Meeste kinderen vinden de kinderuitzendingen op de tv „waardeloos" Onrust blijft in Jordanië aanhouden Bedplassen na Batman „Onthullend" rapport op Pedagogiek-avond in Leiden besproken 'f SILYERHUYS in Toestand blijft zorgen Italië baren Meisje (6) omgekomen bij brand op zolder Geen uitholling van liet kerstevangelie VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA De meeste kinderen in de leeftijdsgroep van 10 tot 15 jaar vinden de kinderprogramma's op de Nederlandse t.v. „waardeloos". Zij staan daaren tegen bijzonder positief tegenover series als Bo nanza, Rawhide, Memorandum van een dokter, de Lucie Ballshow, Robinson Crusoë, Robin Hood, Lassie, de Flinstones en de Danny Kayeshow. Af gezien van de kinderprogramma's staan bij deze kinderen informatieve programma's als Brand punt en Achter het Nieuws laag genoteerd. De in formatieve programma's worden echter wel ge waardeerd, met mate overigens, door kinderen uit intellectuele milieus. Dit blijkt uit een onderzoek naar de kijkgewoonten van het jonge kind en de invloed van de tv op dit kind, dat het Instituut voor Massacommunicatie in Nij megen enige tijd geleden in het oosten van ons land heeft inge steld. Over de resultaten van dit onderzoek een driedelig rap port zal in de loop van het vol gend jaar in boekvorm op de ADVERTENTIE bij Lunch en diner aan Zee, ook plate-service vanaf f. 3.50 p.p. excl. 15 Hotel Café Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 VrU uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. Overdekte en onoverdekte terrassen. HET GEHELE JAAR GEOPEND Psychologie bij de chimpansee Ingeleid door ds. Charensol sprak dr. Maurice Mathis gisteravond 'n de Leidse universiteit voor leden van het Centre Culturel Francais de Ley- >ver de psychologie van de chim pansee. Deze belangstelling had dr. Mathis overgehouden uit zijn ge boorteland, de voormalige Franse kolonie Indo-China. De chimpansee leent zich het best voor de bestude ringen van de gedragingen van de apen. Met behulp van enkele films lichtte de Franse geleerde zyn be toog toe Meer winst bij Nemafi 'andaag is verschenen het verslag over 1965 van de NV Nederlandse financieringsmaatschappij „Nemafi". gevolg van de integratie tussen de Financieringsmaatschappijen Fi- nata en Nemafi, waarbij o.a. alle bijkantoren van Nemafi en Finata werden overgedragen, werden de werkzaamheden en activiteiten van Nemafi ingekrompen. Het hierdoor vrijgekomen personeel werd door ge lieerde maatschappijen overgenomen, terwijl aan één der directeuren, n.l. de heer A. J. van Zanten Jr., op diens verzoek eervol ontslag werd verleend. Door de verminderde activiteiten daalde de omzet en bedroeg het saldo van debiteuren per 31 december 1965 f 7.617.259 tegen f 11.131.848 per ul timo december 1964. De daling van het debiteurensaldo bracht met zich mee, dat enkele ge troffen voorzieningen vrij kwamen en dientengevolge het winstcijfer een niet onaanzienlijke stijging vertoon de. Ook de vooruitzichten voor het jaar 1966 laten zich gunstig aanzien. De netto winst na afschrijvingen, maar vóór belastingen, is gestegen van f 216.060 in 1964 tot f 612.232 in 1965 Na reservering van belasting en het aan tantièmisten toekomend deel, wordt een dividend uitgekeerd 5% en het daarna overblijvende deel van de winst ad f 310.506 wordt toe gevoegd aan de algemene res> Deze vrije reserve zal hierdoor stij gen tot f 520.642. markt verschijnen sprak gis teravond op een bijeenkomst van de Vereniging voor Pedagogiek Leiden een van de medewer kers van het instituut, drs. B. J. A- M. Manschot. Een voorzichtige conclusie, die uit het onderzoek getrokken kan wor den is, dat het met de vermeende slechte invloed van de t.v. op het kind heel erg meevalt. Dit laatste is duidelijke tegenstelling met de r vele geschreven artikelen, waar- gesteld wordt, dat de t.v. de schoolprestaties van het kind doet verminderen en dat zij jeugdmisda digheid aankweekt. Volgens de heer Manschot mag hierbij niet uit het oog worden verloren dat al deze ge schreven artikelen zijn gebaseerd op persoonlijke indrukken. Bij dit eer- wetenschappelijke onderzoek de invloed van de t.v. op het kind, dat in ons land is ingesteld, heeft men alle mogelijke literatuur televisie en kind bestudeerd, heeft men een grote groep kinderen opstel over dit onderwerp laten maken, heeft men alle kinderuitzen dingen geanalyseerd en heeft men talloze kinderen in een vertrouwelijk gesprek ondervraagd. Gebleken is onder meer, dat kinderen van 10 tot 15 jaar gemiddeld veertien uur per week voor de beeldbuis zitten, dat is twee uur per dag. De meeste kdnde- Ln deze leeftijdsgroep kijken des avonds tot half negen en op zater dagavonden tot half elf. Wat de ouderlijke controle betreft, deze con trole is in de lagere sociale milieus aanzienlijk minder dan in de hogere. Er zijn echter betrekkelijk weinig kinderen, die alle programma's mo gen zien. Het onderzoek heeft voorts uitge- ezen, dat één procent van alle on dervraagde kinderen geregeld alléén de t.v.-programma's kijkt en dat elf procent van deze kinderen graag alléén zou willen kijken. De jeugd heeft een uitgesproken hekel de kinderuitzendingen, maar blijkt In deze categorie een uitzon dering te willen maken voor Swie- bertje. Zij is ook afkerig van „enge" programma's, waarin veel wreedhe den voorkomen. Dit laatste toont volgens de heer Manschot aan, dat de meeste kinderen zich zelf al voor deze programma's afsluiten, vooral meisjes. De western-series en de showprogramma's zijn zowel by de jongens als de meisjes favoriet. Napraten zeer bijzondere gevallen, bij voorbeeld bij reportages over ko- ADVERTENTIE Nieuwe Rün 4 telefoon 42350 LUCAS VAN LEYDEN „geven maakt gelukkig" 1899 mogelijkheden borrelglaasjes va. 8 gezellige beursjes 7 verzilverd vaasje v.a. G ronmstellen v.a 22, 4-delig toiletgarnituur 59,50 fraaie schemerlamp 89,50 3-armige kristallen kandelaar 10,75 prachtige shaker 17,50 craquelé ijsemmer 13,95 suikerschalen V.a. 14,50 klontjestangen ZEER SPECIALE AANBIEDINGEN boterschaaltjes 5,95 3-armige verzilverde kandelaar 9,95 3-delig zwaar verzilverd theeservies 98,— Sint Nicolaas kan geen probleem meer voor U zijn inklyke huwelijken en bij belang rijke voetbaluitzendingen kijkt de jeugd tijdens de maaltijd naar de televisie. Het onderzoek heeft voorts naar voren gebracht, dat er thuis niet of nauwelijks met de kinderen over de uitgezonden programma's wordt nagepraat, hetgeen de heer Manschot betreurenswaardig noemt. Wat de invloed van de t.v. op de ac tiviteiten van het kind betreft, de prestaties op de lagere school gaan niet achteruit en de belangstelling voor sport of andere liefhebberijen verminder evenmin. Wel wordt door de t.v. de georganiseerde vrije tijds besteding nadelig beinvloed, evenals het lezen, het luisteren naar de ra dio en het bioscoopbezoek. Vast is bovendien komen te staan, dat kinderen uit gezinnen met t.v. een half uur later naar bed gaan dan kinderen uit gezinnen zonder maar dat de t.v.-kykertjes veel eerder inslapen dan de niet-kijkers. Sehrikeffecten In het rapport van het Nijmeegse instituut wordt ook aandacht ge schonken aan de sehrikeffecten, die van bepaalde t.v.-uitzendingen kun nen uitgaan. Het kind schrikt wan neer tijdens de uitzending gevaar dreigt voor de persoon, die de sym pathie van het kind heeft, de held of heldin van het verhaal dus. Het kind schrikt ook, wanneer het door het programma wordt herinnerd aan eigen eenzaamheid of angst en voorts bij spannende situaties, die het nog niet kan begrijpen. Een van de slotconclusies is, dat de televisie over het algemeen het gedrag van het kind, in tegenstelling tot het leefmilieu, niet aankweekt. Een Interessante onthulling tijdens het vragenuurtje na de voordracht van de heer Manschot was dat de pas in Nederland Ingevoerde Bat man-serie bij vele kinderen, ook in Leiden, bedwateren tot gevolg heeft. Voortdurende regen Het voortdurende slechte weer in noord- en midden-Italië blijft zor gen baren. In de Podelta is het water weer m halve meter gestegen. In Friaul t Venetië regent het reeds 48 uur onafgebroken. In Triëst is de ha- -activiteit gedeeltelijk verlamd In het centrum van Udine staan tal rijke grote straten blank. In Schio, bij Vicenza, is een hoofdweg door een aardverschuiving gestremd. Ook in de buurt van Terni is de toestand kritiek geworden. Bij Napels zijn een overwegwach- :r en zijn beide dochters om het le- ;n gekomen. Zij werden bij ;n grondverschuiving bedolven on- ïr een hoop modder en steen. Volgens de laatste berichten schijnt de toestand in het gebied Grosseto beter te worden door lichte daling van het peil van de a de Ombrone. In de zuidelijke wijken van de stad staat het water Onderzoek herkomst van te vroege kinderzegels (Van onze Amsterdamse correspond.) In diverse postkantoren in Amster dam en omgeving zijn op 14 novem- dag voor de opening van de verkoop, series kinderpostzegels afge stempeld. De postale recherche stelt onderzoek in naar de herkomst deze zegels. Zij veronderstelt, dat het gaat oni een „lek" in het PTT- apparaat. Dit omdat de Stichting voor het Kind alleen de zegels van 10, 12 en 20 cent verkoopt. De twee duurste zegels uit de serie (25 10 en 40 20 ot) worden alleen bij de post kantoren in omloop gebracht. Waar schijnlijk heeft een ambtenaar een aantal series een dag te vroeg ver kocht. De series in kwestie waren op ge wone witte enveloppen geplaikt. De ambtenaren, die ze op 14 november ter afstempeling kregen aangeboden hadden vaak niet in de gaten, dat het ging om series die nog niet in omloop waren. Hoeveel series kinderpostzegels Let stempel 14 november gekregen heb ben is niet prcies bekend. Het gaat waarschijnlijk om enkele honderden. Zij zijn echter zó zeldzaam, dat ver- graag een fors bedrag neertellen. Veertig jaar vrouwenclub In de jeugdsociëteit van het Leids se Volkshuis is het 40-jarig bestaan herdacht van de oudste vrouwenclub van het Volkshuis, de „Eerste Leidse Vrouwenclub". Voor deze gelegenheid was mevr. Heering, die de eerste 30 jaar de lei ding van de club heeft gehad, uit Den Haag overgekomen. Ook de oud-directrice, mej. Ruth, was aanwezig, evenals mevr. Metze- laar namens het bestuur van het Leidse Volkshuis. Onder het genot van een kopje thee met gebak, aan geboden door het bestuur, werden er veel oude herinneringen op gehaald o.a. door mevr. Gottmer. Er werden oude foto's bekeken en bloe men en andere attenties uitgewis seld. Vooral in de moeilijke crisisja ren heeft de club veel inhoud gege ven aan het leven van de dames, waarvan er verscheidenen al vanaf de oprichting lid zijn. Tot slot van de middag werd de oude volkshuisfilm vertoond wa: vele bekenden uit de oude tyd de revut passeerden. Na afloop gingen i allen voldaan huiswaarts. meter hoog. Met honderden te gelijk zijn de bewoners gisteren weg getrokken. Grosseto heeft 50.000 in- De Arno die de ramp drie weken geleden over Florence bracht, stijgt saam maar de autoriteiten zeg gen, dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat dat zij opnieuw buiten haar ;vers zal treden. Als gevolg van de overstromingen jn enkele honderden granaten, door de Duitsers en de geallieerden de tweede wereldoorlog begraven, de buurt van de Italiaanse plaats Formia aan de oppervlakte gekomen. Men heeft tot dusver 250 artillerie granaten, een duizendtal springla dingen en voorts tyd-ontstekingen en handgranaten geborgen. Het gebied ligt bij Anzio, waar de geallieerden bij hun strijd tegen de Duitse legers ln Italië, een brug- gehoofd vormden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang M. G. Vel den te Renkum te Waddinxveen (vac. R. J. Cuperus) L. Blok te Rid derkerk te Tiel (vac. H. E. Ster- ringa) S. Nij dam te Nieuw-Helvoet. Aangenomen naar Veenendaal (wijkgem. in wording) (vac. A. A. Bos) H. Nijeboer te Beilen. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (vrijgemaakt). Beroepen te Alkmaar—Broek op Langedijk J. W. Beekman te Hilgers- bergStraatweg. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN pen te Rilland-Bath P. B land. Dr. I. H. Enklaar naar Kameroen Dr. I. H. Enklaar uit Groningen zal 3 december voor acht maanden naar Ndoungué (Kameroen) vertrekken om in dienst van de hervormde zen ding te Oegstgeest kerkgeschiedenis en zendingswetenschap te doceren aan de Theologische School te Ndoungué. Dr. Enklaar is docent voor het apostolaat aan de theologische facul teit van de Rijksuniversiteit te Gro ningen. In het kader van deze leerop dracht fungeert dit verblijf tevens als een studie- en oriëntatiereis in de Afrikaanse maatschappij en ker ken. HU is vice-voorzitter van de Raad voor de Zending van de Ne derlandse Hervormde Kerk.. Gedurende zyn verblUf in Kame roen zal dr. Enklaar de vacature ver vullen die aan de Theologische School in Ndoungué is ontstaan door het vertrek van prof. dr. G. H. M. Posthumus Meüjes, die tot hoogleraar in Leiden is benoemd. De Raad voor de Zending zal volgend jaar een vas te docent in Ndoungué benoemen. Trouw aan Paus De generaal van de orde der jezui- ten heeft elke suggestie, dat zyn orde zou wankelen in haar traditionele ge hoorzaamheid aan de Paus, afgewe- In een persconferentie, acht dagen nadat Paus Paulus de jezuiten had berispt, verklaarde hun superior- generaal, de Spaanse pater Pedro Arrupe: „er is nooit sprake van ge weest, het voorschrift der gehoor zaamheid, als in de sociëteit beleefd, te betwisten, of de betekenis ervan in het leven van de orde te verklei- De generaal voegde hier evenwel aan toe, dat wegens „de omstandig heden in de moderne wereld" aan de leden van religieuze genootschappen van de R.-K. Kerk meer speelruimte moet worden gegeven in het regelen van hun zaken. In Den Haag j een brand op de zolderetage een woning aan de Haagse Francois Valentij nstraat is vanmor- om halfacht het 6-jarig meisje Ingrid VerkUk om het leven geko- Het kind was voor het vuur in een kast op de overloop gevlucht en werd daar door brandweerlieden dood aangetroffen. De twee andere jonge kinderen, die het gezin telde konden worden gered. Bij deze red ding liep de vader, die eerst onlang6 uit een ziekenhuis was ontslagen brandwonden op aan beide handen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de kinderen met lucifers hebben gespeeld, zo neemt de politie De brandweer had het vuur in de oude woning, gelegen in een Haagse saneringsgebied, binnen 20 minuten onder bedwang. Soldaten schieten over oproerige menigte Mythe maagdelijke geboorte Van bevoegde zijde in de Ned. Herv. Kerk is ingegaan op de verontrusting, die in enkele hervormde gemeenten is onstaan over een artikel in het kerstnummer van ..De Open Deur", waarin de hervormde predikant ds. J. F. van Woerden uit Den Haag terloops schreef over de „mythe van de maagdelijke geboorte". Deze verontrusting leidde er toe, dat bij de Generale Synode een -protest tegen dit artikel werd ingediend. Het hervormde instituut Kerk en Wereld te Driebergen heeft thans een verklaring uitgegeven, waarin wordt gesteld, dat van een uitholling van het kerstevangelie in het beiouste artikel volstrekt geen sprake is. De gezaghebbende hervormde theoloog prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam heeft verklaard, dat het woord „mythe' óók werkelükheid betekent, hoewel het kerkvolk aan dit gebruik van het woord mythe niet gewend is. De verklaring van „Kerk en Wereld" luidt aldus: „De direc tie van het Instituut Kerk en We reld en het landelyk Open-Deur- Gemengde huwelijk in studie De R.-K. Kerk en de Wereldraad van Kerken hebben een gemeen schappelijke commissie ingesteld, die een studie moet maken van de di verse aspecten van het gemengde hu welijk tussen rooms-katholieken en andere christenen. De commissie is gevormd op een conferentie in Genève van de 14 le den tellende gemeenschappelUke werkgroep van de R.-K. Kerk en de Wereldraad. Deze groep werd in mei van het vorig jaar gevormd om de mogelijk heid van samenwerking te bestude ren tussen de R.-K. Kerk en de We reldraad van Kerken. Er zyn op de conferensie nog diverse andere com missies ingesteld „ter bestudering van „theologische en praktische kwesties die opgehelderd moeten worden". Een van deze kwesties be treft de „apostoliciteit en katholici teit. Voorhede in herv. kerken voor r.k. pastoraal concilie Het moderamen van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft aan alle hervormden kerkeraden en predikanten schrifteiyk verzocht a.s. zondag in de hervormde kerk diensten te bidden voor het rooms katholiek pastoraal concilie, dat die dag in Nederland wordt geopend. Het moderamen spoort tevens de hervormden aan om deel t« nemen aan de gespreksgroepen van het concilie. De brief van het moderamen van de generale synode aan de her vormde ktrkeraden en predikanten luidt aldus: Het zal U bekend zyn dat de bisschoppen van de R.K. Kerk in Nederland het voornemen hebben in de komende jaren een pastoraal concilie te houden, zulks mede ter voortzetting in Nederland van de be handeling van een aantal vraagstuk ken, deelt op het Vaticaans Concilie aan de orde is gekomen. Het modera men van de generale synode spreekt gaarne zUn vreugde uit over dit voor nemen ln de hoop, dat de Heilige Geest ln het nieuw bestaan van het Woord Gods krachtig werkzaam mo ge zijn in de besprekingen. Het komt ons voor dat het ln het licht van het evangelie aanbeveling verdient, dat aan de wens van de bisschoppen wordt voldaan, dat ook gemeentele den onzer Kerk aan gespreksgroe pen van het concilie deelnemen. WU vertrouwen, dat kerkeraden en pre dikanten diegenen, die voorlich ting en begeleiding in deze verant- woordelüke taak begeren, daarme de zullen dienen. Voor de tweede achtereenvolgende dag is het gisteren in de Jordaanse steden Ramallah en Hebron tot rel- s gekomen: soldaten van het Arabische Legioen openden het op enige duizenden oproerige Palestijnse vluchtelingen, maar de kogels floten over de hoofden van de oproerlingen van wie dan ook nie mand werd gewond. De onrust sloeg op andere steden, dorpen en vluchtelingenkampen rondom Jeru zalem. In de stad zelf bleef het rus tig. hoewel gewapende soldaten de gehele dag wacht moesten lopen. Volgens het Amerikaanse persbu reau Associated Press trokken onge veer tienduizend Palestijnen uit de vluchtelingenkampen zeven uur lang door de straten van Hebron voordat de rust kon worden hersteld. De op roerlingen eisten wapens om tegen Israël te velde te trekken. In Ra mallah bekogelden vyfduizend vluch telingen de politie en de soldaten on geveer vijf uur met stenen. In de middaguren werd een uitgaansverbod afgekondigd. Het 65 km ten noorden van Jeru zalem gelegen Nabloes is nu al vier dagen van de buitenwereld afgeslO' hfbben zich zioh teruggetrokken in de heuvels om de stad en beheerst van daar uit de hoofdiweg. De oproerlingen hebben geti-acht de wegen naar Ramallah en Bethlehem af te snUden, maar mili tairen hebben de geïmproviseerde versperringen van stenen, olieblik- ken en rotsblokken weggehaald. By de ongeregeldheden zyn zeker drie honderd onruststokers op de weste- lUke oever van de Jordaan gear resteerd. Egyptische pers valt Jordanië aan Egypte stelt al zUn hulpbronnen ter beschikking van het PalestUnse volk, dat de speelpunt moet vormen van de strUd voor de herovering van zUn land, zo zei gisteravond presi dent Nasser in een toespraak by de opening van de nieuwe zitting van het Egyptische parlement. Hy be treurde het dat „de aanbevelingen van het Verenigd Arabisch opperbe vel betreffende een collectieve tegen actie na een eventuele Israëlische agressiedaad niet waren goedgekeurd en in praktUk gebracht door alle Arabische landen". Hierdoor was „de recente Israëlische inval op Jordaans hun gebied mogeiyk geworden". niet de aanval zelf „maar het ge mak waarmee de vyandeiyke troe pen met tanks Jordanië konden bin nendringen en weer verlaten voordat het Jordaanse leger had kunnen in grijpen. Wanneer een leger niet in staat is een grens te verdedigen, zo als in het geval van Jordanië, dan moeten de bewoners van de grensdor pen worden bewapend en geoefend". De Egyptische pers valt intussen de Jordaanse regering met de dag heviger aan. Grote publiciteit heeft het „laatste ultimatum" gekregen van het hoofd van de Palestynse Be- vrydingsorganisatie, Tsjoekeiri, die de leden van het Jordaanse kabinet heeft verzocht voor zaterdag af te treden om „zich te distantiëren van de houding van premier Wasfi Teil". De kranten keren zich ook tegen Ko ning Feisal van Saoedi-Arabië, die ervan wordt beschuldigd Koning Hoessein troepen te hebben aangebo den om „samen met de Jordaanse lei ders de opstand van het volk te kun nen neerslaan. Tsjoekeiri heeft gis teren in Cairo meegedeeld dat Pa lestUnse commando-eenheden „Is raël vanuit Jordanië dag en nacht zullen blUven bestoken". „Om Tel- Aviv te kunnen bevrUden moet ook Amman bevrUd worden', aei hy ver der nog. werk. beiden in Driebergen, hebben zich beraden over de verontrusting die ontstaan is naar aanleiding van een artikel van ds. J. F. van Woer den, Den Haag, in het kerstnummer van de Open Deur. In de inleiding van dit artikel werd terloops de uitdrukking ge bruikt „de mythe van de maagdeiy- ke geboorte". Het beraad leidde tot de erkenning dat deze uitdrukking in verband met Christus' geboorte zonder nadere uitleg beter niet ge bruikt had kunnen worden. Uit de verdere inhoud van dit nummer blijkt overduidelyk, dat van enige uitholling van het kerstevan gelie alsof dit slechts een „sprookje' zou zyn, geen sprake is. Kerk en Wereld vreest dat de ge wekte onrust, die een gevolg is van een plaatselyke actie in Driebergen, moet worden gezien als een symp toom van een hier en daar voorko mend gevoel van onbehagen over al lerlei streven naar vernieuwing in kerk en evangelieverkondiging". Prof. dr. G. C. van Niftrik zegt o.a. in zijn verklaring: „Ons kerkvolk ia aan dit gebruik van het woord my the niet gewend. Vandaar verwar ring en verontrusting. De kerk be- ïydt met de maagdelyke geboorte, dat Christus niet de hoogste bloei van het menselyke geslacht is, maar van God gegeven is, van God komt. Men moet hier niet biologisch den ken, maar met een groot theoloog van de oude kerk belUden dat het orgaan van ontvangenis van Maria het oor was. Zy geloofde het Woord en het Woord schiep het Kindeke". Toenadering koel ontvangen Tsjecho-SlowakUe heeft aangebo den besprekingen met het Vaticaan te beginnen, kenneiyk in een poging te komen tot een liberalisering van h'et religieuze leven zoals die ook in andere Oosteuropese landen tol stand is gebracht. De bewoordingen waarin het aarv- >d van de minister van volksge zondheid Josef Plojhar, een voorma lig priester en een regeringsauto* riteit op het gebied van de ver standhouding tussen kerk en staat was gesteld, wees er echter op dal het communistische bewind zal pro beren het toezicht op de r. katholie ke hiërarchie in Tsjecho-Slowakije te behouden. Uit Vaticaanstad wordt meege deeld, liet Vaticaan het voorstel uit Praag koel ontvangen heeft. Van Vaticaanse zyde wordt gezegd, dat het voorstel schUnt te vragen, dat de kerk een compromis aangaat met de communistische doc trine en toezicht van het Tsjecho slo waakse regiem op de bisschoppen aanvaardt. Dit aanbod kan niet an ders dan afgewezen worden, aldus da zegslieden van het Vaticaan. Marktberichten Polls 130160; Lyons 136150; Tokio 160160; Paris 165185; Jozef 110 125; Mylord 150160; Mies Bouwman Orchid Beauty 160175; Apolio iso_ 166; Bonnie Jean 13615 Sael 150160; Ourlle 126135; Freela Golden Yellow 85150; Irene 200 250; Aurora 200005; White Swan 200 —225; Stockholm 135185; Blauwe Wimpel 200—225; Narcissen Helios 125 130; Early Glory 130150 per boe; Tangerlns 18- -25- Arthur 3035; Carl Carol 20—28; Euphorbia 45—65; bera 2153; Anthurlum 60125- Ge plozen chrysanten Wim de T-"ng« 3$ Shoe smith 40—50; Ourlle 354<X Hyacinten Anne Marie 4005 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN 24 no- "roentevelllng: wi 4505.80; Al U 1829; knolselder!© per st: 18; kom kommers per stuk 43;" rode koód 6— 12; peterselie per boe 17—18; selderie jfi 1 jfi aanvoer waspeen per boa 1316; chrysanten Wlm Lani 34; Lelies 40— iph 1.07; rozen Carol 2230; Sonora 26 19—80; o- Armgard 30—33; Red Rollnda 17—23; Shoesmith 3743; Long Island 23 29 Balcombe Perfection 37 per stuk? troechrysante: Portrait 1201.65; Ta- fetta 1.35; Red Rollnda 1.351.65; Or. chid Beauty 1.40—1.65; Criterion 150 1.75; Julia 1.001.25; Little America 1.101.45; M'lord 170; Luyona 135 1.40; Balcombe Perfection 1.501.00; 101.65; Paris 1.351.8 51 40; Preludium 1 1.45; Delmar 1.30—1.45; Vedova Glorie 2.05—2.1 Fresia 80—2 06 per Leidse. prijzen: geen notering handel redelijk. LEIDEN, 25 november VM>mnrVt.' sl achtstieren 8 gewicht, redelijk; melk koelen °70, 950— 40 kg schoon 1450 per stuk /iets williger; 1 210. koel- 50—4.50. 50. 500—1225. zee graskalveren 2; vette kalveren 66 3.4 4.50. Iets minder vlug; vette sr+i» En 50, 95130, goed te vlug; nmeren 2194. 130—180; drac.._.0„ zeugen 32. 375—460. redelijk; schram- drachtlge „.e; schram- 52, 95124 redelijk; biggen 504 6575. redelijk; veulena 1; gelten 8;' totaal 3345. LEIDEN, 25 november Groente en Fruitveilingandijvie 3968; snij bonen 190280; kroten gekookt 50; boerenkool 1017; rode kool 1015 groene kool 1824; prei 14—36 spl- 1- —ruiten A 81—è6; B uien 20—26; witlof nazie 8190; i P 112; sla 7—72 per 100 stuks. bloemkool 16

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9