STOP'NTUGER IN UWTANK! nn een grote veranderingen Spaanse staatsbestel £sso Tekort op handelsbalans groeit aan tot 5 miljard aspeenexport is dalende .EXTRA oor sommigen teleurstelling, nor anderen geruststelling «enteveiling Katwijk Gewond bij aanrijding „kleur-me-zelf": paraplu CENTRAAL ORGAAN WAARSCHUWT: Bedenkelijke situatie OOSTDUITSE „BEWIJZEN" TEGEN DR. KIESINGER Oud-premier Antillen Mr. dr. M. F. da Costa Gomez overleden iBAO W HOVSMBBB 1666 JjEIDSCH dagblad «i. >U( -q (ïze Spaanse correspondent) verstaan van bijna 600 leden parlement, de Cor- ,lt generaal Franco absolute macht in Spanje te bekleed, officieel een aantal A| (en en aanvullingen itie aangekondigd, waardoor '"ii bt van het Spaanse staats- lordt beperkt, diens opvolging tl wordt geregeld en de sa '(j, [ing van het parlement wordt om ,d. ijjn ongetwijfeld de belang- punten uit de his tori' fcdschap, die de oude generaal [e' jjere stem gistermiddag heeft imj sen. Deze boodschap was een Vj iechtvaardiging van het be- f- i jat door Franco fehams bijina wordt gevoerd. Mild, omdat van de meest verzoenende ringen is geweest die hij ooit louden. Hij erkende dat de 'jJ die verantwoordelijk voor |di&nse burgeroorlog zijn «to niet slechter waren dan het bit d nu. Ook zij kenden grote Mg den, kunstenaars en geleer- l den hun systeem was fout, zo '3' aal Franco wilde geen blin- ni" opers. die zijn werk en regi- en r dik en dun prijzen. Hij Hl eerlijke studie van het- ez, de laatste dertig jaar tot k as gebracht, gezien in het jdt a de geleidelijke ontspannin- i het totalitaire regime. Het (0j geweest om in verschillende b, de boze geesten uit het ba volkskarakter te weren. nd f is direct na de burger- M Ie grootste politieke voorzich- geboden geweest, daarna is a iode van ontspanning geko- 1,1 e heeft geleid tot deze nieu- y" idwetswijzigingen, die volgens Z(| raai de weg opent naar een loekomst. n irwachtingen van de politie- 111 istanders van generaal Fran- hij bij deze gelegenheid een e| te uitspraak over zijn opvol- re ii doen, zijn niet uitgekomen. tde zware verantwoordelijk- het Spaanse volk te re- ji ip mij nam, besefte ik dat dit ra was die mij nooit rust zou n aie ik onmogelijk zou kun- >o irdragen", aldus Franco. En 'olgde: „De ontwikkeling van itieke en sociale orde in een Spanje duurt langer dan het van één man en één ge- fi Franco heeft in deze grond ig iging een ruimte willen S li waardoor zijn politieke sy- 'f' oortgezet kan worden. as de wet die hij thans heeft 2i ndigd, zal in geval van zijn :d zeer ernstige ziekte een re- èr. ipsraad de macht overnemen, te bisschop van de r.k. kerk ommandant van de Spaanse 9 ichten. Binnen drie dagen jj ie regentschapsraad de re- bi de leden van de raad van a' inkrijk bijeen moeten roepen. Tijdens een ononderbroken zitting te vergelijken met het conclaaf dat een nieuwe paus kiest moet deze vergadering aan het parlement een voordracht doen over de persoon van de Spaanse koning. Die moet van koninklijke bloede zijn, van het mannelijk geslacht, (vrouwen zijn van de Spaanse troon uitgesloten), tenminste dientig jaar oud, van on besproken gedrag en de Spaanse nationaliteit bezitten. Als het parle ment deze pretendent verwerpt, moet een andere kandidaat worden voor gesteld. Valt deze ook niet bij het parlement in de smaak, dan moet een regent worden voorgedragen, een persoonlijkheid die door zijn presti ge en zyn capaciteiten op het res pect van het volk mag rekenen. afgelopen week trad aan de se groenteveiling een aan- jke daling op in de aankoop irtijen, bestemd voor export, had dit betrekking op soort op dinsdag vallende feestdag luitse Bondsrepubliek had na- een ongunstige uitwerking op ig. Voorts kwam, als gevolg Ie weersverbetering in dat imstreeks het midden van de «n einde aan de uitvoer naar Ook de handel naar Groot- inië, welk land voornamelijk afneemt, stagneerde als ge il de storm. en ander had tot gevolg, dat «n an de exportpeen aan de "re kant lagen, zulks on- uuu lagere aanbod dat 851.000 toeg, tegen 915.000 kg in de [aande periode. Alleen de 12 kon 'n vrij gunstig prijspeil Men, dank zij de grote aanko- ii de Nederlandse en Belgische lenfabrieken. van 20 kg waren de note- als volgt: A-extra f 4.30 tot (f 5 tot f 5,60)Al f 2,90 tot (f 3,50 tot f 6,80), A2 f3,10 10 (f 3.20 tot f 6,20), B-extra tot f 4,10 (f 4.90 tot f 7), SO tot f 4,10 (f 2,80 tot f 7,40), 30 tot f 2,40 (f 1,80 tot f 4,10) f 0,90 tot f 1,90 (f 1 tot Breekpeen bracht f 1,60 tot 1,20 tot f 4.20) per kist van was nog steeds een om- ie handel in andijvie, waar in gedeelte voor export werd De prijzen bleven gunstig lieerden, al naar gelang van fit, van f 0,21 too f 0,67 tot f 0,59 per kg. iluitkoolsoorten handhaafden fjjwel op hetzelfde niveau: 3ol f 0,07 tot f 0.16 (f 0,06 tot groene kool f 0,08 tot f 0,23 (f 0,06 tot f0.24) en rode kool f 0.06 tot f 0.16 (f 0.06 tot f0,19>perkg. Boerenkool lag iets hoger in prijs en deed f 0,16 tot f 0,28 (f 0.11 tot f 0,27) per kg. Nog steeds bleven er partijtjes bloemkool komen, die met f 0,28 tot f 1,24 (f 0,20 tot f 1,11) per stuk gunstig werden verkocht. Ook selderieknollen werden goed be taald met. al naar gelang van de grootte, f0,13 tot f 0,29 (f 0,11 to f 0,33) per stuk. Kleine hoeveelheden komkommers passeerden de klok voor f 0,11 tot f 0,62 (f 0,20 tot f 0,71) per stuk, afhankelijk van de maat. Uien lagen iets gunstiger in de markt met f 2,20 tot f 6,30 (f 1,90 tot f 5.70) per kist van 20 kg. Op de bijzondere schorsenerenveiling van dinsdag was het aanbod, in vergelijking met de voorafgaande weken, slechts gering. Per kg. werd door dit artikel f 0,19 tot f 0,97 (f 0.38 tot f 1,08) per kg betaald. Een 46-jarige Leidenaar is gister ochtend omstreeks half acht op de Maresingel, toen hij met zijn fiets uit de Marnixstraat kwam. aangere den door een autobus. De fietser zou geen voorrang aan de autobus heb ben verleend. Hy kreeg een hoofd wond en vermoedelijk een zware her senschudding. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. ninklyke pretendenten kunnen wor den voorgedragen, heeft hij een gro te stap gezet in de richting van de Carlisten, die nu officieel de kans krijgen dat, als het Spaanse par lement de persoon van prins Juan Carlos verwerpt, de kandidatuur van prins Carel Hugo kan worden ge steld. Als ook hy geen genade in de ogen van het parlement kan vinden, staat de weg open naar een lang durig regentschap. Dat zal ertoe lei den dat Spanje zich in dat geval om vormt tot een republiek. Hiermee is generaal Franco op nieuw de voorzichtige staatsman ge bleken, die geen enkele overhaaste stap wenst te nemen. Dat is hy ook in zijn houding tegenover de po litieke partijen die in Spanje sedert 1939 verboden zijn. „De politieke partijen", zo heeft hij gezegd, „heb ben Spanje geen constructieve op lossingen gebracht, alleen chaos. Daarom zijn zy verboden. Het is echter niet juist blyvend van hun functie in het maatschappelijke le ven af te zien. Door de partijen uit te sluiten mist de natie waardevol le contrasten, een kritische analyse van het staatsbeleid, die kan leiden tot het perfectioneren van het be- stuür". Daarom heeft hy de Natio nale Raad van zyn „Movimiento Nacional", zijn nationale beweging, een soort van parlementaire status gegeven. In deze nationale beweging moet plaats zijn voor alle politieke stromingen in het land, die hun weerklank moeten vinden in de Na tionale Raad. Deze raad zal uit 122 leden bestaan, waarvan er 40 door het staatshoofd zelf worden aange wezen op grond van hun verdiensten. De rest wordt vrij gekozen door het volk. Hierbij krijgen de politieke fi guren opnieuw een kans in Spanje. Zy gaan allen deel uitmaken van het parlement, de Cortes. Deze zal verder bestaan uit 150 vertegenwoor digers van de vakbonden, een even groot aantal vertegenwoordigers van gemeenten en provincies, 104 volgens algemeen kiesrecht voor mannen en wouwen gekozen vertegenwoordigers van de gezinnen, de rectoren van de universiteiten, leden van het hoog ste gerechtshof, 30 vertegenwoordi gers van de beroepsverenigingen van advocaten, artsen, hoogleraren, in genieurs, notarissen, industriëlen etc. en 25 leden die door het staatshoofd kunnen worden aangewezen. In to taal een zeer gemengd gezel- maanden kwam de invoer 13% ho- schap van ruim 600 personen, die representatief geacht moeten worden voor het gehele Spaanse volk. Dit is de belangrijkste stap op weg naar de mocratie die Franco wenst te zet ten. Als een helangryk besluit moet ge rekend worden de wens van gene raal Franco om definitief een einde te maken aan zijn dictatoriale posi tie, door afstand te doen van zyn functie als hoofd van de regering. Er zal een minister-president wor den benoemd, die in zyn naam het dagelijks bestuur over het land zal voeren. De minister-president en de door hem te vormen regering kry- gen een mandaat van 5 jaren. Hy wordt door het staatshoofd aange wezen op advies van de Raad voor het koninkrijk. Ook deze raad krygt een belangryke positie als adviseur in alle staatszaken van het oude staatshoofd. Deze raad wordt ge vormd door de hoogste bur gerlijke, kerkelijke en militaire auto riteiten in het land en is alleen ver antwoording aan het staatshoofd schuldig. Voor velen is deze boodschap van generaal Franco een teleurstelling, voor anderen een geruststelling ge weest. Er komen geen grote veranderingen in het staatsbestel. Franco biyft trouw aan de politiek, die hem 30 jaar lang in het zadel heeft gehou den. De door hem toegelichte grond wetswijziging zal 'n referendum wor den onderworpen, dat in de maand december wordt gehouden. Inmiddels heeft de regering een uitgebreide verordening afgekondigd, volgens welke elke Spanjaard boven de 21 jaar het recht en de plicht heeft te stemmen. Iedereen die dat wil kan verzoeken een plaats in een stem bureau te krijgen. Iedereen kan ook schriftelyk de eerlykheid van dit re ferendum in twyfel trekken. De re gering verklaart alle garanties te wil len geven dat deze volksstemming op de meest democratische en oprechte wyze verloopt. ADVERTENTIE Als u Esso Extra taakt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Iets heel aparts voor alle jonge meisjes in Nederland i slechtst.3.90 Een prachtige, stevige kinderparaplu, die de kinderen zélf kunnen inkleuren. 3 Waterproof kleurstiften zijn erbij. Enig Sinterklaasgeschenk! Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet (Van onze financiële redactie) Gebrek aan evenwicht in onze economie zal tot een aanzienlijk tekort op de betalingsbalans leiden. Het tekort is zo groot dat het niet gedekt zal wor den door het overschot dat ons land gewoonlijk krijgt uit dienstverlening en kapitaalverkeer. Het is een bedenkelijke situatie, zo concludeert het Centraal Orgaan voor de economische betrekkin gen met het buitenland. Op grond van de ontwik keling in de eerste negen maanden valt het gehele jaar een tekort op de handelsbalans te verwachten van omstreeks vijf miljard gulden. Een dergelyk omvangrijk tekort heeft ons land nog nimmer gehad in het verkeer met andere landen en het valt niet te verwonderen dat het Centraal Orgaan zich ongerust toont over deze ontwikkeling. In zijn kwartaaloverzicht zet het uiteen dat in de eerste negen maanden de waarde van de invoer met 11,4% is toegenomen tot f 21.693 min. De uit voer steeg met 6,7% ten opzichte van het overeenkomstige tydvak van 1965 tot f 17.908 min. Stijgingspercentages Weliswaar is het stygingspercen- tage van de invoer niet meer zo groot geweest als in de eerste zes maan den, doch de ontwikkeling van het derde kwartaal moet als ongunstig worden beschouwd. In de eerste ADVERTENTIE ger uit dan vorig Jaar. De uitvoer was 6,5% hoger. Het tekort op onze handelsbalans heeft in de periode januari/septem ber f 3.785 min. bedragen tegen f 2.686 min. in de eerste negen maanden van 1965. Dit betekende een sty ging van f 1.099 min. van het tekort per 1 oktober komt 45% voor rekening van het eerste kwartaal, terwyl de overige 55% gelykelyk ver deeld voor rekening van de beide volgende kwartalen komen. Groter verschil De waarde van de Invoer bedroeg in het derde kwartaal f 7.123 min., of 8% meer dan verleden jaar. De waarde van de uitvoer nam met 6,4 toe tot f 6.079 min. Het verschil tus sen in- en uitvoer was f 162 min. groter dan in juli september 1965. Rekening houdend met de index cijfers voor de prijzen, welke voor de uitvoer iets lager en voor de in voer iets hoger lagen, blijkt het m- voervolume 7,3% en het uitvoervo- lume 9,5% groter te zyn geweest. Oost-Duitsland heeft gisteren 41 documenten gepubliceerd waaruit de rol van Kiesinger, CDU/CSU- kandiidaat voor het Westduitse kan selierschap, in de nazi-tyd zou moe ten biyken. Bonn reageerde onmid- delhjk met de woorden: „lasteriyke propaganda". De propagandachef van de Oostduitse eenheidsparty SED, prof. Albert Norden, die op een Mr. dr. M. F. da Costa Gomez de voorzitter van de Nationale Volks- party op Curasao is gisteren in Wil lemstad plotseling overleden. Hy was zich aan het kleden om naar de tandarts te gaan, toen hy ineenzak te. Hy was enige weken geleden uit het ziekenhuis ontslagen, waar hy was opgenomen in verband met een acute longontsteking Dr. Da Costa Gomez werd op 27 oktober 1907 op Curasao geboren. In 1934 behaalde hy aan de universi teit van Nymegen de titel meester in de rechten. Het Jaar daarop promo veerde hy aan de universiteit van Amsterdam. Van 1951 tot en met 1954 was de overledene minister-president van de Nederlandse Antillen. Hy was presi dent van het college van algemeen bestuur van de regering der Neder landse Antillen en heeft gedurende verschillende tydvakken de post van gedeputeerde van het eilandgebied vervuld. Hy was voorzitter van de Antilliaanse delegatie, die heeft deel genomen aan ronde-tafelconferen ties betreffende de autonomie, en lid van de redactiecommissie, die het slotdocument, bekend als „Het Sta tuut", heeft geredigeerd. Mr. dr. Da Costa Gomez, in de Nederlandse Antillen genoemd „de doctoor", was mede-oprichter van de Nationale Volksparty. Hy was rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, officier 4n de Orde van Oranje Nassau en ook van de Orde van San Carlos (Colombia) en de Orde van de Libanon. De teraardebestelling heeft van daag plaats gehad. persconferentie in Oost-Berlyn foto kopieën uitdeelde van de documen ten, welke Kiesingers handtekening dragen of waarin Kiesinger wordt genoemd .verklaarde dat dit ,.onge- twyfeld nog niet alles' is over diens nazi-activiteit. De originele docu menten lagen in vitrines tentoonge steld. Alle Oostduitse „bewijsstukken' gaan over de werkzaamheden van Kiesinger als plaatsvervangend' hoofd van de afdeling radio-aange legenheden op het ministerie van Buitenlandse Zaken van de nazi's. Volgens de documenten fungeerde Kiesinger als permanente verbin dingsman tussen deze afdeling en „Interradio", waarin alle onder Duits toezicht staande zenders in het bui tenland verenigd waren. Kiesinger, die naar eigen zeggen slechts als „wetenschappelyk mede werker' aan het ministerie in Ber- ïyn verbonden was, verklaarde in Bonn naar aanleiding van de Oost duitse publikaties„Ik heb een zui ver geweten. Deze aanvallen raken my niet". De vroegere Westduitse bondskan selier dr. Adenauer is per telegram in de bres gesprongen voor dr. Kie singer. Het telegram was gericht aan de voorzitter van de Amerikaanse Joodse oorlogsveteranen. Malcolm A. Tarlov. Joodse organisaties in de Verenigde Staten hebben Kiesinger gekritiseerd wegens zyn nazi-verle den. „Ik ken dr. Kiesinger reeds vele jaren als een waar democraat die zichzelf niet schuldig heeft gemaakt aan iets laakbaars tijdens het nazi- bewind. Dit oordeel wordt gedeeld door gezaghebbende vertegenwoordi gers van in West-Duitsland levende joden", aldus Adenauer.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9