SPEELGOED Lievelingsspeelgoed De moeder een gok en de pedagoog: voorlichting •.sss£SS&\\ Boterletter maken a iTERDAG 26 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD L-D.-KX.tkA 9 Duizenden ouders, tantes ;n oma's hebben de afgelopen /eken met innig genoegen het tuk speelgoed voor hun kleine eschermelingen uitgezocht. Nu is het enig om, als je de eftijd van speelgoed te bo en bent, speelgoed te kunnen open in een welvoorziene aak. Maar helaas, vaak is de oorpret van hem of haar die oopt de enige pret die het be- effende speelgoed ooit biedt. e droeve waarheid is ouders die in het ouder-zijn instens enkele jaren ervaring ;bben, zullen het beamen dat it kind zich met slechts een heel ngere tijd vermaakt. De over rate rest heeft hun misschien tien linuten (onmiddellijk na ont- ,ngst) kunnen bekoren, maar was erentwintig uur later of kapot, zoek, of afgedankt. Zo ging het et de levensgrote (nou, ja, enor- hijskraan die vader vertederd ee naar huis heeft gesjouwd. Zo ng het met de vereenvoudigd- chnische straalpistolen, robotten li ruimteschepen. Zo ging het met euter's eerste (plastic) trein-en- kils. Zoging het met het verkeer- p (en weet ooit iemand waarom et verkeerd is?) speelgoedbeest, p met de schitterende grote pop te loopt, drinkt, praat en een ruikbare kam heeft. De moeilijkheid is niet een stuk peelgoed te kopen dat mooi, de- plijk, artistiek, leerzaam of wat an ook is, de moeilijkheid is juist kt stuk te kiezen dat tot het kind aarvoor het bestemd is, spreekt, p dat is iets dat niemand kan por voelen (uitgesproken hobbies piten beschouwing gelaten), aders hijskraan leek ideaal voor e vijfjarige die uren, dagen en laanden gefascineerd het bouwen jtn de overkant van de straat had ivolgd, van het uitgraven van het rrein tot het plaatsen van de levisieantenne op de dertiende irdieping. Het plastic trein- was bedoeld als een dit-is-van- ij-noviteit voor de kleuter die t nu toe gelukkig was geweest et de minder goede autootjes uit •oerlief's verzameling. De beste idoelingen achter het nieuwe leelgoedbeest wogen niet op te- ïn de bekoring van wat eens een ïestje of konijn moet zijn geweest, de schitterende pop die letter- k alles had om de grote favoriet worden, slaagde er niet in een ide lappenpop uit de gunst van it poppemoedertje te verdringen. verre van het schoolbord dat in de speelgoedwinkel werd gekocht). Het enige constructiespel (uit tien tallen) waarmee de kleine jongens en meisjes uit onze kennissenkring jarenlang en veelvuldig speelden, dat bovendien vrijwel onbreek baar was en goed bleef: lego op voorwaarde echter dat er een aan zienlijke hoeveelheid bouwstenen beschikbaar is, wanneer het kind, tegen zes jaar, ingenieuze stukken van enige afmeting gaat bouwen; de driejarige vermaakt zich best met enkele stukjes. Riemen papier, dozijnen potloden en viltstif ten (kleurrijker en gemakkelijker dan kleurpotloden), en/of verf (uit potjes, niet van blokjes!) plus lan ge. dikke penselen zijn jaren in trek wanneer moeder ze in voor raad houdt. ZAND Het. ene kind voelt meer voor te kenen, het andere meer voor ver ven, maar die voorkeur is snel ge noeg, en zonder dat er grote som men mee gemoeid zijn, ont dekt. Tenslotte waren alle ouders het er over eens dat tien gulden gespendeerd aan een stuk speelgoed niet half zoveel rende ment geven als een tientje gespen deerd aan zand voor de zand bak. Het tafereeltje om onze eigen zandbak heeft het honderdmaal bevestigd: heel de buurt speelt er en de leeftijden van de kinderen die er uren achtereen in hun spel verdiept zijn, variërend op een en hetzelfde ogenblik soms van drie tot twaalf. Welk speelgoed op PLEZIER? Speelgoed kopen is een gokje. Alle ouders met wie we het on derwerp bespraken, beaamden het, gaven toe dat speelgoed ko pen vaak geld weggooien is, maar doen het desondanks tel kens weer. Om het kind een ple zier te doen Kleine Marijke, met een babykamer vol show speelgoed, vermaakt zich met niets zozeer als met kranten en toiletrollen waarop ze haar ver nielzucht (als het vernielzucht is) bot kan vieren. ERVARING Kleine Hans, wiens wereldje vol staat met autootjes (en kleine jongens geven om autootjes) is minstens even gelukkig met vaders oude pijp. Het in gebruik zijnde deel van Stevens speelgoedkast be vat een wanorde van gebroken speelgoed, spelletjes overblijfselen en papieren waarvan moeder beslist niets weg mag gooien; helemaal apart liggen, welhaast fonkelend nieuw nog, allerlei cadeautjes die hij in de loop van zijn vijfjarig leventje heeft gekre gen alleen de dozen waarin ze eens verpakt waren, zijn een bron van vermaak geweest. Vierjarige Willeke is dol met haar poppewa- gen, waarin ze Beertje huis en tuin rondrijdt; naar haar poppen kijkt ze niet om, behalve naar haar lie velingspop die van het buur meisje is. Zevenjarige Pred heeft een keur van wat de techniek aan fantastisch jongensspeelgoed op de markt brengt en „kan er niets mee doen", hij heeft één legkaart die hij honderdmaal heeft gelegd en zes andere waar hij niet naar omkijkt; zijn meest gewaardeerde bezittin gen (op boeken na)een doos ver- schrompele kastanjes, een collectie stenen, steentjes, schepjes, stui ters en ander kleingoed, alsook geen woord Frans op „Mickey beeldverhalen in 't Frans, die hij wekelijks uit moeders tijd schrift mocht verwijderen (hij kent geen woor d Frans op „Mickey Mouse" na. Na acht, tien jaar erva ring (schrandere ouders reageren misschien sneller) weet je dat de vele guldens die je in de loop der jaren aan het leukste en niet al tijd goedkoopste speelgoed hebt be steed, aan de verkeerde din gen werden besteed zoals aan het croqetspel dat al vier zomers ongebruikt in de weg staat, of de sjoelbak die eeuwig in botsing schijnt te komen met televisie, buurkinderbezoek of het meer pri mitieve en leerzame „lettertje prikken" Je weet dat je de kleuter, voor het geld van het zoveelste speelgoedbeest, eigenlijk beter een gros closetrollen had kunnen ge ven of jezelf op een tijd schrift tracteren waarop de kleu ter later zijn krachten had kun nen meten. Speelgoed dat lang meegaat en ook metterdaad gere geld in gebruik is, is schaars. Hou ten blokken, mits simpel en vooral niet te klein, vallen by de meeste kleintjes in de smaak en zijn voor het vindingrijke kind (vooral jon gens) nog lang een accessoire bij spelletjes van later tijd. Een deur of wand die met schoolbordverf zwart geschilderd is en waar- tekeningen, tafels van vermenig vuldiging en landkaarten van la ter jaren. (De niet wankele en vooral royaal grote wand wint het een per ongeluk juist getroffen pop na geeft zoveel voor zo wei nig? Stap eens een speelgoedwin kel binnen, luister naar de ge sprekken en u zult merken, dat de meeste mensen geen idee hebben wat ze voor de kin deren moeten kopen. In acht van de tien gevallen verloopt de conservatie als volgt: ..Me neer, ik zoek iets voor een jongen van negen jaar". De winkelier: „Hebt u zelf enig idee mevrouw?" De klant: ..Nee. eigenlijk niet. Het moet sterk zijn eh het moet aardig zijn. Kunt u misschien iets laten zien?" Als het ge sprek zover gevorderd is, loopt de speelgoedwinkelier langs de stellages, haalt allerlei za ken, zoals puzzels, hijskranen en legodozen te voorschijn en legt geduldig uit wat het kind met het speelgoed kan doen, hoe sterk het is en hoeveel het kost. Is het niet merkwaardig, dat ouders bijna nooit weten wat ze voor hun kinderen zullen aanschaf fen en dat de winkelier in veel ge vallen het laatste woord spreekt? De speelgoeddetaillist is vroeger vaak onderschat, omdat men dacht dat speelgoed maar een betrekke lijke waarde had. Dank zij pedago gen en kinderpsychologen dringt de laatste tijd echter steeds meer het besef door, dat speelgoed niet een zoethoudertje is, maar materiaal dat voor een kind even onontbeer lijk is als voedsel en slaap. Dra. Wilhelmina H. Bladergroen, lector aan de Groningse universiteit en docente van prinses Christina, heeft eens geschreven „Spel is opdoen van ervaring. Het spelen is het middel ivaar- door het kind zich ontwikkelt, de wereld verkent en leert be grijpen en het is dus onmisbaar voor de aanpassing aan de ive- reld, waarin hij later als volwas sene moet staan. Spel is contact nemen met de buitenwereld, er varing opdoen en oefenen van zintuigen, spieren, handigheid en beweging". „Mijn spelen is leeren, mijn leeren is spelen En waarom zou mij dan het leeren vervelen7 Het lezen en schrijven verschaft mij vermaak. Mijn hoepel, mijn priktol, verruil ik voor boeken, In wil in mijn prenten tijdver drijf zoeken, 't Is wijsheid, 't zijn deugden, naar welke ik haak." In onze tijd weet men dat het kind niet al te gauw hoepel en priktol voor boeken moet verruilen, omdat het kinderspel geen tijdver - beuzeling is zoals men vroeger meende, maar een zeer noodzake bij een onuitputtelijke voor raad krijt hoort, geeft jaren ple zier: na de eerste krabbels van de driejarige volgen de eerste woor den, de eerste sommen, de eerste llllllllllllllllllllll!ll!llllllllllllllllll!llllll!lllllllll!lllllllllllll!llllllllllllllllllll!lll!ll!!!l!ai«IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Moederlijke (W)ETENS WAARD Boterletters zijn heus niet zo moeilijk zelf te maken. Wanneer we bij het maken van feuille- téedeeg er een paar druppels azijn door doen kunnen we volstaan met slechts enkele keren uitrollen. Het resultaat is dan even bladerachtig als wanneer we ettelijke keren gerold en ge vouwen zouden hebben. Rnlprlpttpr voorverwarmde over in ongeveer nuiciicuci 35 minuten gaar en goudbruln Voor het deeg: 150 g. bloem, 150 g roomboter, 3/4 dl water, r» i zout, enkele druppels azijn. KOOmbOrstpIaat Voor de vulling: 150 g aman- Iliet notdl delen, 150 g suiker, 1 eierdooier, citroenrasp. Wel de amandelen alvorens ze te pellen, droog ze af en maal ze. Vermeng ze met de suiker, de eier dooier en de citroenrasp. Maak de ze amandelspijs enkele dagen te voren. Snijd voor het deeg de zéér harde boter door de bloem en vorm hiervan met het water en de azijn een samenhangende bal (de boter klontjes blijven hierin te zien. Rol het deeg enkele malen uit en vouw het weer op. Maak er een lange lap van en vorm de gewenste let ter. Leg de amandelspijs in de vorm van een lange rol op dit deeg. Vouw dit om de spijs heen en plak het met water vast. Bak de letter, na deze bestreken te hebben met losgeklopt ei, in een zeer hete, 2 kopjes suiker (250g), 2% lepel room, 1 eetlepel cacao, 4 eetle pels hazelnoten (-40 g) Rooster de noten in de oven heel zachtjes. Vermeng de suiker met de cacao, voeg de room toe en laat het geheel zachtjes smel ten. Als de massa vloeibaar is ge worden, alles vlug in een pan la ten inkoken tot de laatste druppel, die van de lepel afloopt, een draad trekt. Neem daarna de pan van het vuur en roer in de massa tot deze dik en ondoorzichtig be gint te worden. Giet de massa uit in ingevette borstplaatvormen, die op ingevet papier gezet zyn. Duw de geroosterde hazelnoten erin en laat de borstplaten goed koud wor den, alvorens ze uit de vorm te ha len. Eens was het een compleet hou ten paard geweest en uit dat glo rieuze tijdperk, toen hij nieuw was stamde de naam: Winnetou's Hengst. Maar dat loas zo lang ge leden dat de verteller het zich niet meer kon herinneren. „Ik moet dat houten paard op een verjaardag of zoiets gekregen hebbenpeinsde hij hardop. Waarschijnlijk was ik toen nog maar een kleine jongen. Veel tijd om echt jong te zijn had ik niet, want ik was de oudste zoon en kreeg in de loop der jaren veer tien broertjes en zusjes. Als oud ste moest ik op hen passen, de kleuters leren lopen, de groteren leren zwemmen, ik was concierge, kindermeisje en bewaker in één. Och we waren niet armer dan an dere grote gezinnen zo omstreeks de eeuunvisselingm'n vader werkte hard, mijn moeder was de slavin van haar huishouding en de ooievaar. We hadden te eten, gave kleren, 'n dak boven ons hoofd. En zelfs speelgoed. Maar met Winnetou's Hengst werd het meest gespeeld. Jaar in, jaar uit kwam het ding telkens weer te voorschijn, werd doorgegeven van broer tot broer, na een poos was het alleen nog maar een rond stuk hout, verveloos, onherkenbaar, maar nog altijd werd er door de jong sten van de kinderen op ge reden, het werd toegesproken, geknuffeld. Een paard viel er niet meer in te herkennen, het was kennelijk de naam die het deed en die de fantasie van mijn broertjes aan het werk zette. Om Winnetou's Hengst werd menig maal verbitterd gevochten, soms was hij maandenlang zoek, ver stopt door het kind dat zich op dat moment de eigenaar waande, kwam dan plotseling weer te voor schijn, werd in beslag genomen door het kind dat zich op dat moment de eigenaar waande, kwam dan plotseling weer te voor schijn, werd in beslag genomen door het kind dat er de leeftijd voor had. Winnetou's Hengst was onsterfelijk, onverwoestbaar, een bron van vreugde, een hefboom voor de fantasie." De oude man zweeg en keek te rug in zijn jeugd, die niet zo ge makkelijk en zonnig was geweest als de jeugd van onze kinderen, maar die werd doorstraald door een versleten houten paard. Wie nu in de stad loopt ziet de welvaart in alle etalageruiten schitteren. Wat we al niet kunnen kopen voor ons kroost.' Elektrisch bestuurde auto's en vliegtuigen, elektrische fornuizen en strijk ijzers voor de poppenmoedertjes, bibliotheken vol met kinderboe ken, vijftien verschillende kinder tijdschriften, en poppen in bruids- ornaat, compleet met tasje, sluier, kroontje, poppen die kunnen lo pen, praten, drinken en plassen. Racebanen en miniatuurtreinen met alles drop en dran, 't einde ~is zoek. Zijn de kindertjes er ge lukkig mee, even gelukkig als de talloze broers van de oude heer me' Winnetou's Hengst warenf Ik weet 't niet, misschien wel. En staande voor de etalages waar voor mijn eigen kinderen langza merhand te groot zijn geworden lijke voorbereiding op het leven. Zoals jonge tijgertjes sprongen doen naar de staart van het moe de rdi er en zich zo voorbereiden op de jacht, zo leert het kind spelen derwijs eigen krachten en omge ving kennen. Wanneer het kind zich niet kan oefenen kunnen geestelijke stoor nissen op latere leeftijd het gevolg zijn. Kinderen moeten zich harmo nieus kunnen ontwikkelen, vandaar ook het pleidooi om de kinderen niet alleen met verjaardagen en Sb. Ninolaas met cadeaus te bedenken, maar ze het hele jaar door dal speelmateriaal te geven, waaraan ze op dat moment behoefte hebben. De wens om zich te oefenen is btf het kind zo groot, dat ook alledaag se voorwerpen bij het spel kunnen worden ingeschakeld. Om vadertje en moedertje te kunnen spelen heb ben kinderen genoeg aan een schort van moeder en pantoffels van va der en een feestelijk treintje kun* nen ze maken van de stoelen uit de huiskamer. OUDE LAP Als de kinderen geen echt speel goed hebben knikkeren ze met steentjes, knuffelen ze een oude lap, die door moet gaan voor een pop of ze spelen bootje met een rafelig kleedje op een linoleum- vloer. Niettemin sloven speelgoed fabrikanten over de hele wereld zich steeds weer uit om met nieuw, opzienbarend speelgoed op de markt te verschijnen. De laatste jaren zijn er naast de traditionele blokkendozen, poppen, theeservies jes, en autootjes, speelmaterialen beschikbaar gekomen, waarin op vallend veel geld en vernuft zijn geïnvesteerd. De pijlen en bogen waarmee de jongetjes vroeger op oorlogspad gingen, zyn werkelijk helemaal uit de tijd. In Amerika, misschien ook al wel in Nederland, kan men vuurspuwende tankjes, stukken veldgeschut, en machine geweren kopen, die bedrieglijk echt lijken en waarvoor heel wat oude ren graag 'n straatje om lopen. Verder zyn er maanmannetjes ver krijgbaar die echt kunnen praten en Amerikaanse soldaten met Rode Kruiskoffertjes en bloedplasma. MONSTERS denk ik terug aan al het speelgoed dat ik in de loop der jaren voor m'n kroost aanschafte, want. ook toen was er al een overvloed aan volmaaktheden. En wat is, in de loop der jaren, hun liefste speel goed geweest dat overging van de oudste tot de jongste en dat dienst blééf doen, tien, vijftien jaren langf Dat waren de blokjes die vader eens had gezaagd van een over bodig geworden stuk kozijn. Onge polijst, ongekleurde, vierhoekige blokjes waren het. Adriaan kreeg ze als eerste; ivas er heel zijn kin dertijd zoet mee, deelde de vreug de met zijn broer, het huis lag er vol mee. Ze werden opgesteld als soldaatjes en als het kind de voor ste omwierp rolden de zestig an deren ook om en dat gaf een zacht, melodisch geluid. Ze bouw den er huizen, schuren, schuttin gen, wegen en bruggen mee, het blanke ruwe hout werd glad en donker. Later ontfermde het doch tertje zich over de erfenis en zette het spél voort. We hebben ze nog, veilig opgeborgen in een kist. En als het dochtertje genoeg heeft va naüe mooie poppen, fornuisjes, puzzels en boeken, trekt, ze de kist onder haar bed uit en begint te to veren met het speelgoed dat niets gekost heeft en waaraan geen spoortje schoonheid te ontdekken valt. Winnetou's Hengst leeft voort in die aanzienlijke blokjes. Als uw kind een lappenpop, een gerafelde beer, een stuk hout of blik heeft, waarnaar het soms maanden niet omkijkt, maar dat het toch niet wil missen, wees er dan zuinig op, wat ik u bidden mag. Het is Winnetou's Hengst, dat brokje rommel. Het is de grote liefde van uw kind; het is zéér, zéér kostbaar en nooit meer te vervangen. Respecteer het, houd het in ere, het hoort bij het gezin. Geen twintig welvaartspop pen of treinstellen zullen het ooit uit het hart van uw kinderen kun nen verdringen. THE A BEC KM AN De kinderen van onze tijd kun nen verder beschikken over minia tuurwasmachines, centrifuges, kof fiemolens, mixers en raketinstalla ties. Het is moeilijk te voorspel len wat de inventieve speelgoedfa brikanten nog meer zullen verzin nen. Op een speelgoedbeurs in Lyon stond een bak met by zonder zout water uit het meer van Sas katchewan in Canada, met garna len-eieren, die zich in één dag tot volwassen garnalen ontwikkelden. En in (het al eerder genoemde) Amerika, waar de jeugd al weer wat uitgekeken is op modern schiet tuig en maanraketten, heeft men nu guillotines en griezelige mon sters in de handel gebracht, waar voor onder meer klassieke figuren uit griezelfilms model stonden. Ouders hebben deze ontwikke ling ongezond en ongewenst ge noemd, maar volgens bepaalde psy chologen hoeft er van verontrusting geen sprake te zijn. De moeders vertellen immers ook zonder blikken of blozen over Hans en Grietje's boze heks, die in da oven wordt geduwd en over Rood- kapje's boze wolf, die wordt open gesneden en met stenen wordt vol gestopt. Volgens de psychologen kunnen de kinderen dank zij da monsters en guillotines innerlijke agressie en a-sociale driften afrea geren. De pedagogen zijn het er echter roerend over eens dat speelgoed niet luxueus en kostbaar hoeft te zijn. Kinderen uit arme streken hebben geen kostbare treinen, vlie gende hollanders en autopeds, maar ze amuseren zich heel goed. Hebt u wel eens gezien hoeveel plezier Ne derlandse dorpskinderen beleven aan een zeilbootje van een oude klomp? Kinderen hebben geen be hoefte aan vuurspuwende tanks en maanmannetjes die kunnen praten. Voor een klein poosje zijn der gelijke voorwerpen natuurlijk een attractie, maar de aardigheid is er gauw af. Bovendien moet u bedenken, dat ingewikkeld geconstrueerd speel goed vaak een upvallend korte le vensduur heeft. Probeer altijd speelgoed te vinden waar kinderen werkelijk mee kunnen spelen en dat ruimte laat voor htm fantasie. Het is geen wonder dat Lego tot het meest verkochte speelgoed ter we reld behoort. Niet in de eerste plaats omdat Lego-bouwstenen on verwoestbaar zijn, zodat ze jaren mee kunnen, maar vooral, omdat ze de fantasie aan de gang zetten. Al naar gelang hun leeftijd en aanleg kunnen de kinderen huisjes, tracto ren, treinen, vliegtuigen en duizend -en-een andere voorwerpen ervan bouwen. Dank zij de kinderpsychologen en pedagogen weten we dat 't speelgoed bij de ontwikkeling van het kind een bijzonder belangrij ke rol vervult en dat het dus nooit een sluitpost op uw rekening mag worden. In de tijd dat poppenhuizen, kwartetspelen, stoommachines en meccanodozen het beeld in speel- goedland bepaalden, was het nog niet moeilijk iets geschikts voor de kinderen te vinden. In onze wel- vaartstijd is er echter een zo groot aanbod van speelmateriaal, dat het niet-ingewijden veel moeite kost een verantwoordt keus te doen. Het is daarom verheugend dat de mees te speelgoedhandelaren niet ln de allereerste plaats aan het gewin denken, maar veel nadruk 'eggen op eerlijke, juiste voorlichting.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11