1 iskoop offert aan het :ehospitinm Katwijk Gevecht tegen vervuiling van water en lucht in de V.S. „ZIJLSTRA DIENT PARTIJBELANGEN" Geen grof huisvuil \yton Orient gaat et de „pet" rond J Snoep I verstandig ^eet 'n appel 22 NOVEMBER 1966 initiatief van mevr. M. Hooftman-Jansen LEIDSCH DAGBLAD OPSTAND IN TOGO MISLUKT President Grunitzky van de Afri kaanse Staat Togo heeft gisteren In een radiotoespraak gezegd dat krachtige maatregelen zijn genomen om ongeregeldheden in de hoofdstad Lomo te onderdrukken. Eerder op de dag was het radiosta tion gedurende korte tijd in han den van opstandelingen, die zeiden I dat de revolutie begonnen was", het aftreden van staatshoofd en regering eisten en nieuwe verkiezingen be loofden. j Aanvankelijk meende men, dat de opstandelingen de steun van het i 1500 man tellende leger, of een ge- deelte ervan, hadden. De legerbe- j velhebber zei echter na een on- j derhoud met president Grunitzky, J dat zijn mannen achter de regering staan en dat zij de orde zullen handhaven. Inmiddels trokken dui zenden betogers naar de door mili tairen beschermde ambtswoning van de president en eisten zyn aftreden. In een tweede radiotoespraak drong Grunitsky er bij de overheids dienaren op aan het werk te her vatten, in het bijzonder bij de tele foondienst, omdat de verbindingen met het buitenland verbroken waren. Volgens onbevestigde berichten zou den de opstandelingen onder leiding staan van Noe Koetoekloei, een lei der van de Eenheidspartij, die eens werd geleid door de in 1963 ver moorde ex-president Olympio. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel Diepgaand onderzoek naar de Vascomij Tijdens een vergadering van de beheerstichting en de bewindvoerders van de Vascomij die gistermiddag is gehouden, is besloten aan de recht bank te Maastricht voor te stellen een accountantskantoor een diep gaand onderzoek te laten instellen naar de gang van zaken by de Vasco mij. De beheerstichting was gisteren voor de laatste maal in de oude samenstelling bijeen. Het bestuur is gistermiddag vrijwillig afgetreden. Slechts drie leden zullen nog aan blijven om de lopende zaken af te handelen totdat de rechtbank een nieuw bestuur heeft benoemd. De huidige directie, die bestaat uit de heren A. Hoefnagels en J, Pranzen, blijft voorlopig gehandhaafd. Inmid dels zijn ook besprekingen gaande met de curator in het faillisement van Vasco Bau to Aken om te komen tot overname van de afbouwver- plichtingen. Men hoopt op deze manier eventuele aanspraken op de Vasco te kunnen opvangen, doch deze week hopen de windvoerders de afbouw van de werken van de Vasco mij geregeld te hebben. Mr. W. J. Geertsenia in Haarlemmermeer: Slechts enkele uren nadat het overgangskabinet bekend was ge maakt en de verkiezingscampagne voor de vervroegde verkiezingen in 1 februari van start ging, was in Hoofddorp (gemeente Haarlemmer meer) de eerste propagandabyeen- komst van de plaatselijke afdeling van de WD, die reeds enkele maan den geleden was vastgesteld, niet we tende op wat voor een belangrijke dag deze zou gaan vallen. Als spreker was aanwezig mr. W. J. Geertsema, lid van de Tweede Ka mer voor de VVD. De burgemeester van Wassenaar toonde zich gister avond niet al te optimistisch. Hij vond dat de figuur van prof. Zijlstra was tegengevallen omdat hij bij de pogingen van drs. Schmeltzer (KVP) het liet afweten, maar nu hij zelf als formateur kan optreden, wel zijn medewerking gaf. Voor de heer Geertsema was dit een van de aanleidingen om te zeg gen, dat prof. Zijlstra het belang van zijn partij voor liet gaan en niet in de eerste plaats het belang van het land voor ogen had. De houding van de ARP achtte de heer Geert sema volkomen onjuist. „Men heeft niet eerder medewerking willen ver lenen, alvorens er een breuk met de PvdA zou zijn. De AR wilde dit ech ter niet zelf doen omdat zij de weg open wil houden om eventueel weer met de PvdA te kunnen samenwer ken. Nu is er dan toch een breuk, maar die is dan van buiten af, door prof. Beel toegebracht. Nadat de breuk er was kon de AR zich gaan wijden aan een overgangs kabinet", aldus de heer Geertsema, die het betreurde dat prof. Zijlstra heeft laten weten vermoedelijk geen kans te zien om een verlaging te be werkstelligen van de overheidsuitga ven; en dat terwijl hij enkele maan den geleden nog zei dat de begro ting voor 1967 „loodzwaar en onver antwoordelijke" was. „Het is daarom de vraag of wij als WD onze mede werking aan het overgangskabinet kunnen geven". De heer Geertsema liet weten dat wanneer by de eerstvolgende verkie zingen een beroep op zyn party zou worden gedaan, deze zich niet zou terugtrekken, alleen op grond van het omroepbeleid. „Ook van binnen uit kunnen wy werken voor een vrij omroepbestel", aldus de heer Geert sema die tot slot zei dat. nu in de eerste plaats moet worden gewerkt aan een economisch herstel van ons land. het initiatief van mevr. tvianJansen is er in jaar een actie begon- inzamelen van speel de verpleegden in liet Zeehospitium in Kat- Zee. De woning van de neemster lijkt wel een van een speelgoedzaak iat zij nu al. De Bosko- )en met milde hand ge- de jeugd heeft door acties op de scholen int je bijgedragen. uit Boskoop zijn ook ddinxveen geschenken komen. Verder is ook oorburgse pyromaan <er actief? r overtuiging is het begin rand in een caravan-leslo- Daltonlyceum in Voor- maoht weer het werk van geweest. De brand werd lasserende burger ontdekt, kon snel worden geblust. )altonlyceum zijn drie ca- leslokalen in gebruik. In een talenpracticum on juist deze wagen had ichter uitgezocht voor zyn loor het tijdig ontdekken worden voorkomen. De tot een paar duizend perkt. oktober werden eerder op nstige wijze brandjes ge- keer in scholen en drie of restauratiegelegen- [sportvelden. Vyf keer was a de gemeente Voorburg en ip een tennispark juist over tegrens, in de gemeente lam. ADVERTENTIE geld voor de kinderen in het Zee- i hospitium bijeengebracht: f 435,-. Morgenochtend hoopt mevr. HooftmanJansen de ingezamel de goederen aan de leiding van het Rotterdams Zeehospitium aan te bieden. Op de foto. De dames Van der KraatsMatze, HooftmanJan sen en Tineke Hooftman, druk bezig voor de bewonersvan de verpleeginrichting (Ppto Leideoh Dagblad1) toep andig t appel Kleine makreel mag thans iets groter zijn In de bestuursvergadering van het produktschap voor vis en visproduk- ten, van 22 september werd de mini mumverkoopprijs voor grote makreel verhoogd van f 0,23 op f 0,26 per kg. De minimumprijs voor kleine ma kreel, waaronder wordt verstaan ma kreel waarvan het stukstal in een kg meer dan zes bedraagt, blijft echter ongewijzigd. Nadien is er door het Bedryfschap voor de Visconservemndustrie on dei- meer voor gepleit om het stukstal te wijzigen in die zin, dat meer makreel onder de lagere minimumprijs van f0,23 per kg zou komen te vallen. Van de zyde van de visconserven- industrie is namelijk gesteld, dat als gevolg van de stukstalbepaling, zoals deze momenteel geldt, op slechts een zeer gering gedeelte van de makreel de lagere minimumprijs van toepas sing zou zyn. Het produktschap heeft hier wel begrip voor. Teneinde aan het be zwaar van de visconservemndustrie tegemoet te komen, wordt thans aan het bestuur voorgesteld de grens tus sen grote en kleine makreel te bren gen van het stukstal van meer dan 6 op een stukstal van meer dan 5 in een kg. Van rederszyde heeft het produktschap vernomen, dat hierte gen geen bezwaar zou bestaan. Het voorstel komt in de openbare vergadering van het produktschap, welke donderdag 24 november wordt gehouden, aan de orde. Onderzoek naar oogverwonding bij charge In opdracht van de procureur- generaal in Amsterdam, mr. M. H. Belinck, zal de ryksrecherche een onderzoek instellen naar de wyze waarop zondag tijdens een charge van de politie tegen naar het Ame rikaanse consulaat-generaal in de hoofdstad optrekkende demonstran ten. de 17-jarige mej. C. Sminia, door een gummiknuppel in een oog werd geraakt. Met ernstig oogletsel werd zy naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Uitwisseling van ambtsdragers De geref. kerk en de hervormde gemeente van Noordwijk aan Zee gaan ambtsdragers uitwisselen, zo hebben de kerkeraden van beide kerken besloten. Deze uitwisseling vindt plaats tydens de kerkdiensten, maar ook by de kerkeraadsvergade- ringen. De ambtsdragers zullen by toerbeurt eikaars diensten en verga deringen bywonen. De kerkeraad van de hervormde gemeente van Noordwyk aan Zee gaat verder akkoord met het houden van gemeenschappelyke kerkdiensten op de tweede feestdagen. Ook de bid- en dankstonden wil deze kerkeraad gezamenlyk houden. Ten aanzien van dit punt heeft de kerkeraad van de geref. kerk nog geen beslissing j genomen, omdat daarover eerst de gemeente gehoord dient te worden. 1 VJLJlJIJ«UL 'AH-Vil r VI SI I HiOV Van Ctnze mrresnnnrlenf- in U/ac/iinnfrtn Tritussen -xli-it iivori verslindend© zaak Van onze correspondent in Washington) ..Wie ooit naar Amerika gaat. ziet veel schoon- i cabaretier Tom Lehrer in een liedje over de heid in elke staat, alleen ontdekt men terwijl verontreiniging van lucht en water in het op men kucht drink er geen water en adem er geen zichzelf aan lucht en water zo rijke land der lucht''. Zo zingt de oneerbiedige Amerikaanse I VS. Lehrer mag In dat liedje een beetje overdrijven (vooral als hij warme en koude modder uit de kranen ziet komen), maar zjjn thema is geen hersen schim. Vervuiling van lucht en water is één van Amerika's grote problemen in deze tijd. vorderen, staat men verder de strij ders tegen de „smog" bij. In totaal gaat er jaarlijks twintig miljoen dol lar zitten in het federale program- On Tegen verontreiniging van de lucht, door industrieën e.d. wordt allang ge vochten in de nieuwe wereld. In Pittsburg byv. waar men decennia lang de helft van het jaar in een donkere rook vegeteerde, bevocht men al een jaar of tien geleden een overwinning op het luchtvervuilings- spook door verordeningen, waarby het industrie en particulieren verbo den werd speciale soorten rookver- wekkende brand te gebruiken. Op dit moment is de lucht in Pitts burg negentig procent schoner dan vroeger. Hetzelfde geldt voor een an der rookhol: St.-Louis. Een welkome hulp by de hele strijd was overigens de ontwikkeling dat steeds meer com fort zoekende particulieren hun hui zen met gas of olie gingen verwar men, brandstoffen die „schoon" zyn. Vyand nummer één van de stry- ders voor een klare lucht is nu de auto. Ook industrieën leveren welis waar hier en daar nog een over vloedige portie rook en gas af, maar in de meeste steden met een lucht vervuilingsprobleem is de hoofdboos doener de auto. Watervervuiling is bepaald geen geringer probleem in de VS dan de verontreiniging van de lucht. Eerder lyken oplossingen ervoor nog veel meer geld te zullen gaan kosten. Tus sen de 50 en 100 miljard dollar zou men in de komende vyf tien jaar moeten uitgeven om verdere vervui ling van water tegen te gaan en nu al verontreinigde rivieren en meren te zuiveren, zo heeft een gealarmeer de senator becyferd. Waar is dat op dit moment het hart van het enorme Erie-meer door industriële afval zó vervuild is dat het dreigt dicht te groeien met algen en geen vis er meer leven kan. Het zuidelykste deel van het Michigan Lake staat er niet veel beter voor. Rivieren als de Hudson en de Ohio zyn door en door smerig. Schuld hieraan zyn de industriële centra van Michigan, rondom Chicago, by Cleveland en in de staat New York. Sinds 1948 is er wetgeving om het waterprobleem te ïyf te gaan, maar pas de laatste jaren heeft de rege ring in Washington een vrijere hand gekregen om industrieën en staten te bewegen iets te doen tegen de slui pende vervuiling van het levensbe- langryke water. Een afdeling van minister van Binnenlandse Zaken Udall onder zoekt de zaak nu wetenschappeiyk. Subsidies van in totaal 150 miljoen dollar zyn beschikbaar om indu strieën ertoe te brengen hun afval zo te bewerken, dat de vervuilende wer king ervan gereduceerd wordt. Na 30 luni 1967 zal Washington maatsta ven voor afval-afvoer kunnen voor schrijven aan elke stad of staat, die voor die tyd zelf geen bevredigende criteria zal hebben opgesteld. ense club aan rand van afgrond straten van oostelijk Lon- men rond met een blauwe geld in te zame- jUyton Orient. Deze voet één der oudste van Enge- bungelt nu weinig glo- de staart van de derde di- het profvoetbal. De club bankschuld van 100.000 miljoen gulden). De recet- niet voldoende om de sa- de spelers te betalen, 'e emmer in de club- van de trainer van Ley- üebruikt hem in de regel spons met koud water te knappen na botsingen. Tt hy door de straten en doet er wat geld in. Gis- vergadering van de cup- idiouden, waarin werd uit fat de club op sterven na Ook daar ging de emmer tot resultaat was meer dan .id l C deden enkele pennies maar een man, die zei orter van Arsenal te zyn, ifi 1)011(3 PaPiei"geld op de Sj-jarige directeur van Odent, Arthur Page, ver- 10- naderhand getroffen te zyn fantastische reactie van de l* dub heeft echter een ga- minstens 30.000 pond no- wat armsslag te krijgen. ®tödelde bezoekcyfer by de thuiswedstryden is ongeveer 4.000 man. Page heeft gezegd dat er voor een lonende exploitatie ten minste 10.000 bezoekers nodig zyn. In 1962- 63 had Leyton Orient een kort sei zoen in de eerste divisie. Sindsdien is de club snel bergafwaarts gegaan. „Toen we in de eerste divisie za ten, kon je in de koffiekamer niet lopen van de filmsterren", zegt Page droevig. „Nu we het moeilyk hebben in de derde divisie wil geen mens ons kennen". Sportsplinters Het bestuur van de Nederlandse Jiu Jiibsu en Judoband heeft een uitnodiging, om van 20 tot en met 28 februari meit tien judoka's en vier ficials een toernee door Rusland te maken, aanvaard. Met het oog op de Europese kampioenschappen in Milaan, die in mei zullen plaatsvin den is dat voor beide landen een belangrijke krachtmeting. Een Nederlandse wielrenner maakt de laatste tyd furore in Nieuw-Zeeland. Het is de twintig- Jarige Timus Tabak uit Christohurch. die de voor de Nieuwzeelandse wie lersport unieke prestatie heeft gele verd door achter elkaar de drie be langrijkste wedstrijden van het jaar te winnen. Onteigening kost ruim een ton In verband met de onteigening van eigendommen, welke zyn begrepen in het onteigeningsplan van percelen, gelegen aan de Morssingel, het Pieter Huibertshof, de Rynsburgersingel en de Stationsweg, zulks ter uitvoering van het Wederopbouwplan Leiden- Stationsplein en omgeving, stellen B. en W. de raad voor een krediet te verstrekken van in totaal f 129.740, voor de uitbetaling van: 1. schade loosstelling aan: a. mej. J. B. Loebèr, eigenares van het perceel Morssingel 8 te Leiden: f23.500,— b. de heer J. J. H. van Ree, eigenaar van het perceel Rynsburgersingel 8 te Leiden: f40.220,—; c. handelsvennootschap onder de firma „Rijwielstalling Cito" te Leiden, eigenares van het perceels gedeelte grond, gelegen achter het perceel Stationsweg 39 te Leiden: f31.020.waarvan wegens vergoe ding van belastingschade aan de he ren S. L. N. A. van der Meel, L. H. A. N. F. D. van der Meel, J. G. van der Meel er Th. J. van der Meel respec tievelijk f869—, f 1.679,—. f 1.365.— en f 757,2. rentevergoeding, kosten deskundigen, overige kosten terzake van gevoerde gedingen, honorarium met bykomende kosten van de rechtsgeleerde raadsman van de ge meente, registratierecht en kosten van overschryving in het kadaster van rond f35.000,in totaal. ADVERTENTIE Met ingang van 1 januari: Extra duit op woensdag ophalen Intussen zint men yverig op an dere mogeiykheden naast beperking van de vervuilende werking van in dustrieel afval om de watercrisis het hoofd te bieden. Reiniging van riool water lijkt zo'n mogeiykheid en Amerikaanse experts geloven dat ze ventig procent van de totale behoef te aan water in de VS (een lieve 1100 miljard litertjes per dag) gedekt zou kunnen worden door rioolwater niet zo maar weg te laten vloeien maar nog één of meer keren te ge bruiken. Rioolwater is namehjk, ondanks de weinig frisse naam, helemaal niet zo vies als de volksbrein denkt en het zuiveren ervan is gemakkehjker dan ontzouten van zeewater. By proefprojecten in Califomlë en Ohio is gebleken dat het prima gaat, al zyn de kosten nog wat hoog (35 cent per 1000 liter), en dat uitelnde- ïyk het gezuiverde rioolwater nog tien procent „schoner" wordt dan ie overheidsnectar, die normaal uit de kraan stroomt. Alleen bestaat et een klein psychologisch probleem: nie mand tast gretig toe als hy weet dat hem een glas overjarig rioolwater wordt voorgezet. Al deze problemen en nog tiental len meer zullen volgend jaar In Washington op een groot internatio naal congres ter sprake komen, vyf- dutoend experts hoopt men de laat ste week van mei in de Amerikaanse hoofdstad te zien om te discussiëren over de in veel opzichten kostbaarste vloeistof ter wereld: het water. Vooral Californië met zyn twintig miljoen grotendeels gemotoriseerde inwoners worstelt met de uitlaatgas sen. De zon in deze staat doet name lijk nog eon extra duit in het vuil- zakje door met zijn stralen in de door gassen verontreinigde lucht nog meer kwalijke chemische stoffen te doen ontstaan. Het meteorologische verschynsel dat boven Californië byrta het hele jaar door een kussen van warme lucht hangt, dat doorstroming en verversing van de op de grond be smette lucht belet, is een andere handicap. Dat Californië vooraan staat in de oorlog tegen de luchtverontreiniging kan iedereen begrypen, die ooit in Los Angeles geweest is, zyn ogen pynlyk heeft voelen prikken en heeft gelezen hoe groot het aantal geval len van longkanker in deze stad is. Al sinds 1947 heeft de staat wet geving die de luchtvei-vuiling te lijf gaat Sinds 1960 concentreert een spe ciale instantie zich op het probleem van de uitlaatgassen van auto's, die schuld zyn aan 80 procent van de „smog" in Los Angeles byvoorbeeld. Oudere auto's moeten in Califor nië nu uitgerust zyn met een spe ciale apparatuur, die voorkomt dat veel koolwaterstoffen, benzinedampen en stikstofoxyde de buitenlucht be reiken. Nieuwe auto's worden nu meteen zo gebouwd, dat zy beant woorden aan de voorschriften van deze instantie. In 1961 Is de regeling inzake het ophalen van afvalstoffen en overtollig huisraad op woensdagen de zgn, woensdagregeling ln het leven ge roepen. Hierdoor werd de burgerij in de gelegenheid gesteld zich tegen betaling van f 0,50 per Vz m3 te ontdoen van bepaalde categorieën grof huisvuil, afkomstig uit woningen en daarbij behorende tuinen, die niet op normale wijze in de vuilnisemmers kunnen worden meegegeven. Tengevolge van de invoering van de periodieke grofvullophaaldienst in 1965 is het aantal verzoeken tot het weghalen van grof huisvuil op woens dag belangryk verminderd, waarbij dan nog veelvuldig dezelfde adressen voorkomen. Aangezien de uitvoering van de zgn woensdagregeling voorts hoge uitgaven vergt, hebben B. en W. zich, in overleg met de Commissie voor de Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst. beraden omtrent de maatregelen, die thans zouden kun nen worden getroffen. Dit heeft tot de conclusie geleid, dal het gewenst is de zgn. woensdag regeling met ingang van 1 januari 1967 op te heffen en de frequentie van de grofvuilophaaldienst gelijk tijdig te verhogen. Verder zal het vrykomende perso neel worden ingezet by het op woens- dagen reinigen van straten en wegen. Uiteraard biyft de gelegenheid be staan tegen het normale tarief op verzoek afvalstoffen te laten weg halen door de Reinigingsdienst. Zoals bekend, functioneert de grof- ophaaldienst thans zesmaal per jaar. Na opheffing van de evengenoemde regeling zal het zestal grofvuilophaal- beurten voorlopig met één beurt wor den vermeerderd. Deze zal in de schoonmaakperiode worden uitge voerd. Daarnaast biyven de extra diensten, waarby na Sint Nicolaas en Kerstmis verpakkingsmateriaal e.d. afzonderiyk per vrachtauto wordt opgehaald, gehandhaafd. Nationaal Op nationaal niveau is er ook aan dacht voor de luchtverontreiniging. De federale regering in Washington steunt lokale maatregelen en finan ciert wetenschappeiyk onderzoek. Strekt een gebied met vuile lucht zich uit over meer dan één staat, dan kan Washington ook zelf in ac tie komen om de atmosfeer te kla ren. Door weerrapporten, die speciale nadruk leggen op meteorologische verschijnselen die luchtvervuiling be- Succes voor Leidse honden Mevrouw Neil-Poot uit Leiden heeft op de grote internationale hon dententoonstelling Winner 1966 in Amsterdam enkele fraaie successen behaald met door haai gefokte hon den. De witte dwergpoedel Caroline van Rozensteyn werd kampioen en beste witte dwergpoedel van de ten toonstelling. De witte dwergpoe del Leslys kreeg net predikaat uit muntend. Little Lony van Rozen steyn werd 2de by de middenslag poedels en Nicole werd 2de by de zwarte dwergpoedels. Eerst portiersloge dan speeltuin Aan de Aaltje Noordewierlaan (zuid-west) is een terrein gereser veerd voor een kleine, besloten speel tuin met portiersloge. Voor de aanleg van deze tuin wordt een plan met kostenberaming opgemaakt. Thans doet zich echter de moge- ïykheid voor om reeds nu de portiers loge te doen bouwen, nameiyk in combinatie met de geprojecteerde vier dagwinkels aan de Aaltje Noor dewierlaan. Deze dagwinkels zullen binnenkort worden gebouwd door de aanne- mingsmaatschappy Panagro, die zich bereid heeft verklaard de portiersloge voor ten hoogste f. 6.000 tegeiyk met de winkels te bouwen. B en W. stellen de raad om voor dc bouw van de portiersloge een kre diet van f. 6.000 beschikbaar te stel len. Geen betere vis dan Hollandse nieuwe Er was eens 'n eenvoudige Zwitser se jongen. Als knaap had hy be langstelling voor dc vele vreemdelin gen, die in zyn land hun vakantie doorbrachten. Deze belangstelling voor wat wy nu noemen „vreemde lingenverkeer" bracht hem er toe. ln het hotelvak te gaan werken. Hy had succes en werd na Jaren een zeer beroemd man in het internationale hotelwezen. Hy heette César Rltz. Nu u zyn achternaam leent, weet u dat deze van huls zo eenvoudige Jon gen later zyn naam heeft gegeven aan de door hem gestichte en be stuurde Ritz-hotels, die nog steeds tot het puikje der dure hotels behoren, al is César Ritz dan ook reeds lang ter ziele. César Ritz was niet slechts een uitmuntende hótellier in zyn tyd noemde men hem de vorst der gast heren en de gastheer der vorsten! maar tevens een fynproever van gro te vermaardheid, zyn kennis van spyzen was byzonder groot en Iedere kok was ongerust, als César Ritz de produkten van 's koks kook-, bak en braadkunst wilde proeven. Vielen zy in de smaak, dan was zo'n kok een gemaakt man en zeker van een I goed betaalde betrekking in een luxe- j restaurant of duur hoteL Vielen zjj niet in de smaak, dan deed zo'n kok er beter aan. enige tyd in stilte te gaan werken vóór hij weer een po ging ondernam om „op het hoogste niveau" zijn vak uit te oefenen. Zijn oordeel over spyzen was het oordeel van een expert met zeer gro te ervaring en een sterk ontwikkelde kritische zin. Des te vleiender was daarom César Ritz' oordeel over een nationaal product van Nederland. Eens vroeg een Engels edelman hem, welke vissoort César Ritz het liefste at: zalm of forel. Ritz ant woordde: .Een goede zalm eet ik lie ver dan een gewone forel en een goe de forel prefereer ik boven een mid delmatige zalm Maar weet u, Mylord, welke vis de allerbeste is?" De Engelsman dacht na en zei toen: „Neen, dat weet ik niet. Zegt u het dus maar César Ritz zei: „Mylord. de aller beste vis, de smakeiykste en de edel ste, dat is een Hollandse nieuwe ha ring!"

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17