Sinistere mensensmokkel Drs. Schmelzer beantwoordde wel velemaar lang niet alle vragen VS-experimeiit voor militair werk in ruimte laboratorium Armzalig Ir. J.D.H. vaiiderToorn gisteren overleden Schmelzer bleef de held voorK.V.P. LEIDSCH DAGBLAD Fele duizenden Portugezen proberen jaarlijks naar Frankrijk te gaan (Van onze correspondent in Barcelona) In het dorp Ituren in de Spaanse landstreek \Javarra werd onlangs een macabere vondst ge- laan. Een groot familiegraf op het plaatselijke erkhof moest, na zes jaar hermetisch gesloten z zijn geweest, worden geopend om er een verleden familielid bij te zetten. Nadat de grote tenen, die het graf afsloten, waren verwijderd De inwoners lieten zich verleiden it de stoutste fantasieën over de [entiteit van de twee doden. Een auwkeurig onderzoek wees echter .t dat het twee armzalige Portuge- moesten zijn die een poging om andestien naar Frankrijk te emi- met de dood hadden moeten ikopen. De laatste jaren bestaat er ;er levendige mensensmokkel !t Portugal naar Frankrijk, die gen buitensporig hoge winsten ordt verzorgd door een organisatie ui meedogenloze Fransen en Span arden. Alleen al in het jaar 1964 werden Spaans grondgebied 2.227 Portu- jzen gearresteerd, die zonder pas- >ort of andere geldige papieren pro- berden naar Frankrijk te ko llen. Het aantal dat wel door de azen van het controlenet van de paanse politie wist te glippen, is Jlgetwijfeld veel groter. De groepen lörtugezen die meestal in krotten onen in de omgeving van Bordeaux, ïrijs en andere grote Franse ste in, vormen daar het beste bewijs ior. Gedreven door min of meer ibelachtige verhalen over de enorm jge levensstandaard in Frankrijk, ïbben de Portugezen geprobeerd de rmoede van hun eigen land te ont- uchten. Daar de Portugese rege- ing geen voorstander is van emigra- op grote Schaal, is deze volks- irhuizing van door armoe geplaag- i Portugese losse arbeiders geheel andestien. Vele eeuwen lang is Zuid-Amerika it belangrijkste emigratieland voor janjaarden en Portugezen geweest. economische en politieke ontwik- jling in de Zuidamerikaanse staten :eft deze emigratiedrang tot een inimum gereduceerd. West-Europa, t zijn grote economische opbloei ernstige arbeidstekorten, is daar- r in de plaats gekomen. ontdekte men twee in vergaande staat van ont binding verkerende lichamen van een man en een vrouw, die zonder kist en zonder dat iemand het wist in het pompeuze graf waren opgebor gen. Het gerucht van deze lugubere vondst ver spreidde zich snel door het gehele dorp- I stuk van de Spaanse kust aan land Waakzaam &ezet- Eenmaal in Spanje worden zij I in vrachtauto's verborgen. Onder er- barmelijke omstandigheden worden Het vorig jaar werden door de ZU duizend kilometer door Spanje waakzame Spaanse guardia civil 175 gesleurd naar de Franse grens. Daar verschillende transportroutes door j eindigt het groepstransport. In de noorwest Spanje tussen de Franse Spaanse grensplaatsen worden zij en Portugese grenzen ontdekt. Over j twee aan twee verborgen in de kof- het merendeel van deze routes wer- ferruimte van snelle auto's die hen den wekelijks 160 emigranten voerd. Nog niet zo lang geleden werd in het dorp Navalcarnero een vrachtwagen aangehouden, waarin niet minder dan achtentachtig Por tugezen waren opgesloten. Elk van deze stakkers had 2400 gulden neer geteld voor een reis, die nooit zijn doel bereikte. Het vorig jaar werden niet minder dan 107 gidsen van deze mensensmokkel gearresteerd. In het begin van dit jaar kon een nieuwe organisatie van smokkelaars worden opgerold, omdat dicht bij de Franse grens een vrachtauto vol illegale emigranten tegen een boom-reed. Onder het ogenschijnlijk onschuldig lijkende transport ontdekte men 75 mensen, waarvan er velen zwaar ge wond en de uitputting nabij waren. Gouden bergen - j naar Frankrijk brengen. Onbemande Gemini Oud-di ree ten r-generaal P.T.T. Maar dikwijls verloopt de reis ge- geheel anders dan verwacht. Ofwel de Spaanse politie ontdekt het trans port, ofwel de chauffeurs zelf spelen 1 De Verenigde Staten hebben giste- een sinister spel met hun lading. ren de eerste lancering verricht voor Het is verschillende malen gebeurd het militaire bemande ruimtevaart dat een chauffeur de klep van zyn programma met het in een ballisti- laadbak opende en de daarachter sche baan brengen van een gewijzig- verborgen Portugezen toeriep: ,Wij de, onbemande Gemini-capsule Met zijn al in Frankryk. Uitstappen dezelfde raket van de luchtmacht ztfn lopen naar het nabij zynde dorp". In vier satellieten gelanceerd, dat dorp aangekomen ontdekten de De lancering van de Gemini in een emigranten dat ze nog steeds in het ballistische baan was de eerste be- hart van Spanje waren. proeving van materieel, dat zal Soms sterven er mensen tijdens worden gebruikt in het programma het vervoer. Die worden zonder par- I voor een bemande laboratoriumsa- don in een rivier of een ravijn ge- teiliet 'Manned Orbiting Laboratory gooid. of zoals in het geval van het j Mon waarvan de eerste bemande dorpje Ituren in het geheim in een j vlucht waarschijnlijk in 1969 zal onbekend familiegraf weggestopt. Op plaatsvinden. Het doel van het pro deze wijze zijn tientallen naamloze gramma is^ia te gaan welke militai- slachtoffers van deze mensensmokkel re taken de mens in de ruimte kan in Spanje gevonden. verrichten. De bedoeling van de proef van gis teren was te constateren of de Gemi- I ni met een rond toegangsluik in het I hitteschil de hoge temperaturen by Toenadering tussen r.k. en anglicanen een terugkeer in de atmosfeer kan doorstaan. De astronauten van het Molprogramma moeten het vliegen de laboratorium binnengaan door het luik in het stompe einde. De luchtmacht heeft meegedeeld dat de Gemini de proef goed heeft doorstaan en aan een parachute is neergedaald in het zuiden van de Atlantische Oceaan op 9150 km ten zuidoosten van Kaap Kennedy op 11 km van het doel. De lancering ge schiedde met een Titan. De vier gelanceerde satellieten zyn in banen om de aarde gekomen. Twee daarvan hebben moeiHjkheden met hun antennes, welke moeilijk heden men van de grond af nog hoopt te corrigeren. Applaus van fractie Koopavond voor gehandicapten De klandestiene emigratie gaat als volgt te werk. Ronselaars nemen in Portugal contact op met arbeiders uit overwegend arme landbouwgebie den. Zy beloven hun gouden bergen in Frankryk en noord-Europa, zy spreken een prys voor het transport af en laten hun slachtoffers op een plaats dichtby de grens van Portu gal byeenkomen. Daar gaan deze arme lieden over in handen van be roepssmokkelaars die alle slinkse pa den in het grensgebied kennen. In de nacht wordt de groep emigran ten onopgemerkt door de Portugese douane naar Spanje gebracht. Soms ook worden zy ingescheept op kleine vissersboten en worden op een stil De oud-directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn is gisteren op 72-jarige Ieeftyd in het diaconessenhuis Bronovo in Den Haag overleden, 's Ochtends was hij tijdens een vergadering onwel gewor- Na een carrière bij de P.T.T. en in de particuliere industrie, keerde hij op 1 september 1945 bij het staatsbe drijf der P.T.T. terug in een direc teursfunctie. Met ingang van 1 ok tober 1954 werd ir. Van der Toorn benoemd tot directeur-generaal der P.T.T., welke functie hij tot zijn pen s'onering op 1 mei 1959 vervulde. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van Oran je Nassau. Tot de andere onderscheidingen, welke hem tijdens zijn leven ten deel vielen, behoorde die van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Zweedse Orde van Gustaaf Wasa en Officier in de In januari zullen in Italië voor bereidende besprekingen worden ge- De heer Van der Toorn heeft zich houden met het oog op het tot el- de jaren na de oorlog in de^ hele kaar brengen van de rooms-katho- lieken en de anglicanen, aldus deelt het Vaticaan mee. Paus Paulus en de anglicaanse primaat dir. Michael Ramsey, aartsbisschop van Canter bury, werden het in maart j.l. reeds eens over het houden van deze dia loog toen dr. Ramsey als verte genwoordiger van de Anglicaanse wereldcommunie de Paus in het Vaticaan bezocht. De besprekingen zullen worden gevoerd door een ge- meenschappelyke commissie van voorbereiding, die het programma voor een dialoog tussen de twee ker ken moet opstellen. Deze commissie moet de volgorde van behandeling van onderwerpen aangeven. Waar- schynlyk zullen subcommissies inge steld worden om byzondere proble men zoals byvoorbeeld van het ge mengde huwelyk te behandelen. De scheiding tussen de twee ker ken dateert van vier eeuwen terug. wereld een grote naam verschaft als deskundige op het gebied van de te lecommunicatie. Hfj heeft o.a. grote internationale conferenties op dit ge bied meegemaakt als leider van de Nederlandse delegatie bijv. de con ferentie in Atlantic City en de golf- lengte-conferent e in Kopenhagen in 1949. Hij was voorzitter van de na tionale wereldconferentie, die in 1951 in Genève werd gehouden. De heer Van der Toorn was lid. tevens secretaris van het college van curatoren van het Koninklijk Neder, lands Meteorologisch Instituut in De Bilt, on dei-voorzit ter van het dage lijks bestuur van de Nederlandsche orgianisatiie voor toegepast-natuur- wetenschappelijk onderzoek ten be - hoeve van de Rijksverdediging en voorzitter van de adviescommissie voor de doelmatige organisatie in de rijksdienst. Het initiatief van enkele Arn hemse particulieren heeft er toe geleid, dat in de laatste week van november een speciale koopavond voor gehandicapten zal worden georganiseerd. Gehandicapten, zowel jong als oud, worden j dan in de gelegenheid gesteld hun j sinterklaasgeschenken nu eens persoonlijk in te kopen, in plaats van familie of kennissen hiervoor te laten zorgen. In de zomer van dit jaar heeft men op kleinere schaal een proef genomen met een groep toekom stige bewoners van „Het Dorp" in Arnhem. Het initiatief bleek aan te slaan en men besloot een koopavond, maar nu op grotere schaal, te her halen. De Arnhemse middenstand heeft zich van ganzer harte ach ter het plan geschaard. Hoeveel zaken op de koopavond zullen zijn geopend moet worden bekeken als bekend is hoeveel van de gehan dicapten er belangstelling voor hebben. Het wordt geen gewone koop avond en er zal wat de winkelier betreft geld bij moeten. De orga nisatoren achtten hun plan ge slaagd als ongeveer honderd ge handicapten van de gelegenheid gebruik zullen maken. Afkeer bewoners van het Iberisch ihiereiland zyn echter zonderlinge lensen. Zij hebben een ingeboren 'keer van wat heet „De officiële eg". Zij zyn wantrouwend tegen- rer de officiële kanalen volgens wel- i de emigratie wordt geleid. Velen •ven er de voorkeur aan hun lot in Igen handen te nemen enondanks moeilijkheden en risico's naar pt buitenland te vertrekken. Maar daar is een paspoort voor Ddig. Juist om deze illegale emigra- met alle daaraan verbonden so- iale rampen tegen te gaan, is noch Spaanse noch de Portugese rege- Ing bereid zonder meer paspoorten f te geven.Om dit begeerde docu ment te krijgen moet men de reden in het vertrek opgeven, bewyzen het buitenland definitief werk ïvonden is of dat men over vol- Jende geld beschikt om in het dure aitenland van een vakantie te gaan inieten. Elke verdenking dat de be- Deling van het vertrek het zoeken werk in het noorden is, is al _j>ldoende om het paspoort niet te Jrstrekken. "Deze moeilijkheden vergroten de rang naar het riskante rat de Portugezen betreft i iet alleen om onschuldige ie in het buitenland meer willen irdienen. Het gaat ook om jonge sden die de militaire dienstplicht Qtvluchten, omdat ze er niets voor aelen naar de slepende oorlog in ngola te worden gestuurd. Het gaat ovendien om gewone delinquenten, ie de Portugese grond te heet onder e voeten is geworden. Waar een i'ote vraag ontstaat, komt' van de |n of andere kant altyd ook wel en aanbod. (Van i parlementaire redakteuri. Pr jzen Ronselaars van buitenlandse ar- eidskrachten voor Franse ïndu- trieën met weinig sociale scrupules, ebben in korte tyd een organisatie pgebouwd die zich op zeer grote shaal met deze mensensmokkel ezighoudt. Er worden schandalig .oge pryzen gevraagd. Voor 1200 tot 500 gulden zyn deze ronselaars be- eid Portugese emigranten illegaal Ver meer dan duizend kilometer ■paanse landwegen naar Frankrijk e brengeh. Zy maken daarby ge- ruik van voor personenvervoer ge- amoufleerde vrachtauto's. Deze wa- ens worden hoog opgelaten met ba- in hooi en stro of met kisten. In de ovenste kisten zit onschuldige han- elswaar terwijl de onderste volge- jatat zyn met mensen, die dikwyls neer dan 24 uur met vier man in én kubieke meter zitten opgesloten, ïnder de balen hooi wordt een iroeihete ruimte uitgespaard, waarin oms zestig tot tachtig mensen wor- len gepropt. Elke vracht levert deze nensensmokkelaar 50.000 tot 75.000 fulden op. Tijdens een kabinetsformatie staat de democratie zo'n beetje op non-actief. De demissionaire ministers zijn hun koffers aan het pakken en beredderen intussen de landszaken nog wat. Als zy daarbij fouten maken heeft het weinig zin ze ter verantwoording te roepen ze gaan toch al naar huis. De formateur, die het nieuwe kabinet moet maken, is alleen tegenover de Koningin verantwoording schuldig en die is volgens de grondwet onschendbaar. Een politiek verantwoor- delyke persoon, die aansprakelijk gesteld kan worden voor het werk van de formateur is er niet. Dit probleem lost dik wyls zichzelf op als de formateur premier wordt van zijn eigen nieuwe kabinet. Hy kan dan als premier in het parle ment zijn werk als formateur verdedigen. "Maar als de forma teur mislukt is hy ongrypbaar. Als hij op eigen initiatief geen opening van zaken geeft, kan niemand iets van zijn werk zeggen. Als hy wel opening van zaken geeft, kan hij de kritiek langs zijn koude kleren laten afglijden. Dit probleem is eigeniyk onoplosbaar, maar het kan zyn scherpe kantjes verliezen als de mislukte formateur toch zo openhartig mogelyk is en ingaat op kritische vragen. Dat heeft ex-formateur drs. W. K. N. Schmelzer gister avond gedaan. Voordat hy met applaus in de fractie van de K.V.P. weer als fractieleider werd ingehaald, heeft hy de journalisten die zijn schreden de afgelopen dagen zo nauw lettend hebben gevolgd, het formatieverhaal verteld. Veel was al bekend. Een deel van de vragen werd niet beantwoord, maar er was ook heel wat. dat voor een terugblik wel de moeite waard is. Waarom streefde formateur Schmelzer niet naar een reconstructie van het kabinet Cals? Omdat het kabinet-Cals zijn ontslag had aangeboden en zelf niet van plan was de verantwoardelykheid voor het uit schrijven van vervroegde verkiezingen op rich te nemen. Waarom werkte de formateur niet aan een kabinet be staande uit de partyen die zijn fatale motie ondersteunden? (K.V.P.V.V.D.. C.H.U.). Omdat hij niet wilde dat een kabinet, dat tot de vervroegde verkiezingen zou regeren, ging vooruitlopen op de na de ver kiezingen te voeren politiek. Hij, wilde als tussenkabinet een ploeg zonder een uitgesproken politiek karakter. Een com binatie K.V.P.V.V.D.C.H.U. zou wel een uitgesproken karakter hebben gehad. Waarom streefde hy naar een extra parlementaire com binatie van K.V.P.-ers en anti-revolutionairen? Omdat hij vond, dat deze partyen in hun bezwaren tegen het financieel-economische beleid van het kabinet-Cals de meeste verwantschap hadden. Hy probeerde van beide par tyen demissionaire ministers te werven, omdat hij voor de korte interimperiode zo weinig mogelyk nieuwelingen wilde hebben. Premier Cals beloofde hem, dat hy eventuele kandi daten niet zou proberen tegen te houden. Prof. Steenkamp was niet beschikbaar voor Sociale Zaken, maar werd voorlopig als een soort algemene reserve opgesteld. Terwijl de formateur nog met beide professoren bezig was. kwam het anti-revolutionaire duo BiesheuvelRoolvink on verwacht om een onderhoud vragen, zy kwamen met een voorstel het ontwerpprogramma te veranderen en vroegen de formateur bovendien hun voorstel aan de socialisten voor te leggen. Drs. Schmelzer zelf zag niets in dit voorstel en wilde het. vooral om die reden niet aan de socialisten voorleggen. Bovendien was hy ervan overtuigd, dat de socialisten het toch niet zouden acoepteren. Daarmee was het voorstel van de baan. De heren Biesheuvel en Roolvink hadden voor een merk waardig intermezzo gezorgd. Het resultaat van hun arbeid was slechts tijdverlies voor de formateur, die toch al langer bezig was dan hij rich zelf aanvankelijk had voorgesteld. De ware redenen, die bet anti-revolutionaire duo tot dit voor stel bewoog, zyn tot op de dag van vandaag onduidelijk. Het kan bezorgdheid geweest zyn voor de formateur, angst om met de P.v.d.A. in de oppositie te komen of nog een andere (Van onze parlementaire redactie» Drs. W. K. N. Schmelzer zag er te leurgesteld uit, toen hij gisteren wat tenger achter zijn chauffeur aanstappend zijn kantoor verliet om de Koningin zijn mislukking als kabinetsformateur te gaan vertel len. Het was koud en zonnig. In de Alexanderstraat was het stiller dan het de voorgaande dagen van de kabinetscrisis was geweest. Vrywel onopgemerkt liepen de twee man nen naar de auto. die aan het oog onttrokken op een parkeer- terreintje naast het huis stond. On opvallend verdween de auto in het Haagse verkeer. Mèt die plechtige auto verdween de kabinetsformatie uit de Alexanderstraat. Vijftig minuten Op Huis ten Bosch was kort tevoren de koninklijke standaard in top gehesen. De paleistuinen waren gesloten voor het publiek. Alleen het gezin van de defensie-minister De Jong, tot op dat moment de grootste kanshebber op het pre mierschap. behield de vrye door gang. De heer De Jong bewoont namelijk een der tuinhuizen van het paleis. De chauffeur van drs. Schmelzer gaf de formateur een half uur. Het gesprek liep uit tot vijftig minuten. Het zal niet het prettigste onder houd zyn geweest, dal de jongste politicus met de Koningin heeft gevoerd. Bleek, zonder overjas poseerde hy na afloop op het bor des voor de ijlings toegeschoten fotografen. Terwyl de wacht het gebruikelijke eerbetoon bracht reed de KVP-er naar zijn huis aan de Haagse Balsemienlaan. De ware toedracht onthulde de ge strande formateur pas 's avonds, toen hy net als na het aanvaarden van de opdracht, een persconfe rentie gaf. Hij zag er vermoeider uit dan de eerste keer. Hij rookte Niet Meynen en Boot Zijlstra-De Quay Na het uitzetten van deze hoofdlynen begon formateur Schmelzer vrij snel met zyn eigenlijke werk. Hy maakte een ontwerpprogram en ging op zoek naar gezaghebbende politici die de ploeg zouden moeten leiden. Toen de stencilinkt van zijn basisprogramma nog nat was had hij rijn eerste gesprek al met prof. Zylstra. in wie hy een goed minister-president zag. Oud-premier De Quay vroeg hy kort daarna als vice- premier. Inmiddels vroeg en kreeg hij de belofte van een welwillende houding van de V.V.D. en de C.H.U. Beide par tyen zouden zich loyaal gedragen. Ook stelde hy voor de zekerheid nog even vast, dat de P.v.d.A. niet bereid was mede te werken aan zyn ontwerp regeringsprogramma. Op 26 oktober kwam de eerste tegenvaller. Professor Zylstra bedankte, mede op grond van „gevoelens en standpunten in zyn eigen politieke (anti-revolutionaire) kring". Achteraf be zien kan deze omschryving alleen maar van toepassing zijn op de A.R.-ministers. Fractieleider Roolvink zei gisteravond in .Hrandpunt". dat prof. Zylstra voor wat de fractie betrof, best had mogen meedoen. In die fase kreeg de formateur dus voor het eerst te maken met de onduidelykheid van de anti revolutionairen, die hem later ook nog parten zou spelen. Na het uitvallen van prof. Zylstra, verklaarde prof. De Quay zich bereid premier te worden, maar hy verbond daar aan wel de voorwaarde, dat bepaalde departementen een sterke bezetting zouden krijgen. De demissionaire ministers Luns en De Jong verklaarden zich bereid mee te doen. De anti-revolutionaire ministers weigerden by monde van mi nister Biesheuvel, evenals minister Bogaers. Over de houding van minister Bot heeft de formateur zich gisteravond niet uitgelaten. Men weet er in Den Haag heel weinig van af. Dr Veldkamp 'Sociale Zaken), die ook werd gevraagd, sprak zich nog niet uit. Drs. De Pous, oud-minister van Economische Zaken en lid van de C.H.U. (maar niet als een echte partij- figuur beschouwd), werd inmiddels telefonisch gepolst door prof. De Quay. Hij weigerde, hetgeen voor prof. De Quay reden was om zyn aanbod in te trekken. Inmiddels was de formateur wel gedwongen om naar an dere kandidaat-ministers op zoek te gaan. Hy vond dit in de hoogleraren Bosman en Steenkamp. beiden lid van de K.V.P. Prof. Bosman wilde financiën wel voor zyn rekening nemen. De formateur keerde weer terug tot zyn vorige werkstuk en vond de demissionaire minister van Defensie, de heer De Jong. bereid om premier te worden. De formateur en de kan didaat-premier waren allebei van mening, dat het succes van de onderneming afhankelyk gesteld moest worden van de houding van dr. Veldkamp. Eergisteravond werd dr. Veld kamp opnieuw benaderd. Hy vroeg beraad tot gisteravond. Toen hij weigerde, leverde de formateur zijn mislukte werk stuk in by de Koningin in Huis ten Bosch. Weigering dr. Veldkamp Over de weigering van dr. Veldkamp doen een paar lezin gen de ronde. Hy zou premier hebben willen worden of hy zou bezwaar gehad hebben tegen de deelneming van prof. Steenkamp. Over het premierschap zei drs. Schmelzer gister avond: „Ik heb met dr. Veldkamp niet over een premierschap gesproken. Dat is in zyn contact met my niet te sprake ge weest". Over dr. Veldkamps bezwaar tegen prof. Steenkamp, zweeg hy. Wy hebben goede redenen om aan te nemen dat zyn bezwaar vooral zat in het sociale gezicht van het ont- werpkabinet. Er kwam niemand in voor. die het vertrouwen had van de vakbeweging. Voor dr. Veldkamp is dit laatste vermoedelijk doorslaggevend geweest of hy nu minister of premier had moeten worden. Merkwaardig intermezzo Niet in de eigenlyke formatie, maar wel in de publiciteit er om heen heeft het al of niet meedoen van twee anti revolutionaire politici veel aandacht gekregen. Het zyn bur gemeester Boot van Hilversum en de oud-president-directeur van de AKU, mr. Meynen. Drs. Schmelzer onthulde gister avond. dat hij deze twee namen in het gesprek met een anti revolutionaire politicus „wel eens" had laten vallen. Dat moet dan de verklaring zyn voor de opschudding, die het noemen van deze namen verwekte in anti-revolutionaire kring want toen de namen daar gehoord werden, deed de AiLP. al niet meer mee aan het formatiespel. Helemaal afdoende lykt de verklaring niet. Er is nog meer niet duidelijk. Drs. De Pous is telefonisch gepolst door prof. De Quay. Heeft de formateur nog meer figuren door anderen laten polsen? En zo ja, wie waren de gepolsten en door wie werden zy benaderd? Hoeveel teleur stellingen heeft de formateur behalve de hierboven genoem de. nog meer te incasseren gekregen? Het zyn vragen waarop de antwoorden niet gegeven kun nen worden. Ze «Un te vinden in de archieven, die de eerst komende jaren hermetisch gesloten zullen «yn. ervaren „Ik ben zoals u weet niet een van de meest ervaren kabinetsformateurs van dit land", zei hy. Hy wilde verantwoording afleggen van zijn werk. Uit het betoog, dat hij soms met lichtelyk bevende hand kracht bijzette bleek hoe langzamerhand de kern werd ontrukt aan het kabinet, dat hy zich had voorge steld. Gisterochtend, toen dr. Veld kamp, de KVP-minister van Sociale Zaken, hem meedeelde dat hy zich terugtrok, viel het definitief uiteen, omdat daardoor ook minister De Jong (Defensie), die als premier was aangezocht zyn medewerking introk. Drs. Schmelzer besloot de opdracht terug te geven. „Om drie minuten over half tien nam *»k de beslissing", zei hij, „misschien was het een halve minuut later". Het was een onverwachte beslissing. De avond te voren was hij nog op timistisch geweest. Met het oog op de professoren Bosman en Steen- kamp. die hun medewerking had den toegezegd en op een aantal demissionaire ministers die ook toezeggingen hadden gedaan, zei hij: „Ik had een tamelijk harde kern. waaruit ik de moed kon put- Niet «ernst Helemaal gerust is hij overigens niet gaan slapen, omdat dr. Veldkamp nog geen beslissing had genomen: „Ik zat in zorg over de vraag of dr. Veldkamp toezegging zou doen". Maar minister Veldkamp bleek niet In het kabinet van zijn huisvriend Schmelzer te willen (naar verluidt heeft dat de vriendschappciyke verhouding tussen de politici niet vertroebeld). ..Ik ben niet geslaagd" rei de ex-formateur gisteravond nadrukkelijk, „dat is duidelijk. Ik heb de opdracht niet kunnen ver vullen". Ook zei hij: „Maar ik heb me ook niet tot taak gesteld tot elke prijs een kabinet te vormen". Voor de televisie zei hy later over zijn inspanningen van de laatste weken: „We leven nog. Mijn vrouw en kinderen zijn het politieke leven gewend. Zy hebben ook de brieven, telefoontjes en telegrammen opge vangen van mensen die mij met raad terzijde wilden staan". Later op de avond bezocht hij de vergadering van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, waar hij ook verslag zou uitbrengen over zyn mislukte formatiepoging. Toen hij de fractiekamer binnen kwam kla terde er een luid applaus op. Hij glimlachte, als altyd. Hy mocht dan vermoeid zijn, voor de KVP Is hy een held gebleven.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7