LEIDSCH DAGBLAD Loonronde verwacht Kassier van ton beroofd tNDERE MOGELIJKHEDEN VOOR HET UBINET NAUWELIJKS DENKBAAR Geluiden over vier procent Inval bij Vascobau in Aken OVERVAL IN DIEMEN Oorlogsmisdadigers moeten „op jaren99 Fantaserende soldaat kreeg 7 dagen arrest Politie richt „Partij gezagshaiidhaving" op GEEF EENS IETS ANDERS.. -S alles Vlieland (9ucf Qdeuwo yjcteur; E. A. E. van Dlshoeck Ujfdredacteur: J. Brouwer Jjrgerlcht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 No. 32034 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel l. LeldeD - Giro no 57055 (Van onze correspondent) In Den Haag wordt als vrijwel vaststaand aangenomen, dat et tussenkabinet-Zijlstra voor begin 1967 zijn toevlucht zal weten nemen tot een loonronde. Hierover zal het zich nog wel jet uitspreken in de regeringsverklaring volgende week, maar langere termijn zal het er toch van moeten komen. Andere mogelijkheden zijn nauwelijks denkbaar. Men kan moeilijk ILinemen, dat er op S0 november uit de Sociaal-Economische Raad een 1 dossing komt, evenmin als men heil mag verwachten van het overleg «„ttrVneners en werknemers in de Stichting van de Arbeid. Er zal va<n hogerhand iets gedic teerd moeten worden en het ziet er naar uit, dat dit ook de bedoeling is van vele betrokkenen, zelfs van de genen, die hun opluchting over het aantrekken van de noodrem voor de arbeidsmarkt voor de buitenwereld achter een nors gezicht zullen moe ten verbergen. Zou het op „vrij" overleg in de be rgtakken aankomen, dan is daar- helemaal geen uitkomst verwachten, die gelijktijdig gemoetkomt aan de bezorgdheid rer de economie en het feit, dat er i een paar bedrijfstakken al lang- pende c.a.o.'s met 7 procent „ruim- bestaan. )e officier van Justitie bij de thtbank ln Aken heeft een diep- id onderzoek gelast naar de van zaken bij de bouwonder- a mlng Vascobau" ln Aken, doch- Irbedrijf van het Heerlens® Vasco- jj. De politie van Aken heeft by pe( Inval in het kantoor van 't bedrijf De adminl8tratiebescheiden in be lt; genomen. Een bedrijfsleider en beambten, die er nog aan het waren, werden door de politie trhoord en daarna op straat ge- Het kantoorgebouw aan de ehestaufenallee ln Aken Is door Justitie verzegeld. De duitse dochteronderneming van ucomij vroeg al op 31 oktober zelf rechtbank in Aken haar faillis- ment aan. Er was een tekort in de iploitat.ie ontstaan van zeker 20 Djoen Duitse marken. Bij de Ktitie zjjn daarna klachten bin- mgekomen over betaling met niet riekte cheques. Een fonds voor de wwnljverheid in Duitsland heeft Justitie aangifte gedaan van iterhouden van voor perso- &1 bestemde bedragen aan kin- erbijslag. Het bedrijf heeft ook voor •en bedrag van meer dan een., half ïlljoen mark aan sociale premies 'el van de lonen afgehouden niet het fonds overgemaakt. De ma- Upulaties met kinderbijslagen en so- jlale premies dateren al van mei i dit jaar. Op 8 november wer- i bij het Duitse bedrijf meer dan i Nederlandse bouwvakarbeiders staande voet ontslagen. Mr. J. Houben, officier van Justi- bij de Maastrichtse rechtbank, Wdt in Nederland een onderzoek te- het Vasco-concern naar aanlei- Hng van tal van klachten over Vas- tt-handelspapier, 1at op grote schaal omloop is gebracht en niet gedekt Of er een samenwerking bestaat het onderzoek in Duitsland Liver pool-Ajax op de televisie De wedstrijd Liverpool-Ajax, die op 14 december wordt gespeeld, zal door de N.T.S. via Nederland-1 wor den uitgezonden. Alleen de K.N.V.B. moet nog toestemming verlenen, maar die toestemming wordt alge meen verwacht, aangezien er op die datum geen andere wedstrijd in Nederland wordt gespeeld. Over de wedstrijd Ajax-Liverpool, die 7 de cember in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld is nog geen beslissing genomen over een eventuele t.v.-uitzending. Dat is af hankelijk van de kaartverkoop. Pas op 5 december zal er een beslissing worden genomen. testantse pers komen geluiden over regeringsplannen met een 4 pro- cents loonronde, die zou gelden tot een jaarsalarisgrens van f20.000. Men zou dus slechts over maximaal f20.000 de 4 procent krijgen. Wat daarboven wordt „afgeroomd" zou ten goede van een extraatje voor de werknemers met minimum-inkomens moeten komen. Het is de vraag of men dit als een reële regeringsgedachte mag zien. Vier procent is een half procent meer dan de 3.5. die bij een laag ge schatte tot ruim 70.000 werklozen stijgende arbeidsmarktverslapping, volgens de berekeningen nèt mogelijk zou zijn. De duurt es tij ging voor 1967 wordt echter op 4,5 procent geraamd. Aanhanger verliest achterwielen Op de rijksweg TilburgBreda ter hoogte van Piusoord heeft zich gis teravond een gecompliceerd ongeval voorgedaan, waarbij een man werd gedood en een andere zwaar gewond. Door onbekende oorzaak verloor een met papier beladen vrachtauto met aanhanger de beide achterwiélen, die tollend over de weg rolden. Een tankauto die vlak achter de vracht auto reed botste op een der wielen en kwam dwars over de weg te staan. Op dat ogenblik naderde uit de rich ting Breda een bestelauto, die in zijn poging de tankauto te ontwijken, niet slaagde. De chauffeur A. Leijtens uit Tilburg werd zwaar gewond. Zyn mede-inzittende patroon, de vlees handelaar Van Nistelrooy uit Moer gestel, werd op slag gedood. Het verkeer over de rijksweg was door de gevolgen van de enorme ra vage volledig gestremd en moest ge durende meer dan een uur worden omgeleid. Misschien bevat de regeringsverkla ring wel zoveel aanwijzingen over heit te voeren prijsbeleid, dat men daaruit een idee kan krijgen welke kamt men met de lonen uit wil. LAATSTE KANS v. Morgen is het de laatste Q x dag. waarop oplossingen ■i van de knipselprijsvraag h kunnen worden ingezonden ''<j aan ons bureau Witte Singel 1, in Leiden. Wilt li voor een van de vele prijzen in t aanmerking komen, dan 6 moet U er beslist voor zor- gen dat wij Uw oplossing <g morgen in ons bezit hebben! 7, X Een kassier van een supermarkt is vanmorgen omstreeks half elf in de stille Prins Bernhardlaan in Diemen door twee gewapende mannen, overvallen en beroofd van zyn tas met een bedrag van ruim 100.000 gulden. De daders zyn verdwenen in een blauwe Volkswagen met het kenteken 36-58 AU. Het gehele rykspolitie- apparaat van de om Amsterdam liggende gemeenten en de Am sterdamse politie werden onmid dellijk gemobiliseerd. Alle in- en uitvalswegen werden meteen af gesloten. Het mocht niet baten. Men vermoedt, dat de daders in de richting van Hilversum zijn gereden, want omstreeks vijf over elf werd een grijsblauwe Volks wagen met het kenteken 36-58 AU op de Vreelandseweg gesigna- Van een der daders is het volgende signalement opgegeven: grijs blauwe gladde regenjas tot op de knieën, 1.75 meter lang, gemas kerd, donkere broek, zwarte schoe- In deze stille Diemense Prins Bernhardlaan werd de boekhou der-kassier Arendsen vanochtend overvallen en van een ton be roofd. nen en leeftijd onbekend. Van de andere dader kon geen signale ment worden opgegeven. Op de fiets De overvallen man, de heer J. A. Arendsen (29), is boekhouder en plaatsvervangend kassier bij het supercentrum „De Hoop" een groothandel in Diemen. Hij bracht het geld in een clippertas op de fiets naar de bank. Anders wordt het geld altijd door de kassier in een auto vervoerd. De eigenlijke kassier is echter ziek. De heer Arendsen werd in de Prins Bern hardlaan door de Volkswagen klemgereden. Een gemaskerde man met een zwarte bivakmuts op zijn hoofd, stapte uit en riep ter wijl hij met een pistool dreigde: „Ga liggen". De heer Arendsen bleef echter verbouwereerd staan. De man maakte zich van de tas met geld meester en stapte weer in de auto. De andere man was in de wagen achter het stuur blij ven zitten. Ooggetuigen De overval werd gezien door twee vrouwen, die in de Prins Bern hardlaan wonen, namelijk me- Persoonlijke mening minister Struycken De nieuwe minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken .staat per soonlijk op het standpunt, dat de drie nog in Breda verblijvende oor logsmisdadigers op jaren gesteld zou den moeten worden. Naar zijn me ning is het onmenselijk iemand le venslange gevangenisstraf te laten ondergaan. Een straf, die meer dan twintig jaar duurt, wordt bijna ner gens ter wereld meer toegepast. Indien minister Struycken het persoonlijk voor het zeggen had zou hij dan ook de Bredase gevangenen, Fischer, Aus der Funten en Kotalla, op jaren stellen en te zijner tijd hun vrijheid hergeven. De bewindsman, die dit standpunt reeds vertolkte toen hij nog staats raad was, acht de kwestie echter een zaak waarover het gehele kabi net zich zou moeten uitspreken. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat het interim-kabinet Zijlstra zich met dit vraagstuk zal bezighouden, zo verluidt in politieke kringen. (Van onze Haagse correspondent) De commandant van de 19-jarige dienstplichtige Theo Klappe uit Kampen heeft deze gestraft met ze ven dagen verzwaard arrest, wegens „bezoedeling van de goede naam van de Kon. Landmacht in het algemeen van zijn onderdeel in het bijzonder". Klappe is de recruut, die na een betrekkelijk onschuldige afstraffing door zijn kameraden met veel overdrijving ln de publici teit verscheen. Hij vertelde een sterk gezwollen verhaal aan Journalisten in zijn woonplaats en liet zich, toen „De Telegraaf" en de AVRO-televi- sie zich voor het geval geïnteresseerd betoonden, overhalen onnodig veel zwachtels en zelfs een mitella om te doen. De werkelijke gevolgen van de hem door zijn geërgerde col- Het ligt in de bedoeling om ln fe- lega's gegeven „wasbakbehandeling" I bruari 1967 reeds aan de kamerver- beperken zich tot een onbetekenend kiezingen deel te nemen. Daartoe zal wondje aan zijn hand. Hij Mep dit op de nieuwe opgerichte party zich doordat hij zich heftig verzette en in ongeveer 40.000 stemmen een poging om hulp te roepen een ruit insloeg. Daar de „wasbakbehandeling" in dienst verboden is, strafte de com mandant van het in Den Bosch ge legerde onderdeel de vijf hoofdda ders met vijf dagen verzwaard. Deze straf houdt in, dat de soldaten na de dagelijkse dienst de avond en nacht in een cel moeten door brengen. Vier leden van het politiekorps van Soest hebben besloten tot oprichting van een nieuwe politieke partij: „Partij voor gezags- handhaving De naar hun mening tendentieuze en eenzijdige be richtgeving omtrent het optreden van de politie ligt hieraan ten grondslag. Aan alle politiekorpsen in ons land zijn inmiddels sten cils verzonden, waarin om adhesiebetuigingen en een gulden als bijdrage in de propagandakosten wordt verzocht. vrouw Bagijn en mevrouw Ber- tens. Deze laatste waarschuwde onmiddeHyk de politie. Zy was ook in staat te vertellen in wat dwenen. Er verliepen slechts een paar minuten tussen de aangifte en het tijdstip dat de politie in actie kwam. Maar deze waren voor de daders voldoende om te kun nen ontkomen. De route, die de heer Arendsen vanochtend volgde was dezelfde als op andere dagen. Een en ander wjjst erop dat de daders met de situatie zeer goed op de hoogte zekeren wil zij althans voor één zetel in aanmerking komen. De inspecteur van politie in Soest, de heer G. van Woudenberg, is één van de initiatiefnemers. Hij ver wacht dat de nieuwe partij dat aan tal zal halen. Bij vele burgers heerst misnoegen over de slappe stelling- name van velen ten opzichte van het optreden van de politie bij orde verstoringen alsook over de vrijhe- WEERBERICHT Veel bewolking Het KNMI in De Bilt wacht van heden- tot morgenavond: veel be volking met plaatselijk enige regen. Iets hogere temperaturen. Overwe lfd matige wind tussen zuidwest en noordwest. 'Opgemaakt om 11.15 uur). 26 NOVEMBER Zon op: 8.17 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 15.46 uur; onder: 6.18 uur Hoogwater te Katwijk te 2.04 en 14.16 laagwater te 10.14 en 22.23 uur. Dit nummer bestaat uit 38 pagina's I MARTELKAMERS IN CHINEES MINISTERIE In het gebouw van het Chinese mi nisterie van Handel bevinden zich, naar op een twee dagen geleden in het ministerie gehouden bijeenkomst is onthuld, cellen en martelkamers die nog altijd worden gebruikt. Dit meldde het Russische persbureau Tass gisteren uit Peking. De Rode Garde heeft in pamfletten verslag gedaan van de bijeenkomst, die door twee hoge functionarissen, Tsjan Po- da leen lid van het Chinese „polit bureau", en van Li, (deel uitmakend van het „directoraat van de Cultu rele revolutie) was bygewoand. Het kwam nog steeds voor dat aan ar restanten met behulp va.i martel werktuigen bekentenissen werden ontwrongen. Tass meldde voorts dat men in Pe king dagelijks verkleumde „rode wachters" vaak nog kinderen ln de vrieskou kan zien exerceren onder leiding van militairen en politieman, nen. Ook komen er nog steeds velen van het platteland te voet naar hoofdstad. den die bepaalde groepen zich menen te kunnen veroorloven" aldus de heer Van Woudenberg, die echter in de eerste plaats rekent op de steun van zijn collega's, alsmede van beroeps militairen, douanebeambten, mare chaussees en anderen, die betrokken zijn bij de handhaving van de open bare orde. Wakker schudden Omtrent de aanleiding tot de op richting en het streven van de partij voor gezagshandhaving vertelt de nu nog tot de C.H.U.-gelederen beho rende politie-inspecteur: „Over het algemeen worden de geestelijke be langen van de politie te weinig be hartigd. Bij politiefunctionarissen heeft de overtuiging post gevat dat van officiële politiezijde te weinig wordt opgekomen teg ende eenzijdige berichtgeving. De politie beschikt over geen middelen om zich hier tegen te venveren. Daarom wil de nieuwe party de openbare mening wakker schudden en het publiek de ogen doen openen voor andere fa cetten van het handhaven van de openbare orde, waaraan tot dusver geen aandacht werd besteed. Ik ver wacht niet dat een vertegenwoordi ger in de Kamer veel invloed zou kunnen uitoefenen. Veel belangrijker is echter dat hij zich kan laten ho ren en ook eens de keerzijde van de medaille kan belichten", aldus In specteur Van Woudenberg. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bij de opening van een zuster huis van een bejaardentehuis in Wimbledon droeg prinses Marga ret een opvallend hoedje met bij behorende sjaal. ADVERTENTIE Echt verrassen met een fijn en ori gineel geschenk van Vlieland. Een winkel vol vogelkooien voor alle soorten vogels (150 modellen). Royale, chroom parkietenkool m. lade en morsrand 14.50 Luxe kooi met morsvrye plas tic bak en -lade; een sier- raadje ln messing 19.75 Grote glasvitrines. Géén tra lies; mors- en tochtvrij. Di- 24.50 verse maten in voorraad 37.50 SINTERKLAAS KAN HET NIET GELOVEN 14.95 „mini"-kooi met roestvrije bodem. Compl. MET PAR KIET. 34.75 Prachtige kanariekool MET KANARIE. Sendee? Reken maar; 2 mnd. garantie op de zang. 13.65 Rustiek vogelhuisje voor tuin of balkon. Tot 3 dec. met GRATIS VOGELFEEST- STOK I SINTERKLAAS MOÉT HET WEL GELOVEN Nieuwe Rijn 50. TeL 2 08 24 (0 17 10) Eene Amerikaanse eigen aardigheid is het doctoraat in de medicijnen van mej. Walker, welke als officier van gezondheid in het leger der noordelijken gediend heeft, zelfs krijgsgevangen en uit gewisseld is. Deze dame heeft dezer dagen te Londen eene voordracht gehouden over haar eigen lotgevallen en werkzaamheden. Bedankt voor het beroep naar de Christelijk Afge scheiden Gereformeerde ge meente te Middelburg door Ds. J. H. Vos tc Kalu Zee' i

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1