Gerieflijk, maar wat te weinig pk's VS? Hoe is dat mogelijk? Moderne motor TOYOTA Corolla: nieuw model Toyota CLUB VOOR GOEDKOPER AUTORIJDEN Kort auto- l l nieuws Sfeerloos oefenduel Ko Prins naar iets voor z'n fiets! DAMES PULLOVERS - 20,50 - po: ONDERDAG 10 NOVEMBER 1966 LEIDSCH DAGBLAD Van wegenwagenswieten en wut - er - :o - bij - komt een typisch staaltje van Frans raffinement ADVERTENTIE Eén ding vind ik nog steeds jammer van de Peugeot 204 Sedan: de ..geknepen carboratie". Laat ik het anders zeggen. Deze auto schreeuwt om méér vermogen. De motor, de hele constructie is gebouwd voor meer pk's voor een snellere ac celeratie en voor een hogere topsnelheid. Dal extra vermogen moest echter wijken voor een zuiniger benzineverbruik (gemiddeld 1 11.7). Als dit niet was gebeurd, had deze wagen iets heel bijzonders in zijn klasse kunnen zijn. Nu is hij gewoon gebleven, qua prestatie. De motor (inhoud 1130 cc) is zeer faodern en heel mooi doorge- fconstrueerd. Je kunt er een groot lermogen uithalen. Die 58 SAE pk Ï53. DIN pk) is niks. De basis van He motor is niet uitgebuit. Het is jam ber. Vooral als je bedenkt, dat hij t uitgerust met 'n bovenliggende fokken as. De verbinding met de [leppen is dus zeer direct, ook dat baart energie. De topsnelheid lagt hu op 133 km per uur. Dat had ge makkelijk 145 tot 150 kunnen zijn. j Je zult zeggen: moet dat nu al lemaal zo hard. Maar zo bedoel ik het niet. Als een auto de 150 haalt, Hjdt hij rustiger en dus veiliger 130. Bovendien is een snellere accelera- >afer, vooral bij het inhalen. De ac- Eüeratietyden zijn nu: van 0 tot 60 hi 7.4 sec., van O tot 80 in 13 sec., [an 0 tot 100 in 19 sec en van 0 tot 120 in 34 seconden. Dat vind ik te traag voor zo'n hooie en dure auto (8255 gulden). Natuurlijk kun je er zelf wel iets lan laten veranderen, maar dat jrotere vermogen had gemakkelijk in het seriemodel kunnen worden ge leverd. Remmen Een groot voordeel vergeleken met iet oude model zijn de vacuumbej- xachtigde remmen (schrijfremmen oor, trommelremmen achter). Die ekrachtiging werkt op het vacuum rui de carboratie. Een grote zuiger [ersterkt de pedaaldruk, waardoor je reel minder hard hoeft te trappen im toch hetzelfde remresultaat te rijgen. De Peugeot 204 ligt vast op de re* door de onafhankelijke schroef- nng. Hij is nauwelijks zijwindge- .elig. Het enige bezwaar is de zo- enaamde „body-roll": in korte boch- en duikt de voorkant te veel weg iver de as. Dat zou je met stabi- isators eventueel kunnen opvangen. Deze auto heeft een uitzonderlijk ;oed werkende voorwielaandrijving. )e meeste auto's met deze con tractie hebben de neiging onder- tuurd te raken, d.wz de voorwie- en drukken zichzelf de bocht uit. Da: is in de Peugeot 204 nauwelijks 't «val. Hij gedraagt zich zeer neu- Eenheid Het. grote voordeel van voorwiel aandrijving is voor de fabriek vooral pat de hele zaak motorblok plus «andrijfmechanisme als één een- id kan worden gemonteerd. Heel odern en goed zijn de homokineti- kruiskoppelingen. die aan versnellingsbakzijde gemon- rd zijn. Ondanks deze voorwiel- ndrijving is de draaicirkel opval- nd klein. Deze auto stuurt daar- niet alleen prettig en makkelijk de grote weg, maar ook in* het dsverkeer. r Het interieur van de Peugeot 204 is veilig en gerieflijk afge werkt. Van de stuurversnelling niets dan goed. Vier versnellingen is altijd het beste. Hij schakelt soepel en snel. Alleen naar de eerste en de achter uitversnelling moet je wel eens zoe ken. HENK VAN ZALINGEN stuur vasthouden. Als je in een bocht je stuur niet losjes vast kunt blij ven houden is een stoel niet goed ge noeg. Het interieur is zeer ruim. Nog even iets over de wegligging. Een enorm voordeel is. dat de wielen op de uiterste hoeken zitten. De wa gen wint daardoor ook veel aan sta biliteit. Gemakkelijk Je kunt met gestrekte armen ach ter het stuur zitten iheus de beste stuurhouding 1De rugleuningen zijn goed en gemakkelijk verstelbaar. Al leen schuif ik in de bochten te veel heen en weer. Mijn rug blijft niet op dezelfde plaats. Ik moet me aan het De Peugeot 204 is een typisch staaltje van Frans raffinement. Al les zit even soepel en gemakkelijk. Het interieur is veilig 'veel met rub ber) en gerieflijk afgewerkt. Zoals bijvoorbeeld die doorlopende nlank onder het dashboard. Het uitzicht is zeer goed door het grote glasopper vlak. De spiegel zit op de juiste plaats. Hij neemt geen uitzicht weg. D§ handrem zit binnen handbereik. De nieuwe handsteunen aan de por tieren zijn goed geplaatst. Er zijn nu twee asbakken achterin gemonteerd. De verwarming en ventilatie is goed geregeld. De kachel kun je lek ker afstellen en goed richten. Twee roosters zorgen voor frisse lucht. Ze i zijn hoog en laag verstelbaar. Het is j alleen jammer, dat je ze niet links of j rébhts kunt richten. Bij hogere snel- J heden kun je de ramen niet hele- I maal dichtdraaien. Die sluiten pas weer langzaam rijdt. Over het schakelbord ben ik niet te vreden. De snelheidsmeter is moeilijk afleesbaar, omdat de naald te ver van de cijfers verwijderd is. De lichtschakelaar aan de stuurko- lom vind ik verwarrend. Bovendien kun je op het dash bord nergens zien of je met groot- of dimlicht rijdt. Wel erg attent zijn de hefboompljes onder de motorkap, waarmee je de koplampen in twee verschillen de standen kunt zetten. Ventilator nodig heeft, slaat hij automatisch af. De motor wordt daardoor nog ge ruislozer. Het reservewiel is buitenop aan de onderkant van de ruime bagage ruimte gemonteerd. Je kunt er mak kelijk bij. Alles bij elkaar een hele fijne, gerieflijke en mooie auto. Al leen die ongebruikte pk's Nog een aardigheidje van deze PeugTOt is de zelfwerkende ventila tor. Als de motor geen koele lucht ADVERTENTIE OFF. DEALER „AUTO HOME' De Japanse automobielfabriek Toyota heeft dezer dagen een nieuw model geïntroduceerd. Dit speciaal voor de export ont- worpenmodel heeft de naam Corolla gekregen. Deze tweedeurs sedan behoort tot het kleinere soort en is uitgerust met een HOOcc motor met een vierv er snelling sbak met pook. Volgens opgave van de fabriek kan een maximum snelheid van 140 km worden bereikt. Het benzineverbruik wordt, in verhouding tot zijn maximum snelheid, uiterst laag genoemd. Hoewel de Corolla dus tot de lichtere ivagens behoort, biedt hij plaats aan 4 a 5 personen. Dat deze ivagen speciaal voor de export iverd geconstrueerd bewijst het feit, dat zelfs lange personen zich ruimschoots in deze wagen kunnen plaatsen. Dit in tegenstelling tot veel andere lichte ivagens. De Corolla zal in ons land voor het eerst op de RAI in februari te zien zijn. Over de prijs in Nederland is ook niets bekend. Zoals ook bij andere Toyota-modellen behoren vele accessoires tot de standaard-uitvoeringzoals verwarmingachteruitrijlampen, ruim verstelbare bucket seats, die tevens als slaapbank gebruikt kunnen worden, ruitensproeiers, een sigarettenaanstekereen tankdop met slot, enz. Het ligt in de bedoeling by vol doende belangstelling op 1 januari de Economische Automobiel Club (EAC) op te richten. Dit is een organisatie van automobilisten, die de kosten van het autorijden zoveel mogelijk wil drukken door gezamenlijke inkoop van onderdelen en collectief afsluiten gen, 'bevordering vai doe-het-zelf-garages van verzekerin- oprichting van en doe-het-zelf- Initiatiefnemers zijn de heren C. de Zeeuw uit Deventer en H. Warrink uit Markelo. De kosten van het lid maatschap bedragen f2,50, waarvoor de leden nu reeds een lijst van 500 pompen met „witte benzine" krygen. Er zullen 100.000 informatiekaarten onder automobilisten worden ver spreid waarvan de helft door de witte pompen om te peilen of er voldoende belangstelling voor zo'n EAC bestaat. Het correspondentie adres is: Postbus 181, Deventer, i t Sinds de ingebruikneming van de Opelfabriek in Bochum, zijn er reeds 1 miljoen Kadetts gefabriceerd. De eerste naoorlogse Kadett liep ca. 4 jaar geleden van de band, de mil joenste op 11 oktober 1966. De spanning van uw autoban den moet minstens elke week worden gecontroleerd en het liefst ook voor elke grote rit. if Bijziende automobilisten moe ten bij het ryden in donker sterkere brilleglazen dragen dan overdag. Tot deze conclusie kwam het Instituut voor Medische Optiek te Miinchen na eei. desbetreffend onderzoek. Een testapparaat van Chrysler heeft de bijnaam „rammelaar" gekre gen, omdat het alle wagens vóór ze afgebouwd worden, zesmaal stevig door el ka ór rammelt en schudt. Door deze methode zetten de onderdelen zich beter en wordt hetzelfde effect bereikt als tijdens een rit over de slechtst denkbare wegen. Nu het kwik hier en daar in ons land al enkele graden onder het vriespunt daalt, is het de hoogste tyd om het koelwater in uw auto van antivries te voorzien. Op het circuit van Zandvoort hebben een Vauxhall Viva SL 90 en een Opel Kadett Super resp. in de 1150—1300 cc- en in de 1000—1150 cc-klasse nieuwe 24-uursrecords ge vestigd De gemiddelde snelheid van de Viva bedroeg ruim 105 en van de Opel ruim 106 km u. Het betrof hier normale seriewagens. Help een handje Bij het toenemende stadsverkeer wordt het steeds moeilijker zich uit de zijstraten in te voegen in het ver keer op de hoofdstraten met voor rang. De automobilisten die voorrang hebben kunnen de wachtenden soms gemakkelijk een handje helpen door even te stoppen als de verkeerssitua tie dit tenminste toelaat en hun met een handgebaar het invoegen moge lijk te maken. Niet te snel niet M en S-banden Steeds meer automobielen maken gedurende het winterseizoen gebruik van ]V{ en S-banden (modder- en sneeuwbanden die door hun speciaal en diep profiel een betere greep op gladde wegen hebben. Deze banden, die in de eerste plaats de veiligheid dienen, zijn echter aan snelheidsgrenzen gebonden: voor 10 inch wielen tot 100 km u. voor 12 inch wielen tot 115 km u en voor 13 inch wielen en groter tot 130 km/u. Dit geldt voor alle M en S-banden met of zonder spikes. Amateurs kloppen Mittelrhein: 2-0 Het Nederlandse amateurelftal heeft gisteren in Heerlen voor slechts 300 toeschouwers in een sfeerloze oe fenwedstrijd het team van Mittel rhein (W Did.» met 20 verslagen. Beide doelpunten in de ontmoeting, die werd gespeeld ter voorbereiding op de amateurinterland Engeland- Nederland van 19 november a.s. vie len in de tweede helft. Er waren weinig goede combinaties en de schoten waren meestal slecht gericht. De regen maakte het speel veld bijzonder zwaar. Voor de rust ging de strijd vrij gelijk op. Na de hervatting tonden de Nederlanders, dat zij over een betere conditie be schikten. In de 77ste minuut opende rechtsbuiten De Ridder (Vlissingen) de score. Viet minuten later zorgde linksbinnen Spijkerman tDCG) voor het tweede Nederlandse doelpunt. TAFELTENNIS Jeugdteam verslaat Duitsland Het Nederlandse jeugdtafeltennis- team heeft gisteravond in Nijmegen een interland tegen de Westduitse jeugd met 52 gewonnen. De resultaten waren: Bert v. d. Helm <Ned)-H. Hackenberg <W Did' 21—9 21—16: F Robel <W Did)- Pe ter Joels iNed' 21—16 2118: Bert v. d. Helm-H. Schnabe <W Dldï 21— 18 21—10: Cas van Koestveld (Ned>- H. Hackenberg 21—15 17—21 21—13; Peter Joels-H. Schnabe 2116 21—14: Bert v. d. Helm-F. Robel 219 2220; H. Schnabe-Cas van Koestveld 21—13 21—17. De Spaanse Wimbledonwinnaar Manuel San tana, is dinsdag aan de enkel geopereerd en zal tot april niet kunnen spelen. Santana raakte twee jaar geleden aan zyn rechterenkel geblesseerd, maar had sindsdien niet voldoende tijd om een afdoende in greep te ondergaan. Margaret Smith stopt Mai-gare; Smith, een van de gro ten in de internationale tenniswereld, heeft meegedeeld dat ze zich uit de wedstrijdsport zal terugtrekken. De 24-jarige tweevoudige Wimble- don-kampioene heeft verklaard dat ze genoeg heeft van het spelen en het daarmee verbonden reizen Ze zal zich in Perth vestigen, de hoofd stad van West-Australië, waar ze een modezaak heeft geopend. Margaret Smith heeft zevenmaal het Austra lische kampioenschap veroverd. HYS Hoky heeft gisteravond in Den Haag voor 400 toeschouwers een 85 overwinning op Grenoble be haald. De tussenstanden waren: 21, 5—3, l—l. ADVERTENTIE 'n geschenk voor vader? Aan de bestaande verlichting van de rijksweg Den Haag—Rotter dam (13) is voor twee kilometer toe gevoegd. De totale verlichting van het 15 km lange traject er is nu nog 4 kilometer onverlicht hoopt men begin 1967 gereed te hebben. In de Haagse binnenstad zal het aantal parkeer meters met 1000 worden vermeerder tot 1500. Er ko men 62 straten met parkeermeters bij. ADVERTENTIE „ASTRALON" met raglan mouwen Modekleuren bordeauxrood lichtblauw flessegroen Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA James Coots, een Amerikaanse militair heeft gisteren by het we reldkampioenschap moderne vijf- kamp op het onderdeel zwemmen een nieuw wereldrecord gevestigd. Coots legde de 300 meter af in 3 min. 30.! seconden en was daarmee 5,5 secon den sneller dan Andres Balcao by de Olympische Spelen van 1960. C.S.U. stelt zich achter Kiesinger (opvolger Erhard) De partyleiding van de Beiefse tak van de Westduitse Christendemocra tische Unie, de CSU, heeft gisteren in Miinchen met grote meerderheid besloten de premier van Baden- Wurttemberg, Kurt Georg Kiesin ger. tot opvolger van kanselier Er- hard aan te wijzen. De Beierse groep van de christendemocratrische fractie in de Bondsdag, die de op volger van Erhard zal aanwyzen, be draagt 49 afgevaardigden, de gehele fractie telt er 245. Kiesinger heeft intussen opnieuw ontkend dat hy lid van de SS of SA is geweest. Hij was wel in 1933 lid van de nazipartij geworden maar in 1934, 11a het optreden van Hitier tegen Röhm en de zijnen, was hy begonnen zich tegen de nazi's te verzetten. In 1940 was hij door het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken aangewezen als technisch as sistent, belast met het onderhou den van het contact met diverse re geringsafdelingen. Die functie had hij tot het einde van de oorlog ver vuld. Eugen Gerstenmaier, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft zich gisteren teruggetrokken als kandi daat voor het Bondskanselierschap. Om zo de keuze tussen de drie over gebleven kandidaten te vergemakke lijken. Deze drie zyn Rainier Barzel, voorzitter van de Christendemocra tische bondsdagfractie, Kiesinger en Gerhard Schroder, Westduits minis ter van Buitenlandse Zaken. ,.Rode telefoon" Parijs-Moskou (Van onze Paryse correspondent) Na het Witte Huis in Washington zal binnenkort ook het Elysée in Pa rijs door een directe „rode lyn" met het Kremlin in Moskou worden ver bonden. Tot die installatie, waaraan overigens eerder een symbolisch dan een praktisch gewicht gehecht mag worden, werd in Moskou besloten toen generaal De Gaulle in juni de Sowjet-Unie bezocht. In tegenstelling met Washington zal de verbinding tussen Parijs en Moskou niet uit een telefoonlijn, maar uit een telexver binding bestaan. (Van onze correspondent) De Ajax-speler Ko Prins (28) heeft een aanbieding gekregen om in Ame rika te komen voetballen. Na terug keer uit Istanboel Ajax speelde toen zijn tweede Europa Cup-wed strijd tegen Besiktas werd Prins in de hoofdstad benaderd door twee scouts van de pas opgerichte Ame rikaanse voetbalbond. Ko Prins kreeg een vorstelijke aanbieding (het be drag is niet genoemd). Prins zou gaan spelen voor de be roepsvoetbalclub Chicago. Men wil in Amerike half april starten met ds competitie: aantal clubs 12, terwyl men het seizoen daarop met 16 ver enigingen wil beginnen. Het contract zou voor vier jaar worden afgesloten. HU moet dan ze ven maanden per jaar beschikbaar zijn om tweemaal per week te spelen. Ook Henk Groot heeft een dergelyk aanbod gekregen. Het contract van Prins met Ajax loopt tot en met 1 juni 1967. Prins zou indien hij zijn handtekening onder het Amerikaanse voorstel zet eind maart naar Chicago reizen. Voor huisvesting, reis etc. worden de kosten door deze nieuwe voetbalbond gedragen. Op de vraag of Prins zó maar naar Chicago zou kunnen rei zen, antwoordt het KNVB-contracti ..Indien spelers „wild" gaan voetbal len en het contract met hun club verbreken, moeten zy duizend gulden per wedstrijd boete betalen". Ook verschillende Westduitse top- spelers zyn door de Amerikanen be naderd om voor de nieuwe voetbal bond uit te komen. De wereldvoetbal bond, de FIFA. heeft zich van deze organisatie gedistantieerd. Iedereen die voor deze bond gaat spelen, aldus de FIFA, zal voor £yn leven worden geschorst. In de Engelse eerste divisie ls gisteravond een voetbalwedstryd ge speeld: LiverpoolBurnley 20. ADVERTENTIE Het antwoord... melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad - een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig automatische ver vaardiging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. WASCANA met melange dekblad extra licht, extra geurig

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21