jVerdeeld in Lopbouw J Nobelprijs-winnaars Sporttoto SSR viert volgende week het lustrum BrosicSiileffen Geboortebeperking gebiedende eis PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 NOViWiBEi iGSCga^c&o3ai<®o§c*^^ (Door onze parlementaire redacteur). KABINETTEN plegen in Neder land meestal te struikelen over bijzakenwoning bouwkwesties, omroepwet, belastingvoorstellen dat zijn de voornaamste struikelblok ken in de naoorlogse parlementaire geschiedenis. Dat een van de rege ringspartijen aan het begin van een begrotingsjaar een kabinet liet vallen omdat het de begroting onjuist vond, is nog nooit gebeurd. En toch is dat de staatsrechtelijk zuiverste situatie. Het kabinet dient een begroting ln, het parlement heeft er geen vertrou wen in en het kabinet dient zijn ont slag in. Zo Is het „de nacht van Schmel- zer" gegaan. Eenvoudiger kan men het zich nauwelijks voorstellen. Maar ziedaar, na het vallen van het kabi net ontstaat er een verwarring, die zo groot is dat de crisis zich lang durig voortsleept.De staatsrechterlijke theorie, laat zich niet rijmen met de praktijk. Het vervolg van de theorie is, laat de meerderheid die het kabi net naar huis zond zorgen voor een nieuwe ploeg. Dit nu blijkt tot de praktische on mogelijkheden te behoren. FORMATEUR Schmelzer heeft deze mogelijkheid, die zou leiden tot een samenwerking van K.V.P., V.V.D. en C.H.U., niet eens in overweging genomen. Hij heeft zich alleen bezig gehouden met het com bineren van een groep, die wel ver trouwen had in het kabinet (de A.R.P.) en een die geen vertrouwen had (de K.V.P.). Toen dat niet lukte is hij gaan zoeken in eigen kring en zelfs dat lukte niet. De formateur en met hem de K.V.P. staat nu voor een levensgrote mis lukking. Maar er is meer gebeurd. De gang van zaken heeft de onmacht aangetoond van de grootste confes sionele partij (de K.V.P.)Zy is niet in staat een alternatief op te bren gen was daar althans tot nu toe niet in staat. Zij kan wel een kabinet laten vallen maar daarna begint de verdeeldheid. Verenigd in de afbraak, verdeeld in de opbouw. De politieke filosofie van de con fessionele partijen, het afweten van de belangen in eigen kring en het putten van inspiratie uit de gemeen schappelijke levensbeschouwing, had zin toen er belangen waren die de confessionele groep als geheel ter harte gingen. Die fase ligt achter ons. De confessionele partijen, die jarenlang voor rust en continuïteit in ons stelsel hebben gezorgd, leveren door hun voortbestaan onrust en dis continuïteit op. HET vraagstuk is niet eenvoudig op te lossen. Men komt er niet met een simpele veroordeling van de confessionele partyen. Ze zyn er nu eenmaal, ze vormen een poli tieke realiteit waar men niet omheen kan. Slechts de kiezer kan het pro bleem oplossen niet de politici. Hoe de kabinetscrisis moet worden opgelost is intussen een groot raad sel. Misschien kan een behendige in formateur toch nog een mogelijkheid vinden om de K.V.P. en de A.R.P. op één programma te laten samenwer ken tot aan de vervroegde verkiezin gen. Lukt dat niet dan is een terug keer van het kabinet-Cals de meest voor de hand liggende oplossing. Daarmee zet de Nederlandse poli tiek zich flink te kyk. Al het rumoer heeft dan alleen maar geleid tot ver troebeling van persooniyke verhou dingen en tot nationaal tydverlies. Dat het landsbelang er mee gediend zou zyn kan geen politicus meer vol houden. Mao op vergadering van anderhalf miljoen studenten De Chinese partijleider Mao Tse- toeng is vanochtend verschenen op een massa-bijeenkomst in Peking, die naar schatting door anderhalf miljoen „revolutionaire" studerenden werden biigewoond. Het was de zes de maal in VA maand tyd dat de voorzitter zich op een dergelijke sa- ring C.RU. Spr. dhr. H. menkomst Oude tengem. Rapenburg 10: Tlenei lëteit ,,'t Ven- v. beatgroep „Why", 8 uur der Heijden. Jaarvergade- I^apenburg 10: Disco-sociëteit 't Je" en ,,'t Venster", 8 uur nam Steenschuur 6: Kerk van Christus van de heiligen der dagen. Spr. dhr. Diender. 10.3( Stadsgehoorzaal (kleine zaal): s Oude Le: 10 telllnp Werkgevers in de metaalsector willen vakbonden niet subsidiëren In de vakraad metaal hebben de vertegenwoordigers van de werkge versbonden laten weten, dat zy niet bereid zyn een financiële bydrage aan de vakorganisaties te geven, om dat zij „bepaalde activiteiten van de vakbonden niet willen subsidiëren". De vakbonden zijn over dit stand punt verontwaardigd en ernstig te leurgesteld. Voorzitter J. Lanser van de Christeiyke Metaalbedryfsbond verklaarde desgevraagd, dat hy en zyn collega's onder wie ook die van de beambtenbonden ernstig zyn geschokt door de mededeling van de werkgevers. Zy zyn van oor deel dat het standpunt van de werk- geversbonden geheel in strijd is met de afspraken die zyn gemaakt by de c.a.o.-besprekingen en de geest waar in die besprekingen zyn gevoerd. De cyfers van sporttoto 17 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers: 693.032: bruto inleg: f. 971.176,80; totaalprijzenbe- drag f. 320.488. Eerste prys: f. 176.268,40, 2 meldin gen, per kolom f. 88.134.20 bruto; tweede prijs: f. 96.146.40, 25 meldin gen, per kolom f. 3.845,80 bruto; derde prys: f. 48.073,20, 122 meldin gen, per kolom: ca f. 394 bruto. Chinezen mogen Ghana verlaten Acht Chinese diplomaten die uit Accra naar Peking wilden terugke ren, zyn op het vliegveld door Gha- nese functionarissen aangehouden en teruggebracht naar hun ambas sade, zo is van ingelichte zyde ver- In een regeringsverklaring werd later gezegd dat er een misverstand bestond met betrekking tot de uit reisvisa van Ghanese diplomaten die uit Peking zyn teruggekeerd. De Chinezen zullen nu morgen Accra j verlaten, terwyi op diezelfde dag de Ghanese diplomatieke staf uit Peking naar huis zal terugkeren. China had besloten zyn diploma- I ten uit Ghana terug te trekken na dat de Ghanese regering een derge lijke stap voor haar ambassadestaf had genomen. De betrekkingen tussen Ghana en China zyn verslechterd na de omver werping van het regime-Nkroemah in februari. Nkroemah was toen op weg naar Peking voor een officieel bezoek. De twee geleerden, aan wie de Nobelprijzen voor natuurkunde en scheikunde zijn toegekend. Links de Franse fysicus prof. Al fred Kastler. Rechts prof. Robert Sanderson Mulliken van de Uni versiteit van Chicago, aan wie de chemie-prijs ten deel viel. Teixeiragroep surséance Het bankierskantoor gebr. Teizeira de Mattos, zyn voormalige behee- rend vennoot en zijn Amsterdamse dochterondernemingen hebben van daag definitief uitstel van betaling gekregen tot eind november van het volgende jaar. De Amsterdamse rechtbank, die dit vandaag heeft be schikt, heeft bovendien in de sur séances van Teixeira en de behee- rend vennoot een commissie van schuldeisers benoemd, zoals dat eigen lijk alleen bjj een faillissement ge bruikelijk is. Als rechter-commissaris is aangewezen mr. W. S. da Costa. De rechtbank heeft bovendien be paald. dat de bewindvoerders in de surséance van Teixeira van tijd tot tijd schriftelijke mededelingen zullen doen over de stand van de boedel of een onderdeel daarvan. De rechterhand van Mao, Lin Piao. hield een korte toespraak waarin hy de leden van de Rode Garde geluk wenste met hun succes in de „cul turele revolutie". Men had de indruk dat Mao ook het woord zou voeren, maar deze beperkte zich er toe de menigte te begroeten met brede armbewegingen en het zwaajen met zyn pet. Er waren leuzen als .Laten wy vastberaden de lyn van Mao Tse- toeng in de culturele revolutie verde digen" en „Laten wy vastberaden te gen d'e reao'i'cmarïre bourgeois-lijn strijden". Waarnemers leiden hieruit af, dat er over de uitvoering vai zg „culturele revolutie" kenneiyk verschil van mening bestaat. De Chinese televisie die de mani festatie op het „Plein van de hemel se vrede" uitzond, sprak over Sin- ki-an-j en B'mrian-Mcnigolië als de „grensprovincies van het anti-revi- sionisme". Deze provincies grenzen a^n de Sowjet-Unie. Intussen heeft het blad van de Russische jeugdbeweging melding gemaakt van een onderscheiding die een jonge Russische tractorbestuur der heeft gekregen, omdat hy naby de Chinese grens een spion had gepakt. De Russische commentator voor de internationale poüiititek van de Praw- da, heeft vandaag geschreven dat de Chinese leiders de communistische wereld niet hebben kunnen aantasten en nu steeds meer worden geïsoleerd. „Alleen de Albanese communistische party biyft China nog aanbidden, zoals biykt uit het congres dat daar nu wordt gehouden". Toneelavond „Ons Grun- iegerlaand". Opvoering Kerkelijk Leven GEIIEF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Pernis J. de Feyter te Berkum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. RUn M. Baan te Zeist. Herv. dagkalender Als voortzetting van de Hervormde Dagkalender, die twintig jaar lang 'n cis vonm van een scheurkalender verscheen, komt dezie kalender thans uit 'n handige pocket-vorm. Bij ieder tekstgedeelte is een verklarend woord opgenomen, zodat deze „kalender" kan dienen om er na de maaltyd uit voor te lezen. Talrijke toepasselyke foto's zijn in het boekje opgenomen. MET EEN ENKEL WOORD Onze stadgenoot, drs. A. E. H. Tonkens, leraar Prams aan het Ste delijk Gymnasium te dezer stede, is benoemd tot. wetenschappeiyk hoofd ambtenaar by het Instituut voor toe gepaste taalkunde in Utrecht. De heer Tonkens blyft zijn lessen aan het Gymnasium evenwel voortzeten. Vele festiviteiten D^ ongeveer 300 leden tellende af deling Leiden van de Societas Stu- diosorum Reformatorum zal van 7 t/m 11 november haar 13e lustrum vieren. De hiertoe in het leven ge roepen lustrumcommissie heeft ty- dens een gistermiddag in het socië teitsgebouw aan de Hogewoerd ge houden persconferentie mededelin gen gedaan over de te houden eve nementen. In tegenstelling tot de viering van het vorige lustrum, werd thans een programma samengesteld, dat ook de belangstelling van velen buiten deze chr. studentengezellig- heidsverenlging zal trekken. De festiviteiten beginnen maan dag met een vliegtocht naar Ensche de 's Ochtends om 9 uur zullen on geveer 40 S.S.R -leden met een Friendship van de N.L.M. van Schiphol naar Enschede vertrekken. Het gezelschap zal worden ont vangen door de campus- en studen- raad van de Technische Hogeschool in Drienerlo. Hiermede is dan door de oudste universiteit in ons land contact ge legd met de jongste hogeschool. Ter stimulering van het confessionele le ven zal een zuil worden opgericht. merna volgt een ontvangst in net stadhuis in Enschede door het ge meentebestuur, waarby de burge meester een lustrumbul zal worden aangeboden. Tevens zal hy worden aangesteld als „bullenbewaarder", een functie die de T.H. nog niet kent. Het gezelschap zal vervolgens per vliegtuig terugkeren op Schiphol. Omstreeks 17.00 uur zullen de feest vierende S.S.R.-ers terug zyn in Lei den, waarna een feesteiyke optocht begint vanaf het station naar net sociëteitsgebouw aan de Hogewoerd. Aan de door de stad trekkende tocht zullen onder meer caleches en post koetsen deelnemen. De maandag zal worden besloten met een „Fladder-Ball", waaraan de volgende artiesten zullen medewer ken: Margie Ball met de Gamblers, Rick Edelman met riiytmgroep en The Orphan House Jazz Socity. Dinsdag en woensdag wordt in de Lakenhal aan de Oude Singel een lezingcyclus gehouden over het thema „Revolutie". Dinsdagmiddag om 2 uur zal prof. dr. E. Ziircher, hoogleraar in de sinologie in Leiden spreken over de geschiedenis der re volutie in het bijzonder de Chi nese revolutie. Deze lezing wordt ge volgd door een referaat van dr A. L. Constandse, chef buitenland van de redactie van het Algemeen Handels blad, over verschynselen op politiek - economisch terrein. Woensdagmiddag om 2 uur wor den de referaten vervolgd door dr. C. P. van Andel, predikant in Den Haag en mr. L. G. Baas, secretaris van „De Horstink", die respectieve- lyk als onderwerp hebben: Filoso- fisch-regilieuze achtergronden van het revolutie-begrip" en „De reactie van het christendom". Voor woensdagavond staat om kwart over acht een concert op het programma, dat in de Stadsgehoor zaal zal worden gegeven door het Utrechts Studenten Koor en Orkest, onder leiding van Jaap Hillen. De solisten zyn: Maria Suchel (sopraan), Narian Dieleman (alt) en Jan Heye (bas). Uitgevoerd zullen worden werken van P. Hellendaal, F. Telemann, H. Sohütz, P. Swee- linck, H. Andrïessen en J. S. Bach. Donderdag om half 5 zal dr. J A. H J. S. Bruins Slot een openbare rede houden in het Groot- Auditorium van de Ryksuniversi- teit. aan het Rapenburg. Zijn le zing heeft als onderwerp: „De chris- teiyke politiek." Om 6 uur zal in de receptiekamer van de R.U. gelegen heid zyn het jubilerende bestuur te feliciteren. De evenementen zullen vrijdag avond worden besloten met een ga- BINNENLAND Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlyk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argen tinië: „Cap San Diego" (9/11); Australië: „Alcor" (7/11), „Arcadia" (H/11); Brazilië: „Brasil Star" (11/ 11); Canada: „Carmania" (6/11); Chili: „Buchenstein" (6/11)Indo nesië „Darmstadt" (6/11), „Asia" (9/11); Kenya, Oeganda, Tangan- jika: „Europa" (11/11); Ned. Antil len: „Theron" (8/11); Suriname: „Hermes" (8/11); Verenigde Staten van Amerika: „Grotendyk" (9/11); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: „S. A. Oranje" (6/11), „Simonskerk" (9/11). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. Melkhandelaren ongerust De drie organisaties van melkhandela ren maken zich ongerust over wat zy noemen prysdumping van con- sumptiemelk. Het feit, dat in de wa renhuizen van de „Galeries Moder- nes" ln enige gro'e steden consump- tiemelk wordt verkocht ver beneden de toegestane maximumprijs was voor de dagelykse besturen der drie bonden aanleiding om gisteren in Utrecht byeen te komen, zy vrezen, dat dit kostenverhogend zal werken op de melkbezorging. Vandaag zou den de drie bonden van melkdetail- listen een bespreking hebben met vertegenwoordigers van de consump- tiemelkindustrie. Utrecht voetgangersparadys Utrecht heeft eind vorig jaar by wyze van proef een aantal straten in de binnenstad voor al het ryverkee zaterdagmiddag afgesloten. Deze maatregel is een succes gebleken, waarover zowel de winkeliers als het publiek zich enthousiast hebben ge toond. Deze afsluiting zal nu niet alleen definitief worden, maar men wil het voetgangersgebied ook be langrijk uitbreiden. Bovendien zal ook op de woensdagmiddagen een deel van de Utrechtse binnenstad voor al het verkeer worden gesloten. Laatste KLM-Viscount Als laat ste van de negen Viscounts, die de afgelopen 9 jaar op het Europese lynennet van de KLM hebben ge vlogen, is de „Sir Charles Klngsford Smith" gistermiddag van Schiphol naar Prestwick in Engeland vertrok ken. waar het vliegtuig gereed ge maakt wordt voor zyn nieuwe werk gever, de Ierse luchtvaartmaatschp- py Aer Lingus. la-slotfeest in Den Haag. Hieraan zal medewerking worden ver leend door: The Jazz Pilgrims, de beatgroep The Swinging Strings, S.S.R.-cabaret (Bram Pleysier, An neke Sepers, Ada Krulsbeek, John Sillevis) en het Rick Edelman-kwar- tet. In het kader van deze feest week is reeds op het water van het Rapenburg een boot als koffie bar Ingericht, waar voor ongeveer 40 personen plaats is. De boot ligt gemeerd by de Universiteitsbiblio theek. Optreden politie hoofdstad B. en W. van Amsterdam zyn van me ning, dat het optreden van de politie tydens een demonstratie tegen de NAVO op zaterdag 8 oktober niet discriminerend is geweest. Zy ant woorden dit op schriftelyke vragen van- het gemeenteraadslid de heer A. J Bruggeman (P.S.P.), die wilde we ten of B. en W. het juist achten, dat bij een demonstratieve optocht zoals die op 8 oktober een groot aan tal overvalauto's de stoet zichtbaar beg.9lei.dt en of een diergelijk politie- vertoon ni'ai eerder provocerend en ordeverstorend werkt dan de orde handhaving bevordert. Dat behoeft niet, zeggen B. en W„ als de de monstranten zich ordelyk gedragen. Botsing met trein Op een niet beveiligde overweg tussen Gorssel en Zutphen is gisteravond om ongeveer acht uur een bromfietser tegen een trein gereden, die van Deventer op weg was naar Arnhem. Omdat de machinist een klap had gehoord bracht hy de trein tot stilstand. Men vond spoedig de zwaargewonde jon geman T. Beuzekam uit de buurt schap Oolde, gemeente Laren. In de loop van de avond is hy aan zyn verwondingen overleden. Von Kielmansegg ln Den Haag Generaal J. A. graaf von Kielmans egg, luchtmaarschalk Sir Edmund Hudleston en luitenant-generaal J. A. Ducq, respectieveiyk comman dant plaatsvervangend commandant en chef van de staf van Afcent heb ben vandaag een beleefdheidsbezoek gebracht aan de minister van De fensie in Den Haag. Het bezoek hield mede verband met de verplaatsing van Afcent naar Nederland. De drie geallieerde opperofficieren hadden op deze dag tevens een ontmoeting met de staatssecretaris van Defensie, Ko- ninkiyke Luchtmacht, en enkele an dere autoriteiten van Defensie. BUITENLAND Betoging in Manilla Ongeveer 1500 Philippynse studenten hebben vandaag by het presidentiële paleis in Manilla betoogd tegen „wreed po litie-optreden" tijdens het bezoek van president Johnson op 24 oktober, vyf studenten werden toen gewond. Japan en Amerika Premier Sato van Japan heeft gisteren verklaard, dat Japan niettegenstaande atoom ontploffing van communistisch-Chi na voort zal gaan met te vertrouwen op Amerika voor zyn beveiliging te gen een atoomaanval. „wy kunnen atoomwapens maken maar wy doen het niet", aldus Sato in een vraag gesprek met het Amerikaanse pers bureau Associated Press. Rechters Internationaal Hof De Algemene vergadering der Ver. Naties en de Veiligheidsraad hebben gisteren hun verkiezingen van nieu we rechters voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag vol tooid met de aanwyzing van Sture Petren uit Zweden en Cesar Beng- zon van de Philippynen. In totaal zyn nu vyf rechters gekozen of her kozen voor de plaatsen, die opvallen door het periodiek aftreden van een deel van het corps rechters. Staking in Milaan In Milaan hebben ruim 300.000 werknemers in verschillende industrieën het werk neergelegd uit protest tegen het af breken van onderhandelingen over hogere lonen en betere arbeidsom standigheden. Panamees schip vergaan Voor de haven van Madras is het ruim zevenduizend ton metende Paname se schip „Progress" in een vliegende storm vergaan. Het schip liep op de kust en brak in tweeën. Gevreesd wordt dat zesentwintig leden van de veertig koppen tellende Chinese be manning zyn omgekomen. Effecten op kerkhof Een dood graver op een kerkhof by Antwer pen keek dezer dagen zyn ogen uit toen hy tegen een grafzerk een dik pak zag liggen dat effecten en aan delen bleek te bevatten. Het pak was achtergelaten door een verstrooide bankier, die het by zyn bezoek niet in zijn auto had durven laten lig gen omdat hy bevreesd was voor diefstal. Premier Lynch Tot premier van de Ierse republiek is gister avond de 49-jarige minister van Fi nanciën Jack Lynch gekozen als op volger van Sean Lemass, die woens dag om gezondheidsredenen is afge treden. Folk Beat 14. Tri Rapenburg 10: Spi Sportpark „Roomburg' actie. Scapino-ballet. Opvoering konijnen te ;aal): Pli stelling Oude Leldse' ZONDAG Huize St. Maarten (St. Jacobsgracht) Ontvan gregatli rangst gouden Jubileuir -12 30 nan Hogewoerd 175 an Jehovah's getuigen, Oude Rijn 5: Baptist studie ADVERTENTIE Hoestdronk in tabletvorm.95ct Herv. en r.k. bouwen samen een kerk Uit de contacten tussen de rooms- katholieke geestelijkheid en her vormde predikanten in Leeuwarden zjjn plannen naar voren gekomen de bouw van een gemeenschap pelijke kerk ln het nieuwe uitbrei dingsplan ln het noorden van Leeu warden, „De Bilgaard". In deze nieuwe wyk zullen even veel mensen komen te wonen als op het ogenblik in Harlingen. Het kerk bestuur van de hervormde gemeente Leeuwarden heeft reeds eerder besprekingen gevoerd met de Geref. Kerk om gezameniyk een een kerk deze wyk te bouwen. Men heeft echter geen overeenstemming kun- bereiken, niet zozeer op princi piële gronden als wel op praktische. Daarna is er contact ontstaan tus- de hervormden en r. katholie ken. Wanneer de nieuwe kerk er komt zullen de diensten hier geleid worden door dr. L. G. Wagenaar, hervormd predikant en pater M. Vyverberg. De kerk zal ongeveer 4- 500 zitplaatsen gaan bevatten. Wanneer de bouwplannen en ver gunningen hiervoor zyn ontvangen kan men over ongeveer anderhalf jaar met de bouw beginnen. Kerk en samenleving Ter gelegenheid van de 21ste ver- ardag van Kerk en Wereld zal op en 20 november in Driebergen een conferentie worden gehouden onder de titel „Kerk en samenleving". Dit beraad zal voortbouwen op de resultaten vain de geiyknamige con ferentie die de Wereldraad van Ker ken in juli te Genève heeft gehou den. Kerk en Wereld werkt op deze wyze mee aan de voorbereiding van de vierde assemblee van de Wereld raad, die in 1968 te Upsala in Zwe den wordt gehoude». Er wordt in vier secties beraad slaagd, te weten over actuele vraag stukken van oorlog en vrede, rijke en landen, christeiyk geloof en sociaal handelen en kerk, staat en revolutie. (Van onze correspondent) Prof. dr. P. van Rooijen van de Vrije Universiteit in Amster dam betreurt het, zo zei hij gisteren in Wageningen, dat paus Pau- lus nog geen uitspraak heeft kunnen doen inzake de kwestie van de geboorteregeling. „Ik vind het jammer", aldus de hoogleraar. ,,dat dit in de r.~k. kerk zo loopt". Enorme groei wereldbevolking O Prof. Van Rooijen betwijfelde het overigens of het voorlopig handhaven van de tot nu toe in rooms-katholieke kringen gelden de opvatting aangaande deze aan gelegenheid nog wel effect sor teert. Hij dacht dat ondanks het uitblijven van een definitieve uitspraak veel rooms-katholie- ken toch moderne anti-concep- tionele middelen zullen gaan ge bruiken, o.a. de pil. De hoogleraar zei dit by gelegen heid van de officiële start van de festiviteiten die de „Societas Stu- diosorum Reformatorum" (S.S.R.) afdeling Wageningen organiseert ter gelegenheid van het zevende lustrum. In het kader van deze lustrum viering zullen drie sprekers deze en komende week lezingen houden over onderwerpen die samenhangen met het bevolkingsvraagstuk. Prof. dr, Van Rooy'en sprak giste ren in dit verband over de zorgen omtrent de groei van de wereldbe volking. Hy schetste eerst de enor me groei van de wereldbevolking. De ze groei zet zich de laatste jaren voort met een gemiddelde van 2 pro cent per jaar. Dat betekent 6 miljard wereldbur gers in het jaar 2000 en maar liefst 40 miljard een eeuw later. Dit zal een hachelijke situatie worden, al dus prof. Van Roojjen, omdat de ontplooiing van de bestaans voorwaarden (voedselproduktie voor al) geen gclyke tred houdt met deze enorme groei. Honger en armoede nemen als gevolg daarvan nu al ge staag toe. Geboortebeperking noemde de hoogleraar daarom een gebiedende eis, doch aan de hierop gerichte ac tiviteiten dient een verhoging van de welvaart ln de ontwikkelingslanden vooraf te gaan. Om deze welvaart in de ontwikke lingsgebieden te bereiken zullen de rijke landen zich enorme offers moe ten getroosten aan dure investerin gen, die overigens door de bevolking zelf produktief moeten worden ge maakt om de eenmaal verkre gen welvaart te behouden. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad, 2 Zuiderkerk: Mij voor Toom Concert Herman Krebbers Dechenn DINSDAG De Lakenhal: Ver. „Oud-Le1 Spr. dhr. W. Raue ovr de Verf drick de Keyser, 8 uur nam. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderln 1 Jehovah's getuigen 7.25 uur nani t Petrakerk j (byzaal): N.C.V.B, Lelden-Noord. Spr. ds. H. Boutje nam zondag was", Ig| Petruszaaltje (Lammenschan^e Ledenvergadering „De Natuurwet Schouwburg: Tlmdelerclub. Opv?c'1 kend'\T8°iiurenameft Cen paard[ria Ambachtsschool: Filmavond V^6' Rijpperda Wlerdsma i een nieuwe grondwet", 8 uuri oiadhuis (wachtkamer trouw, Zitting Bouwfonds Ned. Gemei Rapenburg 43: Centre culture! D ?la?isme"hl8r uurbnUd h6t exc'e RqomburgerwegOfficiële omp r.-k. Bejaardencentrum „Huize F burgh", 3 uur nam. iei( Stadhuis (trouwkamer): Spref00 sociale raadsvrouw. 46 uur naP-^ StadsgehoorzaalConcert Utfun Studentenkoor en orkest o 1 v 'int Hillen, 8 uur nam. j£a DONDERDAG nav Bevrijdingskerk: Bespreking reOra ten „tiendaagse" onder hervormde gereformeerden ln Zuid-West, f Hogewoerd 175: Dlenstvergai^ van Jehovah's getuigen, 7.25 uurrn Kamer van Koophandel: Ledent!!!' dering, met werkbezoek aan Rl|nPet 2 uur nam. iroll W. de Zwijgerlaan 105: BahlUk spreksavond, 8 uur nam. (Jat ZATERDAG get Oude Rijn 3 (Baptlstengem^tC' Film „De telefoonspion" (14 jr.),nar: AGENDA BIOSCOPEN mil Trianon: „Rlfifi ln Parijs", 14^ )agelljks 2.30, 7 en 9.15 uur; zfe jaar. Dagelijks 2.30. dag 2.3" t'amc 18 ja; erwinnelijke drifcfg Dagelijks 2.3 Studio: „Ik, Dagelijks 2.30, 7 9.15 i 9.15 i „De Boekaniers", 14 Jaat i 9.15 i ;elljks 2.30, .45, 7 en 9.io uur. WASSENAAR Astra: vrijdag v' "ag 2.30 uur: „Blanke«ir ■oud", 14 Jaar. Zaterd'c, zondagmiddag 2.30 ln het oerwoud" zondag 7 en 9.15 „De t Legermuseum Pesthuislaanlac iltzonderln^ van zaterdag var» I Janvossensteeg 59): ictuele afflohe-tent lijks 10 uur voorm. (behalve zaterdag dag) Galerie Walenkamp (Nieuwsteej Tentoonstelling Georg Hadeler. V 11 uur voorm.6 uur nam.; t ook 7.309.30 uur nam. (tot li Dlnteren en Ben Wolfs. Ge( lag 25 uur en woensdag) 79 uur (tot 1 december). Rijksmuseum voor Volkenfcgis n Jap _.._3ll1ka lags 13 17 Rllksmuseum voor VolkenJreUI (Steenstraat 1). Dag 10-17 u* twe aags 13-17 uur Rijksmuseum voor de geschil der natuurwetenschappen: Dag nu zond 1-4 uur Avond- en nachtdienst der apotl Geopend voor spoedeisende gel apotheek van Driesum, Mare III Leiderdorp en Apotheek schoten zyn de gehele week gec De Oegstgeestse Apotheek Is op dag 6 november gesloten van 8 u( >p dokterstelefoon 22222. HAAGS AGENDi VRIJDAG 4 november Kon. Schouwburg. 20.15 uur, die, ir, Nieuwe f wama, kijk zonder handen. ZATERDAG 5 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur sche Comedie, School voor vrouf Kurzaal, 20.15 uur, Residentie-tl ZONDAG 6 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 14.00 uur i sche .Comedie^ Je kunt 't nooit Martha Dillgentia, 14.30 rich, plano. MAANDAG 7 NOVEMBER Theater Pepijn, 8.30 uur cï Opus II. DINSDAG 8 NOVEMBER Kon Schouwburg, 20.15 uur, S WOENSDAG 9 NOVEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uur K ands Danstheater. Kurzaal, 20.15 uur, Residentif

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2