Franse literaire prijzen oncourt' en ,Renaudof Angst en ellende in het Derde Rijk" BEELDJE VAN RAEDECKER VERDWEEN. IN DE GRACHT 11 Beklemmende scènes een nieuwe fiets! AG 22 NOVEMBER LEIDSCH DAGBLAD oor Edmonde Charles-Roux en José Cabanis (Van onze Parijse correspondent) 4 Voor het eerst sedert 12 jaar is gisteren in Parijs de grootste eraire prijs van Frankrijk, de Prix Goncourt in de persoon jnonde Charles Roux aan een vrouw toegekend. Met de tradi- iele troostprijs de Prix Renaudot werd de schrijver José Cabanis ■i jerscheiden, die tevoren voor de Goncourt als nummer 1 op de 1binatie leek te staan. de Charles-Roux. die de die een sterk autobiografische inslag is van een bekende Franse heeft, komen trouwens ook die jour- bassadeur, genoot tot dusver meer nahstiieke aspecten van de cari endheid als journaliste in haar van de schrijfster duidelijk tot ting. iliteit van hoofdredactr maandblad Vogue" en mede- r van het dames-weekblad dan als romacière, als hoe e trouwens met dit bekroon- oöek pas debuteerde. In haar on- echeiden roman, „Oublier Paler- .Palermo Vergeten") geheten, Fanny Hill in Italië verboden rechtbank In Milaan heeft iravond beslist dat de 18de eeuw- Britse roman „Fanny Hill" een boek is en dat daarom de ervan in geheel Italië is «den. rechtbank legde de uitgever en jrukker van de Italiaanse verta- ieder een straf van 8 maanden 300 boete op. Maar straf zowel boete zijn voorwaardelijk. De itbank gaf verder bevel alle nplaren in beslag nemen, openbare aanklager in deze Pasquale Carcasio, die dit von- velde, werd eerder dit jaar be- 1 door het z.g. „sexschandaal" op middelbare school in Milaan. childerijoverziclit Paul Citroen er gelegenheid van de 70ste ver- idag van de kunstenaar Paul i, volgende maand, wordt van november t.m. 10 december in het igse Pulchri Studio een over- tstentoonstelling van zijn schil len gehouden. Het betreft dit- in tegenstelling tot een ere- «sitie by zijn 60stev verjaardag, verzameling van zijn teke- iaar van louter schilderijen, totaal ongeveer 140, welke een re- lentatief beeld geven van zijn itieve werkzaamheden van 1913 heden. schilder W. Schrofer zal de ten- istelling openen. lui Citroen is in 1896 in, Berlijn Nederlandse ouders geboren. Hij he o.m. in de toenmalige Duitse ifdstad en in het Bauhaus te Wei- vestigde zich in 1927 in Amster- en was later docent aan de Aca- e voor Beeldende Kunsten in Haar boek is misschien eerder een verzameling van novellen dan een echte door-gecomponeerde roman, waarbij de schrijfster de handeling afwisselend in het milieu van de Pa rijse perswereld, van Rome en Praag, de steden waar haar vader ambas sadeur is geweest en die ze als kind leerde kennen, en van de Ameri kaanse emigrantenkringen van Si cilië plaats. Haar stijl getuigt zowel van de satirische beschouwingswijze van de Parijse journalist als van de romantische inspiratie die ze in het contact met de Sicilianen had ge vonden. De Renaudot-winnaar, José Ca banis, die in 1922 in Toulouse werd geboren, heeft daarentegen reeds een lange reeks van romans op zyn naam geschreven die hem ook een uitstekende naam in de Franse mo derne literatuur bezorgden La Ba- taille de Toulouse, waaraan hy zijn onderscheiding te danken heeft, is eon tamelijk kort verhaal waarin kunst Orgelconcert Lisse Het laatste Concert in de serie Or gelkring Bollenstreek zal a.s. vrijdag worden gegeven door de bekende Or ganist Wim van der Panne. Hij heeft een aantrekkelijk pro- •amma samengesteld van bekend klassieke werken. Begonnen wordt met Voluntary van Stanley, waarna tweedelige Suite volgt van Cle- rambault. Verder vermelden we nog het Eerste Choral van César Franck Pastorale van Vierne. Roland Holstprijs - 1966 uitgereikt Aan de grafische kunstenaars J. Ploos van Amstel (Haarlem) en J. Hillenius (Amsterdam) is gistermid dag tijdens een korte bijeenkomst in Amsterdam de jaarlijks door de Henriëtte Roland Holststichting ter beschikking gestelde Henriëtte Ro land Holsprijs uitgereikt. De stich ting kende de kunstenaars de door hen gedeelde prijs van f 1000 toe op voordracht van een jury bestaande uit de heren B. Buys, A. van Dob- benburgh, S. Samama en N. van den Toorn. De heer Ploos van Amstel ontving de prijs op grond van de door hem ingezonden tekeningen, de heer Hil lenius voor zijn etsen. De Prix Goncourt is toegekend aan Edmonde Charles Roux (l.) en de Prix Renaudot aan José Canabis (r.). Cabanis aan de hand van een serie meditaties, indrukken en herinnerin gen, zijn leven van eenzame provin ciaal beschrijft in zijn geboortestad, die hij zijn hele leven trouw is ge- ADVERTENTIE Russische schatten: 78.845 bezoekers De ex-positie „Historische kunst schatten uit de Sowjet-Unie" heeft in het Haagse gemeentemuseum 78.845 bezoekers getrokken. De ten toonstelling was medio september geopend. Van het totale aantal bezoekers waren er 15.325, die op een jeugd- paspoort de expositie bezochten, ter wijl ook nog 7.303 kinderkaartjes werden verkocht. Van de combinatie treinreismuseumbezoek bleken meer dan 2000 personen gebruik te heb ben gemaakt. De expositie kon in Den Haag niet worden verlengd, omdat ze naar an dere steden in het buitenland gaat: Zürich, Essen, Rome en Parijs, waarna de tentoonstelling nog in Le ningrad en in Moskou zal zijn te Joop Gans exposeert In het filiaal „Houtkwartier" van de Openbare Bibliotheek Reuvens r.k. Openbare Bibliotheek, gevestigd Zweilandlaan 5 (ingang hoek Kager- straat) zyn thans figuratieve teke ningen en aquarellen te zien van on ze jeugdige plaatsgenoot Joop Gans, adspirant lid van Ars. Vooral zijn portretten maken reeds een ver dienstelijke indruk. Op de ingesla gen weg voortgaand, zal hy nog wel meer van zich doen spreken. Zjjn werk is tot het einde van dit jaar te Jelena Katoelskaja (78) overleden Jelena Katoelskaja, een der be kendste Russische operazangeres sen, is op 78-jarige leeftijd in Mos kou overleden. Zij maakte naam in de dagen voor de revolutie en werd na 1917 een topster bij het Moskou Bolsjoi-theater waar zij in 50 be langrijke rollen optrad, voorna melijk in Russische opera's. Jelena Katoelskaja, coloratuur - sopraan, had verder een uitgebreid liederen repertoire dat zowel Russische volks liederen als moderne vatte. ADVERTENTIE DETAIL ALS HOOFDZAAK Hoofd ven Egyptisch beeldje, Alexandria, i00 v. Chr. Zeker in bankzaken zijn details belangrijk. Daarom is aandacht voor het detail bij de Nederlandsche Middenstandsbank zelfs een hoofdzaak. Grote bedrijven, kleine bedrijven, beleggers en spaar ders, allen vinden bij de NMB een diepgaande „kennis-van-zaken" en een vérgaande service. Is dat voor u ook niet de hoofdzaak? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postw(jkkade 1 SLORDIGHEID WREEKTE ZICH Toneelgroep Centrum: De Toneelgroep Centrum gan gisteravond voor K. en O. een goed verzorgde voorstelling van „Angst en ellende in het Derde Rijk", in 1937 geschreven door Bertold Brecht, over welk stuk in ons blad van 31 okt. jl. een uitgebreide bespreking is ver schenen. Voor diegenen onder ons die in de bezettingsjaren echtgenoten en/of bloedverwanten, vrienden en beken den door het onmenselijk optreden van de nazi's moesten verliezen, voor hen die de angst voor ondergedoken zoons of vrienden aan den lijve heb ben ondergaan, lijkt „de angst en el lende in het derde rijk" op z'n zachst uitgedrukt, verbleekt hebben wij het gevoel dat Brecht het in 1937 had over het embryo dat zich in 1940/45 (herinner u de massaslach tingen in de concentratiekampen) tot een krankzinnig, afzichtelijk monster had ontwikkeld. Wat niet weg neemt, dat de be klemming in vele scènes wel voel baar was, wat voor een goed deel op rekening komt van de strakke regie, het harde en sombere decor en het veelal doorleefde spel. Met name in „De spion", waarin Elisabeth An dersen en Ton van Duinhoven de niet aflatende spanning, en de angst voor het door hen gevreesde verraad van him zoontje, lid van de Hitier Jugend, bijna tastbaar maakten. En in „Het kruis van krijt", waar in Piet Romer excelleerde als de ijskoude werkeloze, geen partij ove rigens voor de onbetekenende, slun gelachtige bengel in S. A. kostuum van Jeroen Krabbé. Ook in „De joodse vrouw", waarin ondanks het knappe spel van Elisabeth Andedsen, ADVERTENTIE Algerije en V.A.R. niet naar Nobelprijsuitreiking Twee Arabische landen. Algerije en de V.A.R.hebben de Nobelpryscom- missie in Stockholm laten weten dat zij niet vertegenwoordigd zullen zijn bij de plechtigheid op 10 december waarbij de Nobelprijzen zullen wor den uitgereikt. Onder de pryswinnaars van dit jaar zijn de in Duitsland geboren schrijfster Nelly Sachs, die in Zwe den woont, en de Israëlische schrij ver Samuel Agnon, die samen de Nobelprijs voor literatuur kregen. zy niet kon voorkomen dat deze scè ne een enigszins gerekte indruk maakte. Slordigheid op het historisch seminarium van de universiteit van Amsterdam heeft ertoe geleid dat een kunstwerkdat de universiteit in bruikleen had gekregen van het Stedelijk Museum, een tijdlang ais oud vuil op de bodem van de Herengracht heeft gelegen. Het gaat om een reliëf-beeldje in de vorm van een gevelsteen met een paardje er op, dat de beeldhouwer John Raedecker in de twin tiger jaren, met drie andere van dergelijke beeldjes, maakte voor een tentoonstelling in Parijs. De waarde wordt geschat op f 1000. In het Historisch Seminarium kwam het beeldje na het overlijden van prof. dr. J. Niermeyer is decem ber van het vorig jaar. in 'n rom melhoek terecht. Werksters die het seminarium schoon maakten, zetten het deze zomer met een hoeveelheid afval klaar voor de vuilnisman. Twee Marokkaanse arbeiders, die by de reinigingsdienst werkten, vonden het beeldje echter te zwaar om mee té nemen en wierpen het in het water Uit het water Er zou geen haan naar gekraaid hebben als de directeur van de Ryksacademie voor Beeldende Kun sten, prof. dr. N. Vroom, niet, om het overly den van Raedecker (onge veer 10 jaar geleden) te herdenken, in zyn academie een overzichtsten toonstelling van het werk van Rae decker had willen houden. Hierbü wilde men ook de vier reliefbeeldjes gebruiken die in het bezit zijn van het Stedeiyk Museum. Verzoeken van het Stedelyk Muse um aan de Universiteit van Amster dam om het beeldje met het paard terug te bezorgen, bleven zonder re sultaat. Een woordvoerder van de Universiteit zei gisteravond: „Nie mand hier wist meer iets van dat beeldje af. We hebben toen het hele apparaat moeten doorlichten. Na veel zoeken vonden we tenslotte ie- mand op het Historisch Seminarium die zich het beeldje herinnerde en wist te vertellen dat het in de gracht lag". Een duiker haalde het ongeveer 40 kilo zware relief-beeldje op een avond in oktober, zonder lang te hoe ven zoeken, uit het water. Het beeld- Je is niet beschadigd. Het is echter spel levert als de wankelmoedige kantonrechter, die, wetende dat hy straks verpletterd zal worden tussen de SA. en de partyman (officier van justitie), en zijn ondergang tegemoet gaat). In deze scène moeten ook met waardering genoemd worden Piet Romer als de inspecteur, Broes Hartman als de officier van justitie en Ferd. Stemeberg als de glashar de Mr. Fey. B.H. Een scène uit „Angst en ellende in het Derde Rijk,, met Sara Heyblom en Ton van Duinhoven. (Foto LD/Holvast) op het ogenblik niet op de over zichtstentoonstelling in de Ryks Academie te zien. „By het inrichten van de expositie bleek, dat we eigen- lyk geen ruimte hadden voor die vier reliefs", aldus de heer C. Meuleman, die zich daarmee heeft bezig gehou den. By het Stedelijk Museum is men zeer ontstemd over de slordigheid waarmee men blijkbaar aan de Uni versiteit van Amsterdam met geleen de kunstwerken omspringt. De direc teur, mr. J. de Wilde, heeft in een brief op grotere zorgvuldigheid aan gedrongen. De Universiteit op haar beurt heeft betersrhap beloofd. Relativeert de heer Meuleman i „Ach, zo vreemd is het nu ook weer niet, dat het relief-beeldje op die manier verdwenen is. Ik kan mij best voorstellen dat werksters in de ver onderstelling hebben verkeerd dat 't een oud stuk steen was dat wel weg Zilver uit de tijd van de V.O.C. Zilver uit de tyd van de Ver. Oost- indische Compagnie zal van half de cember af in 't Haags Gemeentemu seum worden geëxposeerd. De ten toonstelling wordt gehouden in sa menwerking met de „Stichting cul tuurgeschiedenis van de Nederlan ders overzee". Voorwerpen worden getoond uit het voormalig Ned. Oost- Indië. daterend uit de 17de en de 18de eeuw. Voor deze expositie zijn 100 voor werpen bijeengebracht. Bij de te ex poseren voorwerpen zijn fraaie bla den, die indertijd in Batavia werden gemaakt, een bijna 21 kilo wegende zilveren voet van het. doopvont uit de afgebroken Portugese binnenkerk uit Batavia en een verguld zilveren doopbekken met deksel. Dit zilver is merkwaardig, omdat het duideiyk inheemse elementen vertoont of schoon het qua styl zeer Europees is. MEDEWERKERS VAN MICHAJLOW GEARRESTEERD Drie medewerkers van de Joegosla vische schrijver Michajlow, die op het ogenblik een gevangenis straf van een jaar uitzit. Zijn gis teren gearresteerd, zo is in Belgrado vernomen. Een van hen is professor Maryan Batanitsj uit Zagreb, die, samen met andere vrienden van de schrijver, binnenkort het eerste num mer van een onafhankelyk tijdschrift hoopte uit te geven, dat zich kritisch opstelt tegenover het huidige bewind in Joego-Slavië". Michajlow, die de stoot gaf tot de oprichting van het blad, is officieel veroordeeld wegens „publikaties van valse berichten in het buitenland". De twee anderen, die gisteren wer den aangehouden, zijn de eveneens uit Zagreb afkomstige kunstschilder Leonid Seika en de architect Predrag Ristitsj uit Belgrado. Naar verluidt zijn by een huiszoeking bij Batinitsj enkele artikelen die voor het tijd schrift gereed lagen, in beslag geno- Vrije wereld nog steeds bedreigd De Amerikaanse senator Jacob Ja- vits die een bezoek aan Turkye brengt heeft verklaard, dat niette genstaande de huidige crisis in de NAVO en de breuk tussen de Sowjet- Unie en Communistisch-China de NAVO moet voortgaan met haar werk en sterk blyven. „Niettegenstaande het offensief voor vreedzame coëxistentie van Ohroesjtsjow wordt de vrije wereld nog steeds bedreigd en daarom moet de NAVO sterk blyven om de vrij heid te kunnen verdedigen". Hy sloot de mogelykheid van meer samenwerking tussen Oost en West echter niet. uit en zei dat „betere pogingen gedaan moeten worden om ontspanning tussen het Westen en de Oosteuropese landen te bewerk stelligen, in het by zonder op de ge- handel en cultuur". >ieden i ADVERTENTIE 'n pracht geschenk

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7