„Buitenzorg" geopend Landsteiner- plaquette en -penning uitgereikt Onjuiste voorlichting van Leidse raad? (II) Wiesenthal stelt de Oostenrijkse justitie ernstig in gebreke 4 NOVEMBER 1960 PPIDAO Tehuis voor zwaar gehandicapte jeugd Het Philadelphia Tehuis „Buitenzorg" aan de „Rijndijk 19 in £iden (tot voor kort Zoeterwoude) is vanmiddag tijdens een bij enkomst in restaurant Van der Heijden officieel geopend. „Bui- lenzorg", dat al geruime tijd als Philadelphia-tehuis in gebruik is, biedt na een belangrijke restauratie plaats aan meer dan dertig gehandicapte kinderen. seer ruime villa aan de Rijn- sinds 1960 als tehuis voor gestoorde kinderen in gebruik, oktober 1965 werd het tehuis over komen door de Protestants-chris- •ljjke Vereniging van Ouders en rrienden van het afwijkende kind Philadelphia". Deze vereniging ver- orgt de instandhouding van kinder- ehuizen in het hele land. Het af- elopen jaar zijn er in „Buitenzorg" «langrijke verbeteringen aange- racht. Zo werd het oude koetshuis iet de villa verbonden, waardoor de uimte voor de patiëntjes aan- ienlijk kon worden uitgebreid. Ook erd het gebouw voorzien van cen- rale verwarming. Geen genezing „Buitenzorg" is bestemd voor 'aar gehandicapte kinderen (bv. iet aangeboren of zeer jong opge- open hersenletsel, spastici, etc.), geen genezing meer moge- Ijk is. Het is de bedoeling de kin- er jong in het tehuis op te emen om daarmee de vaak boven- lenselijke taak van de ouders over nemen. Het is niet de bedoeling kinderen in het tehuis te laten b ze ouder worden dan een jaar acht. Vaak is dat echter niet het ival. De staf van „Buitenzorg" fc uit een directrice, een arts time) en 11 verpleegsters er zorgsters. Verder verlenen een pedist, een neuroloog en een gymnast-masseur regelmatig Het tehuis Buitenzorgaan de Rijndijk. Foto LD/Holvast medewerking bij de behandeling van de zeer ernstig gestoorde kinderen. Mevrouw G. H. Zandvliet is direc trice, terwijl de Leiderdorpse huis arts H. Bakemaals arts aan de in richting is verbonden. Een opname in een van de ruime vertrekken van het geheel gerestaureerde tehuis Buiten zorg Foto LD/Holvast LEIDSCH DAGBLAD Bankovervallers wilden ook slag in 't Gooi slaan Een 25-jarige barman en zijn 22- jarige collega hebben tegenover de Haagse politie bekend eind septem ber de overval op het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Zuider- parklaan in Den Haag te hebben gepleegd. De oudste van het duo heeft bovendien toegegeven nog het plan te hebben gehad een overval te plegen op een bank in het Gooi. Dit plan werd om voor de politie onbe kende redenen niet uitgevoerd. De 25-jarige barman was een kennis van de politie: hij had destijds ook te maken met de zogenaamde Tor-ben de in Den Haag, die werd opgerold naar aanleiding van een beraamde overval eventueel met moord op een Haagse goudhandelaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK De kilometer-vreter! De man die wellicht teveel van zichzelf vergt, maar zeker niet van z'n kostbare automotor. Daar heeft hij Shell Super motorolie voor gekozen. Dè olie voor alle typen auto's - voor alle temperaturen - voor alle rij-stijlen - voor alle rij-omstandigheden. Onder alle omstandigheden garandeert Shell Super motorolie maximale motorbescherming! Shell Super motorolie - voor smering in veelvoudl SHELL BIEDT MÉÉR! ADVERTENTIE EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Vergaan „Hai" te wijten aan menselijke fout? Op een persconferentie in Kiel is gisterochtend meegedeeld dat het vergaan van de WeStduitse dukboot „Had" op 14 september in de Noord- zee, waarbij 19 zeelieden omkwamen jvermoedelijk te wijten is aan men selijk falen. Door de luchtverver- 'singsinstallatie zou zoveel water in |het ruim gekomen zijn dat de be manning aan een lek dacht. De boot moet verder volgelopen zijn door de met gesloten uitgangsschacht. In antwoord op het commentaar der Gemeente Leiden op mijn inge zonden stuk hetwelk U op 27 oktober 1966 in Uw Dagblad plaatste, ver zoek ik U hiermede beleefd mij nog maals gelegenheid te bieden hierover mijn standpunt in het openbaar kenbaar te maken. Bij voorbaat mijn welgemeende dank voor de te verlenen plaatsruim te in Uw gewaardeerd dagblad. Hoogachtend, F. Brands Mijne Heren, Op het commentaar, dat U als antwoord op mijn vorige Ingezonden Stuk „te bevoegder plaatse" (lees Gemeente Leiden) hebt geplaatst, blijkt, duidelijk dat de feiten inder daad door wethouder Piena volko men verdraaid zijn weergegeven. In de vergadering van de Ge meenteraad dd. 17 oktober 1966 heeft Wethouder Piena verklaard dat mij een aanbod van f 15.000,- voor ont ruiming van mijn winkelpand Ho- gewoerd no. 43 te Leiden is gedaan, maar dat ik (Brands) achteraf kwam met een vraagprijs van f30.000.—. Ik heb reeds gesteld dat de Wet houder de gang van zaken precies omdraait en wel te zijnen voordeels. Het commentaar van „bevoegder plaatse" (Gemeente Leiden) geeft mij bij juiste lezing van haar punten ad. 1 en 2 in Uw blad volkomen ge lijk. Er wordt met geen woord ge rept dat ik onjuistheden heb ver meld, intgendeel wordt de gang van zaken precies voorgesteld zoals Ik schreef. Conclusie: Onze Wethouder heeft dus wel degelijk de „juiste gang van ADVERTENTIE EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK B0KSPL0EC Voor de eerste Interland van dit seizoen op 28 november in de Rotter - I damse Riviera Hal tegen Polen heeft het bestuur van de Nederlandse Boksbond een sterke amateurploeg geformeerd. Omdat er in hét vlieg - en vedergewicht niet .gebokst wordt, zullen zowel in het bantam als half- I zwaargewicht twee partijen worden I gebracht. De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: bantamgewicht: Jan Hup- Wn en Gerrie te Paske (beiden Am sterdam) lichtgewicht: Pierre Doo- renbosch (Den Bosch)lichtwelter- gewicht: Tonny Deckers (Den Bosch); weltergewichtHerman jSchregardus (Amsterdam)zwaar - weltergewicht: Jan van Ispelen (Haarlem) middengewicht: Jan I Gieltjes (Amsterdam); half zwaar gewicht: Rudi Lubbers (Amster dam) en Tommy Netten (Engelen) zwaargewicht: Lolle van Houten (Leeuwarden) ADVERTENTIE EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Onderscheidingen Ned. Roode Kruis Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft aan een aantal donors uit Leiden en omgeving een Landsteiner-plaquette (20 maal bloed geven), resp. Landsteiner-penning (5 maal bloed geven) uit gereikt. De plaquette ontvingen: Aalsmeer: Mevrouw Th. Vreeken-Biesheuvel, J. Visser jr. Ter Aar: mevr. G. G. war- merdam-Holscher, mevr. M. J van Haren-Guldemond; Alphen aan den Rijn: D. de Bruijn, G. J. F. Dijkstra, M .de Goede, H. A. J. v. Middel koop, L. Zuidam; Boskoop: H. J. v. Gemeren; Hazerswoude: J. S. ten Brink, J. Harkes, C. B. M. de Jong, J. Th. van Leijden, mevr. A. v. Vliet- C. P. v. Werkhoven, J. Th. J. v. Werkhoven, mevr. A. Zeestraten- Bierman; Warmond: J. P, Does. A. J. van Leeuwen, S. P. van Rijn; Zoeterwoude: P. P. Turk, W. P. Zwetsloot. De Landsteiner-Penning werd uit gereikt aan: Alphen aan den Rijn: A. Angenent, mej. W. R. van Es, J. Hoek, J. J. A. M. Jansen, Sonneveld, mevr. M. Zandbergen- mej. E. M. Vermeulen; Hazerswoude: Groen; Hoogmade: M. J. Bax; Kat- mevr. J. H. M. Fianen-Pouw; Hoog- wjjk: M. v. d. Berg jr., J. W. Berg- made: mej. A. M. J. Lieverse, R. A de Best, B. Zuidema; Leiden: H. J. P. van Belkum, A. M. Doeleman, A. J. P Fleur, mevr. C. de Hart-Godfriedt, G H. Hoogenkamp, P. G. Huisman, mevr. M. v. d. Kaaij-Burgerjon. Th. B. Kers, Th. W. v. d. Klugt, J. W. Krabbe, J. G. Lamers, H. J. Looman, L. G. E. Nooijens, P. v. d. Perk, C. W. Pouw, D. M. G. de la Rie, A. A. Rosin, D. v. Rijn, D. Smit jr., J. D. van Tongeren, A. v. d. Wal, B. H. van Winkel, C. L. v. d. Wilk, Th. L. J. Zitman; Leiderdorp: G. D. A. v. Beek, W. P. Bogerd, H. A. v. Ingen, Schenau, M. Splinter, W. Steenber v d. Lee; De Kaag: mej. J. C. E. Möllers; Katwijk: E. L. M. ten Ber ge, N. v. Duyvenvoorde, J. C. v. Duyvenvoorde, G. W. Groothuis. J. Hogewoning, A. v. Kalkeren, mevr. M. de Mol-Plug ,T. Ouwehand, W. v. d .Plas. J. van Rijn, IJ. Verdoes; Koudekerk aan den Rijn: mej. M. van Brakel; Leiden: D. K. H. Albers, H. Bakker, H. Bentum ,mevr. tS. J. Carré-v. d. Weyden, W. L. Docter, Chr. M. Duivenvoorden, T. v. Duijn, N de Goede, T. Gottenbos, M. Groe nendijk, mevr. Th. G. Helmich-van Bovene, J. W. de Jon?, P. Klement- schitsch, mej. A. Koppe, E. F, M. jr., G. v. d. Sterre; Noordwijk: j Langezaal, W. C. M. Liesker, mevr. F. J. v. d. Burg, A. J. Dekkers, H. A. Mechelse-Van Ees, F. J W. Mug- Klinkenberg, N. W. Turnhout, W N. i ge, S. Ploem. W. Plugge, mej. M. E. M. Wijnands; Oegslgeest: H. L. A. Dullaert, P. A. Vis, Th. Visser, J. v. Waveren; Oud Ade: N. P. Heems kerk; Oudewetering: mevr. N. J. v Bostelen-HorsmanRoelofarends- veen: mevr. A. C. Kerkvliet-v. d. Meer, J. C. v. d. Meer, A. H. v. Vel- zen, Th. P. A. v. Velzen; Rijpwete- ring: mevr. C. M. Rotteveel-v. d. Meer; Sassenheim: B. Baartse, A. Barnhoorn, R. Varkevisser jr.; Val kenburg: mevr. P. Doldersum-v. d Meij; Voorschoten: A. J. D. v. j Haarstrecht, P. Th. Zonneveld. H. Durieux; Voorhout: mej. P. C. v. I d. Geer, G. S. Peters, G. C. P. Prins,1 zaken" precies omgekeerd aar Leidse Raad voorgeschoteld. Hoe denken onze raadsleden deze „voorlichting"? Het staat zwart op wit- in dagblad te lezen indien we mijn gezonden stuk" én het taar van bevoegder plaatse" verge lijken, waaruit blijkt dat ik persoon lijk vrijwillig met een voorstel tot ontruiming bén gekomen, zodat mijn bedrijfspand gesloopt zou kunnen worden. Een ontruiming mijnerzijds echter tegen een gemiddelde redelij ke vergoeding. Het tijdstip van ontruiming kwam de Gemeente niet erg gelegen zoals deze zelf stelt. De waarheid volgens mij is echter dat er toen nog geen kans was om de Noodwet van 8 de cember 1961 tegen mij te hanteren. Hierin staat immers dat de Ge meente eerst 3 jaar eigenaar van het perceel moet zijn en dan volgens die Noodwet de huurder met 'n „scha deloosstelling" van slechts 2 jaar huurgelden de huur kan opzeggen. Wel nu, geachte lezers, begrijpt U nu waarom de Gemeente destijds nog geen schikking op een vraag prijs mijnerzijds wilde? De Gemeente gaat mijn aanbod en vraagprijs halveren zodat het on aannemelijk voor mij wordt er nog 3 jaar in te blijven als huur der zodat dan de mogelijkheid wordt geopend om eenvoudig de Noodwet te hanteren en mijn zaak togen be taling van zeggen f2.798,90 ophef - n en het pand te kunnen slopen. Volgens de heer Tieman. voorzit- r van de Nederlandse Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, welke maande lijks iin den lande met precies de zelfde feiten in andere gemeenten heeft te maken: „wordt er in Lei den zwaar misbruik van de Nood wet gemaakt". Hij kent vele andere gemeenten waai- zelfs na 3 jaar tot 10 jaar ei gendom veel behoorlijker schade loosstellingen worden uitgekeerd. Zelfs aan zéér kleine gemeenten zou Leiden een voorbeeld kunnen ne- het staafde „dat de Noodwet 1961 beslist niet bedoeld is om middenstandsza ken en hun gezinnen uit te roeien". Afd. 4: Met betrekking tot wat „bevoegder plaatse"' hierover alle maal schryft kan ik nogmaals wij zen op mijn vorige „ingezonden stuk" Ik wil er dan nog wel bij ver melden dat niet ik, doch mijn zoon de gehele winkelinrichting heeft betaald (bewijzen wil mijn zoon overleggen). Overigens heb ik bij aankoop van het perceel Kort Rapenburg wel met de gedachte ge speeld mijn Hogewoerd-bedrijf naar het Kort Rapenburg over te bren gen, maar het was, naar later bleek, niet mogelijk om met 4 volwaardige gezinnen uit deze zaak 4 normale weeklonen te verdienen (aldus een financiële expertise). Bovendien is de ruimte op het Kort Rapenburg hiervoor te klein, verkoop van groente zou onmogelijk zijn gewor den en opslag- of magazijnruimte ontbreekt geheel. Dat mijn zoon op het Kort Ra penburg de firmanaam „Leidse Fruitcentrale" voert, bewijst niets, de naamgeving is mijn wettige eigen dom en als vader hoop ik dat mijn andere zoons eveneens de firma naam .Leidse Fruitcentrale" eens in een eigen bedrijf mogen voeren. Met deze naamgeving kan ik volgens de Wet doen wat ik verkies. Bovendien schrijft naar mijn ge voelen „bevoegder plaatse" teveel over een bedrijf dat mij niet toebe hoort (Kort Rapenburg) alsmede over een behoorlijke schadeloosstel ling waar het uiteindelijk gaat over mijn zaak Hogewoerd 43 waaraan ik 33 jaar lang gebouwd heb. Der gelijke afleidingsmanoevre's komen meer voor, doch geven nog géén ant woord op de verdraaide feiten aan de Gemeenteraad door onze Wethou- der. Tot slot wil ik vermelden, dat reeds gedurende ca. 1 jaar de gehele bo- ven-etage op mijn winkelpand Ho gewoerd weggesloopt is ..wegens de bouwvallige en gevaarlijke toestand van het perceel". Toen alle binnen deuren uit het bovenhuis gesloopt waren, is het werk stopgezet wegens „sneeuwval" en wel gedurende 3 we ken en 2 dagen (zijnde 23 dagen», zonder enige maatregel om de „bouwvalligheid en instorting" te voorkomen. Aldus heb ik met mijn zoons en verkoopsters, doch ook met mijn da gelijks honderden cliënten op een uitermate gevaarlijke wijze met le vensgevaar in dit perceel doorge bracht. Aan U, geachte lezers en cli ënten, om hieruit Uw conclusie te trekken: en zeker uit de nalatigheid om instotingsgevaar te voorkomen indien het gewicht van „sneeuwval" dit nog verergerde. Ten besluite mijn dank aan de redactie om ten tweede male open baar verweer in Uw blad te mogen Hoogachtend. Leidse Fruitcentrale F. Brands, Hogewoerd 43 te Leiden. „Bevoegder plaatse" had op dit schrijven geen commentaar. Redactie. Wij sluiten hiermede de discussie. ADVERTENTIE EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Potman, P. G. Pulle, W .D. Regeer, mej. T. H. dela Rie, J. H. Roden burg, J. Selier, G. A. J. Sluiter, J. R. Smits, J. v. Tongeren, mej. C. M. Waasdorp, L. v. Weeren, M. Weyers, L. C. de Wit. Leiderdorp: mevrouw M. A. van Maurik-v. d. Klaauw, J. J. Vogelaar; Leidschendam: mevr. M. H. Lems- Rijsdijk, mevr. A. W. ten Wolde- Swanenburg; Lelmuiden: N. Th. P. Wijfje; Lisse: P. Mijnders: Noord- wijk: W. J. M. ter Haar, Th. v. d. Holst, C. Hordijk jr.. A. de Kremer. J. J. de Kruyff, E. J. Varkevisser, J. P. W. Siemerink; Noordwijkerhout: mevr. J. J. Bon-v. d. Veek, C. J. v. Grieken, J. L. Heemskerk, mej. M. M. P. Muilwijk. P. J. M. Wülem- se, B. P. Willemse, M. H. Zandber gen: Oegstgeest: mej. A. M. G. v. d. Kaaij, mej. E. Star; Oudewetering: C. J. v. d. Vlugt; Roelofarendsveen: J. A. M. Koek. mevr. H. J y. V elzen- maal* heef^ getracht de Gemeente v. d. Meer. A. H. yerdel, H. J M. v tot andere gedachten te brengen, d. Zwet; Sassenheim: J. G. C. Be- 1 meiman, mej. A. E. Duiker, W. Kooi, J. J .A. Wesseling; Valkenburg: ir.e- Veenendaal-v. Ginkel, „Overvloedige bewijzen bovenstaande kunnen door Mr. Tie man worden geleverd. Mijn commentaar op ad. 3; Als het juist zou zijn dat uitsluitend en alleen de heer Kantonrechter de schadeloosstelling moet bepalen, dan komt het mij hoogst vreemd voor dat de Gemeente Leiden mij per deurwaardersexploit voor het Kan tongerecht daagde en daarin reeds op 29 december 1964 aanbiedt een bedrag groot f 2.798,80 te zullen uit betalen voor opheffing van mijn be drijf. terwijl de rechtsprocedure nog moet aanvangen en de uitspraak pas op 20 april 1966 vaLt. Zelfs wilde de Gemeente mij al met 8 dagen uit mijn zaak laten zetten, doch hiervoor heeft de heer Kantonrechter een stokje gestoken. In mijn vorige ingezonden stuk hebt U. geachte lezers, al kunnen le- hoe deze magistraat tot drie- Voorschoten: G. v. Schaik, W. A. B. Moret, H. L. M. M. Raeven, P. L. Arend; Voorhout: A. P. Hoek; War mond: J. G. R. Huitema; Wassenaar: J. J. M. Kanters, P. E. J. Kortekaas, Veldman, mej. J. M. S. Zonne veld; Woubrugge: mej. F. Soesman; Zoetermeer: K. A. Koekkoek; Zoeter- oude: L. v. Eekelen, A Boelhou- Hoogschtend, Waar de vertegenwoordiger der gemeente en laatstelijk Wethou der Pina persoonlijk aanwezig moest zijn, maar een minnelijke schikking op een behoorlijke basis weigerde. De gehele houding der Gemeente was er op gericht „het been stijf houden" en de Noodwet van 8 dec. 1961 met het allerlaagste minimum te hanteren en dit terwijl de heer A. Nelissen (secretaris van de R.K. Middenstands Bond) en lid der Tweede Kamer zijn mening boek- Tot de staf van de „actie-Rein- I hard" in de nazitijd waarbij tn de I kampen van Belzec, Sobibor en Tre- blinka in Polen 1.8 a 2.2 miljoen jo den vermoord zijn, heeft een 25-tal J met name bekende Oostenrijkers be- hoord van wie er thans nog ver- j scheidene in vrijheid leven, aldus I heeft Simon Wiesenthal, de lei der van het joodse documentatiecen- j trum in Wenen, op een persconfe rentie gezégd. Volgens hem zijn Oos tenrijkers aan de dood van ze ken drie miljoen joden schuldig. Wiesenthal kritiseerde de Oosten rijkse justitie omdat zy niet voldoen de maatregelen zou hebben genomen om de in Oostenrijk vertoevende na- j zi-misdadigers te vervolgen, i De Oostenrijkse autoriteiten heb- I ben volgens Wiesenthal nog geen be- j ging gemaakt met aanpakken van I de grote massamoordzaken. De stuk. j ken betreffende de „actie-Reinhard" bijvoorbeeld liggen nog steeds onbe- uerkt bij de Weense rechtbank. Bij Prof. Drees voor studieloon ADVERTENTIE anno 1815reeds 150 jaar natuurkwaliteit34 ct. In een rede, die prof. dr. W. Drees Jr, de zoon van de oud-ministerpre sident, bij de opening van het zesde SVB-congres in Eindhoven heeft ge houden, heeft de buitengewoon hoog leraar te Rotterdam zich uitgespro ken voor de invoering van integrale studiekostenvergoeding in het we tenschappelijk onderwijs. Hiermede stelde prof. Drees zich tegenover het standpunt van de SVB, die aanstuurt op de integrale studie vergoeding, die geheel voor rekening komt van de overheid. Prof. Drees was van mening, dat de studie kosten niet tot last mogen ko men van anderen met gemiddeld lagere inkomens dan de ouders van studenten. De hoogleraar, die er van j was overtuigd, dat er geen financiële j drempel bestaat, tot het hoger onder- 1 wijs, streeft wel naar de onafhanke lijkheid van de student, maar wenst geen bevoorrechting van betere ge situeerden. Oostenrijkse rechtbanken zijn des tijds reeds aanklachten tegen zo'n elfhonderd personen ingediend maar nog slechts drie van hen zijn in hechtenis genomen. Daartegenover zijn in de Westduitse bondsrepubliek 900 processen tegen enige duizenden personen aanhangig. In Oostenrijk zijn de zaken betreffende Auschwitz en Minsk aan één enkele aanklager opgedragen, terwijl er in West- Duitsland een dozijn aanklagers aan werkte. Bjj de afdeling van het Oosten rijkse ministerie van Binnenlandse Zaken voor het onderzoek naar de uitroeiingsactie tegen de joden waa het aantal ambtenaren van tien tot zes verminderd. Men moet volgens Duits gemeenschappelijk onderzoek Wiesenthal tot een Oostenrijks- komen. Italianen wijzen Rus uit Kir Lemzenko, een functionaris van de Russische ambassade in Rome is tot persona non grata verklaard. Hij moet binnen 48 uur Italië verlaten, zo is van officiële zijde in Rome ver nomen. Lemzenko is uitgewezen we gens pogingen tot spionage bU mili taire installaties in het gebied van Napels, zo Is van officiële zjjde mee gedeeld. H(j zou in verbinding hebben gestaan met een onderofficier die hem Inlichtingen zou hebben ver strekt. Het is niet bekend of het om NAVO-of Italiaanse installaties gaat. De Griekse regering heeft gisteren de Bulgaarse militaire attaché ln Athene kolonel Christankow, tot per sona non grata verklaard. HjJ moet het land onmiddelUk verlaten. Kolonel Christankow heeft zich bezig gehouden met praktyken die onverenigbaar zUn met zUn diplo matieke status, aldus een Griekse woordvoerder. Van gezaghebbende zUde werd vernomen, dat de Bulgaarse milltai- I re attaché gisteren op heterdaad was j betrapt toen hU inlichtingen kreeg Ivan een Griek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17