We moeten vertrouwen hebben in deze a Kennedy's had tijd moordenaar genoeg Kloosterbalsem Nieuwe uitgaven BEDANKJES BIJ VPRO NA „RYDER" U«i ïi WOENSDAG 23 NOVEMBER LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) Entree voor Danny Kaye" heet het programma dat de NTS i<uj inavond om 7.05 uur op het televisiescherm brengt met Sint Ni- ias en de grote komiek in de hoofdrollen. ..Entree voor Danny was het gistermiddag reeds in het Hiltonhotel in Amster- 0,8 jam waar Danny Kaye zich twintig minuten beschikbaar stelde Kh oor de Nederlandse journalisten en fotografen. ,,/fc heb er geen idee van wat ik morgen in dat televisieprogramma joei doen. Ze hebben me gezegd: je moet een half uur vullen. Ik 'ib gevraagd: mag ik de tekst dan zien. Het antwoord was: er is ten tekst. Nou vraag ik je. Ik werk altijd met keurig uitgewerkte tksten. Zonder deze teksten kan ik geen twee woorden zeggen, ouwelijks mijn naam uitspreken Hij ratelt maar door, de lange, lfcsige, beweeglijke Danny Kaye. „Ik CIJ Eb gezegd: zorg maar dat er wat nderen zijn, dan improviseer ik wel zltt n beetje. Soms lukt dat wel eens. U óms ook niet. Als het niet lukt icht ik naar de woestijn, zet daar concjiijn tentje op en stuur een tele- atelü ram met de inhoudik zal het echt doen". Het optreden van Danny Kaye ge- edt in de Singer-concertzaal in en, vanwaar een rechtstreek- v-ultzending plaats heeft. Hij op de kijkers een beroep doen ■aarlid te storten op de girorekening of sn de Unicef, het kinderfonds van Verenigde Naties, dat 20 jaar be- i&t. Ambassadeur (■Kindervriend Danny Kaye trekt |1]) vrije dagen dc wereld in als am- IlLsadeur van Unicef. „Toen we be- ajUnen waren er 40 landen die mee- Btdcn, nu zijn er al 121 landen aan- Htsloten. Wij moeten vertrouwen ebben in deze wereld. Als niemand leer hoop had zou er geen VN meer estaan. Als u kinderen hebt pro- hen te beschermen en zo oed mogelijk op te voeden. Dat doe ook, maar ik wil dat op een grote- schaal doen. Er wordt ontzaglijk rel geleden door kinderen in tal van inden. Unicef probeert er in eerste plaats goed gevoede en ge ïnde kinderen van te maken. Een oonde geest kan immers niet ge- [ijen in een zwak, ziek lichaam. De actie van morgenavond is nog iets vergeleken met de campagne enige weken geleden in de ferenigde Staten ter gelegenheid Sint Maarten hebben gevoerd. Ie kinderen gingen nu niet langs deuren voor snoep, maar om geld •r Unicef op te halen. Met mijn en vliegtuig bezocht in 20 uur 16 (rschillende steden, waar ik telkens durende 20 minuten voor radio en levisie opriep om de actie te slagen. Het was een ver- ioeiende dag". Danny Kaye heeft nu een weekje ■^tkantie. Zaterdag maakte hij zijn iatste t.v.-show. Zondag vloog hij Parijs om voor de Unicef op te reden. Gisteren kwam hy in Neder- in, morgen reist hij naar Pa- vrijdag vliegt hy terug naar Imerika om zaterdag weer een tele- isieshow te brengen. Want die we- elijkse shows, daar kan hy niet van uiten. Hy maakte er tot dusver 110. Wat, worden ze in Nederland niet uitgezonden? Dat is dan een rote fout. Of misschien zijn ze me wel beu". u als journalist weet meer van wat daar gebeurt dan ik. Een oorlog is altyd verschrikkelijk en de laatste oorlog is altijd de ergste". Dat was de ernstige Danny Kaye. Maar hij liet ook even de gekke Danny Kaye zien, toen de bijeen komst werd geopend en hem werd gevraagd even voor de foto grafen te poseren. „O.k., ik geef u 15 seconden, een, twee, drie, vier. schiet op dan. Nu van links en ja, nu rechts van die kant doe ik het altijd goed op een foto en ala, hier mijn achterhoofd. Zo, en nu is de beurt aan de schrijven de pers". Hij weigerde te gaan zitten achter de op een podium geplaatste van mi crofoons voorziene groene tafel. „Kom op, laten we gezellig in een kringetje zitten. Tjonge, ik dacht vanmiddag bij mijn aankomst op Schiphol een fyne haring te krijgen, maar dat is helaas niet ge beurd. De mensen reageren vaak zo vreemd als je ergens aankomt. Laatst arriveerde ik per vliegtuig in Oslo. Ik stond nog niet eens met mijn voeten op de Noorse bodem, of er werd een microfoon onder mijn neus gedrukt met de vraag: en, mijnheer Kaye, hoe vindt u Noorwegen? Ik maakte toen ook die opmerking over haring. Nou, voor ik vertrok had ik meer haring voorgezet gekre gen dan ik in 9 jaren zou kunnen opeten". Vietnam In het raam van zijn missie voor Unicef bracht hy in april een be- aan Vietnam. Wat hij van Viét- denkt? „Dat werd mij ook ge raagd toen ik in de Verenigde Sta- terugkeerde. Ik heb gezegd: ik kn noch een religieus, noch een politiek, noch een militair specialist, n er 21 dagen geweest, maar ADVERTENTIE Heilzame, diepwerkende verzacht en verlicht aandoeningen van huid en spieren Wonderwereld van het vliegen Wc eld het Vliegen door Hans B. Burgunder; uitgave N.V. Gebr. Zomer en Keu- nings UitgeversmaatschppijWage- ningen Een bijzonder boeiend fotoboek met een voorwoord van de oud-commodore van de K.L.M. A. Viruly, die het verleden de pio niers van de luchtvaart nog even in herinnering roept en daarna be sluit met de woorden „Hun ogen zijn gesloten. Wy kunnen nog zien. Wij hebben dit boek. dat onze blik naar de toppen richt, en een kans om voortaan met een nieuw begrip om hoog en vooruit te kyken. Wij zjjn bevoorrecht". Hans B. Burgunder is een foto graaf-vliegtuigkenner by uitnemend heid. Met zyn camera heeft hij. vaak vanuit een ander toestel fasci nerende beelden gemaakt. Foto's op groot formaat, die inderdaad de won derwereld van het vliegen heel goed accentueren. Allerlei soorten vliegtuigen heeft hij „onder schot" genomen: moder ne gevechtstoestellen, bommenwer pers, lange-afstands-straalverkeers- vliegtuigen, helikopters, zakenvlieg- tuigen en ook zweefvliegtuigen. Niet minder dan 80 fraaie foto's treft men in dit boek aan, dat een welkom gesohenk zal zyn, ook voor hen die geen speciale vliegtuighobby hebben. By de uitgeverij Zomer en Keuning te Wageningen verscheen een bij zonder fraai uitgevoerd boekwerk „Blij wonen met bloemen", een met grote deskundigheid samengestelde lxandleiding over de decoratieve kunst van het bloemen schikken. De uit Milaan geboortige schrijfster Ida Noble Borletti bewijst in dit rijk ge ïllustreerde werk haar grote liefde voor de bloemen als uitdrukkings middel voor de menselijke tekortko mingen en als mogelijkheden tot het scheppen van een kunstzinning smaakvol milieu De talloze prachtige gekleurde platen getuigen op wel sprekende wijze van het hoge artis tieke niveau van de schrijfster, die nagenoeg alle hier gedemonstreerde bloemen en planten zelf kweekte haar tuin en kassen aan het Garda- NEDERLAND 1 NTS 6.30 uur Teleac. tv-cursus 7.00 uur Nieuws in het kort 7.01 uur Pi po de Clown, voor de kleuters 7.05 uur Entree voor Danny Kaye 8.00 uur NTS-joarnaal 8.20 uur Politieke uitzending 8.30 uur Makkers staakt uw wild geraas 10.05 uur Stichting Socutera 10.20 uur De stryd tegen onwetendheid 10.45 uur NTS-journaal 10.50 uur Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws i het kort, NTS Laura Storm, film TROS-ultzending AVRO Kunstconcours no. 2: Toneel Extra-uitzending AVRO's Televizier NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA Hilvers 1 8.05 uur Herinneringen aan Richard Tauber 8.45 uur Concert voor viool en orkest 2 9.10 uur Muziek van de Euromarkt 9.35 uur Waar de wysjes zijn Ver klaringen voor en tegen rapport van commissie-Warren De V.P.R.O. tilt er niet zo erg zwaar aan dat men in de weken na de uitzending van Spegths toneel stuk „Ryder gaat naar huis" zo'n 300 bedankjes heeft binnengekregen. „Er zijn maar enkele bedankjes bij waar bij de reden van „Ryder" staat ver meld. Normaal hebben wij tegen de jaarwisseling altijd wel een piek in de bedankjes. Daar staat tegenover dat er ook nieuwe leden zijn gemeld. Het heft elkaar bijna op. Wel is dit keer het saldo nadelig", aldus deelde men ons van VPRO-zijde mee. Maar vreemd blijft dan toch dat het onderzoek van Intermart heeft uitgemaakt dat de uitzending bijzon der goed is ontvangen, hooggewaar deerd en dat de kijkdichtheid zelfs opmerkelijk was. „Maar we komen voor de televisie hierop niet terug. In „Vrije Geluiden" schrijven wij over deze onderzoekcijfers. Want intussen is het wel bevreemdend dat enerzijds negatieve anderzijds positieve reac ties zijn binnengekomen". „Vrij entree' Een veteraan van de invasie in Normandië, die byna twintig jaar later opnieuw getuige was van een dramatische gebeurtenis in de ge schiedenis, verklaarde „meer dan te vreden" te zijn met de bevindingen van de commissie-Warren over de moord op Kennedy. Drie jaar geleden stond de toen 38-jarige Charles F. Brehm met zijn zoon op nog geen zes meter van de auto van president John F Kennedy en zag hem dodelijk gewond in el kaar zakken. „Ik stond zo gefascineerd naar hem te kijken, dat ik er mij niet van bewust was dat er andere mensen om mij heen stonden. Daarom kan ik zo positief zeggen wat hij deed", aldus Brehm in een interview. Brehm is nooit voor de commissie- Warren geroepen. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat de pre sident is getroffen door twee ge weerschoten die zijn afgevuurd door Lee Harvey Oswald uit een pakhuis voor schoolboeken in Dallas. Ook de verklaringen die Brehm tegenover de autoriteiten heeft afgelegd zijn nooit officieel „Ik zie niiet den oproepen. Ik heb de man die hem heeft doodgeschoten niet gezien. Ik heb de schoten niet zien lossen. Ik geloof niet dat iets dat ik zou hebben gezegd van enig belang voor de uitslag zou kunnen zijn", zo zei hij. Brehm heeft drie schoten gehoord, waarvan er twee de president heb ben getroffen. „Toen het eerste sohot afging, dacht ik niet dat het geweervuur was. De president had gevoel humor en toen zyn handen naj ven gingen, naar zijn hals, dacht ik dat hij een grapje maakte. Ik dacht eerst dat het geluid afkomstig van een knallende uitlaat. Toen trof het tweede schot hem en hij zakte naar beneden. Ik ken het geluld, dat kogels maken en op dat ogenblik wist ik heel zeker, dat er geschoten werd. Het derde schot bracht mij in paniek. Ik wist dat hij de eerste twee keer geraakt was maar het derde had geen enkele Brehm zei dat de presidentiële ADVERTENTIE De V.A.R.A. kwam met een aantrekkelijk programma op Nederland I. De Lucy-show en Z-cars vergoedden al een hele avond, maar daarnaast kwam „Achter het nieuws" nog met een doortimmerde documentaire over de „ruimte-ordening" (in het jaar 2000 zal Nederland 20 miljoen inwoners hebben) met voorbeelden van over de grens enerzijds, en klachten van tuin stadbewoners anderzijds. Heel goed van sfeer was ook de ge filmde reportage die Ellen Bla zer (met hulp van de bekwame cameraman Richard Laurent) had gemaakt over het kermis- leven, met de van haar bekende nadruk op de kermisgasten zelf, in hun eigen wereldje. En ook „Vrij entree" van Henk Elsink was deze keer van goede kwali teit. Naast de speciale gaste Ada Lonati, die niet veel kon, maar wat ze kon (imiteren) met grote aanstekelijkheid naar vo ren bracht, had Elsink nog een tweede gast: Mieke Bos. waar door hij net niet teveel zelf hoefde te doen, een conférence kon overslaan en daarmee zijn zwakste punt kon wegmasseren. Bleven over enkele lied jee, met als uitsmijter het liedje over de dansende gezagsdrager, die net als Elsinks feestliedje („O, wat hadden we een lol") een blijver tje belooft te worden. Elsink weet zo'n liedje, op de rand van de charme, met precies de goede intonatie te brengen, en zal er goed aan doen zich voortaan te beperken tot een liedje met een miniem verbindend tekstje, want dat ligt hem het beste. .Première" Op Nederland n de bezetting met de februari-staking. Nog al tijd een Indrukwekkend werk stuk, in aanmerking genomen dat het al een aantal Jaren ge leden gemaakt werd. De rubriek „Première" (nieuws over films die binnenkort in de Nederland se bioscopen vertoond worden) had kennelyk te lijden onder de activiteit van concurrent Jan Blokker, die indertijd In Cannes Iedere film van enig allooi on middellijk geclaimd heeft voor zijn eigen „Filmvenster", waar door „première", vermoedelijk verstek moest laten gaan by „Maskers" van Bergmann, „Cul de Sac" van Polanski en „Virgi nia Woolf". „Achter het nieuws" Interviewde tenslotte oud-minis ter Den Uyl. Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur jS STUKS I 1.50 EEN LAURENS PRODUKr auto bijna tot stilstand was gekomen het eerste schot maar met het tweede snel wegschoot en ontwij - kende manoeuvres maakte. Brehm verklaarde dat de schutter „tijd genoeg heeft gehad" De tijds factor speelt geen rol. De man heeft misschien wel een volle minuut ge had om xyn twee schoten af te vu ren, tijd genoeg om te richten. De wagen is lang7.aam gaan rijden, de man hoeft dus geen groot scherp schutter te zijn geweest. Volgens mij is het derde schot ver mis geweest". Andere mening „Er is beslist geen schot gelost van achter die schutting", zo zegt S. M. Holland over de moord. Holland, een beambte by de spoorwegen in Dal las, stond op een onderdoorgang toen de presidentiële auto onder vuur kwam te liggen op ongeveer vijftig meter afstand van de stoet, die in de richting van de onderdoorgang Hij verklaarde In een vraaggesprek, dat er één en mogelijk twee schoten op de stoet zijn gelost van achter een houten schutting bij de onder doorgang op 45 meter van de plaats i waar hij stond. „Vier of vijf van ons hebben de rook gezien", aldus Holland. „Een van mijn beambten zag zelfs de vuur. straal uit de loop". De getuigenverklaring van Hol land over het gebeurde staat wel in de documenten van de commissie- Warren. „De oommissie heeft mijn getuige- verklaring gepubliceerd maai- het was een wat afgezwakte versie. Het leek erop dat ik niet geheel zeker was of ik een schot achter de schut ting had gehoord. Maar ik heb zelf vuurwapens en ik jaag veel. Ik her ken een geweerschot", zo zei hij. Toen hem werd gevraagd waarom hij dacht dat de oommissie-Warren een deel van zijn getuigenverklaring j zou weglaten of veranderen, ant woordde Holland: „Nu. wat ik te zeg gen had. was nogal in tegenstelling 1 met hun offioiële lezing van de zaak. Hij verklaarde verder: „Ik stond er dicht genoeg by om het te hebben kunnen zien en horen", aldus Hol land. „En als men denkt dat men de rook van een geweer niet kan zien tegen de achtergrond van een groep i bomen, dan heeft, men het mis". Hij I zei er zeker van te zyn, dat er ten minste vier schoten zyn gelost, en misschien wel vyf. Holland zei twee modderafdrukken te hebben gezien op de bumper van een bestelauto diie met de achterkant tegen de schutting had gestaan toen hij onmlddeliyk na het schieten naar het voertuig rende. „Het had die ochtend geregend. Als een man oven- de schutting had willen schieten, had hij waarachyniyk op die bumper moeten gaan staan" Hij zei ook verse i voetafdrukken te hebben gezien by 18.50 Stereo: BleNederlandse volks tier (gr.). 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Lichte gram jrmz. 20.05 KJ ass liederen (gr 20.45 Stereo: Omroeporkest en 22.55 Rondom het kind: pedago gische etherleergang voor school c zin. 23.15 Stereo: Pla Hilversum 2, 298 in VARA: 18.00 Nws. 18.15 Uitzending van de Christelijk Hlsto- vocaal ensemble Nws. 20.05 Trammelai klass. ka me rm uz. (opn.) 3.55-24.00 Nws. PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur. „90 Minuten nacht Mitternacht", (Kaemfert), Orkest Bert Kaemfert. „My Fair Lady" (Loewe), Wim Sonne- veld, Margriet de Groot. Johan Kaart, ADVERTENTIE Boelhouwers, Mary Smlthuysen. Parker, Benny Carter. Johnny Flip Philips. Peterson, Rav J. C. Haerd. Funky blues, ld. VOOR DONDERDAG 24 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m - KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.16 Lichte gramjnuz. (7.30-7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 800 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Aubade: licht gev. muz. progr. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Mensen geloven, gesprek. 11.45 14.45 Van ln haar eigen tijd 15.15 Sphinx, progr. (gr.): volksliedjes. Hilversum 2, 298 r AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Lichte gramjnuz. dag. AVRO: 8.00 Nws. ö.io Ac Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De teman). 8.50 Morgenwijding. 9.0 tulnb. 12.30 Voor 13.00 Nws. 13.10 Journaal en 13.30 Stereo: Klein Rf liederen. 13.50 Orgel mod. muz. 14.15 Voordracht. 14.30 progr. De horizon voorbij: toerist i zieken. 16.00 Nws. 16.0 NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Dixieland- 10.30 Nieuwe langspeelplaten met Lichte BH. ber. 13.00 Nws. 13 02 Instrumentaal al lerlei (gr.). 14 00 Nws. 14 02 Licht pla- tenprogr KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05 Sportprogr. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.05 Voor de tieners. 17 00 Nws. 17 02 Act. 17.05-18.00 Verzoekplatenprogram- TELE VISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS: 19 00 Nws ln het kort. 19.01 Plpo de clown 19 05 De Verrekyker: Internationaal jeugd journaal. 19.15 Regionaal Journaal. o Gravenzande NTS: 22.40 Jour naal 22.45 Pauze 23.00-23 50 Teleac: andere Geprogrammeerde Instructie in de de auto die niet duidelyk kant op leidden. „Een man zou zich in de koffer- ruimte van een geparkeerde auto naafvAR." kunnen hebben verborgen. Hy zou 20.50 Achter «cv ,Mu.b. graai ook in de verwarring verdwenen ü,an Monte Christo. TV-feuiiieton (Slot kunnen 7iin" I 21 40 Presentatie van actuele muz kunnen zyn |(II) 22.15-22.20 Journaal. praktijk Bedrijf sprogr.). maandag 21 nov 1966 II NTS: 2000 Jour- 20.01 Mogul. TV-film 21.15 De gra Presentatie

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5