VOORLOPIG NOG GEEN SPORTHAL IN LEIDEN j Streekplan is in behandeling PIERROT Sport in veilinglial? Ijsbanen Veel attracties op St. Nicolaasmarkt Aanslag liuizenbezit Leiden kan eigen inbreng hebben op pastoraal concilie Rumoer rond ring... VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Qrepen uit de Memorie van intivoord Leidse Begroting ADVERTENTIE Nu de opening van de nieuwe veemarkt-sporthal nog geruime tijd op zich zal laten wachten is de Sportstichting in overleg ge treden met het bestuur van de Coöp. Groente- en Fruitveiling ten- rinde de nieuwe veilinghal ook voor sportverenigingen open te stellen. Hoewel dit overleg tot dusverre geen resultaat heeft op geleverd, blijft de Sportstichting haar pogingen om dit alsnog te verkrijgen, voortzetten. De Sportstichting, die het open- ttellen van de tennisbanen als ijsbanen verzorgt, stelt alles in het werk om de openstelling zo spoedig mogelijk na het invallen van de vorst te doen plaatsvin- den. Het maken van een ijsvloer ADVERTENTIE Iedere ELD1A ring wordt ver gezeld door een genummerd garantie-certificaat. Dit cer tificaat waarborgt de zuiver heid. goede kleur en slijpsel van de diamant. Factoren, die de waarde bepalen. ELDIAdiamantenringen zijn ontworpen door de beste goudsmeden en vervaar digd uit 14 karaats goud. Juwelier - Horloger MAARSMANST. 21 LEIDEN - TEL. 20778 is arbeidsintensief en kostbaar, mede doordat het roerk 's nachts en soms in het weekeinde moet worden verricht. Daarom kan daarmede pas worden begonnen indien het K.M.N.I. vol doende uitzicht opent, dat een ijs vloer zal kunnen worden aangebracht die niet na enkele uren stukgereden zal zijn en dat inderdaad een periode van vorst zal volgen, die lang ge noeg is om openstelling gedurende 1 of meer dagen waarschijnlijk te ma ken Voetbal in noord Uitbreiding van een toeschouwers- accomodatie op het voetbalcomplex Noord, waartoe eerst in de loop van september 1966 een verzoek is ge daan. is voorlopig niet mogelijk, om dat dezer dagen werd begonnen met de bouw van het definitieve kleedge bouw en de overkapping van de be staande zittribune. Tijdens deze werkzaamheden is het gedeelte van het terrein, waarop de tribune zou moeten worden geplaatst, niet be schikbaar. In overleg met de be trokken vereniging bereidt de Sport stichting een advies over dit verzoek Jachthaven Nu gebleken is, dat de aanleg van een goed geoutilleerde jachthaven op de plaats van de voormalige bagger- stalen aan de Zijl een zodanig hoge investering zou vergen, dat het op stellen van een plan daartoe onder de huidige omstandigheden geen zin heeft, stelt de Sportstichting voor om ter plaatse enige eenvoudige voorzie ningen te treffen t.b.v. de Water sportvereniging Leiden. In het bestemmingsplan Meren- wijk is langs de Zijl een voor re creatie bestemde strook ontworpen. Deze strook zou eventueel gedeelte lijk voor de aanleg van een jacht haven kunnen worden bestemd. Indien in de Merenwijk een jacht haven kan worden geprojecteerd, zijn B. en W. bereid te onderzoeken, of exploitatie daarvan door een parti culier of vereniging mogelijk is. Moderne jeugd B. en W. staan, zo lezen wij In de Memorie van Antwoord, welwillend tegenover initiatieven van de moder ne jeugd, mits er sprake is van ac tiviteiten van blijvende waarde en het om uitvoerbare plannen gaat. Wanneer de bouw van vrijetijds centra in het geding komt, zal de vraag of en, zo ja in hoeverre, me dewerking kan worden verleend, me de afhankelijk zijn van de finan ciële mogelijkheden. In de kringen van de Leidse Jeugd Actie bezint men zich op de vraag hoe de structuur van de bestaande instituten aan de veranderde wensen van de moderne jeugd kan worden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN C. J. Oosterom ONDERTROUWD H. Ouwendijk; H. J. J. L. B. Westeneng; W. e en A. T. van de Weert- Lzee en E. M. Robbers; G. i der Pluijm en E. M. I. Rijsbergen. GETROUWD J. A. M. Valentijn en A. M. de Jong; A. P. de Groot en A. J. van der en J. E. M. Wies- T. M. Wil ton; J. L. A. Bruines en M. J. E. Beu- '«Isdijk; G. T. Koekenbier en S. J. E. 'Ifiaer; H. J. P. van Belkum toarloos; E. W. Oppela&r D G Kamer!'ng; D. G. Wijnveldt en E. van Venetien; F J. L. Smit en E. Schipper. OVERLEDEN T H. Pikaa:71 Jaar. man; J. van tor Reijden, 81 Jaar, echtgenote van K D. den Os; M. van Diemen. 62 Jaar, iran H. J. de Heiden; C, Teske, Het resultaat met betrekking tot het Industrieschap de Grote Polder een onderwerp, dat reeds vele ja ren bij begrotingsbehandeling terug keert laat nog te wensen over. Het aantal aanvragen voor indus- rievestiging bedraagt volgens op gave van de administratie van het In dustrieschap momenteel 40. Deze aanvragen betreffen zowel de vesti ging van bedrijven, zoals bouwbedrij ven, expeditiebedrijven, groot- en kleinhandelbedrijven, als de vesti ging van industrieën, w.o. automo biel-, meubel-, elektrotechnische- en kunststoffenindustrieën. Van het aangegeven aantal aan vragen zijn er 26 afkomstig uit Lei den of naaste omgeving. Parkeren Voor het derde achtereenvolgende jaar is op de begroting een post ad f 100.000 uitgetrokken voor het aan leggen van parkeerhavens. In over leg met de politie is een urgentieljjst opgemaakt voor de straten, waar her profilering dient te geschieden. De Huizingastraat is op deze lijst in de eerste urgentiegroep opgenomen. De Moddermanstraat zal aan deze lijst worden toegevoegd, doch hieraan kan niet de hoogste urgentie wor den Crèche Een vraag, die mevr. Braggaar-De Does tijdens haar langdurig raads lidmaatschap herhaaldelijk tijdens een begrotingsbehandeling stelde, keert dit jaar in de M. van A, terug. Gevraagd wordt of het College be reid is om door middel van een en quête onder bijvoorbeeld onvolledige gezinnen, gehuwde studenten, gezin nen met buitenshuis werkende moe ders en gezinnen met kleine kinde ren in het algemeen, de behoefte aan kindercrèches te peilen. B. en W. zijn bereid deze vraag onder ogen te zien. Voorts zijn B. en W. bereid te on derzoeken, of het aanbeveling ver dient om, in navolging van de grof- vuilophaaldienst, ten behoeve van winkeliers en bepaalde bedrijven een periodieke bedrijfsvuilophaaldienst in het leven te roepen. verkeersovertredingen, leidt echter tot gemiddeld 600 processen-verbaal per maand. Niet in Meerwijk te stimuleren. Theater Een voorstel tot verbetering van de straatverlichting op het Utrechtse Jaagpad is bij B. en W. in studie. De thans aanwezige beplanting vóór de Petruskerk aan de Lammen- schansweg zal door bloemendragen- de gewassen worden vervangen. Op verzoek van B. en W. heeft het Nu de ervaringen met het boeken- I hoofd van het Sociografisch Bureau fonds in het Rembrandtlyceum een onderzoek ingesteld naar de be gunstig zijn, zijn B. en W. bereid hoefte aan scholen in de wijk Meer de instelling van een boekenfonds op j burg. Uit dit onderzoek is gebleken de beide andere scholen voor open- jdat de wijk, ook als deze volgens de j huidige plannen is volgebouwd, onvol doende kleuters zal tellen om voor elke richting afzonderlijke scholen te kunnen stichten. Een ander facet is dat door stich ting van een dergelijke school in Meerburg kleuters uit deze wijk aan kleuterscholen in de omgeving van de Burggravenlaan worden onttrok ken. Deze scholen kunnen echter geen kleuters missen omdat de scho len bijna geen van alle voldoen aan de nieuwe minimum norm van 90 kleuters. Niet alleen hierom doch mede met het oog op de verbeterde busverbin ding tussen de wijk Meerburg en de scholen aan de Burggravenlaan en de verbeterde situatie bij de Wilhel- minabrug zien de bijzondere school besturen in stichting van een geza menlijke school in de wijk Meer burg geen oplossing. Onder meer in verband met de scholenvoorziening in de wijk zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van een beperkte uitbreiding van de be bouwing in van de Meerwijk. Tenslotte: de door B. en W. inge stelde enquete bij de daarvoor in aanmerking komende organisaties inzake de oprichting van een dienst verleningscentrum voor bejaarden is nog niet voltooid. baar B. en W. hebben samengesteld, die opdracht heeft te rapporteren omtrent de vraag, of het wenselijk en uitvoerbaar is, in het complex „De Burcht" een openlucht theater te vestigen, al dan niet met behoud van het huidige theatertje in de Kikkerpolder voor incidenteel ge bruik voor jeugddoeleinden. In verband met personeelsgebrek (26 vacatures) kan door de Politie niet zoveel toezicht worden uitge oefend op het aanlijngebod voor hon den als wel wenselijk zou zijn. Een bijzondere surveillance, gericht op ADVERTENTIE voo. BRILJANT Juwelier Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. Wie wordt „Nozem van de Waag" De St- Nicolaasmarkt. die dit jaar evenals de jaren daarvoor in de Waag in Leiden wordt gehouden, wordt maandag a.s. om vier uur geopend door wethouder P. S. Harmsen. De markt die door de Leidse marktkooplieden wordt beschouwd als het visitekaartje van de ambulante handel zal dit jaar 8 Leidse kramen omvatten en 10 kramen uit andere steden (Den Haag. Rotterdam. Katwijk, Amsterdam. Purmerend). Er zijn enkele opmerkelijke attracties. Zo zal een jury, bestaande uit de directeur van de markt- en haven dienst, de Leer M. Weima, en plaat selijke journalisten een dagelijks „feestvarken" aanwijzen. Maandag wordt gekozen de Moeder van de Waag, dinsdag de Vader van de Waag, woensdag de Tiener van de Waag, vrijdag de Nozem van de Waag en zaterdag de Baby van de Waag. De gelukkige wordt overstelpt met geschenken. Verdei' loopt er op de St. Nicolaasmarkt een „wonder man" rond, die willekeurig aan be zoekers waardebonnen uitreikt. De waardebonnen variëren van f 1 tot f 2.50. In een gratis tombola zijn 8000 stuks klein speelgoed te verdie- Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van het college van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mevr. drs. E. M. Blok-van der Voort, weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Sociologie tot weten schappelijk medewerker in vaste dienst; dr. R. J. Djajadiningrat tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de Microblële Ziek ten; A. S. de Graaf, arts, tot weten schappelijk medewerker le klasse, in dienst bij de Neuro-Anatomie; mevr. dr. E. J. Schaepman-van Geuns tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Verloskun de; J. H. R. Schoen, arts, tot weten schappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de Neuro-Anato mie: dr. L. Sohutte, tot wetenschap pelijk medewerker le klasse in tijde lijke dienst bij de Organische Chemie ir. C. A. van Sluis tot wetenschappe lijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Fysiologische Scheikunde; drs. J P. Warns, tot wetensollappelijk mede werker le klasse in tijdelijke dienst bij de Conflictpsyohologie. ADVERTENTIE <3 gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Deslree Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt 0 wachten en zonder kostenverhoging Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend. nen. Met deze overdekte markt een in Nederland nieuw verschijnsel willen de marktkooplieden het nut van dergelijke markten aantonen, om op die manier misschien te ko men tot de grote overdekte markten zoals het buitenland die al kent. De St. Nicolaasmarkt is geopend van maandagmiddag 28 november 4 uur tot 9 uur, dinsdag t/m zaterdag van 9.00 tot 21.00 uur en maandag 5 december van 9.00 tot 16.30 uur. ADVERTENTIE O ja!even naar Prononee voor mooie lakensets Haarlemmerstraat 181 hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen. Wij handhaven onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima vakservice - altijd voordelig. üge tijd geleden. Stichting Bouwresearch le scheuren, voorkomende gebou- Als oorzaak werd gedacht aan de slechte bouwwijze. Er is echter naar mijn mening nog een andere oorzaak en wel het verkeer, dat van een afschuwelijke intensiteit is ge worden en dat een voortdu rende aanslag pleegt op ons huizen- bezit. In het bijzonder zijn het de zware autobussen, die alc, scheurma kers moeten worden beschouwd. De ze kolossen, veel te groot en te zwaar voor het stadsverkeer, veroorzaken schokken in de bodem, die op be paalde plaatsen minstens 50 meter vóór de bus al voelbaar zijn en die fataal moeten zijn voor alles was gebouw is; om maar niet te denken aan het gevaar voor breuken in aardgasleidingen. Daarbij komt nog als mede oorzaak, de toestand van vele stra ten, die soms alles te wensen over laat. Ware het zo dat alle straten voor zien waren van een goedgefundeerd vlak en soepel wegdek, zoals b.v. de Haarlemmerstraat de Doezastraat en enkele andere, de gevolgen van het zware verkeer zouden niet zo erg zijn. Maar men zie o.a. de Herenstraat, de Konlngj nmefaan of de Thor- beckestraat. waar ik mijn eigen huis hoor kraken bij ieder voorbijgaan van een zware bus. Weliswaar is de toestand in deze laatste, druk bereden straat, iets ver beterd, doordat enig herstel heeft plaats gehad. maar toch blijft algehele restauratie dringend ge wenst. Gaarne wil ik de heren van gemeentewerken te mijnen huize in de gelegenheid stellen om te consta teren welk effect de bussen sorte ren. Eigenlijk moest het zo zijn, dat een openbare busdienst niet in een de straat werd toegelaten, voordat deze in staat was gebracht om dit ver keer te kunnen weerstaan. De trein rijdt ook niet vóór de baan in ge reedheid is. Ook het Rapenburg, speciaal de oost zijde. ziet er ai-moedig uit. met zijn kuilen en gaten. Het is wel merk waardig. dat deze oude gracht door bijna iedereen als een kostbaar be zit van Leiden beschouwd wordt, maar dat tegen ontsiering door rijen blik aan beide kanten geparkeerd en tegen het zware verkeer, dat daar beslist niet thuis hoort, niets wordt gedaan. Het parkeerprobleem zal zo lang de autorage duurt en toeneemt, wel onoplosbaar blijven. Wel oplos baar is het probleem der slech te straten. Vanzelfsprekend zal de oplossing geld kosten, maar de kosten van herstel zullen naar mijn mening slechts een deel uitmaken van de schade, die thans, langzaam maar zeker, aan ge bouwen (en voertuigen) wordit aan gebracht. Men denkt alleen maar aan het gemeentegebouw Roostvelt- straat 9. En het zal er toch eens van moeten komen: uitstel kan hier geen afstel zijn, doch alleen nog meer kosten meebrengen. Ik neem graag aan. dat gemeentewerken zwaar belast is en met gebrek aan personeel kampt, maar ik meen. dat in den lande veel wegenbouwmaatschappijen zijn, uit gerust met moderne machines, die in korte tyd vele kilometers straat kun nen leggen. Alleen een voortvarende aanpak kan de schade beperken. En wie vergoedt deze schade? De ge meente. als beheerster der stra ten of de vervoersmaatschappij en? Hier ligt een ryk arbeidsveld braak voor verenigingen van huiseigenaren. De afzonderlijke burger is als regel lankmoedig en komt r.iiet rv v in beweging, ook al door zijn gevoel van machteloosheid. Slechts in het actie ve Rotterdam, schijnt van particu liere zijde een actie te zullen wor den ondernomen tegen de gemeente, wegens het in slechte staat laten van straten. Ongetwijfeld een moeilijke zaak. die vele discussies tengevolge kan heb ben. Hoe het ook zij. het ls te wensen dat de gemeente zich ernstig gaat be zighouden met het wegenprobleem, waarbij straten die door busdiensten worden gebruikt, in het algemeen de voorkeur zullen verdienen. Het doet daarom vreemd aan. dat in het pas gepubliceerde urgentie plan van uit te voeren werken geen wegenbouw voorkomt. Herziening van deze lijst zou mi. op dit punt wel overweging verdienen, opdat Leiden niet de versleten stad worde, waarvoor het vroeger al eens is uitgemaakt. Met dank voor verleende plaats- W.S.J» Rij list reek-W es t Zondag gezamenlijke dienst (Van Haagse -respondent) et vliegveld Zondag a.s. wordt in Rotterdam het Nederlands katholiek pastoraal concilie geopend. De zeven Neder landse kathedralen staan dan om 11 uur 's avonds via radio en televisie met elkaar in verbinding om op die manier in staat te zijn de preek van kardinaal Alfrink in de Utrechtse Dom te volgen. Alle andere kerken zullen zondag via een brief aandacht schenken aan deze voor Nederland belangrijke gebeurtenis. In Leiden wordt ter gelegenheid van de opening van het concilie een gezamenlijke dienst belegd in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Deze dienst begint om zeven uur 's avonds. Voor deze dienst zijn afvaardigin gen van de volgende kerken uitgeno digd: (Doopsgez. Kerk, Evainigelisdh Lutherse Kerk. Gereformeerde Kerk, I. J. Sloos naar Iran In het kader van de ontwikke lingshulp die Nederland biedt aan Iran, vertrekt de heer I. J. Sloos president-directeur van de Leldsche Onderwijsinstellingen vergezeld van een van de directeuren, de heer- G. Mulder, vandaag voor een maand j naar dat land. Zij zullen daar de mogelijklieden onderzoeken, die hei -chriftelyk on derwijs biedt voor de training van I grote bevolkingsgroepen, vooral op technisch gebied. 1. Opheffing v Valkenburg. 2. Volledig behoud van het unieke buiten „Berbice" by de gemeente Voorschoten. Die verlangens hebben Provincia le Staten van Zuid-Holland gisteren op de eerste dag van de behande ling van het streekplan Rijn streek-West eensgezind naar voren gebracht in hun beschouwingen. Wat het vliegveld Valkenburg be treft: G.S. hebben in hun toelichting op het streekplan, dat de gemeenten Katwyk, Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Rynsburg, Valkenburg, Voor schoten en Zoeterwoude omvat, reeds gesteld dat het niet uitgeslo ten is dat het vliegveld binnen af zienbare tijd zal verdwijnen. Zij achten het evenwel niet reëel thans reeds een andere bestemming aan Nederlands Hervormde Gemeente, j deze gronden te geven. Oud-katholieke Kerk, Remonstrantse Broederschap. Leger des Heils, en de Nederlandse Protestanten Bond. De dienst in de Petruskerk zal onder leiding staan van deken W. P. M. Haring, terwijl het woord gevoerd zal worden door drs. H. van Breukelen, OSC (studentenkapelaan in Leiden) en ds. Dronkert (gereformeerd predi kant in Leiden, voorzitter van de classis). Vele ambtsdragers en ouder lingen van Leidse kerken zijn uit genodigd en ook gemeenteleden zijn welkom. De organisatoren de Oecu menische Werkgroep hopen door het stimuleren van de samenwerking te komen tot een eigen Leidse in breng op het pastoraal concilie. De werkgroep ls er namelijk van over tuigd dat een dergelijk concilie geen zaak is van theologen onder elkaar, maar Iets, dat het gehele volk aan gaat. Dat laatste is w 1 de bedoeling van de P.S.P.-fractie, die een motie lanceerde, waarin G.S. wordt ver zocht het terrein van het vliegveld alvast de bestemming agrarisch ge bied te geven. Het overgrote deel van de Staten ging die motie te ver. „Wü wensen ook dat dit vliegveld ver dwijnt" zei de heer S. J. v. d. Bergh (V.V.D.), „maar de Staten kunnen niet vooruitlopen op een regerings beslissing. Deze motie is een slag in de lucht'. Alleen de boerenpartij en de C.P.N. bleken bereid de motie te steunen. Zoals gemeld, kwam het P.v.d.A.- statenlid P. Th. Biersma gistermor gen met een motie, waarin er bij G.S. op wordt aangedrongen het de finitieve tracé van de rijksweg 11 de geprojecteerde tweede verbinding tussen Haagse'Leidse agglomeraties en Utrecht zodanig vast te stel- Er zijn verschillende redenen om geheel overstuur te raken. Zo raakte gisterochtend in alle vroegte een Leids meisje van nauwe- lijks testten lentes in paniek, omdat zij haar trouwring niet van de vinger kon krijgen. Waaróm dit jong getrouwde vrouwtje haar ring persé af wilde doen, vermeldt de historie niet. In het Leidse politierapport staat wél te lezen, dat het meisje, radeloos als zij was, de E.H.D. alarmeerde. De gemeentelijke hulpdienst, altijd paraat, rukte na deze vreemde noodkreet onmiddellijk naar het opgegeven adres uit. De „witte mannen'' hebben het diepongeluk kige meisje gekalmeerd en vervolgens naar een goudsmid ver- Bij de beschouwingen bleek dat sommige raadsleden eigenlijk verder wilden gaan: zij vonden het een eer ste vereiste dat het landgoed, dat van grote historische waarde is. vol ledig wordt gespaard. „Kan niet wor den gewacht met de vaststelling van het tracé van deze rijksweg totdat bekend is of en wanneer het vlieg veld Valkenburg wordt opgeheven?" informeerde het statenlid A. Snoek 'BP' Thans telt het streekplangebied 190.000 inwoners. Verwacht wordt dat i i 1980 260.000 van wie er 30.000 werken in de Haag se agglomeratie. Vandaag zullen de discussies over het streekplan In de staten worden voortgezet. j De éne goede j J De Nederlandse zaakgelastigde J I in Peking, de heer G. J. Jonge- I jans die nog altijd door de I Chinese regering gegijzeld wordt I heeft zaterdag een spontaan I levensteken gegeven in een tele- I gram aan zijn feestvierende I oud-studiegenoten in Leiden, al- I dus de redactie van Het Parool I in dit dagblad van gisteren. I Diverse jaarclubs waren in I I sociëteit Minerva bijeen om de I J verjaardag van hun clubs te vieren toen er geheel onver- J wachts een telegram uit Peking J binnenkwam. Aan zijn jaarge- 1 J noten seinde de diplomaat „Er is maar éne goede gijzelaar en I dat is een Leienaar". I Deze voor de Chinese census I als geheimtaal klinkende bood- I schap was een variant op een I lied. waarmee Leidse studenten I burgemeesters plegen toe te zin- j I gen en dat met verwijzing naar I burgemeester De Gijselaar uit I de jaren twintig de regels bevat: l I „Er is maar éne goede Leie- I I naar en dat is De Gijselaar". I I De heer Jongejans begon In I J 1933 een studie Chinees-Japanse I J letteren. Zijn verraste jaargeno- ten hebben hem zaterdag me- teen een telegram terugge- 1 stuurd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3