Fusie socialisten in Italië trok vele intellectuelen aan Behoorlijke prijzen voor goede gladiolen PREMIE SPAARPLAN Krantenbezorger (ster) BEJAARDE MAN GEDOOD BIJ AANRIJDING Een levensverzekering beschermt uw gezin en helpt u sparenelk jaar neemt het Rijk 20% van depremie voor zijn rekening. Brits vliegtuigje verongelukt r L Zware klappen voor V ietcong 1650doden) X)ONDERdag 10 NOVEMBER 1 LEIDSCH DAGBLAD Al is de samensmelting van de socialistische i de sociaal-democratische partij in Italië jaren lang voorbereid en dus op zichzelf geen verras- ling geweest, bij de fusie is toch een aantal ver rassende feiten aan het licht gekomen. Zoals al Christen-democraten enigszins overrompeld (Van onze correspondent in Rome) gemeld, heeft het samengaan een onmiddellijke groei met 37.000 nieuwe partijleden tot gevolg gehad. Opmerkelijk is daarbij dat een groot aan tal intellectuelen zich bij de nieuwe partij heeft aangesloten- Meer vertrouwen Men mag dit als een positief ge- ro]g zientot voor kort was in [talie bet „intellect" communii- Jseh ..onafhankelijk-links", bet ten doorgaan® zeggen wilde, com- junist zonder lidmaatschapskaart. )at personen als Quasimodo, Fellinl, iassman en honderden anderen de ©mmunistische partij vaarwel heb- «n gezegd om zich onder de so- italdemocratische vaan te scharen, ©wijst dat de Italianen politiek rij er worden en dat de nieuwe partij iet vertrouwen geniet van uiterst ritische en lastige lieden als intel- Bctuelen doorgaans zyn. Hoe oordelen de andere partijen wer het gebeurde? We zullen de neo- facisten en de royalisten (een feiterst conservatieve groep, die lang niet allen omvat, wier voorkeur naar .jen koningshuis uitgaat) maar bui- li jen beschóuwing laten. Voor hen is at er in de linkse hoek gebeurt erkeerd, een teken aan de wand bar slecht het er met Italië oerstaat. De liberalen, al zyn zy in alië bijzonder conservatief, komen iet meer beredeneerde bezwaren. Zij ebben meermalen in de afgelopen tren zitting gehad in coalitie-rege ngen samen met christen-democra- en sociaal-democraten en konden moeilijk die laateten als gevaar- jke revolutionaire elementen be lhouwen. Zelfs kon men bij de atste verkiezingen, in 1963, in de [linie-pers, die min of meer liberaal stint is, vaak een welwillend sohou- erklopje voor de sociaal-democra- vinden. Merkwaardig Diezelfde pers reageert thans lerkwaardig. De „Corriere della Se- toont zich gematigd tevre- over de hereniging en is van irdeel, dat de Nenni-socialisten de- nitief zijn overgegaan tot demo- atksche opvattingen en dat men dit een onschatbare winst voor de imocratie kan beschouwen. De Stampa" (Turijn) is zonder enig jjorbehoud ten zeerste ingenomen iet de hereniging en voorziet een nge periode van democratisch be- ind, waarbij de christen-democra- de nieuwe partij zuilen sa- enwerken en het gevaar voor com- lunistische avonturen tot het verle en behoort. Maar In Rome ziet de Tempo" niets dan onheil. De so- ial-democraten zijn ontrouw ge- rorden aan hun eigen beginselen en lenni, die onder één hoedje speelt Oproep Comité ramp Italië De directeur van het Rijks- museum in Amsterdam, dr. i A. F. E. van Schendel, schrijft ons: „Bij het horen van het vre selijke nieuws uit Italië heb ben wij allemaal de behoefte de gevoeld te helpen, iets te doen. Vanzelfsprekend moet jij er eerst hulp komen voor de mensen. Wij kennen dezea noden uit eigen bittere erva ring en ook de hulp die dan allerwege loskomt. Maar behalve de menselijke nood. die in de door het wa ter geteisterde gebieden in Italië gelenigd moet worden, is er ook de nog niet te over- ziene schade aan kunstwer- ken. Aan kunstwerken, die miljoenen mensen in de hele wereld, honderdduizenden in ons land, onmetelijk grote rijkdom en vreugde rhebben geschonken. Wat van de be- schadigde kunstioerken gered kan worden, moet gered wor- v den, gereinigd, ontdaan van met petroleum vermengde p modder, gerestaureerd, zo goed als de bekwaamste men senhanden dit zullen kunnen doen. Voor deze restauratie is uiteraard ook geld nodig. Veel geld. Wij Nederlanders, met een zo grote liefde voor het onvoorstelbaar vele dat Italiaanse kunstenaars en ge leerden in de loop van de eeuwen hebben geschapen, willen hieraan ook een steentje bijdragen. Speciaal voor de restauratie van y kunstioerken, boeken en ge- 'b bouwen. Stort daarom met- o een uw bijdrage op de reke- y ning van Openbaar Kunst- O bezit, postgiro 4180. Amster- dam, onder vermelding „Ge- O teisterde kunststeden Italië", g Het voorlopige bestuur be- o staat uit prof. dr. A. M. W. J. g Hammacher, voorzitter, Elka Schrijver, secretaresse, mr. I. M. J. van Rossem, penning meester, Bertus Aafjes, Hella Haasse, dr. D. H. Kotting Menko, Chris de Moor, prof. var. A. Pitlo, prof. dr. J. Q. uan Regteren Altena, mr. H. J. Reinink, dr. A. F. E. van Schendel. prof. mr. L. G. A. Schlichting, mr. E. L. M. ba ron Speyart van Woerden en dr. A. B. de Vries. met de communisten is de over winnaar. Het ..Giornale d'Italia" is al even negatief en acht het com munistisch gevaar groter dan ooit. Liberaal Maar hoe denkt de liberale leider, Malagodi, zelf er over. Voor de tv heeft hij verklaard: „Er is verande ring gekomen in de socialistische partij. We zijn niet meer in de da gen van het gemeenschappelijk pact van actie met de communisten. Maai de socialisten hinken toch nog altijd op twee gedachten. Het is nog altijd niet een door en door democratische party, in welk geval wy haar overi gens ook zouden bestryden zo goed als de liberalen in de Scandinavische landen de sociaal-democraten daar bestrijden. Maar onze Italiaanse so cialisten zyn nog altyd besluiteloos". „Myn indruk is, dat er in die nieuwe party twee zielen huizen: enerzyds zyn de sooialistep, onder druk der omstandigheden^ geëvo lueerd tot min of meer sociaaldemo cratische inzichten, zy het dan erg links getint. Anderzyds bestaat er ook de verleiding om een optelsom metje te maken: 30% communisten en proletarische eenheidsparty, plus 16% socialisten is 46%. Als we er nog een vyf percent by kunnen kry gen, dan zyn wy de meerderheid, vormen een linkse regering en het- spelletje is gewonnen. Die verleiding bestaat, zelfs op Europees niveau. Voor diezelfde verleiding zyn de Pin nen bezweken en hebben een rege ring gevormd van sociaaldemocraten en communisten. In elk geval is de nieuwe party een schadelyke party, die wy met al onze kracht moeten en zullen bestrijden". Dat de linkse republikeinen de nieuwe party toejuichen spreekt van zelf. Ugo la Malfa heeft een zeer groot aandeel gehad in de vooraf gaande besprekingen. De communisten zjjn zelden zo venynig geweest als in hun aanval len tegen deze nieuwe partij: „Volks verraders", „schijnheilig schermen met de naam van Marx", zjjn zowat de zwaktste termen, die zij gebrui ken. Verder komen zij er telkens op terug, dat het allemaal buiten de partijleden om is gegaan en over haast (inderdaad: men heeft er maar tien jaar over gepraat) door de lei ding werd bekokstoofd. De christendemocraten zyn ver deeld in hun oordeel. De arbeiders van d'e katholieke actie uiten zich positief en staan ook niet geheel af- wyzend tegenover de opvatting van Nenni. dat men moet streven naar een alle arbeiders omvattend, niet- politiek en niet-religieus vakverbond. Maar de party-secretaris Rumor laat een heel ander geluid horen. Zyn oordeel is weliswaar positief, maar hy wyst de nieuwe party de richting aan waarin zy werken moet: zoveel mogelyk stemmen zien te ont nemen aan de communisten. Daartoe is het natuurlyk nodig, dat de socialisten resultaten kunnen aanwyzen. De christen-democraten zyn bereid allerlei punten van het regeringsprogramma ten uitvoer te leggen, om daartoe bij te dragen. Maar het wel heel grote succes van de nieuwe party heeft de christen democraten een beetje overrompeld. En daarom komt Rumor terug op een zekere bezorgdheid, die ook vroe ger reeds in die kringen bestond en die overwonnen leek. Hy heeft er met nadruk op gewezen, dat het niet aangaat, dat de socialisten nu plot seling gaan aandringen op snellere uitvoering van het regeringsprogram ma en zelfs punten naar voren bren gen. zoals bij de plechtigheid van 30 oktober is gebeurd (Nenni. die sprak over het voorstel om te komen tot een bescheiden vorm van een echt- scheidingswet die in dat regerings programma niet voorkomen. Rumor ging daarbij zo ver, dat hy wees op het nog altyd betrekkeiyk beschei den aantal der socialistische kamer leden vergeleken met dat der chris tendemocratische. De „voldoening" van de christen democraten over de nieuwe partij is dus nogal zuurzoet. Toch is het deze hereniging geweest, die het slotwoord schrijft onder wat sedert 1946 de grote taak was der Italiaans poli tici: de socialisten losweken van de communisten teneinde te voorkomen, dat Italië via de stembus achter „het gordyn" belandt. Indiase minister Nanda treedt af De Indiase minister van Binnen landse Zaken, Nanda, is afgetreden en zyn portefeuille zal tijdelyk in handen komen van premier mevr. Indira Ghandi. den in de Indiase hoofdstad op een steenworp afstand van het parle ment. De politie opende het vuur op een menigte waardoor acht perso nen om het leven kwamen en gro te vernielingen aangericht werden aan particuliere en openbare eigen dommen. Hierna had Nanda onmid- dellyk mondeling ontslag genomen en na twee dagen van beraadslagin gen beval mevr. Ghandi president Radjakrisjnan het ontslag vaarden. ADVERTENTIE gevraagd. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel I, Leiden. Nanda. die tweemaal premier ad i bestuur tot stand te kunnen bren- interim is geweest, verklaarde het gen. Hy vond het lasteriyk dat hem doelwit te zyn van een „goed ge- ae tekorten werden verweten „die in- richte en giftige aanval van mach- herent zyn aan de politiek die wy tige belangengroepen". In een brief 1 op bepaalde punten hebben gevoerd verklaarde hy gisteravond te weinig j en de manier waarop die is toege- - I politieke steun te hebben ontvangen j past", om een radicale verbetering in het ADVERTENTIE Op de Steekterweg in Atphen aan den Rijn is gisteravond de 82-jari ge S. Overes door een uit de rich- tling Bodegraven komende personen auto aangereden en daarbij zo ern stig gewond, dat hy bij aankomst in het Academisch ziekenhuis in Leiden bleek te zijn overleden. Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur, toen de heer Overes, ko mende vanaf het Goudse Rypad de Steekterweg naar zyn woning wilde oversteken. De uit Hillegom afkom stige bestuurder van de toen reeds dicht genaderde personenauto, kon ondanks krachtig remmen, een aan rijding niet meer voorkomen. De be jaarde heer Overes werd tegen het natte wegdek geworpen. Dokter K. Gill verleende de eerste geneeskundi ge hulp. Op weg naar het ziekenhuis in Leiden is de man aan zyn ver wondingen een schedelbasis-frac tuur en een beendreuk overleden. Ernstige gebreken Kon. Bibliotheek By vernieuwing van een gedeelte van de technische installaties in het gebouw van de Kon. Bibliotheek in Den Haag, zyn in het uit de 18de eeuw daterende voorgebouw zeer ernstige gebreken aan muren en in vloerconstructies aan de dag getre den. Dit maakt het noodzakelijk, dat belangryke gedeelten van de in dit gebouw opgeslagen collecties in al lerijl verwijderd worden. In verband hiermede zal de Kon. Bibliotheek van maandag 21 novem ber t/m zaterdag 3 december a.s. voor het publiek gesloten zyn. met uitzondering van de afdeling hand schriften en de afdeling incunabe len en postincunabelen. De omvang van de werkzaamheden, verbonden aan het verwijderen der collecties, is dusdanig, dat daarvoor zoveel mo gelijk personeel gedurende de gehele dag ingeschakeld moet worden Een levensverzekering geeft u en uw gezin zekerheid. Met periodieke betalingen (waarvan u zelf de hoogte bepaalt) vormt u waardevol bezit Het Rijk geeft hieifcij daadwerkelijke steun.met het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over maximaal f 500,— jaarlijks aan ver zekeringspremie ontvangen u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2). Hoe? Bij uw betalingen laat u eenvoudig aan tekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na verloop van 4 jaar krijgt u de spaarpremie uitgekeerd. Voorbeeld Als u dit jaar f 500,— oen ver- 5 Par de»!nemer maximaal f ZO.—. Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—. zekeringspremie betaalt krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,Het betaalde bedrag mag natuur lijk ook minder zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang als u aan uw verzekering betaalt De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop van de jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deel nemen als: 1. uw belastbaar inkomen In het voorafgaan te jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Levensverzekeringmaotaohappijèn en de Assurantie-tussenpersonen. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Voor de gladiolenveilingen Hobaho in Lisse wordt de steeds groter. De directie v veiling bekijkt de kwaliteit van de aangevoerde knollen met Argus- Neergestort in Fries meertje In het Ringwiel, een klein meertje aan de weg van Oudega naar Gaast- meer in Friesland, dreven gisteren de wrakstukken van een in de mid daguren neergestort Engels vlieg tuigje. De twee inzittenden worden nog vermist Het toestelletje een prototype Islander, het nieuwe produkt van de firma Britten Norman was gis teren met twee inzittenden van de monstratievluchten in West-Duits- land op de terugweg naar Engeland. Het weer was vrij slecht en het Aiegtuig vloog op tamelyk geringe hoogte boven Friesland toen de be stuurder aan de luchtverkeersleiding in Schiphol meldde dat hy moeilyk- heden had met het radiokompas. De luchtverkeersleiding Schiphol heeft daarna aan de radar van de Ko- ninklyke Luchtmacht bystand ge vraagd. De bestuurder van de Islander heeft vervolgens gepoogd door het wolkendek te klimmen en boven de wolken uit te komen. Tydens deze stygvlucht door het dikke wolken- pak kreeg hy moeilykheden met de blindvlieginstrumenten. Hy meldde die moeilykheden. Sindsdien heeft men alle radio- en radarcontact met hem verloren. i Het wordt niet onmogeiyk geacht, ogen, omdat zy .en beloning in het vooruitzicht heeft gesteld voor die bedryven, die de beste knollen afle veren. Aan het eind van het sei zoen zullen de drie beste aanvoer ders een gouden gladiool opgespeld krijgen. Er ds nu nog niet na te gaan of deze actie inderdaad effect heeft. Vast staat in ieder geval wel, dat de kwekers beneden de rivieren pro beren zo best mogeiyke partyen aan te voeren. Ze splitsen een party dan in twee gedeelten, een waaraan niets mankeert en een waarin de minder I mooie knollen komen. Er is namelyk I al in het verleden vastgesteld en de ze veiling schrijft dat ook steeds, dat tien procent minder mooie bollen de prijs van de negentig procent be paalt! De exporteurs zyn dlkwyis genoodzaakt om dergelyke partyen nog eens door te zoeken en daarvoor wensen ze niet te betalen. Er worden dus zeer redelyke pry- zen gemaakt. Er begint nu wat teke ning in de markt te komen. Ge vraagde of niet best gegroeide soor- ten worden duurder, andere worden j goedkoper. De duursten zyn, zeer merkwaardig, de donkerpaarse Abu i Hassan waarvan de veertien f 9.40 per honderd doen en de witte White Friendship, die de f. 9.20 haalt. De I kleinere maten zijn navenant. De J doorsnee-prijs ligt iets boven de zes I gulden voor de veertien en in de buurt van de vyf gulden voor de maat twaalf. Siieeuwpriiises Bij de goedkoopsten behoeft men niet 't eerst naar de zeer snel groei- Wmm ende Sneeuwprinses te kijken, die overigens dikwijls in het beruch- i te hoekje zit. Deze haalt de zes gul- dat de vlieger volkomen gedesoriën- den we, lls de kwalitelt gocd j, teerd was en ten gevolge daarvan niet meer in staat was het vliegtuig j R°edkoopst is Aristocrat, die in de goede vliegstand te houden. 5.30 opbrengt. Concordia, waarvan By het vliegen in wolken kan na- er verleden jaar veel te veel geteeld melyk desoriëntatie optreden, waar- waren, is door veel kwekers met ge- alle gevoel voor de goede prys en Maria Goretti haalt de f 7.10 per honderd, f. 3.25 voor de maat 8 is ook een flink bedrag. Het ïykt wel of deze kleur de prys van de witte tulpen en hyacinten op de voet volgt. Er zyn nameiyk in de vieling van deze week witte hyacinten van de maat 15/16 verkocht voor f.25.-! Natuurlyk kan men zeggen, dat die paar bollen aan het eind van het seizoen geen gewicht in de schaal leggen, maar dergelyke recordprij- De beroemde amaryllis wordt te genwoordig ook steeds meer aan d« veiling aangevoerd. Ook hiernaar moet een goede vraag zyn, want <to grootste maten 34/op kosten al xo'n f 3.50 tot f4.-. De kleinere maten zyn naar redelijkheid goedkoper. Er komen echter ook heel goede bloe men uit. Zy nog vermeld, dat de zo goed als op zyn. Het publiek gaat de kleinere bollen wat beter leren kennen en daardoor ook vragen. Het gevolg daarvan is een stygende prijs. Het is te hopen, dat niet opeens alle kwekers weer in één jaar ryk willen worden, want dan komt er volgend jaar weer zo'n groot aanbod, dat men ze „aan de straatstenen niet kwyt kan". De kwekers hebben dit jaar echter een aardig ruggesteun- tje gehad. Volgetis bericht uit Saigon Ruim 1650 Vietcong-stryders ge dood. ruim 500 gevangen genomen, 650 verdachte elementen aangehou den en honderden wapens buitge maakt: dat is volgens een hekend- making in Saigon de balans van de operatie „Maeng Ho 6" in de Zuid- vietnamese provincie Binh Dinh, 450 km ten noordoosten van de hoofd stad. De Zuidkoreaanse troepen die eraan deelnamen leden lichte verlie- De Canadese delegatie zal wellicht iets meer over de achtergrond van deze vage toespelingen aan de weet kunnen komen. De Canadese minister is daartoe in een gunstige positie, omdat de betrekkingen tussen zyn land en de Sowjet-Unie zich de laatste tyd zeer tot beider tevredenheid heeft ontwik keld. vliegstand van het vliegtuig verliest Het vliegtuigwrak werd later op de middag in het Ringwiel ontdekt. Een in de omgeving wonende arts is door de Rykspolitie onmiddellyk na het bekend worden van de plaats waar het toestel was terecht gekomen ge waarschuwd. Deze dokter heeft zich daarna direct per bootje naar die plek begeven, doch daar van inzit tenden geen spoor gevonden. Het enige wat hy vond was een aantal papieren. m officieel bezoek aan Polen is de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Martin, gisteren in de Sowjet-Unie aangekomen, waar hy vyf dagen zal biyven. De ge sprekken die hy met zyn Russische collega Gromiko zal voeren, zullen vooral in het teken staan van de Vietnamese oorlog. Als lid van de in ternationale controle-commissie voor Vietnam, toont Canada grote belang stelling voor het byleggen van dit conflict. Zondag zal Martin Moskou weer de rug toekeren en het vlieg tuig nemen naar Rome. De inspanningen om tot een oplos sing van het probleem-Vietnam te komen, nemen weer toe. In Moskou staan bezoeken op het programma van de Britse minister van Buiten- landse Zaken Brown en van de r aan de hand is met het Amerikaanse reizende ambassadeur moeilyk te zeggen. White Harriman Of het allemaal iets zal Friendship is het duurtst. Sneeuw- opleveren, is echter voorlopig nog de zwinde spoed opgeruimd. Gevolg, geringer aanbod en weer een aan- trekkelyke prys van f. 6.30 voor de veertien en f. 5.10 voor de twaalf. Als de prys van de goede Ben Tro- vato in de buurt van f. 7.80 biyft, dan zal die een dergeiyk lot ook wel ondergaan. Gratia, die nogal eens uit de gratie is geweest, komt nu met f. 6.50 weer in de interesse. Wat uitstekende midden- H. J. van der Molen 30 november voor Ambtenarengerecht C Het ambtenarengerecht in Amster dam zal woensdagmiddag 30 novem ber het beroep behandelen, dat de oud-hoofdcommissaris van politie In Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, heeft aangetekend tegen het hem op 16 juli verleende eervol ont slag. De zitting zal in verband met de te verwachten grote belangstelling gehouden worden in de grote straf- zaal van de rechtbank in het Palei» van Justitie aan de Prinsengracht. Voorzitter van het Ambtenarenge recht is mr. C. J. C. M. Schneider en leden prof. mr. J. van der Hoeven, rector-magnificus van de universi teit van Amsterdam, waaraan hy hoogleraar is in het Nederlanaa staatsrecht en mr. W. L. Schenk, raadsheer in het Gerechtshof in de hoofdstad.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7