ANGST IN LIMBURG Én Zestig auto's in botsing De berg is een koolmonoxyde fabriek" SCHUDEI'S CITROEN Dit wordt hier een rampgebied" Jjost command" 1 Ontsnapping" uit legatie IERENPYJAMA'5 10,25 HEREN DAG 25 NOVEMBER 1060 LEÏD8CH DAGBLAD ADVERTENTIE (Van onze Roermondse correspondent) )p 8 januari 1962 besloot de gemeente Kerkrade in het uitbrei- jsplan voor de oostelijke mijnstreek het gehuchtje De Gracht jpekholzerheide in stand te houden. Is de gemeente Kerkrade zich niet haast dat besluit wat gestalte te geven, zal ze haar voornemen wel moeten laten m. Het 450 gezinnen tellende gehucht wordt bedreigd met on- aijning door ernstige mijnschade en bovengronds door voort inde stofregen en hinderlijke gassen uit de honderden en nog honderden tonnen brandend mijnafval. gevaar van verschuivingen die steenberg is nu nog niet ijsbaar, maar volgens velen nin ondenkbaar. Vooral na d< met de steenberg in het Brit' rsarfan leven de bewoners var Iracht in een angstpsychose, die jam tol begint te eisen, chts weinigen durven over de ging van die afvalberg open- spreken. Langer dan een hal- v is het gehucht volkomen af- dijk geweest van de Belgische aresse van de steenkolenmijn -Sophia. Nu de structurele ijkheden in de mijnindustrie in tfjnindusbrie in Kerkrade een ansmogieilijklheliid vloor ééin van fle mijntondietriniemiing!© n de fn/Sophia van Kerikradie aait, wil niemand' zijn broodwin- oij de mijn riskeren door in op- te toornen tegen de diireotie. Aleven draaier by de n-Sophia kan het echter niet ï- Toor zicfh houden. Hij klaagt: I wordt hier een rampgebied, ihtend stond mijn kehler :ling vol water. De berg stuwt naar de huizen toe. Wie jat de grond niet zó week wordt e boel gaat zakken, breken en tte over onze huizen stort?", buurman constateerde dezer plotseling ook hetzelfde onge- Hun huizen zijn door münver- ngen ernstig aangetast. Door durend zelf te repareren heeft toch nog een bouwval kunnen gas vormt een nog ergere priig. Je ruikt het al als je de intoomt. Je krijgt er een vieze van in de mond. Er is geen lie 's nachts een raam durft te zetten". af het begin van de kool- ktie bij de Willem-Sophia is de waaronder nog veel goede an- gestort op een uitgestrekt Na een jaar is die berg gaan i. Voortdurend worden vuur- i geblust met tientallen meters water per uur uit leii- van de onderneming. De berg branden. In 1964 werden rond euwe hellingen aangelegd ieuwe hellingen brandden jaar. De berg groeide lang- alle kanten naar de hui- Ie is de huizen aan de iterstraat tot op een dertig ir.e- naderd. toriedeur vragen of meneer pastoor er toch alstublieft mee wilde ophou den. „Ik weet niet, of die man door de directie is gestuurd De mensen zyn bang voor hun broodheer". De uitgebrande gedeelten van de berg worden door de mijn afgegra ven en als gravel voor tennisba nen en onderdek voor wegen ver kocht". Van die enorme gravelsto- kery dreigt het dorp slachtoffer te worden, aldus pastoor Sangers. „Er komt inderdaad koolmonoxyde uit de berg", zegt de inspecteur-ge neraal van het staatstoezicht op de mijnen in Heerlen. „Gevaar voor de omliggende straten is er nu nog niet". Waar het gevaar wel bestaat heeft de mijndirectie waarschu wingsborden geplaatst. „Die Gracht is het zorgenkind van onze gemeente", zegt in Kerkrade di recteur C. Erkens van de afdeling stadsontwikkeling. „Er zijn wel plan- voor saneringen en nieuwbouw, r zolang de grond nog werkt kunnen die niet worden uitgevcerd. De gemeente kan aan die branden de afvalberg ook niets veranderen. tpslag van mynafval is buiten de hinderwet gehouden. De minis- ster van Economische Zaken wijst daarvoor de terreinen aan. Het toezicht is opgedragen aan de insnec- ur-generaal voor staatstoezicht cp mijnen". Burgemeester, drs. Th. Gijssen van Kerkrade heeft na de ramp in Aber- fan de inspecteur-generaal drnger.d verzocht de steenberg scherp in het r te willen houden. Premier Holt wil verbod \kn betogin Mist op Rijksweg Amsterdam - Den Haag De politie van Hoofddorp had vanochtend nog geen duidelijk iveizicht van een kettingbotsing van gisteravond op de rijksweg Amsterdam Den Haag onder Burgerveen. Bij de botsingen, die daar door de mist ontstonden op beide rijbanen, waren ongeveer zestig auto's betrokken. Dertig tot veertig auto's werden zo zwaar beschadigd, dat ze moeten worden afgeschreven. Voorzover de vanochtend kon meedelen, werden zes De kettingbotsing schijnt begonnen te zijn toen een trekker met oplegger bij hsit afremmen slipte. Deze trstoker n in de middenberm terecht en schoof half door de bermbeveiliging heen. Op deze rijbaan ontstonden toen allerlei botsingen. Geschrokken automobilisten op de andere rijbaan, die meenden dat de trekker dwars door de middenberm zou heenschie- ten, remden eveneens af, waardoor ook op die baan een serie botsingen gewi Nieuwe leden van Staten-Generaal Teneinde te voorzien in de vacatu res, ontstaan door het vertrek van dr. J. Zylstra, die het ambt van minister-president en minister van Financiën heeft aanvaard, en dr. J. E. de Quay, (thans vice-minister- president en minister van Verkeer en Waterstaat, zijn to lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemd de heren D. Okma uit Leeuwarden en P. H. Coppes uit Tilburg, resp. voor de ARP en de KVP. Tot lid van de Tweede Kamer zijn benoemd de heren L. W. Reestman (Enschede) en L. A. M. de Bekker (Empel), beiden voor de KVP. Het is nog niet zeker, dat alle be noemingen worden aanvaard. gen slaagde de politie van Badhoe- vedcip, Nieuw-Veimnisp en Hoofd dorp erin de drukke rijksweg voor het doorgaande verkeer vrij te ma ken. „Domweg door auto's en auto wrakken de berm in te duwen, heb ben we de weg kunnen vrijmaken". Bij een inhaalmanoeuvre tijdens mistig weer is gisteren op de rijksweg tussen Emnien en Erm een personen auto frontaal in botsing gekomen met een vrachtwagen. De bestuurder van de personenauto, een 35-jarige inwo ner van Emmen, raakte achter het stuur bekneld en kwam om in de vlammen, toen zijn auto na de bot sing in brand vloog. nilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH I Een getuigenis van 1 gewelddadigheid Schiphol j gen iter, dat op de vuurhaarden gespoten", zegt de directie van illem-Sophia. „De berg is een lonoxyde-fabriek", zegt pastoor (53). Hij doet in zyn icilde parochiegiids geregeld fel- erwijten aan de myndirec- berg wordt opzettelijk bran- gehouden", zegt hy. „De di- de mijn wil van geen schuwingen horen. Ze vinden stukjes in het parochie- onzinnige pastoorspraat, aai heb ik getracht de directie reken te krijgen over de proble- de berg. De mijnpolitie toen opdracht me van de on- roing te verwijderen. „Terwijl istoor deze week zijn klachten de zoveelste maal formuleerdé, mijnbeambte aan de pas- Premier Holt van Australië heeft gisteren verklaard, dat hij een ver bod op onbeheerste betogingen voor de duur van de verkiezingscampag ne ingesteld wil zien. Holt werd woensdag op een verkiezingabij een komst het spreken onmogelijk ge maakt door tegenstanders van de dienstplicht. Toen hij de vergadering verliet gooide iemand verf over zijn auto en de premier kreeg van een vrouw een klap op het hoofd. Onze democratie lijdt eronder als partij leiders geen gelegenheid krijgen hun standpunten uiteen te zetten en vra gen te beantwoorden, zei Holt. „Egyptisch gas 0) liaord-Jemen Lnister van Buitenlandse Za ken van Jemen, Ahmed Sjami, heeft Egypte beschuldigd van het laten vallen van gafgasbommen op het noordoostelijke deel van Jemen. In een privé-vraaggesprek aan de vooravond ven het aflopen van de vredesovereenkomst van Jeddah, veertien maanden geleden onderte kend door de Egyptische president Nasser en Kening Feisal van Saoedi- Arabië, zei Sjami: „Gifgasbommen zyn geworpen op gebieden dicht bij posten van het Internationale Rode Kruis na hevige bombardementen door Egyptische vliegtuigen in de oostelijke sector". De minister was ontwijkend toen hem gevraagd werd of het aflopen van de vredesovereenkomst een her vatting van de vijandelijkheden door de royalisten zal betekenen. n vilprocessen De Slesswijk-Holsteinse minister Justitie Bernhard Leverenz heeft gisteren in Kiel over de processen tegen nazi- en oorlogsmisdadigers ge zegd dat men „daarmee nu eens klaar moet komen". Er komt een tijdstip- waarop „recht naar het ge voel van het volk onrecht wordt". Volgens de minister zou het feit dat de vervolging van nazi-misdadigers nog niet beindigd is een rol ge speeld kunnen hebben bij het recen te verkiezingssucces van de natio- naaldemocratische partij. (NPD). Datgene wat na afloop van de ver lengde verjaringstermijn voor nazi misdaden eind 1969 nog niet door de openbare aanklager zou zijn aan gesneden zou volgens minister Leve renz aan de „goddelijke rechter" moeten worden overgelaten. ADVERTENTIE ALLE MATEN KAMERJASSEN Haarlemmerstraat 172- 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Acht KLM-vliegtuigen die gister- 11 middag op Schiphol moesten landen, J weken als gevolg van de mist uit I naar Hamburg. Het uitgaande ver- 1 keer ondervond minder hinder van de mist, maar omdat er ook op som- j mige vliegvelden in het buitenland mist heerste, werden verscheidene vluchten geannuleerd. Een KLM-toe- 11 stel dat gistermiddag naar Tokio zou j vertrekken keerde van de baan naar i het platform terug, omdat de gezag- l voerder het niet verantwoord vond I op te stijgen. Volgens de Wegeninformatiedienst 11 hing de mist gisteravond over vrijwel 1f geheel Nederland. Het zicht varieerde 11 van 15 tot 150 meter. Vooral rond 1 Dan Bosch en Tilburg was het zidhit11 zeer slecht. Het wegverkeer had bo- 11 vendien te kampen met gladheid. Op I diverse plaatsen kwamen ongelukken 1 voor, met over het algemeen alleen 11 blikschade. Enkele schepen die gister- I avond uit Amsterdam wilden vertrek- 11 ken, zijn binnengaats gebleven. 11 De politiemannen, die nu al maandenlang de wacht houden bij de Chinese legatie aan de Haagse Adriaan Goekooplaau kwamen gistermiddag in actie, boen zes mannen over het tuin hek klauterden en naar een ge reedstaande auto holden. Een van het zestal kon in de kraag worden gegrepen. De vijf ande ren ontsnapten in de auto (liniks op de foto). De politie hoorde meteen 'aarna, dat zij „slachtoffer" was eworden van 'n studentengrap utgevoerd door leden van de jaarclub „Monolieten" uit Rot terdam ter afsluiting van hun proefperiode. Twee studenten, die dit d!e politie verbelden, wer den met de arrestant naar het hoofdbureau van politie ge bracht. Na verhoor werd het drietal vrijgelaten. Alleen tegen de „vluchteling" werd proces verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden op verboden ter rein (maximaal 'boete van f 15). De zes studenten hadden kans ge?'en binnen te komen, terwijl elders jaargenoten politieman nen aan de praat hielden. 3 stu denten stapten langs de norma le weg de legatie binnen en hielden zo de aandacht van de ""eUighe-idsdienstmensen gevan gen. Het feit, dat deze studen ten ongehinderd de legatie kon den binnengaan geeft grond aan het vermoeden, dat de studen ten niet alleen enkele kranten redacties, maar ook de Chinezen hadden getipt. In de legatie verblijven nog steeds de aoht lasteohnioi die door de Nederlandse Justitie moeten worden verhoord in ver band met de raadselachtige dood van hun landgenoot He Tsoe Tsad. De studenten hebbe- willen aantonen, dat ondanks d strenge politiebewaking onl vluchten uit de legatie moge lijk is. i film TRIANON Zo U in kennis stelt voor zover nodig! met de afgrijselijkhe den, de spanningen, ja het bes tiale van een oorlog, dan is de imponerende kleurenfilm „Lost Command" daarvoor een spre kend voorbeeld. Een onver bloemd getuigenis van geweld dadigheid. Zij handelt over de strijd, die Frankrijk eerst moest voeren in Indo-China, vervolgens in Alge rije. Strijd tegen vijanden, strijd tegen terroristen. De kolonel Raspeguy, een mannetjesputter-van-je-wels te, EERSTEJAARS STUDENTEN GENEESKUNDE Hoewel het aantal eerstejaars stu- M denten in de geneeskunde, die voor I j§ het studiejaar 19661967 van de 1 desbetreffende commissie een plaats H i hadden gekregen, 1714 bedraagt, I |j hebben zich tot heden bij de zes g universiteiten en de medische facul- teit Rotterdam 1631 kandidaten la- 11 i ten inschrijven, als volgt verdeelt: i M j Groningen 250, Leiden 246. Utrecht 1 j 288, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam 216, Vrye Universiteit 11 160. J Het verschil tussen de aantallen die een plaats hebben toegewezen I gekregen en de werkelijk ingeschre- venen valt te verklaren uit het feit, I dat 83 adspirant-studenten in de ge neeskunde bij nader inzien niet met de studie wensten aan te vangen, van studierichting veranderden, dan wel geen uitstel verkregen van hun militaire verplichtingen. Het aantal dat zich in de afgelo pen maanden aanvankelijk had op gegeven voor de medische studie be droeg 2002. Hiervan slaagden er ve len niet voor hun eindexamen, ter wijl een groot aantal afzag van de studie in verband met de overbezet ting van de medische faculteiten en de daardoor verwachte moeilijkhe den bij de studie. In recordtijd uit gevangenis John Kellard (32 jaar) heeft gis termiddag de staven van een WC- raampje in het gerechtsgebouw in Maidstone (Engeland) doorgezaagd en is in de mist verdwenen, drie kwartier nadat hij tot acht jaar ge vangenisstraf was veroordeeld. Daarmee heeft hij het record van de snelste ontsnapping gevestigd. Tot dusver zijn dit jaar 500 gevangenen uit Engelse gevangenissen ontsnapt. Kellard verdween langs de door gang tussen het gerechtsgebouw en de daarnaast gelegen gevangenis. Hij werd voor een gewapende roof overval om vijf voor viers middags veroordeeld. De rechtbank beëindig de het werk om half vijf, tien mi nuten later werd alarm geslagen. in verrukking door de knieën gaan, is in de boeiende gebeurtenissen de hoofdpersoon. In Indo-China heeft hij al de nodige terreur bedreven, zó erg zelfs, dat het weinig scheelt of hij zou van zijn commando ontheven wor den. Maar generaal Melies ziet iini hem toch de man, die de on dergrondse in Algerije moet gaan oprollen, met als hoofd persoon de opstand elingerleider Mahidl. Kolonel Raspeguy gaat nu met parachutisten zijn nieu we opdracht vervullen. En hóe hij dat doet: het is nauwelijks met een pen te beschrijven. Er wordt dan ook in deze film aan de lopende band geschoten, er wordt met bommen gesmeten, zó vervaarlijk, dat men zich af vraagt of tijdens de talrijke ex plosies niet meerdere filmspe lers daarvan op meedogenloze wijze het slachtoffer zijn gewor den. Vrouwen spelen vanzelf sprekend in al dit krijgstoneel ook haar rol, zodat de liefheb ber daarvan óók heus wél aan zijn trekken komt. Ik, een vrouw STUDIO De Noordse film „Ik, een vrouw" draait nu voor de vijfde week in het theater aan de Steenstraat en zal, meer openhartig dan werkelijk eerlijk, ook nu wel weer de aandacht trekken. Raspoetin REX „Raspoetin, de waan zinnige monnik", de film die deze week in het theater aan de Haarlemmerstraat is te zien, Is een griezelfilm van het zui verste water. Hoe kan het ove rigens ook anders. Christopher Lee, de man die de hoofdrol ver vult, is nu eenmaal een op en top „griezelfiguur". In Raspoe tin zijn het voornamelijk zijn ijskoude, dwingende en angst aanjagende ogen die het moe ten doen. En met succes. Als verstoten monnik, die over bovennatuurlijke gaven beschikt en er niet tegen opziet daar naast ook vrouwen en meisjes te verleiden en liters drank tot zich te nemen, werkt Raspoetir zich op tot de allerhoogste Ru.c sische kringen. Dat hij er ver Ier ook geen al te groot prr bleem van maakt om zijn d recte tegenstanders te vermin toen, doet het Kortom: de kolonel gaat als een beestmens te keer, met en kele vrienden, die voor hem door het vuur gaan. Wanneer de rust is weergekeerd en Maihidi, met talloze anderen gedood zijn, wordt de kolonel vanzelfspre kend met eerbewijzen overladen. Reeksen medaljes sieren zijn borst, evenals diie van zijn me- d ©vechters. Het is alleen Esca- lier liever historieschrijver dan militair die tijdens de parade in burgerkleding met een spottende en cynische glimlach het feestterrein verlaat. Want de onafhankelijkheidsleuzen zijn alweer op de muren gekladderd. Het heeft dus allemaal niets ge holpen, ondanks vele doden Anthony Quin is d' helfhaf- tige hoofdrolvertolker in dit oorlogsdrama, met Alain Delon George Segall en Maurice Ronet aan zijn manhaftige zijde. Voor de vrouwelijke charme zorgen Michèle Morgan en Claudia Cardinale. „De gendarme in Neiv York LUXOR Dezelfde gendar mes als die (in een vorige film) in Saint-Tropez hun krachten beproefden op het wettelijk ver boden bloot op het Zuidfranse naaktstrand, dolen in New York rond in de film „De gendarme in New York". Louis de Funes is weer de doldrieste wachtmeester Cruchot en Geneviève Grad zijn stoute dochter Nicole. De vrolijke Franse gendarmes van Saint-Tropez bezoeken tn het nieuwe land het internatio nale politiecongres en deze op zichzelf al opwindende beleve nis wordt nog dwazer als de beeltenis van Nicole af en toe voor het oog van vader Cruchot opdoemt. Nicole is als versteke- lLnge op de boot naar Amerika meegevaren en dat levert voor de toch al zwaar geplaagde poli tieman stormen van complica ties op. Het is altijd weer aantrekke lijk om dit merkwaardige ner veuze ventje, deze caricaturale brulaap de Funes met zijn po litiemacht bezig te zien. Vrolijk pretentieloos amusement uit het zonnige Frankrijk, geschikt om alvast in feestelijke stem ming te komen. De Tijger LIDO Een nieuwe filmheld is opgestaan, een kruising tus- sy James Bond en Eddie Con- stantine: de Tijger. Met James Bond heeft hij gemeen dat hij een geheim agent is, zU het dan van Franse huize, met Eddie Constantine dat hy graag en voortdurend zijn vuisten ge bruikt, met beiden dat vrouwen een belangrijke rol in zyn leven spelen. De Tijger, gespeeld door Roger Hanin, is een schepping van de ,,nouvel'e-vague"-regis- seur Claude Chabrol, die met „De Tijger smijt met dynamiet" een kleurige knokfilm heeft ge- maikit. De Tyger kan een popu laire figuur worden aan Claude Chabrol. die aan hef eind van deze film een ver volg in het vooruitzicht stelt, zal het niet liggen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7