Kabinet vrij koel ontvangen Springlevend verleden jl Ondanks vreugde over nieuwe regering Cab „niet gelukkig Zijlstra was moe 50 cent sparen! p's: IDAG 22 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLA» (Van onze parlementaire redactie) Er ieerst dom blijdschap, dat er weer een regering is. De plan- ben van het icabinet-Zijlstra zijn evenwel met gemengde gevoelens ntvangen. nog te vroeg om een oordeel te ge ven. Wel herinnerde CNV-voorzitter Van Eibergen eraan, dat hij ernstige bezwaren heeft tegen vervroeging van de omzetbelasting. 99 premier Jals is „niet zo gelukkig", et verbaast hem, dat de KVP- »ctle b<reid is zaken te aanvaar- ja, die onder het kabinet-Cals on- invaaribaar werden geacht. Hij igt rich af of de crisis wel nodig Drs. W. K. N. Schmelzer, fractie- r van de KVP en indiener van jj motie, die de kabinetscrisis in- te, is blij met de bekwaamheden t het gezag van de topfiguren uit ynieuwe kabinet: prof. Zijlstra en De Quay. Hij vertrouwde, dat |zorg, die de KVP heeft ove; lomische toestand, weerklank zal len bij de nieuwe regering. „Daar- e is het landsbelang en dus iedere jrlander gediend". Nederhorst. De socialistische Ltieleider. zei (voor de radio) dat I de plannen van het kabinet-Zijl- a kritisch zal volgen. Dat de voor- tegenstemmers van de Motie- melzer in het kabinet broederlijk b elkaar zitten vond drs. Neder- b „heel raar". Daaruit blijkt, hoe jeierig er by de kabinetsformatie werkt, meende hy. Vergelijking MK Uitgaven Kr. E. H. Toxopeus, leider van de frale tweede-kamerfractie vindt onjuist, dat het kabinet Zylstra ts aan het uitgavenpeil wil doen. ook niet gelukkig mee, dat listers uit het Kabinet-Cals zyn rgestapt in het extra-parlemen- e interim-kabinet. „Ik ben bang, formateur zylstra is ingekapseld »r een aantal zittende ministers, hun begroting al hebben geopen- ird en nu niet meer terug willen", 3 mr. Toxopeus. Beernink, fractieleider van de „Als we in de regeringsverkla- onze gedachten geheel of ge- Iteiyk terugvinden dan zullen wy toejuichen". Hy liet weten, dat CHU zich zo positief mogeiyk zal tellen ten opzichte van het nieuwe inet, ook al omdat hy er reke- wil houden dat het maar beperkte taak kan vervullen. e heer B. Roolvink, de anti-revo- dOl )naire fractieleider vindt dat het inet-Zylstra steun en sympathie C iient. „Deze ministers hebben im- >odscs hun persoonlyke belangen opzij ït om zich te wyden aan impo- ür regeringswerk, wetende dat maar van korte duur zal zyn", de heer Roolvink. Hy hoopte, het kabinet-zylstra zyn plannen kunnen doorzetten, „Desnoods wisselende meerderheden". Bezwaren heer P. J. J. Mertens, voorzit- van het NKV, die de kabinets- onverantwoordeiyk heeft ge- ER1 nd> is biy dat er weer een rege ls. „Juist in een tyd, waarin het j. in sociale en economische moei- 50Jifieden verkeert wordt een krach leiding van een regering ver- 3TE ht", zei hy. Het uitstel van de II i- en inkomstenbelasting kan hy ijken. Vervroeging van de omzet- jj isting vindt hy „een moeilyk te teren zaak". DB lit NVV en het CNV vonden het De Telegraaf (onafh.) vindt het eigeniyk jammer, dat er reeds in februari verkiezingen zyn, waardoor een vergeiyking tussen de kabinet ten-Cals en Zylstra onmogeUjk zal zyn. Op dit ogenblik kan slechts wor den gezegd, dat er moed voor nodig is om de Augias-stal van sterke in flatie, excessief hoge rente en een aanzienhjk tekort op de betalings balans tegemoet te treden. Het Parool (onafh. Soc.) hoopt.dat de sanering van zylstra zal slagen. Afgewacht moet worden of de voor stellen daartoe geschikt zyn. Nu ech ter staat al vast, dat zyn kabinet geen bydrage vormt tot sanering van onze politieke verhoudingen Het kwaiyke van dit kabinet-Zylstra is, dat het een minderheid aan de macht brengt zonder dat is beproefd een meerderheidskabinet te vormen uit de partyen, die de motie-Schmelzer indertyd hebben aangenomen Daarmee heeft zylstra de onduide- lykheid in de Nederlandse politiek bevorderd op een tijdstip, dat meer dan ooit om duidelykheid vraagt. Onduidelijk ;p; Statistische weergave van de 'e van voorgaande kabinetten de tweede wereldoorlog. Het Vrije Volk (soc.) concludeert, dat 't beleid in de financiële sector zich zal kenmerken door onduideiyk- heid. Wat de KVP betreft door chris- teiyk geïnspireerde onduidelykheid. Er zyn maar twee groepen, die zich echt verheugen in deze gang van za ken: de oliemaatschappyen en de grondspeculanten. Voor hen is drs. Schmelzer de grote man. Trouw (prot. chr.) wil afwachten, hoe het uitpakt. Daar de heer Zyl stra niet zeker is van een meerder heid in de Kamer, zegt het blad, dat de daad van de heer Zijlstra niet an dere dan een moedige daad kan wor den genoemd. Temeer, daar zyn benoeming tot president van de Ne derlandse Bank hierdoor ongedaan wordt gemaakt. Het blad is gelukkig, dat de crisis ten einde is en het hoopt, dat het nieuwe kabinet zyn beperkte doelstellingen kan verwer- keiyken. Het Algemeen Dagblad (onafh.) wyst erop, dat prof. zylstra de voor geschiedenis niet zonder meer kan beschouwen als parlementaire ge schiedenis. Die geschiedenis is na- melyk nog springlevend. Des te meer heeft het blad waardering voor de moed en de opofferingsgezindheid, waarmee hy zyn ondankbare taak heeft opgenomen. Tegenover deze waardering staat echter de bittere teleurstellingen, dat het dezelfde partybelangen zyn, die nu verhinde ren, dat er drastisch wordt gesnoeid in deu itgaven. De burger zal niet begrijpen, waarom de heilige gods vrede tussen KVP en ARP straks moet betalen met uitstel van belas tingverlaging en hogere kosten van levensonderhoud. Dit is de smet, die er op het blazoen van dit kabinet en dus ook op dat van prof. zylstra kleeft. De Tyd (r.-k.) meent sprekend over de solidariteit binnen het kabi net-Cals dat socialisten hebben moeten ervaren, dat wat zdj aanvan- kelyk nog als pure ontrouw van de KVP-fractie beschouwden, plaats moest maken voor harde economi sche feiten, waaraan niet meer was te ontkomen. Het blad is benieuwd, hoe de PvdA zich by het debat over de regeringsverklaring zal opstellen. Een gang naar Canossa hoeft het niet te worden. Men heeft voldoende redenen om zich daarvan verre te houden. Interessant is het of de socialis tische oppositie niet aflaat de econo mische moeiiykheden door een roze bril te bekyken. De N.R.C. (lib.) schrijft, dat het kabinet sflechts zal kunnen regeren dank zy de gunst van de party en, die werden versmaad toen het op de Huisartsengeschil Commissie benoemd De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veld kamp, en staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels hebben de leden benoemd van de commissie van advies, die hen op zo kort mogeiyke termyn moet adviseren over de honorering van de huisartsen. De commissie heeft de opdracht te adviseren om trent de inhoud van de door minister en de staatssecretaris vast te stellen richtiynen, welke door de Landelyke Huisartsen Vereniging en de zieken fondsorganisaties in acht moeten Meisje overleden na slikken pillen (Van onze Dordtse correspondent) Het 2-jarige dochtertje Adriana van de familie Zwaans in Dord recht is overleden, nadat zy onge veer 32 kalmeringstabletten had in geslikt. Het meisje, dat aan het spe len was op de kamer van haar 11- jarige broer had de tabletten van diens nachtkastje genomen en ineen onbewaakt ogenblik in haar mond gestopt. De oudere, die de vermis sing direct ontdekten, wisten nog A juist 4 tabletten uit de mond van de worden genomen b„ het sluiten van kleuter te verwyderen. Toen v» de een overeenkomst met betrekking tot de verstrekkingen ingevolge de zie kenfondswet van huisartsen na 31 december 1966. De voorzitter van de commissie is prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, in Goirle. hoogleraar aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg en plaatsvervangend voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. huisarts niet konden bereiken, brach ten zy het meisje in alleryi naar het gemeente-ziekenhuis, waar onmidde- lyk het maagje werd leeggepompt. Toch overleed het meisje een uur na het innemen van de tabletten, zy zou zaterdag Juist 2 jaar zyn ge worden. ADVERTENTIE internationale allure... HORLOGES KVP vergadert op 26 november Ingevolge de toezegging van het partybestuur van de KVP om zo spoedig mogeUjk na de oplossing van de kabinetscrisis een partyraadsver gadering te houden over het door de fractie gevoerde beleid, zal de voor zaterdag 26 november in Den Bosch byeengeroepen vergadering van de party raad daaraan worden besteed. Op 3 december zal een partijraads- vergaderinog worden gehouden ter vaststelling van het verkiezingspro gram. Pro/, dr. Zijlstra tijdens de persconferentie gisteravond in Nieuwspoort in Den Haag. formatie aankwam. Deze gang van zaken voorspelt weinig goeds. Dat is jammer, niet in de laatste plaats omdat de nieuwe minister-president die-nuchtere, scherpzinnige en onaf- hankelyke kijk op de economische tendenties heeft die voorwaarde is om een verantwoord beleid te ont- I ren een dubbele omzet in de verkoop werpen. van verpakt brood. Broodoorlog in Limburg (Van onze correspondent) Ook aan het bakkersfront is ln Zuid-Limburg een prijzenslag losge broken. Twee supermarkten in Heer len en Brunssum hebben gisteren de prys van alle soorten brood uit gezonderd verpakt roggebrood met tien cent per eenheid verlaagd. Maandag verkochten de kruide niers nog melkbrood van Limburgse broodfabrieken onder de prys. Vanaf vandaag krygen ze van een geheim gehouden (Limburgse?) leverancier brood in een neutrale verpakking. De afdeling Limburg van de Bakkerij - stichting en de SABA (samenwer kende bakkeryen) broodfabrieken hebben gisteren in hotel Terminus in Heerlen de dreigende broodpryzen- oorlog besproken. Ze besloten gezameniyk de rebel lerende broodverkopers te boycotten. „Als onze leverancier ons niet in de steek laat, zullen we deze prys kunnen handhaven", zei kruidenier Klein in Heerlen. Hy boekte giste- IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllilBE I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII» (Van onze parlementaire redactie) ,,Nu zou ik een biertje lusten!" Met deze uitroep besloot prof. dr. Jelle Zijlstra (Ifi) gisteravond één van de vermoeiendste dagen uit zijn leven: die waarop hij besloot met zijn „extra-parlementair-aangevuld- interim-romp-kabinethet bewind in handen te nemen. Even lader zat hij achter een glas bier uit te blazen. Het gebeurde in het perscentrum Nieuwspoort, waar hij een toelichting had gegeven op zijn formatie. Dat hij moe was daar was hij rond voor uit gekomen. Antwoord op een ingewikkeld geformuleerde vraag, bleef uit. ,Jiet spijt me", zei hij, „maar daar ben ik te moe voor". Dat viel te begrepen. Hij was de dag begonnen met nog gauw even drs. Bakker te polsen voor Econo mische Zaken om vervolgens met tien kandidaat-ministers in conclaaf te gaan over de maag of ze de stap aandurfden, een bijeenkomst zoals die ook zaterdag was gehouden. Hij twijfelde nog. „Ik heb mijn toekomstige collega's gevraagd: hoe ziet u hetVertel het mij! Dan hoef ik er niet alleen over te tobben." ADVERTENTIE Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger Voor mooier haar Zijlstra stevent met volle zeilen de mist in Door onze parlementaire redacteur). Met een luchtig gebaar heeft de splinternieuwe premier prof. J. Zylstra de val van het kabi net-Cals naar de parlementaire geschiedenis verwezen. Hy gaat uit van een totaal nieuwe situa tie. De gebeurtenissen tydens en vlak voor de „nacht van Schmel zer" doen daarin niet ter zake. Het is een interessante stelling, die aan een hoop problemen een eind Ujkt te maken. Maar de premier heeft ongelijk. Het ver leden is ook na meer dan vjjf weken kabinetsformatie nog brandend actueel. Er Is in die vyf weken een soort algemene opinie ontstaan over de ware oorzaken van de kabinetscrisis. Die opvatting ziet er ongeveer als volgt uit. Be langrijke onderdelen van het programma-Cals waren nog niet afgewerkt. Uitvoering van deze onderdelen, die in meerderheid de KVP zwaar op de maag la gen speculatiewinstbelasting herziening van het onderne mingsrecht en het onteigenings- recht, de concessies voor de win ning van het Noordzeegas zou een voortzetting van de rooms rode samenwerking ook na de verkiezingen van mei 1967 nodig maken. De KVP zou de verkie zingen met min of meer gebon den handen ingaan. Voor het eerst in de naoorlogse geschie denis zou de KVP het by de ka binetsformatie wel eens niet voor het zeggen kunnen hebben. By deze overwegingen voegden zich andere: de verdeeldheid in de fractie, toen een deel voor de motie-Toxopeus dreigde te gaan stemmen en het prestigeverlies van het kabinet-Cals. Maar het hoofdmotief was de behoefte aan ongebonden handen, de wezens trek van de katholieke politiek. Inventarisatie Dit hoofdmotief heeft de ge hele kabinetsformatie over heerst. Toen het formateur Schmelzer niet lukte om op ba sis van zyn eigen motie een ka binet samen te stellen maakte informateur Beel de inventari satie van de verschillende mo- geiykheden: een soort recon structie van het kabinet-Cals met een verbeterd dekkings plan, een ontslagweigering van het demissionaire kabinet-Cals, een A.R.K.V.P. rompkabinet. De eerste twee mogeiykheden hadden hetzelfde bezwaar zy zouden de KVP aan de socialis ten binden. Daar kwam nog by, dat de socialisten niet zouden willen meewerken aan de eerste mogelijkheid. Voor formateur Zylstra bleef dus alleen de laatste mogelyk- heid over: een A.R.K.VP. combinatie. De situatie zou de K.V.P. voor een dilemma plaat sen. De anti-revolutionairen voelden eigeniyk niets voor be zuinigingen en wilden alleen de dekking verbeteren. Maar in de motie-Schmelzer werd gevraagd om „maatregelen ter voorko ming van extra-uitgaven voor 1968". Deze eis betekent op zyn minst het voorbereiden van be zuinigingen in het jaar 1967. Prof. zylstra heeft gisteren in een uiteenzetting nauwelyks enig houvast gegeven voor de veronderstelling, dat zyn kabi net daar veel aan zal doen. De inkomsten gaan omhoog de uitgaven zullen kritisch in be schouwing worden gei .omen. Daar moet de K.VP. het dan mee doen. Deze vage toezegging was haar biykbaar liever dan terugkeer van het kabinet-Cals. De fractievoorzitter van de K.V.P. heeft volgende week by de discussies over de regerings verklaring heel wat uit te leg gen, evenals trouwens zyn col lega van de A.R.P. die het ka binet-Cals niet wegstemde, maar wel het nieuwe kabinet laat lel den door een politieke geestver want. Ook de vraag, waarom prof. zylstra eerst niet maar la ter wel premier mocht worden mag wel eens beantwoord wor- Salto-mortale De K.V.P. zal wel bereid *yn de unieke salto-mortale te ma ken: aandringen op bezuinigin gen en zes weken later een be lastingverhoging accepteren. Zy zal ook wel bereid zyn alle flinke woorden over het-niet- kunnen-aan vaarden- van-uitstel- van-de-belastingverlaging te vergeten. Het landsbelang zal deze unieke ommekeer wel rechtvaardigen. Maar de oppositie (87 van de 150 kamerzetels) zal deze gym nastische toer minder makkeUjk uitvoeren. Als de oppositie het verleden niet vergeet en dat doen opposities zelden dan zyn de financiële plannen van premier Zylstra een sombere toekomst beschoren. Niet bezuinigen Er wordt niet bezuinigd en dat betekent, dat de V.V.D. en de C.H.U. vrywel zeker tegen het uitstel van de belastingver laging zullen stemmen. Het uit stel van de verlaging wordt niet gecompenseerd, maar slechts ge volgd door verhoging van de hu ren, verhoging van de sociale premies, verhoging van de om zetbelasting. Bovendien zal het nieuwe kabinet een restrictief loonbeleid voeren. De Party van de Arbeid zal dus vermoedeüjk ook wel tegen het uitstel stem men. Met een paar varianten kan men hetzelfde zeggen van de vervroegde verhoging van de omzetbelasting. Ook daar zal veel bezwaar tegen bestaan. De P.v.d.A. zal zeker tegen stem men, de C.H.U. en de V.V.D. zul len tot hun teleurstelling mer- cen, dat er weinig te versoepe len valt aan de versnelde in ning van de inkomstenbelasting omdat deze al in volle gang is. Daarmee komt een belangrijk motief om voor deze vervroegde verhoging te stemmen te verval len. Geen been Prof. zylstra stevent met volle zeilen de mist in. De kans. dat hy schipbreuk gaat Ujden is le vensgroot. In de parlementaire discussies over zyn dekkingsplan heeft hy geen been om op te staan. Hij kan de vertrouwens kwestie wel stellen maar voor dat argument gaat de oppositie, die nu de meerderheid heeft, van nature al niet op zy. Wie nu het kabinet laat vallen zal daarvoor niet hoeven te betalen de volgende formatie zal im mers pas na de verkiezingen plaats hebben. Prof. zylstra probeert het ver leden te ontlopen. Maar het la nog steeds springlevend. Het zal de premier genoeg moeite kosten om het te bedwingen. Maar ook als hem dat niet lukt. dat nog is aan de innigste behoefte van de KVP voldaan: als Nederland gaat stemmen heeft zy de han den vry. Zo is er tweeëneenhalf uur geza menlijk getobt. Vervolgens heeft hij nog ongeveer net zo'n lange tijd alleen voor de vraag gezeten. „Ik moest voor mezelf beslissen", zei hij. „Het was mijn verantwoorde lijkheid, mijn politiek risico." Eenzaam Heeft hij al die tijd alleen zitten piekerenf ,jNee", zegt hij. „Ik moest toch nog een broodje eten. Maar ik heb me nogal eenzaam ge* voeld." Zelfs het weer heeft formateur Zijlstra die beslissende dag niet meegezeten, 's Morgens vroeg re gende het, s middags regende het en '8 avonds ook. Het natte Binnenhof glinsterde in de regen, toen de geslaagde forma teur er onopvallend en weimig glo rieus verscheen om in Nieuwspoort het heuglijke nieuws wereldkundig te maken. De formateur was on danks de zorgen, die aan so n be langrijke man worden besteed (auto met chauffeur van Algemene Zaken behulpzame paraplu's) niettemin nat toen hij binnenkwam. En moe. Hij ging wat bleek en lichtelijk brillend achter de microfoons zitten en begon: ,Jk heb nooit eerder zo iets bij de hand gehad. Ik weet niet precies wat voor soort verklaring ih moet afleggen." Half lachend ver volgde hij: „Waar meneer Beel is opgehouden, ben ik begonnen." Maar het duurde niet lang of hl) kwam op dreef. Hij stak een sigaret op, ging \oat gemakkelijker zitten. Beweeglijke gebaren met handen en hoofd, onderstreepten het ver haal van zijn kabinet, dat hij on der meer als extra parlementair kwalificeerde. ,JJu zit ik op glad ijs", zei hij. ,Jk heb gemerkt, dat iedereen dat gebruikt zoals het in zijn kraam te pas komt ik bedoel ermee: we hebben geen bindingen aan de fracties." Hij raadpleegde een kreukelig papiertje voor zijn betoog, pas seerde vluchtig de nacht van Schmelzer hoogst interessante ac tuele parlementaire geschiedenis met ook de zwier van de ervaren hoogleraar staatshuishoudkunde in 's lands economie. „En Luns" Zacht pratend, met een licht ac cent zijn Friese afkomst verradend, zette hij uiteen wat er fout dreigde te gaan en wat hij daaraan met zijn belastingplannen hoopte te kunnen doen. Het werd een compleet col lege. Plotseling realiseerde hij zich dat: ,Jk zie dat ik veel te veel uit weid." Diep nadenkend, de hand aan het voorhoofd, noemde hij het ministers lijstje: BiesheuvelVerdam, Die penhorst, Veldkamp, Witte, Btruyc- ken, Bakker dat zijn ze „En De Jong" werd er geroepen. Zijlstra: „De Jong, natuur- l V k." „En Luns", riep een ander Prof. Zijlstra knikte. „Bot", riep een derde. Zijlstra: „Bot hoort bij Luns" Hij scheen wat beduusd, dat hl) er zoveel had vergeten. ,Jiunt u nagaan hoe moe ik ben", zei hij. Langzaam een sigaret uitdruk kend in een asbak zei hij. dat hij niet in het Catshuis zou gaan wo nen. „Waar gaat u dan resideren? werd gevraagd. Zijlstra koppig: ,Jk wil helemaal niet resideren." Hij zat even later opgelucht ach ter zijn bier. Buiten regende het, net als 's morgens en 's middags. Alsof er niets was gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11