LEIDSCH DAGBLAD RJLSTRA VANMIDDAG BEËDIGD JAMIN h ervroegde erkiezingen Verlaging belasting half jaar uitgesteld Hogere omzetbelasting half jaar vervroegd )insdag "i Kamer 7<J:ER BERICHT 'f( ostelijke wind C r Minister Brown naar Moskou Duidelijke mening van Kilduff Boeken over ,komplot tegen Kennedy' zijn .niets dan rommel' Volgens top-politici is de rechtse N.P.D. niet neo-nazistiscli Zijlstra bedankt voor de Ned. Bank AMERIKAANSE INSTRUCTEURS IN THAILAND (§uc/ tylteuwd >eur. E A. E. van Dishoeck Iredacteur: J. Brouwei tericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 No. 32031 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f 3,97 per maand, f0,93 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers fO.23 Teleloon Directie en Administratie: 25041; Keaactie. 31507 Witte Singel l. LeldeD Giro no 67056 (Van onze parlementaire redactie) mingin Juliana heeft vanmiddag dr. J. Zijlstra beëdigd als ier van het door hem gevormde KVP-AR-overgangskabinet, ;ich tot taak heeft gesteld vervroegde verkiezingen uit te jven en een beperkt programma uit te voeren van zaken, die uitstel dulden. t minderheidskabinet, dat slechts steunt op 63 van de 150 i in de Tweede Kamer, is vanmorgen voor het eerst in consti- nde vergadering bijeengeweest. Men hoopt de volgende week !ag met een regeringsverklaring voor de Tweede Kamer te hijnen. heeft genomen, legde uit dat onze economie, als niet snel wordt inge grepen, in een Engelse situatie raakt. Dat is een situatie, waarin zowel de positie van de betalingsbalans als de werkgelegenheid verslechtert en ver betering van het ene verslechtering van brt andere tot gevolg heeft. „Redresseren wordt dan moeilijk en pijnlijk", aldus de nieuwe premier. 1 uaamste programmapunt van U binet-Zijlstra, dat bestaat uit i.V.P.-ers en vijf anti-revolu- is het herstel van het eco- evenwicht. Daartoe wil dr. de belastingverlaging uitstel- juli en op dezelfde datum opcenten op de omzetbelas- ;gen. De opbrengst van deze jelen, waarvoor de premier jj gisteravond zei uit een oog- Ian landsbelang een meerder- loopt te behalen, is bedoeld betalingsbalans te verbeteren langere termijn) de werkge- eld veilig te stellen. regeringsverklaring van vol- week dinsdag zal voorts een tie beschouwing van de uit- worden aangekondigd, waar- Zijlstra gisteravond op een ^éende persconferentie nog niet ;gen waar die toe leidt. Hij ten, dat een herziening van ;avenpeil wegens de korte duur van het overgangskabi- irkt moet blijven. Wel hoopt ttor de regering, die na de igen zal optreden, de bouw- [te kunnen aan dragen, waar kabinet zijn beleid kan base- iuwe premier kondigde aan, de Kamer zal vragen hem te in de belastingverlaging zo vroeger en omzetbelasting wr te voeren. Met deze mach- *11 hij de conjuncturele ont- ng bijstellen als dat nodig blijken. „Ik hoop, dat de be- Q i wetsontwerpen het in de zullen halen", zei dr. Zijl- imdat ik ze uit een oogpunt algemeen belang dringend kelijk acht". Programma Zorgelijk 0 Sijlstra deelde mee zijn finan- Jannen gebaseerd te hebben 0 i analyse van de huidige eco- "pe situatie, die volgens hem is en zorgelijke aspecten it, maar nog geen reden tot behoeft te geven. Over het !splan-Beel wilde hij niet laat staan over de motie ter: „Wat gebeurd is, is interessant, maar parlemfn- eschiedenis". De A.R.-premier situatie te hebben aange- waarin de gemeenten bezig flatoir te financieren (door het deen van kort geld) en waar- lernemingen door liquiditeits- vroegtydig de adem worden iden. aiming van de kapitaalmarkt M de heer Zijlstra van wezenlijk om ongelukken te voorkomen. 1 miljoen gulden, die zijn Hen extra opleveren, wil hij i een economische functie ge- r. Zijlstra, die tevens de por- te van financiën op zich KNMI in De Bilt verwacht iQ- tot morgenavond: bewolkt met enkele opkla- en afnemende neerslag- Matige, In het waddengebied •kelijk nu en dan krachtige ft oostelijke richtingen. Onge- flfde temperaturen als giste- («naakt om 11.15 uur). 23 NOVEMBER K 08.13 uur; onaer: 16.40 uur. op: 15.68uur; onder: 02.43 uur. ter in Katwijk te 12.23 uur. 8.00 en 20.13 uur. 25 ta Viommer bestaat uit 20 pagina's. Dr. Zijlstra deelde mee. dat zijn kabinet een restrectief loonbeleid zal voeren. De huurverhoging blijft uitgesteld tot 1 juli. evenals de invoe ring van de nieuwe sociale verzeke ringswetten. Het kabinet acht het wenselijk, dat de omroepwet wordt afgehandeld en zal bekijken of ëen definitieve regeling van olie- en gas winning op de Noordzee op korte termijn noodzakelijk is. De vervroeg de inning van de inkomstenbelas ting, hoe rechtvaardig en juist ook op zichzelf, wilde de nieuwe premier nog toetsen op zijn schokwerking. De A.R.-premier noemde zijn ka binet gisteravond een „aangevuld rompkabinet", dat geen bindingen heeft met de kamerfracties en r-ls zodanig een extra-parlementair ka rakter draagt. Zijn contacten met de fractieleiders verdedigde hij met te zeggen dat hij slechts heeft wil len nagaan of het wel zin had de rit te beginnen met de verkiezingen voor de deur. Het probleem is name lijk, zei hij, dat het kabinet onmo gelijk kan aftreden als het voor zijn voorstellen geen meerderheid vindt, omdat het de Kamer heeft ontbon den en vervroegde verkiezingen heeft uitgeschreven. Het zou in dat ge val vleugellam worden. (Hoe koel het kabinet-Zijlstra in politiek Den Haag is ont vangen kan men lezen op pagina 11). Verkiezingen in februari (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-Zylstra zal ver vroegde verkiezingen uitschrij ven tegen 1 of 15 februari. Over de juiste datum wordt nog over leg gepleegd, zo deelde de nieu we premier gisteravond mee. De achtste februari is nogal be zwaarlijk: dat is namelijk as- woensdag, de eerste dag na car naval. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Brown, is vanochtend naar Moskou vertrokken Brown ver klaarde, dat hij en zijn Sowjetrus- sische ambtgenoot, Gromiko, van mening zijn, dat een vervolg op de besprekingen, die zij in New York hielden, voor iedereen nuttig is. Het gezamenlijke voorzitterschap van de Geneefse conferentie (Vietnam) noemde hij als een der punten waar over gesproken zal worden. Verhoging preniie- inkomensgrens tot ƒ14.050.— Dezer dagen kan de publikatie van een koninklijk besluit worden ver wacht tot verhoging van het bedrag, waarover ingevolge de Algemene Ouderdomswet, de Algemene Wedu wen- en Wezenwet, de Algemene Kinderbijslagwet en de Kinderbijslag wet voor loontrekkenden maximaal premie wordt geheven. Deze premie-inkomensgrens, welke thans f. 12.750 per jaar bedraagt, is verhoogd tot f. 14.050. De verhoging zal 1 januari 1967 ingaan. De laatste bespreking voor prof. Zijlstra naar Soestdyk ging om de Koningin mee te delen dat Mj een kabinet kon samenstellen. Staande v.l.n.r.: Ir. H. Witte (Volkshuisvesting), dr. G. Veldkamp (Sociale Zaken), mr. Th. Bot (Ontwikkelingshulp), prof. J. Diepenhorst (Onderwijsen Wetenschappen), de heer P. de Jong (Defensie) en prof. Verdam (Binnenlandse Zaken). Zittend: mr. J. Luns (Buitenlandse Zaken), dr. J. de Quay (Verkeer en Waterstaat), prof. J. Zijl- ;tra (premier en Financiën), mr. B. Biesheuvel 'Landbouw) en mej. dr. M. Klompé (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk). Links het tweetal, dat op het moment van de >ljeenkomst het verzoek in beraad had: boven drs. J. Bakker (Economische Zaken) en onder mr. A. Struycken (Justitie). De meeste staatssecretarissen blyven aan. Dr. Hoefnagels heeft om persoonlijke redenen bedankt. Malcolm Kilduff, de voorlichtings man van het Witte Huis die drie jaar geleden de dood van president Kennedy in Dallas bekendmaakte, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de radio verklaard ,dat de boe ken waarin gezegd wordt dat Kennedy niet door één man ver moord is, „niets dan rommel" zijn. Ik ben er vast van overtuigd, al dus Kilduff, dat Lee Harvey Oswald de moord alléén heeft gepleegd en dat er géén komplot heeft bestaan. Kilduff bevestigde echter wel dat er wrijving was geweest tussen de assistenten van de vermoorde presi dent en het personeel van de pas be ëdigde president Johnson in het vliegtuig dat hen en het lyk van Kennedy van Dallas naar Washington bracht. Er z(jn dingen gebeurd speciaal aan boord van dit toestel, die pijnlijk kunnen zijn voor zowel de Kennedy's als de Johnsons, zo zei Kilduff. Zo had men ,oude wonden uit 1960 weer opengereten". Kilduff wilde hier niet verder op u.gaan, maar zijn opmerking over het jaar 1960 sloeg op de bittere strijd om de Kandidatuur voor het presidentschap van de Democrati sche partij tussen Johnson, die toen nog senator was, en Kennedy. Die strijd eindigde met de overwinning van Kennedy. Maar Kilduff zei tevens dat pre sident Johnson aan boord van het vliegtuig, na het presidentschap overgenomen te hebben, bleef zorgen voor mevrouw Kennedy en de leden van de familie Kennedy. „Hij trad niet lomp op", zoals sommigen in het verleden beweerd hebben, aldus Kilduff. In een vraaggesprek met Westing- house Broadcasting aan de voor avond van de dag, dat het drie jaar geleden is dat Kennedy vermoord werd, wees Kilduff alle beweringen als „volkomen nonsens" van de hand, waardoor de fundamentele conclusie van de commissie-Warren dat Lee Harvey Oswald alleen de president vermoordde in twijfel ge trokken wordt. Kilduff, die in de vierde auto reed in de stoet van Kennedy, zei: „Ik twijfel er absoluut niet aan dat Oswald het alleen deed en er is geen sprake van een samenzwering, zoals dat geïnsinueerd wordt in veel boeken en op grote schaal geloofd in Europa". Maar hy is het niet met de com missie eens dat de eerste kogel die Kennedy trof en door zijn nek ging die was waardoor gouverneur John Connally van Texas gewond werd. Een tweede schot in het hoofd dood de Kennedy. Drie Duitse top-politici noem den het gisteravond ,,al te een voudig" om de rechtse Nationaal- Democratische partij, die eerst in Hessen en zondag ook in Beieren verkiezingswinst wist te boeken, ,,neo-nazistisch" te noe men. Maar de oorzaken van de ontevredenheid van de rechtsen moeten onderzocht worden, zo dat zij kan worden overwonnen, aldus het trio: de christen-demo craten Franz Josef Strauss en Kurt Georg Kiesinger (resp. CSU-leider in Beieren en kandi daat-kanselier in Bonn) en de socialist Willy Brandt in een vraaggesprek voor de tv van de BBC- Een soortgelijke uitlatig deed dr. Nahoem Goldman, president van het Joodse Wereldcongres, die gisteren verklaarde: „Bijna op de dag af der tig jaar geleden riepen wy het Jood se Wereldcongres in het leven om de wereld te waarschuwen voor de drei ging van het Hltler-dom. Ik wil niet zeggen, dat wy nu voor dezelfde si tuatie staan, maar wij Joden en allen wie het aangaat zouden er niet ver standig aan doen de huidige tendens in Duitsland te onderschatten". Ove rigens vond dr. Goldman, dat de ver kiezingsuitslagen in de deelstaten Hessen en Beieren eerder een teken van ontevredenheid onder een grote groep Duitsers over het gebrek aan leiderschap zijn dan een herleving van het antisemitisme volgens Hit- Ier-patroon. Mede gezien de internationale op schudding wekte het geen verwonde ring, dat de Westduitse regerings woordvoerder Von Hase gisteren in Bonn op een persconferentie een spervuur van vragen kreeg te ver werken. Von Hase waarschuwde het buitenland het succes van de NPD in Beieren niet te overschatten. De Duitse democratie heeft volgens hem bewezen, dat ze niet-democratische ontwikkelingen het hoofd kan bie den. De zaak moet niet gedramati seerd worden, al mag ze ook niet als onschuldig worden afgedaan. De par ty zal nu In het Beierse parlement biyk moeten geven van haar demo cratische waarde. De woordvoerder wees erop dat er sinds 1945 in West- Duitsland al in velerlei vorm recl.ts- radicale groepen hebben bestaan. De mate van extremisme acht hy nor maal voor een democratisch stelsel. Het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft in antwoord op vragen laten weten dat het geen gronden aanwezig acht voor de ver onderstelling dat de NPD een i Semitisch karakter heeft. Zou dit wel het geval blijken te zyn dan is een verbod van de NPD op zyn plaats, aldus een woordvoerder. ADVERTENTIE Een machine met vele moge lijkheden naden afwerken knoops gaten maken 2 naaldswerk blindzomen stoppen en talloze andere mogelijkheden. Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21, Leimuiden tel. (01721)-412 ADVERTENTIE BELANGRIJK AUTONIEUWS De 1967 modellen Ford Taunus en Cortina steeds een klasse apart. Vandaag en morgen introduceert Automobielbedryf Rynland in het Sint Antonius Clubhuis. Mare 43 te Leiden, deze geheel nieuwe Ford serie. Zie ook de advertentie op pag. 20. (Van onze parlementaire redactie) Met het aanvaarden ^ar. het pre mierschap ziet prof zyistra af van zyn benoeming tot president van de Nederlandse Bank. die op 1 mei volgend jaar zou ingaan. Hy verklaarde gisteravond, dat een van zijn eerste daden als minister van Financien zal zyn het Intrek ken van het Koninklyk Be sluit, waarby hy is oenoemd Hy voegde eraan toe. dat ny het „niet zonder verdriet" zal doen. „Het is een moeilyke, fascinerende functie, waarvan ik me veel had voorge steld", zei hij. Formeel kan het benoemingsbesluit blyven bestaan. Maar vol gens prof. Zyistra kan daar ver schillend over worden geoordeeld en dat wil hy vermyden. „Ik wil dege nen, die over de benoeming moeten beslissen formeel en ma terieel de volstrekte vrijheid la ten" zei hy. Als hy wéér het vertrouwen zou kry- gen zou hy niet lang hoeven na te denken, zo liet hy weten. Het is mogelyk, dat de huidige pre sident van de Nederlandse Bank, dr. Holtrop, opnieuw wordt be noemd en pas eind 1967 met pen sioen gaat. Amerikaanse instructeurs staan de Thailandse troepen by, die tegen de communisten in dat land opereren, aldus deelde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie gisteravond mede. Het is deze instructeurs evenwel verboden aan de operaties zelf deel te nemen. De Thailandse regering, aldus de Amerikaanse woordvoerder, is van mening, dat de desbetreffende ope raties geheel een zaak zyn van Thai land en dat de taak van de Ameri kaanse troepen louter een Instructie ve is. ADVERTENTIE chocfiguren niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 22 November 1866: Met veel genoegen ver neemt men dat Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden, die zich Donderdag l.l. door een val het hoofd en oog verwond had, reeds zooverre hersteld isdat H.D. wederom 1 zijn paleis heeft mogen ver laten. Onlangs L* bij het afgra ven eener terp, in de nabij heid van het dorp Hallum door een arbeider gevonden t een pot of urn, waarin z'ch bevonden p.m. 250 zilveren munten, die, na te zijn schoon gemaakt, bleken te behooren tot het Angel-Sak sische tijdvak, <m dus ge munt zijn in de 5de of 7de eeuw onzer tijdrekening. a <*QScK9aSOK«CÉéoH«C^^

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1