In Best rollen elke week 4000 gitaren van de band Berkman verzamelde in dertig jaar3500 muntstukken ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 L&iüSGri DAGBLAD LD-EXlï Van links naar rechts: Indische tempelmunt, misslag vaj daalder Willem II, gevangenisgeld uit Ommerschans, uit de tjjd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Bank noemt hem „zeer selectief". Penningkabinet-directeur dr. E. H. van Gelder kan Berkmans woorden bevestigen noch ontkennen. Wel weet hij, dat er zich „zeer bijzondere" munten in de omvangrijke collectie bevinden, die het Penningkabinet niet heeft. De Amsterdamse verzamelaar heeft zijn munten zelden thuis aan de Prinsengracht. De meeste tyd liggen ze veilig opgeborgen in een bankkluis. Er dagelijks naar omkij ken, hoeft niet van hem „Iemand die een mooi schilderij heeft, staat 't toch ook niet elke dag te bewon deren? Als ik munten nodig heb om te bestuderen, bel ik de bank even". NUCHTER Berkman benadert zijn liefhebbe rij nuchter, onsentimenteel. „Ja, waarom verzamel je munten? Je wilt gewoon je serie compleet krij gen. Net als een postzegelverzame laar". Speelt speciaal bij het mun ten verzamelen de hebzucht geen rol? Zoals de vrek, die zijn geld oppot? „Nee, de ware verzamelaar is minder gein ter ess eer d in de waarde van de munt dan wel in de zeldzaamheid en de historie die er achter steekt. Je moet er veel literatuur op naslaan". In zijn boekenkast staan numisma- tieke „bijbels" als het „Handboek van de Nederlandse Munten van 1795 1945" van J. Schulman, het „Muntboek" van Verkade en het ne- gendelige „Middeleeuwse munten" van P. O. van der Chijs. „Ik heb nog nooit in de tijd, dat ik verzamel, munten geruild die ik niet dubbel had" is zijn verza melaarscredo. Toch zegt hij ook: „Als de nood aan de man zou ko men, zou ik m'n munten tegen het hoogste bod verkopen, 't Zou me natuurlijk enorm aan m'n hart gaan. maar als er geen andere uit weg is Ze zouden wel in particulie re handen moeten blijven. Ik zou ze bijvoorbeeld nooit aan het Pen ningkabinet overdoen. In zo'n mu seum liggen die munten toch maar in een kluis stoffig te worden". NOODGELD vertegenwoordigd. Het oudste Ne derlandse muntje in zijn bezit is een zilveren denier, die tussen 1027 en 1054, toen Bernoldus bisschop van Utrecht was, in Utrecht werd gesla gen voor Groningen. Het meest cu rieus in zijn collectie is ongetwijfeld het zogenaamde „noodgeld", dat tij dens de Tachtigjarige Oorlog circu leerde. Bij het Beleg van Lei- de werd de soldij van de soldaten betaald met geld, dat was gemaakt van Latijnse misboeken. Bij het Be leg in Alkmaar waren loden munten in omloop: met een simpel maar mooi stempel. „Diezelfde Alk- maarders gooiden kokend pek van de stadswallen naar de Spanjaarden. Zo primitief als hun oorlogsvoering was, zo ontwikkeld waren hun be taalmiddelen", zegt Berkman. Hij vindt de munten in vergelij king met vroeger wel erg uniform geworden. Vroeger hadden ver schillende steden hun eigen munt recht". Hij pakt een zilveretukje uit een doos: „Deze zilveren ryder is nog in de Amsterdamse Muntto- Ook de Indische munt ligt de heer ren geslagen in 1673". Berkman na aan het hart. In zijn ladendoos pronkt exotisch versierd tempelgeld. dat alleen betaalbaar was bij de erediensten, maar ook een ruw staafje lood, dat goed was- blijkens het stempel-voor 4 3/4 stui- VERHAAL In elke munt zit wel een verhaal. Al ziet het er nog zo onbeduidend uit. Zoals een oranje plastic „knoop", die in de eerste dagen na de bevrijding als betaalmunt in om loop was. Verzamelaar Berkman koopt er nog maar heel weinig bij. Dat ligt niet alleen aan het geringe aanbod, maar ook aan de geweldige prijzen die momenteel worden gevraagd. Als muntverzamelaar moet je niet op de penning zijn. „Op veilingen be taal je vaak twee a drie keer de ge taxeerde waarde. Neem nou zo'n stuivertje van Willem II, dat ik in m'n collectie heb. Dat brengt op het ogenblik 560 gulden op. Nee, de ouderdom van de munt sp« altijd een rol bij de waardeh Wel de hoeveelheid, die bepaalde munt is geslagen. Vi gouden tientje uit 1895 met mina erop wij noemen hangend haartje moet je woordig 2750 gulden neertellei daar zijn er dan ook 149 van gemaakt. Voor c munt uit 1867 betaal je mj tig gulden. Daar zijn er tw joen van in omloop gewees De hoge prijzen ten spijt het leger van muntverzamelai jaarlijks uit. Waren er geleden nog maai- honderd, er volgens de schatting va Berkman, die lid is Munt en Penningkundig schap, enige tienduizenden, kende welvaart, en die benut wordt om veilingenH=a zen en tentoonstellingen af te Onder die „welvaarverz: zijn er volgens Berkman vel de naam verzamelaar niet nen. „Dat zijn de lieden, die vast kopen. Zonder enige sela reclame haakt op die belan( gretig in. Zelfs op zeeppoedi je ail munten". De heer Berkman, die als jongen de smaak van het verzamelen te pakken kreeg, in een uitdragerij een rond tje ontdekte „in mijn tijd de stuivers vierkant doet lingen graag een goede raai hand: „Beperkt U tot een type munt of tot bepaalde V cies of steden. Op jaartal 1 niet meteen te gaan spare komt later wel. Versleten dul die bij tienduizenden zijn zijn voor een verzamelaar loos". Muntverzamelaar Berkman houdt hier een balansje in de hand, dot in vroegere tijden door geldhandelaren werd gebruikt om gou den munten te wegen. AMSTERDAM Hij is geen boer Christiaanse uit Seroos- kerke. Zijn muntenschat is hem niet aangewaaid. Dertig jaar heeft de Amsterdammer J. Berkman gedaan over het ver zamelen van zijn 3500 stukken tellende collectie: „Het aantal doet er niet zoveel toe. 't Gaat erom wat jeverzamelt". Berk mans speciailiteit is de Neder landse munt van 1795 tot nu toe vooral zilver en brons. Bo vendien bezit hij zeldzame proefstukken (munten van dub bele dikte ter beoordeling van de stempels), ontwerpen van geldstukken die nooit in de circulatie kwamen en misvormd geld: munten waarmee een on. gelukje gebeurde bij de ver vaardiging. BANKKLUIS Zakenman Berkman „ik ver diende m'n collectie met meubelma ken" gaat trots op die even cu rieuze als zeldzame verzame ling. Zyn oordeel is dat zij kan wed ijveren met die van de Nederland se Bank in Amsterdam en van het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag. Een woordvoerder van de kost niet zo erg veel moeite om er snel aanvaardbare klanken uit te voorschijn te halen. Daarom is hij bij uitstek geschikt voor jongelui die in bandjes spelen en ook bijvoorbeeld Afrikaanse landen, waar men een beetje aan muziekonderwijs wil gaan doen. Want dit heeft de gitaar voor op de fluit: je kunt er tegelijk bij zingen. Een anderp luspunt: de klassieke of Spaanse gitaar met zijn darm snaren of desnoods nylonsnaren geeft een decent, vriendelijk en niet- doordringend geluid, waarvan de buurman op het flatje boven of links of rechts of onder je geen last heeft. Het is echter eveneens de gi taar, maar dan de elektrische met versterkers, die zó ontzettend veel decibels kan produceren dat el ke beatband meteen een zaal met drieduizend mensen of desnoods een heel stadion kan bespelen. En ten derde: voor dertig gulden heeft men al een eenvoudig instru ment, weliswaar een waarmee men onmogelijk aan een internationaal concours kan meedoen, maar toch voldoende om er plezier aan te be leven. Zegt men bij Egmond: „Voor de oorlog kon je el gitaren kopen voor elf, twaalfgulden, import uit Spanje en Italië, 't Was overigens wel brandhout GHaarmuzlek Is de laatste veertig jaar altijd ln de mode geweest en dat is een plezierige gedachte voor een bedrijf, dat 180 man aan het werk heeft en negentig procent van zjjn enorms produktie exporteert. Dan weer was Hawaii-muziek In de mode, toen waren het de cowboylied- jes, nu is het de beatmuziek. SPEURDERS Naarstige speurders die de Egmond 3rothers in New York hebben aan- jesteld en die nauwgezet elk mode verschijnsel in de hitparade volgen, melden dat zowel de hawaii- als de vestern-musiek weer in opmars is. 5n wat la zulke muziek zonder gi- aren? Het fascinerende begin van de Eg- ïond n.v. ligt in Eindhoven, waar lak voor de oorlog een gepen- oneerde stationseer van de Neder- indse Spoorwegen meer dan ge- loeg ging krijgen van het niets doen. lij wa.s een groot muziekliefhebber en speelde zelf zeer verdienstelijk. Dat deed her* besluiten een klem? muziekhandel te beginnen annex re paratie-werkplaats voor piano's. Een van zijn zoons kwam op de gedach te eens een gitaar te maken, en toen dat werkje slaagde, werden het er twee, daarna vier Nu zijn het er vierduizend per week Machines om het zo efficiënt mo gelijk te doen, werden door de ge broeders zelf ontworpen en door de ze doelmatigheid werd de voorsprong verkregen op de vanouds gevestigde wereldfirma's die vaak het traditio nele en lang niet altyd betere hand werk een te grote rol lieten spelen om met succes te kunnen concurre- Drieënzestig modellen worden er gemaakt, ruw verdeeld in: éénderde klassieke en studie-gitaren, een der de jazz- en western-gitaren en één derde elektrische. Hawaiigitaren zijn niet meer in produktie, maar zodra de mode erom vraagt, zullen ze on getwijfeld weer worden gemaakt. ZELF MUSICEREN Er zijn meer auto's in Nederland op de weg dan gitaren in de huis kamers goed, maar dat er zo'n 400.000 gitaren in ons land zijn, geeft toch wel een beeld van de po pulariteit van dit instrument. Het zelf-musiceren in ons land neemt toe ondanks pessimistische gelui den over de verlammende werking van de televisie en hetzelfde is het geval in de Verenigde Staten. Veel van al die muziek wordt ont lokt aan of begeleid door gitaren. Wist u dat meer dan zestig procent van de tegenwoordige amusements muziek, zoals die tot ons komt via radio en grammofoonplaat, de gi taar als basis-instrument heeft? Om deze en andere redenen ziet men bjj de Egmond Brothers in Best de toekomst niet somber in. Een voorzichtig geuite opmerking onzer zijds dat de gitaar zijn vooraan staande plaats misschien wel eens kan verliezen, wordt weggewuifd: het verleden heeft het tegendeel immers doen blijken? En ligt in het verle den niet het heden en in het heden wat komen zal? Bovendien, zegt men in Best, zjjn de jongeren die nu in beatbandj es op een gitaar spelen, over enkele ja ren een oudere generatie. En de sta tistiek zegt reeds dat relatief veel ouderen gitaar spelen so shat? Er was één ding dat ons opviel tijdens de rondgang door de fa briek: er klonk geen muziek uit luidsprekers. Geen Bach, geen Strauss en ook geen Paul McCartny. Maax de heer Mol, adviseur aan de Statistieken tonen aan, dat veel ouderen gitaar spelen. Dat is prettig om te horen, vinden de Egmond Brothers in Best Brabanten men kan hun dat niet kwalijk nemen, want met de huidige produktiemethoden slagen ze erin zo'n vierduizend gitaren per week op de markt te brengen. De gebroeders Egmond zijn een begrip geworden in de we reld van gitaren. Ze behoren tot de grootste producenten op de aardbol en dat is allemaal in zo'n jaar of twintig tijd ge groeid. Gerard (62), Dick (46) en Jaap (45) kijken er heus niet van op, als de verkoopleider komt vertellen, dat New York komende week tiendui zend gitaren verwacht en dat er in Kenia vyftig nodig zijn. HU afzetge bied is immers de wereld: van Fin land tot Uruguay, van Manila tot San Francisco. Ze zouden er wel van opkyken, als de Spaanse mees ter André Segovia zyn zinnen zette op een Egmond-guitaar, want ze weten heel goed dat ze het in de eerste plaats van de massa moeten hebben. Overigens ze zouden met veel plezier met de hand een exem plaar maken dat voldoet aan de al lerhoogste muzikale verlangens. De kracht van deze fabriek in Best ligt echter in de efficiency, in Bij honderden hangen de gi taren, nadat de hoofdvorm in elkaar gezet is en de eerste lak- laag is opgebracht, bij elkaar voor verdere bewerking. de ver doorgevoerde mechanisatie die gitaren als pypjes drop van de lo pende band laat komen vanaf de eenvoudigste studiegitaren van zo'n gulden of dertig per stuk tot de dure elektrische, die tegen de duizend moeten kosten (en dan nog zonder versterker, want daarvoor mag men ook nog wel een of meer duizenden uittrekken). WIND MEE In het Brabantse bedrijf verhelen ze niet, dat ae de wind mee heb ben Beatles en Rolling Stones en tienduizenden beatbandjes over de gehele wereld hebben gitaren nodig om stevig geluid te kunnen voort brengen. Als er echter geen Beatles waren is dat nog denkbaar? had de gitaar toch zyn vooraanstaande plaats gekregen, menen de ge broeders. En ze sommen een aantal redenen op die goed in het gehoor liggen. In de eerste plaats is de gitaar een instrument dat zich gemakkelUk laat bespelen, of, iets exacter gezegd: het ze fabriek, zelf groot muziek ber, vertrouwde ons toe, zich 's avonds thuis geen beti spanning kan denken dan gi: len. En hy méénde het. Moderne elektrische normen ongeveer ééndffi van de produktie bij H Brothers.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12