iever studenten in de binnenstad dan in flats Losgeraakt wiel helpt politie feilloos bij vinden overtreder I C. den Haan bij de openig van gerestaureerd Jean Michelhofje: Leidse winkeldief was 20.000 kwijt ASRRO' ■microfined'i |tO 15 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD ft. (,M huisvesten van studenten de binnenstad heeft onze :e voorkeur boven de bouw studentenflats. Het ver- j Bgt ons daarom dat wij op I ogenblik zeventig panden or huisvesting in de binnen in ons bezit hebben. ilmT^ li iel de voorzitter van de Stich- Leidse Studenten-Hulsvesting, leer D. C. den Haan, gistermid- bij de opeding van het uit de ntiende eeuw daterende en fraai jstanreerde Jean Michelhofje aan Pieterskerkstraat. In 1964 werd hofje samen met de panden Pie- skerkstraat no. 8 en 12, door de htlng Leidse Studentenhuisves- gekocht van de Stichting „Jan piielhofje" voor f 38.000. In de ja- 1965—'66 werd het verbouwd en sianreerd, onder leiding van de ütect E. A. Canncman van Ryks- imentenzorg, door de N.V. Huur- te Delft. De heer Den Haan j voor studenten zo unieke ngelegenheid met haar, de drukte de binnenstad ten spijt, middel- use rust in gebruik, door de delu de oude regentenkamer te ont- en. voorzitter van de Stichting rse Studentenhuisvesting legde er deze gelegenheid onder meer de ■uk op. dat de huisvestingspro- en in de oude Leidse binnenstad tot stand hadden kunnen komen de subsidies van het minis- in Onderwijs en Wetenschap- de steun van Rijksmonumen- torg, de provincie en de ge- j ite. Hij bood de architect, die handhaving van de oorspronke- bouw de huisjes in het Jean 1 ielhofje heeft gerestaureerd en f nterieur aan de moderne behoef- heeft doen aanpassen, als blijk waardering een oude prent van hofje biedt thans plaats aan lelijke) studenten, maar na en restauratie van de pan- ADVERTENTIE 0 BOEIEND IS NU nam lis de hoofdredacteur van Panorama" minister-presi- ent zou worden,zou hij de get. leschiedenis ingaan als de - »i ortst levende premier van Nederland. Waarom? Dat staat deze week in zijn com- avontpnentaar. wegwijzers naar eeri zekere food voor iedereen die auto rijdt. O lack awkins kan weer spre ien. En dat kon Jack Hawkins A's'' negen maanden geleden'nietl 'anorama's schok-verhaal: S en gesprek met de vertrou wensman en „postbode" van Ie vermoorde president Jack Kennedy. De echo van een O Linda Christian heeft niet het. minste bezwaar tegen het hu welijk van haar 15-jarige doch- d va; ter Romina Power met 'Prins ^Stanislaus (23) die - toevallig - liljonair is. Ir 0 Tweede Panorama-schok- Ac:verhaal: de verhoudingen in prijzen tussen de landen die, samen met Nederland, in de Euromarkt zitten. Wat is er terecht gekomen van de pa- radijs-voorspiegelingen? O Is het mogelijk voor de geboorte Ie voorspellen of er een zoon of tochter komt O vrouw van de schrijver van James Bond onthult hoe James Bond haar man te gronde richt te en in een vroege dood dreef. O tegen de manvrouwen In te athletiek. ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK Deze advertentie is te klein om u alles te vertellen. Koop. een los nummer, dan kunt u zelf zien, tet dit maar een kleine keuze is uit het boeiend spannend kijk- xhrift dat „Panorama" heet. Losse nummers 55 cent. Beter no9-' neem een abonnement. Dat spaart u een dubbeltje per week. tendt uw naam en adres op een teiefkaart aan Panorama, Haar- Dan is u abonnél j den Pieterskerkstraat 8 en 12 wor den er nog zeven studenten en twee studentenechtparen gehuisvest, wel ke laatste als beheerders zullen op treden. Zeventig panden De Stichting Leidse Studentenhuis vesting, die zich zoals gezegd vooral ten doel stelt zoveel mogelijk studen ten in de binnenstad te doen huis- Voor oude vrijsters Wat de geschiedenis van a het voor Leiase Siudenien a geschikt gemaakte Jean Mi- a chelshofje betreft, op 16 ja- nuari lb87 verscheen Catna- rina Geschier, weduwe van B Jan Michielsz. die van beroep fl koopman was geweest, voor notaris Oosterling. Zij was Kloek, ende gesond van lichame, gaende en staende, haar verstant, redenen ende 5 memorie wel machtichende a ten vollen gebruikende, na a allen uitwendigen schijn Zij verklaarde, dat nog tij- dens het leven van haar man fl door hen was bepaald, dat de langstlevende een testament zou maken, waarbij alle roe- rende en onroerende goede- ren zouden moeten worden jj gebruikt voor een Hof jen van twaelf huisjes, waer inne 5 eeuwichlijk ende erffelijk na- a mentlijk vier paer menschen, H Man ende Vrouw, ledematen a van de Gereformeerde Reli- gie, ende acht oude Vrouws- u personen, soo Weduwen als Oude Vrijsters van de Gere- formeerde Religie konden wonen. Er werden hiervoor nauw- keurig bepalingen gemaakt over het beheer door regen- a ten, de toelage, die ieder zal a ontvangen e.d. In 1694 is Ca- a tharina Geschier vermoede- g lijk overleden, want in dat jaar werd haar testament ten uitvoer gelegd. Op de car- touche boven de ingangspoort staat het jaartal 1610, waer dit vandaan komt is nog niet achterhaald. De portretten van Jan Michielsz. en zijn J vermoedelijk uit Gent af- komstige echtgenote Catha- Z rina Geschier hangen thans a in de consistoriekamer van a de Waalsch-Hervormde kerk. a flflflflflflflflflflflflflflflflflfll Vreemde diefstallen Het was met een 36-jarige oud onderwijzer uit Leiden wel vreemd gegaan. Gedurende enkele jaren heeft hij in verschillende betrekkin gen allerlei kleine diefstallen ge pleegd. Zo had hij in de school, waarin hij aanvankelijk werkte, een groot aantal schriften en schrijfmateriaal gestolen. In andere betrekkingen pleegde hij eveneens diefstallen o.a. een bandrecorder. Toen hij in een winkel in Amster dam grammofoonplaten stal, werd hy op heterdaad betrapt. By huis zoeking werden diverse andere goe deren gevonden en kwam het hele lijstje diefstallen voor de dag. Nu was verdachte eigener beweging al naar een psychiater gegaan, om dat hij voor de feiten zelf geen ver klaring en oplossing wist. Daarmee rekening houdend, wilde de officier verdachte nog een kans geven en eiste hij f 75 boete, bene vens twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en controle door een psychiater gedurende een proeftijd van drie jaar. Gedurende die perio de bekostigt de Staat dus de psy.- chiatrische behandeling waartoe de man zelf niet in staat is. Bovendien biedt de reclassering hem de helpen de hand. Dr. A. J. C. Haex voorzitter van Gezondheidsraad Bij Kon. Besluit is in de vacature van voorzitter van de Gezondheids raad voorzien door benoeming van dr. A. J. C. Haex, lector in de gastro- enterologie te Leiden. Dr. Haex, die vandaag zijn functie aanvaardt, volgt dr. J. Wester op, die deze func tie wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft neer gelegd. Dr. Haex werd in 1913 geboren en deed in 1937 te Leiden zijn arts examen. Hij promoveerde in 1945 op een proefschrift, getiteld: .De0klini sche betekenis van de aspiratielever - biopsie". Hij was daarna chef de clinique voor de algemene interne geneeskunde bij nu wijlen prof. Mul der te Leiden. Van 1952 af is hij hoofd van de polikliniek algemene interne geneeskunde alhier. Sedert 1959 is dr. Haex gewoon lector in de gastro-enterologie. vesten, beschikt op het ogenblik over veertig studentenhuizen, waarvan er ruim twintig onder toezicht van Rijksmonumentenzorg vallen. In de ze panden zijn ongeveer 850 studen ten gehuisvest, onder wie 35 echtpa- D. C. DEN HAAN liever in de binnenstad De stichting heeft inmiddels nog dertig andere panden in de binnen stad aangekocht, waarvan er zestien onder toezicht van Rijksmonumen tenzorg vallen. Na verbouw en res tauratie zullen deze dertig panden plaats bieden aan ongeveer 440 stu denten. Na de opening van het studenten - hofje brachten de talrijke genodig den, onder wie de Leidse burgemees ter, mr. G. C. van dier Willigen, eén bezoek aan de eveneens dit jaar im gebruik genomen panden Oude Vest 35 (37 mannelijke studenten en een ibeiheerd'ersechtpaar)Oude Singel 58 (30 mannelijke studiereen en een beheerdersechtpaar), Oude Singel 68 (17 vrouwelijke studenten en een be heerdersechtpaar) en Oude Singel 50 52 (30 vrouwelijke studenten en 'n beheerdersechtpaar ZWO-subsidie prof. Brouwer De Nederlandse Organisatie voor zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. A. Brouwer, hoogle raar in de stratigrafie en de paleon tologie aan de Leidse Universi teit, een subsidie verleend voor een onderzoek van devonische stromato- poren van het Cantabrisch gebergte in Noord-Spanje. Onder Devonische stromatoporen worden een merk waardige groep fossielen verstaan uit het zogenaamde devoon, dat is een periode uit de geschiedenis der aar de, welke geduurd heeft van circa 395.000.000 tot 345.000.000 jaar gele den. Oude Singel De panden Oude Singel 64 zijn ook door de Stichting Leidse Studentenhuisvesting aangekocht en zullen met behulp van Rijksmonu mentenzorg worden gerestaureerd. Wanneer dit werk voltooid zal zijn, zal een deel van de gevelwand van de Oude Singel weer in zijn oude glorie zajn hersteld. Doktersassistente Onder toezicht van de Kon. Ne der land sche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst werd het examen doktersassistente afgenomen. De uitreiking van de diploma's vond plaats in de gebouwen van de Leid- sche Onderwijsinstellingen. Er slaagden 57 kandidaten, te we ten de dames: A. H. W. van den Bent, Wassenaar; E. Boon, Leiden; T. Caudron, Zoe term eerA. Dé moed, Leiden; B. J. van Duyn, Rotterdam; E. A. M. B. Eweg, Amsterdam; J. Groot, Aarlanderveen; C. M. de Haas Leiden; E. M. van Haasteren, Heem stede; G. H. van Hessen, 's-Graven- hage; E. M. L. Holsboer, Arnhem; L. A. Hulshoff, Wassenaar; M. H. Kai ser. Oegstgeest; A. M. van Kuik, Montfoort; A. Loef, Rotterdam, N. G. van Nus, 's-Gravenhage; M. J. A. Ober, Oegstgeest; P. Th. M. Olst- hoorn, Voorschoten; P. A. Schrama, Voorschoten; M. Vink, Bodegraven; M. H. Vijfhuizen, Woerden; A. E.de Weerd, Leiderdorp; H. M. J. van Zanten, Wassenaar. Deze kandidaten volgden de mondelinge dagcursus van de L.O.I., terwijl de volgende kandi daten de schriftelijke/mondelinge L.OJ.-opleiding volgden, t.w. de da mes: D. A. F. V. M. v. d. Bergh, Dordrecht; E. H. I. M. van Bezooyen, Naaldwijk; C. S. M. Bierkens, Roo sendaal; mej. J. H. M. Blokhuis, Los ser; J. M. A. Boon, Leiden; J. Th. Brouwer, Nes; P. Th. M. Brandts, VlissmijenM. A. I. Carom, Ertmelo; J. A. M. Couwenberg, Breda; A. E. GeersSaai, Amsterdam; J. A. M. de Graaf, Utrecht; C. M. Groot, Rot terdam; R. Harfcholt, Balkbrug; A. HopsterSloots, Huizen; H. van Houdt. Rotterdam; J. C. M. de Klerk, Culemborg; C. Koetsier, Bos koop; R. M. Kooy, Bussum; A. W. Kopmels, Waarde; M. Ph. J. Koster van Groos, Amsterdam; A. M. H. v. d. Laan, Groningen; J. M. G. S. v. d. LindenPiret, Vinkeveen; M. J. v. d. Meer, Utrecht; C. S. M. Nieuw - boer, Waarland; M. Oonk, Heiloo; A. M. J. van Putten, Heemskerk; C. H. Rotteveel, Kethel; W. F. W. de Ruwe, Maarn; J. E. Tammen, Hil versum; M. Th. Trossel, Venlo; J. C. A. v .d. Voort, Leiden; J. J. E. Wie- ringa, Wormerveer; T. L. van Win- sen, Arnhem; J. de Wit, Dordrecht. Afgewezen 11, met 2 kandidaten wordt het examen voortgezet. Hij heeft nog steeds de schrik in zijn benen. De Leidse winkelchef, die gisterochtend een bedrag van twintigduizend gulden miste. Be vreesd als hij voor gelddieven is er ivordt in zijn bedrijf wel eens ingebroken meende hij er zaterdagavond goed aan te doen het in een enveloppe geborgen geld achter een stukje karton in het maga zijn te verstoppen. Toen de chef maandagochtend de enveloppe uit het magazijn wilde halen greep hij echter mis. Hoe hij ook zocht het geld was en bleef weg. Enkele uren nadat bij de politie aangifte van deze vermissing was gedaan, werd het raadsel van het verdwenen geld opgelost. Aan het politiebureau vervoegde zich namelijk gister middag een Leidenaar met twintigduizend gulden op zak. Het was de papierophaler, die de grote som gelds temidden van een hoop afval had gevonden. De winkelchef heeft de politie beloofd, dat hij de dagopbrengst van de zaak voortaan op een andere plaats zal weg„ bergen. Leidse Wolspinnerij In aansluiting op het verslag over het boekjaar 19651966 waarin werd medegedeeld, dat het bestuur met enig optimisme de verwachtingen voor het boekjaar 19661967 tege- ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor een B.H. of step-in moet zal, dieelt de Leidsche Wolspin nerij thans mee in dit optimisme over de eerste zes maanden van dit boekjaar niet teleurgesteld te zijn, daar de resultaten zeker niet achter gebleven zijn bij die van het voor gaande jaar. Omstreeks eind januari 1967 zal wederom een bericht omtrent de gang van zaken worden uitgegeven, waar bij gelijktijdig verkort cijferma teriaal over de eerste negen maan den van het lopende boekjaar zal worden gepubliceerd. Londen heeft voor de 639ste maal een nieuwe eerste burger: Sir Robert Bellinger, die hier de toejuichingen van de toeschou wers beantwoordt tijdens zijn rit van de Guildhall naar Law Courts, waar hij zijn „declaration of officevoorlas. ADVERTENTIE helpt u nu nog sneller van uw pllnaf! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. 1 Dit betekent nbg snellere opname m het lichaam nbg sneller herstel Voor de Leidse kantonrechter De autorit, die een 23-jarige vertegenwoordiger uit*Rijswijk op 22 juli j.l. naar Amsterdam moest maken, werd op Rijksweg 4 bij Oegstgeest plotseling onderbroken. Tot niet geringe schrik van de vertegenwoordiger liep het linkervoorwiel van zijn auto af en kon hij glijdend ternauwernood de veilige wegberm halen. Het losge raakte voorwiel vervolgde intussen zijn eigen weg en kwam de rijbaan overrollende onder een uit tegenovergestelde richting ko mende auto. Dit had tot gevolg, dat deze auto de nodige schade opliep en al slingerende eveneens in de wegberm terecht kwam- De bestuurder van deze op unieke wijze belaagde tegenligger kwam niet alleen met de schrik vrij. Dit bleek in de volgende zaak, die ook gisteren voor het Leidse kantongerecht werd behandeld. Het onderzoek ter plaatse wees uit, dat heit voorwiel met slechts één. bout bevestigd was geweest. „Ik liet een dag tevoren nieuwe remschoe nen aanbrengen en dat voor wiel werd door m'n garagehouder niet goed bevestigd", aldus verdach te. „Het spijt my voor U, maar vol gens de wet bent U ten alle tijden verantwoordelijk voor gebreken aan uw auto", zei de kantonrechter, mr. W. de Koning. „Hierbij komt bovendien nog", al dus de officier, mr. J. A. J. van der Bruggen in zijn requisitoir", dat de garagehouder heeft ontkend een re- peratie aan verdachtes auto te heb ben verricht". Verdachte kon niet door een reparatierekening het te gendeel bewyzen". Hij nam echter aan, dat ver dachte in dit opzicht de waarheid sprak en de garagehouder inderdaad een montage-fout had gemaakt. Hij eiste daarom slechts f.20 boete subs 4 dagen. „M'n garagehouder sprak bewust onwaarheid, omdat hij zijn fout niet wilde toegeven", aldus ver dachtes laatste woord. De kan tonrechter nam dit eveneens aan en maakte er f.15 subs 3 dagen van. Rijbewijs In de volgende zaak werd het dui delijk waarom de bestuurder van de tegenligger uit de vorige zaak, een 25- jarige kelner uit Leiden, niet alleen met de schrik vry kwam. Bij nader onderzoek in de berm ontdekte verbalisant namelijk, dat de kelner wel een auto, maar geen rij bevoegdheid bezat. Bovendien beging de kelner nog de fout een valse naam op te geven en wel de naam van een vriend, die wèl in het be zit was van de zozeer door de kelner begeerde rijbevoegdheid. Ook deze opzettelijke overtreding van de wet werd met een proces-verbaal ge honoreerd. Tegen beide ten laste gelegde fei ten had verdachte geen enkel ver- In zijn scherp gesteld réquisitoir onthulde de officier, dat verdachte al enkele veroordelingen achter de rug had wegens het rijden zonder rij bewijs. „Ook nu loopt er tegen hem nog een vonnis voor een voorwaar delijke hechtenisstraf van één week, waarvan de proeftijd nog niet om is en waardoor nog eens te meer wordt bewezen, dat verdachte maling aan de wet heeft", zei mr. Van der Brug gen met de nodige nadruk. Hij eiste daarom in deze zaak een onvoor waardelijke hechtenisstraf voor de tijd van één week voor het rijden zonder de nodige bevoegdheid hier toe te hebben, alsmede een boete van f.50 subs 10 dagen Inzake het op geven van een valse naam. „Ik heb m'n rijbewijs inmiddels gehaald", reageerde verdachte op de ze eis tot vrijheidsstraf. Nadat hij het bewijs inderdaad had overlegd, bleek de officier bereid te zijn hem nog éénmaal de kans te geven zich voortaan aan de wet te houden en corrigeerde eerstgenoemde eis in een voorwaardelijke hechtenisstraf met een proeftijd van 1 jaar. Dat verdachte inmiddels zijn rij bewijs had gehaald en dus zijn best had gedaan voortaan als een legaal autobestuurder de weg op te kunnen gaan, stemde de kantonrechter blijk baar nog milder dan de officier. In zijn vonnis liet hij tenminste ook de voorwaardelijke hechtenisstraf ach terwege en legde de kelner twee geld boeten van respectievelijk f. 100 en f.50 op. Alcohol „Ik schrok van een tegenligger en reed daarom de verkeerde rijbaan en tegen die paal op", verklaarde een 30-jarige monteur uit Oegstgeest. Uit het onderzoek bleek, dat ver dachte in de avond van de 28-ste augustus met zijn auto op de Park laan te Sassenheim over een vlucht heuvel tegen een verkeerszuil was gereden. „Uw adem rook volgens verbali sant sterk naar alcohol en dat alco holgebruik zal vermoedelijk wel de oorzaak van een en ander zijn ge weest", veronderstelde de kan tonrechter aan de hand van het pro ces-verbaal. Verdachte ging hier niet op in en zweeg. De officier kon hier in zijn requisi toir nog aan toevoegen: „Volgens de getuigen was er op dit moment geen enkele andere auto in de buurt en verdachte kan niet van een tegen ligger geschrokken zijn. Die fles jes bier hebben hem vermoedelijk danig parten gespeeld". Hij eiste zowel een geldboete van f100 subs 20 dagen als de voorwaardelijke ont zegging van verdachtes rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 1 jaax. Het vonnis luidde f.75 boete subs 15 dagen en de gevraagde voor waardelijke ontzegging. Uit de bocht Een 38-jarige chauffeur uit Dui- vendrecht moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in de avond van de 24-ste september jl. met zijn vrachtauto uit een bocht in de Kon. Julianalaan in Voorschoten en te gen een tegenligger op was gereden. „Het is daar een nare bocht waar automobilisten nog al eens uitvlie gen als zij te hard rijden en U reed volgens de getuigen inderdaad nogal hard", merkte de kantonrechter op. ,,Ik reed niet hard maar slipte on verwacht", verzekerde de monteur de rechter. „U verklaarde destijds zelf ook, dat U wat al te hard die bocht inging", repliceerde de kanton rechter er nog aan toevoegende:" U was door vooraf gebruik van enkele biertjes waarschijnlijk wat overmoe dig geworden". Ik dronk geen bier", reageerde verdachte verontwaar digd". „Dat werd door de politie na een onderzoek wel degelijk vast gesteld", reageerde de rechter. .Dat verdachte 'n biertje op had en veel te hard reed werd door getuigen be vestigd", aldus de officier, die hier van uitgaande een geldboete van f. 75 subs 15 dagen en aan voorwaarde lijke ontzegging van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 1 jaar eiste. Het vonnis luidde conform de ge vraagde correcties. Tegenligger Een 24-jarige kweker uit Rijns burg begaf zich bij het inhalen van twee wielrijders in de Kerkstraat ter plaatse op het linkerweggedeelte en botste frontaal tegen een tegenlig ger op. De kantonrechter kwam tot de conclusie, dat verdachte te veel risi co had genomen temeer, omdat een en ander in een vry onover zichtelijke bocht plaats vond. „Ik zag hem wel aankomen, doch toen ik remde gleed ik door en daarom tegen hem op", voerde verdachte tot zijn verdediging aan. „In een bocht inhalen is altijd een ernstige verkeersfout. Er ont stond nu alleen nog materiële scha de, maar die frontale botsing had evengoed ernstige gewonden of do den kunnen veroorzaken", merkte de officier in zyn requisitoir nog op en eiste daarom zowel een geldboete van f. 100 subs 20 dagen als de voorwaar delijke ontzegging van verdachte* rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van I jaar. Het vonnis luidde net zo. AO ADEM ISO HE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kandidant-sexamen kunstgeschiedenis mej. C. Dutilh (Rotterdam). ADVERTENTIE GOUD Juwelier Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Maandag 28 november en 5 december de gehele dag geopend.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3