Europese satellieten roor verbindingen in [971 naar de ruimte? Ook politieke onrust Rij nland - W estf alen Studieopdracht aan de Esro verleend BAD- EN iLAAPKAMER- KLEEDJE Fraude in Nijmegen: twaalf arrestaties Schieten op Texel verboden GRATIS SLEUTELHANGERS Pieter Stuyvesantprijzen Witteveen verlangt overzicht JQAG 25 NOVEMBER 1960 LEIDSCH DAGBLAD zesde bijeenkomst van de Europese conferentie op het communicatie per satelliet, die dezer dagen in Den Haag be en gistermiddag werd beëindigd, heeft zich in het bijzonder ggehouden met plannen voor een Europese experimentele :ommunicatie-satelliet. De afgevaardigden van de regeringen Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, ind, Italië, Monaco, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden, iserland, Groot-Brittapnië en Vaticaanstad hebben besloten [0 (European Space Resaerch Organisation) opdracht te in een studie te maken van de technische details en een pro oma op te stellen voor de vervaardiging van een dergelijke JÜet. Dit onderzoek, waarvan de maximumkosten 1,1 miljoen [en zullen zijn, zal in nauwe samenwerking worden verricht de ELDO (European Launcher Development Organisation). Ervaring voor :igen industrie raad van de Esro zal in decem- eslissen of hij de opdracht zal arden. De op de conferentie ?zige \directeur-generaal van heeft reeds verklaard dat zijn lisatie bereid is voor de Europese rentie en op kosten van deze rentie het onderzoek uit te voe- Indien tot vervaardiging van latelliet zal worden overgegaan, leze door Eldo gelanceerd moe- forden, hetgeen naar men aan- In 1971 mogelijk zou kunnen zijn. ;Er bestaan plannen om na stu dies van Esro niet één maar drie satellieten te vervaardigen, hetgeen een totaalbedrag van naar schatting 330 miljoen gulden zou vergen. De eventueel te vervaardigen sa tellieten zijn behalve voor telecom municatie ook te gebruiken voor te levisie, meteorologische of aeronau- Haarlemmerstraat 172- 174 - 179 MIDZA ilipsbod op Pye 100 miljoen - gering geacht ilips wil de radio- en televisie- iktie van de Britse electrotech- onderneming Pye of Cam- rationaliseren tezamen met ijén radio en tv produktie in de Philips electronics-groep de zijde van Philips wordt ledeeld dat met een bod op de de aandelen Pye maximaal iljoen pond sterling of ongeveer miljoen gulden is gemoeid, bestuur van Pye heeft inmid- laten weten dat het bod van Phi- helemaal niet bevredigend wordt at. Er zouden dan ook bespre- den gevoerd met andere H circuleren in Londen berichten pok de Radio Corporation of belangstelling heeft ge- Ijl voor Pye. ADVERTENTIE snelwegers modem van lijn en uitgevoerd uilige kleuren. Grote, duidelijke 'erdelingeu, onmiddellijk aflees- 507 inenweegschaal afwerking. Zeer fraaie, on gare kunststofmantel. Lever- a 3 kleurenblauw, wit en zwart, typen resp. f39,75 en f29,75) tisohe doeleinden, dus bruikbaar in het eigen Europese gebied. De af gevaardigden achtten redenen aan wezig om de onderhavige kwestie van Europese zijde te bestuderen, mede omdat men meent, dat de Europese industrie, wil zij ooit op dit gebied met anderen tot samenwerking ko men, in deze sfeer zal moeten wor den opgevoed. Daarom moet deze in dustrie op de hoogte komen van de werkzaamheden op dit gebied. Der gelijke satellieten werden tot tii toe in Amerika vervaardigd zonder hulp van buitenaf. De conferentie heeft zich eveneens beziggehouden met de ontwikkelin gen op het nu nog provisorisch ter rein van de wereldverbindingen per satelliet en in het bijzonder met de voorbereidingen, die nodig zijn wan neer in 1970 besprekingen zullen worden gevoerd voor een wereldsy steem op dit gebied. De conferentie heeft eveneens overeenstemming bereikt om tussen de verschillende Europese organisa ties op het gebied van ruimte-onder- zoek de banden te verstevigen en ook werd besloten deel te nemen aan het werk van de commissies, die in het leven zijn geroepen door de in juli j.l. gehouden ministeriële con ferentie en die bestaan uit vertegen woordigers van Esro, Eldo en de Europese conferentie. Melkfabriek voor ton benadeeld Frauderende personeelsleden by de melkfabriek „Lent" in Nijmegen blij ken het bedrijf in de afgelopen ja- te hebben benadeeld voor een bedrag van rond 100.000 gulden. Uit het gisteren voltooide onder- »ek van de recherche is gebleken, it de plaatsvervangend expe ditiechef bij „Lent" op auto's van chauffeurs, die in het komplot wa- betrokken, grotere vrachten melk en melkprodukten liet opladen dan waren besteld. Het aldus verkregen overschot werd tegen halve prijs afgeleverd bij melkhandelaren in Berg en Dal, Gennep en Milsbeek. Ook voerde het personeel een winstgevende handel in lege flessen. Grote partijen lege flessen werden de fabriek naar enkele melk handelaren gebracht, die er de halve statiegeldprijs (12% cent) voor be- Kabinet-Werner in Luxemburg afgetreden De regering-Werner van Luxem burg is gisteravond afgetreden ten gevolge van onenigheid tussen de coalitiepartners (christen-socialisten en socialisten) over de afschaffing van de dienstplicht. Dit is, na Nederland en West- Duitsland, de derde regering van een EEG-land die binnen enkele maan den het loodje legt. De socialisten pleitten al lang voor afschaffing van de dienstplicht. De christen-socialisten waren sinds kort dezelfde mening toegedaan, maar de socialisten dienden gisteren een motie in, om de afschaffing per 1 januari te laten ingaan, terwijl de recrute- ring onmiddellijk zou worden ge staakt .Volgens hun coalitiepartner kon afschaffing niet voor 1 juni haar beslag krijgen, omdat vooraf gaand overleg moest worden gepleegd met de NAVO. Het Luxemburgse leger bestaat uit L800 dienstplichtigen en 500 beroeps militairen. Na afschaffing van de dienstplicht zou dit beroepscontin gent tot 800 worden vergroot. taalden en ze daarna voor kwartje per stuk terug brachten naar de fabriek. Het onderzoek van de politie heeft geleid tot de arrestatie van plaatsvervangend expeditiechef de melkfabriek, zeven chauffeurs vier melkhandelaren. Vergunning geweigerd Burgemeester en wethouders van Texel hebben geweigerd het minis terie van Defensie vergunning te verlenen tot het houden van schiet oefeningen door vliegtuigen boven de Hors, een aan de zuidzijde van het eiland gelegen zandplaat. Op 27 Juli verzocht de minister „de schiet- inrichting in werking te mogen hou den", nadat hij ontdekt had, dat al die tijd van ver vóór 1940 af zonder vergunning was geschoten. Het verzoek ontketende terstond een regen van felle protesten, o.a. van de zijde van de V.V.V., het Staats bosbeheer, Natuurmonumenten en onderwijs. De exelse Stoombooton derneming stelde vastl dat haar vaarroute door de invliegroute wordt doorkruist. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, dat is be gonnen met de bouw van een 28 mil joen gulden vergend project op en kele kilometers van de Hors, ver klaarde dat het zijn werk onmoge lijk met succes zou kunnen verrich ten. Bovendien werd gewezen op het feit, dat reeds meermalen raketten en bommen hun doel hadden gemist, en kilometers verder bij het dorp Den Hoorn terecht waren gekomen. Voorts heeft het sociaal toerisme de beschikking gekregen over een terrein, dat aan het oefengebied grenst. Het oefenterrein zelf is cir ca 500 hectare groot. Het wordt bij gebruik door vlaggen gemarkeerd. Defensie kan tegen het besluit in be roep gaan bij de Kroon. Rede van Bhoetto tegen India De Pakistaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Bhoetto heeft op een studentenbijeenkomst in La hore gezegd, dat een confrontatie met India over de gehele linie de enige uitweg voor Pakistan is. Het was de eerste openbare toespraak van Bhoetto sinds hij in juni buiten de regering kwam te staan, naar ge zegd werd vanwege zijn slechte ge zondheid. Volgens Bhoetto kan er geen sprake zijn van samenwerking tussen India en Pakistan. ADVERTENTIE Een nieuwe rage sleutelhangers Heeft U al TIJGERHANGERS Steeds als u bij ons komt tanken ontvangt U op verzoek een stempel. (Kaarten bij onderstaande adressen verkrijgbaar). Telkens als u 3 stempels heeft, ontvangt u gratis een tijger- hanger. Als u de 6 x 3 stempels heeft gespaard is uw serie tügerhangers compleet. ESSO SERVI CENTER ANIBA HERENSTRAAT 2A - LEIDEN - TEL. 26430 ESSO SERVI CENTER G. J. STREEDER IRISLAAN - OEGSTGEEST - TELEFOON 54609 ESSO BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN - TELEFOON 34913 ADVERTENTIE CSU wil besprekingen voeren voor een „solidere coalitie" (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in Bonn de besprekingen tussen de drie bondsdagpartijen over de vorming van een nieuwe regeringscoalitie voortduren en van de gang van zaken weinig of niets naar buiten doordringt, is het ook in Düsseldorf, de hoofdstad van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen, onrustig geworden. Al 125 dagen duurt daar, sinds de Landdagverkiezingen van juli, de wankele meerderheid van christen-democraten en liberalen, die met hun 101 stemmen nauwe lijks iets kunnen beginnen tegen de 99 man sterke fractie van de SPD. De voorzitter van dé sociaaldemo cratische fractie in de landdag, Kuhn heeft van het SPD-hoofdkwartier in Bonn een blanco volmacht ge kregen om in deze onbevredigende toestand handelend op te treden. Economische situatie Prof. dr. H. J. Witteveen, lid de Tweede Kamer voor de VVD heeft minister-president Zijlstra verzocht teneinde een goede discussie te be vorderen, vóór het debat over de re geringsverklaring dinsdag in de Ka mer alle nadere informaties te ver schaffen over de huidige economische situatie en de perspectieven t de regering beschikt de SER bij zijn nog in beraad gehouden tweede half jaarlijkse rapport uitgaat. Prof. Witteveen zegt dit verzoek te doen, omdat uit de mededelin gen van dr. Zijlstra is gebleken, dat het programma van het nieuwe ka binet berust op de eisen, die de hui dige economische situatie stelt. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, de heer W. R. Tyler, heeft gisteren een buitengewone Pieter- Stuyvesantprijs uitgereikt aan Prins Bemhard als erkenning voor zijn bij dragen ter versteviging van de vriendschappelijke betrekkingen tus sen Nederland en de Verenigde Sta ten. De ambassadeur zei bij de prijs uitreiking in zijn ambtswoning dat de Prins meer gedaan heeft voor de Amerikaans-Nederlandse betrekkin gen dan zijn woorden ooit zouden kunnen suggereren. Verder reikte de ambassadeur Pie- ter-Stuyvesantprijzen uit aan ir. F. J. Philips, president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek in Eind hoven, de heer G. F. Dalenoord, voor zitter van de raad van commissaris sen van de Koninklijke Scholten- Honig in Foxhol en mr. B. ter Haar. president-directeur van Thomassen en Drijver-Verblifa NV in Deventer. De prijzen zilveren bokalen naar een ontwerp van een Amerikaanse zilversmid uit de tijd van de Ame rikaanse burgeroorlog worden ter beschikking gesteld door de Ameri kaanse Willem-de-Zwijger-stichting Namens de prijswinnaars heeft ir. Philips een dankwoord uitgesproken. Hij bracht de Marshall-hulp in her innering en voegde eraan toe dat De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer W. R. Tyler, heelt de Pieter Stuyvesant-prij- zen uitgereikt. Van links naar rechts de heer G. F. Dalenoord, mr. B. ter Haar, prins Bemhard, ambassadeur Tyler en ir. F. J. Philips. velen het niet prettig vinden ge holpen te worden. De Verenigde Sta ten hebben dan ook niet alle erken ning voor hun hulp gevonden die zij verdienden. Hij trok een parallel met de strijd ln Vietnam en zei dat de Amerikanen daar strijden „voor onze onafhankelijkheid". Gisteren is hy dan ook begonnen de christen-democraten voor een ge sprek uit te nodigen en na te gaan of zijn party met de CDU tot een solidere coalitie zou kunnen beslui ten. Dit Initiatief, dat een reeks van besprekingen in Düsseldorf tussen de drie partijen ten gevolge zal heb ben, heeft in Bonn waar een zelf de caroussel nu al bijna een maand in beweging is nog weer extra beweging veroorzaakt. De liberalen die tot nu toe in Düsseldorf met de CDU door de coalitie gebon den waren spreken van „verraad". Het is hun gevierde vice-voorzitter, Weyer, (in Düsseldorf minister van Binnenlandse Zaken) die tezamen met de FDP-minister voor Econo mische Zaken, Kienbauw, het slacht offer van dit „verraad" zou kunnen worden. De FDP nam gisteren Bonn dan ook een uiterst koele hou ding tegenover zijn gesprekspartners aan en oud-vice-kanselier Mende (FDP» sprak ervan, dat „de gang van zaken in Düsseldorf de oplos sing in Bonn nu niet direct be vorderen zou". Toch is de stemming in Bonn op het ogenblik niet zo erg verschillend van die in Düsseldorf. Zowel in de bonds- als in de landshoofdstad len de sociaal-democraten het meest voor een coalitie met de liberalen en deze sympathie wordt door de FDP ook beantwoord. De onderhandelings positie van de sociaal-democra ten, die sinds het bestaan van de bondsrepubliek in de oppositie zijn geweest, is echter zó gunstig, dat te begrijpen valt dat hun leiders het uiterste aan toezeggingen zullen trachten te verkrijgen. Na een geheime stemming in Düs seldorf bleek, dat 60 procent van de S.P.D.-fractieleden voor een samen gaan met de F .DP. waren. Voorzit ter Kuhn, ziet echter liever een sa mengaan met de christen-democra ten. Deze voorkeur is ingegeven door de rol die de D.G.B., het overkoe pelend orgaan van de Duitse vak verenigingen. in de bondsrepubliek speelt. De D.G.B. zelf zou het liefst een zogenaamde grote coalitie (C.D.U./S.P.D.) zowel in Düsseldorf als in Bonn zien en haar invloed is niet onaanzienlijk. Grote en onsym pathieke beslissingen moeten in het Roergebied worden genomen. Juist in het Roergebied zijn vele vak bondsleden en vakbondsleiders af komstig uit de christen-democrati sche hoek. Ook de huidige bondsml- nister van Binnenlandse Zaken, Lucke, is afkomstig uit de linker vleugel van de christendemocratische werknemersverbonden. Deze fac- zal ook bij de onderhandelingen Bonn een rol kunnen gaan spe len, als de huidige kandidaat-kanse- Kiesinger, zal opgeven, om plaats te maken voor de eveneens kandidaat-kanselier genoemde Lucke. In plaats van de oud-N.S.D.A.P.- r Kiesinger, met wie de sociaal-de mocratie zich beslist niet wil afge- zou dan plotseling de weg tot samenwerking met een man uit bü- de eigen rijen open staan. De grote coalitie in Bonn zou dan op de steun van de D.G.B. kunnen re kenen, een steun die zy nu voor het geval van een S.P.D./F.D.P.-coalitie nog lang niet voor 100 procent heeft toegezegd Gramschap De actuele vraag is. of de Düssel dorf se S.P-D.leider Kuhn een nieu we coalitie in zijn deelstaat zal for ceren vóór in Bonn de beslissing ge vallen is. Zeker is, dat hij met zijn eigen beslissing de gramschap zal op wekken van die groep in de S.PT)., die voor de andere coalitie-oplossing geporteerd is: vice-voorzitter Wehner met aanhang is voor de grote coali tie, voorzitter Willy Brandt met aan hang voor een kleine coalitie. Niefc alleen om deze reden is dan ook aan te nemen, dat Kuhn. als het enigszins mogelijk is, zijn beslissing zal uitstellen tot de beslissing in Bonn is gevallen. Kandidaat-kanse lier Kiesinger ziet deze oplossing on der omstandigheden nog deze week. oud-vice-kanselier Mende spreekt onophoudelijk van „niet voor 10 de cember". De waarheid is, dat niemand weet wanneer aan de lang zamerhand door de kiezers met er gernis aangeziene krachtmetingen en aftastingen een einde zal komen. Nog steeds is de algemene opinie, dat het eindresultaat een samengaan tussen sociaal-democraten en libera len te zien zal geven. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 33