EIDSCH DAGBLAD Bankovervallen werk van bende JAMIN OBERTS tEPAKT Dr. Beel werkt aan minderheidskabinet Grenzen lastig Sommigen vergeten de duidelijkste les van deze eeuw, zegt Rusk WINST P.v.d.A. EN VVD 50 cent sparen ($uct Wericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 No. 32025 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro oo 67055 Conclusie conferentie in Amersfoort ..De recente bankovervallen in Nederland en daarbuiten zijn vrijwel zeker uitgegaan van het systeem van lieden, die min of meer samenwerken. Er is een vaste -kern. die steeds in andere sa menstellingen opereert. Overvallen hebben plaats in een belang rijk deel van Europa. Naast Nederland in België, Italië en Zwit serland". Dit deelde de Utrechtse officier van Justitie, mr. G. W. von Mey- enfeldt, gisteravond mee na afloop van de in een Amersfoorts hoofd bureau van politie gehouden conferentie op internationaal niveau, waarbij de bankovervallen van de laatste tijd punt van gesprek waren. Mr. Von Meyenfeldt zei een dui delijk verband te zien tussen de overvallen in Amersfoort, Tilburg en Brussel. Over de bankovervallen in Utrecht wilde hij zich niet in deze zin uitlaten. „We weten het niet zeker. We leven op- verdenkingen". Ten aanzien van de internationale samenwerking bij de behandeling van de roofovervallen merkte mr. I Von Meyenfeldt op: „Interpol werkt weliswaar op internationaal terrein, maar de diensten van deze organisa tie beperken zich tot onderaoekings- Engelse politie heeft vandaag ry Roberts gearresteerd, de laat-' man die nog werd gezocht in ver met de dood van drie Londense ercheurs, die op 12 augustus j.l. <i doodgeschoten. De man gevonden tijdens een groot- epse jacht, waaraan 200 politie- !n met speurhonden deelna- Hij werd overgebracht naar ops Stortford, een marktplaats ïkm ten noorden van Londen, wberichten over de .echtzaak ide twee andere daders zie men in dit nummer). Thailand zendt detachement naar Vietnam hailand zal een detachement ma- etroepen naar Zuid-Vietnam zen- dat zal deelnemen aan de strijd n de Vietcong, aldus verluidt uit ngelichte bron in de Zuidvietna- e hoofdstad. et contingent, bestaande uit '200 teren en manschappen, en twee ipen, zal waarschijnlijk tegen het van de maand arriveren. I een gevecht in het centrale van Zuid-Vietnam hebben Ame- lanse troepen zondag zware ver- tn geleden, zo heeft een Amert- nse woordvoerder in Saigon mee- eeld. Amerikaanse troepen ter kte van ongeveer 200 man stoot- bij de grens met Cambodja op kleine Noord Vietnamese eenheid, kwam tot een gevecht, waarbij r verluidt aan Noord Vietnamese Ie 26 man sneuvelden, ater greep de Amerikaanse lucht- cht in. oBrunt wordt ^lonclerdag ter narde besteld begrafenis van de heer L. nnt, secretaris penningmeester de K.N.V.B. zal donderdagmid- om half drie in intieme kring iden op de Nederlandse her begraafplaats in Wassenaar i om Usvim (EËRBERICHT STORMACHTIG KNMI verwacht van he- n* tot morgenavondvanavond 1 vannacht tijdelijke rtgen, mor- overdag wisselende bewolking met tóe buien over het algemeen Iets ®fe temperaturen. Harde wind storm aanvankelijk zuidwestelijk wertelijk. 16 NOVEMBER op: 08.01 uur; onder: 16.48 uur. ^Oop: 12.46 uur; onder: 19.32 uur. flater in Katwijk te 05.22 en f MO uur. ^ater te 01.12 en 13.29 uur. nummer bestaat uit 16 pagina's (Van onze parlementaire redactie) De informateur, dr. Beel, werkt ge staag aan de vorming van een KVP/ AR-minderheidskabinet. Sinds de so cialisten het hebben laten afweten en de KVP en de ARP zich positief tegenover zyn dekkingsplan hebben opgesteld, heeft hij nog niet naar buiten gereageerd, maar in politieke kringen bestaat de indruk dat dr. Beel probeert nog deze week kan en klaar een interim-kabinet af te leveren. Naar gemeld heeft zowel de frac tie van de KVP als die van de ARP zich in principe achter het dekkings plan van di-. Beel geschaard, dat uit stel inhoudt van de belastingverla ging tot 1 april en vervroegde in voering van de hogere omzetbelas ting per 1 oktober met eenvijfde (20 punten). Het is echter nog de vraag of dit financieringsplan, dat was af gestemd op het aanblijven van het kabinet-Cals, ook in de situatie die nu is ontstaan, zal worden gehand haafd. Met name de plannen voor uitstel van de belastingverlaging wa ren duidelijk in het dekkings plan opgenomen ten gerieve,, van de Party van de Arbeid. De katholieke fractieleider, drs. Schmelzer, liet gisteren in zijn me dedelingen na afloop van het frac- tieberaad, ruimte voor een wijziging van het dekkingsplan in de nieuwe fase van de informatie. Ook met de anti-revolutionairen schijnt over een aanpassing van de voorstellen van dr. Beel te praten te zijn. Verwacht wordt, dat de informateur in de ko- MYSTERIEUZE BRANDEN IN VESSEM (Van onze Venlose correspondent) Het duizend inwoners tellende Brabantse plaatsje Vessem verkeert de laatste dagen in grote angst om dat er een man schynt rond te do len die slechts één oogmerk heeft: brand stichten in afgelegen gebou wen. Sinds het begin van deze maand zyn er in het plaatsje al zeker zes geheimzinnige branden ge weest waarvoor maar één oorzaak kon worden vastgesteld: brandstich ting. De dader sluipt in bijgebouwen van boerderijen, steekt de boel in brand en verdwijnt dan weer stie- kum. Dezer dagen ontstond er zelfs brand, terwijl de brandweer op een andere plaats nog aan het blussen was. Merkwaardig genoeg ontstaan de branden telkens rond het midder nachtelijk uur. De brandweer heeft de paraatheid opgevoerd terwijl de eenhoofdige politiemacht in Vessem op haar hoede is. De bevolking zelf is uiteraard helemaal op haar qui vive en de meesten wachten voor alle I zekerheid tot ver na middernacht voordat zy gaan slapen. Vanaf de kansel heeft de pastoor zelfs gead viseerd de politie elke inlichting te verschaffen iie er mogelijk toe kan leiden de dader op te sporen Tot dusver werd voor circa f 30.000 scha de veroorzaakt. Commentaar van een Vessemse landbouwer: „Ik heb mende dagen naar Soestdijk zal gaan om verslag uit te brengen. Dr. Beel had vanmorgen opnieuw een gesprek met de fractievoorzitters van de KVP en de ARP, de heren Schmelzer en Roolvink, die om half elf bij hem arriveerden. Waarschijnlijk is een concept-re geringsprogramma aan de orde ge weest. Behalve het dekkingsplan zijn er nog verschillende andere moeilijke punten, zoals de behandeling van de omroepwet. De grote vraag die men zich nu in Den Haag stelt is deze: kan er een parlementaire meerderheid ge vonden worden voor een voorstel om de verlaging van de inkomstenbelas ting met bijvoorbeeld drie maanden uit te stellen? De socialisten zullen wel tegen zijn, omdat zij nog steeds het door Vondeling ingediende dek kingsplan volledig onderschrijven. Alleen met steun van WD en CHU kan een parlementaire meerderheid worden bereikt. En die hebben zich altijd hevig tegen uitstel verzet ut ganzen waggelen vrolijk gakkerend naar de markt in Coe- vorden, onder aanvoering van be kwame hoedsters. Gisteren werd daar de jaarlijkse ganzenmarkt gehouden, waarbij tevens geheel naar de eisen van deze tijd Miss Ganzenhoedster werd gekozen. De Ganzenmarkt van Coevor- den dateert uit de achttiende en negentiende eeuw, toen koop lieden die daar ganzen hadden gekocht, deze vogels via Rotter dam verscheeptennaar Engeland, waar ze op de kerstdis terecht kwamen. Of dit groepje ganzen hetzelfde lot is beschoren, is niet bekend. Duidelijk kwam bij de gesprekken gemis aan rechercheurs met inter nationale bevoegdheden ter sprake. Hierdoor wordt het werk aanzienlijk bemoeilijkt. Mr. Von Meyenfeldt zei in dit verband: „De misdaad stopt, niet bij de grens, maar de politie werkt er tegen aan, zit aan de grens vast". Aan de conferentie, die tot morgen duurt, nemen politie-functionarissen uit Nederland, België, Oostenrijk, Duitsland en Frankrijk deel. De con ferentie, gehouden op initiatief van de Utrechtse officier van Justitie, is bedoeld om beschikbare gegevens over bankovervallen uit te wisselen en als nadere kennismaking tussen de bij onderzoeken betrokken func tionarissen. Besproken werd hoe op effectieve wijze contacten tussen de verschillende politieapparaten kun nen worden gelegd. Wie voor een matiging" in Vietnam pleit, toont zich kort zichtig en blijkt de lessen van de geschiedenis vergeten te zijn, al dus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk gisteren in de uni versiteit van Denver, Colorado. „Sommigen schijnen de duide lijkste les van deze eeuw verge ten te zijn. En anderen proberen die les weg te praten door aan te voeren, dat Hitier en diens bondgenoten unieke verschijnse len zijn geweest en dat er niet Tussen de bedrijven van de ka binetsformatie door wandelt dr. Beel graag even in de tuin een mooi eindje hout klaar staan.achter zijn woning in Wassenaar. Recordprijzen voor schat Serooskerke (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling uit bin nen- en buitenland is vanmorgen in Carlton-hotel in Amsterdam de vei ling begonnen van de internationaal befaamd geworden „Schat van Se rooskerke". „Nog nooit zyn zoveel I mensen bij een muntenveiling aan wezig geweest", zei de muntkundi- ge Schulman. Onder de belangstellenden in totaal ruim 400 was een onge- veer 60 man sterke delegatie uit 1 Serooskerke, waaronder een aantal mannen en vrouwen in Zeeuwse klederdracht, met aan het hoofd de I families Christiaanse en Van der i Broeke en de burgemeester van Vee- re. de heer A. de Kam. Hoe groot de belangstelling voor de veiling in het buitenland is bleek wel uit de komst van een tv-camera ploeg van de CBS uit New York. Alles wees erop dat de veiling meer op zou brengen dan de ongeveer f 450.000 waarop de heer Schulman aanvankelijk de opbrengst schatte. Na de kijkdagen heeft de muntkun- dige, gezien de grote belangstelling, de opbrengst reeds op f700.000 geraamd. Het ziet er naar uit dat dit bedrag ook gehaald zal worden. 1 De recordopbrengst van vanmor gen was voor een dukaat met de beeltenis van Willem IV (1564 t<H 1568). Deze werd door de Ned. Bank aangekocht voor f 5600. In de catalogus stond de waarde geschat voor f 2500. I langer gevaarlijke- bestaan", aldus Rusk. „Ik ben mij volledig bewust van de verschillen tussen Hitier en Mussolini en de Japanse militairis- ten enerzijds en de agressors van de laatste jaren anderzijds, maar die verschillen kunnen een gemeen schappelijk element niet verdoezelen: het verschijnsel agressie. Men beweert, dat „vrede kan worden be werkstelligd door agressie te kalme ren"; dat men, „als een agressor zijn bedoelingen kenbaar maakt, geen aandacht aan hem moet schen ken omdat hij anders alleen maar geniet van zjjn grootspraak"; dat „alles wat hy nodig heeft, een psy chiater is"; dat hy „als men hem maar een klein hapje laat nemen tevreden zal zyn"; dat het westelyk deel v le Oceaan gebeurt onzi omdat het Mensen van mijn leeftijd, aldus Rusk, zullen zich wellicht herinne ren, dat dit alles ook altijd is ge zegd over Mandsjoerije, Ethiopië, de verkrachting van Tsjecho-Slowakye Nipo-onderzoek: In plaats van de fractievoorzitter \an de P.v.d.A., drs. G. M. Neder - horst, heeft de demissionaire minis ter van Economische Zaken. drs. J. M. den Uyl. gisteravond in het tele visieprogramma van de N.C.R.V. „Nipothese" commentaar geleverd op het onderzoek naar de mening van üe kiezers, dat voor de P.v.d.A. gun stig is uitgevallen. Uit het onder zoek van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie is gebleken, dat wanneer thans verkiezingen zouden worden gehouden de P.v.d.A. een aanmerkelijke winst zou boeken en zou komen op ruim 27 pet. van het totaal aantal stemmen. Bij de voor gaande verkie2ingen in het begin van dit jaar bedroeg het percentage on geveer 24 pet. van het totaal aantal kiezers. Voorts is uit het Nipo-onder zoek gebleken, dat naast een verlies voor de K.V.P. en een nog sterke achteruitgang van de Boerenpartij, enige winst te behalen viel voor de V.V.D. en C.H.U. VS-toestel in Oost-Duitsland neergestort De Amerikaanse wil om agressie te voorkomen of tegen te houden be perkt zich niet tot het westelyk half rond of de Atlantische gemeenschap, zo vervolgde de minister van Bui tenlandse Zaken, die verder ver klaarde: „ons nationaal belang bij veiligheid en vrede is wereldomspan nend". Minister Rusk vroeg tenslot te meer begrip voor buitenlandse aangelegenheden Volgens de Westberlynse politie is een Amerikaans toestel van het type Boeing-727 in Oost-Duitsland neer gestort. Dit zou vannacht om half drie Nederlandse tyd zijn gebeurd, in in j het gebied van Nauen, dicht bij West de Stil- Berlijn, onze zaak niet i Een woordvoerder van de Pan van ons bed is." j American Airways in West-Berlijn heeft verklaard, dat een Boeing-727 met post, die van Frankfort op weg was naar West-Berlijn, het radio contact met de verkeerstoren ver loor toen het toestel het vliegveld Tegel in West-Berlijn naderde om te landen. De PAA heeft verder meegedeeld, dat het welhaast zeker neergestorte toestel een bemanning van drie kop pen had. De Westberlynse politie zegt, dat op het tijdstip van het uitvallen van het radio-contact een ontploffing op Oostduits gebied zou zijn gehoord. Maar door de dichte mist was niets te zien. werk en administratieve werkzaam heden. We missen een internationale recherche, rechercheurs met inter nationale bevoegdheden om onder meer getuigen te horen, getuigen te confronteren met getuigen. We zit ten met specifieke moeilijkheden. In Amersfoort hebben we de toestand, dat we drie verdachten hebben. De Belgische Yvette Bayens wordt in Nederland vastgehouden, de Oosten rijker Ludwig Weinber in Wenen en de Fransman Jacques Zanotto zit in Parijs in arrest. De Oostenrijker en de Fransman kunnen we niet naar Nederland krijgen. We hebbèn te maken meit diverse rechtstelsels. We zullen nu proberen ze „te lenen". Met Oostenrijk bestaat er een uitle- veringstractaat voor confrontatie, in Frankrijk ligt het moeilijker", aldus mr. Von Meyenfeldt. Bereidheid Tydens de conferentie, die met toestemming van de procureur-gene raal en de minister van Justitie wordt gehouden, kwam een der aan wezigen, de Criminal-commissaris Franzmann uit Wenen met waarde volle gegevens voor het verdere on derzoek. Mr. Von Meyenfeldt zei ech ter, dat het hem was tegengevallen, wat er in materiaal ter tafel was ge komen. De bereidheid om zoveel mo gelijk samen te werken was evenwel meegevallen. Voor verder onderzoek zijn, prak tische afspraken" gemaakt. Op de vraag of er inmiddels nieuwe ver dachten zijn, antwoordde de officier van Justitie ontkennend. Ook was hem niet gebleken, dat Nederlandse handlangers by de bankovervallen betrokken zouden zyn geweest. Het sturen van getuigen uit het buiten land, om aldus tot confrontatie met de verdachten te komen (destyds bood de directie van de in Amers foort overvallen Nutsspaarbank aan de kosten hiervoor te betalen") acht mr. Von Meyenfeldt van weinig waarde. ..De getuigen zijn al in het buitenland. Ze voelen zich er vreemd Confrontatie heeft de beste resulta ten op de plaats van de misdaad", zo meende de Utrechtse officier. I oorstel tot uitstel van huurverhoging Demissionair minister Bogaers (volkshuisvesting en ruimteiyke or dening) heeft by de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een voorstel tot uitstel van de voorgenomen huurver hoging met gemiddeld tien percent tot 1 Juli in plaats van 1 januari aanstaande. Minister Bogaers zegt in de memo rie van toelichting op dit ontwerp van wet, dat ook deze huurverhoging bevorderlyk is zowel voor een goede volkshuisvesting als voor de bouwac tiviteit in de sector van de particulie re woningbouw. Uitstel met een half jaar van de voorgenomen verhoging is echter geboden om by te dragen aan het scheppen van een klimaat dat voor een juiste loonvorming gun stig is. Opgemerkt wordt, dat de re gering ervan overtuigd is. dat de lo nen in 1967 met het oog op de hui dige economische situatie „slechts matig" zullen kunnen sty gen. ADVERTENTIE borstplaatjes van niet duur wel heerlijk ADVERTENTIE teuivo Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger Voor mooier haar van f.3.- voor slechts f2.50 Er is te Breda eene nieu we sekte verrezen, die, in na volging der Mormonen, her doopt, zooals dit vroeger in den Jordaan geschiedde. Men verneemt, dat reeds 19 perso- nen deze proef, en wel in de rivier de Mark tusschen den Emer en het Nieuwveer, heb ben ondergaan. Na den dood van den Tai- koen is aan vijf van de hoog ste dignitarissen uit zijn om geving verlof verleend, zich te zijner eere den buik open te snijden, hetgeen dan ook te Osaka (Japan) heeft ft plaats gevonden. Men meldt A dat tien personen die eer £- verzocht hadden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1