berbice' bij Voorscho ten. Zoals gemeld, wordt deze bui tenplaats bedreigd door de geplande rijksweg 11, waarvan het tracé defi nitief moet worden vastgesteld dooi de minister van Verkeer en Water staat. Ook gingen de staten in overgrote meerderheid akkoord met een amen dement waarin G.S. de bevoegdheid krijgen met inachtneming van de strekking van het streekplan af te wijken van het plan Het is een weinig veranderde do minee Geursen (52 jaar en nog steeds aan de pijp), die met deze ontboezeming over Leiden het ge sprek inleidde, dat wij dezer dagen met hem en zyn vrouw hadden in I zijn Rotterdams „contractpension" aan de Mathenesserlaan. Ds. M. W. J. Geursen, die in 1951 vanuit Lei den naar Australië vertrok om daar onder emigranten werkzaam te zijn, is thans met zijn echtgenote en 12- i jarige in Australië geboren dochter Juliana Elisabeth „zij draagt de naam van onze vorstin en de Engel- se koningin" voor een verlof van drie maanden in ons land. Op 25 oktober zette hij voet op vaderlandse bodem om op 10 februa ri als boord-predikant van de „Flavia" weer naar zyn gemeente in Camberwell (Melbourne» terug te keren. Een verlofperiode, die door ds. Geursen voor de komst van dr. P. J. Schoonheim leidde hij in de Sleutelstad het buitenkerkelijke werk echter goed wordt gebruikt. Nog maar kort in Holland terug woonde hij op „Hydepark" in Drie bergen een 12-daagse cursus bij, waarin gesproken werd over het the ma „Geloof en werkelijkheid", voor predikanten een theologische bezin ning, met een hoopvol en praktisch perspectief. Nauwelijks terug van dit Hyde park „offensief", ziet ds. Geursen al weer verlangend uit naar zyn be zoek in december aan het in ternationale, kerkelijke centrum van de Wereldraad van Kerken in Genè- ve. Daartussen door liggen de vele persoonlijke contacten met theolo gen „ik moet beslist ook nog naar prof. dr. Berkhof, wiens publikaties ook in Australië veel gelezen worden" en de gesprekken van mens tot Rijn. Gejaagd Gevraagd naar zyn indruk- land voor het laatst was hij in 1956 in Holland, dan weet hij die kort te formuleren: „jullie leven gejaagd en zeer luxueus in een vol Nederland". In Australië, met uitzondering van de grote ste den. is dat geheel anders. Men kan daar soms mijlen reizen zonder iemand tegen te komen. Ook de luxe is er veel minder. Het kerkelijk leven dominee Geursen is sinds 1959 predikant van de Presbyterian Church of Austra lia is er zeer intensief, hoewel de staat Victoria, waarin ook ztfn ge meente ligt, permanent met een te kort van veertig predikanten zit. Ed is een sterke stroming gaande om tot een verenigde kerk van Australië te komen. Een eenwording, welke niet wordt ingegeven door nuttigheids overwegingen, doch door het sa- men-kerk-zyn onder één belijdenis. Helaas, aldus ds. Geursen, valt daar de Ref. Church (gref. Kerk) buiten. Ds. en mevrouw Geursen: ..Fijn om nog weer eens in Leiden te rug te zijn Voor zijn pastorale werk put ds. Geursen nog veel uit Nederlandse theologische bronnen, terwijl hy re gelmatig door de kerkelyke pers in Nederland (o.a. Hervormd Nederland en De Open Deur) op de hoogte wordt gehouden over het kerkelyk leven en de dito stromingen in ons land. Tijdschriften, welke hen steeds „een enorme vreugde verschaffen". Hoewel ds. Geursen zich in zijn pastorale arbeid uitsluitend van het Engels bediend, wordt „thuis" regel matig Nederlands gesproken. Zijn 12-jarige dochter in Australië ge boren is daar een sprekend bewijs van. In perfect Nederlands vertelde zij ons over haar „broertjes", de 24- jarige Jan. thans getrouwd met een Nederlands meisje en als personeels chef werkzaam in de autobranche, haar 23-jarige broer Gabriël en haar 19-jarige zus Rieteke. Ds. Geursen, die het volgend jaar het feit herdenkt, dat hij voor 25 jaar in Rumpt (Gld) in het predik ambt werd gevestigd, zal altijd, zo vertelde hy ons, Nederlander blijven, doch ook na zyn emeritaat in Australië blijven wonen. „De kinde ren hebben er hun tweede vaderland geworden. En wij blijven bij de kin- Aan het eind van ons gesprek von den wij ds. Geursen bereid om ge durende de maand januari voor ons blad het „Woord van bezinning" te verzorgen. Een overdenking, die In zijn Leidse tijd meerdere malen van zijn hand kwam. Korte preek ADVERTENTIE voor gero cassettes Juwelier Horloger Haarlemmerstraat 181 Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. Hoewel thans in dienst van de Presbytirian Church, acht ds. Geur sen de Nederlandse bijdrage tot het kerkelijke leven in Australië niet ge ring. Momenteel zyn er tachtig Ne derlands sprekende predikanten, waarvan er circa dertig tot de Ref. Church behoren. In Australië, aldus vertelt dominee Geursen ons, is men erg ingesteld op het ge meenschapsleven in kerkelyk ver band, waarvoor ook de jeugd sterk is geïnteresseerd. De preek moet ech ter kort en pakkend zyn. „De mo derne mens is te moei om een lange preek aan te horen". Komen de ouderen 's zondagsoch tends naar de kerk, voor de jeugd is er iedere zondagavond een dienst. Een dienst, waarin echter meer wordt gepraat, dan gepreekt. Op kerkelijke hoogtijdagen (Pasen en Kerstmis» moet ds. Geursen zyn aandacht verdelen tussen zijn eigen gemeente en die van de Hollands sprekende gemeente in Melbourne, een stad. waarin vele geëmigreerde families wonen. ADVERTENTIE Briljanten sieraden reeds vanaf f 75,- Juwelier VAN DE WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3