„EIDSCH DAGBLAD IOSKOUVERONTRUST OVER ROOD-CHINA Katholieken vallen kateehisnms aan JAMIN Onthulling in Washington Macht van het Spaanse staatshoofd beperkt 'rs. Den Uyl vreest meer verk loosheid VERKIEZINGEN 15 FEBRUARI? Verkiezingen in Denemarken j Winst voor Larsen ten koste van Krag Sociale uitkering omhoog (^50 cent f2.50 Volgens de New York Times maakt de Sowjet-Unie zich onge- over de toenemende spanning in haar betrekkingen met com- u'stisch-China. Het Kremlin heeft maatregelen genomen ter iterking van haar grens en ter bespreking van het probleem Washington. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse [en Gromiko heeft in zijn besprekingen met Amerikaanse func- larissen herhaaldelijk uiting gegeven aan de bezorgdheid over groeiende kernwapenarsenaal van Rood-China. )lgens sommige Amerikaanse top- tionarissen hebben de Russen jale afdelingen van de inlichtin- üenst met materiaal naar de >ese grens overgebracht om de ren met de raketten en kernla- te volgen, aldus de New York B, Deze afdelingen wijdden vroe- al haar aandacht aan de mili- activiteit van de Verenigde „i. Voorts hebben de Russen de ite tijd de grenswacht versterkt stra-divisies van het leger naar rië verplaatst. correspondent in Moskou regering in Moskou is niet be de reeds sinds maanden be nde idee van een collectieve com- Istische actie tegen China op te Ondanks de terughoudend- die de partijen in enige andere en aan de dag leggen, tracht de |et-Unie dan ook nog steeds tot bijeenroepen van een communis- e wereldconferentie te komen, ral sinds dit onderwerp op het gehouden Bulgaarse partij- voor het eerst sinds lange weer in het openbaar ter sprake n, treedt de tactiek van :ou met de dag duidelijker aan de Russen hopen China, een formeel besluit van een in- ationale communistische topcon- ntie, te isoleren en daardoor de politieke bewegingsvrijheid te- te winnen. se zo belangrijke, maar ook deli- kwestie was dezer dagen het rwerp van een hoofdartikel in tawda. Hierin werden opnieuw ollectieve standpuntbepaling en Itvorming van alle communis- partijen geprezen als een me- die in de praktijk ruim- Dts zijn waarde heeft bewezen, collectieve werkwijze is thans igerf icht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 No. 32032 jcteur: A. E. van Dlshoeck (dredacteurJ. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie.- 25041; Redactie: 21501 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Franco stelt grote veranderingen voor aftredende minister van Eco- üsche zaken en lijsttrekker van Partij van de Arbeid bij de ko lde verkiezingen, drs. J. den Uyl, gisteravond voor de televisie de uitgesproken, dat die politiek premier Zijlstra denkt te voeren, teveel werkloosheid zal kunnen De aangekondigde ver van de verhoging van de etbelasfcing achtte hij een by- ier onverstandige maatregel. Hij zich niet te kunnen voorstellen, P.v.d.A. en de P.v.d.A.-fractie de Tweede Kamer daarmee ak- "i zullen kunnen gaan. Wanneer algemene maatregel van bestuur, tón de voorwaarden zfjn vervat betrekking tot de exploratie van en gas in de Noordzee, die door aftredende kabinet is voorbereid, de nieuwe regering wordt over- omen, is er een kans dat nog in met de boringen kan worden men, zo merkte hij over kwestie op. tof. Zijlstra had de avond tevo- ;ns zijn persconferentie aeens blijk gegeven om spoed op punt te betrachten, doch hij zei st te willen onderzoeken of het faardigen van een dergelijke al- oene maatregel van bestuur tot de van het overgangskabinet be- »t en zo ja, of dan ook inge- rad kan worden met de door het linet-Cals opgestelde -voorwaar- EERBERICHT Zelfde weertype iet KNMI in De Bilt verwacht van den- tot morgenavond: zwaar be- >lkt met enkele verspreide opkla ren en plaatselijk enige regen. Ma lt tot zwakke zuidoostelijke wind. tonacht in het binnenland tempe- buur om het vriespunt en hier er W mist. Morgen dezelfde tempera- ten als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 NOVEMBER 8.14 uur; onder: 16.39 'wn op: 15.19 uur; onder: 3.53 uur Hoogwater te Katwijk te 0.49 en uur; laagwater te 8.45 en 21.04 wezenlijke noodzakelijkheid", stond te lezen in het Prawda-com- mentaar. Nadat secretaris-generaal Brezjnew officieel heeft opgeroepen tot een communistische wereldconfe rentie, die Chroesjtsjow ondanks zijn jarenlange pogingen om het anti- Chinese front te versterken, niet kon verwezenlijken, is het stoplicht dat de Russische pers ervan weerhield dit thema openlijk aan te snijden, thans op groen gezet. In de Russische hoofdstad heerst de overtuiging, dat in de loop van de tijd de animo onder de commu nistische partijen voor een derge lijke conferentie, nog verder om zich heen zal grijpen. Dit optimisme is gebaseerd op het feit, dat Moskou er niet over denkt een overhaaste en geïmprovieserde bijeenkomst te be leggen, maar deze juist zó zorgvul dig wil voorbereiden, dat ook de nu nog terughoudende partijen zich ge wonnen zullen geven. Tot zover onze Moskouse corres pondent. Ingrijpende veranderingen in de organieke wetten van Spanje, giste ren door generaal Franco voorgesteld, luiden als volgt: Opvolging: hij omschreef nauwkeurig de voordracht van een nieuwe ko ning of regent wiens macht door wetgevende en raadgevende licha men zal worden beperkt; Regering: er wordt behalve het staatshoofd ook een premier be noemd, Franco bekleedt nu beide functies; Godsdienst: het verbod op openbare godsdienstoefeningen van niet-ka- tholieken wordt opgeheven en, ter- terwijl het rooms-katholicisme de staatsgodsdienst blijft, zal de gods dienstvrijheid -door de wet be schermd worden; De cortes (parlement)de volks vertegenwoordiging, wordt uitge breid door 100 rechtstreeks geko zen leden toe te voegen aan het 600 leden tellende parlement, ter wijl het door het staatshoofd be noemde aantal van 50 tot 25 wordt teruggebracht; Raad van het rijk: dit vroeger weinig actieve lichaam zal een bredere basis krijgen doordat er nieuwe, door de gekozen leden van de cor- In Haagse kringen wordt aange nomen, dat gezien het tydstip van het optreden van het nieuwe kabi net de verkiezingen op woensdag 15 februari zullen worden gehouden. Dit zou dan inhouden, dat de kan didaatstelling op 3 januari dient te geschieden. tes verkozen, afgevaardigden aan worden toegevoegd, de adviserende taak van de raad wordt uitgebreid. Deze wijzigingen, die door de cor tes bij acclamatie zijn goedgekeurd, moeten nog door een waarschijnlijk op 14 december te houden referen dum bekrachtigd worden. Voor een uitgebreider verslag zie men elders in dit nummer. Kussen vergeleken met nazi's Leden van de delegatie van de .Vereniging ter bevordering van de vriendschap tussen Rusland en China", die haar reis door China heeft afgebroken en voortijdig naar Sowjet-Rusland is teruggekeerd, heb ben op een persconferentie in Mos kou verteld hoe zij door de Chinezen zyn behandeld. Zo zei Viktor Majewski, een van de belangrijkste politieke commentators van de „Prawda" en leider van de afvaardiging, dat de delegatie door „een bende bandieten" was omringd toen zij van een bijeenkomst op de universiteit van Peking waar de Sow jet-Unie was aangevallen, wilde weg gaan. De „bandieten" leden van de rode garde wilden de auto met de Russen niet laten passeren. De leden van de delegatie warentoen maar uitgestapt om te voet verder te gaan. Maar ook dit lukte niet. Pas na veel vijven en zessen van de kant van de Chinezen werd een soort re geling getroffen. Een ander delegatielid vertelde dat een provinciale functionaris in China de Sowjet-Unie zelfs had vergeleken met het Duitsland-van-Hitler. China, zo had de Chinees gezegd, kan niet vergeten wat de Russen het land heb ben aangedaan, net zomin als de Russen de misdaden van de nazi's ooit zullen vergeten. Bij een bezoek aan een kleuter school in Sjanghai waren voorts kin deren, „die pas hadden leren pra ten" naar de delegatie toegekomen. Zij hadden maar één ding gezegd en dat was „Russische revisionisten zyn slechte mensen". Ongeveer 10.000 Amerikanen hebben gisteren het graf bezocht van -president John F. Kennedy op de nationale begraafplaats Ar lington te Washington. De broer van de vermoorde president, se nator Robert Kennedy, was met zijn echtgenote onder de eersten die op de derde verjaardag van de moord bloemen legen op het graf. In Dallas, waar Kennedy werd vennoord, werd een herdenkings plechtigheid gehouden bij het gedenkteken, dat opgericht is dicht bij de plaats, waar presi dent Kennedy is vermoord. (zie foto) De Deense sociaal-democraten, die l party zal het plan van de sociaal- thans de minderheidsregering uit- democraten tot invoering van een maken, hebben by de gisteren inkomstenbelasting op basis van pro gehouden verkiezingen hun zesenzeventig zetels verloren. Daarentegen heeft de „socialistische party van het volk" haar zetelaan tal verdubbeld, zodat deze linkse par ty thans 20 van de 179 zetels in het Folketing (parlement) kriygt. Deze PAUS GEVRAAGD IN TE GRIJPEN (Van onze Amsterdamse correspondent) Een groep conservatieve, rechts-orthodoxe rooms-katholieken bereidt op het ogenblik de verzending voor van een verzoekschrift aan de paus. De ondertekenaars zullen paus Paulus vragen een eind te maken aan de verspreiding en vertaling van de nieuwe ka- techismus, die onlangs in opdracht van de Nederlandse bisschop pen is uitgegeven. Eén van de naar verluidt onge veer 25 initiatiefnemers is de Arn hemse leraar dr. P. den Ottolander, die deel uitmaakt van de confronta- tiegroep, waarin rond het maand blad „Confrontatie" behoudende roomskatholieken zyn verenigd. Ook enige Nijmeegse hoogleraren hebben het smeekschrift, waarvoor nu hand tekeningen worden verzameld, on dertekend. De confrontatie-groep ontkent dat zy als groep iets met het smeekschrift te maken heeft. Kardinaal Alfrink heeft de nieuwe catechismus een „veilige gids voor alle gelovigen" genoemd. In het smeekschrift worden zeven punten opgesomd, waarop de nieuwe cate chismus in strijd zou zijn met de officiële leer van de R.-K. Kerk. Dit zijn de maagdelijke geboorte van Christus, de erfzonde, de eucharistie, Even ten noorden van de Duit se stad Frankfort in het Taunus- gebergte buigen de bomen onder een zware last sneeuw. Automo bilisten die 's avonds op weg wa ren naar de stad loerden verrast door dit winter-ioonderland. Dit nummer bestaat alt 20 pagina's. de menselijke ziel en de opvattingen over het protestantisme. Voorts zou volgens het smeekschrift verwarring worden geschapen over de geboorte regeling en het bestaan van engelen in twijfel worden getrokken. Met smart Het smeekschrift is in het Latijn gesteld. „Met grote smart en droef heid" schrijven de ondertekenaars: „Reeds gedurende enkele jaren wor den in ons vaderland meningen ver kondigd door vele katholieke schrij vers en sprekers, door leken zowel als reguliere en seculiere priesters, welke meningen niet in overeenstem ming zyn met de katholieke leer, ja, die daar rechtstreeks mee in tegen spraak zyn. Op deze wyze ontstond er en ontstaat er nog een grote er gernis, die van dag tot dag toe neemt en zeer veel gelovigen lijden daar onder met grote droefheid'. Over de nieuwe catechismus zeg gen zij: „In het algemeen worden verscheidene dogma's uitgelegd in een zin, die volkomen verschilt van de wyze waarop de Kerk ze ver staan heeft en nog verstaat en dit niettegenstaande de uitdrukkelijke veroordeling van Vaticanum I. De verspreiding van dit boek, over de vertalingen waarvan reeds openlijk sprake is, zal zonder twyfel uitlopen op een groot gevaar voor de zielen. Nederig smeken wij Uwe Heiligheid tussenbeide te komen, opdat niet by ons en vervolgens door ons, het ge loof verder in gevaar kome". (Van onze parlementaire redacteur) Bejaarden, weduwen, wezen, inva liden en trekkers van kinderbijslag kunnen per 1 januari rekenen op ho gere uitkeringen. In het ministerie van Sociale Zaken en Volksge® heid wordt hard gewerkt aan een van de uitkeringen aan loonniveau. Voor de trekkers van aow, aww en interimwet zit er in de loop van december nog een uitkering ineens van 2 procent in het vat. De nieuwe bijdragen, die op korte fcermyn by Koninklijk Besluit zullen worden gepubliceerd, krijgen terug werkende kracht tot 1 oktober van dit jaar. Op die datum is nl. het al gemene loonpeil zodanig gestegen dat automatisch het systeem in wer king treedt, waarbij de regering wet telijk verplioht is de uitkeringen op te trekken aan de hand van de stegen loon-indexcijfers. Voorwaarde is dat die cijfers tenminste 3 procent moeten zijn opgelopen. ADVERTENTIE gressiviteit steunen. Dit plan vormde de inzet van de verkiezingen. Premier Krag heeft in een televi sie-vraaggesprek, nadat de uitslag bekendgemaakt was, gezegd te ver onderstellen, dat de minderheidsre gering onder zijn leiding aan het be wind zal blijven. De zetelverdeling in het nieuwe parlement is als volgt: Sociaal-democraten: 69 zetels (te gen 76 voorheen); conservatieven: 34 zetels (36); agrarische liberalen: 35 zetels 36; Socialistische Volksparty 20 zetels (10); radicalen: 13 zetels (10); centrum-liberalen: 4 zetels (2). De onafhankeiyke party heeft alle vijf zetels verloren die zij in het oude parlement bezat. De overgebleven 4 zetels zijn be stemd voor de Faöer-eilanden en voor Groenland, waar de volgende maand verkiezingen worden gehou den. Elk van de negen partyen. die aan de verkiezingen hebben deelgenomen, had een andere oplossing voorgesteld voor de belastingkwestie. Aksel Larsen, de leider van de So cialistische Volksparty, Juichte de uitslag toe als een overwinning voor links". „Voor de eerste maal in de Deense politieke geschiedenis hebben wij een meerderheid voor de arbei derspartijen" verklaarde hy tegen over de pers. „Ik ben zeer verheugd dat wij de Scandinavische stroom gewyzigd hebben en geslaagd zfjn waar Zweden en Noorwegen laai den". Larsen is de voormalige leider van de Deense communistische party, maar hy werd ontgoocheld na de Hongaarse opstand van 1956 en richtte de socialistische Volksparty op die voormalige communisten en sociaaldemocratische afvalligen her bergt. Hy is zeer populair in het land door zyn vlotte optreden Dit speelde ongetwyfeld een grote ról by de verkiezingen. Een andere factor is zijn scherpe kritiek op de huisvestingspolitiek van de regering-Krag, een factor die veel pas gehuwde jonge Denen zorgen baart omdat zy geen behoorlijke wo ning kunnen krijgen. Dit jaar waren er 185.000 nieuwe kiezers en men ge looft dat een groot percentage van hen op Larsen gestemd heeft, zyn partij is de enige in het parlement die het Deense lidmaatschap van de NAVO verwerpt. Verder pleit zij voor onvoorwaardelijke terugtrekking van de Amerikanen uit Vietnam. ADVERTENTIE sparen! Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger van f.3.- voor (9uc/ &lte. <teuwö slechts 1 oor mooter Z.M. heeft het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij, toe gekend aan Mr. P. C. Le- zwijn, kapitein, en aan J. J. Mulder, tamboer-majoor te Leiden. De heer Just de la Pai- sières maakt thans o.a. be kend, omtrent de verkiezing te Almelo, dat zekere ham mers, vergezeld door een handlanger, beiden uit Al melo, in een herberg de stem men opkocht voor een borrel en verwisselde dan casu quo de reeds ingevulde biljetten tegen anderen, die hij bij zich had.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1