LEIDSCH DAGBLAD VERDEELD KABINET-CALS Ook Veldkamp kon partijen niet verenigen V redesplannen V.S.- Canada JAMIN ffi& alles Vlieland reen kans meer op aanbli jven \v.d.A. weigert lan-Beel Orbiter in baan om maan Kassier erdwijnt net ton Lakenhal nu gratis TTjobu/effe E.E.G. f399,- HEI WEER ZIT MEE, PLANT NU BLOEMBOLLEN Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) ADVERTENTIE chocoladeletters niet duur wei heerlijk (9uc/ Qïte, teumo gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1966 No. 32038 jteur: E. A. E. van Dlsboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TeielooD Directie eD Administratie 25041; Kedactie 21507 aredacteur: J. Brouwei f 11,90 per kwartaal, f3,97 per maand, f 0,93 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers 10.25 Witte Singel l, Lelden - Giro no 67053 Huisartsen-fond sen 1 ontving vandaag reeds de (eiders van de KVP en de AR, ren Schmelzer en Roolvink. erluidt zijn de ministers van u-tijen in het kabinet-Cals, jfef drs. Bogaers en dr. Veld- fbereid gevonden het compro- jel te accepteren. Het compro- joudt in: een vervroegde invoe- de verhoging der omzetbe- Im.et tien punten op 1 juli en perking van het tweede deel j belastingverlaging per 1 ja- met ongeveer een kwart. Deze jelen bieden de schatkist een (el van 350 miljoen gulden. Steun Jr. Beel ook de fracties van de i de AR bereid vindt, hetgeen Iniet onmogelijk wordt geacht, zich nog moeten vergewissen stilzwijgende steun van de en de CH om het te vormen rheidskabinetje regeerkracht te Met name van de liberalen echter betwijfeld of zij voor atiging van de belastingverla- fitteveen te vinden zijn. Het ikabinet zou bovendien niet al- e verkiezingen moeten voorbe- maar ook de omroepkwestie i afhandelen en de verant- Iinformateur zal zijn plannen morgen nog op verzoek van de rege- \oorleggen aan de fractie van de P. v.d. .4. m de Tweede Kamer, verwacht dat hij daar nog een gewillig oor zal vinden. woordelijkheid moeten nemen voor het magere loonbeleid voor 1967. Ook dat zijn zaken, die de oppositie nor maal niet graag lamgeslagen tege mest treedt. Dekking De boodschap, dat, de socialisten niet aan zijn plan willen meewerken, heeft dr. Beel gisteravond overge bracht gekregen door de demissio naire minister-president mr. J. M. Th. Cals. De socialistische bewinds lieden vinden namelijk, dat de dek king van de nieuwe begroting vol doende is en zien geen redenen voor verdere belastingverhoging, ook niet niet nu de economie er blijkens de ontwikkeling van de betalingsbalans minder rooskleurig voorstaat. Om duidelijkheid over deez opvatting te krijgen heeft dr. Beel besloten ook de fractie van de P.v.d.A. in de twee de Kamer nog te horen. Het valt op dat de socialistische fractieleider, drs. Nederhorst, een afspraak heeft op het moment dat de nieuwe politieke leider van de P.v.d.A.. drs. Den Uyl, op het congres van deze partij in Rotterdam zyn grote slotrede uit- spreekt. De Lunar Orbiter II is gister avond in een baan rond de maan ge komen. Het ruimteschip heeft foto toestellen met behulp waarvan men landingsplaatsen voor Amerikaanse ruimtevaarders wil onderzoeken. Pas volgende week zullen de eerste op namen worden gemaakt. Om de Lunar Orbiter ih een baan om de maan te krijgen werd een kleine stuurraket ontstoken toen het ruimtevaartuig 1260 km. van de maan verwijderd was. De snelheid werd daardoor teruggebracht ran 5.000 km per uur tot 1.000 km per uur. Een kwartier later bevond de Orbiter zich in de baan om de maan. Deze is aanvankelijk ellipsvormig. Op 17 november zal door het ont steken van een tweede stuurraket het laagste punt tot 45 km van het maanoppervlak worden te ruggebracht. De eerste serie foto's wordt de dag daarop genomen met groothoek- en telelenzen. Deze laats te zullen details van minder dan een meter doorsnee zichtbaar maken. Ruimtevaartdeskundigen zeiden dat de baan van de Lunar Orbiter zo is berekend dat er geen kans be staat op botsing met een van de Sowjetrussische ruimtevaartuigen. R' damse correspondent) 3-jarige kassier van de Sla- burg Bank in Schiedam heeft bedrag van minstens 100.000 en aan bankbiljetten van f. 100 25 ontvreemd. De kassier, die nachtig is in Den Haag was iren niet op zyn post versche- Men koesterde eerst geen arg- a, maar in de loop van de dag taieerde men, dat er iets ha- Ie aan de kasmiddelen, li nauwkeurige controle bleek een tekort van minstens 0.000 te zün, waarop men zich Twijld telefonisch met de wo- van de kassier in verbinding le. Hij bleek echter niet thuis lijn, waarop de directeur van de heer A. W. Unkel, de He van de diefstal op de hoog- telde, i bank heerste een zenuwaeh- stemming. Er is bij deze bank geregelde controle op de kas- ielen. Die controle heeft ook nsdag plaats gehad. Het be- dat is ontvreemd, moet dus de kassier in zijn geheel zijn genomen. Vermoedelijk in zün bij het verlaten van het kan- Niets heeft daarbij argwaan ekt. Hij verliet zün bureau op hale tijd, eigenlijk onder de van de directeur die zoals ge- elijk het kantoor als laatste verlaten. Na zijn bezoek aa7i minister Veldkamp werd de onder handelaar voor de ziekenfondsen, de heer J. Hendriks (rechts) be legerd door pers en radio. ""ÏERBERICHT .JEER WIND KNMI verwacht van heden- lorgenavond: koude nacht met wind, plaatselijk mist én in innenland lichte vorst. Morgen toenemende bewolking en -aar wat lichte regen of mot- H Matige tot vrij krachtige wind 1 zuid en zuidwest. Dezelfde rWi> eg temperaturen als vandaag of agere. laakt om 11.15 urn*) 12 november 7.54 uur; onder: 16.54 uur. i°p: 7.37 uur; onder: 16.46 uur. I*ater te Katwijk te 2.28 en 14.46 r: laagwater te 10.47 en 23.06 u. lommer bestaat uit 28 pagina's Prinses Margriet en haar verloofde mr. P. van Vollen hoven hébben gisteren in Soest- dijk de eerste geschenken voor hun huwelijk in ontvangst geno men. Zij werden aangeboden door het Prinses Mar gr iet-fonds. Margrietenuit het gehele land knoopten een smymakleed .Ver der werden aangeboden een vroeg achttiende eeuws Italiaans melk- kastje en twee nog oudere Itali aanse vergulde houten kande laars. Senator Mike Mansfield heeft gisteren voorgesteld communis tisch China, Noord-Vietnam en de Vietcong uit te nodigen aan een debat in de Veiligheidsraad over Vietnam deel te nemen. Mansfield, leider van de Demo craten in de Amerikaanse senaat, deed dit voorstel in een rede in de John Hopkins-universiteit in Baltimore- De senator is van mening dat men het risico, dat de uitnodiging wordt afgeslagen, moet lopen omdat er zoveel op het spel staat. Canada heeft voorgesteld de inter nationale controle-commissie, ge vormd uit vertegenwoordigers van Canada, India en Polen, zo spoedig mogelijk in te schakelen bij het zoe ken naar wegen die tot vrede in Viet nam zouden kunnen leiden. De Ca- I nadese minister van Buitenlandse Zaken. Martin, stelde dit voor tijdens een onderhoud, dat hij gisteren met zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gro- myko had. Minister Martin kwam woensdag voor een bezoek van vijf dagen in Moskou aan. De reactie van Gromiko op het voorstel is niet officieel bekendge maakt, doch hy zou wederom het standpunt van de Sowjet-Unie in de j kwestie-Vietnam naar voren hebben gebracht. Dit standpunt houdtin.dat het Kremlin geen bevoegdheid heeft om vredesinit atieven te nemen zon der duideiyke toestemming van Noord-Vietnam. Rusland en Enge land zijn gezamenlijk voorzitters van de in 1954 op de conferentie van Genève ingestelde controlecommissie. Deze houdt toezicht op het naleven van de bepalingen, die een einde aan de oorlog in Indo-China maakten. Een patrouille infanteristen van de Amerikaanse eerste divisie is gisteren door de Vietcong met gasgranaten aangevallen. Voor zover bekend is dit de eerste maal dat de Vietcong of de Noordvietnamezen gas gebruikten, aldus een woordvoerder van de divi- De dertig leden van de patrouille gebruikten hun gasmaskers. Gasmas kers behoren tot de standaarduitrus ting van troepen te velde. Woensdag hebben infanteristen een wapenopslagplaats gevonden, waar 19.000 granaten lagen, waarvan 1200 gasgranaten. 1 Het stedelijk museum „De Laken hal" in Leiden is het eerste belang rijke museum in Nederland, dat er van afziet entreegelden te heffen. Sinds 1 november is het museum voor iedereen gratis toegankelijk. Wel zullen er voor tijdelijke ten toonstellingen entreeprijzen worden gevraagd. (Van onze parlementaire redactie) Na prof. Muntendam is ook minis ter Veldkamp er gisteren niet in geslaagd om ziekenfondsen en huis- ar tsenn nader tot elkaar te brengen. De huisartsen blijven staan op een verdubbeling van inkomsten, fondsen menen niet verder te kun nen gaan dan een verhoging 20 proeent. De minister, die gisteravond met zün topadviseurs delegaties van art sen en fondsen ontving, zal zich nu moeten beraden over de vraag wat er na 1 januari 1967, als de bestaan de overeenkomst tussen de twee par tijen afloopt, moet gebeuren. Gistermiddag moest prof. Munten dam zoals gemeld vaststellen dat zijn voorstellen werden verworpen. Daaronder ook de suggestie om na A.R.-leden willen samenwerking met socialisten Negen Amsterdamse anti-revolu tionairen hebben een ontwerp voor een program van actie opgesteld, dat zij met het oog op de komende ka merverkiezingen aan hun partü aanbevelen. In dit programma wordt uitgesproken, dat na de verkiezin gen een samenwerking met de Par ty van de Arbeid méér in de lün der verwachtingen behoort te liggen, j dan een samenwerking zonder de 1 PvdA. Als belangrijkste vraagstuk ken ziet het program de verhouding tussen de rijke en arme landen, de verhouding met communistische lan den, de wereldvrede en de bewape ning, de overbevolking, de leefbaar heid van eigen land, de loonvorming, de verhouding tussen gemeenschap en individu alsmede het belasting- vraagstuk en de vereenvoudiging van de samenleving. Wat de ontwikkelingshulp betreft wordt voor de komende regeringspe riode een verhoging van de hulp tot 2 pet van het nationaal inkomen be pleit. In verband met de leefbaar heid van het eigen land wordt grondspeculatie verworpen. Op het gebied van de loonvorming wordt de wenselykheid uitgesproken van te rugkeer naar een systeem van gelei de loonpolitiek. In de huidige situa tie dient deze loonpolitiek de vorm aan te nemen van een algemene loonronde (met uitzondering van de minimum-inkomens, die met een vast bedrag moeten worden ver hoogd) en daarboven bedrijfstaksge- wys een verschillend loon op basis van de produktiviteitstoename uit betalen in de vorm van spaarloon. De ondertekenaars menen, dat in de volgehde regeringsperiode meer aandacht dient besteed te worden aan de collectieve gemeenschaps voorzieningen dan aan de bevorde ring van de particuliere bestedingen. Dit betekent eventuele hogere belas tingen successierechten, vennoot schapsbelasting en omzetbelasting. ADVERTENTIE De meesf gekochte en veilige bromfièfs 6F.BR. huisman HOGEWOERD 6668 LEIOEN bïyKweöRtSÏUKiyOÖR'STUK eTOMSOMZÏËS 1 januari voorlopig aan de huidige schaal voor honoreringen vast te houden, in de hoop dat voortgezette onderhandelingen soelaas zouden brengen. Audiënties Gisteravond ontving minister Veldkamp, geassisteerd door staats secretaris Bartels en zün directeur- generaal dr. Kruizinga. de twee par- tüen in afzonderlyke audiënties. Ook hier bleek, diat de artsen en de ziekenfondsen voorlopig onver- zoenlyk tegenover elkaar staan. De minister, die overdag aanwezig was geweest by de herdenking van het 25- jarig bestaan van de ziekenfondsen heeft de partyen bezworen, dat de huidige economische situatie geen fi nanciële uitschieters en hoge eisen kan verdragen. Maar dit heeft niet geholpen. Na afloop van het onderhoud gaven de partijen te kannen, dat zij geen kans zien nader tot elkaar te komen. Mocht er op 1 januari nog geen overeenstemming zyn, dan kan de minister volgens de ziekenfondswet bepaalde initiatieven nemen. Hy mag een commissie instellen van „wyze mannen", die richtlynen kun nen aangeven. Deze richtlünen kan de minister weer op zyn beurt aan de partyen voorleggen. Voor de tuin: 10 snytulpen, gemengd 0,93 25 gem. krokussen 2,25 8 hyacinthen (zó) 1,95 7 trompetnarcissen (extra zwaar) 1,45 10 gem. narcissen 1,60 20 Triumph tulpen 1,90 Voor de kamer: Lief glaasje met krokus 0,95 Bekertje met hyacint 0,99 3 stuks 2,75 Roodstenen potjes met le kw. krokussen 1,65 en 2,25 AMARYLLIS, compleet met sierpot en aarde voor 5,90 Allerlei leuks voor Uw schalen of bloembakken. VOOR KEUS. KOOPJES, KWALITEIT (Van onze parlementaire redactie) Informateur, dr. L. J. M. Beel, zal waarschijnlijk de ko^ «de dagen de mogelijkheden gaan verkennen voor de vorming leen katholiek-antirevolutionair minderheidskabinet. Het aan- |Cn van het kabinet-Cals heeft hij van zijn lijstje kunnen Lppen, nu duidelijk is geworden dat de socialisten het door ■ontworpen compromis onaanvaardbaar vinden. Uit het Leidsch Dagblad van 12 November 1866: (Advertentie) Men biedt voor een Heer op een fat soenlijken stand aan een net gemeubileerde bovenkamer mei slaapkamer. Kost en be diening voor f 30,— per maand; desverkiezende zon der kost. Franco te bevragen bij den Boekhandelaar J. J. Kooreman, St.-Pieterskerk Choorsteeg, alhier. De Gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, over het jaar 1867 wederom eene belasting op de inkomsten te heffen. Burgemeester en Wethouders hadden voorge steld, die belasting door een hoofdelijke omslag te doen vervangen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1